NIPPER EN PELLE Ordening in de dameshoedenhranche De Mascotte De verkiezingscampagne in Amerika Twee varkens op stap Stijgende tuinbouw-export Radioprogramma De geschiedenis van Kurrld. 1. Tien jaar geleden hadden Kurrki's ouders hem op hun riea in. de wildernis mee genomen. 2. Op zekere dag, toen het verschrikkelijk onweerde, verdwaalde zijn Moedef in de rimboe en viel in een diepe slaap. In die tijd maakte Kurrki kennis met een bererimoeder, wier jong juist gestorven was. 3. Zonder zich te bedenken ontvoerde de beer het kleine mensenkind en nam het als haar eigen kind aan. Zij was een goede moeder voor den kleine en voedde hem op voor het leven in het oerwoud, opdat hij met alle wilde dieren goed zou kunnen omgaan. Er verschijnt een gast met een lange hals. 1. ,;Wfl hebben aan je vader geseind, dat wij je gevon den hebben, Kurrki, maar hij is zeker al zoo ver weg, dat hij het bericht niet heeft kunnen oovangen." „Help! De giraffe heeft zijn neus in het huis gestoken en nu zit ze Vast. Straks liggen we op de grond, wan neer ze doorgaat onze kooi zo heen en weer te schudden Duifsch weermachtbericht Berlijn, 8 October Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aanvallen van het luchtwapen waren gis teren weer gericht tegen Londen en talrijke voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Zuid- én Midden-Engeland. In Londen richt ten bommen overdag aan spoorwegwerken in het centrum der stad alsmede aan de docks en havenwerken in de bocht van de Theems groote schade aan. In verscheidene havens van Zuid- en MiddemÉngeland ge- v lukte het om' door voltreffers hangars en sohuilplaatsen te vernielen en een reeks vliegtuigen te vernietigen. In eenige havens van Zuid-Engeland b.v. Swansea, Newquay en Weymouth werden zware branden ver wekt door treffers van zwaar kaliber op fabrieksinstallaties, pakhuizen en olie- op slagplaatsen. Voor de Zuidwestpunt van Ierland deed een gevechtsvliegtuig een aan val op een Britsch vrachtschip, dat met vol treffers in de machine-installatie en een brandende deklading bleef liggen. Een duifeboot onder bevel van den twee den luitenant ter zee Jcnisch beeft op een onderneming bij elkaar acht bewapende vij andelijke koopvaardijschepen met 42.6444 b. r.t. tot zinken gebracht. Daarmee heeft de tweede luitenant ter zee Jenisch alleen op twee reizen naar den vijand 82.644 b.r.t. vij andelijke koopvaardijscheepsruimte vernie tigd. Een andere duikboot heeft het bewapende Britsche koopvaardijschip „Highland pa triot" van 14.172 brt. tot zinken gebracht. Eenige vijandelijke vliegtuigen vlogen het Noordelijke en Westelijke grensgebied van het Duitsche rijk alsmede de bezette gebie den binnen. Zij wierpen bommen maar raak ten geen militaire of voor de oorlogvoering belangi'ijke doelen. Op een plaats werd een niet meer werkende fabrieksinstallatie getrof fen. Eenige naar Berlijn vliegende toestel len werden door het vuur van de luchtdoelar tillerie uit hun oorspronkelijke aanvalsrich ting verdreven. Ten Noorden van de Rijks hoofdstad schoot de luchtdoel artillerie een Britsch bombardementstoestel neer, dat bran' dend omlaag stortte. De gezamelijke verliezen welke de vijand gisteren geleden heeft bedragen zes vliegtui gen. Zeven eigen toestellen worden vermist. Een formatie van een gevcchtseskador onder bevel van majoor- Peter, welke zich reeds in den veldtocht in Noorwegen bii- zonder' heeft onderscheiden, heeft in cï* laatste zes weken op lange vluchten naai den vijand, welke bij elke weergesteldheid werd ondernomen, en vaak tot ver in den Atlantischen Oceaan gingen rond 90.000 brt. vijandelijke koopvaardijscheepsruimte tot zinken gebracht en ruim 40.000 brt. scheeps ruimte zwaar beschadigd. Dikwijls ge schiedde dit optreden in aanvallen op krachtig beschermde konvooien. Italiaansch weermacliÉHericht EEN RUSTIGE DAG. Het hoofdkwartier van de Italiaansche wermacht maakt bekend: In Oost-Afrika werden bij een vijandelijken luchtaanval op Goera, welke noch slachtof fers maakte noch schade aanrichtte, twee vij andelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij an dere luchtaanvallen op El Ocak en Boena (Kenia) alsmede op Assab 'werden drie per sonen gedood en negen gewond. De materiec le schade is onbeteekenend. Feuilleton Door r H* dc Vcrc Stacpoole 17. Zou hij dit nu aan Cray voorstellen? Zeker was dit het geval, want de jonge man stond van het strand op en liep met Carnahan op het bosch toe. Even later waren zij tusschen de boomen verdwenen. Toen zag het meisje iets wat haar zeer be vreemdde. Piroli, die was achtergebleven, stond na eenige oogenblikken op, nam zijn speer en verdween eveneens in het bosch, Dat was vreemd. Zoo goed als zeker wist het meisje, dat haar vader Piroli had opgedragen bij de boot en de kostbare watertonnen te blijven, om er voor te waken, dat het water door insecten zou worden bedorven. Waarom zou Piroli zijn meester ongehoorzaam zijn? Er waren wilde zwijnen op het eiland en zij vermoedde, dat hij zijn speer had meegeno men om jacht op die dieren te gaan maken. Maar het was vreemd, dat hij dit ging doen op het oogenblik, dat zijn meester hem gebo den had bij de boot te blijven. Piroli, de ge hoorzaamheid .en onderdanigheid in eigen persoon! Piroli ongehoorzaam aan 't bevel van zijn meester! Dat was hetzelfde alsof het roer van de Itang plotseling een eigen wil had getoonc. en zich den anderen kant uit- wendd, dan de hand het draaide. HOOFDSTUK XXI. De tempelhut. Piroli bad met zijn meester veel obscure zaakjes opgeknapt, hij had onder diens leiding menigmaal minder mooie dingen gedaan, maar hij had nog nimmer een mensch gedood. Cray had hem nimmer iets in den weg ge legd. Hij was altijd vriendelijk en voorkomend door den jongen Engelschman behandeld en nimmer had deze hem het verschil in ras en stand laten gevoelen. En nu was hij op w g, om Cray te uooden. Hij was als een kind, dat door het een of ander buiten zich zelf gebracht, zijn nurse woedend in den arm New York, 3 October (D.N.B.) In een verkiè-zingsrede in Cleveland heeft de republikeinsche candidaat voor het presi dentschap, Wlilkie, verklaard, dat óf dc ondorteekenaars van het Berlyusche drie- mogendhedcnpact voornemens tot agressie' hebben jegens de Vereenigde Staten, óf wel Duitschland. Italië en Japan gevoelen argwaan, dat de Vercenigde Staten jegens ben aanvalsplannen hebben. Dat een der gelijke toestand is ontstaan, is alleen dc schuld van de 7'Va jaar. buitenlandfiche po litiek van Roosevelt. Het volk der Vereenigde Staten, zoo ging Wiilkic voort, wenseht geen oorlog en wil. noch in den Atlantischen noch in den Stillen Oceaan aan een conflct deel nemen." Ik steun het volk der Vereenigde Staten in zijn vaste besluit om zich buiten den oorlog te 'liouden enden vrede voor Amerika te behouden". Bij een bespreking vansfle motieven, die geleid hebben tot het sluiten van het pact van Berlijn, kwam spr. tot de conclusie: „Ik geloof niet. dut onze fyuiienlandsclie politiek van het oogenblik dienstig is voor het-behoud van den vrede en ik betwijfel of onze regeering de bekwaamheid lieefl om den vrede tan Amerika door een pas send verdedigingssysteem te beschermen''. Zoolang een dergelijk verdedingssysteem niet bestaat, wensclit het volk der Ver cenigde Staten geen verdere internationale incidenten. Ofschoon men liet sedert jaren heeft voorgepraat, dat Amerika liet mach tigste land ter wereld is, zijn alle dreige menten en raadgevingen vruchteloos ge bleven. Wilikic- richtte opnieuw liet verwijt aan Roosevelt, hij moreel verantwoordelijk is voor liet accoord van Mucnchen dat ondanks de opoffering van Tsjerho-'Siowakije liet huidige conflict niet heeft kunnen verhinderen. De tegenwoordi ge bewapening van Amerika is zoo ontoe reikend, dat alle vliegtuigen, behalve slechts enkele honderden, thans als ver ouderd moeten worden beschouwd. Desondanks verklaarde spr. opnieuw, dat Engeland ook verder materieel moet wor den geholpen, zelfs wanneer daardoor de bewapening van het Amcriakanschc lucht wapen nadoelen zou ondervinden. bijt. Niet de nurse zelf ia de oorzaak, dat het kind 'haar mishandelt, maar datgene wat het kind buiten zich zelf brengt. Piroli had niets tegen Cray persoonlijk, hij wenschte niet den man te dooden, hy. wilde datgene .vernietigen wat hem getroffen had tot in zijn ziel. En dat was niet zoozeer de man Cray, dat was het visioen van het meisje, vast gesloten in Cray's armen. Hij wilde dat visioen vernieti gen, het voor altijd doelloos maken en toen kregen het moorddadige en de geslepenheid van den Maleier in zijn karakter de overhand op de zachtheid en de spontaniteit van den Javaan. Want Piroli wilde dooden, maar hij deed het niet spontaan, n het volle licht, zoo dat de anderen het konden zien, Hij zocht de schaduwen van het bosch om zijn daad te verbergen. De oude tempel in het bosch was eertijds wellicht het centrum geweest van een kleine stad. Van een bepaalde plaats in het bosch liep thans nog een nu door wilde struiken overgroeid pad naar die oude tempelruine. Carnahan en Cray volgden dit pad. doch Piroli niet. Zoodra hij zag dat de beide man nen het pad hadden betreden, sloop hy het bosch in, steeds dieper en dieper het oer woud binnen dringend. Hij zag niets -van de wilde schoonheid van het woud. Voor hem waren alle boomen en planten gelijk. Als 'een panter sloop hij verder, zoo geruisehloos en vlug, dat hij eerder tot den tempel was ge naderd dan de anderen. Deze tempel was niet veel meer dan een ruine. Er stond nog slechts een enkele meters hooge muur, hier en daar afgebrokkeld en ongelijk, een verder lag er een groote hoop steenen, welke er uit zag. alsof hij was uit gestort uit een onmetelijk gifooten zak. Waar schijnlijk was een aardbeving de oorzaak ge- Hagenaars krijgen visioenen van hamstervarkens op zolder. Bewoners van de Soestdijkschekade in Den Haag zullen hun oogen wel niet hebben kunnen gclooven, toen zij Woensdagmiddag omstreeks 5 uur plotseling twee vette var kens op den weg zagen loopen. Vooral in dezen distributie! ij cl kan zulk losloopend vee niet anders dan welkom zijn. Velen za gen reeds visioenen van hamstervarkens op zolder, doch een tijdje later verscheen een vccvcrvoerwagcn, waarin de beide beesten waarvan er een inmiddels ter plaatse den geest had gegeven werden geladen. De oplossincr van dit-landclï.jk tafereeltje is nogal eenvoudig. De varkens waren van een vrachtauto gevallen, waarop zij naar het openbaar slachthuis werden vervoerd, en de chauffeur, die niets gemerkt had, was door gereden. Aan de veiling te Naaldwijk over de. afgcloopen maand voor bijna vijf Ion meer omgezet. Het A.N.P. bericht uit Naaldwijk: Dat on- ztyNederlandsche tuinbouw zich thans in pen ander stadium bevindt dan vóór den oorlog, blijkt duidelijk uit dc heden bekend gemaak te'omzetcijfers van de groote Westlandsche veiling te Naaldwijk. Alleen óver de afgelopen maand zette de ze veiling bijna vijf ton meer om, dan in September. 1939. Dc vcilingscijfers spreken een duidelijke onopgesmukte taal en wijzen erop, dat onze tuinbouw zich geleidelijk saneert. Dit kan thans, dank zij de export van tuinbouwproducten naar het Groot-Duitsche rijk. Dc omzet der coöp. fruit- en groenten- veiling „Naadwijk" bedroeg over September 1940 f 672.694,—, tegen f 190.893,— over Sep tember 1939. Tegen 823.801 Kg. tomaten en 1.421.075 Kg. druiven over September 1940. werd vorig jaar September aan deze veiling slechts aangevoerd 104.203 Kg. tomaten en 749.688 Kg. druiven. woest, dat in het ver verleden de tempel was fr.eengestort. Piroli ging achter een dikken boom staan en wachtte. Vaag zweefde hem het plan voor den geest, om niet naar de Itang terug te koeren. Hij wilde het meisje, noch zijn mees ter ooit terugzien. Hij wist dat Carnahan de speer zou herkennen, welke in het lichaam van zijn partner geworpen was en daarom wilde piroli zijn meester niet meer onder de oogen komen. Wat hij zou doen in de toe komst, hoe en waarvan hij zou leven op het eiland, of hij dit zou verlaten of er blijven, daaraan dacht hij niet. Dat deed er ook niet toe. Een schok doortrilde hem toen hij de beide mannen zag naderen en hij maakte zich ge reed voor het werpen van de speer op het ge- schikste moment. Dit zou moeten geschieden op een oogenblik, dat de mannen een paar voet van elkaar verwijderd stonden. De mannen stonden stil, doch vlak bij elkaar. Carnahan, -schuin achter Craystaan de, scheen deze iets uit te leggen. Piroli. spie dend en' zijn kans afwachtend, zag plotseling iets vreemd. Hij zag hoe zijn meester met een bliksemsnelle beweging iets- uit zyn jaszak te voorschijn trok en daarmede den man naast hem een geweldigen slag toebracht. Cray deed een stap voorwaarts en sloeg dan tegen den grond. Een oogenblik bleef Carnahan onbewege lijk bij het gevallen lichaam staan, toen boog hij zich voorover, zocht in de zakken van zijn slachtoffer en bracht de voorwerpen, welke hij daarin vond in zijn eigen zak over. Daar na sleepte hij het lichaam bij de voeten over den grond naar den tempelhut en wierp het over den rand naar beneden. Toen hij zijn daad volbracht had, keek hy om zich heen zooals Caïn. om zich heen ge- Een Ncderlandsche vereenigihg voor den detailhandel in dames hoeden opgericht. In een druk bczoclile vergadering van detaillisten in de darüeshoedenbranche, wel ke dezer dagen te Amsterdam gehouden werd onder leiding van mr. Van Rompu, werd besloten lot liet oprichten van de Ned. Vereeniging voor den detailhandel in dames hoeden, welke zich niet alleen ten doel stelt om oneerlijke concurrentie tegen te gtlan en de belangen van haar leden te beschermen, doch ook om door samenwerking met dc reeds bestaande vercenigingen van fabrikan ten, grossiers en agenten te komen lot een dusdanige ordening van de geheele .dames hoedenhranche, dat in deze branche voor alle betrokkenen' een behoorlijke bestaans mogelijkheid zal worden geschapen. In het geheele land zullen plaatselijke of gewestelijke afdoelingen worden opgericht on het mag een verheugend verschijnsel worden genoemd, dat zich reeds talrijke le den hebben aangemeld. I-Iet bestuur werd als volgt samengesteld: J. F. van Aalst, voorzitter: P. Nieman, secre taris-penningmeester; Mevr. Brom. P. van 1 criant Jooscn, H. J. Kuiper, H. Lind' en Th. Zuercher. ZATERDAG 5 OCTOBER 1940. Jaarsveld, 414,8 m. NCRV-uitzending. 5.1ó Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Voor de jeugd. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 VPRO: Bijbelvertellingen. 6.45 Berichten. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Pianovoordracht. 7.40 Reportage of muziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 „Wat de Bijel zelf zegt", causerie. 8.30 Arnhemsche orkestvereeniging, koren e: solisten (gr.pl.). Hierna: Schriftlezing. 8.559.00 Nieuvvsberichfen ANP en sluiting. Kootwyk, 1875 m. VAR A-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek (Om 8.00 Nieuwste richten ANP.) 10.30 Orgelspel. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Pianovoordracht. 12.00 VARA-orkest (12.30—12.45 Berichte: Duitsch.) 12.451.00 Nieuws- en economische berich ten ANP). 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Esmerada en solist. 3.00 Sticht strykkwartetf (3.303.45 Berich ten Engelsch). 4.15 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 VARA-orkest (6.156.30 Berichten Engelsch). 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Esmeralda. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Reportage. 8.00 Berichten (Duitsch). 8 15 Nieuwsberichten ANP. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Gramofoonmuziek. 8.559.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftlezing, Meditatie. S.2o Gewyde muziek (opn.). 8.35 Gramofoonmuziek. 9.35 Viool, piano en gramofoonmuziek. 10.15 Gewijde muziek (opn.) 10.8'» Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Zang en piano. 12.45 Nieuws- en ecoi omische berichten ANP. l.n0 Jac. Stoffer's sextet en gramofoonmuziek. 2.15 Orgelconcert. 3.00 l .hrist. let tuur. 3.30 Trioconcert en gramofoonmuziek. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.45 Paaschbergmeisjesk^or en gramöfoonmuz. keken moet hebben, toen hy zijn broeder Abel had gedood. Zijn adem kwam met stopten uit zijn keel. Het was een zwaar werk geweest, dat hij had verricht, maar het was geschied. Cray was uit den weg geruimd. Langzkam wendde Carnahan zich af van de plaats van zijn misdaad en wandelde terug naar het strand. Op het oogenblik, dat Carnahan zijn doch ter bevolen had den ring neer te leggen, wel ken zij had opgenomen, was de gedachte aan het uit den weg ruimen van zijn partner in hem opgekomen. Van het moment af, dat hij die schitterende pracht door zijn vingers had laten glijden, was de gedachte te moeten dcelen lien> ondragelijk geworden, 't Was dc oudé geschiedenis, die. zich eeuwen aan eeuwen had afgespeeld, zoowel in volkryke steden als in afgelegen oorJen, de hebzucht, de geldzucht, die de zwakkelingen der wereld tot lage daden drijft, zelfs tot moord. Cray was geen man waarmee viel te onder handelen. Hij rekende op het eens gegeven woord, hij was zelf te eerlijk om van ande ren oneerlijkheid te verwachten. Nu kon hij geen moeilijkheden meer maken en was Car nahan de eenige bezitter van den schat. Voortwandelend overlegde hij wat hy tot Piroli zou zeggen, wanneer hij op 't strand^ terug kwam. Het leek hem het beste te ver-' tellen, dat Cray nog bij den tempel was ge bleven, terwijl hij, Carnahan, reeds naar het strand terug wandelde. Hij zou wel spoedig voor den dag komen. Inmiddels zou hij met Piroli vast de tonnen in de boot laden en naar de Itang brengen en dan terug roeien naar het eiland, zoogenaamd om Cray te halen, die natuurlijk niet verschenen was. Hij zou desnoods een onderzoekingstocht op touw zetten om zijn partner te zoeken en als het lichaam in de put werd gevonden, was het eenvoudig een kwestie van een ongeluk. Den volgenden ochte.nd vroeg was het laa water en dan zou. hij, met de Itang vertrek ken. Niemand zou van dat haastige vertré kwaad denken. Maya gaf hem geen zorgei wat dat betreft én Piroli was zijn gewillig slaaf. Juist, zijn plan zat goed in elkaar, daa kon geen speld tusschen. Het paste alles pr« cies en nimmer zou iemand iets verneme over den man, dje op het eiland verongeluk was. Toen hy, gereed met zijn verhaal op he strand terug kwam. zag hij geen Piroli. H keek rond, riep, doch kreeg geen antwoorc Hij zag de Itang en hij zag zijn dochter o het dek. Hij ging zitten bij de tonnen in d schaduw der boomen en wachtte gedurend eenigen tijd. Waarom was die gek wegge gaan, terwyl hij* hem geboden had op de ton nen te passen. Welken kant was de jonge uit gegaan, de bosschen in of was hij ove de riffen gegaan? Maar... als Piroli he woud was ingegaan, dan was er kans dat h: alles gezien had. Dan was alles verloren! Dit vermoeden, deze onzekerheid was nie te verdragen! Zou Maya misschien^iets we ten, zou zij wellicht gezien hebben, waar Pi roli was heen gegaan? Hij wachtte nog eei paar minuten, toen sprong hy in de boot ei roei,de naar de Itang. Hij moest zekerheii hebben. Piroli is u, kort nadat u het bosch in ging, achterna gegaan, riep het meisji hem op zajn vraag of ze iets gezien had, toe Hij was gewapend met zijn speer, waar schynlyk ging hij op jacht, vervolgde zij. Carnahan vloekte met droge lippen. Zijl gedachten gingen razend snel. Hij bezat ge weldig veel verbeeldingskracht en hij zaj zichzelf reeds in het stoffige rechtsgebouv door den rechter, beschuldigd van moord oj zijn partner. Hij zag zich weggeleid door d inlandsphe politie-agenten, hij hoorde Pirol het verhaal van den moord vertellen, zag d reporters van de groote Nederlandsche ei buitenlandsche dagbladen hun verslage: schrijven. Hij legde de sloep vast aan de Itang, klon aan boord en haalde zijn geweer uit zyn ca bine. Toen hij zich weer in de sloep wild neerlaten, vroeg Maya hem waar Cray wat Hij vertelde haar dat Cray in het bosch wa gebleven bij den tempel en wel spoedig téruj zou keeren, hetzelfde wat hij Piroli zou heb ben verteld, wanneer hij hem aan het stran. gevonden had. Zonder verdere verklaring ginj hij heen, terug naar het eiland. fWordt vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 7