in Gramofoonplaten MODE-REVUE Hausse voor 1940 Zaterdag 5 October 1940 Vierde blad Van opera tot hot - jasz Warmemouwen voor de Winterjapon De tooverdrank OUDE PLATEN OMGESMOLTEN TOT NIEUWE En nu iets over de verborgen krachten DE CASAQUE. De casaque, links afgebeeld, schijnt op nieuw de wereld te willen veroveren, of wel komt ze meer of minder in verschei dene herlstmodellen tot uitdrukking. De eene keer ruim vallend, dan weer nauw sluitend. De hier afgebeelde casaque is ■van boven en op de zakken rijk van bor duursel voorzien, wat het geheel opvroo- lijkt. En de hoed! Achter in den hals is deze van een groot, vilten schild voorzien, en aan den voorkant dansen een rijtje bal letjes van stof op het voorhoofd. EEN CHIQUE WANDELCOSTUUM. De roestkleurige, wollen wandeljapon op de rechtsche afbeelding is werkelijk zeer chique. Ofschoon de geheele voorkant le vendig door biezen en plooien onderbroken is, is zij toch rustig en in den juisten stijl gehouden. Het kleine kraagje, dat met een strikje afsluit, en de flinke, breede cein tuur mogen dan niet iets nieuws zijn, zij passen in dit geval buitengewoon goed in het geheel. De mode van de gebreide mouwen heeft yele vrienden gevonden, want hierdoor jhebben zich tallooze mogelijkheden gescha pen voor het repareeren en moderniseeren ,van oude, maar nog goede kleeren. Onze foto toont een bijzonder eenvoudige be twerking, waardoor de steeds zoo moeilijke pvergang tusschen japon en mouwen door een aangebreid schouderstuk kan worden omzeild. Zooals men uit de teekening kan Bien is de mouw rijkelijk lang, opdat men de rand als manchet kan omslaan. Ook moet men in aanmerking nemen, dat in „ribben" gebreide deelen nauw sluiten en daardoor korter toonen. Wij hebben noodig: iVijf strengen vierdraads wolgaren; 2 pennen no. Zy2; Z pennen no. 3 y2. Men zet op pen no. 2y2 46 steken en breit 9 c.m. 1 recht 1 averecht, waarna men met pen 3y2 verder gaat en als voren 1 recht 1 averecht breit, waarbij bij iedere 4de pen aan het begin en einde van de pen 1 steek gemeerderd wordt en wel in totaal 10 x. Dan meerdert men op de zelfde wijze bij iedere 6e pen, tot men 98 steken op de pen heeft. Is het breiwerk 50 cm. lang, dan iworden aan het begin van de beide vol gende pennen 6 steken geminderd en dan Verder één steek aan iedere kant van het werk bij iedere 4e pen. Is het breiwerk 62 cm. lang, dan mindert men aan het begin van de volgende 12 pennen steeds één steek, waarna men de middelste 32 steken voor het schouderstuk op een pen no. 2y2 overneemt en de nog overige wegmindert. Zoodra de schouderstukken 12 cm. lang Zijn, wordt het werk af gekant. Het aan elkaar naaien moet met de grootste zorg gedaan worden. De schouder stukken worden niet op de japon vastge naaid, maar aan het halsbandje bevestigd. Een gebreid kraagje geeft boven de noo- dige afsluiting. Bij ons model zijn voor het kraagje 86 steken opgezet en wel op pen no. %y2. Ook het kraagje wordt 1 recht 1 averecht ge breid en is, wanneer men het iets rekt, 25 cm. lang, terwijl het 5 cm. breed is. Bij het aannaaien wordt het dubbel genomen. stopflesschen en toovenaars bij te pas, doch een Hollandsche wei, een stevige koe en een blozend Trijntje of Annetje, de melkster. Schuimende, roomige volle melk, een zui vere drank, dien onze wereldvermaarde koci en ons dagelijks in overvloed leveren! We zoeken soms ver wat heel dicht bij is Vele oude sagen en legenden maken mel ding van. een geheimzinnigen drank, dien men bij een „toovenaar" kon laten brouwen ten einde den een of.anderen hartewensch in vervulling te doen gaan en menige moder ne huisvrouw zou het ongetwyfckl een pracli tige .oplossing vinden, wanneer 'ze, gelijk haar zusteren in de Oudheid, op een der gelijke wonderbare wijze van haar proble men bevrijd kon worden. Tien tegen één zou ze dan op het oogenblik een drank vragen, waardoor haar gezin ondanks distributie moeilijkheden gezond, fit en goed gevoed den langen winter door kan komen! En ziet: ook in onze dagen bestaat er een drank, die aan dezen wcnsch tegemoet korht alleen komen er geen vreemde kruiden, oude van dezen drank. Volle melk bevat alle voedingswaarden, die de mensch noodigheeft, en kan door haar hoog kalkgehalte bovendien soms wonderen doen voor het gebit. Wie dus prijs stelt op een onverminderde gezondheid en werklust kan thans door het gebruik van een paar glazen per dag in een dosis van de diverse voedingsstoffen vet, eiwitten, koolhydraten, vitaminen enz. voorzien Ook kan men de voedingswaarde van middagmaaltijden verhoogen, door het ge bruik van melk in stamppotten, sausen of soe pen, of door pap als nagerecht te geven. En een beker chocolademelk of anijsmelk 's morgens om 11 uur of voor liet naar-bed- gaan is heusch niet alleen voor kinderen goed! Wat melk voor onze kinderen beteekent, toont wel heel duidelijk een interesante proef, die met een groep schoolkinderen van 5 tot 15 jaar genomen werd Men verdeelde deze jongens en meisjes wilekeurig in vier groepen. De eerste groep kinderen kreeg gedurende een jaar tusschen de schooltijden dor beschuiten; de tweede een hoeveelheid gepasteuriseerde melk; de derde een dubbele hoeveelheid gepasteuri seerde melk en de vierde een dubbele hoe veelheid rauwe melk. De kinderen, werden gewogen gemeten en onderzocht door vier doktoren aan het begin, het einde en twee maal gedurende de proef en de onderwijzers tcekenden bovendien hun meening op over de bekwaamheid van de kinderen op school. En de resultaten? De kinderen, die melk hadden gekregen, werden meisjes zoowel als jongenslanger, zwaarder en broeder van borstkas dan de kinderen van de he se hu itgroep. Deze toeneming was het grootst bij de groepen, die de dubbele hoeveelheid melk ontvingen. Tusschen de kinderen, die eenzelfde hoeveelheid gepasteuriseerde of rauwe melk dronken, deden zich geen ver schillen voor. Zoowel bij. de jongens als bij de meisjes van de melkgroepen werd dc spierkracht groot er, terwijl zij bovendien in een hoogere intelligentiecategorie kwa men dan die van de beschuitgrocp. Probeer dus niet langer om met allerlei minder goede surrogaten Uw vroegere dran ken te imiteéréh en geniet vooral van den besten drank, dien de natuur ons schenkt: meng er wat vruchten door of denk eens aan de ouderwetsche, geurige slemp met wat saffraan, kruidnagelen, kaneel, foelie en suiker! Ja waarlijk, ook voor 1940 bestaat er een tooverdrank en gezegend is in deze oorlogs dagen het land, dat zooveel weiden en zulk een prima inelkve.estapel bezit als het onze. MANYA BEUKMAN. DE PRACTISCHE HUISVROUW MOET WETEN, DAT .radiatoren van centrale verwarming éénmaal per week met een vochtigen doek moeten worden afgenomen, om te voorko men, dat eventueele stof zich verspreidt; ..men taille-banden voor rokken stijver kan maken, indien men over de onderkant stevig wrijft met een stuk huishoudzeep en daarna aan den anderen kant opstrijkt met een werkelijk heet ijzer. ..het oppersen van heerenpantalons meestal de taak der huisvrouw is en regel matig onderhoud het werk veel gemakke lijker maakt. ln Duitschland is iedere koopcr van een gramoplioonplaat verplicht een oude plaat in te leverenteneinde in de voor de vervaardiging der schij ven benoodigde schellak te, kunnen voorzien. Wellicht xoordl deze be paling ook in ons land van kracht. (Van onzen Amsterdamschè'n correspondent) Wij heieven hier een hausse in gramo- plioonplaten en pick-ups. De leveranciers kunnen zelfs niet aan alle aanvragen vol-y doen, want nu dc Engelsche en Amerikaan sche aanvoer stop staat, zijn wij, behalve op de nationale, uitsluitend op de Duitsche productie aangewezen. Duitschland moet nu ineens, bijna de geheele Hollandsche markt voorzien, waarvan het vroeger slechts een deel voor zijn rekening nam, en het is te begrijpen, dat. hoewel er in de fabrieken onder hoogspanning gewerkt wordt, er wel ecnigen tijd heengaat met dc instelling der productie op do overstelpende aanvraag. Want de menschon hamsteren platen! Er zijn maniakken die dc heelc slad'afsjou wen om een favoriet-nummer op den kop te tikken, natuurlijk wat de jongelui betreft, veelal Ameri'kahsehe amusements muziek; de nog aanwezige voorraden worden a.h.w. opgeslokt. Kentering in de smaak? De muzikale belangsteling van de jeugd gaat nog steeds .naar jasz-muziek uit. Vraag het den eersten! denbesten jongen van 15 jaar (of jonger...) en hij weet u de namen en eigenschappen van de beste buitenland- sclie bands uit het hoofd op te noemen; hij spelt Ambi'ose, Arli Sliaw, Count Basy en Duke Elljngton beter dan zijn school- Fransch en onthoudt de lastigste syncopen langer, dan zijn geschiedenisles... waar in dezen tijd ook wel wat voor te zeggen is Én toch,-tóch valt er eenige kente ring te bespeuren in den algcmee- non smaak vn het publiek, zoo -ver namen wij uit de verkoop-wereld der gramopbóonplatcn. Men vraagt, over het algemeen meer naar klassieke nummers dan verleden jaar. Indien de reden van deze verandering in den muzikalen eetlust werkelijk op bezinning tot de Kunst met een K wijst, zou er alleszins reden beslaan zich daarover te verheugen. We mogen echter bij het zoeken naar een verklaring voor bovenstaand verschijnsel den zakelijken factor niet uit het oog verlie zen. De liefhebber van symphonische wer ken, van kamermuziek en liedkunst houdt, er immers rekening mede, dat hij in verband met de verduistering niet zoo vaak concer ten zal kunnen bezoeken als vroeger, dat de komende winteravonden zéér lang zijn en bovendien de radio de distributie niet te na gesproken om negen uur zwijgt. Hij slaat wat klassieke platen pp, hij hamstert! De meerdere vraag naar klassieke muziek draagt dan ook een relatief karakter. De lichte Muze. Van de lichte Muze gesproken, ligt het voor de hand, dat, waar de laatste Engeï sche schlager van Mei j.1. dateert, de Duit sche amusementsmuziek de overhand ver krijgt. liet is bier niet „U vraagt wij draai en", maar „Wij draaien en U vraagt"... Wat overigens grif geschiedt. „Dunkelrote Rosen" van Karl Schmidt Wallej* behoort, tot de lievelingsnummers, Herb. Ernst. Groh vindt gretig aftrek. Doch ook vele goede hekenden der Engelsche concerns zijn nog te verkrijgen uit de Duitsche filialen, voor zoover deze tenminste over matrijzen be schikken. Oude platen inruilen tegen niuwef Ook bij de vervaardiging dér draaiende schijven doet zich een grondstoffen-probleem voor, in dit geval met betrekking tot de schellak. De niets-verwaarloozende economie van het Derde Rijk tracht, ook hier in te voorzien, n.1. door een in Duitschland ingevoerde verorde ning, dat geen klant een nieuwe plaat kan koopen tenzij hij een oude inlevert. In den geest van onze win terjassen-distributie; voor feen oude een nieuwe... Dc gebruikte platen worden omgemolten. Het is niet uitgesloten, dat de verplichting tot ruil bij aankoop van gramophoon platen, dezen winter ook in Neder land zijn intrede doet. Wellicht ech ter blijft het slechts bij het openen van dq moge! ij k beid tot ruil van oude platen In ieder geval behoeft er geen huiskamer zonder muziek te zijn. Opera uit de mode. Om nog eens op den smaak van het pu bliek terug te komen, dc opera raakt geheel uit de mode. Er* blijkt opvallend weinig vraag naar opera-platen. De eenigszins ro mantische voorkeur voor de scheppingen van Puccini, Verdi. Wagner, enz. past hoofdzakelijk in de sfeer der oudere genera tie. Die teert-dan ook nog op een riik re pertoire, gekocht in gouden dagen. In tal van degelijke gezinnen kenmoeder of va der menige hartroerende opera-aria uit. het hoofd, terwijl hij of zij van Roethoven en Bach niets afweet. Is het huidige geslacht zakelijker? Keert het zich af van de drama tische spanningen en weelderige romantiek der opera om in het luchtiger genre bevre diging te vindon? 'Benny Goodman; Nat C-o- nella, Charley Kunz', de Dicksonphilen, Cow boy-songs o.a. gaan véél... Willy Glahe und sein Musette Orchestre verovert de harten De gulden middenweg. Tenslotte bestaat er nog categorie men- schen, welke työch op klassiek noch op jasz is ingesteld. Het zijn de senlimenteelen. Zij beminnen het Franche. chanson, zij houden van dc liefdesliederen der operette- en film- artisten. Deze gulden middenweg vraagt op het oogenblik vooral naar Beniamino Gigli, Zarah Léander, enz. Alles bij elkaar genomen, probeert ieder thans te krijgen wat van zijn gading is. om straks de lange avonden door te komen. Als de Hollandsche radio om 9 uur zwijgt, pro- fiteeren de distributie-loozen van hun eigen gramophoon'platcn èn de handel vaart er wél bij!

Schager Courant | 1940 | | pagina 11