Voor den Zaterdagavond Brabantsche Brief OUDERS JxjS tiaait! van Dré 't HOEKJE De- Dc fotograaf en de bankrekening Ulvenhout. 3 Octobpr 1940. Amico, Den Eeker is weg nou. Veurgoed. We mis- 'm veul. Zoo besloot in m'nen brief van verleien week. Ja, 't is rap in z'n werk ge gaan. Maar ons pastoorke vond 't zoo 't boste en donzen braven menseh, een uit duu- zcnden, heeft ine nog nooit slechts geraje.n. Den Eoker weg! We kunnen er.nie aan wennen. Zelfs Blek mist 'm. Al 'n paar koer heb ik Trui gefrappeerd, <iat ze mee vier borden naar de tafel kwam, als we gongen eten en dan weer èèn gong verombrengen naar de kast. Drè lil 't Knulleke is er stil van. Hij mist den Eeker bij z'n werk, in z'nvrije uren; bij 't pèêrd. op den groentenauto, in z'n boekhouding, hij mist z'n rechterhand 't Manneke sprak weinig, gong stillekes zij nen gank. Ge hoorde.'m amper loopen! Veul zat ie hoven, in z'n „woonwageltie", veurai den lesten tijd. Maar nou ie wee is, den huis is leeg! Dèèr! En 't is telkens op- nuuw 't zelfde. Ben ik iels kwijt, ik mot 't nou eigens zoeken. Hot Trui 'neb knut siet opwinden, dan. mist ze dalijk de twee be:eid vëèrdig uitgestoken artnen van den Eeker. Blek mist zijnen „aanspraak". Die twee kosten samen zoo gezellig zitten zwijgen; Blek mee zijnen ruigen, goeien kon op den Eeker z'nen knie; den Keker mee z'n hand ussehcn Blek's ooren. Ja, die twee verstonden malkaar. Wilde percies weten, amico, wat er mee. ons aan d'. hand is Wij hebben, eer lijk liurre. wij hebben alle diie altij voor dat schriele Kekerjonk gedaan wat we kósten doen! We mochten 'm geren, waren altij be gaan mee deus schichtige kwiebuske deur Dré III lijk n zWerfhondje van dé straat opgeropt. Maar nou ie weg is. nou krijgen we pas in de gaten dat hij óns vertroeteld heeft I En als we 'in verom kosten krij gen, dan och, dan gong '1 weer siuust eender. Net als mee 'hen droogbleier. Ge gift don knol maar 'n plekske in de zon en de schoonste blommen bloeien uit dieën on- aanzienlijken „cerpel", daar veur 't raam. Ginnen pot ging handsvolleke éèrd. ginnen slok water vraagt ie. IIij bloeit maar. Zoo stillekosweg. llij vraagt niks, hij'schenkt. Tot ie, lot ie doodgebloeid is. En nou ik dat zoo zeg, ja, nou begin ik iets meer te be grijpen van die gcjaagd-gespioken woor den deur Ons pastoorke. daar op dieën to rentrap: „Dré, breng 'm naar de Broeders en gaauw!" Ik denk meneer pas toor wou den droogbloeier )nen pot èèrde geven „en gaauw". Ilij zéé ommers: ,,'k heb 't 'manneke nou vier weken bij ine g'had, haast eiken avond. Ik ken 'm as as... dat uurwerk daar. 'k Zie dwars deur de raaikéis van 'i jonk z'n zielemeiitje henen." En ja, 't manneke eigens had me ook gevraagd, op z'n kaïnerke: „buas, help me astein- blief." Afijn. We hebben 'm prontjes uitgezakt. Den koffer van Dré III. nog van de kost school, vvierd peuejen gehaald en volge- tast mee dun uitzet, z'n boeken, z'n eigen- doniniekes. Van Trui kreeg ie nog 'n prachtig heiligbeeld, veur op z'n chainbret- te daar, als herinnering aan de Vrouw. Den Dré mokte 'nen hoek in den koffer vol mee tabak en n uuuw pepke, zeggen de: „ik ben bang. Eeker, dat ge 'daar nie rooken mengt, 'k Heb 't de postulanten tenminste nooit zien doen, maar witte---, 'k zal oe 't kunstje leeren, hoe ge dan tóch nou en dan 'n pepke of 'n sigaretje smoren kunt. In den hof. ee daar zullen ze jou wel wel aan 't werk zetten, dénk ik. daar staat 'n schuurke. waarvan ge de deur van binnen kunt sluiten, als ge 'n touwke aan den klink bindt en dan..." Den Eeker s'ond. 'n bietje verlegen, naar den Dré z'n „goeie" raadgeviugs ts luste ren. Schudde z'n sproetenkopke. Zee dan: „maar Dré, as 't nie mag. dan mag 't toch nie!" „Zoo?" zee den ander fel: „waarom nie? 'n Pépke smoren is toch zekers gin zonde!" „Neeë", zee den stipten Eeker: „maar ongehoorzaamheid wel, Dré. En As 't nou verhojen is veur 'den nuuweling. nou...! Wanhopig trok Dré 111 z'n schouwers omhoog. Zuchtte luidruchtig. Schudde den kop. Gong op en neer loopen. „Lekker!" peste Trui 'm „Dat zit oe nie glad, ee? Duuvel!" Den Eeker kreeg 'n kleur. Knipperde mee z'n oogen. Van Dré III moet afblij ven! „Hij meent 't goed, vrouw", zee 't manneke bescheiën. Den anderen dag brocht ik 'm weg. 't Was gin plazierig wakker-worden. Trui was til, sprak gin woord.. En ik? Och, 'k had ook nie veul te beweren. Dré III gong ook zwijgende zijnen gank. 't Was, 't bleef stil. Mee m'nen wagel was 't veur dieën dag al geregeld, Dré III zou mijn klantje* „meepikken" en den Hop, den Eeker z n Vader, zou 'm helpen. Pop Eeker was. veur 't lest. naar ons kerk Hii bleef nogal lank weg. Was nog nie vernm nis ik thuiskwam uit. den ak- ke-. Trui zat bij de tafel, net of ze ziek was; d'armen over malkaar, den kop schuil, riasr benèjpn. Stillekes. oudvromv- kesachlig zat ze te staren. Eigenlijk zat ze mee 't ontbijtgerei op ons te wach ten. Is ze nie gewpnd. Als Trui gereed is, motten allen klaar zijn! „Nie goed. Trui?" vroeg 'k. Toen stond ie op, zwijgend gong naar de mooie kamer. En 'k zag nog siuust dat ze den punt van ■haren schort pakte. Dré 111 was nog doende mee den wagel., Hij zit weer zonder benzine, mot z'n eigen behelpen mee sles. Den beest stond al gereed om ingespannen te worden. Nou en dan kantelde 'n struisch herfstblad uit den notenléèr, Viel mee 'nen tik op de stilte. Zwijgende rong don Dré vort .mee z'n werk, hipr in den triesten Herfstwemel, die kil en graauw van den hemel hong. Mee respect keek ik naar den kolossaal gelaien wagel. Dat wierd vandaag 'nen zwaren dag veur 't jonk! Daar kwam den Eeker den erf op. Op z'n Zondagsch, diep in z'n lióeike Da lijk tikte Dré III beleefd aan z'n pet. zee droog komiek: „Goeionmorgen meneer Hop penbrouwers". Den Eeker lachte 'ns witte- kes, lee z'nen kerkboek op den raamdurpel, tinkte Bles bij 't bit, spande 'ni in den wagel. Als 't gebeurd was, nam ie den beest nog 'ns aandachtig op. klopte 'm op den sterken nek, streelde 'm tusschen de oogen, mompel de dan iets, bleef nog efkes mee z'n hand op Bles z'n neus, gedachtenloos slaan staren. „Ge ziet 'm misschien nooit meer verom. Eeker. zee denDré hard. Den Eeker Schudde den kop. Beet op z'n lippen, maar toch 'n traant|e kost is nie inhouwen. Dan dee den D.é z'n leste poging Hij vatte mee zijnen sterken knuist den Eeker bij de borst, verfomfaide z'n v.estje en zee: „Sjaak. sodetjuue Eeker, spring op den hok. rij mee naar de klanten en lot ze in den Ouwenbosch naar den Hierengun- derwijd loopen. We komen van den avond zat thuis van plezier, net as mee ouw exa men, witte nog?" Vaster greep ie den Eeker, schudde 'm: „aMee. blijf hier, doe me dat niet aan!" Dat wierd me te veul. En 'k gong naar binnen. Sjuust als wij zwijgende aan 't maal zatton. pront ach uur. kwam den Hop den erf op- gefietst. 'Nen steuvigen kearel, dieën Hop pen brouwers Kort. breed, pootig. In de kracht' van z'n jaren, 't Zou 'nen ouwerwet- schen vuursmid kunnen zijn. 'Nen harden tiep om te zien. Kerngezond ..Mergen samen!" 'k Zie den wagel is al gespannen. Rij ik 'm Dré? Of u?" „Koinmeke koffie. Hoppenbrouwers?" vroeg Trui. „Beljot". lachte-n-ie: „daar word ik thuis nie veul meer mee geplaagd. Die bonnekess Thee kan me gestolen worden. *k lust nog liever vuil water van 'nen kinderkeswasch." Dan: „oja, Sjaak. 'k heb hier nog 'n paks- ke van ons moeder. Wat er in zit, weet ik nie, maar 't is 'n souvenierke aan thuis ziede". „Dankoewel.^vader, veul bedankt", zee den 'Eeker. verlegen en blij. Enne en De „opvoeding" op het schoolplein Tot de plaatsen, waar kinderen hun opvoe ding ontvangen, behoort ook het schoolplein en de straat. Mogelijk naar den zin van velen zelfs in tè groote mate. Het hangt er maar van af, welke onaangename herinneringen aan deze opvoedingsterreinen by de ouders voort leven. Persoonlijk herinner ik mij veel kwaads en veel goeds van de opvoeding van het school plein. Mogelyk zal dit btj de meeste menschep zoo wel zijn. Ik weet, om slechts een paar voorbeelden te noemen, dat de omgang met de andere jongens en meisjes op 'het schoolplein voor mij, die vooral thuis door de grootouders verwend Werd en in alles zijn zin kreeg, een goede zijde gehad heeft. Op het schoolplein was het gedaan met mijn eigenzinnigheid. Op het schoolplein had ik mij te schikken naar den wil der oudere jongens en al was deze wil niet altijd even paedagogisch voor mij be stond de waarde toch zeker in het leeren be seffen, dat ik niet overal mijn zin kreeg. In de eerste schooljaren had ik het niet gemakkelijk op "het schoolplein. Ik ging op een school met ongeveer driehonderd leerlingen en de Jongens uit de hoogste klassen tyranniseerden ons kleintjes danig en er zijn wel dagen geweest, dat ik eenvoudig niet naar school wilde uit vrees voor de grootere jongens, die me daags te voren reeds een pak slaag beloofd hadden. Wellicht zal ook van mijn kant wel iets gedaan zijn, dat de straf rechtvaardigde. De schaduwzijden van de opvoeding op het schoolplein zijn wel voornamelijk de verkeerde invloeden, welke uitgaan van minder gunstige individuen onder de leerlingenvooral, wan neer zij wat ouder worden). Ik herinner me, bijv. o.m. dat ik betrokken geweest ben' bij een diefstal. Er waren appels gestolen en, hoewel niet behoorende tot de hoofddaders, was ik toch ook een der handlangers geweest. Geleid door een paar oudere knapen, hadden we bij, een buurman een boom appels leeggeschud. Het plan was op het schoolplein in elkaar ge zet en van alle kanten bekeken en besproken. W.at groot voor mijn leeftijd, voorts gewend, overal mijn zin te krijgen (opvoeding in het gezin van de grootouders), een en ander was en bedank móeder veurai, ee! Offe wilde gij 't doen veur me Dré. as ge straks bij ons thuis komt?" „Iloe is 't mee de vrouw. Hop?" vroeg ik. „Goed", zee-t-ie gerokt, 'n bietje verwon derd, of ie bedoelde: waarom zal 't nie goed zijn? „•Taja. goed. Alleen mja..." toen keek ie den Eeker verwijtend aan: „alleen... ze zit al dagen te simmen. Ik begrijp nie Sjaak, wa ge begint! Kunde 't nou er gens heter hebben as hier? Afijn, ge mot 't eigens weten, om in de rokken te gaan. Naar wie hedrle den nard...?l" „Hoor 's hier, Hoppenbrouwers", zee Trui fel: „roeping is roeping. Dat opw vrouw 't erg vindt, kan 'k begrijpen. Tortn ons Patnvke 't klooster in trok..." Wijers kast Trui niet geraken. Weer gong ze weg. naar de mooie kamer. ,Pie wijven zijn allemaal eender", brom de den Hop. En begost aan z'n koffie te slurpen. Maar den oogonblik van 't afscheid gong komen. Dré TIhad al 'ns naar R'es geke ken, naar de klok dan. hij moest eann, 't jonk. .Hoppenbrouwers". zee-t-ie. beeld paar vreugdeloos, „we motten naar de klanten, man." Den Hop sprong omhoog, dalijk gereed „Dan géén we", zee-t-ie: „niks dat ons teugenhoudt. horre!" Don Eeker kreeg weer 'n kleur. Den moeilijksten oogenbük was gekomen. Af scheid nemen van ziinen nairnnn-kamermd. Ferm stak Dré Hl zijn hand uit. ..F kor 't goeie! Onthnu één dine: Hier staa1 de poort altij... onen... veur ion! 'k Tleb oe... den iestpn tiid... wel 'ns genest... maar..." toen beefde zijnen mond: „maar. df was gin meenens ReTnu!" Veur den Eekpr ipfs verom zeggen kos., was den Dré de deur al uit. Sprong op den hok. „Nrtu Sjaak". zee don Hop: ,,'t ea-de-oew goed. Schrijf maar 'ns rap 'n hriefke aan Moedprs. ee? R<ri maar veul. ze zeggen das goed. Ik .heh er nooit veul van gemor- ken. troinvpns. Misschient lus'ere.n ze daar hoven naar jou beter, -dan naar' oew va der." Efkes keek den bedeesden F.eker. mee 'n traantje in z'n oogen. z'n vader aan. „Va der, 'k zal veul bidden, veur jullie allemaal. Enne-- vergit Moeder nie te bedanken, as- temhleif. 'k Zal rap schrijven as ik mag." „F.n ge hebt 't gehoord. Siaak...! As 't oe daar nie langer bevalt, hier mengde al- tij voromkomen! Lot oew eigen daar dus 'nie op oewen kop zitten", zoo vaderde Hon- pcivbrouwers op zijn manier, „dat heb ik oo kljij ver-vprd.-verrekt". F.n 'n bietie fier over z'nen vaderlijken spiets, keek ie mij aan, zee: „zeg de vrouw van me gedag. Dré, 'k mot gaan,"'In 't deurgat bonsde-n- ie teugen Dré ITT aan. die nog efkes* om den stijl kwam roepen: Eeker. ik kom oe 'ns gaauw opzoeken, horre! Ze kennen me iaar nog wel!" 't Afscheid van Trui gong zonder woor den. Trui stond mee den schort veur d'r oogen te snotteren, streek don Eeker over z'n pinhaar. Ochêrm. ze houdt van 't jonk of 't heur eigenste is! Den Eeker ha ook nie veul woorden meer. 't Wierd 'm te bar. Nog efkes Blek 'n „hand gegeven, toen gongen we sa men opweg. Toch moest ie. veur we den oorzaak, dat ik de kans om mij verdienstelijk te maken voor de groote jongens, niet onbe nut liet en dus „mee-deed". De gevolgen waren voor mg niet best: ik liep helaas in de handen van den buurman en werd door deze bij mijn ouders gebracht. De oudere leiders wisten zich in veiligheid te brengen. Nu is het ptelen van appels natuurlyk dief stal, maar in het dorpsleven werd het niet zoo heel ernstig aangerekend. In mijn geval liep het dan ook met een flink pak slaag af en het verbod, niet meer om te gaan met de leiders der appel-stelen-bende. Erger waren de geval len van kleinere jongens, die door grooteren op sexueel terrein ingelicht werden. Trouwens: dit is wel een van de gevaarlijkste invloeden van het schoolplein en de straat en in vele ge vallen staan de ouders hier min of meer mach teloos tegenover. Het kwaad is reeds lang ge schied en heeft reeds heel wat bedorven, als de ouders er meestentijds slechts by toeval achter komen. Ervaringen op het terrein der nomo-sexueele verleiding zyn voor ouders dan ook de droevige bewyzen van den slechten in vloed van de „opvoeding" op het schoolplein. Ik wil echter niet alleen over de slechte in vloeden spreken. Er valt ook veel goeds te noemen. Ik denk aan de beteekenis van een goed vriendje voor een jongen. Ik denk aan de kameraadschap, welke kinderen bij elkaar brengt en zoo echt kan zijn. Ik denk aan de gevallen, waarin een jongen door een goed vriendje in aanraking komt met een mooi huis gezin. Hoe kan de moeder van het vriendje met een enkel woord meer bereiken dan de eigen moeder. Ik denk ook aan de kameraadschap, die op het schoolplein gesloten, tot in lengte van jaren bestendigd blceï en voor beide indivi duen ontzettend veel beteekend heeft. En dan: op het schoolplein wordt niet altijd gevochten, wordt niet altijd overheerscht, De jeugd onder elkaar speelt vaak en eendrachtig en mjj valt het telkens op, hoe onomwonden de jongens elkaar de waarheid zeggen en hoe sterk het gevoel voor waarheid bij hen is. Valsch spel wordt onmiddellijk, gestraft en de straf der kameraden is nog heel wat beter in zijn uit werking, dan die van den onderwijzer of de ouders. Het niet meer mee mogen doen, omdat men valsch speelde, is voor een jongen iets heel ergs en het leert hem zijn kwade gewoon ten dikwijls radicaal af. Oveeka Thee en typen Men kan véél over het type, waartoe Iemand behoort, opmaken uit de wijze waarop die persoon het toegewezen half ons thee per maand gebruikt. Er zyn menschen, die hun half ons thee .in een paar dagen verbruiken, maar die paar dagen drinken ze normaal sterke thee, en stellen het de rest van de maand zonder. Wanneer een goede kennis kmt oploopcn, als ze juist thee hebben gezet, zullen ze er blijmoedig van meedeelen. Dit is het type, waarvan de leuze is: „alles of niets", goedhartig, optimistisch en meestal met veel ondernemingsgeest. Wanneer zij de keuze hadden tusschen een paar jaren van groot geluk in hun leven of een geheel leven van betrekkelijke tevredenheid, zou den ze het eerste kiezen. Ze zijn ruimdenkend en weinig egoïstisch en huldigen dienovereenkomstig het standpunt: „Zoolang ik heb, kan een an der ervan meedeelen, heb ik niets, dan valt er ook niets meer te deelen. Een andere categorie van menschen heeft nauwkeurig uitgerekend, hoe men van een half ons thee per maand eiken dag thee kan zetten. Het kan naar wjj van één van hen hoorden, als men pér dag één afgestreken theelepeltje (géén schepje!) gebruikt. Het wordt geen sterke thee, natuurlijk, maar het i s thee. Degenen die hun portie zóó verdeelen zóó verdoelen zijn sterk gehecht aan hun gewoon ten Ze zijn gewend eiken dag thee te zetten en te drinken, en wenschen dit alsnog te doen. Bezoekers zullen b(j hen vermoedelijk in rij deurstapten. nog 's even over den erf kijken.'Ochja. hij heeft er zooveel ge werkt...! Onderweg heeft ie weinig meer gespro ken. Zoovenl te meer gepiekerd. Veurover zat i in de bus. den kop in d'hantlen, 't veurhoofd mee diepe rimpels. Nou en dan veegde-n-ie 't zweet van z'nen kop. Toch was 't heel gaar nie werm. „Baas?" zee-t-ie heesch, na al dat zwijgen. „Eeker?' t ,.'k Ben altifd geren op den hof gewist." Ik knikte. „Gif wit. haas. Ik kap nie anders" „F.eker, oew wonnwaveltje op zolder blijft zoo staan..Veur jou. Ge wit wat on zen Dré oe eezeed hee...! „Ik kom... er... nie--- meer... in... ver om. haas. maar... maar as 't mag blijven ^aan.... 'k zal er dikkels aan veromden- ken." Ik kom er niemeer in verom. Ik kom er niemeer in verom. Deus zirmeke bleef heel den dag in m'nen 'kop haken. Ik kom er niemeer in verom Kommernlemeerin- verom. Kornmerniemeerinverom. Zoo tufte de bus; kornmerniemeerinverom. „'t Blijft staan, F.eker!" Kommerniemecrinverom kornmernie meerinverom. Hij lacht 'ns. Zwitte weer. Kommerniemeer inveröm in verom. „Ge kunt nooit vooruit praten. Eeker!" Kornmerniemeerinverom kornmernie meerinverom. „Kweetnie", zee-t-ie. Als ik in den Ouwenbosch veur 't gebouw van St. Louis stond en de bel weer gongde rieur den betegelden gang. dan zoemde die cn oud-bekenden klank weemoedig deur m'n zielement. Hoe dikwijls was ik hier ge wist in de jaren van Dré III? Blij, m'n kleine baaske dalijk te zien Den Eeker rilde. Had ie kou nou. 't manneke? „Kou, Eeker?" „Ne hè néeë baas. ik zweet!" Ik flusterde: „zeg. willen we zullen we samen hard wegloopen? De bus verom, staat klaar, kek. aan 't end van deuze straat!" Korunierniemeerinverom. zoo begost de bus WJïer te tuffen. Wijs lachte 't manneke. Hij begreep altij al les. deuzen Kweetnie. Hah! Daar kwam 't broeder-portierke. Zou 't neeë. 't was 'nen andere! Broeder, wilde 'ns zeggen aan Broeder- Overste 'astcblief. dat den Dré van Ulven hout hier is. mee zijnen Eeker?" „Keknou", lachte 't jonge Fraterke: „zij de git nou den grootvader van Dré III" „Kende die nog?" „Kil ofl Wie kent hier Dré III niemeer? Hij maakt 't goed, ee?" „Pront! Steunpilèèr van ons bedrijf! „Keknou! Dan hee Broeder-Overste 't altij goed veur g'had!" „Hoezo?" Ge verstaat, ik was veul nuuws gierig. „Die hee altij gezeed: Dré III? Dieën ro- bustcn sinellap? Die brengt 't wijd in de weareld! Da's 'nen tiep naar God's, smaak!" „Da-d-isslo!" schoot den Eeker uit. die toen ineens begost te blozen. „'k Gaai dalijk Broeder-O verste waar schouwen. dal guilie er zijt". zee 't Broeder- ké en rap liep ie weg: ge boorde z'nen tooe om de beenen klapperen. 'k Had mee den Broeder-Overste heel wat klasjeneeren. ge verslaat! En eer ik alles besproken en haarfijn uitgeleed had. den dikken brief van ons pastoorke had laten le zen, afgerekend, veurloopig is den Eeker daar op mijn kosten. dan waren er gaauw 'n paar uren gepasseerd. We kosten malkaar niemeer zien van den sigarenrook. „Ge zult Dré III nou nog wel 'ns 'nen, keer bier zien. Broeder-Overste!" „Geren. Dré; 'k ben veul nuuwsgierig naar 't manneke." „Hij kekt jou dwars over oew kalotje. Broeder!" „Da's toch nie waar...??' „'k Wierd trotsch, dat verstade. „Trui. ze weegt 'n negentig kilo's, pakt ie op mee stoel en a.1 en zet haar zoo boven of) de ta fel als ze slout is!" „Stout?" Z'n oogen waren nat van pla- zier. „Ja. als ze té sterk voelen laat dat die-' en reus pas... zeuventien jaren is!" geen thee te genieten krijgen, want als men van een theelepeltje thee voor meer dan een persoon moet gaan schenken, doet men beter limonade aan te bieden. Deze, typen zijn zui- nig en nauwkeurig, steeds bedacht op het zorgen voor den dag van morgen en houden, er vermoedelijk een onberispelijk-bijgehouden kasboek op na. Zonder hen van overmatig egoïsme te willen beschuldigen, maakt hun voorzichtige en practische aard toch, dat zjj weinig genegen zullen zijn tot het brengen van groote of spontane offers. Deze „thee-test" is alleen volkomen toe te passen op menschen die alleen wonen.. Want in gezinsverband gaan er allicht verscheiden# stemmen op met voorstellen tot het gebruik van de beschikbare thee en daarenboven ij het geval van twee ons thee per maand voor vier personen van heel wat gunstiger aspect dan het halve ons thee van'den enkeling. Zoo gaat het nu eenmaal met alles; wan neer wij aannemen, dat de voeding van één persoon per dag 0.60 kost, dan kost die voor vier personen géén 2.40. Overigens hebben wij bij onze „thee expe rimenten" een merkwaardige ervaring èn een geweldig boffertje gehad. Wij kwamen bij een vrijgezel, die altijd een moeilgk te definieeren type was geweest, en begonnen na een praatje over algemeenheden bescheiden onze enquête. „Of hij thee of koffie nam op z\1n bon, en of hij er nogal mee kon uitkomen." Het antwoord luidde: „Be drink nooit thee of koffie, ik houd er niet van. Als jullie mijn bon soms willen hebben?" Wy gunnen U hetzelfde gelukje èn voorzien dat talrijke lezers morgen op „psychologische thee-enquête" gaan op hoop van zegen: Nadruk verboden. DR. JOS DE COCK. Alle_e, als van vroetrer. 't was weer 'n gezellig uurKe, daar op zijn kantoor. Veur ik vertrok, wierd den Eeker op 'n kantoor ze!aten. Broeder Overste licJ ons efkes alleen. „Eeker, fk eaai nou vertrekken..." „Ja...' haas", ,"k Heb alles eóed besproken mee Broe der-Overste enne dat zal op nlazier doen... ge kriiet *n taak in den hof!" ,,'k Zal hard werken haas! Zè zullen hier mengen zien. hoe wij 't op oewen hof de jen!" „Eeker, jongen, ik twijfel daar nie aan. Maar denk om opw eigen. Om oew gezond heid. 't K'oosterlevenge kunt 't zoo zwaar maken als ge eigens wilt F.nne.... gij zijt nie van de sterksten, baaske!" „Baas. ik kan oe nooit genogt hedanken. veur wat ge veur mij en vput ons thuis..,J „Eeker schei uit! Veur oew thuis. dat hebt ge eigens gedaan!" „Sprik daar nie van. haas. astemblief!' Toen gij me op de hofstee nam. ba 'k gin hémd aan. en „Eeker, ik luister nie, horre! Maar iel' anders! Vinde.'l goed da'k oe mge Dré Hl zoo nou en dan 'ns kom opzoeken..? Dré 111 hee hier wel 'n klein stripke véur ziede!" flusterde-n-ik. „Baas" gaf ie ten antwoord: „dat zullen fééstdagen veur me zijn!" .Toen liepen, veur 't eerst twee dikke tranen over z'n sproeten. „Fpker. we komen rap. We maken we! 'n smoes!" Ik stak 'm m'n band, toe., 't Manneke pak- tp ze mee allebei zijn bevende klavierkes, knppp rn.'n hand wit. Als weer in de bus. huistoe, zat. dan tufte dat vergimde machien: kommerniemeerirv verom, kornmerniemeerinverom. knmmernie- moe rin verom. Tot ik er tureluursch van wierd. En toch dat stinkmachien had gelijTt- Dat vóelde-n-ik! Vol. Veul groeien vn Trui, Dré. III en als altij gin horke minder van oewen t.a.v. Dré. „Een groen glanzend elfje"! De fotografen rusten op hun lauweren en hebben allen een bankrekening geopend, In ruil daarvoor hebben nu alle Nederlanders, velen voor het eerst In hun leven, een scher pen kijk gekregen op hun linkeroor en op hun allerongunstigst gelaat, zooals hot ge lukkig alleen maar door de wreedè lens van een pasfoto-camera wordt gereleveerd. WIJ wisten door de natuur niet met een schoon uiterlijk te zijn bedeeld, doch wij zijn toch geschrokken van het beeld, waarop wij voortaan bij verordening verplicht zijn te lijken. Voor de fotografen is deze episode zooals gezegd een even onverwacht nis schitterend lichtpunt geweest in dezen duis teren tijd. Een ander lichtpunt, is de licht gevende politie-,agent, die sinds eenige dagen in het verduisterde Haagseh straatleven zijn intrede heeft gedaan. Men heeft een diender van top tot teen met lichtgevende verf bestreken en hem vervolgens in het stikkedonker op een druk kruispunt neerge zet. flauw bestraald door een speciale lamp. Het pffect was verrassend, de diender werd als een baken in zee. Hierdoor openen zich ongedachte perspec tieven voor de mode voor onze dames en voor 't aspect onzer straten, wanneer de duis ternnis is gevallen. Zullen wil straks naast onze mauve fosforesceerende gade voort stappen of onzen tred verhaasten, omdat een zacht groen elanzend elf ie voor ons uit zweeft' VOOR DE

Schager Courant | 1940 | | pagina 12