Scrrnedo) Spoorboekjes Z. 66 BELANGRIJK te SLUITEN TRAPMAN De Mascotte Hoornsche Crediet- Effectenbank N.V. Boekhandel TRAPMAN - Scbagen föjwie&di&fls tcJL Van Geelen's Geschenkenhuis VUC-CVV 2-5 In een wedstrijd, welke nu en dan ontsierd werd door min of meer ruw spel, heeft VUC het tegen CVV niet tot een overwinning bren- nen bx-engen. De Hagenaars kregen met 25 klop. Het spelpeil heeft nogal te lijden door den straffen wind, welke dwars over het veld staat. Toch zien we eenige zeer gevaarlijke aanvallen op het doel der gasten, waarbij De Harder de backs te vlug af is. Het doel ont snapt echter door veel geluk en dank zij den wind, aan doorboring. Het eerste doelpunt komt juist aan den an- tferen kant door een blunder van Stootweg. Th. v. d. Graaf lost een schuiver, welke de keeper laat glippen (01). Even later komt CVV weer voor het vijandelijke doel en het schot van Ketting treft anderpiaal doel (0-2). Door deze resultaten aangemoedigd wordt het spel van de Rotterdammers steeds en thousiaster en tengevolge daarvan het over wicht van VUC teniet gedaan. Het goede samenspel, waarmede de Hagenaars begon nen waren maakte plaats voor een kort en onbeduidend aanvalsspel, dat voor rust geen doelpunten tengevolge had. Na de thee werd het er evenwel niet beter op. Een schermutseling voor het Haagsche doel leverde het derde doelpunt op: Rolfes kopte den bal nog uit het doel, doch de scheidsrechter wees naar het midden (03). VUC probeerde al het mogelijke om den achterstand in te loopen, maar' het CW-doel leek dichtgespijkerd. Een strafschop, welke werd toegewezen, wist De Harder zelfs nog naast te schieten De Rotterdammers hadden den smaak te pakken, de linksbuiten Kraan, zette scherp voor en via de handen van Stootweg ging nummer 4 in de touwen (04). Dan weet Van Gelder de eer te redden. Na goed aangeven van De Harder, schiet hij hoog in (1—4). Door A. v. d. Graaf wordt het nog 15. De Harder heeft even voor het einde nog suc ces, als via Mastenbroek de bal in den hoek verdwijnt (25). D.F.C. D.W.S. 1-2 Met een sterken wind pal in den rug, slaagde DWS er al spoedig in DFC op eigen helft terug te dringen. De Dprdtsche verde diging weerstond echter de meest felle aan- v al en v en wist het doel schoon te houden. Tij dens een uitgesproken Arnsterdamsch over wicht brak Mijnders, die van Caldenhove weinig tegenstand ondervond, plotseling door en scoorde onhoudbaar, 10. DWS bleef sterker maar slaagde er voor rust niet in de achterhoede te passeeren. Na de rust zag Dijkstra na tien minuten spelen kans de partijen op gelijken voet te brengen en nog geen minuut later profiteer de Draeger handig van een verwarring in de Dordtsche achterhoede, 'zoodat in enkele oogenbliklten de rollen omgekeerd waren, 1-2. Hoe DFC ook zwoegde, tot een tegenpunt kwam het niet meer, zoodat DWS een ma gere ovei-winning behaalde, die wel verdiend was. Feyenoord-D.H.C. 2-2 Aanvankelijk was de thuisclub in de meer derheid en het duurde dan ook niet lang, of zij nam de leiding. Vrauwdeunt kopte een voorzet van Bergwerff langs den Delftschen doelman,. 10. Reeds na een kwartier was de stand weer gelijk. Van den Engel kopte den bal in het uiter ste hoekje, 11. Over het algemeen bleef Feijenoord een tikje sterker, maar doordat zij het spel te kort hield wist de stugge verdediging van DHC goed stand te houden. Toen er kort voor de rust een misvex-stand ontstond in de Feijenoord-verdediging, was v. d. Engel er snel bij om van de hem geboden kans te pro- fiteeren, 12. De tweede helft) was tien minuten oud, toen de thuisclub op vrij fortuinlijke wijze gelijk maakte. Een niet al te hard schot van Lins- sen werd door een DHC-been van richting veranderd, waardoor de bal onverwachts in het net belandde, 22. In het laatste gedeelte van den strijd was Feijenoord weer sterker, maar wist de ver dediging van DHC niet meer te passeeren. Het einde kwam dus met een gelijk spel. Ajax—RFC 6—2 Deze strijd was eigenlijk reeds na de eerste 5 minuten beslist, daar de gastheeren in dien tijd reeds een 2—0 voorsprong verkregen had den. Van Wijngaarden liep een voorzet van rechts in het doel terwijl Bijl een blunder van doelman Hutscher afstrafte. De Rotterdammers deden wanhopige pogin gen om zich te herstellen, maar Ajax, gesterkt door den voorsprong, speelde een zeer vlot spel. Gesterkt door hun sterke middenlinie bleven de Amsterdammers voor de rust, ondanks het nadeel van den wind, voortdurend in de meer derheid. Het afwerken van de aanvallen liet echter nog wel eens wat te wenschen over, want kansen tot doelpunten waren er genoeg. Het was Fischer, die, hoewel in duidelijke buitenspelpositie staande, er 30 van maakte terwijl Bijl nog voor de rust den stand tot 40 opvoerde. Nadat Fischer na 5 minuten in de tweede helft een prachtig doelpunt gemaakt had zakte het tempo van Ajax zeer belangrijk. R.F.C. trad meer aanvallend op en hun spel liet een beteren indruk achter dan in de eerste helft. Met twee doelpunten, waarvan vooral het twee de, een prachtigen kopbal van. middenvoor Griese vermelding verdiende, werd hun enthou siast werken beloond. Tien minuten voor het einde stelde Bijl de overwinning van Ajax veilig door een voorzet van Fischer in het doel te loopen. BERGEN. BERGEN A—C.S.V. A. 4—3. David versloeg Goliath. Toen de forsche Castricummers 't veld be traden, zal zeker menig kleine Bergen ad- spirant den schrik om het hart zijn geslagen. Maar onversaagd wierp de kleine David zich in den strijd tegen de groote Goliath en met 43 wisten de jeugdige blauw-hemden ten slotte als overwinnaars uit den strijd te ko men. En verdiend! Want Bergen speelde vooral voor de rust met den straffen wind tegen een keurig combinatiespelletje. Toen de scheidsrechter voor de pauze floot, leidde Bergen met 2—1. In de tweede helft was het één der Castri cummers, die alleen door de Berger achter hoede heenwandelde en het was weer gelijk (2—2). Zelfs wisten de rood zwarte bezoekers de leiding over te nemen door een goed schot van hun middenvoor (33). Nadat de linksbinnen van Bergen weer had gelijk gemaakt, scoorde dezelfde speler kort daarop het winnende doelpunt (4r-3). En daarmede hadden de jonge Bcrgenarcn een keurige overwinning behaald. Bravo jon gens! N00RDSCHARW0UDE. SCHAAKMAT Uitslagen 4 October 1940 le klas: D. KoornW. Kaan 01 G. KeppelK. Bierman 0—1 2e klas: G. GoudsblomJ. Ootjers 1—0 M .KuilmanT. A. Slis 0—1 Jij. Molenaar— M. Kuilman' A—A J. Ootjers—J. Molenaar 0—1 J. Kroon—J. Bouwens 0^1 3e klas; N. v. d. AbeeleP. de Buiter 01 P. de Ruiter N. v. d. Abeele 10 St. de Rijke—J. Heidsma 01 G. van LoenenP. Borst 1—0 P. BorstG. van Loenen 0—1 J. KamperJ. Smit 1—0 K. GlasS. de Jong AA S. de JongK. Glas 01 P. de 'RuiterP. Borst 10 LANGEDIJK TAFELTENNIS Behalve C. Rootjes is thans ook H. Hart gepromoveerd naar de eerste groep. De eer ste ontmoetingen voor de wintercompetitie hebben plaats gehad. De resultaten zijn als volgt.: GROEP I. gesp. gew. J. P. Sclxrieken 3 3 G. Veikroost 2 1 R. Schrieken 2 1 P. J. Schrieken 2 1 C. Francis 2 1 C. Rootjes 3 0 GROEP II. Grouwstra C. Moraal Kuilman K. Stins V .Grokum Buisman gesp. gew. 3 3 5 3 4 2 2 1 2 1 4 0 GROEP III. y gesp. gew. J. .Visser 4 4 E. Bos 1 1 D. Deutekom Pd. 1 1 P. v. d. Molen 4 2 C. Witsmeer 3 1 P. Koning 3 0 D. Deutekom Jd. 2 0 Voor trainingsdocleinden heeft de vereeni- ging een vierde tafel gekocht. Nieuwe leden kunnen zich op deze tafel oefenen. ALKMAAR Oudegracht 297 HOORN Dal 8 SCHAGEN Torenpleiri E 76 Alle Bank- en Effectenzaken. Moderne Kluisinrichting. Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij APPELEN. 's Gravenhagc, 5 October. De NedcrlamlscheGroenten- en Fruitccntrale maakt be kend, dat, in aansluiting op het door den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij uitgevaardigde ver bod tot het vervoeren, verhan delen. veilen en exporteeren van appelen, de volgende variëteiten van appelen onder dit verbod vallen: Groep 1. Goudrèinette, Schoo- ne van Boscoop, Noblesse, Princesse Noble. Groep 2. Engelsche winter. Gold Pairman, Jonathan. Pre sent v. Engeland, Heerappèl, Rei nette van Zuccamaglio. Groep 3. Ananas Reinette, Boumans Reinette, Brabant-» sche Bellefleur, Blenheim Pi- pin. Canada Reinette. Court- pendu, Eisdeoer of Gronsvel- der Klumpke, Fransche schij ven schijveling. Fransche goud reinetlen (Zeeland), Gronin ger Kroon. Landsberger Rei- nettcn, Lemocn appel, L'unter- sche pippeling, Newton won der. Ontario, Oranje Hei netten Orleans Reinette, Roihette Cas- seler. Rihston Pappin, Sterap pel. Zoete Ermgaard. Groep 4. Bellefleur du'hbcle. Bellefleur Drentsche. Belle fleur Limburgsche, Engelsche bellefleur. Bellefleur de Fran- ce (geen Rembour Mortier). Bellefleur Westlandsche, Ben- dsrzoe.t enkel-en dubbel. Rram- ley's Seedling. Grimson Bram- lev. Grauwe Réinetten, Fran sche zuren. Fransche Belle- fleur (Betuwe), Jozef Mus. Kancelzuur, Marie José d'Othee, Ossenkop, oude Fransche. Pom me d'Orangé. Zoete Aagt, Zoe te Winterkroon. Groep 5. Bellefleur Citroen Bellefleur zoete. Campagne zoet. Culemans rooclc of Tui melaars. Dijkman* zoet. Eva- zoet. Gert Roelof, Grauwe Hooilaars. Huismans zoet, Jas- aopel. Kersterens wijnzuur uil. Koningsrood. Lentsrh rood Liendens wijnzuur. Loofkran sen. Pommp de deux ans. ijzer appel, Pommp Henri. Pomme rose Smeetse. Provinciale. Grijze Rabauwen. Rouweline. Tninzoet. Van Rijn-zoet, Witte Vaansche. Zoete Paradijs. Zoe te Schij veling, Zure Erm gaard. Zure Paradijs, Kastanje ga ra dijs. Groep 6. Blanke Culemans, Holgnten. Hollaert zoete. Honds muil. Huisappel. Jan Willem, Possens. Srhaapsneus. Zoele Ribbcling. Zoete Veentjes. St. Maarten, Scbagen en Zijpe N.H. Degenen, die een nieuwe winterjas of -mantel noödig hebben, dienen ter verkrijging van 'n vergunning tot 't koppen daarvan een heerencostuum^ wollen deken, wintermantel of winterjas in te leveren. Het ingeleverde mag gébruikt zijn. doch moet in netten en zindel ijken staat verkeeren. Bij de inlevering dient men mede te nemen distributie- stamkaart en persoonlijke (niet donkergrijze) textielkaart waarvan bon A wordt afge scheurd. Men ontvangt een vergunning en kan onder over legging daarvan en van bon AA van de'persoonlijke textiel kaart bij een winkelier een winterjas of -mantel koopen. De ingeleverde goederen zul len worden verdeeld onder de daarvoor in aanmerking ko mende inwoners van de ge meenten St. Maarten. Schagcn en Zijpe. die dan de bonnen A en AA van hun persoonlijke textielkaart zullen moeien in leveren, Den gene, die meer dekens, h eeren cost u u ms, wi n t er jassen of -mantels kan inleveren dan noodig is om in zijn behoefte aan nieuwe wintermantels of -jassen te voorzien, wordt drin gond verzocht ook dat meerde re in ie leveren ten behoeve dergenen, die het ingeleverde zullen bekomen. Tiid en plaats inlevering voor: ST. MAARTEN: Raadhuis St. Maarten. Don derdag 10 October 1940. 2—5 uxir n.m. SCHAGEN: Winkel Fa. Holte. Hoogzijde. Scbagen. op Woensdag 9 en Vrijdag 11 October 1940. 1V2— fi uur n.m. BURGERBRUG. PETTEN en ST. MAARTENSBRUG: O.L. School St. Maarfensbrurr op Vrijdag 11 Octob.er 1040, 2—5 uur n.m. SCHAGERBRUG, OUDESLUIS en 't ZAND: Kerkekamer N.H. Kerk Ou- desluis. 25 uur n.m. op Don derdag 10 en Vrijdag 11 Octo ber 1940. Het wordt toegestaan, dat men in een andere van de vier aangewezen lokaliteiten inlevert, dan hierboven is aangewezen. Zooveel mogelijk gelieve men zich echter aan bovenvermeld schema te liou- i den. Een verhaal uit een commandopost ergens in de Grebbelinie, door HKNR1 VAN HOOF, die persoonlijk aan den strijd heeft deelgenomen. Dit boek is zoo juist verschenen en dit Historische Document zal een geweldig- succes zijn. Prijs f 1.25 gecart. Bestellingen worden in volgorde uitgevoerd door Ten gerieve van het wielrijdend publiek worden aan rijwielhande laren bovenstaande identiteitskaar ten gratis verstrekt. Zij vergemakkelijken het opsporen na verlies. De daarop vermelde Shell-olie-caps zijn a 5 cent per capsule verkrijgbaar. VRIJWIELREMNAAF Wegens inventariseering van onze voorraden voor de nieuwe omzetbelasting- wet, zijn wij genoodzaakt, onzen winkel Maandag 7, Dinsdag 8 en Woensdag 9 Oet. LAGEZIJDE B 40, SCHAGEN. voor het ontspruiten en bewa ren van aardappelen en derge lijke artikelen in centraal verwarmde schuur tegen billijke vergoeding. Te bevragen bij J. v. d. BERG Cz. Huize „Iris". Zandvaart 11a, BREEZAND. Door hetzelfde adres te koop aangeboden: een partij LIN NEN ZAKKEN. Tevens te koop of te huur: een 10-tons ijzeren vlet. Echtpaar zonder kind. zoekt WONING of zit-slaapk. met ge bruik van keuken, omg. Sta tion Schagcn. Br. lett. M„ DUINKER's Adv. Bur., Den Helder. Te koop: 6 BESTE BIGGEN. P. MOEIJES. Kolk. Aarts woud, Boekhandel SCHAGEN Feuilleton Door H. de Vere Stacpoole 19. Plotseling ontdekte hij iets op den grond, vlak bij den put, dat hem deed verstijven van -schrik. Daar lag een van lianen gevlochten koord, waarvan het eene eind om een boom was gewonden, aan het andere einde was een lus geknoopt en dat gedeelte lag bij den put. Langzaam liep hij naar den put en keek over den rand. Toen hij Cray over den rand wierp, had hij niet naar beneden gekeken. Thans zag hij het bed waarop deze was terechtgekomen en begreep dat zijn aanslag mislukt was. Cray was niet dood, het was hem gelukt uit den put te komen en daarbij was hij geholpen door Piroli! Een onzettende angst maakte zich van-hem meester, Hij vergat, dat wanneer Cray werke lijk nog in leven was, hrj in elk geval niet zou kunnen worden beschuldigd van moord. Van woede en teleurstelling over het mislukken van zijn zoo prachtig in elkaar gezette misdaad beet hij zijn lippen tot bloeden. Carnahanklonk het plotseling uit het woud achter hem. Met een vloek draaide hij zich om en zag Cray en /Piroli uit het bosch te voorschijn komen. Een oogenblik bleef hij staan, toen richtte hij zijn geweer op de nader komende mannen en schoot. Op het zelfde moment dat het schot weer klonk, vloog Piroli's speer als een bliksemflits door de lucht. Met een wilden schreeuw sprong Carnahan op en liet zijn geweer vallen. De speer had hem in zgn rechterschouder geraakt. Met zijn lin kerhand trok hij haar uit de wond en reeds terwijl hij dit deed, zakte hij op den grond ineen. Een jaar keer wentelde hij zich om en om als in hevige pijn, dan hief hij zrjn armen op, slaakte eenige heesche kreten en, terwijl een grijsachtig schuim zijn mond bedekte, bleef hg stil liggen. Het vergif had zijn hart bereikt en het voor eeuwig doen stilstaan. Toen Norman Cray zich over het doode lichaam van zijn partner boog, vielen er eenige bloeddruppels op diens vertrokken gelaat. Deze lekten uit Cray's schouder, welke door Carna- han's schot geraakt was. HOOFDSTUK XXIII. Terug naar de Itang. Cray gevoelde geen medelijden met den ge vallen man. Onbewogen keek hrj^naar het door pijn vertrokken gelaat en naar de smalle han den met de door het vele sigaretten rooken geel geworden vingertoppen. Wat moest er gedaan worden met het lichaam vroeg hij zich af. Zij hadden geen gereedschap om een graf te graven. Maar daar was de put, een door de natuur gevormde grafkelder. Zwijgend wees hij Piroli op den put en deze knikte begrijpend. Doch alvorens zij het lichaam daarheen brachten, zocht Cray eerst de zakken van rijn gewezen partner na en vond ;in één daarvan de Chank. Dat was vreemd. Dxxs Carnahan had toch waarde ge hecht aan het bezit van de mascotte, ondanks zijn bewering, dat het alleen dengene geluk bracht die het had gevonden. Meende hg wel licht, dat het eveneens geluk bracht aan den man, die het van een tnder wegnam? Cray stak de mascotte weer in zijn eigen zak. Daarna bracht hij, geholpen door Piroli, het lichaam naar den put en wierp het daarin. Piroli ging op den steen rand van den put zit ten. Hij geleek op een mensch die verslagen is door een ontzettenden schok. Er rust een vloek op dit eiland, mom pelde hij. Wat bedoel ie? vroeg Cray. Wanneer men hier eenmaal is geweest, moet men er niet terugkomen, want dan moet men sterven. Waarom Piroli! Jij zelf bent hier al eer der geweest en nu hen je terug gekomen. Je meester heeft me dat zelf verteld. Toch is het zoo. Allen, die ooit op dit eiland zijn geweest, zijn gestorven en wij, u en ik zullen ook sterven. Cray herinnerde zich plotseling het vel.pa pier, dat hij gevonden had in Carnahan's kajuit Hij had dit veilig weggeborgen in den binnen zak van rijn jas. Het was zeker aan Carna han's aandacht ontsnapt, toen hij Cray's zak ken nazocht, want het zat nog op de zelfde plaats. Het te voorschijn halend, toonde hij 't aan Piroli. die het onmiddellijk herkende. Mr. Carnahan heeft dat papier gekregen van een man in Tandjong Priok, vertelde hij. De man was een Hollander, hij verkocht mijn meester het papier voor twintig gulden, maar hij weigerde pertinent mee te gaan om den schat te zoeken, omdat het eiland bewoond werd door de geesten van de doode vrouwen uit het schip. Hij was in de grot geweest en had ze gezien. Ze geleken op vogels, maar ze hadden menschelijke "temmen. Dat waren vleermuizen. zei Cray. Groote, witte vogels met menschenhoof- den en menschenstemmen, zei de Hollander, antwoordde Piroli somber en vervolgde: Hij wilde niet meer terug naar het eiland, hij was bang dat hij daar zou sterven, net als de andex-en die met hem in de grot waren ge weest en het sch»p en de geesten hadden ge zien. De prauw waarin ze gegaan waren was op den terugweg omgeslagen en de anderen waren verdronken. Alleen hij, de Hollander had zich kunnen redden. Hij verkocht het pa pier aan mijn meester, vertelde van de bron en den tempel op het eiland en legde aan mijn meester uit, hoe r.ij het beste tusschen de rif fen door het eiland kon bereiken. Een paar dagen nadat hij het papier had vei'kocht en alles had verteld, stierf hij tengevolge van v rgiftigde visch. En zoo gebeurde het, dat niet alleen de twee mannen die met den Hol lander op het eiland waren geweest, gestorven waren, maar de Hollander zelf ook, al was het later. En nu is Mr. Carnahan dood en Piroli en Mr. Cray zullen ook sterven. Cray glimlachte toegevend. Piroli, die een voudige ziel, was behept met de bijgeloovig- heid van rijn landaard. Het was alleszins be grijpelijk, dat hij zoo sprak. Er was niets on natuurlijks aan het eiland. Die vogels had hij immers een paar avonden te voren zelf gezien. Hij had er niets van gezegd, om de eenvoudige reden, dat belangrijker zaken zijn gedachten in beslag hadden genomen. Hij had gezien hoe een van die vogels een visch uit het water oppikte en deze weer liet vallen. Dat deed geen geest, die beesten waren vogels, geen geesten. Zij waren thans verdwenen, een voudig omdat de brand van het schip hen had verjaagd. Waarschijnlijk waren zij meer Noordwaarts getrokken, of naar het Zuiden, wie zou het zeggen? De Hollander en zijn makkers hadden de vleermuizen in de grot versleten voor dezelfde witte vogels, omdat zg geen voldoende licht bjj zich hadden gehad om te zien dat het vleermuizen waren, die daar rondfladderden en schreeuwden. Ofschoon Cray zich suggereerde, dat alles wat in verband stond met het schip zich op natuurlijke wijze afspeelde, twijfelde hg in zijn ondérbewustrijn toch aan die natuurlijk heid. Hij wilde niet denken aan het feit, dat het eiland door de inlanders en Chineezen „Het verloren vrouwen eiland" werd genoemd, maar toch kwam die gedachte telkens weer bg hem boven. Hij wilde ook niet denken aan de mogelijkheid, dat de chank hem geluk had gebracht. Maar toch kwam elk oogenblik de gedachte in hem op. dat Carnahan's aanslag op zjjn leven mislukt was omdat hij de mas cotte bij zich droeg. Daarbij Kwam het gevoel in hem op, dat de onderneming door Carnahans' dood op mis lukking dreigde uit te loopen. In elk geval was Carnahan de leider geweest en Cray had zich op hem verlaten. Carnahan zou een weg hebben geweten om de juwelen te gelde te maken. Hij kende de meeste havensteden en wist hoe hij met de autoriteiten en handelaren moest omspringen. Natuurlijk zou hij. Cray, de juweelen kunnen laten inklaren, maar hij begreep öat er dan voor hem niet veel zou overschieten. En tenslotte, aan welke mogend heid behoorde het eiland waarop de schat ge vonden was? Hij begreep, dat hij bij het te gelde maken der juweelen alleen zou moeten handelen, want van Piroli noch van Maya kon hij hulp ver wachten. Hij voelde zich thans beladen met een groote verantwoordelijkheid, want hrj moest nu ook aan Maya denken. Haar kwam de helft van de opbrengst toe en hij vond het niet meer dan billijk, dat ook Piroli een deel, bij voorbeeld tien procent zou krijgen. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 13