„Ooor den oorlog zedelijke remmen verslapt?" Naar centrale keukens Lichtloodsen in donkeren nacht Karei Lotsy tien jaar voetbalbestuurder Fietsen 's avonds binnen halen Spanning tusschen Siam en Indo-China De weg door Burma Generaal Weygand naar Dakar Officieele valuta-koerse Maatregelen in voorbereiding voor verstrekking van warme maaltijden. Naar „De Tijd" verneemt, zullen in de ko mende wintermaanden van rijkswege in sa menwerking met de betrokken gemeentelijke instanties aan de bevolking op werkdagen voedzame warme maaltijden worden ver strekt. Met de samenstelling der maaltijden zal zooveel mogelijk rekening worden gehou den niet de thans geldende eischen van de voedingsleer. De voorbereiding en uitvoering van deze maatregelen berusten bij het Rijksbureau voor Voedselvoorziening in Oorlogstijd. De deelneming zal niet beperkt orden tot een be paalde weistandsgrens. Het criterium daa'r- voor is niet gelegen in de financieele draag kracht van de deelnemers, doch in de moge lijkheid om de levensmiddelen en brandstof fen op de doelmatigste wijze te gebruiken. De deelncmrs zulen 't eten zelf moeten ha len aan de keukens en dan geen grootere af standen behoeven af te leggen den 10 tot 15 minuten gaans. BONNEN INLEVEREN. Op grond van billijkheidsoverwegingen zul len de deelnemers een gedeelte van de op de te verstrekken spijzen betrekking heb bende distributiebons moeten inleveren. Al le deelnemers zullen een tegemoetkoming in den kostprijs van het eten moeten betalen. Deze zal afhankelijk worden gesteld van het welvaartspeil van de deelnemers volgens nog nader vast te stellen regelen. Een deel van de totale kosten van de onderwerpelijke levensmiddelen voorziening zal ten. laste van de er bij betrokken gemeenten worden ge bracht. Voor wat'betreft het deel der ten laste van de gemeenten komende kosten van de zen maatregel, zal zoo mogelijk dezelfde rijks tegemoetkoming worden verstrekt als ten aanzien van de distributie-uitgaven, waar van 85 pet. het Rijk en 15 pet. de gemeenten betalen. In samenwerking met het Centraal Dis tributiekantoor en met de plaatselijke dis tributiediensten zal een regeling woi'den ge troffen, waardoor het aantal deelnemers, dat telkens gedurende een volgende week maaf- tijden wenscht te ontvangen tijdig, bekend is. Een gevaarlijk punt in AMSTERDAM Drie ongelukken in korten tijd. AUTO TE WATER Gisteravond omstreeks kwart over acht is in de gevaarlijke bocht van het Torbecke- plein en de Herengracht te Amsterdam een personenauto, waarin slechts de bestuurder zat, te water gereden. Het ongeluk is zeer goed afgeloopen. Onmiddellijk schoten n.1. de portiers M. van Dijk en W. Bouricius, die het ongeluk hadden zien gebeuren, toe en met behulp van de reddingsbaak, welke aan de brugleuning hing, konden zij den bestuur, der, die met veel moeite op den wagen was geklommen, aan den wal brengen. De man werd een café binnengebracht en daar van droge kleeren voorzien en gelegenheid gebo den om weer op zijn verhaal te komen. Inmiddels was een kraanwagen en een manschappenwagen van de kazerne Achter gracht der brandweer gearriveerd. Spoedig was de auto op het droge gebracht. Uiter aard trok dit ongeluk op 't doorgaans druk ke plein sterk de aandacht van het publiek. De politie zorgde echter voor een goede afzetting. De oorzaak van bet ongeluk is vermoede lijk te Wijten aan hot feit,' dat juist aan den overkant1 van de gracht een brandmelder staat. Automobilisten en wielrijders, die niet op de hoogte zijn van de situatie, zijn geneigd 1c a eróhderstellon, dat de weg rechtdoor gaat en rijden dan, door de duistcrni;s misleid te water. Indien ter plaatse een wit bek zou worden aangebracht, zouden vele ongelukken kun nen worden voorkomen en waarschijnlijk menscbenlevcns worden gespaard. Op dat punt zijn n.1. in de afgeloopen maanden reeds drie van dergelijke ongelukken ge beurd, waarbij één doocle te betreuren valt. Schenkt aan Rofferdamsche kinderen speelgoed! Alles is welkom. In de Rotterdamsche getroffen gezinnen is in het bijzonder speelgoed voor de kin deren nog noodig. vooral nu het buiten spelen straks is afgeloopen en de donkere, wintermiddagen en avonden komen. De vrouwelijke vrijwillige hulp te Rot terdam heeft gemeend een grootschcepsche speelgoed-actie ?,op touw te moeten zetten en zij hoopt, dat zoowel ouders als kinde ren in het geheele land er hun medewer king aan zullen vcrleencn. Alles is wel kom, ook kinderboeken, legplaten, gezel schapsspelen. enz. Het speelgoed kan worden gezonden naar de V.V.I-I. p/a het Museum voor ou ders en opvoeders, 's Graven dij kwal 26, Rotterdam, waar het later ook aan de kinderen zal worden uitgereikt. Geleide voor dames na afloop van de schouwburg. 1 Vooral de schouwburgen doen hun best op liet oogenblik de menschen een veilige en snelle thuisreis in uitzicht te stellen. De Amsterdamsche Stadsschouwburg heeft eenige suppoosten aangewezen om het uit gaande publiek al vast op weg te helpen. Bij het verlaten van het hoofdstedelijk theater ziet men aldus uit het duister des nachts donkere gestalten opdoemen, die een vreemd doorzichtig hoofd schijnen te hebben. Zij hebben iets zwevend over zich. Deze door zichtige hoofden schijnen te dobberen op de duistere golven van den nacht. Het zou een griezelige reclame voor de onzichtbare-man- in-veelvoud kunnen zijn. Maar deze onzicht bare mannen zijn de vriendelijkheid in per soon en werpen desgewenscht ook nog een vaag lichtschijnsel uit hun hand op den grond, zoodat ook de stoepranden zicht baar worden. De heer Bendien, de vindingrijke admini strateur van de Stadsschouwburg, die de hoofden van zijn suppoosten aldus zichtbaar maakte door ze te bestrijken met lichtge vende verf, heeft ongetwijfeld bet publick aan zich en zijn huis verplicht. Men kan zich veilig toevertrouwen aan deze wandelende lichtbakens, die u desgewenscht onder den arm nemen en naar het Leidschcplein bren gen, waar de Grootc Beer en Orion voor ver dere illuminatie zorgen als de wolken zoo vriendelijk zijn geweest weg te trekken. Nog verder in „dienst van den klant" ging de Kopcnhaagsche theaterdirectie. In de Deensche hoofdstad was het een paar weken heel slecht met het theaterleven. Toen kwam iemand op het idee een aantal heeren in witte jassen te steken en ze aldus uit te monsteren als lichtloodsen. Aan de Kopen- liaagsche theaterbezoekers en bezoeksters werd de instelling van dit korps op passende wijze bekend gemaakt en thans constateert men dat er een ware run op de theaters is- ontslaan. Bij aankoop van een plaats is men nu niet alleen verzekerd van een avond goed tooneel, maar tevens weet men, flat men des avonds veilig en voorkomend thuis wordt ge bracht. Vooral voor jongedames blijkt dat een groote attractie, zegt Het Volk. Zij abonnee- ren zich op de comedie en zeggen niets dan goeds van liet instituut der lichtloodsen. Groote daden verricht. Op 3 Octobor 1030 werd rlc heer K. J. J. Lotsy .tot bestuurslid van den loonmaligen K.N.V.B. gekozen, welke functie hij thans in den N.V.B. voortzet. Dit beteekent dus, dat Lotsy zich juist tien jaar als bestuurder aan de zaak van de Nederlandsche voetbalsport heolt gewijd, een feit. waarvan wij gaarne melding maken. Lotsy heeft immers in die jaren zeer'veel goeds voor ons voetbal ver richt. Hij heeft medegewerkt aan de verbete ring van liet spelpeil hier te lande en in het bijzonder onze nationale ploeg tot grootsche daden geinspireerd, welke successen nog verscli in het geheugen liggen. Ook in. de F.I.F.A. is de heer Lotsy een uitnemend ver tegenwoordiger gebleken, wiens woord gezag heeft en diens activiteit op internationaal terrein zeer wordt geprezen. Het veelomvattende werk der nieuwe com petitie-indeeling in den door de fusie uitge- breiden N.V.B.dat Lotsy zoo juist heeft vol tooid, is voldoende bewijs, dat hij ook in de toekomst zijn groote werkkracht en rijpe ken nis van zaken aan het Nederlandsche voetbal zal blijven geven. Een groot euvel. Nog steeds vergeten tal van wiel rijders 's avonds hun rijwiel tijdig binnen te halen. In lang niet alle ge vallen is de politie in st^at deze fietsen mee te nemen naar de bu reaus. Vandaar, dat zij er toe is overgegaan uit de banden de ventie len te verwijderen. Op het hoofdbu reau van politie te Rotterdam zijn volgens de N.R.C., thans ongeveer 100 ventielen te bevragen en op het politiebureau aan de Ooostervant- straat zelfs ruim 500; daaruit blijkt, welken omvang dit euvel nog heeft, ondanks herhaalde waarschuwingen. Nauwere banden tusschen Turkije en Engeland „Britsche successen maakten die pen indruk". De Londensche radio heeft een bericht van den Times-correspondent te Ankara omgeroe pen, zegt het A.N.P., waarin gezegd wordt, dat de betrekkingen tusschen Turkije en de geallieerden zich den laatsten tijd op ver heugende wijze hebben verstevigd, en wel door de Britsche successen, die op Turkije diepen indruk hebben gemaakt, doch ook door de Britsche houding in Egypte, waar door, naar men te Ankara verklaart, de trouw van Turkije jegens den bondgenoot Groot-Brittannië gerechtvaardigd wordt. Naar eenheid in de Agrarische gelederen LANDBOUW EN MAATSCHAPPIJ CONSTATEERT HIERVOOR VEEL BELANGSTELLING. Sedert maanden wordt in agrarische kringen de noodzaak gevoeld te breken met de verdeeldheid op organisatorisch gebied. Allervvege voelt men de fouten van de „zui len" en is rle roep tot eenheid merkbaar, vooral bij den boerenstand zelf. Het, was met. name de nationale bond Landbouw en Maatschappij, die sedert ja ren tegen de splitsing op agrarisch gebied zoowel als elders stelling heeft genomen en geheel nieuwe denkbeelden propageerde. Het was begrijpelijk, dat na de bezetting van ons land de roep om eenheid in de eerste plaats van de zijde dier oi-ganisatie over het platteland van Nederland weer klonk. Het bestuur van L. en M„ machtigde, reeds geruimen tijd geleden, de heer G. .T. Ruiter te Knijpe (Fr.) lid van genoemd be stuur, tot het vormen van provinciale com missies, die de eenheid op agrarisch gebied zouden moeten voorbereiden. Inmiddels zijn in de meeste provincies dergelijke commissies van L en M. gevormd en in alle andere zal zulks eerstdaags geschie den. Deze commissies hebben thans ook een centralen bovenbouw gekregen in den vorm van een landelijke commissie van voorbereiding tot de stichting van een al les omvattende agrarische organisatie. De leden dezer landelijke commissie zijn de heeren G. J. Ruiter Knijpe (Fr.), voorzitter, J. R. Haan. Oostwold (Old.) E. Z. Oldcn- banning, De Wijk (Dr.), Ir. N. H. Addcns, Arnhem en Adr. Breure, Hoofddorp, terwijl als secretaris zal fungeeren de heer Jac. ter Haar Ezn'. te Ruinerwolde (Dr.). Terwijl binnenkort de namen der leden van alle provinciale commisies bekend zullen worden, gemaakt, kan inmiddels ge constateerd worden, dat veel belangstel ling voor en instemming bestaat met dit streven. Fransch ex-minister wordt gedeporteerd MEERDERE ARRESTATIES. De vroegere Fransche minister van on derwijs, Jean Zay. is gisteren door het mi litaire Gerechtshof in Clermont Ferrand wegens desertie in het aangezicht van den vijand tot deportatie en tot militaire rangs verlaging veroordeeld. Zay was, zooals be kend, bij het binnenrukken van de Duit- sche troepen met Mandel. Daladier en con sorten op bet schip „Massilia" gevlucht. Hij wgs tot op dat oogenblik luitenant en had geen verlof de troepen te verlaten. De vroegere onderstaatssecretaris en sn- .alistische afgevaardigde Vicnot, alsmede de afgevaardigde van bet departement Mo- selle, Alexander Wiitzcr. zijn, naar uit Vi- cliy wordt gemeld, naar de militaire ge vangenis ',y;ui .£1 éymont-Ferran<L 4) overge bracht. Zij. moeten e i oh verantwoorden we gens desertie. Ocwc zij waren op de „Massi lia" naar Marokko gevlucht. Britsche soldaat heeft volle vertrouwen noodig CRITIEK MOET GESPAARD WORDEN. Luchtmaarschalk'sir Philip Joubert lieeft Donderdagavond voor de Engclsche radio over den oorlogstoestand gesproken. Wel iswaar, zoo zeidé hij, hebben de Duitsche aanvallen menigmaal de binnenlandscbe productie van-Engeland belemmerd en eeni ge slachtoffers onder de bevolking geëischt. Eén ding mag bet Engclsche volk echter niet toelaten, namelijk, dat de eigen zenu wen kapot gaan, waardoor Hit-Ier zou wor den geholpen. Voorts echter moet de Brit sche bevolking meer vertrouwen in haar eigen soldaten stellen dan tot dusver en kritiek, daar zij niet opbouwepd is, achter wege laten. De Britsche soldaat heeft thans het volle vertrouwen en den moreelcn steun van zijn volk noodig. Wanneer dat er niet is, zou het voor hem moeilijk zijn, zijn land met goed gevolg te verdedigen. AUTOVERKEER IN JOEGOSLAVIË BEPERKT. Tusschen 10 en 6 uur 's nachts voor particulieren verboden. De Joegoslavische ministerraad heeft op voorstel van den minister van handel tot een nieuwe beperking van het autoverkeer be sloten. Voortaan is alle particuliere autover keer op Zon- en feestdagen alsmede tusschen 10 en 6 uur 's nachts verboden. Dit geldt ook voor autoriteiten, die zich tot meer clan 25 km. van de plaats van vertrek uitstrekken. Verhouding wordt steeds slechter. Troepen worden aan weerszijden der grens samengetrokken. In een bericht uit Bangkok meldt het Japansche telegraafagentschap Do mei, dat de betrekkingen tusschen Thailand (Siam) en Fransch Indo- China, die in den loop der laatste weken in toenemende mate slechter zijn geworden, thans uiterst gespan nen zijn. Volgens de laatste inlichtingen conccntree- ren heide landen langs de .grenzen steeds meer troepen. Tliailandsch'e vliegtuigen zijn hij verkenningsvluchten boven het grensge bied door Fransch Indo-Chineeschc afwecr- batterijen beschoten, terwijl aan den anderen kant (iezer dagen Fransch Indo-Chincesche vliegtuigen gevlogen hebben boven het ge bied van Thailand. Fransch Indo-China con centreert troepen voofal in het gebied van Savannaket en Thakhek, dus daar, waar het Thailandsche gebied het verst naar het wes ten reikt. De bevolking van dit grensgebied is door de autoriteiten van Indo-Clïina uitge- noodigd het gebied te ontruimen. Engeland wil hem op 17 Octo- ber weer openstellen. Naar aanleiding van het bericht, dat de Engelsche regeering besloten heeft, op 17 October den weg door Burma weder open te stellen, heeft Huil verklaard, dat hij van de Engelsche regcering geen bericht heeft ontvangen, doch dat de regeering der V. S. steeds tegen sluiting van dezen weg is ge weest. Verklaringen van Roosevelt. President Roosevelt heeft desgevraagd" ge weigerd, zijn meening te zeggen ten aanzien van clr» kwestie der heropening van den weg door Burma. Evenmin wilde hij ingaan op een uitlating van den Japanschen minister van buitcnlandsche zaken, die gezegd zou hebben dat Japan aan de Vereenigde Sta ten den oorlog zou verklaren, als deze op het behoud van den status quo in het Verre Oosten zouden staan. Van de vestiging van een Amerikaanschc marinebasis te Singa pore verklaarde Roosevelt niets te weten, Pei'sbe richt en uit Buenos Aires over onder handelingen tusschen de V. S. cn Spaansch- Amerikaansche landen noemde Roosevelt „sterk overdreven". De president antwoord de ontkennend op een vraag betreffende on derhandelingen over dé opleiding van Cana- doesche vliegers in de V. S. Hij bevestigde, dat zijn regeering, wat de hulp aan Enge land betreft, doet wat zij kan. In het bijzonder wordt, de bouw van vlieg tuigen versneld. Op de vraag, of Amerika reeds alles «short of war" („afgezien van van het voeren van oorlog") voor Engeland doet, antwoordde Roosevelt, dat de vraag in dezen algemeenen vorm ontkennend moet worden beantwoord, doch dat de regeering in bepaalde dingen reeds alles doet wat menschelijleerwijze gesproken mogelijk is. Amsterdamsche effectenbeurs OBLIGATIES STAATSLEENINGEÏ*. V.K. L.K. Nederland 1940 I 4 99% 100 Nederland 1940 II 4 96% 96% Idem met bel. fac. 99% 106 Nederland 1938 3.3% 87-873^ S7%-88% Jost-Indië 1937 3 Oost Indië 1937A 3 Duitsc.hland 1930 5% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 84 81 Konv Kas (m.v.) 4 80 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN A'dam '37 I 3% 87% 's Grav. '37 I 3% 92' N.-Holl. '38 3 N.-Holl '38 II (3%) 3 88 R'dam '37 I. III 3% 1 Z.-Holland 1937 3 95 15/16 95% HYPOTHEEKBANKEN. Ned Hvp.b. Veenrlara 3% 93 93 j INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN Buitenland. Farbenind. I. G. 7 116 108 Met militaire en diplomatieke volmachten, als bevelhebber van geheel Fransch Afrika. GENéVE, 4 Oct. (D N.B.). In de giste ren door het Fransche kabinet gehouden zitting is, naar uit Vichy wordt gemeld, de kwestie behandeld van de functies, die de benoemde tot bevelhebber voor geheel Fr. Afrika, zal hekleeden. Generaal Weygand zal zoowel in militair als diplomatiek op zicht algemeene volmachten krijgen. Zijn domicilie zal Dakar zijn. Generaal Wey gand, wiens vertrek is vertraagd door een vliegtuigongeval, waarbij hij werd gewond, zal begin van de volgende week naar Afri- begeven. Staat van beleg in Fransch West Afrika. ROME, 4 Oct. (D.N.B.) De gouverneur van Fransch West Afrika, Boisson, heeft naar hier bekend wordt, den staat van be leg in de Fransche kolonie geproclameerd. Ondoordachte daad van jong ambtenaar. Op een belastingkantoor in de hoofdstad miste men in Juli en Augustus j.1. meer dan eens bedragen. De eerste keer was er f GO.— verdwenen. Er werd naarstig gezocht en ge teld, omdat men aan een fout in de hoeken dacht. Korten tijd later was er weer een som metje zoek en toen begon men aan diefstal te denken. De ontvanger legde een gemerkt rolletje geldstukken in de safe, dat op 9 Augustus spoorloos verdween. De politie werd te hulp geroepen en lessenaars van het personeel werden doorzocht. In het bureau van een jeugdigen tijdelijk-ambfenaar vond een re chercheur het geld terug Aanvankelijk ontkende de jongeman ook maar iets van den diefstal af te weten, maar tegenover den inspecteur, die het onderzoek leidde legde hij 'een volledige bekentenis af. De deuren van het huis van bewaring slo ten zich achter hem. Gisteren nam hij in het verdachtenbankje plaats om zich voor de rechtbank te verant woorden. Een motief voor zijn daad kon hij eigenlijk moeilijk opgeven. Hij verdiende f 85.per maand, woonde thuis, waar hij slechts een gering deel van zijn verdiensten moest afgeven, zoorlat hij géén geldgebrek had. Het gestolen geld had hij niet uitgege ven, maai- op zijn girorekening gestort, zoo dat het daar in beslag kon worden genomen, Gunstige verklaringen. De superieuren van verdachte logden uit stekende verklaringen over hem af. Zij had den nooit kunnen vermoeden, dat verd. de dader was van de diefstallen. Hij was een ijverig en zeer nauwgezet ambtenaar. Het rcclasseeringsrapport luid de gunstig en concludeerde tot een voor waardelijke straf. De officier vnn justitie hield een uitvoerig en zeer humaan requisitoir. Het was spr. volkomen een radsel hoe deze uitstekend bekend staande iongen tol dit misdrijf is gekomen. J-Iij heeft een zeer goede opvoeding gehad, zijn vader is een streng, eerlijk en oprecht man, die zeer 85 S4 83% - 82 46%-42 42%-46% Gelsnk. Berg 5 S3 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland Koloniale Bank A 146% Ned. Ind. Handelsb. A. 104% Ned. Handel Mij. c.v. A. 94 146 103 92% AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U 110-117112%-11 Calvé Delft c. v. A. 82 82 Ccntr. Suiker Mij. 176 174 Fokker g. A. IS6 1841/ Lever Bros en Unilever c.v 4 117-120 117-1 Ned. Ford 132 332V Philips GBvA. 185-1821S2%-17 Philipsp ref. A. 140 139} Buitenland. Anaconda coppcr c.v. A 21%—22% 21 5/1622 Beth. Steel c.v. A 67%-GS 76%-" Gen. Motors c.v. A. 41 41 Kcnnecot Copper c.v. A 'S3/!—282, 11/1( 28%-ï North Am. Avintion c.v. A.19} Rep Steel c.v. A. U. S. Steel c.v. A. 4950 49%—4 PETROLEUM ONDERNEMINGEN. Binnenland Dordtsrhe Petr. g. A. 205' Kon Petr. 223-22S 223%-2i Bnitenland. Shell Union cv A. 8 5/16S-% 8} Tide Water c.v. A. 8 5/16—S% 8 3/16- RUBBER ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber 196%198 196—1 137 140 Ban dar Rubber Mij. A. Deli Batavia Mij. A. 142% SUIKER ONDERNEMINGEN. H.V.A. Javasche Cultuur NIS 11. Ver. Vorstenl. Cult. 265 200 199% 91% 10G 90 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Ratavia Mij. Deli Mij. c. v. A. 134% 137%-13( 194%195 194%. 158-157 159% Senemhah SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJE1 Holland Amerika lijn A. 99 9° Java China Japan lijn A. 125 1~< Kon. Ned. Stoomh. Mij. nat. bez. v. A. I31-lc>2% 1~9- Kon. Paketvaart A? Ned. Srheepv Unie A. 13o%-13613 .Rott Llovd A. 115 JJ' Stocmv. Mij. Nederland. A. 115 Ut VALUTA'S. New Yorü Berlijn Brussel Hp-lsïnki Stockholm Zürich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 1.88 3/16—1 SS 9/1 75 28—75 4 30 11—30.1 3 81- 3.8 44 81H<| 43.33—43.4 1.86%1.901 30.08—30. S 44 76—44? 43.29—43.4 zeker leiding aan verd. kan geven. O de jongen verloofd met een flink en e meisje-, dat voor hem een goede en h steun zal zijn. Alle omstandigheden zijn hier a; zig om een proetfijd gunstig te doen loopen. Op al deze gronden vorderde het 1 een voorwaardelijke gevangenisstraf maanden met een proeftijd van 3 iaa De verdediger zette in ziin pi ei don een, dat het motief misschien eezt moet worden in het feit. dat verd. wilde trouwen en bijna niet in de lijkhcid was om wat gold te sparen. I opwelling nam hij de eerste maal ee drag weg en... sing daarmee door. was hier een oorlogsinvloed aan het waardoor de natuurlijke zedelijke rei verslonten. PI. drong aan op een waardelijke straf in den zin van he. quisitoir. Vonnis 18 October.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2