De oorlog in de Egyptische woestijn Moederschap Groote smokkelaffaire te Medemblik NIEUWE gesimuleerd distributie-bonnen Hij kan nog goederen leveren Zaterdag 5 October 1940 Tweede blad BIJ DEN AANVANG VAN DE REGENPERIODE IN NOVEMBER Italianen leggen weg aan van Solloem naar Sodi el Barani Britten graven zich in. De in Egypte geconcentreerde inter nationale strijdkrachten, die bestaan uit Engelsche elite regimenten, Aus tralische, Rhodcsische, Fransche, In dische, Cypriotische, en Palestijnsche troepen zijn op het oogenblik bezig zich in de dorre woestijn in te gra ven, om, voordat de verdere vijande lij kheden en de in November te ver wachten regens beginnen, vaste po sities te hebben ingenomen, aldus een bericht van United Press ergens uil de Egyptische woestijn. Aan den anderen kant van liet front zijn de Italianen, naar men bericht, ijverig bezig met den houw van een weg van Solloem naar Sidi el Barèmi, ter vervanging van den zandweg, die over dit traject van 120 km. ligt. De nieuwe weg moet den aanvoer van de Italiaansche volgcolonnes ver gcmakkclijken. De oorlog in Afrika. Een luchtfoto tijdens een Italiaanschen vliegtuig- aanval op Mersa Matroe (Foto Weltbild) Engelsche militaire deskundigen meenen te weten, dat het aanleggen van dezen weg zeer moeilijk is, daar langs de laatste 50 km voor Sidi el Barani, waar een via Mer- sa Matroe naar Alexandrië loopende grind weg begint, de bodem uit fijn stuifzand be staat, waarop een weg-fundament slechts met de grootste moeite kan worden aange bracht. Ik zelf. aldus de correspondent van U. P., heb verscheidene malen bij droog weer over dién weg gereden en moest daarbij vele kilometers in de eerste versnelling rijden, zonder daardoor te kunnen verhin deren, dat de woestijnbanden van den wa gen in het zand slipten. De Engelsche militaire deskundigen ech ter maken geen geheim van hun bewon dering voor de bekwaamheid der Italianen als wegenbouwers. Zij wijzen o.a. op de snelheid, waarmede de Italianen de wegen in Solloem weer hebben gerepareerd, die voor den terugtocht der Engelschen uit deze stad, door de Britsche genie opgebla zen waren. Men neemt aan, dat de I-taliancn zich voor hun wegenbouw-programma de taak hebben gesteld den weg van Sollum tot Sidi el Barani vóór de stortregens van No vember gereed te makenr'daar door deze regen, naar verklaard, wordt, de zandbo dem in moeras verandert, waarin zware transporten nauwelijks van hun plaats kunnen komen. Ten gevolge van de krijgsverrich tingen zijn 50.000 zwervende Be- doeinen uit hun weidegebied ver dreven. Voor den tweeden keer binnen enkele decennia stroomen zij door het 500.000 km2 groote ge bied, dat als „Western desert" be kend is, om zich bij spoorwegsta tions, bronnen en oases te verzame len voor het transport naar de Oostelijke provincies van Egypte. Aan deze massavlucht is in April de eva cuatie van de burgerbevolking van Sol loem, Sidi el Barani en Mersa Matroe voor afgegaan. Engelsche militairen, aan wie deze evacuatie, die wellicht de moeilijkste van dezen gelieelen oorlog is, opgedragen is, doorkruisen de woestijn dikwijls met on voldoende vervoermiddelen, op zoek naai de Bedoeincn, die zonder landkaart, vaak te voet, met vrouwen, kinderen, en hun schapen en geitenkudden en kamelen zich op de wegen van het Lybische plateau be vinden. Inlevering van militaire rijksgoederen Het volgende geldt alleen voor dienstplich tigen, die wonen of verblijven in de gebie den, waar niet de verkeersbeperkingen gel den, inhoudende het verbod om zich tus- schen 22 en 4 uur in het openbaar op te houden. Aan de verlofgangers beneden den rang van adjudant-onderofficier wonende of ver blijvende in bovenbedoelde gebieden, die, om welke reden ook, nog niet aan hun ver plichtingen hebben voldaan Om de onder hun berusting zijnde militaire rijksgoedcren in te leveren, wordt alsnog opgedragen die verplichtingen na te komen. Zij behooren zich vóór 10 October e.k. te melden ter gemeente secretarie (bureauvoor militaire zaken) van hun woon- of tijdelijke Verblijfplaats, ten einde te weten te komen, waar en wanneer voor hen de gelegenheid openstaat om bij den indcclings-districiscom mandant de rijksgoederen in te leveren. De verplichting om zich te melden hij den burgemeester en daarna bij den indeelingsdistrictscomniandant bestaat eveneens voor hen, die, hoe wel geen militaire rijksgoederen on der hun berusting hebbende nog niet de verklaring hebben ondertce kend, dat zij geen rijksgoederen meer in hun bezit hebben. Indien de tot inlevering of aanmel ding verplichte verlofganger wegens bijzondere omstandigheden niet in de gelegenheid is persoonlijk de goede-1 ren in te leveren kan een en ander geschieden door een familielid of huisgenoot. Voor de inlevering in de gebieden, waai de bovenbedoelde verkeersbeperkingen wel bestaan, zullen te zijner tijd nader gegevens worden verstrekt UITERST MERKWAARDIGE ZAAK VOOR DE GRONINGER RECHT BANK. Voor de rechtbank te Groningen heeft Donderdag een plan. 40-jari- ge, gehuwde vrouw terecht ge staan. aan wie ten laste was ge legd, dat zij veroorzaakt heeft, dat haar man in strijd met de waarheid in een geboorte-akte heeft doen opnemen, dat zij het leven had geschonken aan een zoon Dit feit heeft zich zelfs twee keer voorgedaan, den eersten keer op 23 Mei 1938 en den tweeden keer op 1 Febr. 1910. Uit hel verhoor van verdachte, clie een bekentenis aflegde, haar man en eenige getuigen, bleek, dat het hier gaat om een kinderloos echtpaar, dat echter wel graag kinderen wilde hebben. Verdachte meende een oplossing te hebben gevonden, (oen een ongehuwde kennis van haai- moest be vallen en zij aanbood om het kind tot zich te nemen. Zij heeft daarbij ook haai man misleid en deze door een consequent volgehouden comcdie in den waan ge bracht. aanvankelijk dat zij zelf een kind vernachtte en later zelfs, dat zij het leven aan een zoon had geschonken. De man heeft daarbij ook niet toen een en ander zich voor de tweede maal herhaalde niet de minste argwaan aan den dag ge legd en heeft geheel te goeder trouw aan gifte gedaan van de geboorte van „zijn" zoons, waarover hij zich zeer verheugd toonde. Het verlangen om zelf kinderen te hebben ën daardoor wellicht mede een goed huwelijksleven te bevor deren, hebben verdachte, naar zij verklaarde, tot haar daad gebracht, zonder dat zij besefte, dat zij een ernstig misdrijf beging. VLEESCH OP BON „03". Gedurende liet tijdvak van 7 October tot en met 13 October, geett elk der vier niet „03 vleesch" gemerkte bonnen van de vleesch- kaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, óf een rantsoen vlecschwaren. De met „03.worst, vleeschwa ren'' gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren, De bonnen welke op 13 October a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en niet Zondag 20 October, met dien verstande, dat zij gedurende de week van 14 tot en met 20 October niet gebruikt zullen mogen worden voor liet betrekken van vleesch of vleeschwaren in hotels, restaurants, e.d. BON „09" VOOR BROOD. Gedurende het tiidvak van Maandag 7 Oc tober tot en met Zondag 13 October a.s., ge ven de niet „9" genummerde bonnen van het broodbonboekje tezamen recht op het koo pen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. De bonnen, welke 13 October nog niet ge bruikt zijn, zullen voorts nog geldig zijn tot en met Dinsdag 15 October a.s., met dien ver stande, dat zij op 14 en 15 October a.s. n e i t gebruikt zullen mogen worden voor het be trekken van brood in hotels, restaurants e.d. TARWEMEEL, TARWEBLOEM, ENZ. OP BON „78". Gedurende liet tijdvak van Zaterdag 5 Oc tober t.en m. Vrijdag 1 Nov.embcr a.s. geeft de mef „7S" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 2% ons tarwebloem of tarwemeel óf roggebloem óf roggemeel óf zelfrijzend bak meel óf boekweitmeel óf gruttenmeel (z.g. ge mengd meel). GRUTTERSWAREN. Gedurende liet tijdvak van Zaterdag 5 Oc tober t.m. Vrijdag 1 November a.s. geeft de met „TO'' genummerde bon van het alge meen distributiebonboekje recht op liet koopen van 250 gram rijst óf rijstemeel óf rijstebloem. Voorts geeft gedurende bovengenoemd tijd vak de met „77" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 250 gram havermout óf haver vlokken óf gort óf grutten. HONDEN- EN KATTENBROOD. Voor de periode van 1 tot en met 31 October wordt op bon no. 4 van de voederkaart voor honden beschikbaar gesteld voor honden: Groep 1 10 kg. hondenbrood. Groep 2 10 kg. hondenbrood. Groep 3 8 kg. hondenbrood. Groep 4 5 kg. honderibrood. Groep 5 4 kg. hondrtirfrorfd. Groep 0 3 kg. honden brood. Op bon no. 4 van de voederkaart voor kat ten wordt voor dezelfde periode IV2 kg. kat tenbrood beschikbaar gesteld. De nieuwe brug ovar den B.nnen Amstel bij de Halvemaansteeg te Amsterdam is zoo goed als gereed en zal over eenige weken in 9ebru'JF^°Jpanx9Hoiirnd) Het'O M,, waargenomen door mr. Mein- dersma, meende, dat men bier met een wel zeer zeldzaam feit te doen heeft, zooals dat zich misschien nog nooit heeft voorgedaan. MeVi kan zich moeilijk voorstellen, dat de man geheel buiten hel gebeurde heeft ge staan. maar het uitgebreide onderzoek heeft dit tenslotte ook voor den Officier eenigszins aanvaardbaar gemaakt! Eencrzijds rekening houdende met den ernst van de feiten valschheid van ge schrifte in authentieke aktes en ander zijds met de motieven, waardoor Verdadhte zich heeft laten leiden, eischte mr Mein- dersma tenslotte een voorwaardelijke ee- vangenisstraf voor den tijd van 3 maan den. met een proeftijd van 3 jaar. benevens een onvoorwaardelijke boete van f 20 subs. 20 dagen hechtenis legen de verdachte. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 17 dezer. Sensationeele jacht door NOORD - HOLLAND Het rustige Medemblik heeft, zonder dat het er veel van bemerkte, in zijn midden de sensationeele ontknoping van een enorme smokkelaffaire meegemaakt, welke affaire voorafgegaan was door een uitgebreid on derzoek van de Amsterdamsche recherche, die er het eerst lucht van kreeg toen de smokkelartikelen, voornamelijk thee, in Amsterdam tegen geweldige prijzen aan den man gebracht werden. Ook een Hoornsche ingezetene is bij de ze ingewikelde affaire betrokken. De Amsterdamsche politie heeft de zaak öp voortvarende wijze tot oplossing ge bracht en wel op een manier, zooals men meent alleen maar in een spannende de- tectieve roman te kunnen aantreffenl De Enkh. Courant schrijft daarover als volgt. De ontdekking begon in Amsterdam. Zon der veel vat op de heeren te kunnen krij gen, raakte de politie op het spoor van een bende kettinghandelaren, die over groote voorraden koffie en thee schenen te beschik ken. De kettinghandel was evenwel zóó goed georganiseerd, dat er geen enkel zwak scha- keltje te vinden bleek. Toen besloot de politie zelf een schakel in de smokkelketting te smeden en zoo be gaf zich een rechercheur met chauffeurs pet op naar een café. waarvan bekend ge worden was, dat hier de conferenties van de handelaren werden gehouden. Benzine genoeg. De pseudo-chauffeur wist het vertrouwen van de koffie- en theeheeren te winnen en kreeg tenslotte een aanstelling als particu lier koffie- en theechauffeur. Want de moeilijkheid zat niet in deze po pulaire genotmiddelen, maar in de benzine die de heeren maar niet los wisten te krij gen om hun vrachten naar Amsterdam te vervoeren. De chauffeur wist hier wel raad op. Ilij zou voor ruimschoots benzine en een prach tige auto zorgen De chauffeur hield woord Op de afgesproken tijd en de afgesproken plaats verscheen hij met z'n mooie auto. De smokkelheeren stapten vergenoegd in en er begon een wilde rit door Noordhol- lands dreven. De chauffeur-rechercheur had echter niet verzuimd zijn collega's te waarschuwen en cfie reden even hard en even wild achter de groote auto aan. Het werd een lastige eh ingewik kelde tocht, want hoewel de chauf feur het vo.lle vertrouwen genoot, wa ren de heeren toch op hun qui-vive en lieten allerlei omwegen maken voor het einddoel bereikt werd. Zelfs werd eerst een tochtje door de Wie- ringermeer gemaakt, alvorens, men het smokkelcentrum Medemblik, be reikte. Te voren was er nog te Hoorn een mede plichtige opgepikt, die ook wel een deel van de buit moest, hebben. Voor het pakhuis van een bekenden Me- demblikker winkelier werd tenslotte halt ge houden. Ook hier werd de volgauto niet opgemerkt en de rechercheurs zagen kans zich in het postkantoor verdekt op te stellen. Er was bepaald nog heel wat te verhande len, wan de conferentie in het pakhuis duur de lang. Maar de moeite werd beloond. De winkelier en zijn knechtje ringen n.1. met een handwagen op sjouw en kwamen spoedig terug met... drie kisten thee. IN DEN VAL De thee verdween in 't, pakhuis en dit was het gunstige moment om de val dicht te la ten slaan. De rechercheurs, zulke werkjes gewend, drongen het pakhuis brutaal binnen en be vonden zich plotseling midden in de thee handel. Secuur werd er gewogen, want het ging om duur spul! Om thee van f 3.50 per pondje! Hoe ontdaan het gezelschap was, toen ze het woord „politie" hoorden, laat zich denken. Maar de klap op de vuurpeil was toen de chauffeur zijn petje kon lich ten en zich als politieman bekend maakte. Toen begonnen de heeren elkaar diverse verwijten toe te slingeren iets Wat uiteraard aan de loop van het recht niets afdeed. Want alle namen gingen op het bekende lijstje en alle thee werd in beslag genomen, benevens en passant de overige groote voor raden uit het pakhuis. Het bleek, dat het voormalig Oudeman- en vrouwenhuis de voorraadschuur van dï clan destiene waren was. Hier werden koffie, thee suiker, diverse zeepsoorten enz. gevonden en door de inmiddels gewaarschuwde majoor der Rijksveldwacht in beslag genomen. De smokkelprijzen bleken als volgt te zijn: Koffie (gebrand)f 2 ongebrand f 1.75 en suiker 45 cent Der pond! Dat dit muisje nog een lang staartje zal hebben, behoeft wel geen betoog. Bommen op Londen. Door de kracht van een explosie tijdens een der Duitsche luchtaanvallen werd een autobus omhoog geslingerd en kwam in de ruïne van een huis terecht (Folo Weltbild) Oplichter gearresteerd. De Haagsche politie is er dezer dagen in ge slaagd een oplichter te arresteeren, die in verschillende plaatsen van ons land zijn praktijken uitoefende. Het betreft hier de 24- jarige winkelbediende B. F. J. van N., zonder vaste woonplaats.-Zijn systeem was in relatie te treden met kruideniers en deze vonr te spiegelen, dat hij verschillende distributie goederen nog kon leveren. Hij vroeg hierbij tien procent van de koopsom vooruit. Op deze wijze wist hij o.a. te Gouda f800.—te Amersfoort f300.— en te Soest f 400.—mach tig te worden. Hij stond hiervoor gesignaleerd en dezer dagen ontmoetten eenige rechercheurs van den contralen opsporingsdienst hem op het Piet Heinplein. Zij hielden hem aan en brach ten hem naar het politiebureau, vanwaar hij later op transport is gesteld naar Gouda,

Schager Courant | 1940 | | pagina 5