Volksgezondheid Dr. E. Hoekstra's In 1939 nog bijna f 60.000 tekort voor een halve cent in de week Hoestpillen Architect Rezelman ontwerpt een plan voor een centrale vuilverbrandings - inrichting Heeft iemand? Zaterdag 5 October 1940 Derde b'ad EEN GROOTSCH PLAN VOOR EEN CENTRALE VUILVERBRANDLNGS- INRICHTING VOOR SCHAGEN EN OMLIGGENDE GEMEENTEN. DE HOOGSTAANGESLAGEN GE MEENTE BETAALT 3 CENT, DE LAAGSTE NOG GEEN HALVE CENT PER INWONER PER WEEK. Het Noorderkwartier thans de handen ineen De burgemeester van Wieringerwaard heeft ongewild tot gemeengoed gemaakt, wat de be doeling was voorloopig lot de werkkamers der burgemeesters beperkt te blijven: het ver zoek van den burgemeester van Schagen aan Wieringerwaard om zich in principe bereid te verklaren gezamenlijk tot vuilnis- verbranding te besluiten. Onze correspon dent wijdde aan deze zaak, welke in de laatstgehouden gemeenteraadsvergadering blijkens het verslag ter sprake is gekomen, slechts enkele regels-. Het was absoluut te duur, zou zijn verklaard en daarmee was de zaak meteen van de baan. Het is jam mer, dat men in Wieringerwaard het plan van Schagen niet even in groot er verhand heeft willen zien en ook is het te betreuren dat men zich heeft uitgesproken zonder de meening te weten, van andere gemeentebe sturen, die ook bij één en ander betrokken zijn geworden. Het plan tot gecentraliseerde vuil nisophaaldienst en vuilverbranding, ontworpen door den gemeentearchi tect van Schagen, den heer P. Re zelman omvat namelijk alle gemeen ten in het voormalig kanton Schagen alzoo Schagen, Zijpc, Wieringer waard, Barsingerhorn, 'Oude Niedorp Maarten, Callantsoog en Warmen- huizen Bedoeling was, dal een en ander eerst be sproken zou worden in de vergadering van de vereeniging van burgemeesters en secre tarissen in genoemd voormalig kanton. De burgemeesters zouden vervolgens de zaak in de colleges van B. en W.. hébben ge bracht en tenslotte in een raadsvergadering eventueel aan de orde hebben gesteld. Of in Wieringerwaard de stukken op "het plan betrekking hebbende ter visie hebben ge legen is ons niet gebleken, in ieder geval is het. in te. kleinen kring bekend. Wij hebben het voorrecht gehad de cijfers-te mogen bc- Btudeeren. Het is een goed plan! Beter was het geweest, dunkt ons hier direct een grootscheepsche actie voor te beginnen en hierbij terstond de Pers in te schakelen. De burgemeester van Schagen heeft echter nu eenmaal zijn eigen metho de en schuwt publiciteit, zoolang een zaak met redelijk fatsoen achter ge sloten deuren behandeld kan worden. Wij achten het niet in het belang van Schagen en niet in dat van be treffende gemeenten, dat het mooie plan van den heer Rezelman bijge zet wordt in het mausoleum van doodgeboren initiatieven en zijn dus zoo vrij, 't onzen lezers, die het ten slotte moeten betalen onder de oo- gen te brengen. CIJFERS De burgemeester van Wieringerwaard heeft verteld, dat eenmaal per week opha len f 1800zou kosten. Alleen verbranden, waarbij de gemeente (Wieringerwaard voor de aanvoer moest zor gen, kwam op f 200.Precies uitgerekend rijn de cijfers respectievelijk f 1720.en f 174.— Rekent men deze bedragen eens om per in woner, dan komt mon per hoofd, gerekend op 1211 inwoners op f 1.57 voor ophalen en verbranden. Dat is precies drie cent per week per inwoner. Ons dunkt, dat de cijfers er zoo al heel anders uitzien. Wierinaer- waard is toevallig in de ongunstigste positie, voor de andere gemeenten is de eindreke- hing aldus: Scliagen Zijpe Barsingerhorn Oude Niedorp t Nieuwe Niedorp Harenkarspel St. Maarten Callantsoog Warmenhuizen Aantal Totaal Per Inwoners kosten inwoner per jaar 3993 f 5800 f 1.46 5326 3014 0.74 1854 1913 1.04 1414 1894 1.35 1715 1593 0.93 3367 4469 1.33 1303 1873 1.44 1028 342 0.34 2338 684 0.20 Berekend zijn voor Schagen twee ophaal- heurten per week, voor Callantsoog en War menhuizen een ophaalbeurt in de veertien P. REZELMAN Foto archief. dagen, voor de overige gemeenten écn op haalbeurt per week. Bij de berekening der eindbedragen is in aanmerking genómen, behalve het aantal beurten, het aantal af te leggen Kilometers, het aantal ritten, het aantal perceelen 'in iede re gemeente, het aantal uren arbeid voor ie dere gemeente het 'loon inclusief sociale lasten geschat op f 0.70 per uur olie, ben zine handen afschrijvings' auto's en onder houd garages. Men sparc ons de cijferreek sen, men hebbe mèt ons respect voor de ro ken kunst des hecren Rezelman, die dit al les haarfijn heeft uitgestippeld. DE INRICHTING ZELF De inrichting zelf zou moeten kosten f 12700 berekend als volgt: aankoop grond f 1000 bouwkosten onderbouw f 2500 bouwkosten bovenbouw f 7500 grondwerk en stratenaan leg f 700 onvoorzien en risico f 1000 totaal f 12700 Per jaar zijn voor alle gemeenten sa men do kosten als volgt gecalculeerd. Annuïteit in 10 jaar tegen 4Vk van f 12700 f 1605, lasten en verzekeringen f 100, onder houd en gereedschappen f 178. arbeidsloon bediening f 1000, totaal per innr f 288:1. over tien gemeenten verdeeld dus al zeer weinig. DE AUTOS. Schagen brengt in één auto, welke op f 3500 wordt getaxeerd. Zijpe brengt in één auto, welke voor f 1000 staat geboekt. De burgemeester voorloopig herbe noemd. Geen gemeentelijke veror dening voor de winkelsluiting, rijks regeling op komst. Niet meer melkventen op Zondagmorgen, ha len tot 10 uur in bijzondere geval len. Binnenkort alleen flesschen- melk? Er is tegenwoordig veel. waar men raar tegenon kijkt, vindt wethouder Bosker. De noodslach ter niet alleen bevcegd noodslach- tingen te verrichten, alle slagers kunnen dit doen. Luchtbesche men is thans geen pretje, straks wordt het betaald verzetje. De raad vergaderde gistermiddag. Voor zitter was de burgemeester, de heer Kol ff, secretaris de lieer Van Duin. De notulen worden goedgekeurd. Alle leden zijn aanwezig. INGEKOMEN STUKKEN. Eenige goedkeuringen op raadsbesluiten en andere forirfeele bescheiden, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Van den heer' J. Geerts bericht van aan neming van zijn benoeming tot lid van de commissie van toezicht op het lager onder wijs: Van de hoeren A. II. J. van 't Hof; N. Kaan, C. van Kalsbeek, N. J. Poel, P. Bak ker. S. de Vries en. Th. Rijkes bericht van aanneming van hun benoeming tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Van den commissaris der Provincie een uittreksel uit het besluit van den secr.-gen., wncl. hoofd van het dep. van binn. zaken houdende voovloouige verlenging van de 10 Juli jl. afgeloopen ambtsperiode van den burgemeester dezer gemeente. Door deze voorloopige herbenoeming be hoeven geen nieuwe eeden te worden af ge» legd. Ingekomen is nog een schrijven van de Ver. van Leeraren in de lichamelijke oefe ning, om medewerking voor lichamelijke oefening op de lagere scholen, zoowel open bare als bijzondere. Al deze stukken worden, voor zoover niet anders vermeld, voor kennisgeving a.ange- nomen. Ontheffing van schoolgeld wordt verleend aan den heer J. Besseling voor 5/12"gedeelte van den dienst 1939/1940. De aanslag van den heer P. Kuut Pzn., wordt gehandhaafd. I Voor aankoop twee nieuwe auto's is f 10.000 geraamd. Dit lijkt ons tusschen haakjes wat laag, gezien de kosten van de laatst gekoch te: auto te Anna Paulowna, welke alleen ongeveer f 101000 bedroegen. Maar men kan tenslotte wel dansen, als is het niet met de zilveren vuilnisbruid... Per jaar zullen de auto's kosten (annuïteit in 5 jaar, rente 41/2%) met inbegrip van on derhoud f 3330.—. De'ze f 3330.zijn reeds omgeslagen in de totaalrekening X X X Tot zoover het plan. Enkele centen per week per inwoner zal liet kosten, het lijkt ons geenszins bezwaarlijk deze als plaat selijke belasting te incasseeren, waarbij elke gemeente vrij zal zijn het totaal bedrag om te slaan, zoo zij zelf wil. Voor sommige ge meenten, juist Wieringerwaard bijv. zal de gemeentekas, zonder extra heffing, dc kosten nog wel kunnen dragen. Men -dient er de volkgezondheid mee. men schept eindelijk een toestand, die aan veel ongemak en ongerief op het platteland een-eind maakt. Dat Schagen dc aangewezen plaats is orn hier als centrum te dienen zal wel niemand betwisten. Het is voor alle plaatsen het meest centraal gelegen, en be schikt over goede terreinen. Juist, gemis -aan geschikte plaatsen voor opslag en verbran ding werkte in verschillende irpmeenten. Zij pe bijvoorbeeld, remmend op uitvoering van eigen plannen. Laat men nu de handen ineenslaan! Men ziet. hoe de hoogste instanties in den lande thans zonder meer maatregelen invoeren, waarvoor vroeger minstens zes kamerzittin gen noodig waren, allerwege breekt zich de drang naar centralisatie en naar daden haan Reeds hebben wij kunnen lezen hoe gestreefd wordt naar vereenvoudiging in de zeer inge wikkelde finant.iecle verhouding van rijk en gemeenten. Laat men dan in de verhouding tusschén gemeenten in gemeenten ook naar vereenvoudiging streven en laat deze plan nen niet verstikken in een thans verouderd al te ver doorgevoerd parlementarisme. 'Laat men ze zakelijk hespreken en desnoods, waar noodig verbeteren. Schagen vraagt een te hoogen prijs schre ven wij hoven het raadsverslag van Wierin gerwaard. Wij maakten deze gevolgtrekking^ uit de blijkens het verslag gesproken woor-' den. Thans nu wij de cijfers kennen zeggen wij: Schagen vraagt niet eèn te hoogen prijs. TTcf nam het initiatief tot een goede zaak. Het biedt aan een stuk volksgezondheid in prijzen van een half lot drie eenten per week Het wil hierover gaarne onderhandelen, onanie platen. Het wil zoo mogelijk gezamen lijk besluiten tot een daad welke hygiënische toestand in onze streek zeker zal verbeteren. KENT GE Te gebruiken bij hoest, kinkhoest, pijnlijke keel en bronchitis, f 1.56 per flacon met ge bruiksaanwijzing. Verkrijgbaar bij alle Drogisten en Winke liers. welke Drogist-Artikelen verkoopen. kon. Op voorstel van B. en W. wordt wederom aan het Hoofdbestuur der Noord-IIolland- sche vereeniging „Het Witte Kruis" voor het' jaar 1941 een subsidie verleend in het tekort op de exploitatierekening van de door deze vereeniging geëxploiteerde ontsmet tingsinrichting, groot f 25. Winkelsluiten en verduisteren. Van het bestuur van de Middcnstands- vereeniging is een verzoek ingekomen om eenige bijzondere maatregelen te treffen ten aanzien van de winkelsluitingswet met het oog op het verduisteren. Het bestuur wcnscht dit uur vanaf 9 October a.s. be haald te zien: gedurende de eerste vijf werkdagen der week op 6 uur namiddags en op Zaterdag op 7 uur namiddags, terwijl voor de kappersbedrijven in afwijking hier van, als sluitingsuur zou dienen te gelden respectievelijk 7 uur en 9 uur namiddags. Deze regeling zou gedurende den wintertijd van kracht zijn. De heer A. Lont vraagt echter die rege ling niet van toepassing te verklaren op visch- en fruitzaken omdat de vervroegde sluiting in deze branche zeer moeilijk is door te voeren. Ook van andere zijde wor den bezwaren geopperd, o.a. van zeevaren den, die dikwijls nog in den avond inkoo- pen doen. B. enW. erkennen deze bezwaren doch zijn wel bereid het verzoek.van den mid- (tenstandsvereeniging te steunen, omdat het bijzonder belang voor het algemeen belang moet wijken. i Echter is ook het advies gevraagd van de bevoegde autoriteiten met betrekking tot hun voornemen om b.v. een regeling voor het geheele land te maken. Het betreft hier nl. een onderwerp dat zich heel goed leent voor een algemeene regeling. Voorts kan men de stelling verdedigen dat hier geen plaats.is voor een afwijkende plaatselijke regeling en de gemeente zelfs niet bevoegd is regelend op te treden. De secr.-gen. van het Dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heeft naar aanleiding hiervan be licht dat deze aangelegenheid nog het onderwerp van overleg met de Duitsche autoriteiten uitmaakt en een beslissing daarin spoedig tege moet kan worden gezien. Voorts werd medegedeeld dat dc ontworpen regeling voor het geheele land zou gelden en in het algemeen een vervroeging van het winkelslui tingstijdstip zou medebrengen, wel ke verband zou houden met het tijdstip van zonsondergang, met dien verstande, dat telkens voor een be paald tijdvak 'n zoodanige vervroe ging zou komen te gelden. Ook van andere zijde wordt het nemen van incidenteels maatregelen door de ge meenten op dit punt van hoogerhand ont raden. Met het oog op vorenstaande stellen p. en W. voor 'de gevraagde maatregelen niet te nemen. Aldus besloten. De mclkslijters te Hippolytushoef verzoe ken een verordening in 't leven te roepen, waarbij melkventen op Zondag verboden zal zijn. Melk van huis gehaald tot 10 uur 's morgens- in bijzondere gevallen, zou mo gen blijven bestaan. Slijters zouden Zater dagmorgen voor twee dagen willen ven ten, met het oog op de verduistering. Om geschillen te voorkomen, acht men een ge meentelijke verordening liet eenige middel. Mevr. WitSlikker licht het adres toe. De verduisteringsmaatregelen maken in krimping van het mclkbezorgcn noodig. In Den Helder wordt sinds lang Zaterdags avonds niei meer rondgebracht. Te kort melk zal er Zaterdagsmorgens niet zijn. veel menschen -hebben bovendien flesschenmelk, De heer I-Iulzebos zegt. dat dan de ver ordening' voor de heele gemeente moet gel den. Mevr. WitSlikker meent dat dat wel de bedoeling is. Voorzitter zou hier ook voor zijn. ook uit den raad komen weinig bezwaren. Mevr. WitSlikker merkt nog op, dat wellicht binnenkort alleen fles- schen melk beschikbaar zal /zijn, als de heer Niemèijer een tekort aan versche melk blijft vreezen. Voorop staat, dat men de melkslijters niet moet verleiden, met een brandende lan taarn bij de deuren te komen, tijdens de verplichte verduistering. "Het verzoek is dan ook bedoeld voor de wintermaanden. Het adres wordt ingewilligd, een veror dening zal worden uitgevaardigd. Voorloopige vaststelling rekening zeegras-exploitatie 1939-1940 en der gemeen te-rekening 1939. GEMEENTEREKENING. De gemeenterekeningen wordt voorloopig vastgesteld. Het nadeelig saldo bedraagt f 59042.90 in den gewonen dienst, die insluit tot een be drag van f 362.G63.27. GEMEENTEBEGROOTING. Aangeboden worden de gemeentebegroo- ting dienst 1941 en de begrooting der zce- grasexploitatie. VERVOERKOSTEN LEERLINGEN Ingekomen zijn eenige verzoeken om tege moetkoming in de vervoerkosten van leer lingen van lagere scholen, op grond van art. 13 der L.O. wet. Afgewezen wordt het verzoek van den heer Sj. van Kalsbeek; de aanvrage van den heer P. Bais wordt-ingewilligd. UITGAVEN OPENBAAR LAGER ONDERWIJS. B. en W. stellen voor het bedrag, dat de gemeente over het jaar 1939 werkelijk heeft uitgegeven voor de kosten, bedoeld in art. 55bis der L.O.wet 1920 voor liet gewoon la ger onderwijs voorloopig vast te stellen op f 7460.6-4 .en het bedrag, dat in verband met het gemiddeld aantal leerlingen V>ver dat jaar voor deze uitgaven is beschikbaar ge steld op f 7532,73 Wordt goedgevonden. INHOUDEN COUPONBELASTING Door de wijziging van de wet tot heffing van een couponbelasting zal vanaf 27 Juli 1940 ook bij gemeentelijke geldleeningen, dien niet in do vorm van een obligatielee- ning zijn aangegaan, dus bij geldleeningen opgenomen op onderhandsche schuldbeken tenis, van de rente couponbelasting verschul digd zijn. Uitgezonderd hiervan zijn de .lee ningen op korter termijn dan één jaar, b.v. kasgeldleeningen. De belasting is verschldigd door den schul denaar, in dit geval dus door de gemeente, doch deze kan de belasting, zijnde 2 van het .volle rentebedrag, bij de uitbetaling dier rente aan de daarop rechthebbende af houden. B. en W. stellen voor van die bevoegd heid gebruik te maken, indien althans de inhoud der leeningsoverccnkomst zich daar tegen niet verzet. Aldus besloten. De heer Niemeijer keek raar tegen dit voorstel aan, het is toch een wettelijke verplichting? We Mi. Bosker: Er is zooveel waar je tegenwoordig raar tegenop kijkt. RONDVRAAG. De heer Niemeijer heeft een klacht over het kerkhof, de graven komen trapsgewijs, door een verlegging van het middenpad, kan een en ander veranderd worden. We tb. Bosker zegt dat .deze zaak al be handeld is, maar opgeschort door gebrek aan teer. De heer Niemeijer heeft voorts een klacht over de noodslachting. Is er een instructie? Voorzitter is dit geval bekend, de men- schen kunnen eiken slager vragen, alleen moet in de noodslachtplaats geslacht wor den. 'De noodslaehter is meer conciërge. De heer Niemeijer vindt het onjuist, dat de luclitwacht niet telefonisch is aangeslo ten. Er moest oen verbinding zijn tusschen bioscoop en waaggebouw'. Voorzitter: 't Is een geval voor den bur gemeester! Wetb. Bosker. De raad mag den burge meester wel op zijn kop zitten. De beer Hul se bos: Als er een bom valt. hooren de menschen het wel. Na nog eenige discussie zegt voorzitter onderzoek toe. De kosten zullen niet mee vallen. last van verstopping, slechte spijsver tering, overmatige vetvorming of de schadelijke gevolgen er van- aambeien, onzuiver bloed en vale onreine huid. dan zuivere men bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingzouf. De betrouwbare en aangename werking hiervan is een weldaad voer het geheele organisme Flacon f 1.05. Dubbele flacon 1 1.75 bij apothekers en vakdrogisten Weth. Bosker: Als je daar iemand mets sparen kan! 't Is een ouderwetsere boel, hoor. De heer Lont klaagt over de ontevredenheid onder de lucht beschermers, de diensten zijn -ongelijk verdeeld. Voorzitter zegt dat het burgerplicht is, en groote klachten zijn hem niet bekend, 't Is moeilijk liet een ieder naar den zin te ma ken. Weth. Bosker zegt dat juist de t.z. in vallers klagen, die vrijwillig dienst hebben gedaan voor zieken. Voorzitter denkt, dat. straks de luchtbe schermingsdiensten wel betaald zullen wor den, dan zal er animo genoeg zijn! De heer Lont dringt aan, dat het gemeen tebestuur zooveel mogelijk in de gemeente zelf koopt. Voorzitter let daarop. Verband trommels zijn elders gekocht, omdat de voorgeschre ven modellen hier niet te krijgen waren. Hierna sluiting. ANNA PAULOWNA BURGERLIKJE STAND. Geboren: Alida Elisabeth, dochter van N. J. Vaars en B. Pijnaoker; Petrus Joaefuss zoon van A. J. Bijwaard en M. Bakker; Jo- hanna Petronella, dochter van Jac. Glorie en P. B. Rietveld; Johannes, zoon van S. Spigt en G. M. van Oudenaarde; Johanna, Wilhelmina Petronella, dochter van Jac. C. J. Weijers en Joh. W. Boersen; Margaretha Hermanna Alcida, dochter van J. Langes en A. C. Spekken; Petronella Houkea, doch ter van *A. J. V.enema en T. Kraak. Ondertrouwd: D. Tijson en A. Borst;-H. B. Dirks en J. Kips.; W. B. J. Spierings en M. J. Rosloot. Getrouwd: J. Bouma en A. Koelemcij; G. Zeeman en S. Haanstra. Overleden: A. Brands, oud 87 jaar, wed. T. NieuwebqerBeek, oud 82 jaar. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: Jae. P. G. A. Brcur en echtg. van Zwijndrccht. Bbptjesstr. gi; wed. R. McijcrSf—Cornélissen van Veersi, B 110*. H. G. van de Water en gezin van Den Helder, Bassingracht 124: G. II. Pieper van Zijpe II 116; A. II. Hoekstra en gezin van Wie- ringen, Parklaan 22; mej. C. .T. Keuris van Haarlem, Marnixstraat 58: mej. E. Merebocr van Zijpe II 67a: IJ. Koster van Wieringer waard F 49; mej. II. J. van der Waal van 's Graven.hage, Scgbroeklaan l; J. Meijer van Den Helder, Rijksweg 9; M. C.. van Stein en gezin van Amsterdam. Kramat- weg 50 huis; S. C. Gecr.tzomaJanseri van Wieringerwaard A 74: 'F. A. H. van .den Berg van Zijpe I 151: mej. J. de Langen van Den Helder, van Galenstraat 55; Joh. P. Vlaming en gezin van Den Helder, Vla mingstraat 19; C. Bogerd van Gorssel E 85? mej. J. Kips van Amsterdam, Alb. Thijm- straat 36/40. Vertrokken: Joh. A. 'Schuursma en gezin naar Den Helder, Begoniastraat 97; mei, Jae. Griep naar Vlissingcn, Bloemcndaal 7; mej. J. C. van den Berg naar Alkmaar, LeeuwenihoeksfFaat 5. mej. A. Komen naar Wassenaar. Papemveg 2. D. Nicmvland en zoon naar Oegstgeest. Regentesselaan A. M. de Wilde naar Leeuwarden, Molen straat 19; A. J. van Du uren naar Alk maar. Egmonderstraal 8. mej. H. Spijkstra naar Eindhoven. Ie Kruisemuntstraat 21; mej. W. van den Hoek naar Amsterdam, Plantage Franschelann 4 huis: Joh. Ko ning en gezin naar Koedijk, Bovenwcg 9. W1ER1NGERMEER MIDDENMEER. DAAR HEEFT GOLIATH NOG EEN HAP AAN. Bij den landbouwer Luth is bij het rooien van suikerbieten een biet aangetroffen, die met het. loof mee pl.m. 2 meter lang was. Van 1 Yo meter worden er veel gevonden, maar dit is. toch wel een reuzenexemplaar. WIERINGERWERF. Bij den landbouwer Kraaienvangcr is gistermiddag door de Duitsche weermacht een hom tot ontploffing gebracht. Het schijnt dat deze bovcngcploegd was. OPGERICHT. Alhier is deze week met 8 leden een Ge- ref. Meisjcsvereeniging opgericht, welke de naam draagt van „Niet in eigen kracht". LANGENnun OUDKARSPEL NIEUWE ZAAK. Blijkens dc advertentie in dit. nummer heeft de heer II. Engel, de bekende chauf feur van de HA.B.O. zijn vorige beroep, het mandenmaken, weer opgenomen. Wij twij felen er niet aan, of dc heer Engel 'zal er in slagen een flinke zaak op te bouwen." NOORD SCHARWOUDE KNIPCURSUS Volgens een advertentie voorkomende in dit nummer wordt door Mej. E. van Die al hier een nieuwe knipcursus gehouden, wel ke aanvangt 25 October of 28 October a.s. Aangifte kan dagelijks geschieden. Raad Wierinoen

Schager Courant | 1940 | | pagina 9