S <T lnm lVf*Q H III Brandstoffen distributie gaat heden in DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Engeland tart Japan Naar rechtvaardige verdeeling gestreefd Bonnen voor October KIPPENHOUDERIJ slechts onderdeel van het boerenbedrijf Geen enkel Duitsche soldaat in Roemenië CHURCHILL in het Lagerhuis Verduisteren 7.00 uur Nog meer NEDERLANDERS gearresteerd Hooger loonen in Westlandsche tuinbouw Drie optimisten Laan. Scharen, fel 444 (2 lijnen). Kengetal 224A EEN UITEENZETTING VAN DE WIJZE, WAAROP DE DISTRIBU- TIE ZAL WERKEN. WAT VER. STAAT MEN ONDER EEN „EEN HEID" De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt hekend, dat 9 Octo ber een begin zal worden gemaakt met de distributie van vaste brandstoffen, zoodat' te beginnen met dien datum uitsluitend te gen afgifte van'daartoe aan te wijzen bon nen vaste brandstoffen kunnen worden be trokken. Zooals in de dagbladen reeds is bekend gemaakt, werd gedurende de periode van 30 September tot en met 8*October de ver koop en aflevering aan verbruikers stop gezet, ten einde de bevoorrading van den handel te verzorgen. In deze periode zijn tevens de bescheiden ten dienste van de brandstoffendistributie aan belanghebbenden uitgereikt. De plaatselijke distributiediensten hebben opdracht gekregen bij de uitreiking van de ze bescheiden een aftrek toe te passen van de op 29 September bij verbruikers aan- wezige voorraden. Deze voorraden hebben de verbruikers moeten opgeven op de daarvoor vastge stelde formulieren model, 89, welke hun voor dit doel zijn overhandigd, en wel in kilogrammen, hectoliters of piudden, waar na de distributiediensten deze opgaven her leid hebben, in eenheden. Hierbij zijn de volgende herleidingsfac toren in acht genomen: - 1 eenheid 1 hl (max. 75 kg) anthra- ciet, steenkolen, industrie- of eierbriketten; 1 eenheid 2.5 hl kolenslik; 1 eenheid 2 hl (max. 100 kg) cokes (ook gascokes); 1 eenheid 110 kg bruinkoolbriketten; 1 eenheid 450 stuks (200 kg) bagger- turf; 1 eenheid =300 stuks (195. kg) persturf; 1 eenheid 175 kg fabrieksturf 1 eenheid 200 kg overige soorten turf. Bovendien moest' worden opgegeven de hoeveelheid huisbrandolie, welke men in voorraad heeft, waarbij 1 1 huisbrandolie gelijk staat met 0.018 eenheid. Nadat deze herleiding is geschied, is bij de uitreiking der kaarten een met den voorraad overeenkomend aantal bonnen daarvan verwijderd, zulks in verband met het feit, dat per bon voor een nader aan te geven periode een eenheid vaste brandstof fen zal worden beschikbaar gesteld. Voor elke eenheid van den voorraad is dus een bon van dè kaart gescheurd. Aangezien steeds de laagstgenummer- de bonnen zijn verwijderd zullen zij, die over geen of een geringen voorraad be schikken, in de eerste plaats in. de gelegen heid zijn de bcnoodigde brandstoffen te be trekken, waardoor een zoo rechtvaardig mogelijke verdeeling van den voorraad vaste brandstoffen wordt gewaarborgd. Eerst daarna komen zij aan de beurt, die bij het begin van de distributie reeds over een voorraad beschikten. Met nadruk wordt allen verbruikers aangeraden hun brand stoffen zooveel mogelijk van hun gewone leveranciers te betrekken. De groep verbruikers, welke de woningen van particuliere personen omvat (formu lier „a"), is verdeeld in verbruikers, die stoken met haarden en kachels enverbrui kers, die stoken met centrale verwarming. Aan verbruikers, behoorende tot de groep „A" .haarden en kachels", zijh, al naar ge lang zij 1- tot en met 4- en 5- en'meer ver trekken in gebruik hebben, kaarten ver strekt met respectievelijk 16- en 21 bonnen, elk voor een eenheid, met dien verstande, dat een aantal bonnen, gelijk aan het aan tal eenheden van den voorraad per 29 Sep- tember zijn ingehouden. Aan verbruikers behoorende tot de groep „A", „centrale verwarming", zijn, al naar gelang zij 1- tot en mét 6- of 7 en meer vertrekken in gebruik hebben, kaarten ver strekt met respectievelijk 36- en 48 bonnen, elk voor een eenheid. Zooals reeds is ver meld zijn ook van deze kaarten een' aantal bonnen, overeenkomende. met de op 29 September aanwezigen voorraad, yerwijderd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voorloopig voor kookdoeleinden geen extra rantsoenen vaste brandstoffen beschikbaar kunnen worden gesteld. Het aantal bonnen, dat aan de verbruikers van de groepen B. C. en D. is uigereikt, is door de brandstoffen-commissies vastge steld. Hierbij is o.a. rekening gehouden mét de te verwarmen ruimte en met het vroeger verbruik; Behalve zij, die op 25 of meer eenheden per distributie aanspraak» kunnen maken, ontvangen al deze verbruikers bon nenkaarten voor. het geheele stookscizoen, terwijl aan degenen met een toegewezen verbruik van 25 of meer eenheden toewij zingen per distributieperiode door de dis- tributiediensten zullen worden verstrekt. Van deze kaarten zijn éveneens een aan de hand van den voorraad per 29 September vastgesteld aantal bonnen ingehouden. Voor de groep „E" („kleinindustrie"), wordt maandelijks door de brandstoffen- commissie de toegestane hoeveelheid vast gesteld. Verbruikers, Uie vaste brandstof fen verstoken voor de voortbeweging van vaartuigen, welke in de rivier- en binnen vaart en de sleepvaart worden gebruikt, en voor de voortbeweging en aandrijving van zandzuigers, drijvend baggermaterieel en drijvend overslag-, hijsch- en heimateriaal, dienen echter een vergunning voor het koo pen van de benoodigde brandstoffen niet aan te vragen bij de brandstoffencommis- sie, maar bij het secretariaat of het agent schap van .een bevrachtingscommissie. Hier van zijn uitgezonderd de veerdiensten, veer ponten en de zeescheepvaart, waarvoor wel een vergunning moet worden aangevraagd bij de brandstoffencommissie. Op de te verstrekken bonnen kaarten, bon nen of toewijzingen, staat al naar gelang met haarden en kachels of met centrale ver warming wordt gestookt, vermeld het woord „brandstoffen" dan wel het woord „cokes" Met nadruk wordt er de aandaéfit op ge vestigd, dat men tot nader aankondiging ook op de met „cokes" gemerkte bescheiden alle soorten brandstoffen zal mogen betrekken. Op iederen met „cokes" gemerkten bon kan dus inplaats van 2 hl cokes ook b.v. 1 hl. anthraciet of 450, stuks baggerturf worden gekocht. i Voor zoover de brandstoffenpositie zulks noodzakelijk mocht maken, kan echter na der worden bepaald, dat de mei .cokes" ge merkte bescheiden uitsluitend recht zullen geveiT~op het koopen van „cokes". Voor de installaties, welke niet met cokes kunnen worden gestookt, doch waarvoor toch cokes- kaarten zijn uitgereikt, zal te dien tijde een nadere regeling worden getroffen. Ten aanzien van de bevoorrading van handelaren kan nog worden medegedeeld dat hieromtrent zeer binnenkort een nade re publicatie zal volgen. Gedurende October geven de met 01, 02 en 03 gemerkte bonnen van de „bonkaart dis tributie vaste brandstoffen haarden, ka chels", alsmede de met 01, 02, 03. 04. 05 en 06 gemerkte bonnen van de „bonkaart dis tributie centrale verwarming", en voorts Weg door Birma wordt weer opengesteld Churchill heeft in den loop van een overzicht over den oorlogstoestand gisteren in het Lagerhuis medege deeld, dat de Birmaweg na afloop van. de tegenwoordige overeenkomst- met Japan heropend wordt. De over eenkomst loopt 17 October af. Japansch commentaar. Van Engelsche zijde is besloten den weg door Birma weer open te stellen, aldus de Yomioeri Sjimboen. Hierdoor is een totaal nieuwe toe stand geschapen, daar de opening gelijk te stellen is mgt een inmenging in het conflict met China en een uitdaging voor Japan beteekent. De betrekkingen van Ja pan met Engeland en de Vereenigde Staten zijn door dit openstellen if| een ontwikke lingsstadium gekomen. Sedert het uitbre ken van den oorlog in Europa kwam het via Burma aan Tsjoengking geleverde oor logsmateriaal hoofdzakelijk uit de Ver eenigde Staten. Thans heeft Amerika er belang bij, als tegenprestatie van zijn oor- logsleening van Tsjoengking: wolfram, een weinig voorkomende delfstof, te ver krijgen. Derhalve heeft Amerika op Engeland druk uitgeoefend den weg door Birma open te stellen. Aan den anderen, kant is Engeland vanaf het begin oneerlijk geweest en heeft het reeds een jaar geleden het sluiten van dezen weg toegezegd, ter wijl in werkelijkheid thans nog via Hong kong leveranties naar Tsjoengking gingen Het sluiten van den weg door Birma tot Octtjber, aldus merkt het blad ten slotte op, is voor Engeland geen offer geweest, daaï er tengevolge van den regentijd in ieder, geval geen mogelijkheden toelevering be stonden. de met „brandstoffen, één eenheid, eerste periode" gemerkte bonnen, elk recht op 't koopen van één eenheid turf, als boven aan gegeven. Met nadruk wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat deze met 04. 05 en 06 ge merkte lonncn in den loop van het stook- seizoen alsnog zullen worden aangewezen voor het koopen van steenkolen of andere vaste brandstoffen. Men heeft dus de keus' om hierop thans turf of later andere brand stoffen te betrekken. De aan de houders van identiteitskaarten uitgereikte toewijzingen geven gedurende October recht op het koopen van het daarop vermelde aantal eenheden. De met „autoanthi*aciët" gemerkte bonnen geven uitsluitend recht op het koopen van 1 hl (maximaal 75 kg) anthracietnootjes IV of V. In verband met de distrbutie van vaste brandstoffen is met ingang van 9 October tot wederopzegging een nieuwe regeliug vastgesteld betreffenden den verkoop, afle vering en het vervoer van turf. Deze regeling is neergelegd in een circu laire, welke van 10 October af ten kantore, van plaatselijke distributiediensten kan worden afgehaald. EIGENLIJKE PLUIMVEEBEDRIJ- VEN MOETEN HET STERKST IN KRIMPEN. AFVAL MOET TEKORT AAN KRACHTVOER OPHEFFEN. Dc gedupeerden worden geholpen Zooals wij dezer dagen mededeelden zal de voorgenomen inkrimping van de pluim veestapel vooral de grootere bedrijven tref fen, d.w.z. dat .de bedrijven met een klei nen stapel, waar de pluimveehouderij een bescheiden onderdeel van het- boerenbe drijf uitmaakt in verhouding meer dieren mogen aanhouden dan de bedrijven, waar voor de kippenhouderij een min of meer op zich zelf staande bedrijfstak is. Men möet er aldus de jongste inlichtingen rekening mee houden dat de kippenhouderij onder hui dige omstandigheden het best gedre ven kan worden als onderdeel van het landbouwbedrijf en de boerderij. DE EIGENLIJKE KIPPENBEDRIJVEN zulen hun stapel dus sterker moeten in krimpen. Anderzijds komt wat de voeder AANWEZIGHEID ZOU GEEN SEN- SATIONEELE BERICHTEN OVER ROEMENIë'S TOEKOMST RECHT VAARDIGEN. Gistermiddag, aldus een bericht van Uniter Press uit Berlijn, werd van gezaghebbende Duitsche zijde ver klaard: „Geen enkele Duitsche soldaat be vindt zich in Roemenië. „Indien Duitsche troepen naar Roemenië zouden moeten worden gezonden, zou daardoor de Duitsch- Italiaansche garantie, die er op ge richt is Roemenië innerlijken vrede en veiligheid hij den wederopbouw na de politieke verwarring te ver schaffen, tot zichtbaTe uitdrukking komen." De Duitsche troepen in Roemenië zouden voor het Roemeensche leger een levend voor beeld zijn en zij zouden daardoor als oplei dingstroepen dienst doen. In geen geval zou echter de aanwezig heid van Duitsche troepen in Roemenië sen sationeel berichten over de toekomst van Roemenië of het Zuidoosten van Europa Rechtvaardigen. JAPAN HEEFT VOLDOENDE GROND STOFFEN. Omtrent de grondstoffenproblemen van de Japansche oorlogseconomie heeft de voor zitter van het „plannenbureau" van de re geering, Hosjino, ten overstaan, van de gouverneurs, der provincies verklaard, dat voldoende grondstoffen voorhanden zijn voor de productie van staal en ijzer in Japan, Mandsjoekwo en China, zoodat er niet de geringste aanleiding tot ongerustheid be staat. Ook met betrekking tot olie heeft de re geering alles ondernomen om de voortdu rende leveringen te waarborgen. Bij een streilge controle op de verdeeiing en het verbruik zijn alle stoornissen in de voor ziening uitgesloten. .Fijn lager Komaandedeur". Het was een vernuftig Amsterdamsch caféhouder die deze woordspeling op de bekende Duitsche borden als reclame voor zijn zaak gebruikte (Foto Pax-Holland) toewijzing voor den overgebleven stapel betreft de laatste groep van bedrijven er in verhouding beter af. Deze zullen bij de nieuwe voederperiode, ingaande 14 October a.s. voor een grooter percentage van hun dieren voeder mogen betrekken dan de boe renbedrijven met épn kleinen stapel. Dit stemt ook geheel overeen met het feit, dat op grootere boerenbedrijven in den regel meer afval aanwezig is, zoodat de k^pen niet uitsluitend op afzonderlijk aangekocht krachtvoeder zijn aangewezen. STEUN AAN DE GETROFFENEN. Overigens zij er aan herinnerd, dat met het oog op deze noodzakelijke inkrimping van den pluimveestapel onlangs een eier- prijs is vastgesteld om een compensatie voor de vermindering van inkomsten der pluim veehouders te geven. Ook de prijzen waar voor het overtollige pluimvee van de hand kan worden gedaan zijn om dezelfde reden en ondanks het groot e aanbod, op een be hoorlijk peil. Ook overigens zal voor de hou ders van bedrijven, wier inkomsten tenge volge van de inkrimping van hun stapel zoo sterk dalen, dat zij, naast de bestrijding der kosten van levensonderhoud, niet toereikend zijn voor de betaling van renten en publie ke lasten, worden gezorgd. 8500 dooden en 13000 gewonden door de luchtaanvallen op En geland. Churchill is gsteren in het Lagerhuis in gegaan op het incident van Dakar. Hij ver klaarde, dat door een aantal vergissingen, die op het oogenblik worden bestudeerd, bij een officieele enojuête. noch de eerste lord der admiraliteit, noch het oorlogskabinet er van in kennis waren gesteld, dat Fran- sehe oorlogsschepen de Straat van Gibraltar naderden. I-Iet was derhalve te laat geweest om ze te verhinderen door de Straat heen te varen. Churchill noemde vervolgens het aantal van 8500 dooden en 13000 gewonden, die de luchtaanvallen op Engeland tot Za terdag j.1. geëischt hebben. Ten aanzien van de door zekere kringen gewenschtc represailles tegen Duitschland zeide Cchurchill: Engelands doel moet zijn om de Duitsche bekwaamheid om dc'oorlog voort te zetten een maximum van scfyade te berokkenen. >c\Ja Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7 55 uur Als represaille tegen de behan deling van Duitschers in Indië. Als represaille tegen de behandeling van Duitschers in Ned. Indië zijn de Duitsche autoriteiten hier te 'lande gisteren begonnen met' de gevangenneming, van een aantal personen, die op grond van hun positie of van hun relaties met Ned. Indië geacht kun nen worden voor Indië een begrip te verte- genwoordigen. Hun adntal beloopt ruim 100. Indien deze tegenmaatregel geen effect heeft, zal tot de aanhouding van een groo ter aantal worden qvergegaan. Onder de aangehoudenen bevinden zich geen vrouwen. In aansluiting op het bovenstaande ver neemt onze Haagsche correspondent nader, dat zich onder de aangehoudenen vooral vooraanstaande figuren uit het parlemen taire en algemeen politieke leven bevinden, alsmede personen alt het economische, we tenschappelijke en socletykringen, van wis op grond van hun positie in het openbare leven hier te lande verwacht mag worden, dat hun gevangenneming en interneering indruk zal maken in Indi^ en Londen. Mocht na een week nog niets gebleken zijn van eenige reactie in voor de in Indië geïnterneerde Duitschers gunstiger zin, dan zal met nieuwe arrestaties worden voort gegaan. Tot dusver zijn nu ongeveer 450 Nederlanders als represaille geïnterneerd. Hierbij bevinden zich, anders dan onder de ruim 2300 Rijksduitschers in Indië, géén vrouwen. Met name is het gerucht onjuist, als zou de hier te lande vertoevende doch ter van den G.G. thans zijn aangehouden. Men is van Duitsche zijde thans niet van zins nog langer geduld te hebben. Wan neer de Duitschers in Indië niet worden vrijgelaten, moeten zij na den oorlog we ten, dat voor leder hunner een Nederlan der van zijn vrijheid is beroofd, zoo betoog de men van bevoegde zijde. Gunstiger bedrijf suitkomsten maken dit mogelijk. In het Westlandsche tuinbouwdistrict heb ben besprekingen plaats gevonden tusschen de besturen der werkgevers- en werknemers organisaties in den tuinbouw, over een even tueele verhooging van het arbeidsloon. In aanmerking nemende de gunstiger re sultaten in den Westlandschen tuinbouw en de gestegen kosten voor het levensonder houd, werd in principe besloten, ingaande deze week, de loonen der tuinarbeiders in1 het Westland met f 1.— te verhoogen en dus leb rengen van f 18.50 op f 19.50 per week. Tevens zullen binnenkort de arbeidstijden in den tuinbouw worden herzien. Optimisme in de poesenwereld, of de visscher in gezelschap van zijn cliëntele voor het eerste zoodjè kat-visch (Foto Pax-Holland)

Schager Courant | 1940 | | pagina 1