Japan verwacht verhoogde economische druk Druk van Tokio op Vichy Dansverbüd in Rotterdam DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Hamburg eu Bremeo aangevallen Evacuatie van Beriijnsche kinderen Protest ingediend bij de Amerikaansche posterijen Verduisteren 6.58 uur Onvrijwillige luchtreis Steekpartij te Breda Wat niet meer kan en een beeld uit lang vervlogen dagen, dat weer werkelijkheid wordt Laan. Schaden. Tel 444 DONDERDAG 10 OCTOBER 1940. Uitgave der N.V. Uitg.-Mij. lijnen). Kengetal 224A 85e Jaargang. No. 11313. .Hollands Noorderkwartier" Spanning in het Verre Oosten Ten aanzien van de mededeeling van Churchill betreffende de heropening van den weg door Birma heeft staats secretaris Hall verklaard, dat de re geering van de Vereenigde Staten zich van den aanvang heeft uitge sproken tegen de sluiting van dezen weg, zoodat niemand in twyfel kan verkeeren omtrent het standpunt der Vereenigde Staten. De .Japan Times" schrijft over de herope ning van den weg door Birma o.m. het vol gende: „Men kan zich nauwelijks voorstellen, dat deze groote internationale weg wordt ge opend met eenigerlei ernstige hoop op ver sterking van het zwakke Tsjoénking. De eenige conclusie is, dat de stap wordt geno men door de Britsche regeering als protest tegen het Japansche plan tot het vestigen yan een nieuwe orde. Evenzeer is het duidelijk, dat dit protest wordt ingediend als eerste uitdrukking van hetgeen thans aan !het kristalliseeren is in de raadka mers van Londen en Washington. Het is bijna voor de hand liggend, da.t de ze politiek zal worden omgezet in economi schen druk op dit land in den een of anderen vorm. Het kan wellicht alleen noodig zijn, er op te wijzen, dat de -Amerikaansche en Britsche pogingen om economischen druk te oefenen op Japan nooit succes hebben gehad en nooit wijziging hebben gebracht in de Japansche fundamenteele politiek van den opbouw van een nieuwe orde. Ook is het niet waarschijnlijk, dat dit thans het geval zal zijn. Buitcnlandsche staatslieden, die nog steeds denken, dat Japap op de knie en zou worden gebracht door afsnoering van de economische aderen ,die zijn nationale, economische en industrieele systeèm voeden zijn niet op de hoogte van de verandering, die inwendig to stand is gebracht, noch van temperament der openbare meening van dit land. Canada verbiedt uitvoer van ko per. Verbod tegen Japan gericht. Uit Ottawa wordt gemeld, dat Canada een verbod voor den uitvoer van koper naar niet Britsche landen heeft uitgevaardigd. U'tge- zonderd zijn de Vereenigde Staten, voor zoover daar koper noodig is voor het uit voeren van Engelsche oorlogsorders. Ofschoon in deze- verordening Japan met geen woord wordt genoemd, bestaat er in welingelichte kringen alhier geen twijfel, dat het uitvoerbod hoofdzakelijk tegen Japan is gericht. V.S. verbieden gesubsideerde tar we-uitvoer naar Japan. Als schakel in de keten van economische maatregelen tegen Japan heeft Washington de verscheping van tarwé-con tingen ten, waarvoor de regeering uitvoersubsidiën be taalt, naar havens in het Verre Oosten, wel ke onder controle van Japan staan, verboden De Vereenigde Staten krijgen de schuld. Domei meldt, dat de Japansche regeering. geen formeel antwoord zal geven op de Brit sche nota, waarin de openstelling van den weg door Birma werd aangekondigd. De plannen, die noodig zijn om aan den nieu wen toestand het hoofd te bieden, zijn ge bieden, zijn gereed en worden ten uitvoer gelegd. De pers constateert, dat men den Engelschen stap verwacht had en dat Japan dienovereenkomstig zal reageeren. De bla den spreken yan een EngclschAmeri- kaanschen stap, waarbij de Vereenigde Sta ten de leiding hebben gehad. Roosevelt beraadslaagt. President Roosevelt*heeft in den loop van gisteren besprekingen gevoerd met den op perbevelhebber van de Amerikaansche vloot, admiraal Richardson, den minister van Oorlog, Stimson en den vroegeren vlootcom mandant en tegenwoordige gouverneur van Portorico, admiraal Leahy. In de persconferentie van heden heeft pre sident, Roosevelt de vraag of de onlangs aangekondigde vorming van een eskader voor den Atlantischen Oceaan gelijk staat met de opstelling vaneen tweede Oceaan vloot, ontkennend beantwoord, met de op merking, dat men daarvoor niet genoeg sche pen had. Op de vraag wat hij met admiraal Richardson en met admiraal Leahy had be sproken. antwoordde Roosevelt: „Wij heb ben kaartenmateriaal bestudeerd." Ook sprak de president het gerucht tegen, dat de Amerikaansche regeering betrokken is bij den aanleg van een spoorlijn door Mexico, welke ais'reserve-weg moet dienen voor het Panamadsanaal. Minister Huil beeft op de vraag, of de oproep aan Amerikaansche burgers, te ver trekken uit de gevarenzones in Oost-Azic moet worden opgevat als inleiding tot het terugtrekken van de Amerikaansche troe pen uit Sjanghai, verklaard, dat de terug trekking van Amerikaansche troepen tot dusverre nog in het geheel niet ter sprake is gebracht. Huil heeft gister een langdurige bespre king gevoerd met den Japanschen ambas sadeur. Hij weigerde bijzonderheden bekend te maken omtrent het besprokene en bepaalde zich tot de opmerking, dat men den alge- meenen toestand in het Verre Oosten had besproken. Vreugde in Tsjoengking. De te Tsjoengking verschijnende dagbla den zijn opgetogen over de heropening Van den weg door Birma en over het Ameri kaansche bevel tot evacuatie van Ameri kaansche onderdanen uit het Verre Oosten. Uit Tsjoengking ontvangen berichten mel den. dat de bladen aldaar een Engelsch- Amerikaansch offensief tegen Japan ver wachten. waarbij zij wijzen op de gelijk tijdigheid van de Engelsche en Amerikaan sche maatregelen. Bij Hamburg teruggedreven. Bommen op Bremen. Engelsche bommenwerpers hebben gis ternacht opnieuw getracht, een grooten aan val op Hamburg te ondernemen. Zij werden echter door den luchtafweer teruggedreven. Zij wierpen daarop hun brisant- en brand bommen op een vreedzaam dorp, in de na bijheid waarvan geen strategische objecten liggen. Verscheidene huizen werden be schadigd. Een andere aanval van de Royal Air Force gold Bremen, waar de Engelschen hun bommen midden in een aan den rand der stad gelegen woonwijk lieten vallen. Verscheidene huizen werden hier bescha digd, van de bewoners werden er verschei dene gedood en gewond. Daar de Engelschen verscheidene parachu tefakkels hebben uitgeworpen, moeten zij ondubbelzinnig hebben kunnen vaststel len, dat geen militaire dpelen in de nabij heid waren. De V.P.B.-corréspondent te Berlijn meldt: De vrijwillige evacuatie van Beriijnsche kinderen is deze week op groote schaal be gonnen. Slechts die kinderen worden uitge zonden wier ouders daartoe den wensch te kennen hebben gegeven. Het gaat voorname lijk om kinderen, die in de randgebieden van' de stad wonen, waar de lichte bouwtrant geen veilige kelders kent. De deelname aan de uitzending is geheel kosteloos. Kin deren tot 10 jaar worden in gezinnen onder gebracht', die van 10 tot 14 jaar in tehuizen en kampen. Kleine kinderen worden bij hun moeder gelaten en als groote en kleine kin deren tot een gezin behooren, gaan ook de groote kinderen met de moeder mee. Dok ters eii kin der verzorgsters houden toezicht op de geëvacueerden. Het schoolonderricht wordt door onderwijzers voortgezet. De kin deren zijn kosteloos van de noodige kle dingstukken voorzien. De Beriijnsche kin deren worden n.1. in de Oostelijke Gouwen, Oostpruisen, Warthegau, Silezië, Opper- en Nederdonau ondergebracht. Vermelding ver dient, dat dubbel zooveel plaatsen beschik baar zijn als tot dusverre noodig waren. Hier blijkt uit, dat het aantal aanvragen vrij beperkt is. De evacuatie verloopt met voorbeeldige discipline. Om toe te geven aan de eischen van Thailand. In goed ingelichte kringen te Sjanghai is men volgens U.P. van meening dat de betrekkingen tus- schen Indochina en Thailand nog verder zijn verscherpt. Men denkt hierbij in het bijzonder aan be richten uit Hanoi, volgens welke de gouverneur-generaal van Indochi na, admiraal Decoux, uit Vichy op dracht heeft ontvangen, niet toe te geven aan de eischen van Thailand. Japan zoo wordt verklaard, zou blijk baar druk uitoefenen óp Frankrijk om de Thaische eischen te aanvaarden. Men meent hier, dat dit een gevolg is van een geheim verdrag tusschen Japan en Thai land, dat vermoedelijk kort geleden is ge sloten tijdens een bezoek van een Thai sche delegatie aan Japan. Te Vichy zou men daarentegen volgens het D.N.B. wat optimistischer zijn ten aan zien van de betrekkingen 'tusschen Indo china en Thailand, omdat de gemengde Fransch-Thaische commissie bij de Thai sche regeering een verzoenende houding zou hebben ontmoet. De commissie, welke in het bijzonder het -grensincident moet on derzoeken, waarbij iemand is doodgescho ten, is reeds begonnen met haar werkzaam heden. Verder gaande eischen? In Japansche kringen te Hanoi werd blij kens een U.P.-bericht verklaard, dat Japan liet misschien noodzakelijk zou vinden nog meel* Indochineeschc havens ovei1 te ne- nemen en de Indochincesche regcering te verzoeken een crediet te verleenen aan de Japansche troepen in Indochina. Te Hanoi bevinden zich tot dusver veer tig Japansche vliegtuigen en een garnizoen van-naar schatting fiOO man. Hierdoor moe ten de militaire verbindingen worden be veiligd. Naar Haifong is een speciale ka bel gelegd, In Fransche kringen werd verklaard, dat de Japanners de oorspronkelijke afspraken hebben overschreden en dat zij probeeren geheel Indochina onder hun controle te brengen Mc-kon wordt ontzien. U.P. verneemt nog uit goed ingelichte kringen, dat de erkenning van de pro-Ja- pansche regeering van Nanking door Ja pan. welke erkenning was vastgesteld op 20 Öctober voor onbepaalden tijd is, uit gesteld'. Ofschoon de redenen van"dit uitstel niet bekend zijn, staat het, naar verluidt, in verband met de ondertekening van het Driemogendhedenpact. Vele kringen zijn van meening{ dat het uitstel 'een gevolg is van den wensch van Japan om met de Sovjet-Unie in contact te komen. In dit verband wordt gezegd, dat de er kenning van Nanking door Japan Rus land voor -het hoofd zou kunnen stooten, daar dit land met Tsjoénkingsympathi seert en bovendien den strijd tegen het. com munisme een van de drie 'hoofdpunten vormt in het program van Wang Tjing-wei, de leider der regeering van Nanking. Peru ontkent militaire voornemens HET ZAL EQUADOR NIET BINNENVALLEN. Het Peruaansche ministerie van buitcn landsche zaken publiceert een scherp de menti ten aanzien van de in het buitenland verspreide geruchten, volgens' welke Peru het plan zou hebben Equador aan de N.W. grens binnen te vallen. Het miniserie con stateert, dat deze geruchten onwaar zijn en dat zich in het geheel geen troepenverplaat singen hebben voorgedaan. Door de Duitsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel tegen verbod van route Duitschland- Amerika via het Verre Oosten. NEW YORK, 9 Oct. (D.N.B.) De Duitsch- Amerikaansche Kamer van Koophandel te New York heeft to het Amerikaansche mini sterie van posterijen een scherp telegrafisch protest gericht tegen de bepaling, waarbij het gebruik van de route over het Verre Oos ten voor pqst uit de Vereenigde Staten naar Duitschland wordt verboden. De K. v K. wijst er jn dit protest op. dat als gevolg van het verbod de geregelde post verbinding tusschen Duitschland en de Ver. Staten volkomen gestagneerd wordt en de luchtpostzendingen aan de Britsche censuur op de Bermuda's zijn onderworpen. Duizenden Amerikanen worden, aldus de K. v. K., door dezen maatregel getroffen. RUSSISCHE PRINSES GEDOOD. Tijdens bomaanval op Londen. Volgens Reuter is de Russische prinses Galitzine, vriendin van de Hertogin van Kent tedens de luchtaanvallen op Londen van gisteren gedood. Zij bevond zich in een auto bus, welke door een bom werd getroffen. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7 57 uur OPENBARE DANCINGS GE SLOTEN. De burgemeester van Rotterdam heeft als hoofd van de politie be paald, dat liet dansen in het open baar van vandaag af tot nader or der niet meer is toegestaan. Met kabelballon de hicht in. Als een tweede baron von Münchhausen heeft een ingezetene van Texel een lucht reis gemaakt met een kabelballon. Bij de Koog gelukte het een aantal Texe laars een voortjagende Engelsche kabelbal- ion te grijpen. Men trachtte het gevaarte aan een hooischelf vast te leggen, doéh de ballon ging opnieuw de lucht in. waarbij een der omstanders werd meegesleurd. De man maakte benauwde oogenblikken door. maar gelukkig daalde de ballon weer spoe dig. Zonder letsel, maar hevig geschrokken. Kwam de onvrijwillige luchtreiziger weer naar Moeder Aarde terug DRONKEN GRONDWERKERS TREKKEN HET MES. Bij de patates-frites-stal aan de Visch- markt te Breda is gisteravond een steek partij voorgevallen, waarbij de houders van de kraam. Vreeken en zijn zoon, zoo danig werden gewond, dat zij in ernstigen toestand naar het St. Ignatiusziekenhuis moesten worden overgebracht. Bij het vallen van de duisternis kwamen drie „heikesmannekes", grondwerkers uit Sint Willibrord, in kennelijken staat van dronkenschap bij de kraam en kochten pa- tates-frites. Toen zij zonder te betalen wil den weggaan, werden zij door den zoon van Vreeken aangehouden. Een van de drie viel den jongen daarop aan 'en stak hem met een mes in den rug. Deze zeeg ineen. De vader, snelde te hulp doch werd eveneens aangevallen en met het mes bewerkt. Ook hij liep een ernstige wonde in den rug op, en viel bloedend neer. Twee der dronkemannen konden door de politie ter plaatse worden gearresteerd. De derde zag kans op zijn fiets te springen en er van door te gaan. Zijn naam is echter bekend. DE ONDERHOUDSKOSTEN VAN HET AMERIKAANSCHE LEGER. Roosevelt heeft gisteravond het wetsont werp onderteekend, waarbij een bedrag van 1.842.693.636 dollar wordt uitgetrokken voor de kosten van onderhoud der 1.400.000 recruten, die tot 1 Juli moeten worden op geroepen. Hiermede is volgens Reuter het totale bedrag, dat het congres voor het loo- pende begrootingsjaar heeft toegestaan, tot iets meer dan 12 milliard gestegen. Pest-epidemie in Hsinking Maatregelen om uitbreiding te voorkomen. HSINKING, 9 Oct. (D.N.B.) Om de plaat selijke pestepidemie verder te beperken heb ben de autoriteiten der volksgezondheid aangekondigd, dat aanvullende maatregelen genomen zullen worden. Daartoe zouden ook maatregelen behooren tot -algeheele af sluiting van verschillende Mandsjoerijsche dorpen, die in de omgeving van de hoofd stad gelegen zijn. Voorts worden de gedwor gen massale inentingen dag en nacht voort gezet. Na 10 October wordt van reizigers, die per trein uit Hsinking wllen vertrekken een attest omtrent antipestinenting geëischt Voor zoover tot dusver bekend bedraagt het aantal sterfgevallen twaalf. GEEN COLLECTES ZONDER VERGUNNING. Nogmaals wordt van bevoegde zijde de aandacht erop gevestigd dat openbare col- léctes, onverschillig welk karakter deze dra gen', zonder vergunning verboden zijn. Een nauwkeurige officieele bekendmaking is binnenkort te verwachten. Wat niet meer kan. Nu de petpleum als verlichtingsbrandstof - TT l i..i« ,j jV n niet meer beschikbaar kan worden gesteld, zullen de gebruikers Een b.eld u,t lang ver» ogen degen, dat weer werkelijkheid wordt D. hiervan naar andere hulpmiddelen moeten omzien kaars wordt bij de lectuur, nu de petroleum niet meer ^beschikbaar r (Foto Pax Holland) kan worden gesteld, weer in eere hersteld (Foto Pax-Holland)

Schager Courant | 1940 | | pagina 1