Crisis in het Verre Oosten DISTRIBUTIE van vaste brandstoffen Uit den nood tot groofer offervaardigheid Haarlemsche raad herdenkt de slachtoffers Teelt fabrieks aardappelen vrij China zal succes hebben Per „Jan Plezier" huistoe Engeland moet onbuigbaar zijn'' Officieele valuta-koersen Verbetering en aanvulling Bij de publicatie van de officieele be kendmaking van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart betreffende de distri butie van vaste brandstoffen in ons num mer van gisteren, is- een fout geslopen, waardoor het laatste gedeelte daarvan het welk betrekking heeft op de aanwijzing der bonnen voor October, ten onrechte den in druk wekt, als zou gedurende die maand uitsluitend turf verkrijgbaar zijn. De bedoelde passage moet als volgt lui den: Gedurende de maand October geven de met 01, 02 en 03 gemerkte bonnen van de „bonkaart distributie vaste brandstoffen baarden, kachels", alsmede de met 01, 02. 03, 04, 05 en 00 gemerkte bonnen van de „bonkaart di.stributie-ccntrale cen trale verwarming", en voorts de met „brandstoffen, een eenheid, le periode", alsmede de. met „cokes, een eenheid, eer ste periode" gemerkte bonnen elk recht op het koopen van een eenheid vaste brand stoffen als boven aangegeven. Verder geeft gedurende de maand Octo ber de mot 04, 05 en 06 gemerkte bonnen van de „bonkaart distributie vaste brand stoffen haarden, kachels" elk recht op het koopen van een eenheid turf, als bo ven aartgegeven. Met nadruk wordt er ech ter de aandacht op gevestigd, dat deze met 04, 05 ern 06 gemerkte, bonnen in don loop van het slookseizoen alsnog zullen worden aangewezen voor bet koopen van steen kolen of andere vaste brandstoffen. Men heeft dus de keus om hierop thans turf of later andere brandstoffen te betrekken. De aan de houders van identiteitskaar ten uitgereikte toewijzingen geven gedu rende October recht op het koopen van het daarop vermelde aantal eenbeden. De met „autoanthraeïet" gemerkte bon nen geven uitsluitend recht op het koopen van 1 hl. (maximaal 75 kg) anthracietnood- jes 4 of 5. Vergoeding voor verwarming bij inkwartiering Aan de gemeentebesturen is medegedeeld, dat gedurende dff wintermaanden bij hot verschaffen van kwartier door particulie ren, aan de kwartiergevers een bedrag van f 0.30 per dag en per kamer kan worden vergoed, wanneer het kwartier verwarmd ter beschikking wordt gesteld. Aan hotels en andere bedrijven, die er hun beroep van maken, kamers te verhu ren, de zgn. „beroepspensions", wordt deze toeslag niet verleend, aangezien bij de vast stelling der inkwarticringsvergoedingen daarbij van de gewone hotelkamerprijzen wordt uitgegaan. De kosten voor verwarming worden ge acht in deze prijzen te zijn begrepen. Ambtenaar met koksmes aangevallen Toen het loket gesloten werd. Gistermiddag vervoegde zich aan het loket van 't bureau van de arbeidsbeurs aan de Prinsegracht te Den Haag, de 38-jarige W. H. G.. Op dit tijdstip waren de meeste ambtena ren zooals gewoonlijk aan het koffiedrinken In bet. bureau zat slechts een ambtenaar, n.1. de 56-jarige A. C. A. Genoemde G. stel- de den ambtenaar die den man aan hot lo ket te woord stond, op een zeer onbetamelij ke toon vragen en eischen, waarop de amb tenaar zich terugtrok en het loket sloot. Dit was allerminst naar den zin van G., die de deur,, welke toegang tot het bureaulokaal geeft, open de en naar binnen trachtte te drin gen. De ambtenaar probeerde hem tegen te houden, doch zijn poging de deur te sluiten, mislukte. G. liep op den ambtenaar toe, trok een groot koksmes en bracht zijn slachtoffer daarmede enkele stekken toe. De ambtenaar, die zijn aanvaller tracht te af te weren, werd bloedend aan beide onderarmen en aan de han den gewond. De dader nam daarop de vlucht. De G.G. en G. D. heeft het slachtoffer naar het RK. Zieken huis aai! het Westeinde overge bracht, waar de man jverd verbon den, Hij is daarna naar huis gegaan. De dader meldde zich in den loop van den middag hij de politie en. is in verzekerde bewaring gesteld. DE ZEE NEEMT, DE ZEE GEEFT MODElRN SPROOKJE VAN HET VROUWTJE VAN SCHEVENINGEN Eens gaf de zee liet vrouwtje van Sta voren haar ring terug. Thans geeft zij een dame uit Scheveningen haarstam kaart weerom! Zondagmiddag, aldus het Vad., liep een dame op de Pier met een kennis te wande len, waarbij het gesprek kwam op een iden titeitsbewijs. De betrokken dame haalde haar stamkaart uit haar taschje om te laten zien. dat bij haar alles in orde was. Er stond echter een vrij straffe wind en zij had het ongeluk, dat de kaart uit handen woei en in zee terecht kwhm. De zee geeft echter zooals. men weet, steeds haar prooi terug en zoo was het ook hier. Maandagmorgen spoelde de stamkaart te Katwijk aan en werd daar gevonden door een Katwijksche, die de kaart meP een be leefd briefje er bij terugzond aan de eige naresse, die haar gisteravond weer in haar bezit had en er natuurlijk dol blij mee was. ACTIE VOOR DE ZOMER- POSTZEGELS. Gisteravond heeft de wnd. secretaris-gene raal. vvnd.' hoofd van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. J. Reinink, over beide zenders een ra diorede gehouden ten bate van de zomer- postzcgels 1940. De heer Reinink brak een lans voor de noodlijdende cultureele werkers, aan wien een gedeelte van de opbrengst ten goede komt. Onze samenleving kan niet buiten de kostelijke goederen, welke wetenschap en kunst voortbrengen. Daarom mogen, kun stenaars en mannen en vrouwen van we tenschap aanspraak maken op aller steun, wanneer benarde matcricele omstandighe den hun het voortwerken onmogelijk ma ken. Wij allen weten, diep in ons. dat verlo ren gaan van onze beschaving, de X e d e r landsche beschaving, zou betcekenen. dat één der voornaamste redenen van ons volksbestaan zou zijn weggevallen. Wij moeten het dan ook als een voorrecht be schouwen hen. die deze beschaving dragen en daarvoor leven, te steunen in hun dage- lijkschen strijd om het bestaan, opdat, zjj van de grootste zorg bevrijd, zich kunnen wijden aan de vervulling van hun hooge taak. Maakt gij het mogelijk, aldus besloot de secretaris-generaal,dat wij later kunnen zeggen: 1940 was een jaar van grooten-nood en moeilijke omstandigheden, maar ook uit den aankoop van zomerposfzégels mocht blijken, dat de offervaardigheid met dien nood gegroeid is, zooals dat het geval kan zijn hij een Yolk, dat den wa ren gemeenschapszin kent. Balans van een uur nachtelijke verschrikking. In de gistermiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Haarlem heeft de burgemeester, dr. .J E. .baron de Vos van Steenwijk de slachtoffers van den bom aanval herdacht in een rede, welke door alle raadsleden staande werd aangehoord. Sinds wij de laatste maal in vergadering bijeen waren, aldus de burgemeester, hepft een groote ramp onze stad getroffen. Ze- ven-en-twintig dooden. tientallen zwaar- cn licht gewonden, twaalf geheel vernielde perceelen, vele honderden min of meer ernstig beschadigd, ziedaar de balans van een enkel uur van nachtelijke verschrik king, die onze burgerij lang zal beugen. Wij gedenken in eerbiedig rouwbetoon de onschuldige slachtoffers. wij betuigen hier te zamen ons diep medegevoel met de zoo zwaar beproefde nahestaanden. Het gemeentebestuur kan zelf het aller noodzakelijkste verstrekken en de kosten bij het herstelfonds declarecren. Op heeferdaad betrapt Magazijnbediende gearresteerd. De politie van het bureau Marnixstraat te Amsterdam heeft een 24-jarige magazijn bediende gearresteerd, die op heelerdaad betrapt werd toen hij zich schuldig maak te aan diefstal van dames- en heerenmode artikelen uit-het magazijn waar hij werk zaam was. Bij een. huiszoeking trof men in zijn woning nog een partij aan. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Van hetgeen hij gestolen had was nog niets verkocht, zoo dat alles weer aan den rcchtmatigcn eige naar kon worden terugggevcn. Honden- en kattenbrood Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt mede, dat dc thans geldende bon no. 4 van de voederkaarten voor honden en katten na 31 October ongel dig ien derhalve na dien datum niet meer mag worden aangenomen. Uniforme politie-motorkleeding Wij vernomen, dat 't in de bedoeling ligt .de politieambtenaren die hun dienst per motor doen, door het geheele land van uniforme mo torklecding te voorzien. Duur kranten abonnement Krantenbezorger haalde In 't voorbijgaan de winkella leeg. Dé politie van het bureau Overtoom te Amsterdam heeft een krantenbezorger in verzekerde bewaring gesteld, die zich aan diefstal van geld uit een winkel schuldig heeft gemaakt. Eenigen tijd geleden was uit de winkellade f 10,gestolen. Men ver dacht er den krantenbezorger van en gis termorgen stelde de winkelier zich ver dekt op. De man trachtte nogmaals geld te stelen en werd op heeterdaad betrapt. Hij heeft hekend de 10,eveneens ge stolen te hebben. Geen uitpootbeperking meer. Kon voor den oogst 1940 reeds worden toegestaan de fabricksaardappelteelt belang rijk uit- te breiden, thans ligt het in de be doeling, indien althans de omstandigheden niet veranderen, voor den oogst 1941 de teelt van fabrieksaardappelen geheel vrij te iatcn. Voor den oogst 1941 bestaat dus geen uit pootbeperking meer,'terwijl tevens de uit- poot- en maalvergunningen vervallen. De fabrieksaardappeltelers kunnen dus hiermede rekening houden, zoowel bij het reserveeren van het benoodigde poot goed als bij het opmaken van hun bouwplan. TOONEELPRIJSVRAAG. De Nederlandsche Reisvereeniging heeft een tooneel-prijsvfaag uitgeschreven, met als prijs een bedrag van f100,voor de samenstelling van een toonéelstukje een- acter op reisgebicd. Tsjang Kai Sjek over het drie- mogendhedenpact. In een boodschap aan de gewapende macht en de burgers, gepubliceerd naar aanleiding van den Chineeschen nationa- len dag van 10 October, -heeft de Genera lissimus. Tsjang Kai Sjek, voor de eerste maal in het openbaar commentaar geleverd op het dricmogcndhedenverdrag. Hij legde er den nadruk op, dat China nooit de „nieuwe orde" in Oost-Azië" zou erkennen. Tsjang Kai Sjek stelde in het licht, dat China's territoriale integriteit hersteld moet worden voor China' de wapens zou kunnen neerleggen. Naar de mecning van Tsjang Kai Sjok is door het lot bepaald, dat China succes zal hebben en daarom moet, China den strijd voortzetten, onver schillig hoe dc internationale toestand is. Engelsche ambassadeur blijft te Washington. De Engelsche ambassadeur zou hebben verklaard, dat zijn plan om naar Londen terug te kecren door de Engelsche regee ring was afgewezen met het oog op een mo gelijke crisis in het Verre Oosten. Op desbc treffende vragen heeft staatssecretaris Huil geantwoord, dat hij niet wist, wat de Engel sche ambassadeur daarmede heeft bedoeld, daar geen bijzondere ontwikkeling een nieuwe crisis doet opkomen. Hoe de bezoekers van het Con certgebouw naar huis terug kun nen keeren. Het bestuur, van het Concertgebouw deelt mede, dat na afloop van het Abonnements concert op Donderdag 10 October a.s. onder leiding van prof. dr. Willem Mengelberg, aan de zijde J W. Brouwersplein een 10- a 15-tal rijtuigen gereed zal staan. Voor de volgende concerten wordt over wogen een ouderwetsche „Jan-Plezier" en een paardenomnibus te gebruiken, waarin men tegen een vastgesteld tarief een be paald traject kan afleggen. Treinongeval door de duisternis Man vermorzeld. Óp den Wencopperweg nabij den onbe waakten overweg in de spoorlijn Arners- foort-Apekloorn, is gisteren het ontzielde lichaam gevonden van een man. Bij identi ficatie bleek het de heer Doest te zijn. die in de duisternis vermoedelijk den trein niet heeft zien aankomen daardoor is vermor zeld. Churchill in het Lagerhuis ♦t Aan het slot van zijn rede in' het Lager huis heeft Churchill nog gezegd: „Al heerscht er ook vertrouwen in ons hart. al zien wij-ook veel duidelijker dan eenige maanden geleden onzen wee: door alle moeilijkheden en gevaren, wij mogen geen oogenblik den vreesejijken en gevaarlijken toestand vergeten, waarin wij ons bevin den. Wij willen niet het vertrouwen ver liezen, dat wij ons door voortdurende bui tengewone inspanning kunnen redden. Niemand kan voorzien, niemand kan er ook maar een donkbeeld van hebben, wel ke wending deze vreeselijke oorlog zal ne men. Lange en donkere maanden van be proevingen en lijden liggen voor ons. Niet alleen groote gevaren, maar ook talrijke andere onheilen, ontberingen, fouten en teleurstellingen, zullen zeker ons deel zijn. De dood en het leed zullen onze reisgezel len zijn, ontberingen ons kleed on stand vastigheid en dapperheid ons eenige schild. Wij moeten eendrachtig zijn en onvcrschrok ken, wij moeten onbuigzaam zijn." DE ENGELSCHEN GAAN ROEMENIö VERLATEN. Volgons een Reuterbericht uit Stockholm, heeft de Britsche gezant Hoare allen Engel- schen, die in het Roemeensche petroleum bedrijf werkzaam zijn. aangeraden Roe menië onverwijld te verlaten. Dc volgende week Maandag moesten alle desbetreffende Engelschen uit Roemenië vertrokken zijn. VERDACHT VOORVAL OP EEN TREIN REIS VAN ROOSEVELT. De speciale trein van Roosevelt is. Dinsdag mei 40 minuten vertraging op het Union- Station te Washington aangekomen. De se cretaris van don president deelde mede. dat men op een viaduct, waarover de trein moest rijden, een verdacht pak had gevon den. In Duitsch'and werken 950.000 buitenlanders Oberregïerungsrat dr. Stothfang van het rijksministerie van arbeid deelt in „N. S. Sozialpolitiek" mede. dat. op het oogenblik ca. 950.000 buitenlanders in Duïtschland werkzaam zijn en dat hun aantal nog voort durend stijgt. Ca. 550.000 zijn bij den land bouw en ongeveer 400.000 bij de industrie werkzaam Onder hen zijn 90.000 Italianen. Den laatsten tijd, aldus schr., zijn met toe nemend succes werkkrachten aangeworven in Nederland, België en Denemarken. Reeds thans kan met zekerheid worden verklaard, dat deze toeneming na een met een overwinning bekroonden oorlog nog zal voortgaan, daar ook in de toekomst met .een schaarschcr worden van Duitsche werkkrachten rekening moet worden ge houden. De legerinspeclie van Mussolini In iedere plaats geeft hil ee& S'aal van zijn lichaamskracht te aanschouwen. ERGENS IN ITALIë, 9 Oct. (Stefani). Gedurende vier dagen heeft de Duce ei ken morgen bij het aanbreken van don dag Forli verlaten in zijn driemotorige vliegtuig dat door hemzelf bestuurd werd,- en zich naar Venetië en Etnillia begeven om de Italiaansche legers te bezoeken. Hij heeft honderden kilometers per vliegtuig, auto en te voet afgelegd. Daarbij nam hij alles nauw keurig waar, gaf zicli rekenschap van liet voortreffelijke moreel der troepen, dc vol maakte uitrusting en de kracht der wape nen. In iedere landstreek, in iedere plaats, waar hij doortrok, nam hij dc uitingen van genegenheid der bevolking in ontvangst en gaf bovendien een staal van zijn lichaams kracht te aanschouwen. De troepen van liet achtste leger verwach ten eveneens binnenkort bezoek van hem en willen bewijzen, dat zij in geen enkel op- zicii onderdoen voor de. soldaten, die dezer dagen een beeld hebben gegeven van dc macht van het fascistische Italië. Canada waakzaam tegen Japan Troepen aan de Canadeesche Westkust. Naar uit Ottawa wordt vernomen, heeft de Canadeesche minister van Defensie na de onderteekening van het driemogendhe- denverdrag van Berlijn troepen naar de kust van dcii Stillen Oceaan gezonden, waar een speciale commandopost ter coör dineering van alle strijdkrachten in het le ven is geroepen. BRITSCHE CENSOREN OP DE BERMUDA-EILANDEN Uit een aanteckening uit de Daily Mir- ror blijkt, dat Engeland niet minder dan 329 censoren heeft gezonden naar de Ber muda-eilanden, welke daar de van alle kanten bijeengeroofde Amerikaansche, voor Europa bestemde post, moeten controlee ren. Het leger van censoren is. onderge bracht in de drie beste hotels in I-Iamilton. Ironisch schrijft de correspondent van het blad. „Wanneer iemand aan het strand zit en luide roept „censor" springen dozijnen mannen op on kijken verwilderd om zich heen, alsof zij naar brieven uitkeken. JAPANSCH SCHIP DOOR BRITTEN AANGEHOUDEN. TOKIO, 9 Oct. (D.N.B.) Volgens berichten in de bladen alhier, is hot 14.000 ton groote Japansche stoomschip „Hakozaki Maru", dat op weg was van Lissabon naar New York, by aankomst te Bermuda door de En gelsche autoriteiten aangehouden. Het schip wordt" op het oogenblik doorzocht. Nieuwe ziekte onder Londensche bevolking De „Daily Mail" schrijft, dat de plaatse lijke overheid in het Engelsche merendis- trlct de scherpste maatregelen moet nemen om huisvesting te vinden voor de Londen sche kinderen, aangezien personen, die te gen eiken prijs zich in veiligheid willen weten, alle beschikbare ruimte in beslag ne men on zelfs twee pond per week voor twee kamers betalen, kost en bediening niet meegerekend. Het is een schandaal, zegt het blad, dat het merendistict zoo vol zit met rijke lieden, dat er voor de arme Londensche kinderen geen plaats meer is. Voorts meldt liet blad. dat onder" de bevol king van Londen een nieuwe ziekte is uit gebroken, die men .Shelter Throat" of „Tu be Throat" noemt. Meh- vrees}, dat er de zen winter nog erger epidemieën zullen uitbreken. Het beste middel ter bestrijding acht men het houwen van nieuwe schuil plaatsen. opdat er meer ruimte ter beschik kina staat. In een schuilgelegenheid in het Eastend b.v.. die ingericht is voor maxi mum 5900 personen, bevinden zich eiken nacht 10.000 menschen. Deze ruimte wordt bovendien nooit schoongemaakt. Bcrlijnsche pers over de rede van Churchill De gisteren door Churchill in het Lager huis gehouden rede heeft op de Berlijnsc-he bladen den indruk eener absurde menge ling van ziekelijke fantasieën en smake loos cynisme gemaakt. De hoofdartikelen der ochtenbladen merken bovendien op, dat in de uiteenzettingen van Churchill een stijgende mate van verslagenheid cn hul peloosheid fe hespeuren valt. Bitzonder smakeloos acht het de „Berliner Boersen Zeitung", dat Churchill zegt op 3000 doo den en 12.000 gewonden per nacht gerekend te hebben. Voor het Duitsche luchtwapen. zegt het blad. komt het niet aan op het aai tal dooden en gewonden, maar om het militaire belang van de getroffen gehou wen. Met uitzondering van enkele, „vrien den" kent thans de geheele wereld het Amsferdamsche effectenbeurs OBLIGATIES 6 STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. Nederland 1940 I 4 100 1/16 100 Nederland 1940 II 4 97 96 15/16 Idem met bel. fac. 100 1/16 100 Nederland 1938 3.388%—88 11/16 88 88% Dost-Indië 1937 3 84% 847/g Oost Indië 1937A 3 83 83 Duitschland 1930 5% 49%-47 46%-48W DUÏTSCHLAND 89i/? 79% D. Gr. b '40 Ct. 6 90 Konv Kas (m.v.) 4 80 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 88 1/16 883/ 's Grav. '37 l fy2 N.-Holl. '38 3 N.-Holl '38 II (3%) 3 863,4 863/ R'dam '37 I. III 3i/2 S8 Z.-Holland 1937 3 85 85 HYPOTHEEKBANKEN. Ned Hyp.b. Veen dam 3*4 94 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN Buitenland. Farbenind. L G. 7 115% 117 Gelsnk. Berg 5 68 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland Koloniale Bank A 150 153 Ned. Ind. Handelsb. A. 115 - 117 Ned. Handel Mij. c.v. A. 94% .105 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U 1191/2-126 125-128 Calvé Delft c. v. A. 91 Centr. Suiker Mij.- 178 180 Fokker g. A. 188 -r- l^ever Bros en Unilever c.v.A 143-139 139-142 Ned. Ford 340 340 Philips GBv.A. 198-193 191-203 Philipsp ref. A. 141% 145 Buitenland. Anaconda copper c.v. A 20 11/16—21 3/16 203/4-21i/a Am. Sm. en Ref. c.A. 35% Beth. Steel c.v. A 66-65 65%-65% Gen. Motors c.v. A. 4015/16 40 1/16 Kennecot Copper fi.v. A 27%-27% 27%-27% North. Am. Aviatïoh c.v. A. 13 9/16 13 15/16 Rep. Steel c.v. A. 15%-16% 15 13/16-16 3/16 U. S. Steel c.v. A. 47-473,4 48%-4S y2 PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Binnenland Dordtsche Petr. g. A. 213 215 Kon. Petr. 22S 234%-238% Buitenland. Shell IJnion c.v A. 7%-S 7%-7 Tide Water c.v. A. 7%-7 25/32 - 79/16-7% SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN Holland-Amerika lijn A. 97%-100% 102-105 Java-China Japan lijn A. 128-131 131-133% Kon. Ned. Stoomb. Mij. 135-141 nat. bez. v. A. 143%-146 Kon. Paket vaart A. 195 196-197 Ned. Scheepv. Unie A. 139%-143% 146%-150% Rott. Lloyd A. 120 122-123 Stocmv. Mij. Nederland A. 119%-121 1231/2-12-4% SUIKERONDERNEMINGEN. H.V.A. Javasche Cultuur NI.S.U. Ver. Vorstenl. Cult. 3751/2-377 3?2-374 203 200 205 - 91% TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Ratavia Mij. Deli Mij. c. v. A. Senembah 137-139 140-141 194i/2-196i/o 197-196 161-162 164-165 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber 201-203 202%-21o] Ban dar Rubber Mij. A. 140% 14S%-149% Deli Batavia Mij. A. 146 155 VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zürich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm ZQrich 1.88 3/16-1.88 9/10 75 2875 43 30.113017 3 813.82 44.81—44.90 43.55—13.64 1.86%—1.90% 30.08-30.20 44.7644 94 43.51—43.6? ware karakter van het Engelsche cultuur volk en van zijn waardigen vertegenwoor diger Churchill. Onder het opschrift „dood graver Churchill" schrijft de „Voelkischer Beobaohte": CchurchiH's rede was een be lachelijk spel met getallen, een jammerlij ke verontschuldiging voor begane fouten, een machteloos dreigen jegens een tegen stander. dien men tot dusver stelselmatig heeft willen verhinderen een nieuwe orde ning te maken. Zooals Nero vanaf het Ca- nifool het schouwspel van hef brandende Rome gadesloeg, zoo geniet. Churchill van af Primrose TTill van den aanblik van het brandende Londen. 8500 dooden klagen Winston Churchill als hun doodgraver aan, als den doodgraver van Engeland en van het Britsche empire.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2