Het TOONEEL Uit Langendijk moet niet praten maar doen Mijnhardtjes interview met van Leersum Een Bob Uit Alkmaar ALKMAAR wordt een witte stad! De gasvoorziening van Sint Maarten Donderdag 10 October 1940 Tweede blad Een onzer medewerkers heeft het genoegen gehad een vraag gesprek te kunnen voeren met den bekenden tooneelspeler Bob van Leersum, den zoon van notaris van Leersum te Winkel. Hoe het tooneel werkt en strijdt komt uit dit interview wel zeer sterk naar voren! WERK EN STRIJD IN PLANKENLAND Voor drie achtereenvolgende avonden gaat op het oogenblik te Alkmaar in de schouwburg Het Gulden Vlies „De Spook trein". Het stuk wordt gegeven door de tooneelgroep „Het Tooneel" en toen we daarbij op het program zagen staan: „Re gie: Bob van Leersum", rees bij ons de lust een onderhoud te hebben met dezen nog jeugdigen, doch meer en meer op den voorgrond tredenden speler, die met zoo veel banden is gebonden aan Schagen en omgeving. Hij was daartoe op ons- eerste verzoek bereid, al bleek ons later, dat hij wel even had gehuiverd voor een interview! Bij het begin van het seizoen, staan de bladen vaak vol zoo zei hij met aller lei artikelen, waarin wordt verteld, wat sommigen willen en zullen. Daarmee schiet men zoo weinig op. Niet praten, maar doen, dat bleek het devies te zijn, waar aan onze zegsman zich het liefst wilde houden. En vooral in een tijd als de te genwoordige is er zoo ontzettend veel te arbeiden. Het tooneel kan zooveel bijdragen, wanneer het er op aan komt het pessimisme en de levensmoeheid, die in somberetij den altijd dreigen op te komen, den kop in te drukken. Er zijn wellicht factoren geweest, die in de achter ons liggende periode een ■zekere verwijdering tot; stand hebben gebracht tusschen het publiek en het tooneel. Ook heeft de film, die in korten tijd tot een ongelooflijke volmaaktheid kwam, aan'het tooneel afbreuk gedaan. Echter, het tooneel heeft iets, wat de film niet bezit: het leeft meer. En waar het altijd het leven is; dat den levenden mensch trekt, daar heeft het tooneel ook het mid del om zich steeds te kunnen handhaven, welke concurrentie het ook wordt aange daan. Iets wat ergens anders niet te vinden is. Opgave daarbij zal het zijn, het publiek niet te leur te stellen. Men moet iets ge ven, wat elders niet kan worden gevon den. Dit iets behoeft niet altijd iets zwaar wichtigs of iets hoogdravends te zijn. Het kan zijn een gulle lach in dagen van be klemmende duisternis, een druppel levens moed, die opheft uit den sleur van het af mattende dagelijksche leven. Twee om standigheden vooral maakten, dat het too neel tegenwoordig weer betere kansen krijgt. In de eerste plaats het feit, dat de tegenwoordige tijd zich merk waardigerwijze kenmerkt door een toenemende zin voor het geestelijke, een zin tot verdieping, in de twee de plaats de omstandigheid, dat het gebrek aan films de bioscopen er toe noopt zich te gaan instellen .op.... het tooneel. En we kregen den indruk, dat het too neel, dat uit alles wat is geschied veel heeft geleerd, niet zal aarzelen de geboden kansen waar te nemen. De jeugd! Wat vooral bemoedigend is, zoo vertelde de heer van Leersum, is de toenemende belangstelling, welke het tooneel onder vindt, bij de jeugd. Hebben we de jeugd, dan hebben we de toekomst. De jeugd was. langen tijd geheel verkeerd behandeld. Ze was lastig gevallen met zwa re stukken, die. reeds waren behandeld in de schoolliteratuur. Helaas dikwijls met het gevolg, dat de lust en de animo daar door compleet waren gedood. De heer van Leersum verhaalde ons, hoe hij, onder Saalborn, jeugcluitvoeringen had gegeven, die voor de jeugdige bezoekers even heer lijk waren geweest als voor de spelers zelf. De zaal had zoodanig gedaverd van den lach, dat men op het tooneel eenvou dig minutenlang had moeten wachten met doorspelen. De uitvoeringen duurden daar door een half uur langer dan gewoonlijk. Maar die jongelui waren geworden tot vas te klanten van het tooneel. Ze waren niet voor hun leven weggejaagd door saaie ver tooningen, die hen niet interesseerden. En hoe op het platteland? „En hoe denkt u over het platteland?" vroegen we. Ook daarvan verwachtte on ze zegsman veel. Het zou kunnen zijn, zoo vertelde hij, dat het platteland hier en daar wel eens het gevoel heeft gehad, een tikje bij den neus te zijn genomen. Wel licht hebben de spelers het publiek soms onderschat. Men dient echter te beseffen, dat jaren lang de groote stad en daarmee het theater van de groote stad voor ieder een bereikbaar was. Het plattelandspu- bliek eischte daarom niet minder' dan de stadsbewoner en dit is soms door de spel leiders uit het oog- verloren. Het feit ech ter, dat de avonduitgangen naar de groote stad thans nauwelijks meer mogelijk zijn, biedt de gelegenheid het platteland terug te winnen. En we kregen den indruk, dat er ern stig naar wordt gestreefd, deze opgave te volvoeren. We spraken nog lang. Fransche, Duit- sclie, Engelsche en Nederlandsche tooneel- schrijvers passeerden de revue, de klassie ken kregen een beurt en lang stond onze zegsman tsil hij Shakcspeare, die zijn ideaal bleek te zijn. Hij verhaalde ons hoe tooneelspelen altijd zijn hobby was ge weest, eerst thuis op zolder, later op school. Hij had het over zijn leerjaren, zijn tour nee door IndiÖ, kortom te veel om op te noemen. Een uur was om, voor we het wisten. We hadden een blik gekregen in de we reld, die ligt achter het voetlicht, een bar rière, die door iederen tooneelspeler avond aan avond moet worden dooi'broken. Want hij moet contact hebben met het publiek. „Het contact, waar buiten je niet leven kunt", zooals onze zegsman zich uitdrukt. We vertrokken met de gedachte, dat de tooneclspelers van heden meer dan ooit bezield zijn door het streven het. hunne bij te dragen om den moeilijken tijd, waarin we leven voor velen gemak.ekli.jker en draaglijker te maken. Ze zijn geen wereld je apart meer, gelijk sommigen wel eens denken, ze staan met beide beencn in onze samenleving. En zij hebben die noodig, zooals daar tegenover wij hen noodig hebben. tegen Hoofdpijn( Kiespijn, Migraine KOOL VOOR ZUURKOOL. Dezer dagen berichtten wij, dat de prijs voor de Deensche witte kool, welke voor zuurkool gebruikt zou worden, op f3.en die voor de z.g. Succes wil te kool voor zuur kool .12.80 per 100 kg. zou bedragen. Naar wij vernemen is dit echter nog niet officieel Er schijnt in Den Haag wel over te zijn ge sproken. maar een officieel bericht is nog niet ontvangen. Men is in Noordschnrwoude op deveiling er toe overgegaan om deze kool soorten voor zuurkool te verkoopen zonder bepaling van prijs. Die zal later worden be kend gemankt en verrekend. OUDKARSPEL. VISCHWEDSTRIJD. De uitslag van de door de hengelclub Oud karspel gehouden wedstrijd was als volgt: Grootste baars: le prijs A. Visser, 2e prijs K. Drost, 3e prijs- B. Drost. Grootste hoeveel heid maatbaars: le prijs M. Hcytveld, 2e prijs K. Koster. Grootste hoeveelheid: le prijs D. Plakman, 2e prijs O. Bakker. Troostprijs A. Kroon en eervolle vermelding M. Heyt- veld, 24 stuks. ZUINIG MET GAS. Het bestuur van de commissie van Beheer der gemeenschappelijke gasfabriek der Lan- gendijker gemeenten e« Sint Pancras, heeft een circulaire aan de gasverbruikers gericht, waarin gewezen wordt op de moeilijke en on geregelde kolenvoorziening en de afwisse lende kwaliteit van de ontvangen steenko len. In verband daarmede en door verschil lende andere oorlogsomstandigheden, waar door het gasbedrijf groote moeite heeft om een geregelde gasproductie gaande te kun nen houden, doet het bestuur een beroep op alle gasverbruikers, orp elke verspilling van gas te vermijden. Het is gebleken, dat er tal van verbruikers zijn, die maar net doen of Morgen xvordt met de werkzaam heden begonnen. Naar aanleiding van de klachten, die en kele dagen geleden werden vernomen in de gemeenteraad van St. Maarten omtrent de traagheid, welke het Alkmaarsche licht- be drijf toonde ten aanzien van de aanslui ting der gemeente op het gasnet, kregen we gisteren eenige inlichtingen, welke de gemoederen wellicht cenigszins zullen kun nen kalmeeren. We leven in bijzondere tijden, waarin de toevoer der materialen soms aan groote be zwaren onderhevig is. Daaraan zoo ver klaarde men ontkomt niemand, ook geen gasfabriek. Te Alkmaar heeft men van den beginne af aan gepoogd de leidingen zoo snel als mogelijk is, aan te leggen. Op het oogenblik echter is men eerst zoo ver heen, dat men een begin kan maken. Vrijdag a.s. is men voornemens de werkzaamheden te beginnen bij de Stroet. Het eerst komt dan de plaats St. Maarten aan de beurt, vervol gens de andere buurtschappen als Valkoog en Eenigenburg. Het is echter de vraag of alles zoo vlot zal kunnen worden afgewerkt, als men te Alkmaar graag wil. Pijpstukken zijn er ge noeg, maar aan bijstukken, bochten, meters en dergelijke heerscht een nijpend gebrek en het is zeer wel mogelijk, dal als gevolg daarvan 't werk af en toe zal moeten worden onderbroken. Daarbij komt nog de heerscliende sehaar- schte aan benzine, met alles wat daarbij komt. Intusschen, dit kunen we met zekerheid zeggen, bij het Alkmaarsche bedrijf doet men alles om de zaak te bespoedigen. er geen oorlogsomstandigheden bestaan en er maar op los stoken. Zij zijn derhalve de oor zaak, indien de geregelde gasvoorziening on verhoopt mocht*falen. Het bestuur heeft hier bij vooral het oog gericht op die verbruikers, wier verbruik maandelijks zonder buitenge wone oorzaken boven de 73 M3. uit stijgt tot soms boven de 100 M3. Voor normale gezin nen is dit een ongehoord hoog verbruik, dat enkel aan moedwillige verkwisting kan wor den toegeschreven. De commissie doet nog een dringend be roep op alle gasverbruikers, zich vrijwillig in hun gasverbruik zooveel mogelijk te be perken; mocht dit beroep geen afdoend re sultaat hebben, dan zullen zeer ingrijpen de bepalingen t.o.v. het gasverbruik getrof fen worden. NIEUWE NIEDORP UITSLAG VERKOOPING Mr. H. de Boer, waarnemend notaris te Hoogwoud hield Woensdagmiddag j.1. in 't café van den heer de Weerd te Terdiek ten verzoeke van de heeren G. Bobeldijk en F. Mocjes te Terdiek gem. N. Niedorp) een publieke verkooping van een huismanswo ning met silo's, schuren, gierkcldcrs, erf en cenige perceelcn weiland te Terdiek (gem. Nieuwe Niedorp), samen groot 8.47.39 H.A. Te aanvaarden huis met aanhoorenden per 1 Mei 1941; de landerijen met Kerstmis a.s. Het verloop van deze verkooping was als volgt: Perceel I, huismanswoning, silo's, schu ren, etc. met erf groot 0.24.66 II.A., opgebo den tot f 3070.door den heer K. Stammis, Heerhugowaard; bij afslag niet gemijnd. Perceel II, bouwterrein, groot 0.13.00 H.A., opgeboden tot f 300.door den heer D. Olie le Nieuwe Niedorp; niet gemijnd. Perceel III, tuin groot 0.07.20 H.A.; opge boden tot f 230.— door den heer Jac. Lan- gereis, Nieuwe Niedorp; gemijnd op f 1. door denzelfden heer Langereis (die wil z'n eigen boontjes bouwen!!) Perceel IV, weiland, groot 0.52.13 H.A.; opgeboden tot f 770.per H.A. door den heer S. Smit. Alkmaa, niet gemijnd. Perceel V. Weiland, groot 0.51.24 H.A.; op geboden tot f 690.per *4 H.A. door den heer C. Groen, Winkel; niet gemijnd. Perceel VI. Weiland groot 0.53.16 H.A.; op geboden 1ot f 720.per 14 H.A. door J. F. Koorn, Nieuwe Niedorp; niet gemijpd. Perc. VII, weiland groot 2.20.00 H.A.; op geboden tot. f 750 per 14 H.A. door den lieer K. Stammis, Heerhugowaard, niet ge mijnd. Perc. VIII, weiland groot 2.22.10 H.A., opgeboden tot 710,per Vi H.A. (binnen) niet gemijnd. Perc. IX, weiland groot 1.42.40 II.A., op geboden tot 610,per *4 H.A. (binnen), niet gemijnd. Perc. X, weiland groot 0.61.50 H.A., opge boden tot 600,(binnen) per *4 H.A., niet gemijnd. Combinaties: Perceelen I en II, in bod op 3370,op geboden tot 3371,door K. Stammis, niet gemijnd. Perc. I, II en III in bod op 3602,niet verhoogd en niet gemijnd. Perc. V en VII, in bod op 8014,22, niet verhoogd en niet gemijnd. Perc. IX en X, in bod op 4950,56, niet verhoogd en niet gemijnd. Perc. VIII. IX en X. in bod op f 11.258.20. niet verhoogd en niet gemijnd. Perc. 5 en 6, in bod op 2.945,22; opge boden tot 2.946,door C. Groen, Win kel, niet gemijnd. Perc. 1, 2. 3, 5, 6, 7 in bod op 13.148,niet opgeboden en op 3,gemijnd door J. Mijts, Nieuwe Niedorp. Perc. 1. 2, 3, 5, 6. 7, 8, 9 en 10, in bod op 24.409,20, niet gemijnd. De eindcombinatie vond alleen bij opbod plaats en werd verhoogd van 26.014,80 tot 27.010,door den heer J. Zijp te Ab- bekerk. Verduisteringsmaalregelen gron dig doorgevoerd. Men zal zich herinneren, hoe in de laatste gemeenteraadsvergadering door den heer heer Stoutjesdijk warm werd gepleit voor vei ligheidmaatregelen met het oog op de duis ternis Ons stadje bezit nu eenmaal verschil lende grachten en kanalen en een serie on gelukken heeft reeds bewezen, dat er risico aan was verhonden om 's avonds de donkerte te 1 rotseeren en op straat te gaan. Uit het antwoord, wat toen door de heeren achter de bestuurstafel werd gegeven, bleek reeds, dat het het college ernst was met de zaak en ook dat reeds met de zaak een begin was gemaakt. En de aangelegenheid is goed aangevat! Alle brugleuningen stralen in het helderwit. Overal is op eenigen aftstand van de gracht een breede witte streep aangebracht, talloo- ze hoornen zijn geschilderd, de trottoirranden en de brandweerkranen zijn aangegeven, kortom Alkmaar is terdege op weg een witte stad te worden. Bovendien zijn op tal van plaatsen, we zouden willen zeggen: overal, waar het wer kelijk gevaarlijk is houten hekken aange bracht. En zoo mecnen we, dat de Alkmaar- ders tevreden kunnen zijn over hun overheid. Wat van deze laatste redelijkerwijs mocht worden verwacht, is geschied. En wanneer de nachtelijke wandelaren nu bovendien nog voorzichtig zijn en op zichzelf passen want dat blijft noodig! dan hebben ze betrekke lijk weinig meer te duchten. De wet van 10 uur. Een maatregel, die aanvankelijk als heel onprettig werd gevoeld, was die van om 10 uur binnen te moeten zijn. Maar alles went en ook dit. Dekaartjesrondjes beginnen wat vroeger en de burgerij leeft gezond. Want dooreen genomen gaat men veel vroeger naar bed. Zelfs het schouwburgbezoek heeft zich reeds zeer behoorlijk aangepast. De voorstel lingen zijn eenvoudig vervroegd Men begint soms om 7 uur, soms wel om half zeven. Maar het gaat. De menschen, die tegenwoor dig een verzetje extra-noodig hebben, laten zich door het vroege uur in het geheel niet weerhouden en wanneer om half negen wordt gepauzeerd, heeft ieder het gevoel of het twee uur later is. Wanneer het moet, kan de mensch zich altijd aanpassen. Dat dit juist is, heeft Alk maar de afgeloopen weken duidelijk bewezen. DE ALKMAARSCHE BEGROOTING. Niet veel tijd voor behandeling noodig. Naar we vernemen zal de volgende week het onderzoek van de begrooting in de afdee- lingen van den gemeenteraad plaats hebben. De eigenlijke begrootingszitting is dus na derende. Wanneer men echter zijn oor te luisteren legt in gemeenteraadskringen, dan is te ver wachten, dat het algemeen verslag dit jaar hijzonder beknopt zal zijn. En er zijn er, die meenen dat voor de behandeling der begroo ting, niet zooals steeds placht te geschie den twee dagen zullen moeten worden ge reserveerd, doch dat de heele zaak ruim in een dag zal kunnen worden afgehandeld. In den daktuin. De stedeling, die over geen tuin beschikt, verzorgt in deze degen, nu de bloembollen moeten worden geplant, nauwgezet de bloembakken met de gewassen, welke den zomer voor haar raam zullen tooveren (Foto Pax-Holland) Groote voorraden aardappelen, welke als veevoeder zijn bestemd, worden thans „gestoomd", om daarna te worden ingekuild, waardoor hun houdbaarheid aanzienlijk wordt verhoogd (Foto Pax-Holland)

Schager Courant | 1940 | | pagina 5