6 mi te kort in Duitschland De Japansch- \merikaansche betrekkingen DOVER BESCHOTEN Japanneezen vertrekken uit Londen Suiker uit melasse Het gebed van den ouderling ONDERWIJZER GING BERGAFWAARTS wv°'190W200 0fficiee!e valuta-koersen Japansch blad vraagt da Ver* cenigde Staten, eindelijk hun inmenging in de Oost-Ariatisohe kwesties na te laten. Het antwoord, dat de Japansche minister Matsoeoka heeft gegeven op de redevoering van Churchiïl vormt een energieke waarschuwing aan de Vereenigde Staten, zoo schrijft de „Kokopmin Sjimboen." Het orgaan noodigt dc V.S. uit eindelijk hun inmenging in de Oost Aziatische kwesties na te laten. De „Tokio Nistji" verklaart, dat Matsoeo- de Vereenigde Staten nogmaals heeft op den waren zin van het driemo- daar de Engclsch-Amcrikaan ;che stap in de aangelegenheid van den Birmawcg cr alleen toe dient de Japansch- hetrokkinge nog meer te en de anti-Amcrikaansche stem ning bij het Japansche volk aan te wakke ren.. Matsoeoka is niet voornemens op het oo. to onderhandelen met de V.S. of net Engeland. Zijn verklaring is een de monstratie van den Japanschen wil om, .oor zoover dat slechts mogelijk is, den vrede in het Verre Oosten te verzekeren en len uitbreiding van den oorlog te verhin De „Tokio Asalii Sjimboen', noemt Chur- bewering, dat Japan bij het sluiten van de overeenkomst over den weg door Bir na een wapenstilstand zou hebben tocge met Tsjang Kai Sjok, een vierkante Geen sensatie! Ten aanzien van dc in do Amcrikaansche de laatste dagen gepubliceerde sensa- waarin gesproken wordt van spoedig afbreken der Japansch-Amc- rikaansche betrokkingen, heeft de woord voerder van het Japansche departement van zaken verklaard, dat deze niet alloen te sensationeel, maar volgons Japansche meening ongegrond zijn. Van Japanscho zijde ziet men geen re den om niet rustig te zijn. Ook de Japansche pers is rustig. De verantwoordelijke perso aan beide kanten van den Stillen Oce aan behooren bij hun beslissingen voorzich tig en rustig te zijn en zich niet laten irri- teeren door dergelijke sensatleberichten. "-Op de vraag, of dc Vereenigde Slaton een van Japansche zijde uitvoeren, ant woordde do spreker, dat desbetreffende be richten niet ontvangen zijn en dat integen deel dc Vereenigde Staten de laatste dagen nog groot ere inkoopen hebben gedaan dan gewoonlijk. Het vertrek der Amerikanen nit Mandsjoekwo. Den Amerikaanschen onderdanen in Mands joekwo is gisteren door liet Amcrikaansche consulaat-generaal in Moekden een schrij ven toegezonden, waarin gezegd wordt: ,Met het oog op den abnormalen toe stand in hot Verre Oosten hebben wij voor zichtigheidsmaatregelen voor de veiligheid der Anierikaanscho onderdanen genomen, waarhij wij in het bijzonder den vrouwen en kinderen ,maar ook den mannen, die niet door dringende zaken worden vastgehouden, den raad gegeven de gebieden van onrust tè verlaten. Het Amerikaansche consulaat generaal geeft hiermede den Amerikaanschen onder danen den raad gebruik te maken van de thans beschikbare vervoersfaciliteiten." Engelsche aanvallen afgeslagen In zijn weermachtsbericlit no. 126 maakt het Italiaanschc hoofdkwartier het volgen de bekénd; Een van onze lucht formaties heeft het vliegveld van Port Soedan gebombardeerd en vijftien Engelsche vlietuigen or» den be- ganen grond getroffen. De vijand heeft zonder succes gepoogd twee aanvallen op ons gebied in Oost-Afri ka te ondernemen. De eerste, wélke met ge mechaniseerde strijd krach ten in do zóne tusschen Aboe Gamel en Tesscnci (Erytrea) werd ondernomen, kon gemakkelijk worden afgeslagen. Dc tweede welke geschiedde in twee verschillonlc colonnes komende van Wajir en van Arbajalin, werd eveneens ver ijdeld. De vijand, wiens verliezen niet vast staan, heeft zich terstond teruggetrokken. Luchtaanvallen van den vijand op Goera, Toselli cn Decamora hebben onbelangrijke schade aangericht. Twee vrouwen worden gekwetst. Duifsch weermachthericht Het opperbevel van. de Duitsche weer macht maakt bekend: Londen lag gisteren weer in het middel punt der vergeldingsaanvallon van lichte en zware gevechtsvliegtuigen. Talrijke ont ploffingen en grooto branden violen waar te nemen. Duitsche formaties gevechtsvlie gers bostookten bovendien talrijke voor de oorlogvoering belangrijke dooien in Liver- pool, Birkenhead en Manchester met bom* men van midden- cn zwaar kaliber. Ook lriei* verwekten zware ontploffingen hevi ge branden vooral aan dc oevers van de Merscy. In het Zuid- en Midden-Engeland werden havencomplexen, wapenfabrieken en. belangrijke centra van bevoorrading aan gevallen. Deze aanvallen hadden het ge- wenschlc succes. Voorts werden bomaanval* len ondernomen op' vliegvelden aan de Britsche west- cn zuidkust, waarbij hangars en onderkomens vernield werden. De aan vallen werden deels ondernomen in duik vlucht. Grooto branden voltooiden het ver* nietigingswerk. De artillerie dor marine heeft opnieuw Dover bschotcn. Treffers konden geplaatst worden op de in de haven liggende schepen op den toegang naar de haven en op an dere voor de oorlogvoering belangrijke doe len der stad. Dc vijand toonde overdag geen lust tot aanvallen. Bij het aanbreken van dc duister nis bereikten oenige vijandelijke vliegtui gen Midden-Duitschland, Aldaar uitgewor pen bommen richtten geen noemenswaardi ge materieele schade aan. Tn West- en Noord-west-Duitsehland werden verscheide ne steden en industriecomplexen aangeval len. zonder dat militaire schade werd aan gericht. Daarentegen troffen de Britsche bommen weer eenige woonhuizen. De totale verliezen van den vijand be droegen gisteren twaalf vliegtuigen, waar van een door luchtdoelartillerie werd neer geschoten. Vier eigen toestellen keerden niet terug. Italiaansch weermachthericht In een bericht uit Londen" con stateert het Japansche blad de Asahi Sjimboen", dat thans bijna alle in Londen wonnende Japan neezen toebereidselen maken om met de „Foejimi Maroe" te vertrek ken. daar het gevaar der dagelijks toenemende bomaanvallen steeds grooter wordt Do Japansche win kels in Londen zijn gesloten. Zelfs dc talrijke Japanneezen die met Engelsche vrouwen gehuwd zijn maken zich gereed om te vertrek ken. I-Ict Japansche consulaat-gene raal verleent don vertrekkenden Japanneezen alle mogelijke hulp. Een Linthorst Homan» polder Indijking van nieuwe Wadden polder overwogen. Van bevoogde zijde verneemt de N. R. Ct.' dat do inpoldering van oen complex kwelder- grond, ter grootte van duizend hectare, ge- logon aan do waddenkust ten Noorden van Uithuizen, in do provincie Groningen, ver moedelijk niet lang meer op zich zal laten wachten. De besprekingen hebben het sta dium bereikt, dat binnen niet langen tijd een beslissing verwacht mag worden. Het betreft hier een werk, dat vier millioen gulden zal kosten, en bij de uitvoering waarvan 1000 a 1500 arbeiders naar schatting gedurende vier jaar betrokken zullen zijn. De pas tot. stand gekomen inpoldering De Slikken heeft onlangs haar doopnaam ont vangen. Voortaan zal dit kunstgebied, op voorstel van de ingelanden, en met goedkeu ring van den commissaris der provincie, de Mr. J. Linthorst Homan-polclor hcet.cn. Afval weer dienstbaar aan de consumptie. Naar de Tel. verneemt, is in de laborato ria van do Ind'u&trieele Maatschappij „Ac- tivit" een dochtermaatschappij van de Zwavelzuurfabrieken v.h. Ketjon een uit vinding gedaan, die in dozen tijd van sui- korschaarschte van de allergrootste beteeke- nis te achten is. Het is n.1. gelukt, om uit bietmelasse (dat is hetgeen na de eigenlijke suikerfabricage overblijft) consumptiestroop, respectievelijk suiker te fabricceron. Dc hoeveelheid me lasse, die per jaar in Nederland hij de sui kerfabricage vrij komt. doch tot lieden nooit voor consumptie gebruikt kon worden wordt geschat op 70—75,000 ton por jaar. Invalide beleedigt ADOLF HITLER Tien maanden gevangenisstraf. Een 42-jarige invalide meubelmaker uit Breda, die bij zijn moeder inwoont, een pensioentje van twee gulden per week ge niet en nog nimmer is veroordeeld stond gisteren voor hel Duitsche landgcrecht te Den Haag terecht. Op 28 Juli van dit jaar zou hij zich op het plein voor een kerk in Breda tegen over den bakker B. B. beleedigend over het. Duitsche rijk den Fnehrer cn de Duitsche regeering hebben uitgelaten. Op 13 Augus tus werd T. gearresteerd. Vcrd. verklaarde veel ziek te zijn geweest: hij was vele ma len geopereerd en onder behandeling van een zenuwspecialist geweest. De feiten gaf hij toe. De bakker had zich de beleedigingen aangetrokken omdat zijn vrouw een Duitsche is. De Staatsanwalt achtte het misdrijf ernstig en noemde liet tragisch, dat een invalide arbeider, die slechts twee gulden in de week ontvangt na zijn geheele leven te hebben gewerkt, juist dezen grooten Duitscher beschimpt, die de beschermer is van alle arbeiders en nooit zou dulden, dat een arbeider met f 2.per week naar huis gestuurd wordt. Na een cisch van een jaar gevangenisstraf bracht het gerecht de straf terug tot tien maanden met aftrek van acht weken voor arrest en veroordeelde den verdachte tot betaling van de kosten van het geding. Niet schreeuwen, niet ronddolen en niet persoonlijk worden. In „de Zondagsbode", liet Hervormd kerkblad in den ring Schiedam en het Westland, schrijft ds. M. Groencnberg Ie Vlaardingcn over het gebed van den ouder- lind in de consistorie vóór de godsdienst oefening. De schrijver wijst er op, dat dit slechts hebbe te zj|n „een opdragen van den voorganger, die de zware taak heeft om don dienst te leiden". Alle breedspra kigheid afwijzend, schrijft ds. Groenenbcrg het volgende: „ïk moet vaak denken aan Jamic Soutar in „Van lang vervlogen da gen" van Jan Macloren. Jamie, echt vroom en een spotvogel, is ziek. Een ziekte, die ten doode is. Milton komt bij hem, Een man, die zich te goed voelt voor alle ker ken. Hij is zeer vioom, maar Jamie houdt hem voor een Farizecr. Als Milton aan biedt iets voor te lezen, vraagt Jamie om Mattheus 23 te lezen: Wee U, gij schriftge leerden en Farizeërs. Daarna wil Milton bidden. Maar Jamie stelt drie voorwaar den: Vooreerst, je mag niet schreeuwen, want dat zou door mijn hoofd gaan; ten tweede, je moet niet gaan ronddolen tus- schen de Joden of eenig ander vreemd volk; en ten laatste: daar moet niets per soonlijks in voorkomen, want dat zou ik rcchtaf beschouwen als onbeschaamdheid". U weet natuurlijk wel. dat men in de voorbede in de consistoriekamer zich op alle drie punten wel, bezondigd heeft. De ouderling, die schreeuwt, zoodat het je ..door liet hoofd gaat". De ouderling, die rond gaat dolen, en dat is een angstige ge waarwording. Alles komt ter sprake. En we kennen liet verhaal van ds, Gheel Gil- demeester, die midden in het gebed van zijn ouderling, die persoonlijk werd „Amen" zei en de consistoriekamer uitwandelde naar de preekstoel. En de ouderling, die persoonlijk werd, enaan God ging ver tollen hoe hij over ds die cn die dacht, die het Woord moest gaan verkondigen, maar nog blind was voor de Waarheid, enzoo- voort. Maar hoewel we dat alles niet ver geten, kap ik persoonlijk niets anders zeg gen, dan dat liet. sobere gebed van oen ouderling in de consistoriekamer me vaak goed deed. en een wijding gaf aan den dienst, die gin'g beginnen. DE FRANSCHE OORLOGSSCHEPEN IN ALEXANDRIE. Vogens tot dusverre nog onbevestigde be richten, die gedeeltelijk uit Alexandrie. ge deeltelijk uit Londen zijn ontvangen, stelt de Britsche admiraliteit op het oogenblik pogingen in hot werk om do in do haven van Alexandrie liggende Fransche oorlogs schepen jn dienst te stellen van de Britsche Middellandsehe zeevloot. Thans als huwelijkszwendelaar voor de rechtbank. IN ZIJN JEUGD VERWEND! De 34-jarige man, die gisteren voor de Vierde Kamer der Rechtbank terechtstond, is een typisch voorbeeld van een slachtoffer van eigen zwakheid en economische moeilijk heden. I-Iij is een man met een helder ver stand, die een goede opvoeding kreeg. Hij werd onderwijzer cn aanvankelijk ging alles goed. JJij. trouwde en binnen enkele jaren had hij voor een gezin niet 3 kinderen te zorgen. Door een misstap moest hij liet on derwijs verlaten dat was het begin van de misère, want ook hij een vakorganisatie, waar hij werk had gekregen, moest hij weer w. - den ontslagen. Het ging snel bergaf waarts. Hij probeerde nog zoo goed mogelijk liet hoofd boven water te houden, colporteer de met tijdschriften en later met loten. Dat was voor hem een gevaarlijk terrein. Het voor de loten ontvangen geld, een bedrag van f500.droeg hij niet aan dc verecniging, waarvoor hij de lootjes verkocht, af. zoodat hij wegens verduistering tot een jaar gevan genisstraf werd veroordeeld. In Januari herkreeg hij zijn vrijheid, hij reisde naar Amsterdam, waar hij een kamer zocht. Ongeoorloofd minnespel. De dochter des huizes knoopte liefdes betrekkingen met hem aan en de ex-onder wijzer, die haar trouwbeloften deed, ver zweeg, dat hij reeds getrouwd was. Het meisje schonk hem haar volle vertrouwen en toen haar huishouding werd opgebro ken, omdat haar vader zijn intrek ging ne men in een rusthuis, was de commensaal graag bereid haar beslommeringen te doe len. Hij zou zorgen voor het opslaan van de meubelen. Zelf werd het meisje ziek en zij moest m het binnengasthuis worden op genomen Hij bracht haar weg en merkte, dat zij nog f 30 in haar taschje had, bood aan dat geld te bewaren. Grif ging zij op het aanbod in Wie immers zou heter op de contanten passen dan haar aanstaande echtgenoot? ITet tegendeel gebeurde echter. De man, die zich zoo aardig voor kon doen, ver kocht een deel der meubeltjes voor een ap pel en een ei en gebruikte de opbrengst en het geld, dat hij in bewaring had, ten eigen bate. Toen het meisje een paar weken later hersteld was, haalde haar aanstaande man haar af. Ontmaskerd I Hij had uitstekend nieuws: Hij kon een aardige betrekking krijgen als adjunct-inspecteur bii een levensverze kering maatschappij. Maar hij moest 1000,— waarborgsom storten. Zelf kon hij het tot ruim 900.brengen en nu was de vraag maar of zij hem aan de rest kon helpen. Aanvankelijk voelde zij er wel iets voor. maar tenslotte ontwaakte toch het wantrouwen. En het slot was. dat de bedrieger ontmaskerd werd. zoodnt hij zich gisteren moest verantwoorden wegens twee ge vallen van verduistering en een van poging tot oplichting. De officier van justitie mr. Bakhoven vond de feiten hoogst ernstig. Verd. heeft het meisje, dat vertrouwen in hem stelde op een goniecne wijze bedrogen. Pas had hij een flinke straf uitgezeten, maar de gevan genis mankt blijkbaar weinig indruk op hem en daarom is thans een ernstige cor rectie naar het oordeel van den officier ge boden. Spr. eisebte wegens de drie ten laste gelegde feiten een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Een zwakkeling. Do verdediger mr. L. L. van Mourik be schreef verd. 's leven'. Hij is in zijn jeugd verwond, hij werd een zwakkeling, die ge makkelijk van den rechten weg afweek. Toen het met zijn betrekking mis ging heeft hij alles geprobeerd orn zich en zijn gezin voor economiscbon ondergang te behoeden. Pl. deed een dringend beroep op do recht bank om het nog eens met verd. te pro- becren door hem clement te straffen. Vonnis 27 Octobcr. Woningbouwprogram voor 5 of 10 jaren aanbevolen Het woningvraagstuk in Duitschland zal na den oorlog ongetwijfeld in het middel punt van de belangstelling staan, Er zijn op het oogenblik 19.3 mill. gozinnon waarvoor nauwêtfjks 17.8 mill,. woningen beschikbaar zijn, hetgeen dus neerkomt op een feitelijk tekort van 1.3 mill. woningen. Voorts moot er rekening moe worden gehouden met het stichten van vele gozinnon na den oorlog en op grond hiervan wordt een stijging van het aantal gezinnen tot 20.8 mill. in 1958 ver wacht, welke toeneming 1# tnill. nieuwe wo ningen extra noodzakelijk zal maken. Ten slotte dient ook rekening te worden gehou den met de noodzakelijkheid van de vervan ging van bouwvallige woningen. Het instituut voor conjunctuur-onderzoek raamt deze noodzakelijke vervangingen op 1.2 mill. en voorts het woningsmanko, dat zich manifesteert in 1.7 mill. woningen, In de Oostmark en Südetenland is er een wo ningtekort van milh In totaal moet dus in een netto-behoefte aan nieuwe woningen van 6 mill. stuks voor de komende twintig jaar worden voor zien. Deze cijfers vormen het uitgangspunt voor een grondige studie van dr. Mösspers in het „Deutsche Wohnungs-Archjv". De schrij ver wil hot tempo in den woningsbouw be spoedigen cn beveelt voorts hot bouwen van drie en meer kamerwoningen aan. De jaar- lijkscho woningproductie in de komende ja ren zal nog in grootere mate dan tot dusver re afhankelijk zijn van de beschikbare ar beidskrachten en van het bouwmateriaal. Het aantai. arbeidskrachten in de bouw vakken is sedert 1933 ongeveer verdrievou digd cn bedraagt thans tezamen 1.9 mil lioen. Na het eindigen van den oorlog, resp. nadut hot houwen van bewapeninorswerken niet meer noodig zal zijp. maakt dit poten tieel het mogelijk, meer arbeiders voor den particulieren woningbouw te gebruiken. Indien hot bouwprogram zou worden ge baseerd op een iaarlijksch gemiddelde van circa 590 990 nieuwe woningen (tegen tot dusver 300 000). zou men daarvoor hot aan tal arbeiders voor den particulieren bouw van circa 560,000 tot 800.000 arbeiders moe ten uitbreiden, hetgeen zijn weerslag zon vinden op den houw van openbare gebou wen, fabrieken en woningen. Bij een derge lijk gi-ootschoepsch woningprogram zou men ook in grootere mate grondstoffen voor den particulieren woningbouw moeten rc- sorveoren. Slechts op deze wijze zou. zelfs hij een volkomen benutten van de nrodue- tie-rnnaeiteit, het overbruggen van het crondstoffentekort (mefsohteenen, hout, cement en glas) mogelijk zijn. Nu zal evenwel het houwen van nieuwe fabrieken, wanneer het economisch appa raat van oorlogs- en vredeshehoefte wordt omgeschakeld, eerder toe dan afnemen. (Door vernieuwingen, uitbreidingen en' blijvende hewapeningshehoeften). zoodnt naar de schrijver van deze studie conclu deert pon helnngrjike in ten si veering van den woningbouw slechts ten ko=fp van een beperking van de openbare houwprniec- fen zal kunnen worden bereikt, voor zoover dö technische vooruitgang de kloof niet kap overbruggen. Rechtstreeksche orders in plaats van aanbestedingen. Hot vastleggen van een woningbouwpro gram voor 5 of 10 Jaren wordt nanbevolen waarbij men dc prestatie progressief zou moe ten opvoeren. Het aanbesteden zou plaats moeten maken voor het plaalsen van op drachten hij de verschillende bouwonderne mingen, die zich moeten verhinden haar prij zen vast te stellen in overeenstemming met de van overheidswege als rechtvaardig be rekende kosten. Op deze wijze zouden de bouwondernemers voor goruimen tijd achter een op werk staat kunnen maken, hetgeen be langrijke bosnaringsmogolijkhedon voor hen met zich mede moet brengen. De meest capa bele grooto bouwondernemingen zouden zich overwegend op de moest lucralievn bouwop drachten moeten concentreeren. Elke onder neming zou naar gelang van haar capaciteit een bepaald deel in den woningbouw toege wezen krijgen, De financiering zal bij een dergelijk breed op gezet. program niet on bijzondere moeilijkhe den kunnen stuiten. De richtlijnen, die reeds jn dc laatste jaren na dc afschaffing van dc weinig gelukkige lmurbelastingperiode zijn gevolgd, waarbij het aandeel van de particu liere financieringen sterk steeg in 193S kwam voor rekening van de particuliere fi nancieringen 87,4 tegen 12.6 voor de overheid dienen te worden gehandhaafd, evenals de 'deelneming van het. georganiseer de crcdiet op dezelfde schaal als tot nu toe. p.], voor 50 k 60 Daarentegen verwacht de schrijver een ver schuiving in de financiering tusschen spaar en verzekeringsinstellingen eenorzijds pandbrief-instituten anderzijds. Deze ver wachting is gegrond op het feit, dat de beleg gingen in offerten bij eerstgenoemde instel lingen jn gronlere male zijn toegenomen dan de hypothecaire uitzettingen, ITet in grootere male inschakelen van de nnmlbriefinsfrlHn gen zal evenwel geen moeilijkheden met zich meebrengen, daar or tengevolge van hel ja roplnng bestaande omissiovotbod een laten te vraag voor pandbrieven hostaal, waaraan tot dusverre niet kon worden voldaan. Amsterdamsche effectenbeurs OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. Nederland 1940 T 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.3'/2 Dost-Indië 1937 3 Oost Indië 1937A 3 Duitschland 1930 5# DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. 100 97 100 8SI/2-? 84# 83 1/16 46-421/2 L.K. 100 96 15/1C 100 8S#-88# 84% 83 1/16 45%-43 Adam "37 I 3»/? 89 's Grav. *37 3# 937a 937a N.-Holl. 38 3 86 86 N.-Holl. '38 H (3#) 3 86 R'dam '37 I. lil 3# 87% 86 Z.-Hoiland 1937 3 8734 88# HYPOTHEEKBANKEN. Ned Hvp.b. Veendam 3# 94# INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN Buitenland. Farbenind. I. G. 7 116 116 Geisnk. Berg 5 59 155 116# 105 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland Koloniale Bank A 152 Ned. Ind. Handelsb. A. 117# Ned. Handel Mij. c.v. A. 105 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. AKU 125-122 121-124% Calvé Delft c. v. A. 93 93 Cenrr. Suiker Mij. 177# 175#' Fokker g. A. 182 175 Lever Bros en Unilever c.v.A 141#-132 136#-139# Ned. Ford 341 339# Philips G B v A. 207-198# 204-198 Philipsp ref. A. 144# 145 Buitenland. Anaconda copper c.v. A 21%-213/16 21%-21 Am. Sm. en Ref. c.A. 35# 35% Beth. Steel c.v. A 65#-65# 65#-64% Gen. Motors c.v. A. 40# 40# Kennccot Copper c.v. A 27#-2715/16 277,-27# Norfh. Am. Aviation c.v. A. 11 Rep. Steel c.v. A. 16-16# 16#-16 7/16 U. S. Steel c.v. A. 48%-49# 49#-48# petroleumondernemingen. Binnenland Dordtsche Petr. g, A. 216 216# Kon. Petr, 245-235 238#-240 Buitenland. Shell Union cv A. 7%-8 8-8 1/16 Tide Water c.v. A. 7#-7% 7#-8 scheepvaart maatschappijen Holland-Amerika lijn A. 106#-103# 104-10a# Java China Japan lijn A. 133#-129^ i^y2 Kon. Ned. Stoomb. Mij. 149#-143 nat. bez. v. A. ^#-144 Kon. Paketvaart A. 7# ,n Ned. Scheepv Unie A. 1^;)^ W-u/ Rott. Lloyd A. 123%-I22il23# Stocmv. Mij. Nederland A. 124 1~3 suikerondernemingen. H.V.A. -677-374 375-384 Javasche Cultuur NIS. IJ. Ver. Vorstenl. Cult, 206 205% 210 93 93V8-97V, tabaksondernemingen. U2V2-140 140y2-l44 Deli Batavia Mij. Deli Mij. c. v. A Senembah rubbeh-ondernemin gen. Amsterd Rubber 217-214# 214-218 Bandar Rubber Mij. A. Deli Batavia Mij. A. 149#-148 15-2 IG2-159# 168 VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm ZOrieh BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 1.88 3/1G1.88 9/16 77-, 28-75 43 30.11-30.17 3 81— 382 4VR1—44 90 43.59—43.68 1.86#1 90# 30.08 30.20 44 7644 94 43.55—43.73 Sabotage tegen de Duitsche weermacht Notabele burgers loopen gevaar Volgens de Zul. is te Castricum een geval van sabotage tegen de Duitsche weermacht voorgekomen. Do burgemeester dier gemeente wijst de ingezetenen op den grooten ernst hiervan en roept aller medewerking in om nieuwe ge vallen van sabotage te voorkomen. Door de Duitsche autoriteiten is bekend gemaakt, dat indien nieuwe gevallen zich voordoen, een aantal notabele burgers van Castricum in gijzeling zal worden gezetj

Schager Courant | 1940 | | pagina 2