4Vl*on Samenvoeging van gemeenten Het plan aan de gemeente* raden voorgelegd Amerika blijft Engeland alle hulp mieenen Duitscbe weermacht- formaties in Roemenië Vóór 15 November advies verwacht DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Verduisteren 6.49 uur Ook in Hollands Noorderkwartier groote veranderingen Londen vraagt Washington om wapenen BONNEN die deze week gelden Laan. Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240 MAANDAG 14 OCTOBER 1940. 85e Jaargang. No. 11316. Uitgave der N.V. Uitg.-Mij'. „Hollands Noorderkwartier" Toen eenige maanden geleden den Secretaris-Generaal van Binnenlandsche Zaken machtiging werd verleend om zonder meer over te gaan tot het samenvoegen van gemeenten, was het duide lijk dat binnen niet te langen tijd ingrijpende maatregelen zouden volgen, welke ongetwijfeld een grondige wijziging zouden betee- kenen voor de gemeentelijke samenstelling van ons land. De provinciale commissie welke tot taak had advies over de samenvoeging uit te brengen moest noodzakelijk haar voelhorens hier ert daar uitsteken, zoodat in de laatste weken tal van geruch ten over te komen samenvoegingen reeds de ronde deden. Thans zijn de plannen openbaar gemaakt en is aan de Colleges van B. en W. 't plan dezer Commissie toegezonden met de opdracht het gevoelen der gemeenteraden vóór 15 November a.s. ter kennis van de hoogere instanties te brengen. De samenvoeging, zooals die is gedacht brengt wel zeer groote Veranderingen in de samenstelling ook van ons Noorderkwartier Noemen wij allereerst de gemeenten die blijven zooals ze zijn. Dit zijn Den Helder, Anna Paulowna, Wieringen en de toekom stige gemeente Wieringermeer. Alkmaar wordt verrijkt met het reeds eer der begeerde Oudorp, doch de gemeente, die de parel aan Alkmaar's kroon zou zijn, gaat de kaasstad voorbij. Het voorstel is n.1. om Heiloo met de Egmonden te verbinden. Hier is duidelijk gelet op het gezamenlijk economischen poject: het vreemdelingen verkeer. Toch komt het ons voor dat. Alk maar, vooral wat het 'Blokhovenpark be treft, zekere rechten kan doen gelden. Bergen en Schoorl zullen één gemeente gaan uitmaken, hetgeen een zeer logische oplossing lijkt, St. Pancras en Koedijk worden samenge voegd, terwijl het „Langendijk één" nu ook werkelijkheid schijnt te zullen worden. In het project is Broek op Langendijk bij de andere Langendijker gemeenten gevoegd. Heerhugowaard belooft met Hensbroek, Obdam en'Oterleek een prachtige agrarische gemeente te worden. De idéé van den burgemeester van Zijpe mr. D. Breebaart, om Callantsoog en Zijpe saam te voegen krijgt ook weer haar kans. Wij voor ons hadden een gemeente, meer georiënteerd op het vreemdelingenverkeer met Kamperduin, Petten en Callantsoog ten westen van het Noord-Hollandsch ka naal en verbonden door 'n goeden weg aan de voet der duinen geprefereerd. Wie oplet hoe weinig Petten, na al de jaren van sa menvoeging, met het leven van Zijpe is vergroeid, zal ongetwijfeld aan een samen werking der zeegemeenten de voorkeur ge ven. Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Winkel en Hoogwoud zullen verder tezamen lief en leed moeten deelen. Waar deze. gemeenten uit economisch oogpunt dezelfde belangen hebben komt ons deze samenvoeging zeer logisch voor. Het is verder de bedoeling dat Barsinger- horn met Wieringerwaard wordt vereenigd terwijl Schagen, St. Maarten, Warmenhui- zen en Harenkarspel als één gemeente zijn gedacht. Met alle waardeering voor het w,erk der commissie, die niet voor een gemakkelijke taak heeft gestaan, wil het ons voorkomen dat deze beide laatste oplossingen niet ge lukkig zijn. Economisch gezien behoort Warmenhui- zen en de Zuidkant van Harenkarspel met Tuitjehorn en Kalverdijk bij het grove tuin- bouwdistrict, dus bij de Langedijken, ter wijl St. Maarten, het eigenlijke Dirkshorn, de Schagerwaard, Schagen, Barsingerhorn en Wieringerwaard een typische grasland gemeente met geringe inslag van land- en tuinbouw kan vormen, wat vooral in dezen tijd, waarin een sterke omvorming van de agrarische productie is te verwachten zijn groote voordeelen zal hebben. Ongetwijfeld zullen deze plannen bij ve len met zeer gemengde gevoelens worden ontvangen. Historisch gegroeide eenheden gaan de mensch lief worden en de geschie denis van ons land leert, dat vrijwillig sa mengaan tot de uitzonderingen behoort. De nieuwe tijd klopt echter met luide sla gen op de deur van het oude en vraagt binnengelaten te worden om door meer eenheid voordeelen te brengen. Zich daar tegen verzetten zou dwaasheid zijn. Uitdrukkelijk zij er echter op gewezen, dat het hier plannen en nog geen besluit geldt. Zeer duidelijk is het de bedoeling van die hoogere autoriteiten, die tenslotte de beslis sing zullen nemen, om de meening van de bevolking en haar vertegenwoordigers overweging te nemen. Anders immers was, in dezen tijd van diep ingrijpende maatregelen door het hoog ste bestuur, niet een plan maar een besluit publiek gemaakt. De raadsleden en de dagelij'ksohe besturen der verschillende gemeenten staan dan ook voor een zeer verantwoordelijke taak. Van hun Juist inzicht en klemmende gedo cumenteerde argumentatie, maar mede ook van hun overleg met andere gemeenten met een gemeenschappelijk belang hangt thans veel af. Wy hopen, dat de raadsvergaderingen die in de loop der komende weken over dit on derwerp zullen worden gehouden een beeld te zien zullen geven van rustige bezonnen heid, naast zakelijke welsprekendheid, en vooral, dat de burgemeesters de bedoeling der overheid zullen begrijpen en over deze, ook voor de burgerij belangrijke zaak, slechts discussies in het openbaar zullen toelaten. Er zijn in ons district enkele burgervaT ders, die buitengewoon sterk zijn, in comité vergaderingen. Dat zij bij deze belangrijke zaak het „over U, zonder niet toepassen is èn in het be lang hunner burgerij èn in dat van alle belanghebbenden zeker te hopen, en ligt dui delijk in de bedoeling van hen die tenslotte hebben te beslissen. Amenkaansche vliegtuigen voor CHINA rTer gelegenheid van zijn inspectiereis langs de Amerikaansche verdedigingswerken heeft president Roosevelt te Columbus (Ohio) het woord gevoerd. In zijn rede zei de president o.a.. dat wanneer Amerika spreekt over de verdediging van het Wes telijk halfrond, het daarmee niet alleen 't gebied bedoelt van Noord-. 'Centraal- en Zuid!-Amerika en van de onmiddellijk aan grenzend? eilanden. Want ook het recht op een vreedzaam gebruik van den Atlan- tischen en van den Stillen Oceaan behoort daartoe. Roosevèlt verklaard? wederom, dat de Ver. Staten in het vervolg Engeland alle hulp zullen verleenen, zoolang daarvan niethet deelnemen van Amerika aan den oorlog af- HET ITALIAANSCHE PO-LEGER EVEN TUEEL TE BEZIGEN VOOR VERAF GELEGEN DOELEN. Duitscbe militaire gebeurtenissen om de Middellandsche Zee en ia den Balkan te verwachten In verband met de garantie, die te Weenen tegenover Roemenië aan vaard is, heeft de Duitsche regeering overeenkomstig de Roemeensche wen schen een Duitsche militaire missie, benevens de noodige instructieforma ties, naar Roemenië gezonden en te gelijkertijd formaties Duitsche jagers als aanvullende bescherming van de Roemeensche olievelden naar Roeme nië overgeplaatst. De Duitsche weer machtsformaties zullen dienen als onderwijs- en instructietroepen bij den herbouw van de Roemeensche weermacht, die door het hoofd van de Roemeensche regeering, generaal An- tonescu, geëntameerd is en zij zullen na het "volbrengen van hun taak weer naar Duitschland terugkeeren. De met Duitschland bevriende regee ringen, die politiek belang zouden kunnen hebben bij de zending van de Duitsche weermachtscommissie naar Roemenië, zijn daarvan deor de Rif regeering verwittigd. Ter bescherming der olievelden. De aankomst van een Duitsche militaire en luchtvaartmissie in Roemenië heeft te Boe karest ten zeerste de aandacht getrokken. De overheerschende meening is, dat deze maatregel in het belang van de handhaving van orde en vrede in het Zuidoosten van Europa is. De „Vreme" verklaart, dat de-Roe meensche pctroleumvelden tegen eventueele Britsche aanslagen beveiligd moesten wor den. Het blad publiceert voorts een artikel van dén directeur van het Roemeensche blad Curentul, waarin deze betoogt, dat de le vensweg van Roemenië voor goed evenwijdig aan dien der spil loopt en dat Roemenië er alle belang bij heeft zich de Duitsche oorlogs techniek eigen te maken. Het Po-leger voor strijd buiten Italië gereed. In een slotbeschouwing over de beteekenis van de troepeninspecties, welke de Duce in den loop van deze week bij het Po-leger heeft verricht, schrijft de diplomatieke medewer ker van het agentschap Stefani volgens het D.N.B. o.a.: Het Po-leger beeft niet tot taak de verdediging aan de grenzen. Zij vormt een manoeuvreermassa van bijzonder sterke vuurkracht en bui tengewone beweeglijkheid, die Italië leder oogenblik in elke richting, ook met ver afgelegen doelen, zou kun nen inzetten, onafhankelijk van de in het binnenland of in Albanië, op den Dodekanesus, in Noord-Afrlka en in Ethiopië staande Italiaansche legers. De positie van Griekenland en Turkije. Het is duidelijk, dat de uitzending van Duit sche militairen naar Roemenië en de inspec tie door Mussoiini'van zijn Po-leger in direct verhand staan met de besluiten, welke op de Brenner tusschen den Duce en den Führer zijn genomen. De Balkan en de landen om de Middelland- Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 8.04 uur hangt. In verband met de Amerikaansche bewapening stelde Roosevelt vast: Wij be wapenen om onszelf te verdedigen. Ameri ka wenscht geen oorlog met welk land ook. De bestaande gevaren hebben de Vereenig- de Staten echter gedwongen den bouw te ondernemen van een oorlogsvloot en van een luchtmacht, die sterk genoeg zijn om alle Amerikaansche belangen tegen elke combinatie' vanvijandelijke machten te verdedigen. Vliegtuigen voor China. De „New York Post" meldt uit Washing ton, dat heti n het voornemen ligt Ameri kaansche vliegtuigen aan China te leveren. Voorts heeft het „Federal Shipping Of fice" bekend gemaakt, dat 19 Amerikaan sche vrachtschepen, welke in den Wereld oorlog werden gebouwd, aan de New York- sche agenten van vier Britsohe scheepvaart lynen zijn verkocht. Ook Thailand geremd? Een bericht uit Bangkok, volgens hetwelk de gezant der Vereenigde Staten in Thailand de regeering te Bangkok er op zou hebben gewezen, dat de Vereenigde Staten den sta tusque in Oost-Azië gewaarborgd wenschten te zien heeft aanleiding gegeven tot vragen aan Cordell Huil, den minister van buiten landsche zaken. Tijdens de persconferen tie van gisteren verklaarde deze in antwoord daarop, dat er geen nieuwe instructies wa ren gegeven. Waarschijnlijk echter heeft de Amerikaansche gezant gemeend op nieuw te moeten wijzen op de nota van Juli 1937, welke Huil kort na het begin van het Japansch-Chineesche conflict tot alle regeeringen der we reld heeft gericht. In deze nota wees Huil een wijziging in den sta tus quo in principe niet van de hand doch wel verlangde hij, dat een wij ziging alleen in overleg met alle be trokkenen zou geschieden. Voort verklaarde Huil dat hij niet be schikt over berichten, dat Japan op 18 Oc- tober de internationale nederzetting te Sjanghai in bezit zal nemen. In zake de geruchten over een versterking van het Amerikaansche troepencontingent te Sjang hai, zeide Huil, dat een beslissing daarover tot dusver niet is genomen. Te Sjanghai worden volgens U. P. van gezaghebbende zijde de ^berichten tegenge sproken, dat de Japanners op den dag, dat de. weg door Birma zal worden opengesteld, de internationale nederzetting te Sjanghai zouden bezetten. Evenzoo wordt tegenge sproken, dat in de nabijheid van Sjanghai concentratiekampen zijn ingericht, om daar in het geval van een conflict Amerikanen en Engelschen onder te brengen. Wegens dringende behoefte aan oor logsmateriaal zou Engeland aan de Ver. Staten verzocht hebben, het tot dusver voor de Amerikaansche be wapening vervaardigde materiaal zoo snel mogelijk naar Engeland te sturen. De leider van de Britsche inkoopcommis sie zou den Amerikaanschen minister van Financiën, Morgenthau dit verzoek hebben voorgelegd en er op gewezen hebben, dat als gevolg van de „snel veranderde militaire tactiek" de wapenen voor het voeren van een modernen oorlog voortdurend aan wij zigingen onderhevig zijn. Het is daarom in het belang van de Ver. Staten uit deze ver nieuwingen profijt te trekken en het thans vervaardigde oorlogsmateriaal, dat wellicht binnenkort verouderd zal zijn', niet op te bergen, maar aan Engeland ter beschikking te stellen. sche Zee schijnen bij de plannen der as voor de naaste toekomst zeer nauw te zijn betrok ken. Dit is te begrijpen als men er rekening mede houdt, dat zoowel Griekenland als Tur kije door vriendschapsverdragen en militaire bondgenootschappen met Duitschlands vij and is verbonden. Dat de as-mogendheden dus alles zullen doen om deze situatie, die hun plannen tot een harmonische opbouw van een Nieuw Europa belemmert, te doen eindigen, is be grijpelijk. Men mag dan ook veilig aanne men, dat Zuid en Zuid-Oost Europa in de komende weken en maanden de volle aan dacht zullen opvragen. Dat ook Spanje bij het drama, dat zich daar staat te voltrekken een rol zal spelen, is wel zeker, - OM UIT TE KNIPPEN. Broodbonnen nummers 10: geldig tot en met 20 October, recht,geven de op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Niet ge- bruikte bonnen blijven nog geldig tot en met 22 October, echter niet voor gebruik in restaurants e.d. Bon 05 t.m. 12 (boterkaart)gel dig van 24 Augustus tot en met 18 October. Elk der bonnen geeft recht op Vz pond boter. Bon 05 tjn. 07 (vetkaart): geldig van 24 Augustus tot en met 18 Oc tober. Elk der bonnen geeft recht op Vz pond margarine of Vz pond boter. Bon 08 (vetkaart): geldig van 24 Augustus tot en met 18 October. De ze bon geeft recht op Vz pond ge smolten spijsvet of Vo pond boter. Bon 09 Lm. 12 (vetkaart): geldig van 24 Augustus 'tot en met 18 Oc tober. Elk der bonnen geeft recht op het koopen van V2 pond boter met 10 cent reductie. 04 Vleesch (vleesohkaart): geldig tot en met 20 October (niet ge bruikte tot en met 27 October, ech ter nieti n restaurants e.d.) Elke bon geeft recht op 100 gram vleesch of één rantsoen vleesch waren.. 04 Worst. Vleeschwaren vleesch - kaart): geldig tot en met 20 Octo ber (niet gebruikte tot en met 27 October. echter niet in restaurants e/l.) Deze bon geeft recht op één rantsoen vleeschwaren. Het rantsoen vleeschwaren be draagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfs- vleesch en voor gerookte worst soorten. 100 gram voor worst soorten, rolpens en knakworst. 125 gram voor leverartikelen, tongen worst en nier brood en 150 gram voor bloedworst. Bon 15: Naar keuze 1 ons vermi celli. spaghetti of macaroni, tot en met 1 November. Bon 28: Naar keuze 1 ons maizena, griesmeel. puddingpoeder of pud- dingsauspocder tot en met 1 Nov. Bon 76: Naar keuze Vz pond rijst, rijstemeel of rijstebloem tot en met 1 November. Bon 77: Naar keuze Vz pond ha vermout. havervlokken, gort of •grutten tot en met 1 November. Bon 78: Nagr keuze Vz pond tar wemeel. tarwebloem, roggemeel, roggebloem, zelfrijzend bakmeel, boekweitmeel of gruttenmeel tot en met 1 November. Bon 104: Naar keuze 150 gram toiletzeep. 120 gram huishoudzeep, 200 gram zachte zeep, 250 gram zeeppoeder indien voorradig 125 gram zeepvlokken. 250 gram zelfwerkende waschmiddelen, 200 gram vloeibare zeep, eeldig tot en met 18 October Zij. die de gezinswasch naar een wascherii' sturen, zullen voor elke 8 Kg. droog, waschgoed één bon 104 aan de wasscherij moeten af staan. Bon 109: 1 kilo suiker tot. en met 25 October. Bon 114: Vz pond koffie of Vl ons thee tot en met 8 November. Bon 4 (hondenbroodkaart): gel dig van 1 tot en met 31 October, rechtgevende voor de groepen 1. 2, 3, 4. 5 en 6 op resp. 10 Kg.. 10 Kg., 8 Kg.. 5 Kg., 4 Kg. en 3 Kg. hon- donbrood. Bon 4 (kattenhroodkaart): geldig van 1 tot en met 31 October. recht gevende op IV2 Kg. kattenbrood. Scheeo-zeepbon 116: geldig van 31 Augustus tot en met 31 December, rechtgevende op 50 gram scheer zeep of één tube scheercrême of één, pot scheerzeep (alleen voor manne lijke personen boven 15 Jaar), Petroleumzegel periode 6: Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 3 November (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). Petroleumzegel „periode a" (voor verlichting) geldig tot en niet 10 November, rechtgevende op 2 liter oetroleum. Bonnen 01, 02, 03 haarden, ka chels; 01, 02. 03. 04, 05. 06 centrale verwarming en „brandstoffen één eenheid, eerste periode" van de hrandstoffenkaarten: geldig tot en met 31 Octohen Elke bon geeft recht op één eenheid vaste brand stoffen. 1 eenheid is 1 hl (max. 75 kg) anthraciet. steenkolen, industrie- of eierbriketten, of 2.5 hl kolenslik, of 2 hl (max. 100 kg) cokes (ook gascokes). of 110 kg bruikoolbriket ten. of 450 stuks (200 kg) baeger- of 300 stuks (195 kg) persturf. of 175 kg fabriekstiirf, of 200 kg ove rige soorten turf.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1