ZEESLAG IN DE De Mascotte (jrkp in aantocht* Voorloopig geen nieuwe lagere landbouwscholen Oorlogsschadevergoeding voor den landbouw Moord te Oss Radioprogramma Dm'tsch weermachtbericht W a ter loo-sta t ion ernstig beschadigd Het Opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend. De aanvallen van het Duitsche luchtwapen op Londen en op talrijke andere plaatsen op het. Engelsche eiland, zijn des nachts en over dag met steeds sterker uitwerking voortgezet. Te" Londen was het gebied ten noorden van de Theemskromtning en van de East India Docks, evenals het gebied aan weerszijden van Londonbridge, hoofddoel van de aanval len van de afdeelingen Duitsche oorlogsvlie gers. Ook in het gebied ten oosten van het Victoriapark zijn goede treffers waargeno men. Waterloo-station is door talrijke bom men zóó zwaar beschadigd, datrekening dient te worden gehouden met groote storin gen in het verkeer. De 's nachts aanvallende afdeelingen Duit sche gevechtsvliegers konden in het centrum van de Britsche hoofdstad van verre de bran den zien, die het gevolg waren van de actie, die overdag was gevoerd. In Zuid-Engcland deden afzonderlijk optre dende gevechtsvliegtuigen, voor een deel in duikvlucht, aanvallen op twee troepenkampe- menten. In de onderkomens werden ernstige .verwoestingen aangericht. Verdere aanvalsdoelen waren twee haven steden in Zuid-Engeland. Te Hastings zijn spoorwegen vernield, ter wijl een gashouder in brand werd gestoken en talrijke gebouwen werden verwoest. In den loop van den nacht deden sterke af deelingen gevechtsvliegtuigen aanvallen op verschillende bewapeningsindustrieën in Midden-Engeland. Sterke ontploffingen en -branden toonen hiervan de uitwerking aan. Een duikboot heeft vijf gewapende vijande lijke koopvaarders van in totaal 25741 br. reg. ton tot zinken gebracht. Een andere duikboot meldt het tot zinken brengen van 16300 br. reg. ton vijandelijke handelsschcepsruimte. Zooals gewoonlijk onthield de vijand zich overdag van alle aanvallen op het Rijksge bied. Eerst 's nachts drong hij op verschillen de punten binnen hoven Duitschland en be reikte o'.a. met enkele machines Berlijn. De bier geworpen bommen hebben geen mate rieele schade aangericht: Eenige personen, die zich buiten de schuilkelders ophielden, werden gewond. Aanvallen van het Britsche luchtwapen op verschillende industriebedrij- fven in West- en Noord-Duitschland bleven zonder resultaat. Matericcle schade van meer beteekenis werd alleen berokkend aan woon huizen en aan een pakhuis. Ilier zijn acht dooden en gewonden te betreuren. Talrijke Britsche bommen yielen weer op Nederland- gche plaatsen. Miltaire schade werd daarbij niet aangericht, doch een aan lal woningen we;rd gedeeltelijk zwaar beschadigd. .De. vij» and"*heeft gisteren in verschillende, luchtge vechten 21 jachttocslellen verlóren; zeven Duitsche vliegtuigen zijn van de vlucht naar den vijand niet teruggekeerd. Najaar in hei Philips— De Jong-park ie Eind hoven (Foto Hot Zuiden) Italiaansch weermachtbericht Legerbericht 128 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: Onze torpedobooten, die patrouilleeren in de straat van Sicilië, hebben in den loop van den nacht van 11 op 12 October nabij Malta belangrijke Engelsche zeestrijdkrach- ten aangevallen. Een vijandelijke kruiser, waarschijnlijk van het type Neptune, is tot zinken gebracht, aan andere vijandelijke eenheden werd ernstige schade berokkend. Deze tegenstanders hebben zich daarna, de een na den ander, verwijderd. Wij hebben twee torpedobooten, elk van zeshonderd ton, verloren, evenals een torpedobootjager van» 1400 ton. Het grootste deel van de op varenden is gered. In de vroege uren van den ochtend zijn afdeelingen van onze luchtmacht opgestegen om de eenheden van den vijand op te sporen. Deze werden aan getroffen terwijl zij zich in oostelijke rich ting bewogen en werden intensief gebom bardeerd. Ondanks de heftige artillerie- afweer van de schepen en het vuur van de vliegtuigen, die van een vliegtuigmocder- schip opstegen, dat deel uitmaakte van liet vijandelijk eskader, en ondanks ook de weersomstandigheden, die voor de lucht actie niet gunstig waren, heeft onze lucht macht belangrijke, resultaten kunnen boe ken. Hét. vliegtuigmoederschip werd in den boeg getroffen door een bom van zwaar kaliber en ecii zWare kruiser is aan zijn linker flank, beschadigd. Twee vijandelijke jachtvliegtuigen zijn neergeschoten. F.en van onze vliegtuigen is niét teruggekeerd. In Noord-Afrika zijn onze snelle colonnes doorgedrongen tot op dertig kilometer ten oosten van Sicli el.Barrani. Zij hebben daar slag geleverd en hebben kleine eenheden van vijandelijke tanks en pantserwagens te ruggeslagen. Onze luchtmacht bombardeer de gedurende den naclit de luchthaven van Maat Bagush en de installaties van Da- ba, "ten oosten van Marsa Matroefi, met veel succes. Ondanks de hevige luchtafweer zijn al onze machines teruggekeerd. Vijan delijke vluchten boven Bardia en boven de havens van Derme en Tobroek hebben ge- ringo materieele schade veroorzaakt. Er zijn geen slachtoffers. Onze jachtvliegtui gen, die boven Tobroek patrouilleerden, viri- .gen een afdeeling van de vijandelijke lucht macht op en schoten een machine van het type Blenbeim neer terwijl twee andere vij andelijke machines ernstig werden getrof fen. In Oost-Afrika. liebben ónze patrouille's vijandelijke gemotoriseerde troepen, die zich naar de richting van de grens van Eritrea bewogen, teruggeworpen. Onze luchtmacht heeft do vijandelijke vesting werken te LÓddar, tón westen van liet Ru- dol fméer, gebombardeerd, evenals de in stallaties van het vliegveld van Wajir en een vijandelijken kruiser, van tienduizend ton, dié cén convooi begeleidde. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. Vijandelijke machines hebben bommen geworpen op Goerah Neghel lig, Asmara en El Oeak. Er zijn geen slachtoffers en de materieele scha de is gering. Auto- en motorbanden opgeven Ook verplichting voor paxtiQU- liere houders. In aansluiting op eerder genomen maat regelen beeft de directeur van liet rijksbu reau voor rubber thans' bepaald, dat alle houders (dus ook particuliere houders) van losse en/of op rij- en voertuigen of onder deden daarvan gemonteerde motorrijwiel en autobanden, tritor- en vliegtuigbanden, van de in hun bezit zijnde buiten- cn bin nenbanden (zoowel nieuwe als gebruikte) opgave moeten doen op speciaal daartoe be stemde formulieren, welke vanaf 14 Octo ber a.s. verkrijgbaar zullen zijn bij bet daartoe door den leider van den distributie- dienst aangewezen plaatselijk distributie- ikringkantoor. Aan deze verplichting tot opgave moet zijn voldaan uiterlijk op 19 October a.s. na in vulling dienen de formulieren, wederom bij het distributie-kringkantoor, waar de uit reiking heeft plaats gehad te worden inge leverd. Feuilleton Door H. de Vere Stacpoole Ja. Maar die kerels zullen niet achter Villen blijven. Daar ben ik ook bang voor, ant woordde Malora en vervolgde peinzend: Konden we er maar iets op verzinnen... het is en blijft jammer, dat ze met ons mee gaan. Wat bedoelde deze man, zoo dacht Cray. Wilde hij hem suggereeren die twee kerels op het eiland achter te laten?Maar daar was de jonge man niet voor te vinden. On danks het feit. dat hy Jackman en Train niet vertrouwde, zou hij er nimmer toe kunnen overgaan de kerels op het eiland achter te laten. Mogelijk bemerkte Malora dit, althans hij ging niet verder op dit onderwerp in, sprak nog een poosje over koetjes en kalfjes en be gaf zich ten slotte ter ruste, welk voorbeeld door Cray gevolgd werd. Maar de jonge man kon voorloopig den slaap niet vatten. Hij lag te peinzen hoe hij op de beste wijze zijn problemen zou kunnen oplossen. Daar was allereerst het probleem hoe de juweelen in de een of andere haven stad aan wal te brengen, zonder dat de wet haar hand er op legde. Het tweede probleem was' hoe bracht hij de juweelen aan den man zonder de dupe te worden van zwendelaars? Hij had absoluut geen bekenden bij de hande laars in edelgesteenten. Hij wist niet tot wien hij zich zou moeten wenden. En toen de jonge man daar eenigen tijd over had liggen peinzen, kwam de herinne ring aan Piroli's sombere voorspellingen weer in hem op. Piroli, die beweerd had, dat zij allen gedoemd waren te sterven, omdat er een vloek rustte op het schip en het eiland, was zelf reeds gestorven. Ook Carnahan was dood. Het was vreemd, daar viel niet tegen te redeneeren. Carnahan en Piroli beiden weg, drie vreemde mannen aan boord, die het hem lastig konden maken, hij met Maya alleen tegen deze mannen en de Itang duizen den mijlen verwijderd van de bewoonde we reld. Terwijl hy dit bedacht, stak hij toevallig zijn hand in zijn zak en vond de Chank. De Chank, welke hij totaal vergeten was! On danks alles wat er gebeurd was, was hem persoonlijk het geluk gunstig geweest. In de eerste plaats had hy Maya liefgekregen en haar liefde gewonnen. De aanslag op zijn leven door Carnahan was mislukt en deze was door Piroli gedood, zoodat hij hem, Cray, nimmer meer iets in den weg zou kunnen leg gen. Een schat, welke eenige duizenden po'n- den waard was, lag veilig verborgen onder zijn slaapbank en behoorde thans aan hem en aan Maya, zijn aanstaande vrouw. Was dat alles geluk of niet?Neen, hij zou niet meer twijfelen aan zijn mascotte. Hij had ten duidelijkste ondervonden, dat het geluk met hem was. Niet wetend, dat de drie vreemdelingen alles van den schat afwisten, sliep Cray ein- delyk rustig in. Het laatste wat hij zich her innerde voor hij in slaap viel, waren de-3M»or WEER BOMMEN OP AMSTERDAM Dezen keer geen slachtoffers. Terwijl Zaterdagavond de maan helder op de stad scheen en alom een duidelijk licht .verspreidde, hebben wederom Engelsche vliegtuigen bommen op woonwijken in Am sterdam Zuid en Noord, geworpen. Gelukkig vallen hierbij geen slachtoffers te betreuren. Er zijn slechts vijf licht gewonden. Een zieke,, die in een perceel te bed lag, is aan een groot gevaar ontsnapt, doordat de warandadeur van zijn slaapkamer naar bin nen sloeg en juist naast het bed terecht kwam. Van vrijwel alle huizen in dit blok zijn de ruiten gesprongen. Karei Lotsy sportadviseur Vertrouwensman van het Departement. Naar wij vernemen is de bekende sport- official, de heer Karei Lotsy benoemd als rijksadviseur in sportzaken. Reeds geruimen tijd, aldus een officieele toelichting, is de be hoefte gevoeld, aan het Departementvan Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de beschikking te hebben over een adviseur voor sportaangelegenhedcn. Daarbij is niet zoozèer gedacht aan een functionaris, die deel uitmaakt, van het ambtenarencorps, doch veeleer aan een vertrouwensman, die mede in verband met de plaats, welke hij in de sportwereld inneemt, in staat is, van voorlichting te dienen omtrent de sportbeoe fening in den ruimsten zin, alsook zoo noo- dig bemiddelend en regelend op te treden. CURSUSSEN VOOR DE TUINDERS. Het veilingwezen blijft bestaan. Uit mededeelingen van den inspecteur van den tuinbouw en het tuinbouwondcr- wijs blijkt, dat de stichting van nieuwe lagere land1- en tuinbouwscholen wegens ji- nantieele redenen voorloopig is opgeschort. Ovei'al in den lande zullen dezen winter korte cursussen voor de tuinders worden georganiseerd, met rijkssubsidie. Deze cur sussen" zullen worden gegeven door de rijkst uinhouwconsulenten, bijgestaan door hun ambtenaren cn die van den planton- ziektenkundigen dienst. De belangstelling voor deze cursussen blijkt thans reeds groot te zijn. Het doel van deze cursussen is dc opvoering der bodemproductie, daar de ttünders, fbegcrust met betere 'theoretische en practiscbc kennis,-meer uit den grond zullen kunnen balen. Behalve de kwantiteit zal hierdoor te vens de kwaliteit der tuinbouwproducten verbeteren. Ook economische cursussen. Ook met de economische zijde van den tuinbouw .dienen de tuinders meer ver trouwd te geraken. Hiertoe zullen met re- geeringssteun ook economische cursissen voor de kweekers worden georganiseerd. Teneinde bet inzicht van de tuinders ook in dit belangrijke gebied te verbeteren en te verdiepen, zal dezen winter op de practijkschool voor Westlandsche teelten te Naaldwijk een cursus worden gegeven over de economische vraagstukken in den tuin bouw. Over het nieuwe teeltplan 1941 kon de inspecteur van den tuinbouw ons nog niets mededeelcn, doch dit zal ongetwijfeld staan in bet teeken van een zoo intensief moge lijke benutting van den bodem. Het huidige veilingsysteem zal voor den tuinbouw gehandhaafd blijven, daar de vei lingen als. centraal aanvoerpunt in verband met. het vele kleinbedrijf voor deze agrari sche bedrijfstak niet "te missen zijn. Ook de kwaliteitseischcn blijven van kracht. De strenge kwaliteitseisclien stimuleeren den kweeker een zoo goed mogelijk product te leveren. Ir. A. W. van der Plassche besloot met te verklaren, dat overheid, wetenschap en practijk dus hand in hand gaan, teniende de bodemproductie in Nederland zoo hoog en goed mogelijk op te voeren, in het be lang. .der voedselvoorziening. I Hier en daar I men. Neem bi k Hier en daar is er weer griep. Tracht hef te voorko men. Neem bij de geringste verkoudheid direct Aspirin. Voor schade door militaire ope raties, boven f 50. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning maakt bekend, dat maatregelen zijn getroffen om voor de landbouwers het mo- lestrisico, verbonden aan het op het bedrijf bewaren van akkerbouwproducten, te be perken. Ingevolge deze regeling zullen de oorlogsschade, welke direct of in direct wordt veroorzaakt door het vallen van militaire vliegtuigen, door vliegtuigbommen, granaten en dergelijke voorwerpen, door projec tielen van het afweergeschut, licht kogels, beschieting, alsmede door het ontploffen van mijnen of andere militaire vernietigingswerktuigen. De regeling zal voorts alleen betrek king hebben op de door de telers in te leveren granen, peulvruchten en de navolgende zaden, te weten kool zaad, karwijzaad, geel mosterdzaad en kanariezaad, terw^l tevens het stroo, behoorende bij de genoemde producten, zoolang deze in onge- dorschten toestand verkeeren, onder de regeling zal vallen. Slechts de oorlogsschade, welke wordt toegebracht gedurende den tijd, welke loopt van het tijdstip, waarop de producten zijn geoogst tot en hoogste vier weken, nadat zij zijn gedorscht, zal worden vergoéd, terwijl bovendien de voor ^schadevergoeding in aan merking komende hoeveelheden deii teler in eigendom moeten toebehooren, in 1940 door hem moeten zijn geteeld, zich op zijn land bouwbedrijf of op z.g. zetplaatsen moeten bevinden. Mede zal worden vergoed de scha de, welke mocht worden toegebracht aan gedorschte producten tijdens het- vervoer daarvan van de zetplaatsen naar de bedrijfs gebouwen van den teler dan wel van de be drijfsgebouwen of van de zetplaatsen ter in levering bij den provincialen voedselcom- missaris. Voorwaarden. Voorts worden de volgende voorwaarden gesteld om voor schadevergoeding in aan merking te komen. De schade moet ten minste f 50 bedragen. De teler dient van de toegebrachte schade zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk binnen 3 maal 24 uur kennis te geven onder op gave van alle bijzonderheden. De schadevergoeding zal bedragen den ge middelden prijs, waarvoor de akkerbouwpro ducten van de telers worden ingenomen, met dien verstande, dat, indien van het voor schadevergoeding in aanmerking komende product, reeds een monster ter keuring is aangeboden, het bedrag der schadevergoe ding aan de hand van dit monster op basis van den aankoopprijs zal worden vastgesteld Voor producten, waarvoor geen aankoop prijs is vastgesteld, zal de prijs nader door het rijksbureau voor de voedselvoorziening worden bepaald. Voorts zal voor producten in ongedorschten toestand een korting op den aankoopprijs worden toegepast voor uit gespaarde kosten. Reeds verzekerden uitgesloten. Degene., die reeds tegen oorlogsschade verzekerd is, zal geen aanspraak kunnen ma ken op schadevergoeding ingevolge boven staande regeling. Wel bestaat de mogelijk heid. dat een bedrag te zijner beschikking wordt gesteld gelijk aan de uithoofde dier regeling uit te keeren vergoeding, mits de betrokkene de oorlogsschade bij de betref fende verzekeringsmaatschappij reclameert en zich verbindt bet ter beschikking ge stelde bedrag terstond te restitueeren. Zoo dra en voorzoover de schadepenningen hem zijn uitbetaald, alsmede voor de nakoming dezer verplichting zekerheid stelt. LIJK VOOR EEN CAFE GEVON. DEN. VERSCHILLENDE VER. DACHTEN GEARRESTEERD. Zaterdagnacht is de 35-jarige M. Brok te Oss vermoord. Gisterochtend ontdekte een lid van den luchtbeschermingsdienst op den Berchum- schenweg voor een café het lijk van Brok. De man waarschuwde onmiddellijk de po litie, terwijl eveneens geneeskundige- en geestelijke hulp werd ingeroepen. Het bleek, dat Brok door een messteek in de borst was gedood. Het,'onderzoek is gisteren den geheeïen dag voortgezet. Het parket uit 's Hertogen bosch heeft de situatie ter plaatse opge nomen en rijksveldwachter van der Vijver uit Ileesch is er met zijn beroemden politie hond op uit getrokken om het terrein af te speuren. Tal van personen zijn door de politie op het bureau ontboden en aan een verhoof onderworpen. Verscheidene van hen zijn vastgehouden. Onder deze bevindt zich zë- kere van E.. van wien vermoed wordt, dat hij den doodelijken steek heeft toegebracht. Over de oorzaak cn verloop van het dra ma is nog niets bekend. Toen het lijk van Brok werd gevonden, had deze nog een oudcrwetsclien hartsvanger in de hand. DINSDAG 15 OCTOBEft 1940. Jaarsveld, 414,4 m. KRO-uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Paul Victoria en zijn orkest (12.451.00 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.001.15 Gramofoonmuziek). 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 Gewijde uitzending. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Sociale causerie. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 „Figaro's Hochzeit", opera (7.157.45 Vragen van den dag ANP en nieuwsbe richten ANP. In de pauzes: „Mozart als opera-componist", lezing). 9.10 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Kootwijk, 1875 m. NCRV-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftlezing, Meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.35 Gramofoonmuziek (9.009.15 Berichten Duitsch). 9.30 Cello, piano en gramofoonmuziek. 10.15 Gramofoonmuziek (pB»511.30 Berich ten Engelsch. 12.00— J?2.15 Berichten). 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Amsterdams salonorkest en gramofoon muziek. 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 4.35 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 RVU: Cyclus „Vier schilders uit de 15e en 16e eeuw". ,00 Gramofoonmuziek (6.156.30 Berichten Engelsch). 6.45 Berichten. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Reportage of muziek. 8.00 Berichten (Duitsch). .15 Nieuwsberichten ANP en gramofoon muziek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Gewijde muziek (gr.p!.) 9.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. den, gesproken door Tharl in Sandabar: De chank, die links gekronkeld is, brengt ge luk aan hem die haar .vindt. Bewaar haar zorgvuldig en je zult geluk hebben in je leven. HOOFDSTUK XXX. De Itang vertrekt. Den volgenden ochtend by zonsopgang werd Piroli op zeemanswijze begraven. Zijn lichaam werd in een zeil gewikkeld en terwijl Cray een paar woorden sprak ter nagedach tenis aan den jongen, werd het lijk in zee neergelaten. Terwijl de haaien vochten om het lichaam van den armen zwarten jongen, stonden Jack man en Train lachend en grappen makend over de reeling geleund, totdat zij werden ge roepen om te helpen bij het lichten van het anker. Het was eb en er stond een flinke bries, welke, het mogelijk maakte om vlug te ver trekken. Train stond aan het wielt terwijl Cray, ach- toer hem staande, zijn instructies gaf. Al spoedig waren zij de opening tusschen de rif fen doorgezeild en verdween het eiland meer en meer uit het gezicht. Daar lag het, nu beroofd van den schat welken het jarenlang had verborgen gehouden, dacht Cray. Stel je eens voor, dat wij op dat eiland waren geland, zonder dat uw boot in de na bijheid was, Mr, Cray, teemde Train, hui chelachtig tot den jongen man opkijkend. Dan zou het er leelijk voor ons hebben uit gezien denk ik. Er is zeker niet veel eet baars te vinden op dat eiland, is het wel? Niet anders dan bananen, antwoordde Cray kort. Geen menschen zeker? Nee. Wat, hebt u er eigenlijk gezocht, als ik vragen mag, Mr. Cray? Vogelnesten. En vond u ze? Nee... let op je stuur, Train, je draaide verkeerd. Geïrriteerd door het gevraag van den man wendde hij zich om. Wat ging het dien kerel aan, wat de Itang te doen had gehad bij As- haura? Zou de man soms iets weten van den schat? Had Piroli wellicht iets uitgelaten, den vorigen avond vóór hij amok maakte Deze vragen bestormde den jongen man terwijl hij naar de kajuit ging, waar Malora rustig over zijn patiencekaartjes zat gebogen. Onwillekeurig glimlachte de jonge man bij de gedachte, dat daar die groote Portugees zoo rustig patience zat te spelen, terwijl er vlak onder het bereik van zijn handen een schat lag te schitteren die eenige duizenden pon den waard was. Die man, die Train..., sprak Cray en vroeg toen: Stoor ik u? Nee, mijn vriend, in het geheel niet. Wat wilde u zeggen? Die man, Train bevalt me niet erg. Hij heeft niet veel respect voor zyn meerderen, geloof ik. Hij vroeg mij verschillende dingen op een wijze alsof ik zijn maat was. Ah, Wat vroeg hij u Wat wij hier eigen deden..., zei Cray, zijn zin niet afmakend, omdat hij plotseling begreep een blunder te hebben gemaakt, door zelf ook de aandacht van Malora op dit vraagstuk gevestigd te hebben. Maar het scheen dat Malora niet nieuws gierig was naar de reden waarom de Itang bjj het eiland had gelegen. Hij keek peinzend voor zich uit en mompelde: Jammer, jam mer! Wat bedoelt u? vroeg Cray verwon dend. Dit woord had Malora den vorigen avond ook een paar keer verwonderd uitge roepen. Ik bedoel, dat het jammer is, dat we hen niet in de een of andere haven kunnen achterlaten. Wij doen geen enkele haven aan, antwoordde Cray. Nee, dat is zoo. Hij schudde zqn kaartjes en vervolgde, zonder den ander aan te zien: Als dit mijn schip was, zou ik de een of andere h,aven voor hen zoeken, zelfs al was het een onbewoond eiland. Er zijn verscheidene eilanden op onzen weg naar Sandabar. Maar ze zullen dat niet willen, geloof ik. Natuurlijk niet. Uit hun eigen vrijen wil gaan ze niet. Dat was weer hetzelfde wat hij den vorigen avond had gezegd, maar nu iets duidelijker. Bedoelt u, dat wij hen tegen hun wil op een eiland moeten achterlaten? vroeg Cray. Malora gaf geen antwoord. Hij scheen weer verdiept in zijn spel. - Dat kan ik niet doen, vervolgde Cray. Zooiets doet men tegenwoordig niet meer. En bovendiendit is een Britsch schip, se- nor Malora. De ander antwoordde nog steeds niets en Cray ging weer naar boven, Malora aan zijn patience overladend. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2