Rotterdam NEDERLAND wordt ongeduldig Een indruk over De burger'ijke ongehoorzaamheid in Indië Louis Cootran overleden De „filmregisseur" die a'les gebruiken kon Bonnenperikelen Geen eigenlijke rassenwet in Frankrijk Officieele valuta-koersen „Voorloopige" hulp acht Kamer van Koophandel onvoldoende. BETER EEN VOGEL IN DE HAND DAN TIEN IN DE LUCHT. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam heeft den volgenden brief ge zonden aan het waarnemend hoofd van liet departement van financiën: „Het is onze kamer bekend, dat de vraag stukken, welke verband houden met de hier te lande door den oorlog veroorzaakte schade altijd de volle aandacht van uw de partement hebben gehad. Zij meent te weten, dat aan de oplossing dier problemen, waar van de moeilijkheid door niemand zal wor den miskend, met voortvarendheid is ge werkt. Het is zeker meer dan een leege formule wanneer onze kamer vaststelt, dat in de kringen der talrijke oorlogsslachtoffers in deze stad de beslissing van de overheid hier omtrent met vertrouwen tegemoet wordt ge zien. Het besef, dat de nationale rampsnoed zeker niet onevenredig zwaar mag drukken op die Nederlanders, wicn toevallig recht streeks de moester schade werd toegebracht. Is te algemeen verbreid en te zeer gegrond vest op het rechtgevoel van ons volk dan dat In redelijkheid zou mogen worden ge'wij feld aan de instemming van de overheid met dit beginsel. Desniettemin moet onze Kamer op merken, dat het bedrijfsleven in Rot terdam met klimmend ongeduld een duidelijke uitspraak, zij het des noods slechts in beginsel, tegemoet- ziet. Ook de meest volledige schade loosstelling in de toekomst kan niet beletten, dat thans van dag tot dag schade wordt geleden door stilstand van ondernemingen, beperktheid in de beschikbare kapitalen, verminde ring van credietwaardigheid en der gelijke gevolgen van de vernietiging van talrijke waardevolle activa. Niet alleen de ondernemers, doch ook breede scharen van de in hun zaken werkzamen, lijden onder dezen gang van zaken. Onze Kamer is overtuigd, dat de ernst van dezeu toestand u evenzeer als den naast betrokkenen ter harte gaat. Meer hulp gewenscht. Onze Kamer weet en zij is daarvoor er kentelijk dat mede met uw steun veel is gedaan om de getroffenen zoo goed mogelijk fe steunen, doch deze voorloopige hulp is en ij ft noodzakelijk beneden datgene, waar op zij naar het algemeen gevoelen aanspraak zou mogen maken. Het zou zeker misplaatst zijn uit deze beschouwing, de slotsom te trekken dat van overheidswege langtaam zou zijn ge werkt. One kamer betoonde hierboven reeds van het tegendeel overtuigd te zijn. Doch aan degenen, die moeten wachten en <lie dit tot dusver met voorbeeldige blij moedigheid onder- bitter moeilijke omstan digheden deden, hebben de sedert de Mei dagen verloopen vijf maanden begrijpelij kerwijs veel langer toegeschenen dafi aan de organen der overheid, die niet geheel of ten dccle werkloos aan den kant behoef den te staan en dat dan ook allerminst heb ben gedaan. Er komt noodzakelijk een oogenblik. waar op bij de afweging van deze wederzijdsche omstandigheden, de nood van de wachten den sterker aanspreekt dan de erkenning van de moeilijkheden voor de in hun be lang werkenden'. Indien onze kamer de stemming juist aanvoelt, is dat tijdstip in de publieke opinie daar. dat onze kamer, hoezeer de ontplooi waardeerende. geheel •kan medeleven en medevoelcn met de tal rijke Rotterdamsche zakenlieden, tot wier tolk zij zich thans dan ook gaarne maakt door tot u hij dezen het dringende ver zoek te richten om te bevorderen, dat nu binnen zoo kort mogclijkcn tijd de be geerde en verwachte uitspraak zak worden gedaan, welke voor velen weder de moge- De bekende dagbladschrijver Schwarz van Berk vertelt in „Das Reich" van de indrukken, die hij over Nederland heeft gekregen. Holland wacht, aldus schr. Het schijnt 11 og niet te beseffen, wat er gebeurd is. Zoo lang van oorlog verstoken, schijnt het geen begrip te hebben van oorlogsgebeurte nissen. Holland rekent ln andere waarden en andere begrippen: in stilte geeft het verder krediet op den wissel, die op Enge land is getrokken. Holland wacht! Waarop? Op het „wan neer dit."... „wanneer dat"... Ziehier vra gen van een knap, zelfbewust commercieel en sentimenteel volk, waarvan echter de na iviteit op politiek gebied thans een'buiten gewoon contrast vormt tot zijn groote han dels- kolonisatorïsche begaafdheid. Naast de onzekere hoop op een keer van zaken aan Engelands kust, rijst voor den Hollander de vraag, of hij zijn koloniën nog zal kunnen redden, dat kostbare klei nood van Sumatra. Java, Borneo. Cèlebes en Nieuw-Guinea. Van daar immers kwam ■de rijkdom der laatste eeuwen. Daar ligt het internationale zwaartepunt van Hol land. Daar werd door 60 millioen menschen alles aan een 9-millioen-volk geschonken: olie, rubber, goud, hout, suiker, koffie, thee, tin. tabak, specerijen, rijst, kapok cocosvet, kolen, cinine, enz. In het lijkheid zal openen om hun krachten en gaven op" ruimer schaal aan te wenden tot instandhouding van het bedrijfsleven, dat is vooral ook van een zoo groot moge lijke werkgelegenheid, in het belang niel slechts van de naast betrokkenen, doch van gansch de samenleving in deze 'stad en in geheel het vaderland". Door het executieve comité van het Pan- Indische congres, in Wardha is het plan van Gandhi voor de burgerlijke ongehoorzaam heid aangenomen. Hoewel vorloopig slechts twee personen opdracht werd gegeven,.ge hoorzaamheid te weigeren aan de Engclsche hecrschers en zoodoende te riskecrcn in een Engclsche gevangenis geworpen te worden, acht men dit nieuwe besluit van het congres daarom van zoo groote beteekenis, omdat de Mahatma tot dusverre, ondanks den zwaren druk van zijn aanhangers, sccds geweigerd heeft naar het wapen van de burgerlijke ongehoorzaamheid te grijpen. Goedingclich- te kringen zijn van mcening, dat dit eerste besluit een proefballon van Gandhi is. Op welk tijdstip Gandhi het sein zal geven, waar op de burgerlijke ongehoorzaamheid tot over het gehcele land zal worden uitgebreid, hangt af van de ontwikkeling van dit weige ren van gehoorzaamheid. In kringen der nationale Hindoes heeft dit besluit van Gandhi groote vreugde veroorzaakt en thans wint de meening veld onder hen, dat in de naaste toekomst nieuwe vérstrekkende be sluiten zullen worden genomen, die totdus- verrc, a^s gevolg van de voorzichtige hou ding vaii den Ma'hatma, tegen den wil \an den radicalen vleugel der nationale Hindoes achterwege zijn gebleven. Zij wijzen op de twee besprekingen, die Gandhi onlangs met den Engelsche vice-koning voor Indië, lord Linlithgow heeft gehad en verklaren thans definitieve bewijzen le hebben, dat de vice- koning de gematigde eli rechtvaardige voor stellen, van den Mahatma van de hand heeft gewezen, zoodat de Hindoes met nationaal bewustzijn niets anders overblijft, dan met het inzetten van hun leven voor de door Engeland geweigerde vrijheid te strijden. De A.V.R.O. en het handelsregister De A.V.R.O. bad aan den kantonrechter te Amsterdam verzocht doorhaling te gelasten van haar inschrijving in het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Amsterdam. Nadat de kantonrech ter dit verzoek had afgewezen, heeft in hoogcr beroep de Amsterdamsche rechtbank alsnog de gevraagde doorhaling getast. Van deze beslissing kwam de Kamer van Koophandel in cassatie. De Hooge Raad heeft thans overwogen, dat krachtens artikel 2 der handelsregister wet onder „zaak" te verstaan is elke on derneming. waarin eenig bedrijf, door wicn ook. wordt uitgeoefend met het oogmerk winst te behalen. In verband hiermede overwoog de Hooge Raad voorts, dat dan ook bet uitgeven dér Radiobode als een zaak in di/»n zin zal zijn te beschouwen, indien de A.V.R.O. die uit gifte mot bedoeld oogmerk onderneemt. Derhalve zal. aldus besliste dc Hooge Raad. de rechtbank alsnog hebben te onder zoeken. of de A.V.R.O. de Radiobode uit geeft met het oogmerk om met die uitgifte winst te behalen., waarbij van geen hele- is of dat uitgeven de overige werkzaamhe den van de A.V.R.O. al dan niet over- hcer9cht. Op 66-jarigen leeftijd is na een langduri ge ziekte overleden de heer Louis Contran. Contran begon reeds op 16-iarigen leeftijd zijn loopbaan als komiek en was later vele jaren verbonden aan het revuegezelschap dr. Henri ter Hall. Nadien trad hij op als humorist in de grootste Ihatcrs prachtigste en grootste villalandschap van Europa, tusschcn Utrecht en Amersfoort, ziet men aan den weclderieen rijkdom, wat de koloniën voor Holland beteekenden. De dag zal echter komen, voorspelt schr.. waarnn Holland Engeland voor de poorten van Europa achter den gezichtseinder zal zien verzinken. Dat zal een dag der bezin ning worden. Ou dezen dag zal Holland naar Europa terugkeerenl Zoolang die dag niet gekomen is. zullen gedachten en gevoelens der meeste Hollanders zich be wegen in dit merkwaardige wankelen tus schcn wachten en hopen, dat sedert de' oor logsgebeurtenissen in Mei alle politiek door zicht benevelt. Niet dat er geen toekomst is voor Holland! Rotterdam b.v. zal. wanneer het Rijn— Donau-kanaal de Zwarte Zee met de Noordzee zal verhinden en .Toonden zijn be teekenis zal verliezen, de reusachtige han delspoort van Europa worden. In de .toekomst, aldus schr., zal men geen boopen rottende aardappelen en groenten meer aantreffen, die vroeger door-, een een zijdige handelspolitiek naast de verzorgde velden lage.n opgestapeld. Het land is dart immers ingeschakeld in het groote ver- brniksgehied van het Nienwe Europa. De heer Schwarz. van Berk wijdt dan uit over de oude nolitieke partijen, die thans nolitiek grondwater zouden ontdekken. Het water is al in hun eigen gebouw ge drongen, meent schrijver. Ook de Neder- landsrhe Unie zou dit niet kunnen verhel pen. De oude .100 partijen zijn reeds in den sjringvloed van dezen zomer ondergegaan. Door het aarzelen van rle oude nolitieke leiders zouden de meeste Hollanders nu eveneens wachten, dwarbii vergetend dat het Duitsche Rijk gern tijd te verliezen heeft. „Wanneer de Hollanders niet wil len meedenken, moet het Duitsche Rijk voor hen vooruit denken". STAMPPOT - ZONDAG IN NEDERLAND Zondag waren in verschillende steden in ons land de* leden der Duitsche kolonie, hier en daar met Nederlandsche gasten, aan den middagdiseh verzameld. Het was de eerste „eintopfsonntag". Dan eet men in Duischland zooals bekend, stamppot of erwtensoep of iets dergelijks, -een heel eenr voudig maal,maar men betaalt een zoo groot mogelijk bedrag, als de portèmonnaie maar ec.nigszins toelaat. Wie thuis zijn stamppot eet. draagt het bedrag aa.n geld, dat hij op zijn Zondagsch middageten uit spaart, af. Het geld. dat zoodoende bijeen- kofnt is bestemd voor dc volksgcnooten, die om een of andere reden in minder gun stige omstandigheden vcrkccren. Voor het ophalen der gelden en het uitdeelen van hetgeen noodig is, zorgen de vrijwillige medewerkers en medewerksters van de reusachtige organisatie Winterhilfc. In café Drccfzicht te Haarlem werd o.m. zoo'n maaltijd gehouden. Aan lange tafels zaten de gasten van allerlei rang en stand dooreen Het tafelgerei bestond uit een diep hord, een lepel en een papieren servetje. Buiten in den tuin stonden keukenswagens van de Duitsche weermacht. De koks schep ten de erwtensoep in groote pannen. Da mes en meisjes van de B.D.M. liepen rond cn vulden de horden Met een korte kernachtige toespraak werd de bijeenkomst geopend. Dan klikten de lepels in de borden. Buiten speelde een S.S.-kapel vroolijkc muziek. Jongens en meisjes liepen de zaal rond cn verkochten kleine modelletjes van kruisers cn vlieg tuigen cn kanonnen, <Jie men in zijn knoopsgat hing of bockjas met foto's. De opbrengst daarvan ging ook weer in de kas. Zoodoende, kwam een flink bedrag voor de behoeftige volksgcnooten bijeen. Verschillende Berlijnsr.he leveranciers zijn het slachtoffer geworden van een oplichter, die zich uitgaf voor een bekende filmregis seur, die van alles gebruiken kon voor „zijn nieuwe film". Foto-toestellen en radio-apparaten, hor loges, sieraden en bontmantels voor zijn „filmdiva's, bestelde lui; het woord „film regisseur" opende alle deuren voor hem, en» dc man betaalde contant, zij het met cheques, waarvoor geen dekking 'aanwezig was. Alles wat hij machtig kon worden, word tc gelde gemaakt bij opkoopers, of naar de bank van leening gebracht; zijn vrouw, die van deze practijken wars was, gaf hem niet aan bij de politic, maar vroeg en verkreeg echtscheiding, een maatregel, die zeer verstandig bleek, want de crimi- neele politie kwam den oplichter op het spoor. Dezer dagen werd hij te Berlijn ge arresteerd, hij bleek-te zijn de negen en twintig jarige Gi'mther IIoffmann-Köpping, die nog nooit een voet in een filmatelier had gezet, en die vele slachtoffers had ge maakt, door zijn zwendclpractijken „in ro- manhafter Aufmacliung", zooals hij hei noemde. Dagelijks komen nieuwe slachtoffers zich aanmelden, allen gedupeerd door hun iicht- geloovighcid en hun vertrouwen in den zeer bespraakten „regisseur", die alles en nog wat noodig had voor zijn nieuwe film! Be verkeerde bonnen op de op- plakvellen geplakt. AMSTERDAM. 14 Oct. Bij de inleve ring van de plakfonnulicren voor vet- cn boterbonnon van winkeliers zijn naar dc politie van 't hoofdbureau is gebleken tal rijke onregelmatigheden gepleegd, deels uit moedwil, in verscheidene andere gevallen ongetwijfeld door onwetendheid. Op deze formulieren moesten de ingeleverde vet-en boterbonnen 5 tot cn met 12 worden opge plakt. Tegen inlevering van de vctbonnen nummer 9, 10. 11 en 12 hebben de winke liers boter verkocht voor 10 cent minder dan de normale prijs. Op deze bonnen kun nen de winkeliers thans via het distributie kantoor deze korting terug ontvangen. In vele gévalen bleken nu oude bonnen en niet geldige bonnen op deze formulieren tc zijn geplakt, waardoor de winkelier dus een grooter reductie zou krijgen dan waarop hij recht heeft. De politie zet het onderzoek nog voort. Vermoedelijk zal in een 20-tal gevallen pro cesverbaal worden opgemaakt. Liquiditeifsrooeilijkbeden bij ondernemingen In het belang van de instandhouding van het bedrijfsleven kan door liet verstrekken van crcdietgaranties of op andere wijze fi nancieele hulp worden verstrekt aan onder nemingen, die in financieele moeilijkheden zijn geraakt door het. als gevolg van de buitengewone omstandigheden, niet binnen komen van vorderingen uit hoofde van goe derenleveranties aan liet buitenland of door andere daaruit voortvloeiende blokkeering van activa in het buitenland. De boven bedoelde hulp kan slechts wor den verleend, indien ook onder de tegen- oordige omstandigheden een behoorlijke ba sis voor de rentabiliteit van de betreffende onderneming aanwezig is, respectievelijk met het behoud van het bedrijf voor de toe komst een algemeen belang wordt gediend. GRAS. EN KLAVERSOORTEN. In het verordeningenblad is een besluit opgenomen, waarbij alle gras- cn klaver zaden worden aangewezen als crisisproduc ten in den zin der landbouwcrisiswet. BOERDERIJBRAND TE ASTEN. Gehcele oogst verloren gegaan. Gistermiddag is door onbekende oorzaak brand ontstaan in dc boerderij van den heer Kuypers te Asten (N.B.). Het, woonhuis met de stallen en schuur brandden tot don grond toe af. De gelieclc oogst ging verloren. Ook kwamen nog zes varkens-in do vlammen om. Verzekering dekt de schade. MINISTER ALIBERT GEEFT EEN TOELICHTING OP HET JODEN- STATUUT. De Fransche minister van justitie. Ali- bert, heeft in een interview, verleend aan hel. blad „Suisse" met betrekking tot het Jodenstatuut medo,gedeeld, dat er ten aan zien van de Joden in Frankrijk geen ras senwet in den eigenlijken zin zal worden uitgevaardigd. De regeering is alleen van plan maatre gelen te treffen voor de openbare veilig heid. Het gaat er om het Joodsche element in de hooge functies in de politiek, het eco nomische leven en de pers onmogelijk te maken. De prefect en buitengewoon beheerder van Marseille heeft krachtens de onlangs uitgevaardigde wet volgons welke voortaan rijks- en gemeentchetrekkingcn alleen ver vuld mogen worden door Fransehen die van Fransche ouders afstammen, 478 ge meenteambtenaren ontslagen. Naar uit Virhv wordt gemeld, is. vol gens een publicatie in het „Staatsblad", het geheele roerende en onroerende bezit van Maurice en Edouard Rotsnhsehild door rlp justitie in beslag genomen. Dezelfde maatregel werd genomen. tegen het vermo gen van don bekenden journalist Gerand genaamd Pertinax. Deze drie personen zijn zooals hekend, vervallen verklaard ven hun Fransche staatsburgerschap. Naar uil Virhv wordt gemeld, heeft het. hof van appèl te Lvon gisteren het hooger beroep van. den. Franschen minister van binnenlandsche zaken. .Tcnn Zay. die on langs door- bel dertiende militaire gerechts hof wegens desertie tot degradeering en de portatie was veroordeeld, verworpen. Amsterdamsche effectenbeurs Schaarschte aan metalen in Engeland Volgens berichten uit Londen is in Enge land de laatste weken een merkbaar schaar scher worden van metalen ontstaan. De re geering heeft besloten een nieuwe maatre gel te nemen, op grond waarvan de nog aanwezige reserves metalen heter ter hand worden genomen. Als eerste maatregel wordt hekend gemaakt, dat de Britsche staat een reserve van tin laat aanleggen. Als motief wordt in do bevoegde kringen ge noemd. dat de in particuliere handen zijnde voorraden buitengewoon verminderd zijn en dat ook uit het buitonland de levering niet in voldoende boeveelheden geschiedt. Om trent d'eze tinreserve, bij welker vorming de staat niet zuinig is met financieele mid delen. wordt natuurlijk in de eerste plaats hot beschikkingsrecht voor de bewancnincs industrie behouden. Over het geheel is dit vormen van metaal reserves onder leiding van den staat een nieuw economisch tee- ken van nood in Engeland. EEN EERLIJKE VINDER. Zaterdag heeft een bewoonster van dc Beethovenstraat bij het verlaten van het Amoricanhotel oen tasch, waarin zich een bedrag van f 8200 alsmede een paspoort be vond. verloren. Nog dienzelfden avond heeft de vinder zich hij haar aangemeld en de tasch en het geld teruggebracht. Een groote groote belooning was zijn deel. Vertrek der Enpelschen uit Roemenië BOEKAREST, (D.X.B.). Gisteren vertrok oen groot aantal Engelschen. o.m. verschei dene leden'van dc Engelsche legatie, met aan het hoofd d<e militaire attaché, Mac Xadd. uit Boekarest. Als motief voor het vertrek van een groot deel der legatie ge ven de Engelschen. dat zij dé Intellieence Service in Roemenië ontbinden en de legatie thans nog slechts zullen bezetten met de voor den normalen politieken arbeid nood zakelijke krachten. De vertrekkende mili taire attaché is vooral zeer gerompromiteerd door de verklaringen van de tüdens de twee laatste weken gearresteerde Engelsche pe trol eu min eenieurs. Hun verklaringen, bewe zen ondubbelzinnig, dat Mac Nadd het hoofd* was van den geheimen Engelschen dienst in de Roemeonsche hoofdstad cn chef van de voorbereidende sabotagcondcr- neming. Met hem vertrekt ook zijn verte genwoordiger bij de leiding van de intelli- gence service, kapt. lt. Pember. die door de Engelsche legatie in Boekarest bij het ministerie van buitenlandsche zaken was opgegeven als persattaché. CHINEESCH SUCCES Naar Chïneesrhe militaire kringen mee deden. zou Hot den Chineezen Zaterdag ge lukt zijn de Matane-forten aan den zuide lijken oever van de Yangtze tussclien Woe- hoe en Kioekiang in te nemen. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. Nederland 1940 I 4 100 100% Nederland 1940 II 4 9615/16 96 15/16 Idem met bel. fac. 100 100 Nederland 1938 3.3% 88%-883/ V SS%-87% Oost-Indië 1937 3 84*4 85% Oost In dié 1937A 3 83 1/16 83% Duitschland 1930 5% 45%-43 37%-40% DUITSCHLAND D. Gr. b *40 Ct 6 Konv Kas (m.v.) 4 77 63 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '3,7 I 3% 88%. 's Grav. '37 1 3% 93% 93% N.-Holl. '38 3 SG N.-Holl '38 II (3%) 3 86 86 11/16 R'dam '37 I. III 31/2 86 87 Z.-HolJand 1937 3 88% ENGELSCHE AANVALLEN OP DUITSCHLAND. In den vorigen nacht zijn de Engelschen met weinig vliegtuigen en afzonderlijk vlie gende toestellen naar West en Noord- Duitschland gevlogen. Zij kwamen slechts boven enkele streken van het grensgebied. Eenige woonhuizen werden beschadigd. De^ bovenbouw van een zijspoor naar een fa briek werd op één plaats vernield. Ver scheidene bommen vielen op het open veld. Er ontstond geen militaire schade. HYPOTHEEKBANKEN. Ned Hvp.b. Veendam 3% 94% 94% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN Buitenland. Farbenind. I. G. 7 116 115 Gelsnk. Berg 5 63 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland Koloniale Bank A 155 163 Ned. Ind. Handelsb. A. 116% 11934 Ned. Handel Mij. c.v. A. 105 108 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. 121-121% 120%-122% Calvé Delft c. v. A. 93 913,4 Centr. Suiker Mij. 175%, 1S0 Fokker g. A. 175 165 Lever Bros en Unilever c.v.A 136%-139% 142-135 Nèrl, Ford 339% 332 Philips G B.v A. 204-198 20334-197 Philipsp ref. A. 145 142% Buitenland. Anaconda copper c.v. A 21%-21 22%-22%' Am.'Sm. en Ref. c.A. 35% Bcth. Steel c.v. A 65%-64% 071/2-68 Gen. Motors c.v. A. 40% 42 Kennecot Copper c.v. A North. Am. Aviation c.v. A. 11 Rep StPel c.v. A. 16%-16 1/I6 J8\s U. S. Steel c.v. A. 49%-4S% 50*4-01 PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Binnenland Dordtsrhe Petr. g. A. 216% Knn Petr. 238%-240 23<-243 Buitenland. Shell Union cv A. 8-8l/16g Tide Water c.v. A. 7%-8 8%-8% SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN Holland ATnerika lijn A. 104-105% 103*105 Java China Japan lijn A. 129%-130% 1~9 Kon. Ned. Sroomh Mij. nat. bez. v. A. 142%-144 142-139 Kon. Pakefvaart A. 200 200 Ned. Scheepv Unie A. 147-149 14<-144 Rott Llovd A. 123% Stocmv. Mij. Nederland A. 123 1~1-1~2% SUIKERONDERNEMINGEN. 375-384 401-405 206 225-223 j 210 219-223 95%-97% 111-116 II V.A. Javasehe Cultuur N I.S U. Ver. Vorstenl. f.ult. TABAKSONDERNEMINGEN. 140%-144 146-148 196%-200 208%-2 09 165-167 174-175 Doli Batavia Mij. Deli Mij. c. v. A. Senembah RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber 214-218 224-218% Bandar Rubber Mij. A. 152 Deli Batavia Mij. A. 168 169 4-1'! VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zürich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 1.88 3/15-1.88 9/16 7528—75 43 30.1130.17 3.813 82 44.81—44 90 43.59—43.68 1.86%1.90% 30.08-30.20 44.76—44 94 43.55—43.73 ZWEEDSCH SCHIP VERGAAN. STOCKHOLM. 14 Oct. (D.X.B.) Het Zweed sche telegraafagentschap T. T. meldt, dat het Zweedsche s.s. „T-Iollandia" uit Goete- borg gisteren na oen aanvaring met het Finsclie s.s. „Eosoidon" voor Landsort is gezonken. Negen leden der 22 koppen tel lende bemanning werden door de Poseidon aan boord genomen. Van dc overigen weet men nog niets. De „Hollandia had een in houd van ca. 2000 ton. AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN VOOR BRAZILIË. De eerste groep van 18 bommenwerpers van het type North American, die de Brazi- liaansche weermacht in de vereenigde sta ten gekocht heeft, is in de Braziliaansche hoofdstad aangekomen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2