Een grootsch plan voor NoordrHolland Gelukkigs combinaties in tal van dealen dei provincie Akkertje „ZIEKENZORG" De samenvoeging der gemeenten Gedeputeerde Stateo tegen de voorgestelde combinaties Zenuwachtig Arrondissenients rechtbank te Alkmaar Dinsdag 15 October 1940 Tweede blad COMBINATIE SCHAGEN—WARMEN- MENHUIZEN—ST. MAARTEN ALS OOK BARSINGERHORN—WIERIN- GERWAARD DE ZWAKKE PUNTEN Op grond van de motieven voor aamenvoeging zelfniet lo gisch. De groote vraag: Wie zullen de nieuwe bestuurders zijn. Twee gronden zijn er, waarop de Secretaris-Generaal, aldus verne men wij uit goede bron, overweegt verschillende gemeenten samen te voegen en zoo noodig gemeente grenzen te wijzigen: 1. Door samenvoeging van nood lijdende gemeenten met finantieel sterkere gemeenten kunnen le venskrachtiger eenheden tot stand worden gebracht. 2. De toestand waarin de over heidsfinanciën zijn geraakt en dit geldt natuurlijk ook ten aanzien van gemeenten, welke -nog finan cieel onafhankelijk zijn, dwingt om elke besparing op het bestuursap paraat te bevorderen. In aansluiting op ons bericht van giste ren laten wij nu allereerst de lijst van ge meenten volgen, welke de Secretaris-Gene raal overweegt in Noord-Holland te ver eenigen. Men ziet hieruit dat voor de ge- heelè provincie de maatregel eventueel van diep ingrijpenden aard zal zijn. Schagen, St. Maarten, Harenkarspel en Warmenhuizen. Barsingerhorn en Wieringerwaard. Oudkarspel, Noord-Scharwoude, Zuid- Scharwoude en Broek op Langendijk. Zijpe en Callantsoog. Winkel, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp en Hoogwoud Heerhugowaard, Hensbrock, Obdam en Oterleek. St. Pancras cn Koedijk. Alkmaar en Oudorp. Bergen cn Schoorl. Eginond aan Zee, Egmond Binnen en Hei- loo. Mcdcmblik en Opperdoes. Abbekerk, Midwoud cn Twisk. Opmeer, Sijbekarspel en Wognum. Wormer, Jisp en Wijdcwormer. Kwadijk. Middelie, Warder, Oosthuizen, Beets en Oudendijk. Avcnhorn, Ursem en Berkhout. Nibbixwoud, Westwoud, Zwaag en Blok ker. Schermerhorn, Zd. en Nd. Schermer, Graft en Ue Rijp. Uitgeest. Akersloot en Limmen. Castricum en Heemskerk. Wormerveer, Koogzaandijk en Koog aan de Zaan, Westzaan, Krommenie cn Assendelft. Venhuizen, Wijdenes cn Schellinkhout. Hoogkarspel, Grootebroek en Bovenkars- pel. Monnikendam, Katwoude, Ilpendam en Broek in Waterland Heemstede en Bcnnebroek. Weesp en Weesperkarspel. Nederhorst den Berg, Ankevecn, Korten- boef en 's-Graveland. Laren en Blaricum. Naarden en Bussum. Een kort proces. Waar de verordening van den Rijkscom missaris betreffende maatregelen op adml- nistratiercchtelijk gebied, d.d. 1 Augustus 1940 den Secretaris-Generaal uitgebreide bevoegdheden heeft gegeven, kondigt hij op grond hiervan aan. dat hij geen rekening zal houden met art. 158 van de Gemeente wet. Volgens dit artikel zou een tamelijk wijd- loopige procedure moeten worden gevoerd om aan alle motieven die vóór of tegen een voorste] tot samenvoeging kunnen worden aangevoerd recht te laten wedervaren. Gcd. Staten vragen dan behalve het advies van Óen Raad ook het advies van een commis sie van ingezetenen, de z.g. neven raad. Ver schillende maandenlange termijnen moe ten worden in acht genomen. Thans vraagt de Secretaris-Generaal slechts het oordeel van Gedeputeerde Sta ten en het advies van de raden der betref fende gemeenten. Naar wij vernemen hebben Gedeputeerde Staten hun advies reeds gegeven en dit luidt... afwijzend voor het plan tot samen voeging in den huidigen vorm. VOOR 1 JANUARI. Volgens ons ten dienste staande inlich tingen zou op 1 Januari 1941 de nieuwe toestand moeten ingaan, zoodat het begrij pelijk is, dat van de gemeenteraden ge vraagd wordt zich vóór 15 November a.s. uit te spreken. Er resten den secretaris-gene raai dan dus nog slechts zes weken om te beslissen over de zaak zelf, en over de ver schillende mutaties, welke onder de ge meenteambtenaren moeten plaatsvinden. Immers vele burgemeesters en secretaris sen kunnen door den nieuwen toestand niet gehandhaafd blijven. Wat de grenswij zigingen1 betreft wordt er op gewezen, dat de praktijk leert dat deze veel ingewikkel der zijn en meer tijd in beslag nemen. De hoogcre instanties wensclion ook eerst dan de grenswijzigingen aan de orde te stellen, wanneer de zaak van de samenvoeging in kannen en kruiken is. Ongetwijfeld zullen dus nog wel dè noodige plooien kunnen worden gladgestreken door ruiling van ge bied. Wanneer wij nu de plannen voor Noord- Holland in hun geheel bezien, dan kan niet anders worden geconstateerd dat in bijna alle gevallen met. alle factoren is re kening gehouden welke voor samenvoeging der voorgestelde gemeenten kunnen pleiten. Voor de Streek en voor de Zaan liggen ons inziens de oplossingen voor de hand, men treft daar evenals aan de Langedijken gemeenten aan die in elkaar vloeien en waarvan alleen de grenspaal den vreemde ling doet vermoeden op ander grondgebied fezijn dan een minuut geleden. Ook voor de gooische dorpen was de oplossing een voudig en is zij als gegeven zeer aanvaard baar. Wij zeiden gisteren reeds dat wij de samenvoeging van Bergen en Schoorl en Koedijk cn St. Pancras. zoomede de rorqhi- natie Heerhugowaard, logisch vinden, om dat zij economisch verantwoord is en geo grafisch evenmin moeilijkheden oplevert. Over Langedijk één behoeven wij niet. meer te praten, van don beginne af hebben wij ons hier in de rijen der voorstanders ge plaatst en de kleine dorpspolitiek veroor deeld. welke de volksvertegenwoordigers belette de groote lijn te blijven volgen. Broek op Langendijk zal moeten leeren zich niet meer als een uitverkoren kolonie te beschouwen cn de overige gemeenten zullen, waar dit mogelijk en tegenover het algemeen belang verantwoordis rekening moeten houden met de godsdienstige over tuigingen der Broekers, wie hun levens opvattingen nu eenmaal op andere wegen voert, dan de doorsnee Langedijker gewoon is te bewandelen. Nu wij tijd hebben ge had \iet plan nader te hostudceren blijven wij onze bezwaren houden tegen enkele samenvoegingen in ons Noorderkwartier en wel in de eerste plaats op de gronden welke de secretaris-generaal zelf als de be langrijkste voor de gepropageerde eenheid beschouwt. Wanneer Schagcn, Warmenhui zen? en St. Maarten bijeen worden gevoegd, zal er van een levens krachtiger eenheid nauwelijks spra ke zijn. Alle gemeenten zijn nood lijdend of zweven op den rand van den afgrond. De reserve, welke Schagcn nog heeft uit den verkoop der gemeentelijke bedrijven is na tuurlijk in goedertnwaarde omge zet. reeds danig gekrompen, en wan neet* de marktplaats, die op de an dere bovengenoemde gemeenten maar zeer weinig steunt,, evengoed met ze wordt samengevoegd zal het, mits de finantieele verhoudingen tusschen rijk en gemeente anders worden geregeld een dood kindie met een lam handje blijven. Wan neer Barsingerhorn en Wieringer waard worden samengevoegd krijgt men nog slechts een gemeente van 3000 zielen, welke weliswaar door de aanwezigheid v. finantïeelkrachtigc ingezetenen op een solide basjs rust, maar welke door het te gering aantal inwoners toch nooit werke lijk groote plannen, die besparing kunnen geven kan uitvoeren zonder medewerking van omliggende ge meenten. Wij voor ons blijven de samen voeging van Sciiagen, Barsinger horn en Wieringerwaard voorslaan, liefst met St Maarten en de buurt schap Dirkshorn (Schagcrwaard er- hij) en anders alleen de drie eerst genoemde gemeenten en dan St. Maarten vercenigd met Harenkarspel en Warmenhuizen. Dan krijgt men èn geografisch èn economisch een beter geheel. Nieuwe namen. De gemeenteraden zullen moeten advi- seeren welke tegenwoordige gemeente straks de centrumgemeente moet zijn en welke naam de nieuwe gemeente zal moe ten dragen. Voor de combinatie „Sehagen" zooals wij die nu verder, zonder de andere gemeenten tekort te willen doen, zullen noemen lijkt ons dat al een bijzondere moeilijke opgave. Schagcn de hoofdplaats door het feit van zijn grootere economische bedrijvigheid en zijn steedscher karakter? Bij de nïeuwé toestand ligt het geheel ex centrisch, en is Donderdag, de marktdag ook voor Warmenhuizen Ilarenkarspel en St. Maarten niet van zoo overwegend be lang als voor de gemeenten met de groote weidebedrijven. Warmenhuizen, Dirkshorn en St. Maarten zijn immers veeleer op de veilingen aangewezen? Warmenhuizen zal men zeker niet als centrumgemeente kie zen rest nog slechts Harenkarspel, speciaal Dirkshorn. Er zou in Dirkshorn heel wat moeten gebeuren, wil het de „hoofdplaats", van de nieuwe gemeente worden. En dan de naam? Moet Harenkarspel van de brief hoofden verdwijnen, Harenkarspel dat vele buurtschappen overkoepelt? Móet Schagcn van de kaart? Of moet er een geheel nieu we naam komen? Vragen waar wij voet stoots geen antwoord op weten. KWESTIES... Met belangstellingmag het oordeel van de gemeenteraadsleden worden afgewacht. Het zal vermoedelijk hun laatste oordeel zijn, want het. zou niet in de bedoeling liggen gemeenteraden nog weer opnieuw te be noemen en van de betreffende gemeenten worden zij per 1 Januari op non-actief ge steld. De edelachtbare hceren hebben een groote verantwoordelijkheid, zij zullen met groote ernst en na rijpe overweging hun advies moeten geven. Envooral niet te- geen een bepaalde samenvoeging moeten zijn, omdat deze of gene „partij" in de nieuwe gemeente de overhand zon krijgen of dat dit of dat geloof door de meeste aan hangers vertegenwoordigd zou zijn. Die tijd hebben wij gehad. Het blijkt wel dat de secretaris-generaal hiermede in het ge heel geen rekening houdt en zeker advie- Neem zen die ook maar zóóveel op geloofs en po litieke overtuigingen steunen naast zich neer zal leggen. Een eigenaardige kwestie vormen voor de in het nieuwe plan opgenomen gemeenten de begrootingen voor 1941. Ze zullen op geen enkele reeöle basis meer steunen en tocli lijkt het ons gewenscht ze vast te stel len alsof er niets aan- het handje was, om althans uit de afzonderlijke cijfers een openingsbalans te kunnen opmaken. De ontwerpl>egrooting destijds opgesteld uit de cijfers van de afzonderlijke Langendijker gemeenten voor allen tesamen gaf een leer zaam beeld. EN WIE ZAL DE TEUGELS IN HANDEN NEMEN? Een tecre kwestie waarop wij thans niet in willen gaan. Er zijn onder de zete lende burgemeeslers onder de secretarissen en zelfs onder eerste ambtenaren figuren, die zeker het nieuwe scheepje met vaste hand zouden besturen. Er zijn er ook. die zeker niet in aanmerking komen, die reeds thans, nu ze kleinere gemeenten hebben, vóór te gaan, in dezen tijd niet meer de aangewezen bestuurders zijn. Wij hebben slechts één wensch; laat men ons de bekwaamste man geven een man die de mentaliteit der bevolking kent. een man met Durf, INITIATIEF EN HERSENS. Anna Panlowna Zaterdagavond hiQld het ziekenfonds „Ziekenzorg" haar jaarlijksche Algemecne Vergadering in het lokaal van den heer Slikker. De Voorziter, de heer K. Keuris Azn., riep de aanwezigen het welkom toe cn wees er op, d'at deze vergadering wordt gehouden in een tijd van groote beroering. waarin vrije beslissing over het houden van een vergadering niet meer een zaak is. die door het bestuur wordt uigemaakt, maar waar voor goedkeuring van de bezettings-autorï- teiten dient te worden gevraagd en ver kregen. Overigens dient erkend, dat hier van tot dusver in het werk der Vereeniging geen moeilijkheden zijn ondervonden. De Voorzitter wijst verder op den gezon den groei, waarin „Ziekenzorg" zich mag verheugen. Telde de Vereeniging vorig jaar per 1 October 2982 verzekerden, per 1 Oct. j.1. Iwdroeg dit 3138, hetgeen ongeveer 51 a 52% van onze vaste bevolking uitmaakt. Ook de gang van zaken is, in het eerste jaar. dat „Ziekenzorg" het volle risico van Operatie- en tSpecialistcnkosten heeft ge dragen, vrijwel in overeenstemming ge weest met de veivvarliting welke het be stuur hiervan koesterde. Men weet, het was ongeveer een half jaar voor de aanvang van het boekjaar, dat per 30 Anril geëin digd is. dat ..Ziekenzorg" in principe be sloot. dit risico geheel op zich te nemen. Aan het bestuur werd al spoedig voorspeld, dat liet nu afgeloojfon boekjaar wel een zeer kostbaar jaar zou worden, omdat meer dere leden wier ongesteldheid gedoogde hier mee tot na 1 Mei 1939 te wachten, voor ope ratief zou woorden ingegrepen, van deze ver ruiming van verstrekkingen zouden ge bruik maken. Het bestuur heeft dit groote re risico, dat toch slechts voor één jaar kon gelden, evenwel, aanvaard. Het kon dit doen omdat het flinke reserve bezit, die het mo gelijk maakt ernstige sfootcn op te vangen. Het jaarverslag van den Penningmeestér, dat straks zal worden uitgebracht, zal de leden nu nader inlichten, hoe de cijfers over het afgeloopen jaar zijn geweest. De uitsluiting van het Molst-risico, waar toe wij meenden in het afgeloopen voor- iaar te moeten overgaan, is een verstandig besluit geweest. Weliswaar is Anna Pan lowna er gedurende de afgeloopen maanden wat de oorlogsslachtoffers betreft, zeer ge- lukkig afgekomen, doch wie in het oog houdt, dat in deze gemeente reeds een zoo groot aantal bommen zijn neergekomen, zal kunnen begrijpen, welk een geweldig offer dit. indien een aantal hiervan op huizen zouden zijn terechtgekomen, van den kas onzer Vereeniging zou hebben gevergd. De viering van het 25-jarig bestaan van „Ziekenzorg", welke vorig najaar, tijdens de mobilisatie, werd uitgesteld tot betere tijden, heeft, zooals ieder begrijpelijk zal voorkomen, tot heden nog niet plaats ge vonden. Blijft deze toestand nog lang voort duren. dan zou het wel eens kunnen zijn. dat dit uitstel tot afstel zou leiden. Ten slofte meent de Voorzitter nog te moeten wijzen op de pogingen tot concen tratie. van Ziekenfondsen, welke den laats- ten tijd opgeld, doen. Hoewel de Centrale Bond van Ziekenfondsen, waarbij „Zieken zorg" is aangesloten, evenmin als onze Ver eeniging hiervan een tegenstander is. is spr. er van overtuigd, dat nog vele moeilijkhe den zullen moeten worden opgelost, wil het hiertoe komen. Slechts in gezonden zin op gelost, kan een zoodanige concentratie wor den aanvaard. Op dit oogenblik ontbreekt daar echter nog wel een en ander aan. Nadat de Secretaris, de heer P. J. Crum. de notulen der vorige vergadering heeft, voorgelezen en deze onveranderd zijn goed gekeurd, brengt de Penningmeester, de lieer T. Jougejan, het financieel verslag uit over het afgeloopen boekjaar. Hieruit blijkt dat de totaal-inkomsten hebben bedragen f 25.541,29, de totaal-uitgaven f 26.451.81. zoodat het boekjaar 1939—'40 aan de Ver eeniging een tekort heeft opgeleverd van f 910.52. De Voorzitter wijst er nog eens op, dat indien niet zoovelen op de betaling van het volle risico door „Ziekenzorg" hadden gewacht, het cijfer van inkomsten en uit gaven vermoedelijk vrijwel met elkander in overeenstemming zouden zijn geweest. Ter illustratie dceltspr. nog mede, dat de uitga ven over de eerste vier maanden van het nu pas aangevangen boekjaar ongeveer 12000.- Inger zijn gebleven als dezelfde maanden van het afgeloopen boekjaar. Dit voorloopig gunstige resultaat is natuurlijk mede een gevolg van een op zichzelf staande gunstige schommeling, die later door een ongunstige weer kan worden genivelleerd, doch het bestuur acht het zeker, dat de uitgaven over de hedoelde maanden van vorig jaar zeer aanzienlijk zijn beïnvloed door de tal rijke opnamen, welke in de eerste maanden daarvan hebhen plaats gevonden, doch die feitelijk eerder hadden behooren te ge schieden. De heer J. van Nuland is het hier volko men mee eens. maar zou toch, indien meer dere tekorten zouden volgen, maatregelen hiertegen wilen nemen. De Voorzitter zegt, dat zulks ook in de jicdoeling ligt. Er bestaat gelukkig, een flinke reserve, doch wij mogen daarvan niet teveel afnemen. Onze positie is een ster kc. maar zij dient dat ook te blijven. Het bestuur zal dus de kas-positie voortdurend in het oog'houden en. wanneer zulks noodig zon blijken, maatregelen daartegen treffen, Als hierna de beer D. Dekker, namens de Commissie van Toezicht, heeft gerappor teerd, dat bij de gehouden controle steeds kas en boekon in de beste orde zijn bevon den. wordt door den Voorzitter aan den Penningmeester dank gebracht vóór diens accuraat beheer en hem hiervoor decharge verleend. Ook aan^de Commissie van Toe zicht wordt dank gebracht voor hare be moeiingen. De bestuursverkiezing, welke hierop volgt heeft tot resultaat, dat de heeren P. J. Crum en S. Hoogmoed beiden met op een na algemecne stemmen worden herkozen, terwijl in de plaats van den heer P. Kooi man, die als lid der Commissie van Toe zicht moet aftreden, doch niet herkiesbaar is, de heer J. O. Schildcrman bij tweede vrije stemming de meerderheid verwerft. Nog enkele interne «aken worden hier na behandeld, waarna de rond vraag volgt, die echter niets vermeldingswaards ople vert. De Voorzitter sluit hierop met een woord •van dank en hoopt, dat een volgende ver gadering onder gunstiger omstandigheden zal kunnen worden gehouden. FRAUDULEUZE SLACHTING. Door den directeur van den Vleesch- keuringsdienst te Den Helder en den gemeenteveldwachter te Anna Pau- lowna, standplaats Breezand, zijn aldaar in een bollenschuur varkens in beslag genomen, die frauduleus waren geslacht. Van een en ander werd proces-verbaal pogemaakt. POLITIERECHTER (Zitting van Maandag 14 October) Texel DE KEEL DICHTGEKNEPEN Het was een ferme flinke kerel deze P. J. K. te Texel, die terecht moest staan, omdat hij aldaar een zekere P. R. te Texel hij z'n keel had gegrepen en deze had dichtgekne pen. Verd. die een opgewonden persoon bleek te zijn, ontkende het hem tenlaste gelegde, wel had hij R. in z'n nekvel gegre pen en gebracht op de plaats waar hij hoor de. De mishandelde had verd. gezegd, dat deze de fiets van z'n zoontje had weggezet en deze had toen geantwoord, dat get. dan maar eens moest zeggen wie" dat beweerd had. Maar dat wist get. niet. Daar de tw.ee opgeroepen getuigen niet waren verschenen vroeg de Off. van Justitie, mr. baron van Tuyll van Seröoskerkcn, aanhouding van de zaak tot 11 November a.s. De Politie rechter, mr. Krabbe kan zich hiermede ver eenigen. Noor-Schar w oude. DE VERLEIDING WAS TE GROOT Mej G H. uit Amersfoort was op 11 Mei jl. geëvacueerd naar Noord-Scharwoude en uit dankbaarheid voor de betoonde gast vrijheid ha'd verd. die niet was versche nen op 20 Mei een japon, toehehoorende aan mej. C. S. urt Noord-Scharwoude ge stolen en mee naar Amersfoort genomen. Voor de politie had verd. erkend. Zij had uit armoede, gehandeld. De Politierechter wilde de stukken stel len in handen van den Rechter Commis saris om een voorlichtingsrapport over verd uit te lokken. Dus ook deze tweede zaak kwam niet tot een einde, daar de vvaarn. Officier van justitie ook de wen- schelijkheid van een dergelijk rapport in zag. Broek op Langend ij k. AAN HET LOKET. De vrachtrijder M. de W. uit Broek op Lan gendijk had op 3 Juli beleedigende woorden geuit aan het adres van een zekere N. v. D. Verd. ontkende. De postbeambte N. v. D. uit Broek «p Langendijk had op genoemden datum aan het loket gezeten, toen verd. den directeur wenschte te spreken. Aangezien zulks niet ging, voegde verd. aan get. beleedigende woorden toe. De tijdelijke postbode J. M. uit Broek op Langendijk bevestigde deze lezing. Verd. ontkende grof te zijn opgetreden, daar herinner ik me niets van. De wnd Officier merkte op, dat hij dan een vrcem.d herinneringsvermogen had. De politierechter zeide, dat deze verd. reeds driemaal was veroordeeld en bekend stond als prikkelbaar en óploopend. De Officier requisitoir nemend eischte 40,boete subs. 20 dagen hechtenis en conform dezen eisch werd verd. door mr. Krabbe veroordeeld. Harenkarspel. EEN RARE SINJEUR. Op Zondag 7 Juni j.1., des morgens om half twaalf kwam een zekere N. D. uit Haren karspel, uit de katholieke kerk te Tuitje hom, toen verd. Th. S. uit Harenkarspel op hem toekwam en zeide: „Wanneer zal er weer een procesverbaal gegeven worden aan mij I)e Politierechter tot N. D.: O ja. u bont bij de Luchtbescherming en u deedt uw plicht. Vertelt u verder! Toen ik uit de kerk kwam aldus get. kwam verd. op me af en gaf me tweemaal een. stomp tegen m'n schouder. Verd. zeide, dat deze get. overal had rond verteld: „Nu heb ik S. fe pakken." Dat is niet zoo aldus get. de man heeft mij voordien al grof beleedigd. De arbeider C. B. uit Harenkarspel had de mishandeling gezien en verklaarde het zelfde als de vorige get. De wnd. Officier van Justitie requisitoir nemend, achtte het feit ernstig, daar verd. iemand had mishandeld, d'ie enkel en alleen z'n plicht, had gedaan. Mr. v. Tuyl van Se- roos kerken eischte derhalve een gevangenis straf voor den tijd van veertien dagen. De Politierechter, Mr. Krabbe, deed er de helft af en veroordeelde verd. tot zeven dagen gevangenisstraf. Heerhugowaard. EVACUATIE-ELLENDE De veehouder J. v. "SI. uit Heerhugowaard, had oo 8 Juli den caféhouder K. R. uit de zelfde gemeente mishandeld, enkel en alleen omdat deze verd. niet genegen was geëvgeu- eerden uit Den Helder onder dak te brengen. Get. R., was opzettelijk in het gezicht ge krabd, nadat, verd'. hem van achteren om den lials had gegrépen.' De krabbels waren wat gaan zwéren, zoodat get. naar den dokter moest. De dok tersrekening was 17.50. Dat vind ik verschrikkelijk hoog, zeide verd. Nu, we zullen óns toch maar hóuden a£n de rekening van den deskundige. Daarna kwam vast te staan, dat get. met den broer van verd. aan het worstelen was geraakt en get. door verd. van z'n broer, die op den grond lag. had afgerukt. Get. J. W. H L. uit Den Helder als get. gehoord, vertelde, dat hij met vrouw en kin- fleren op last van den hurgemeester in een leegstaande boerderij van de wed. v. S. zou worden ondergebracht. MaaV de vrouw wil de er niets van weten en sloeg de deur voor don neus van dit gezin dicht. De broer van verd. raakte slaags met den caféhouder R. en pakte dien in den hals, en beiden rolden over den vloer. Get. zeide, dat hij duidelijk zag dat verd. zijn nagels in dpn nek van R. zette. Mej. v. SI. als get. a décharche gehoord, zeide dat R. al een leelijke schram had, toen hij met den broer van verd. handge meen was. Get. R. ontkende zulks. De broer van verd. W. v. S. uit Heerhugo waard was degene die handgemeen met get. R. was geraakt. Zijn broer was toen te hulp gekomen en had R. bij den kraag ge nomen. En heeft uw broer toen R. krabben en schrammen toegebracht. De broer van verd. vertelde, dat hij een en ander zelf had gedaan. Hij zeide, dat hij bloed aan z'n nagels had. Get. a décharge demonstreerde voor den Politierechter hoe hij R. had aangepakt. Mr. Krabbe: Dat hebben we nog nooit ge hoord. De Officier van Justitie wees er dezen get. n décharge op. dat hij gevaarlijk spel speel de en dat maar één maal kon doen. De Officier vroeg terugzending van de stukken naar den Rechtercommissaris, waar mede zich Mr. Krabbe verecnigdo. WIERINGEN TOCH NOG EEN VARKENTJE IN DE KUIP! Ter geruststelling van diegenen onder de bevolking, die'zich daaromtrent bezorgd maakten, kunnen we mededeelen, dal thans een regeling is verschenen, waarbij de huis slachtingen weder worden 'toegestaan. Met de oude traditie van het „zelf slach- ien", ten plattelande vooral in sommige stre ken zeer in zwang, behoeft dus niet te wor den gebroken. Wel moeten er verschillende formaliteiten in acht worden genomen, o.a. moet. men zijn vleeschhonnen eerst inleveren. Het mes kan nu eenmaal niet van twee kanten snijden. BURGERLIJKE STAND. Van 4 t.m. 12 October 1940. Geboren: Jan Hendrik Cornelis, zoon van J. S. P. Kroon en van T. D. Blaauboer. Jo- hanna, dochter van P. Iedeam en van P. Hoo- gesteger. Cornelis Willem, zoon van A. Kok en van M. A. Timmerman. Ondertrouwd: S. Boerman en G. Bos. Gehuwd: P. Kuipers met W. Kossen. H. de Vet met P. de Roer. C. Asjes met G. Smid. G. Tijsen met M. Rotgans. C. W. Hegeman met L. Cloots. Overleden: S. Kooijman, 69 jaar. A. van Kelckhoven, 73 jaar. Verloren: een hondenhalsband. Gevonden: een rijwielnlaatje. Inlichtingen gemeentebode.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5