De houtgasgeneraloren in de praktijk N1PPER EN PELLE De Mascotte Radioprogramma een bezoek aan de n.v. autobus dienst noordholland. Op de laatst gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel te Alkmaar werd aan de vervoerders sterk in overweging ge geven over te gaan tot het in gebruik ne men v. hou tgasgènera toren. Er werd er daar bij op gewezen, dat het aantal vergunnin gen beperkt zou blijven, met het oog op de beschikbaarstelling van hout-brandstof en dat reeds ongeveer de helft van het toelaat bare aantal vergunningen was uitgegeven. Toen we dezer dagen nu vernamen, dat de N.V. Autobusdienst Noord-Holland reeds eenige generatoren in gebruik had, ver zochten we deze ejens te mogen komen be zichtigen. wat ons gaarne werd toegestaan. De prijs der generatoren is hoog en dit is bij de aanschaffing stellig het grootste bezwaar. Echter, wanneer men de keus beeft tusschen voortzetting of stopzetting van het bedrijf, dan is het antwoord spoe dig gegeven. Zoo zijn bij de genoemde firma thans drie generatoren in gebruik, terwijl er vermoedelijk nog drie zullen komen. Op aanhangwagentjes. Alle generatoren, welke in gebruik zijn, zijn geplaatst op aanhangwagent jes. Dit is duurder, maar deze methode heeft het. voordeel, dat de carosserie van den wagen niet wordt beschadigd. En men moet bij alles rekening houden met een terugkeer tot normale omstandigheden, wat in het vervoerwezen nog steeds wil zeggen, dat men stookt met olie of benzine. Bij een nieuwe, in aanbouw zijnde wagen heeft men beide mei boden gecombineerd. De ge nerator wordt daar ingebouwd en wel zoo danig. dat men later, indien weer mocht worden overgegaan tot vloeibare brandstof, men van deze generator geen last onder vindt. In de pradijk voldoen de generatoren goed. Met één houtvulling kan ongeveer 50 K M. worden gereden, wanneer onderweg niet. behoeft te worden gestopt. Bif een au-_ tobus echter, die geregeld moet stilhouden voor het opnemen en uitlaten van passa giers, wordt de afstand korter. Het traject AlkmaarHelder echter, dat ongeveer 40 K.M. bedraagt, kan met één vulling worden gereden. Overigens is daarbij van invloed de soort brandstof, welke wordt ge bruikt. De generator, welke wij in gebruik zagen, brandde op dennenhout. .Beukenhout echter is beter en heeft een hooger rendement, dat zich openbaart in het kunnen afleggen van een langer traject. Het is ech ter ook duurder. De generator zelf is ongeveer tot de halve hoogte gevuld en binnen in wordt de brand stof smeulend gehouden. Het is duidelijk, dat ze niet tot ontbranding mag komen: dit proces juist moet. plaats hebben in de cy- linders van de motoi'. Door filters. Nadat het houtgas verschillende filters heeft doorloopen. wordt het door een wijde pijpleiding naar voren gehracht. De oude benzinemotor is door een betrekkelijk kleine wijziging o.a. is de carburator weggeno men geschikt gemaakt voor het branden van houtgas en wanneer het uitstroomende gas ontvlamt kan de motor worden aange zet. Dit ontvlammen wordt geprobeerd op een zijleiding. Feuilleton Door de Vcrc Stacpoolc Toen de jonge man verdwenen was, haalde Senor Malora zgn schouders op. Hij had ge hoopt Cray te kunnen overhalen zich van die twee kerels te ontdoen, door hen op een of ander eiland achter te laten, maar thans zag hij in dat deze daar niet voor te vinden zou zijn. Als de kerels meegenomen werden naar Sandabar zou de geheele zaak misloopen, dat wist senor Malora maar al te goed. Deze twee ras-schurken waren gevaarlijk, ook voor senor Malora, want zij zouden zich niet ont zien ook hem te vermoorden, als zij zich eerst van Cray en het meisje hadden ont daan, zelfs al was hij hun partner, dat be greep Malora met zijn kennis van het men- echelijk karakter heel goed. Senor Malora legde zijn patience en wan neer men hem daar zag zitten, gebogen over zijn kaartjes, zou men niet vermoeden, dat zijn gedachten met iets anders bezig waren dan met zijn spel. HOOFDSTUK XXXI. Een zet In het patience-spel. Vijf dagen na hun vertrek van Ashaura verlieten zij de Soeloe-zee en trokken de Zuid-Chineesche zee in. Het was prachtig weer. Er stond een flinke bries, die de zeilen van de Itang deed zwellen en de zee was zoo kalm, dat het schip ge makkelijk zpnder bestuurder, zou kunnen zeilen. Na zonsondergang had Malora plaats ge nomen aan het stuur, terwijl Jackman op den uitkijk stond. Het liep tegen middernacht toen de Portugees het stuurwiel aan zichzelf over liet en zich naar Jackman begaf om een praatje te maken. Ik wilde wel eens met je praten, fluisterde Malora. den ander toe, Kom wat dichterbij met je kop. dan behoef ik niet zoo luid te sprekenWe zijn de Soeloe-zee uit Waar ia Pelle?1 1. En terwfll Pelle voor zijn leven vocht, boomt Nipper, niets vermoedende, de woonschuit naar het hol, waar de schat verborgen is. 2. „Pelle, Pelle! Waar is Pelle 3. „Kurrki groote speurder, zal Wel vinden Pelle!" 4. „Voorwaarts, wij moeten Pelle vinden. Help! 1. „Waw Hoo! Waw Hoo! help help! Volg me, Nipper." 2. We hebben geen seconde te verliezen. Pelle zal en moet gered worden. Het voordeel van het houtstoken Is, behalve dat het bedrijf er onder de tegenwoordige omstandigheden door in werking kan worden gehouden, dat het goedkooper is dan benzine. Daarom zullen de generatoren, wanneer de tegenwoordige toestand lang duurt, zich rendabel kunnen maken. Snelheid daalt. De hoofdbezwaren zijn tweeërlei. In de eerste plaats daalt de snelheid der wagens met 20 30 De N.V. Autobus dienst Noord-Holland heeft met he<t oog daarop alleen snelle Wagens, die ook op houtgas een behoorlijk aantal KM. per uur kunnen loopen, laten ombouwen. Het grootste bezwaar is het schoon maken van de generator. Dit dient te geschieden na omstreeks 5 vullin gen, dus wanneer een wagen circa 200 K.M. heeft geloopen. Of dus, practisch gesproken, iederen dag. Geschiedt dit met zorg. dan behoeft men niet bang te zijn voor stoor nissen in het bedrijf. „Wij waren onder de eersten, die een génerator in gebruik namen," zoo zei men ons. „We bestelden de eerste reeds in Mei. We hebben echter nog niet eenmaal onder weg mankement gehad." In totaal bleken met de generator reeds c.a. 7000 K.M. te zijn afgelegd. Zood'at ook op grond hiervan mocht worden gesproken van ervaring. We waren getuige van het schoonmaken van een generator'en inderdaad, we moes ten toegeven, het was een heel karwei! In de kinderschoenen. Intusschen. de aanwending van de hout- gasgenerator is een nieuwe vinding. Men heeft vaker kunnen zien, dat een machine zich eerst dan pas goed begon te ontwikke len, wanneer ze zoover heen was. dat ze in gebruik werd genomen. Met de generator is dit thans het geval, ze heeft haar kans gekregen. Zal ze zich zoodanig verder kunnen ont wikkelen, dat ze. vóór de benzine weer rui mer wordt, in zulk een mate is gcperfec- tionneerd. dat ze ook daarna een mededin ger blijft van de vloeibare brandstof? Ge schiedt dit, dan heeft ze het machtige voor deel van goedkooper te zijn. We kunnen in dit verband vermelden, dat proeven worden genomen met het stoken van anthraciet en van turf. Anthraciet heeft op het oogenblik, vooral bij veel stoppen, een te groote slak vorming. Wie zal het zeggen? Intusschen waren we de N.V. Autobus dienst Noord-Holland dankbaar voor de welwillendheid, waarmede ons ta.1 van in lichtingen werden verstrekt. Vergissen we ons niet, dan zal men zuivelfabrieken e.a., die een eventueele aanschaffing van een generator overwegen, even bereidwillig van voorlichting dienen. Niet goed verduisterd Nog altijd zijn er menschen, dje zich er niet voldoende van verzekeren of zij geheel naar behooren voldaan hebben aan de be palingen tot verduistering tusschen de tijd stippen van zonsondergang en zonsopgang. Steeds weer zijn er ramen te zien, welke niet goed afgeschermd zijn en waaruit licht naar builen straalt. De politie te Amsterdam ziet zich vaak genoodzaakt krachtig tegen deze overtre dingen op te treden en dit kost den zorge- loozen niet alleen een proces-verbaal, doch ook een gebroken ruit, zooals Zondagavond onder meer het geval was in de Constan- tijn Huygensstraat. en de 2e Helmersstraat. De lichtuitstraling moest ongedaan ge maakt worden en de surveilleerende poli tiemannen zagen zich daarbij genoodzaakt eep ruit in te slaan om het licht uit te draaien. De onteigening voor den wederopbouw Bepaald is, dat de regeeringscommissa- ris voor den wederopbouw voortaan den ti tel '„algemeen gemachtigde voor den weder opbouw" zal drageri. De onteigening ten behoeve van den we deropbouw geschiedt in het publiek be lang door den algemeen gemachtigde ten name hetzij van een publiekrechtelijk li chaam, hetzij van een bijzonderen rechts persoon of natuurlijken persoon. De redelijke vergoeding, welke ter zake van de onteigening verschuldigd is, .wordt vastgesteld door den algemeen gemachtig de, na overleg met den secretaris-generaal van het departement van financiën. De betaling der vergoeding kan ook ge heel of ten deele geschieden door toewij zing van onroerend goed, toebehoorend aan dengene. te wiens name is onteigend, aan den eigenaar van het onteigende onroeren de goed. De algemeen gemachtigde regelt de groot te der vergoeding, welke toegekend wordt aan hypotheekhouders en andere recht hebbenden. Hij kan ter betaling dezer ver goeding nieuwe zakelijke rechten op het toegewezen goed vestigen en zoo noodig de rangorde der hypotheken regelen. De op het oogenblik van de onteigening op het onteigende goed rustendé hypothe caire inschrijvingen worden ambtshalve doorgehaald. Incident te Utrecht Zondagavond is in de Nachtegaalstraat te Utrecht een incident voorgevallen, waar van de precieze toedracht nog niet is op gehelderd, doch waarover desalniettemin alle mogelijke, ongetwijfeld sterk overdre ven geruchten, in omloop zijn gebracht. Voor zoover tot nu toe kon worden vast gesteld, schoolden in de late avonduren tal rijke personen voor een huis in de Nachte gaalstraat samen, waar het secretariaat van een politieke partij is gevestigd. Een groep onbekende personen, die in de duis ternis moeilijk te herkennen waren, tracht te toen zich toegang tot het huis te ver schaffen. Naar het schijnt is hierbij ook van werktuigen gebruik gemaakt. Nadat het hun gelukt was in het kantoorlokaal binnen te dringen, gingen de onbekenden er toe over de daar staande bureaumeube len en schrijfmachines door vernieling on bruikbaar te maken. Het heele voorval speelde zich zoo snel af, dat de onbekende daders het bureau reeds weder verlaten hadden, toen die politie ter plaatse kwam. Op straat ontstond evenwel in aansluiting op het hierboven genoemde voorval nog 'n handgemeen tusschen 4®elnemers aan den volksoploop en andere voorbijgangers. Bij het herstel der orde zijn van de zijde der nolitie verschillende arrestaties geschied. De terstond begonnen officieele onderzoekin gen ter opheldering van het voorgevallene en van de achtergronden ervan zijn nog niet geëindigd. WOENSDAG 16 OCTOBER 1940. Jaarsveld, 414,4 m. VARA-uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuz. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven. 12.00 VARA-orkest (12.451.00 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.001.15 Gramofoonmuziek) 2.00 Voor de vrouwen. 3.00 Voor de kinderen. en het wordt nu tijd, dat we eens praten over die steenen daar beneden. Dat wordt zeker tijd. Vanavond zei ik nog tegen Train dat er nou eens spijkers met koppen moet worden geslagen. Nou die nik ker dood is, zijn er alleen nog die vent en dat meisje tegen ons drieën. Ja. We moeten van hen af zien te komen. Zoo. We kunnen ook zeggen: we willen ons deel van die steenen en we zijn niet tevre den met een klein deel. Gelijk op, anders ne men we alles. En als ze weigeren? Hebben we geen sloep? Je bedoelt, dat we hen in de boot zet ten en aan hun lot overlaten? Juist! We zetten hen in de sloep en sturen ze naar de hel. Maar veronderstel, dat ze door een of ander schip worden opgepikt? Waarom veronderstellen? Ze zullen na tuurlijk niet worden opgepikt! Ik begrijp je, waarde vriend! Maar heb je goed nagedacht over de gevolgen, die een dergelijke handelwijze voor ons drieën kan meebrengen? Het is niet goed als drie man nen samen een geheim hebben, mannen die. zooals wij maar heel weinig van elkaar af weten. Veronderstel, jij komt op een goeien dag bij mij en je zegt: Vooruit betaal op. anders vertel ik dat geval van dien man en dat meisje, die we in een boot hebben gezet en naar de hel hebben gestuurdNee, het is niet goed geheimen van dien aard te heb ben. Die zouden je wel eens ten val kunnen brengen, zoo bij voorbeeld.- De Itang helde een weinig over naar stuur boord. Het was zoo plotseling gebeurd, dat hjj niet .den tgd had gehad een kreet uit te stooten, voor hij onderdook. Toen hij weer boven kwam, was de Itang reeds een twintig nieter van hem verwijderd. Hij riep. schreeuwde, maar zijn kreten werden op de Itang niet gehoord. Malora ging kalm naar zijn stuurwiel en keek een oogenblik achter om. De maan verlichtte de zee met haar heldere stralen en daardoor kon hij Jackman duidelijk zien, zwemmend achter de Itang. zooals de mannen v'an de vergane Caraman achter de boot aanzwommen. Even bleef hij staan, toen liet hij 't stuurwiel weer in den steek en liep naar beneden, naar de kajuit. Cray lag op de slaapbank en droomde dat hg met Carnahan in Sandabar was. Zij had den den schat bij zich en waren bezig om de juweelen te verkoopen. Het volgende oogen blik bevond hij zich met Carnahan in den achtertuin van het Hooft-hotel in Sandabar. Zij werden juist overvallen door eenige Chl- neezen toen hij bij zijn schouder werd geschud en geroep hoorde. Toen hij zijn oogen op sloeg zag hij Malora, die hem toeriep: Man overboordvlug. ga mee. Plotseling klaar wakker sprong Cray op en volgde den ander naar het dek. Malora wees, maar er was van den drenkeling niets meer te bespeuren. Hij is gezonken, zei Malora kalm en vervolgde: Hij verloor zijn evenwicht toen de Itang even naar stuurboord overhelde. -Ik probeerde nog de boot te keeren maar ik moet hem hebben overvaren; hij kwam niet meer boven. Was het Jackman? vroeg Cray. Ja. Maar hoe is dat eigenlijk kunnen ge beuren Hij verloor zijn evenwicht, terwijl hij daar bij de reeling stond. Als de reeüng wat hooger was geweest, zou hg zich hebben kun nen tegenhouden. Waardoor hij zijn evenwicht verloor is me zelf een raadsel. Misschien kwam het doordat de Itang zich juist even opwierp toen hjj voorover leundeMaar er is niet veel aan hem verbeurd, Mr. Cray. Ik had hem juist even voor dit gebeurde weg gestuurd. Hij kwam bg me met een alles behalve fair voorstel. Cray had het stuurwiel genomen en bracht de Itang weer in den juisten koers. Daarna gaf hij het wiel weer over aan Malora en vroeg: Wat was dat voor een voorstel? Hij stelde mij voor, dat hij, zijn maat en ik, bezit van het schip zouden nemen. Wat bedoelt uWilt u zeggen dat Ja. Hij voelde er niets voor aansprake lijk gesteld te worden voor Üen dood van Piroli, zoo beweerde hij en daarom wilde hij u en het meisje in een boot zetten en de Itang in bezit nemen. Goede God! riep Cray verontwaardigd. Waarom heb ik dien schurk eigenlijk ge spaard? Tja, Mr. Cray, als u een man een dienst bewijst, maakt u hem nog niet altijd tot uw vriend Hoe het ook zij, wat ik u verteld heb is de waarheid én daarom is het beter dat onze vriend Jackman thans op den bodem van de zee ligt, dan hier aan boord van de Itang. Cray antwoordde niet. Hij zocht de zee af, dichtbij en veraf, maar er was geen spoor meer van den drenkeling te zien. HOOFDSTUK XXXII. Cray vertelt. Den volgende dag vertelde Cray aan Maya 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP.. 5.30 Esmeralda en solist. 6.15 Wekelijksch sportoverzicht. 6.30 VPRO: „Ibsen's Peer Gynt ten tooneele gebracht", lezing. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek- 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Volkszang. 7.40 VARA-orkest. 8.00 Nieuwsberichten ANP. v 8.10 VARA-orkest en solisten. 9.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Kootwijk, 1875 m. KRO- uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Wg beginnen den dag. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek (9.009.15 Berichten Duitscji. 11.151.30 Berichten En gelsch). 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek (12.3012.45 Be richten Duitsch. 12.451.00 Nieuws- en economische berichten ANP). 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 „Paljas", opera (gr.pl.). 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Taalles en causerie: „De waterwegen in West-Europa". 6.00 Rococo-octet (6.156.30 Berichten Engelsch). 6,45 Berichten. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Gramofoonmuziek (7.307.45 Berichten Engelsch). 8.00 Berichten (Duitsch). S.15 Nieuwsberichten ANP. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Gramofoonmuziek. 8 55 Wg sluiten den dag. 9.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. wat er .met Jackman was gebeürd. Onbe wogen luisterde het meisje naar hem. Zij toonde niet meer belangstelling voor het ongeluk dat den man was overkomen, dan voor liet verdrinken van een vlieg in een kop thee. Het drong tot Cray door hoezeer dit meisje, dat hij liefhad en dat ook hem beminde, in karakter en levensopvatting met hem ver schilde. Hg meende dat hij haar nimmer ge heel zou kennen, nimmer het geheim van haar gedachten zou doorgronden. Deze ge dachte deed zijn liefde voor haar niet ver minderen, noch deed zij zgn overtuiging te niet, dat zij bij elkaar behoorden en dat hij haar nooit meer zou willen missen. Het maakte haar integendeel nog begeerenswaar- diger voor hem. Hij keek haar onderzoekend aan, toen hij sprak over het voorstel, dat Jackman aan Malora had gedaan. .Hij was slecht, mompelde het meisje. En de andere mannen zijn ook slecht Alle blanke mannen zijnZij zweeg plotse ling en keek strak voor zich uit. Cray meen de te begrijpen waarom zij zweeg. Carnahan, haar vader, was een blanke man en ook hg was slecht geweest. Zonder twijfel had zij behalve haar vader, veel blanken van zgn soort ontmoet, welke haar tot de overtuiging hadden gebracht, dat blanke mannen slecht zgn. Natuurlijk waren gele en bruine man nen ook slecht, maar weer op een andere ma nier dan de blanken. In elk geval, zei Cray na een oogen blik van zwijgen, is er nu één slechte blanke minder op de wereld. En van de twee anderen is de Portugees geloof ik nog zoo kwaad niet. Hij heeft me in elk geval voor Jackman en Train gewaarschuwd. Natuurlijk zal hij in zaken geen 100 procent zijn, maar wie is dat wel in den handel? Cray had het plan opgevat om Malora in vertrouwen te nemen. Hij zag geen kans de zaak alleen op te knappen nu Piroli gestor ven was. Waarom zou hij Malora niet als partner nemen? Malora was parel koopman, hij had dus verstand van juweelen, kende ver scheidene juweelenhandelaren, was een ge wiekst zakenman en zou een waardevolle hulp kunnen zijn, als hij tenminste te ver trouwen was. Maar dat moest hg riskeeren. Hij bevond zich nu eenmaal in een situatie, waarin het noodzakelijk was iemand in ver trouwen te nemen en Malora leek hem den aangewezen man in dit geval. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1940 | | pagina 7