Naar agrarische eenheid Groote dag voor veilingen GROENTEN Langendijker HET „NIEUWE" HEEFT NOG GEEN VASTEN VORM. De greep op den Hollandschen boerWettige verplichting tot organiseeren sta voorop! Als er iets is. wat den Nederland- schen boer thans bezig houdt, dan is het 't begrip: „agrarische een heid' Wat al woorden zijn daar de laatste maanden niet aan verspild, wat al gedachten, wat al plannen gemaakt. Er werd geschermd met woordfn als „nieuwen geestf', „agra rische bewustwording", enz. Nu, zooals wij dezer dagen gemeld heb ben, een commissie in het leven is geroepen om de stichting van een alles omvattende landbouworgani satie voor te bereiden, gevoelden wij er in den chaos van abstracties behoefte aan, iets concreets te we ten te komen over werkwijze en doelstelling van deze toekomstige organisatie. Wij wendden ons daar toe tot een der leden van de com missie, den heer Adr. Breure te Hoofddorp, die bereid was ons be langwekkende inlichtingen te ver strekken. Wij kunnen niet verhelen dat ons ïnter- vieuw een uiterst delicaat karakter droeg. Immers hier kwamen de teerste punten van het Hollandsche boeren-vereeniginswe- zen ter sprake en wel o.m. zijn houding tegenover het „nieuwe". Het moest ten spijt van onze behoefte aan gemakkelijk-defini- eerbare punten, dikwijls bij vaagheden blij ven, niet omdat de geïnterviemvdè tegen over ons eenige terughoudendheid betrachtte doch omdat het toekomstbeeld van onze agrarische organisatie ook voor hen, die bet zien, nog zeer vage contouren heeft. Wij meenen dan ook niet beter te doen dan eenvoudig bet vraag- en antwoordspel tus- scben den heer Breure en ons, weer te ge ven. Provinciale commissies. Als bcfkend mogen wij veronderstellen, dat de Nationale Bond Landbouw en Maat schappij den stoot gegeven heeft tot het vormen van genoemde commissie welke den bovenbouw bedoelt te zijn van een aantal provinciale commissies. De leden der Noordhollandsche pro vinciale commissie zijn de heeren Daan Kaan, burgemeester van Wie- ringerwaard, Dr. Dijt, Andries Kout te Middelie, K. de Vries, IJpolder, J. Barcndregt, IJpolder, W. Slob te Hoofddorp, bekend uit de landelijke ruitersport, en Ir. Koeman, rijksland bouwconsulent te Aalsmeer, welke beide laatstgenoemden speciaal de streek ten Zuiden van het Noordzee kanaal vertegenwoordigen. Het lot der oude organisaties. Wij vroegen aan den heer Breure, refe- reerend aan het standpunt van het hoofd bestuurslid van Landbouw en Maatschappij, den heer G. J. Ruiter dat samenbundeling der oude organisaties uit den booze is: „Zullen de bestaande organisaties worden ontbonden?" „Op deze vraag kan ik u geen pertinent antwoord geven. Wij zijn hieraan nog niet toe. Eén ding is zeker: er staan ons groote organisatorische veranderingen te wachten. Wij gevoelen de algemeene noodzaak van nieuwe lijnen. Of de oude organisaties, ge handhaafd in een speciaal verband, daar bij nog een taak zullen hebben te vervullen, valt niet' met zekerheid te zeggen." „Zal Landbouw en Maatscbapnij bij de komende concentratie zelf worden opge lost?" „In het gunstigste geval, jaDe bond zal een geheel nieuwen naam krijgen: Agrarisch Front of iets dergelijks. Ik maak u er in dit verband opmerkzaam op, dat de commisie, alhoewel bestaande uit leden- van Landbouw en Maatschappij haar taak geheel lo>s ziet van deze bond. En het Boerenfront? „Hoe staat Uwe commissie tegenover het Boer#front' van de N.S.B.?" „Daarover beeft het orgaan van Land bouw en Maatschappij juist opening van zaken gedaan. Landbouw en Maatschappij zou, zoo meldt het blad. accoord zijn ge gaan met een samensmelting van het Boe renfront en L. en M. in een nieuwe organi satie mits deze los kwam te staan van de N.S.B. De leiding van Landbouw en Maat schappij durfde zover te gaan in bet besef dat de duizenden leden niet hechten aan den vorm, maar wel aan den inhoud. F.n wanneer de verwezenlijking van den inhoud eischt om andere middelen te aanvaarden dan de eigen vorm van organisatie, dan zullen de leden daarmee ongetwijfeld vre de hebben, indien deze middelen althans gerechtvaardigd zijn. Helaas heeft men van de zijde van de N.S.B. ook dat niet. gewild. Wij geven deze geschiedenis aan de open baarheid prijs, teneinde daardoor legende vorming te voorkomen." Tot zoover het orgaan van L. en M. De heer Breure, is van meening, dat een organisatie, gekoppeld aan de N.S.B., haar psychologischen greep op den Hollandschen boer zou mus sen; dit is ook de zienswijze van de meerderheid der landelijke commis- De confessioneclen. „Hoe staat u tegenover de confcssioneele $r«ani*aUw>? De iaUtoltok® bood «0 wel bereid tot samenwerking op sociaal-eco nomisch gebied, doch wenscht een princi pieel verband te behouden voor de hoogere belangen van zijn leden." „Onze visie is, dat de huidige verdeeld- heid-in-drieën neutraal, katholiek en protestant absoluut zal moeten verdwij nen, willen wij werkelijk één worden. Het bezwaar is dat de confcssioneelcn niet los kunnen komen van hun oude zienswijzen samenhangend met het oude politieke ver band. Doch zooals u reeds gezegd, het nieu we heeft nog geen vorm, geen gestalte. Wat de medewerking der katholieken betreft, ben ik optimistischer dan ten aanzien van de protestanten." „Mogen wij u in dit kader op een o.i. te genstrijdig inzicht wijzen in den boezem uwer commissie? De heer Ir. N. H. H. Ad- dons (rijkslandbouwconsulent te Arnhem, de bekende voorstander van een fusie in Gelderland, red.) heeft o.m. tot richtlijn, dat „op het fudament. der nationale een heid de verscheidenheid der geestelijke stroo mingen zooveel mogelijk tot haar recht moet komen" en „een nationale maatschap pij in overeenstemming met het historische gewijrdene dient te zijn". Ruiter zegt "na drukkelijk, dat de „vernieuwing zal komen met nieuwe mensehen op de verantwoor delijke plaatsen". Hoe staat de commissie tegenover de geestelijke stroomingen?" „Wij willen deze geenszins uitschakelen, doch vele vereenigingsmannen doen terbe vordering van het welslagen der plannen beter, thans terug te treden. Indien overi- gpns het verschil in godsdienst en levens beschouwing onzer boeren zich wil uitstrek ken tot bijv. een geitenfokvereeniging. dan wenschen wij deze „strooming" zeer zeker te onderdrukken." Op corporatieveen grondslag. „Is het juist, dat de nieuwe organisatie den Duitschen ReiChsnahrstand tot model wil nemen?" „Zeker kan de Reichsnahrstand ons tot spiegel dienen, doch wij wilen een zuiver Nederlandsche organisatie, waarop wij als Nederlanders trots kunnen zijn." „Wat acht u de voordeelen van het Duit- sche systeem?" „Dat ale boeren verplicht worden zich te organiseeren. Hef percentage der ongeorga niseerde boeren ten onzent is verbluffend hoog. De eenige instantie tot welker lid maatschap de Nederlandsche bodemprodu cent verplicht is, is de Landbouw Crisis Or ganisatie!!! Het gaat bij ons echter om een alles-omvattend lichaam: ook de agrarische handel en industrie, de agrarische midden stand, pachtkamers, boerenleenbanken, co- operatieve zuivelfabrieken, enz. dienen ge coördineerd te worden op corporatieven grondslag. Bovendien wenschen wij het con tact tusschen landbouw en. overheid in wet tige banen te leiden." „Daar wilden wij u juist hebben. De heer Ruiter gewaagde onlangs van provinciale centrales met als kop oen overheidsorgaan. Hoe denkt men zich dat orgaan?" „Als een semi-officieele instantie. Zooals bijv. onze Kamers van Koophandel. Het is gek dat we in ons land wèl de handel ver plicht hebben zich te doen ischrijven. doch voor de boeren een dergelijke verplichting niet bestaat." De kleine boer. „Wat denkt, u van de idee, dezer dagen in de socialistische pers ontwikkeld, ons land in land-schappen te verdeden waarbij de „kleine boer" en de landarbeider (dus de man-zonder-eigen-grond) evenzeer een stem in het kapittel zullen hebben als de „groote boeren"?" „Wij voelen voor die landschappen niets. Doch den kleinen boer hopen wij de histo risch gegroeide bestaansmogelijkheid terug te geven door een grondige ordening van het kleinbedrijf. Deze bestaansmogelijkheid is door de crisismaatregelen -maar al te zeer in het gedrang gekomen." „Tenslotte nog deze vraag: zal oud-minis ter Posthuma een functie vervullen in de nieuwe organisatie?" „Ongetwijfeld", zoo besluit de heer Breu re. „Er wordt thans druk onderhandeld. Geen dag gaat er voorbij zonder besprekin gen. Wij hopen vurig, dat wij er in zullen kunnen slagen den verdeelden boerenstand in een nieuwe eenheid samen te brengen, opdat de boer in Nederland eindelijk de plaats inneine, hem en ons volk waardig!" Officieele Ingebruikneming van het electrische vijzelgemaal. Op een gedenkplaat in het voormalige stoomgemaal staat: Polder Schagerwaard. In 1879 werd dit stoomgemaal gesticht on der het bestuur van R. Bijpost. Dijkgraaf; P. Groot, P. Koning, W. Govers, en C. Schilder, Molenmeesters; C. Bijpost, secre taris-Penningmeester. Naar het ontwerp en onder leiding van W. C. en K. de Wit, In genieurs J. W. Jutte Bouwkundig opzich ter, A. van den Berg, aannemer. Ruim zestig jaar geleden is deze gedenkplaat opgehangen en thans is weer 'n gedenkplaat Aangebracht waarop met gouden letters staat ge schreven: Polder Schagerwaard. In 1940 werd dit electrisch vijzelgemaal gesticht onder het bestuur vanvJ. Groot, dijkgraaf, J. Rens, A. Stam mes, C. Dubbeld en W. Kuiper, mo lenmeesters; Secretaris-penning meester W. Kistemaker. Aannemer F. Kuiper; Adviseur W. Moejes, Oudorp. De ingebruikneming. Onder een stralenden herfstzon had Za terdag de ingebruikneming plaats van het electrische vijzelgemaal. Voor deze gebeur tenis bestond een groote belangstelling. Aanwezig waren vertegenwoordigers van de omliggende waterschappen, t.w. de hee ren J.Wartenhorst, opzichter Geestmer Ambacht; J. Brommer, voorz. Voorpolder; D. Swart,. voorz. Ringpolder; L. Doekes, voorz.' banne Haregi karspel; C. Francis, voorz. Woudmeer; H. Houtman, voorz. Speketerpolder; C. Bakker, voorz. Sloot gaardpolder; II C. Kooy, W. Kooijman en J. Nagelhout, Slikvenpolder; T. Rens, voorz. Valkkoogerpolder; II. Kuiper, voorz; Koe tenburg. Voorts het voltallige bestuur van den polder Schagerwaard en de oud-opzich ter L. v. d. Oord met hunne dames, bene vens de aannemer de heer F. Kuiper te Aartswoud, de heer W. Moejes, Bouwkun dig adviseur, alsmede het personeel van den polder P. Smit en C. Brommer. Nadat bovengenoemde gezeten waren aan de met bloemen versierde tafel werd eerst een heerlijk kop koffie een unicum in dezen tijd en een gebakje aangeboden, keurig bediend door de dames SmitGer- lin en Groeneveldv. d. Oord. Na deze ver snapering sprak de dijkgraaf, de heer J; Groot, het welkomswoord uit, en heette al len hartelijk welkom in dit mooie gebouw, en zcide dat het 61 jaar geleden was, dat het voormalige stoomgebouw is gebouwd. Dat dit stoomgemaal geen overbodige luxe was bleek wel hieruit, dat men gewoonlijk "s winters kon schaatsenrijden op onderge- loopen land over een uitgestrektheid van Tolke tot wijlen Arie IToogvorst (polder Koetenburg). Na nop verschillende gebeurtenissen van den polder en het stoomgemaal te hebben gereleveerd, herdacht hij de eerste machi nist-timmerman, wijlen den heer Simon Spaans en diens zoon Wouter. Huidei Als opvolger van de eerste sto ker. de lieer P. Dekker, volgde de oud-machinist jopzicht!er den heer L. v. d Oord hem als stoker op. Gij hebt aldus voorzitter tot den heer v. d. Oord meer dan vijftig jaren de polder op voorbeedige wijze gediend en een plichtsbetrachting aan den dag gelegd, welke zijns gelijke niet heeft. De polder heeft zijn derde secretaris-pen ningmeester de heer W.. Kistemaker. Zijn voorgangers waren de heeren C. Bijpost met 50 en J. Dam met 15 dienstjaren. Ik zelf, zegt voorzitter, ben de 5e dijkgraaf. De reden tot het plaatsen van het tegen woordige gemaal was, dat de ketel na „36- iarïgen trouwen dienst" zulke slijtages ver toonde. dat het levensgevaarlijk begon te worden. Nadat, de hoodtoestand van den ketel was ingetreden heeft het, bestuur zich in verbinding gesteld met den heer W. Moejes, bouwkundig adviseur te Oudorp. Wat eendracht vermag. Met nadruk verklaarde de heer Groot, dat de samenwerking tusschen ltet bestuur en de heer Moejes tot op den laatsten dag schitterend geweest is en "mochten sommi ge polderbesturen advies wenschen, hij kan de heer Moejes van harte aanbevelen. Ook bracht hij den aannemer den heer F. Kuiper hulde voor de wijze waarop het gebouw afgeleverd is. De firma Hubert te Sneek werd dank gebracht voor de aflevering der machines Ook het P.E N. werd dank gebracht voor de zakelijke en prettige wijze waarop één en andere tot stand is gekomen. Ook bracht hij lof aan de vrouw van den machinist, mej. SmitGerling, voor de keurige wijze waarop zij dé „gasten" heeft ontvangen. Deze rede welke uit het hart gegrepen was, werd met groote aandacht aangehoord en met een welverdiend applaus beloond. Veel werk verzet. Hierna gaf de heer Moejes een resumé over de voorbereidingen en het tut stand komen van het tegenwoordige gemaal en uit de vele data welke nauwkeurig zijn aangeteekend,v blijkt wel dat er veel moest, gebeuren eer alles in „kannen en kruiken" was. Over het nieuwe gemaal het volgende Voorbereiding aangevangen in voorjaar 1939. 26 Juli 1939 plannen goedgekeurd door ged. staten. 9 Maart 1940 aanbesteding van het bouw werk. Het machinegedeelte reeds eerder opge dragen aan de fa. Hubert te Sneek. Motor fabrikaat Smit, Slikker.veer. Installatie poolomschakelbare elcctromotor van 65 Pk bij 970 toeren en 55 Pk bij 750 toeren. Dus twee motoren in één eigenlijk nieuwe con structie. Stalen vijzel diameter 1.75 meter; balk diameter 80 cm. Lengte 9 meter. Ver der gestroomlijnd achterlager. Automatische oliesmering overbrenging in gesloten oliebadkast. Flender snaar overbrenging van motor op drijfwiel door middel van 7 rubber snaren. Voor beveili ging een kast met magneetschakelaars met 4 thermische en 3 magnetische relais. Automatische uitschakelaar op verstel- baar polderpeil voor het wegmalon van het water tot een bepaald peil. Eveneens mo- gelijk door middel van een tijdschakelaw I (klok). Op hooge toerend loopend, water verzet 66 m3 per minuut gegarandeerd was 36 m3. Op lage toeren loopend, waterver- I zet 45 m3 per minuut. Opgesteld is in het transformatorgedeelte een 50 KVa transformator, voor omzetting van de- 10.000 volt hoogspanning welke wordt ingevoerd door middel van een toe voerlijn vanaf het hoogspanningsnet. Vloeren- Herculesvïöeren. Deze vloeren zijn geleverd door van Wingerden te Gott- da. Deze asbestvloeren zijn naadloos en ol ie vast.. Beslaande gebouw is geheel gemoderni seerd. Muren van boven wit geschuurd. On der lambriseering in plastiekwerk twee kleurig groen. Schilderswerk motorinstal latie groen. Dit werk is uitgevoerd door den heer W. Kistemaker. Plafonds wit getem- poneerd met vakverdeeling (opplaten). Vlakke deuren. Nieuwe verlichtïngsinstallatie. Moderne lamparmaturen. Buiten: Waterloopen en brugdekken ver nieuwd. groot kroosrooster dwars over de molentocht. Schoorsteen gesloopt Kroos- vloeren grooter gemaakt en vernieuwd, buitenverlichting boven krooshek. Onder water: Vijzel kuip en aanvoerge- deelte tot voor het krooshek geheel in be ton gestort. Het gemaal werkt Vervolgens werd het gemaal in werking gesteld en konden wij de waterverplaatsing constateercn, zoowel bij lage als bij hooge toeren. N Nadat de officiëeele in gebruikneming was geschied 'feliciteerde de heer Kooijman het bestuur en den heer Moejes met dit werk. Ook de heer Francis sprak als „goede buur" woorden van waardeering, in 't bij zonder tot den heer v. d. Oord en de tegen woordige machinist P. Smit, De heer L Doekes prees ook de schitterende bemaling en gaf een aardig beeld over de „oude" en de „nieuwe" tijd. Wat was het, een gebeurtenis toen mijn grootvader aldus Doekes voor het eerst de petroleumlamp aanstak. Mijn grootmoeder was zoo hang voor het nieuwè ding, dat zij haar boezelaar over het hoofd sloeg. Ook de heer D. Swart had met ge noegen deze uitnoodiging aangenomen, en wat hem bovenal trof, dat er niet alleen bloemen op de tafel maar ook naast de ta fel zijn vrouwen der bestuursleden (groote hilariteit en blozende dames). De heer H. C. Kooy sprak als vertegen woordiger van de Slikvenpolder en als in geland Ook hij feliciteerde den polder met deze aanwinst, en niet alleen op het ge bied der bemaling, doch de verbetering der wegen mag zeker niet ongenoemd blijven. Ook de heeren J. Wartenhorst en T. Renal spraken hun groote waardeering over dit nieuwe gemaal uit. De heer L. v d. Oord, zeide 54 jaren def polder naar zijn beste weten te hebben gediend en al is cr, wat, de heer Francis - zoo terecht opmerkte, een klein beetje wet t moed, dat de oude stoombemaling vcrdwfr} •nen is, hij hoopte dat het bestuur veel ge noegen van deze nieuwe bemaling mag be leven. De heer P. Smit hoopte zijn beste krach ten met groote zorg aan de installatie te zullen geven. De voorzitter dankte alle sprekers voor de felicitaties cn de beste wenschen en hoopte dat het besluit een zegen voor den polder, het bestuur, maar vooral ook voor de ingelanden zijn mag. Hierna noodigde hij de aanwezigen uit een glaasje wijn te drinken en nog een oogenblik gezellig samen te zijn. Inderdaad deze ingebruikneming is op plechtige wijze geschied, en zal met gulden letters in het geschiedboek van den polder worden opgeteelccnd! Omzetten wijzen op verbetering. Prij zen van dien aard, dat geen steun meer noodig is. Factoren, die goede prijsvorming beletten, moeten ver- d.wijnen. Toch nog moeilijkheden, wagengebrek werkt remmend. Be derfelijke producten kunnen geen dagen wachten. Een tegenvaller met export voor België. Weinig aardap pelen aan de markt. Gevolg van ver voerverbod. Ook weinig goedgekeur de pootaardappelen. Tomaten, sta- bile prijs. P,ammenas duur, idem wortelen. Groote aanvoer. Meeste roode kool te Broek. Aan vankelijk hoogere prijzen. Later, door uitvoer verbod naar België, goedkooper.Met. de gele kool liep het ook zoo. Aan voer van Savoye-kool en groene koolgeen hooge prijzen. Veel zuur- kool-wittekool: alles voor f 2.50 ver kocht. Deensche witte brengt iets meer op. Stationnaire. prijzen van bloemkool. Dure snijboontn. Zeer uit eenloopend voor slaboonen. Veel ver 'schil in kwaliteit.. Groote aanvoer van uien, dank zij zeer bevredigen de prijzen. Hoogcr dan verleden week Loonende prijs van druiven. Aan voer andijvie. Uüeenloopcnde prij zen voor bieten. De omzet aan de Langendijker Groenten- veiling over de laatste maand toont wel aan, dat de omstandigheden en voorwaar den. waaronder de tuinders hun producten verkoopen, aanmerkelijk beter zijn geworden. Een omzet van het dubbele van het bedrag in de overeenkomstige maand van het vorige jaar wil toch wel iets zegen. Nu leide men daaruit niet af. dat er nu voor den tuinbouw geen vuiltje meer aan de lucht zou zijn. het wijst er alleen op, dat de ontvangsten der tuinders aanmerkelijk beter zijn geworden. Het vorige iaar waren de prijzen van dien aard. dat ze door steun nog wat aangevuld moesten worden, nu is dit niet meer het geval en het kan niet anders, of dit moot den algc- io£sUvud ëiAihakim look Geen steun meer noodig is het niet zeker, dat een verdubbel de omzet ook aan andere groenten veilingen is te constateercn. Zeker is het wel, dat 't overal beter gaat en dat een steunverleening van over heidswege bij de, der laatste maan den bedongen prijzen, niet meer noo dig zal zijn. En als langzamerhand de factoren, die een goede prijsvor ming in den weg stonden, verdwij nen, dan is de weg voor een blijven de verbetering geëffend. Het invoerrecht op tomaten, dat met 1 October op 20 mark zou borden gebracht, is naar men ons meedeelde, op 1.50 mark be paald. Voor komkommers en augurken, waar voor het invoerrecht door Duitschland op 30 mark was bepaald, werd verlaagd tot 5 mark. Zoo komen we op den goeden weg. Dat er nu echter geen moeilijkheden zou den zijn, is ieder ook wel duidelijk. Daar is b.v. het wagengebrek, dat de vorige we ken ook al stagneerend optrad. Voor som mige tuinbouwcentra is dit nog erger dan hier, bijv. daar waar bederfelijke artikelen als bloemkool meerdere dagen op verlading moeten wachten. Dat de afname der ge kuilde aardappelen ook te lijden heeft aan het niet beschikbaar zijn van do noodige vervoermiddelen, spreekt vanzelf. Het laatste verzoek, door de Ned. Groen ten- en Fruitccntrale aan de veilingen ge daan met betrekking tot de regeling van den export van groenten, sluitkool, zacht fruit en fruitafval, waardoor het o.m. weer onmogelijk wordt, rechtstreeks tot afgifte van uitvoermachtigingen over te gaan, is een tegenvaller. Het ging met de roode en gele kool zoo mooi. doordien 20 pet. tegen beste prijzen naar België kon worden uit gevoerd. tengevolge waarvan de gemiddeld gfmaakte pi.is een zeer redelijke was. ter wijl ook de binnenlandsche markt, er aar- tldg verruimd. Dit HU W«6r af- geloopen en men vraagt zich al met eenige vrees af, hoe het verloop voortaan zal zijn. Het. beeld van de veiling begint zich in- tusschen te wijzigen. Aardappelen kwa men er als gevolg van den maatregel be treffende het vervoer al zeer weinig. De weinige Schotsche muizen brachten f 3.30 op, de drielingen van Schotten f 2.50. Ook voor bonken werd f 3.30 betaald. Dan werd er in het begin der week nog een kleine hoeveelheid Eigenheimers gepresenteerd, die voor f 4.20 werden verkocht en met blauwe dito, die f 4.30 opbrachten. Poot- aardappelen werden ook in heel geringe hoeveelheid verhandeld. Voor A. van de maat 2S-35 werd f 5.70 en voor 35-55 niet meer dan f 4.S0 betaald. Waar het de laat ste welcen zoo mooi ging met den verkoop van de late aardappels, is deze maatregel een van de moeilijkheden, waarvan we hier voor spraken. Ruim 5000 Kg. tomaten werden deze week nog aangevoerd. Er zat maar weinig muziek in de markt voor dit product. De sortee- ingen A, B en C werden voor f 13 ver kocht en voor CC. werd f 9 betaald. De aangevoerde rammenas was weer goed in prijs. Er werd n.1. f 3.40f 3.90 betaald, waarmee de teler ongetwijfeld te vreden kan zijn. De aanvoer van losse wortelen was aan merkelijk grooter dan de vorige weken. Dit vindt ongetwijfeld zijn oorzaak in hert feit. dat voor dit artikel een zeer goede vraag bestond, waardoor het tegen beste prijzen kon worden verkocht. Werd de vo rige week meestal als maximumprijs f 2.30 besteed, deze week zette in met een notee ring van f 2.80. Later liepen de prijzen nog op. zoodat al spoedig f 33.40 werd he- aald voor de grove. Voor kleine werd f 1.60 —2.50 horteed. Alleen aan de veiling te Noordsc.harw.oude werden Zaterdag 5 spoorwagens aangeboden, het beste bewijs, dat de houwers voor deze prijzen graag verkoopen.. De meeste roode kool kwam aan de vei ling te Broek. Tot op bet eind der week was het prijsvorloop ervan nog iets gunstiger dian de vorige week. Voor het gedeelte, dat naar België mocht wordenuitgevoerd werd van f 4 tot f n.go betaald, de laatste priis Hechts bij hontrp uitzondering. De meeste dagen steee niettemin de maximnmsortee- rine toeh f'ink hoven de f 10. Voor het bin nenland werd van f 2 50f 5 betaald, waar hij. evenals voor België, de hoosrste prijzen werden betaald voor de sorteerine van on geveer 3 pond. Kool hoven 3 Kg. was het goedkoopst. Op liet eind der week, toen naar België niets kon worden verlader, was het met de hooge prijzen uit werd de roode kool voor f 2.50 tot ruim f 5 ver kocht. De aanvoer van gele kool weck weinig af van dien van de vorige week. Met trekking tot het voor België bestemde ge deelte deed zich dezelfde onaangenaamheid voor als bij de roode kool. Naar di.t land kon ook geen gele kool meer worden ver kocht. Werden tot Vrijdag nog prijzen be steed van f 4.60—'7.50 voor het Belgische ge deelte en werd "de ge'.e kool voor het bin nenland voor f 3.30 tot. ruim f 5 verkocht, toen de gewijzigde toestand intrad lagen de noteeringen tusschen f 3.50 en f4.40. Savoyekool werd deze week verkocht voor f 2.50—3.80 al naar kwaliteit en gewicht en groene kool voor f 2.703.80. Beide aanvoe ren waren klein. De aanvoer van witte kool voor zuurkool was groot. De tegenstrijdige berichten, die verschillende kranten moesten verwerken, brachten de tuinders wel wat in de war. Er is in tusschen niets meer en niets minder dan f 2.50 besteed: alles werd voor dien prijs verkocht. Dan kwam er aan heide vei lingen nog wat Deensche witte. T>e prijzen lagen tusschen betrekkelijk nauwe grenzon n.1. van f 2.50—f 3.30. Bloemkool kwam alleen aan de Broeker veiling. Voor eerste soort, al naar gelang van grootte, werd f 7.50—12.30 betaald en ovor tweede soort f 24.60. Snijboonen brachten weer goede prijzen op en wel van f 2228 per 100 Kg. Slaboonen kwamen in hoofdzaak aan do veiling te Noordseharwoude, ofschoon de aanvoer ook daar afnam. Er kwamen al verschillende partijtjes aan de markt, waar van de kwaliteit, vooral door de weerge steldheid, er? eelcd.cn had Al naar eclanff van die kwaliteit werd f 6.60—17.20 betaald Zeer groot was weer het aanbod van uien. Dit artikel gaat er best in en de goede prijs, die cr voor wordt besteed is de voornaam ste stimulans voor den grooten aanvoer. Do priis is nog opeelooppn. Aanvankelijk f 4.10 4.80 opbrengend, klommen zij later op tot f 4.90 f 5,50 voor gewone. Grove brachten eerst f 4.304.80 op. later f 4.605.50. Nep pn drielingen solden f 4. stek f 1.502.70. Frankentha'ets werden voor f 25.90—i f 39.40 verkocht, Alicanrte f 22.70—25.10. loo nende prijzen. Bieten werden verkocht voor f 1 603.30, afhankelijk van gewicht en kwaliteit. 'Andijvie, nog weinig aangevoerd, bracht f 1—1.50 op.

Schager Courant | 1940 | | pagina 8