Verscherping discipline in liet Roede leger Olievoorziening verzekerd iferklaring van GHURGHILL in lint Lagerhuis Het leven op MALTA DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER ENGELAND Verduisteren 6.45 uur hoopt op Rusland VOOR DFN WFGFNBOUW Thans, nu het Roemeensehe petro- leumgebied door Duitsche troepen in bescherming is genomen, is de meer dan voldoende verzorging van Duitschland met motorbrandstof bo- van iederen twijfel verheven. Het is echter, naar uitdrukkelijk wordt opgemerkt, in geen geval zoo, dat Duitschland tot iederen prijs, zon der tijdverlies iedere liter Roemeen sehe olie noodig heeft, zooals de Lon- densche radio enkele dagen geleden heeft beweerd. Ook zonder Roemenië beschikt Duitschland over voldoende motorbrandstof. Een verdere steun voor de Duitsche motor- brandsloffenljalans is het steeds meer in zwang komende gcncratorgas voor automo bielen. Het betreft hier gassen, die ontstaan bij chemische processen en bij processen der zware industrie of om generatorgas, dat uit hout, turf en steenkool wordt gewonnen. De ze producten zijn in Duitschland in onuitput telijke hoeveelheden aanwezig. Duitschland ie van plan, voor automobielen .en tractor, doch ook voor de binnenscheepvaart in groote mate van generatoren gebruik te gaan maken. Belangwekkend is verder, dat de Duitsche landbouw reeds het volgende jaar over een aanzienlijk aantal gastractors zal beschikken. Wat betreft het vraagstuk der motorbrandstoffen verzorging, is Duitschland thans reeds bezig met een ontwikkclingspha- se voor vredestijd, want het is thans reeds ze ker, dat op den langen duur de groote be hoefte aan energje door de motoriseering in vredestijd met vloeibare brandstof alleen niet gedekt kan worden. Churchill bij den Engelschen koning De koning heeft gisteren Lri Buckingham Palace Churchill in audiëntie ontvangen Voorts ontving hij de: ministers van lucht vaart en marine. Sinclair en Alexander, ZEVENHONDERD MENSCHEN, WIER HUIZEN DOOR BOMBAR DEMENTEN VERWOEST ZIJN, LEVEN THANS IN ROTSSPELON KEN „FORNUIZEN" VAN CON- SERVENBLIKJES. Het Engelsche steunpunt in de Mtddellandsche Zee Sedert Italië zich den tienden Juni in den oorlog heeft begeven is Malta 150 maal door Italiaansche vliegtui gen aangevallen, aldus een bericht van Unitèd Press uit La Valetta. On geveer 200 personen werden ge dood, 400 gewond en 700 hebben hun huis moeten ontruimen en leven in gangep of holen, die vijf eeuwen ge leden door de Malthese ridders in de rotsen uitgehouwen werden. In de eerste maand kwamen de Italiaan sche vliegtuigen gemiddeld achtmaal per dag en met uitzondering van een achtdaag- sche periode heeft Malta sedertdien geen langere rust van déze Italiaansche bomaan vallen gekend. Verscheidene malen werden massa-aanvallen tegen het eiland onderno men, waarbij soms 60 vliegtuigen bun bom men op het eiland wierpen, dat 90 vierkan te mijl groot is en door ongeveer 250.000 menschen wordt bewoond. De vluchtelingen, die in de rotsholen le ven, komen in hoofdzaak uit huizen, die in de nabijheid van de verdedigingswerken van het eiland liggen. In een bijna twee ki lometer lange tunnel in La Valetta, die door electrische lampen wordt verlicht, staat over de geheele lengte, aan beide zijden, bed naast bed. Tussohen de bedden staat het huisraad opgestapeld. Aan den muur hangt keukengerei en uit oude conservenblik ken hebben de holbewoners „fornuizen" gemaakt, waarop zij het eten koken. Zij, die niet zelf kunnen koken, worden door 'n vrij willige hulporganisatie geholpen. Op dezelf de wijze gaat het toe in de andere holen en tunnels. Aan de kinderen, die hier met hun ouders leven, wordt onderwijs gegeven, dat in den regel in de open lucht voor de tunnel ge houden wordt. Dadelijk bij het begin van den oorlog heb ben de autoriteiten van Malta alle Italiaan^ sche staatsburgers gearresteerd en de man nen naar Egypte gebracht. De vrouwen wer den meest op Malta geïnterneerd. Gelijk in Engeland werd' ook hier een vrijwilligers corps georganiseerd, dat in hot bijzonder op parachutisten moet letten. Van negen uur 's avonds tot 's mbrgens half zes bestaat er voor arte bewoners pen soort uitgaansverbod. Gedurende dezen tijd mag men zich slechts met een.speciale vergunning van de eene plaats naar de andere hegeven. Tn de stra ten van de eigen plaats mag men zich ook na het begin van het politiemir nog ophou den. Overal worden de verduisteringsmaat regelen streng toegepast. De bioscopen zijn tot het politieuur geopend. Van een werkelijk gebrek aan levensmid delen is op bet oogenblik nog niets te mer ken, hoewel Malta bijvoorbeeld voor vleesch bijna geheel van den invoer afhankelijk is. Sigaretten zijn echter zeer slecht, te ver krijgen en na.ar verluidt, zal hier binnenkort gerantsoeneerd worden. (Kaart van- Pelt) VERORDENING VAN MAARSCHALK TIMOSJENKO. Mo.sko-u, 15 Oct. (D.N.B.) Volgens de „Krasnaja Swjezda" heeft de commissaris van oorlog, maarschalk Timosjenko, een nieuwe verordening op de discipline voor het Roode Leger uitgevaardigd. In een commentaar op deze veror dening wijst het militaire orgaan er op. dat de Sowjel-Unie leeft te midden van een kapitalistische wereld en dat de gespannen inter nationale toestand verplicht tot voortdurende paraatheid. In dezen toestand moet de grootste zorg wor den besteed aan de versterking der militaire discipline. Dienovereenkomstig is Ook de nieuwe verordening op de discipline van het Roode Leger geheel gericht op de .instelling van een „ware Sowjetdiscipline". Artikel 1 houdt in. dat de „militaire Sow- jefcdSscipline" bestaat in de kennis en het nauwkeurig inaebtnemen van de bij het Roode Leger ingevoerde orde. Uit de nieuwe verordening blijkt verder, dat de „militaire Sowjetdisciplïne" ver plicht. tot nauwkeurige inachtneming van den eed aan de vlag. van de militaire be palingen. ert van alle bevelen der superi euren. tot consciëntieuze uitvoering van de diensttakken, sfrenee inachtneming van mi litaire en staatgeheimen en zorgvuldig om gaan met. militair en staatseigendom. In geval van insubordinatie, openlijk ver zet of kwaad wil heen schending der disci pline en orde heeft de militaire superieur liet recht alle dwangmaatregelen, inclusief het gebruik van wapenen, te nemen. Niet- uitvoering van een bevel wordt een mis daad genoemd. De dader wordt berecht door den krijgsraad. Com tn and anten, die in geval van insub ordinatie en van vergrijpen tegen de dis- -cipline en orde niet de noodige besluitvaar digheid tooncn en niet allo maa'fregelen ne men ter uitvoering van de bevelen, zullen eveneens voor den krijgsraad worden ge daagd» Laan. Schaeen Tel 444 f2 lijnen). Kengetal 224A WOENSDAG 16 OCTOBER 1940. 85e Jaargamg. Ne. 11318 Uit§.-Mij'. „Hollands Noorderkwartier" Uitgave der N.V. Motorbrandstof in Duitschland OOK INDIEN ROEMENIE NIET DOOR DE DUITSCHE TROEPEN IN BESCHERMING WAS GENOMEN, ZOU DUITSCHLAND OVER VOLDOENDE MOTORBRANDSTOF HEBBEN BESCHIKT. Berlijn, 15 October (D.N.B.) In een door het D.N.B. van bevoegde eco nomische zijde ontvangen bericht wordt op gemerkt, dat de Duitsche productie van mo torbrandstof ononderbroken is toegenomen. De fabricage van synthetische benzine kon reeds in vredestijd zoodanig worden opge voerd, dat Duitschland bij het uitbreken van den oorlog zijn voorraden aan motor brandstof niet behoefde aan te spreken, doch de aanzienlijke behoefte kon dekken door de loopende benzineproductie. Thans zijn de voorraden aan olie inillioenen tonnen hooger dan bij het uitbreken van den oorlog. Daar bij komt nog Rusland als aanvullend leve rancier op het gebied van de motorbrandstof fen. In jarenlangen arbeid, volgens een bepaald plan heeft de Duilsche handelspolitiek ver der in Zuid-Oost- Europa een invoersysteem opgebouwd, dat van tevoren reeds buiten de Britsche blokkade viel. Zoo kodden door het verlevendigen van de handelspolitieke sa menwerking in den oorlog steeds grootere hoeveelheden motorbrandstof uit het Zuid oosten wórden ingevoerd. Brand in Roemeensehe olieboorputten In een officieel Roemeensch com- muniqué wordt medegedeeld, dat op 14 October door nog' niet opge helderde oorzaak brand is uitgebro ken in drie petroleumbronnen te Baicoi. Dank zij de medewerking van Duitsche bewakingsploegen kon het vuur in slechts drie kwartier worden gebluscht. De schade be draagt S tot 4 millioen lei. Het werk bij de bronnen wordt normaal voort gezet. Brood voor graanverbouwers Maar dan geen broodbonboekjss. Van bevoegde zijde wórdt er de aandacht op gevestigd, dat landbouwers, die een ge deelte van het door hen verbouwde graan willen gebruiken ;om daarvan brood te bak ken of te laten bakken, bij de plaatselijke bureauhouders van de voedsel voorziening een maalvergunning. kunnen aanvragen. De plaatselijke bureauhouders, zullen deze maal vergunning uitsluitend verleenen tegen Overlegging van een verklaring van den plaatselijken .distributiedienst, waaruit blijkt dat de betrokken landbouwer afstand heeft gedaan van de dezer dagen aan hem en zijn gezinsleden uitgereikte of uit te reiken broodbonboekjes, althans van een gedeelte daarvan. Nadere bijzonderheden betreffende deze regeling zijn te verkrijgen bij de plaatselijke distributiediensten. Het kaartje hierboven geelt het eiland Malta weer met de eilandjes Cozo en Comino welke Britsch bezi zijn en zooals het kaartje hier rechts onder, weergeeft gelegen zijn ten zuiden van Sicilië. Herhaaldelijk bombardeeren de Italiaansche piloten de oorlogshaven La Valetta, waar kruit en tuighui zen werden getroffen alsmede het vliegveld nabij Birchicaro. Als dwergen in een zandwoestijn arbeiden de werklieden, die bezig zijn bij de zandaf- gravingen te Maarn, waar enorme hoeveelheden dienstbaar gemaakt worden voor den modernen wegenbouw. (Foto Pax-Holland) Zal Lord Halifax worden opgeofferd? In een bericht uit Londen ,dat .als op schrift draagt „wordt Halifax opgeofferd voor de vriendschap met Moskou?" schrijft het Z\yeedsche blad „Goeteborgs Handels- och Sjoefahrts Tidning" dat de smachtende blikken van Londen op Moskou zijn gericht. Alles wat er maar eenigszins op duiden kan, dat cta wind in Sovjet-Unie gedraaid is, wordt in Londen met de grootste oplet tendheid gevolgd. Tevens wordt door de linksche partijen in Engeland toegegeven, dat Rusland bepaalde redenen kan hebben voor zijn wantrouwen van de Britsche re geering. In de Britsche regeering bevinden zich Halifax én andere Britsche politici, die destijds Tsjecho-Slowakije en Spanje aan de vijanden der democratie hebben overgeleverd. De Russische tegenspraak. Onder het opschrift „Moskou vernietigt Engelsche verwachtingen" levert de Nacht- ausgabe commentaar op de tegenspraak van Tass naar aanleiding van berichten over Russische besprekingen met Tprkije, Bul garije en Griekenland. Moskou heeft, aldus het blad, met deze tegenspraak den Engel schen politici opnieuw een oorvijg toege diend. De Bx'itscbe diplomaten moeten lang zamerhand begrijpen dat hun hoop opspan ning tusschén'Duitschland en Rusland on zinnig is. Alle Britsche toenaderingspogin gen hebben zeer besliste tegenspraken ui! Moskou tot gevolg gehad. Cl\urchills ver wachtingen bij dit spel hebben even wei nig kans als de Engelschen voor het uitbre ken van den oorlog, ten tijde van Chamber- lain, hadden. De Lokal Anzeiger schrijft: „De bestaande verdragen tuuschen Duitschland en Rusland zouden, wanneer ze nog niet tot stand ge komen waren, ook thans en in de toekomst in denzelfden geest gesloten kunnen wor den. Dat mag men te Londen eindelijk wel eens in zien." Samenwerking hotelbedrijf in Amsterdam? „Kras" en „Polen" samen? Zooals wij Vrijdag jl. reeds hebben ge meld, heeft de N.V. Hotel Polen „Het Pool- sche Koffiehuis" een buitengewone alge- meene vergadering uitgeschreven voor 30 October a.s. Voorgesteld wordt de benoe ming van twee commissarissen, nl. de hee- ren prof. dr. A. B. A. van Ketel en J. F. Staal. resp. gedelegeerd cofhmissaris en di recteur van Hotel Café Restaurant „Kras- napolsky". Bij nadere inlichting werd ons medege deeld, dat eou verdere concentratie van het Amsterdamsche hotelbedrijf wordt beoogd. Het zou in 'de bedoeling liggen 'tusschen beide genoemde ondernemingen een belan gengemeenschap te stichten. Zooals bekend omvat de groep Krasna- polsky naast het hotel van dezen naam nog „Hotel Suisse", „De Roode Leeuw" en „Het Gouden Hoofd". ELECTRISCHE CETRALE VOOR DE V.S. EN CANADA. Voor de leverinq van stroom aan de gezamenlijke wapen fabrieken. De regeering der Ver. Staten en van Ca nada. zijn volgena een officieele medeclee- ling overeengekomen, het plan tot oprich ting 'van een groote electrische centrale aan de Si. Lawrence practisch te bestudeeren. De te ontwerpen centrale moet de levering van stroom voor de wapenfabrieken van beide landen verzekeren. Het oogenblik van een officieele verklaring over de oorlogsdoel einden nog niet gekomen. In antwoord op een vraag verklaarde Churchill in het Lagerhuis: „Het oogenblik is nog niet gekomen, waarop een officieele 'verklaring over de oorlogsdoeleinden afge legd kan worden, die verder gaat dan de reeds gegeven, zorgvuldig overwogen, alge- meene verklaringen". Op een nieuwe vraag antwoordde Churchill: „lk geloof, dat wij ons in- groot gevaar begeven, indien wij over dit punt verklaringen afleggen, die niet zeer algemeen van karakter zijn". (Kaart van Pc Vanavond gaat de verduistering in om en duurl tot morgenochtend 8 08 uur Najaar in de groote stad. Het vallen der bladeren, dat in het bosch zijn aparte bekoring heeft, is in de drukke straten tot een onreinigend verkeers obstakel gedegradeerd (Foto Pax-Holland) Op de vliegvelden in Noord Frankrijk zijn talrijke leden van den Duitschen Arbeidsdienst tewerkgesteld voor de uitbreid.ng van de steunpunten van het luchtwapen (Foto Weltbild)

Schager Courant | 1940 | | pagina 1