Moderne vlasfabriek in Een verduisterings-kwestie Spoedige regeling voor oorlogschade Geen dictatuur per procuratie 1~ Officieele valuta-koerseo Uitkeering minstens 80 pCf. Ook schaden boneden honderd gulden worden in behandeling genomen. SCHADEBONS VOOR HUISRAAD ENZ. De secretaris der commissie oor logsschade prof. mr. P. Liefting, heeft in een onderhoud met de Tel. verklaard, dat een regeling van de vergoeding van .oorlogsschade op komst is, en dat de uitkeering min stens 80 zal bedragen. „De ontwerp-verordoninjï", aldus profes sor Lieftinck, heeft, hot departement van Financiën reeds verlaten en moet nu nog slechts door de Duitsche instanties worden goedgekeurd. liet is duidelijk, dat hieraan nog enkele besprekingen moeten vooraf gaan. Doch zoodra deze faze achter don rug is, kan de regeling in het verordenin genblad worden opgenomen. Daarom heeft het ook geen nut. een voor- srhotrcgeling tc gaan opzetten. Immers alvorens deze goed en wel zou zijn ontwor pen en uitgewerkt, -zou ze, worden achter haald door publicatie der definitieve ver ordening Bovendien bestaat er voor ne ringdoenden altijd nog de mogelijkheid, crédietcn op te nemen bij de provinciale stichtingen. Zoo sommigen hiertegenover nog wat huiverig staan men wil niet „onder de bank",komen dienen zij f,e be denken, dat de verplichting tot rentebeta ling, welke zij hiermede op zich nemen (2 procent gedurende liet eerste jaar, 5 pet. daarna), practisch slechts van korten duur is. 't Bedrag der schadevergoeding toch zal nooit veel lager kunnen zijn dan het opge, nomen crediet, zoodat zij dit t.z.t. weer grootcndeels uit de schade-uïtkecring kun-, ncn aflossen. 100.000 gevallen. Rond 100.000 gevallen, de helft waarvan" in Rotterdam, moesten nauwkeurig worden onderzocht Op 22 Mei werd de commissie ingesteld, op 19 Juni reeds kon zij advies uitbrengen aan het departement. Een vergelijking met hetgeen na don vo- rigen wereldoorlog op dit gebied is ge schied, is niet eens noodig om tc doen uit komen, hoe vlot deze zaak wel is afgehan deld. In de dringendste gevallen kan trouwens reeds worden voorzien. Afgezien van den reeds gegeven liefdadigen steun bestaat, zooals dezer dagen is gepubliceerd, de mo gelijkheid om via hel gemeentebestuur van het regeeringscommissariaat-wederopbouw een voorschot te krijgen ten beloope van 80 proeent van de geschatte schade. Echter alleen voor panden niet een maximalen in houd van 450 kubieke meter, de arbeiders- en middenstandsbehuizingen dus. Evenmin was het tot nu toe alge-" meen bekend, dat ook schade bene den de honderd gulden tot de en quête kan worden toegelaten, na melijk in die gevallen, waarin het schadebedrag het gemiddeld week loon overschrijdt. Dit is van groot Autobanden zijn duur en sehaarsch en daarom vindt de methode van het coveren meer en meer toepassing. De tot het canvas afgeschaafde banden worden met een rubberlaag overdekt en komen als nieuw uit de behandeling tevoorschijn (Foto Pax-Holland) belang voor kleine huiseigenaars, zooals men die in de provinoie meer aantreft dan in, de groote steden. De normen. Gezien de mogelijkheid, aldus prof. Lieflink om een voorschot ad 80 precent tc verkrij gen, zal het duidelijk zijn, dat het uitkec-- i ingspercentage tusschcn de 80 en 100 pro cent van de getaxeerde schade zal moeten liggen. Het ligt niet in de bedoeling, ten aanzien van huisraad, winkelinventarissen enz. lot een uitkeering in geld over te gaan. Gedacht wordt veeleer aan bons, waarvoor goederen Kunnen worden aangekocht. Zooveel moge lijk zullen de rechthebbenden vrij "worden ge laten in de keus dezer goederen, mits waar- horgen bestaan, dat do-schadehon zijn be stemming volgt. Mot liet uitreiken dezer, 'bons zal zoo spoedig mogelijk na publicatie der verordening een aanvang worden ge maakt, Hoe moet Nederland het betalen? Wat ten slotte de financiering van liet uitkocïingsplan aan gaat, hieromtrent be staan twee stroomingen. Een voorstel i=, deze in den vorm van eenbepaalde vermogens- heffing in de verordening zelve op te nemen, liet andere, denkbeeld is, do uitbetaling een votidig „uit den grooten pot" fe dbën geschie den, waarna de belastingbetaler wol op zijn aahslaghi'lict zal merken, in hoeverre hij moet bijdragen. Maar ook dit, besloot profes sor Lieftinck, znl eerst bekend worden wan neer de verordening in het openbaar ver schijnt." „Niet alleen leldbclcrjflinffmaar ■plicht in nationalen zin Ook in Groningen komen thans plannen op, om tot oprichting eener modern geoutil leerde vlasindustrie te geraken. Te Wehe (gom. Leens) zijn talrijke vlasverhouwers uit Westerkwartier en Marnégebïed bij el kander gekomen onder leiding van den heer Westers, die mededeeling deed van de resul- taton en inzichten eener voorbereidende commissie, welke een onderzoek heeft inge steld in samenwerking met de Noordelijke Ec. Technologische Organisatie. Voorheen geschiedde in Groningen het roten in sloot- en kanaalwater, het drogen op het veld en lvet zwingelen met hand- stormolens; in een moderne fabriek ge schiedt dit in betonnen warmwater-hakken, droogapparaten en zwingclturbines, die be ter en goedkooper zijn. Het zenden van bet vlas naar België zal dan niet meer noodig zijn. De heer Westers achtte het volkomen ver antwoord den. verbouwers te adviseerén, een fabriek op te richten, nl. een coöp. ver- ecniging met uitgesproken verantwoordelijk beid met een kapitaal van 300.000. De Mij. tot Industrie-financiering is bereid, een crediet van f 150.000 a 2% te verstrekken, zoodat nog 300 aandeglen van 500 moeten worden geplaatst, elk verplichtende tot le vering vap 10 ton vlas. doch men zal reeds kunnen beginnen met 200 aandeelen, dus met 2 milliocn kg. vlas. Nadat do heer ir. de Langen, dir. N.E.T.O. cn de heer E. H. Ebels hadden gesproken, die er op wezen, dat op deze wijze werk in het land zal worden gehouden, terwijl prof. dr. D. van Os. voorzitter .der 'N.E.T.O., op de onmisbaarheid dor toetrepnste weten schap voor do ontwikkeling dor volkswel vaart wees, sprak mr. Linthorst Iloman. commissaris der provincie Groningen. Hij wees op de sociale zijde van het vraag stuk. In het verléden beschouwde men dc economische cn de sociale problemen los van elkaar. Men verrichtte het z.g. econo misch verantwoorde en poogde dan de soci ale gevolgen zooveel mogelijk fe verzachten. In de toekomst echter zal men er naar moeten streven, da* 'alle! ook de zuiver eco nomische vraagstukken 'voornamelijk wor den gezien in het licht yan wat zii voor de arbeidsgemeenschapkunnen beteekenen Men zal dus slechts- eep groot snchnnl-ecopn miscb vraagstuk mogen zien, met den ar beid van allen als bindend element. Om denk- en handelwijze op agrarisch indu strieel en handelsgebied zullenJngrijnende veranderingen moeten ondergaan, omdat het oude, dikwijls mercantillistis'che stand punt heeft bewezen, niet tot oplossing der moeilijkheden in staat te'zijn. De Groninger .boer moet thans de oprich ting eener vlasfabriek -niet alleen zien als een kwestie van geldbelegging, maar voor al als ecii plicht in vaderlandschcn zin. Wij willen ons zelf zijn en blij ven. In een vergadering van „De Vuurslag' heeft Jhr. Groeninx van Zoelen gesproken over onze volkskracht, in dezen tijd. Zoo wij, aldus spr. orde weten te scheppen in ons eigen huis, zoo kan liet rijk-van Jan Pietersz Coen niet slechts de gouden scha kel blijven tusschcn Azië cn Europa, maar een hoeksteen cn eén cement tevens, wor den voor den Noord-Europeeschcn Staten bond, dién wij allen begecrcn. Maar indien Duitschland onze gaven en verdiensten erkent, bet is zich ook bewust,, dat wij onze roeping slechts kunnen vervul len zoo wij onze krachten ontleenen aan den bodem waarop wij staan, bewust van onzen, bloedeigen aanleg, van de mogelijkheden, die deze opent, maar ook van de beperkingen die hij oplegt. Het Derde Rijk verwachtniet van ons het nabouwen van zijn heroïek, het instel len en bewerktuigen eener Ncdcrlandschc dictatuur. Te 'onzent ware een zoodanige vér schijning bij procuratie slechts die van een ongezien eu slecht bediend landvoogd. Het Nederlandsche volk is niet heroïsch van aanleg en is zulks nimmer geweest. Wij kennen noch de groote spanning van het .staatkundige avontuur, noch die van volle dige overgave der persoonlijkheid, die den onmisbaren ondergrond vormt voor gedra gen Caesarisme. Indien de meest innige binding van hel Ne derlandsche volk gelegen is in zijn vroom heid: in zijn eenvoud in voorspoed en in zijn standvastigheid in de souverciniteit des gemoeds zijn hechte saamhoorigheid is vooral gelegen in zijn burgerlijk, karakter. Of wij hoog of laag springgen, wij Nederlan ders zijn allen, burgerlijk, van van deu no taris tot den dichter en van den baron tot den proletariër. Onze nationale cultuur is burgerlijk in eiken zin, dien men aan het woord hechten wil. Maar zoo wij, geenszins minder dan eenig ander volk misschien, blind zijn voor onze gebreken, z.ori zijn wij ons ook bewust van de volkskracht, die daarachter staat: de onverzettelijke. \yil van onszelf te zijn en onszelf te blijven! Romantische reiziger de zondaarsbank op Wijntje en Trijntje Voor de Utrechtsche rechtbank stond gis termorgen de 22-jarige reiziger P. A. D.' terecht, wien verduistering van geld ten nadeele van dc N.V. Unilever teil la.sde was gelegd. Het was niet de eerste keer, dat verdachte voor de rechters stond, want door diefstal len iti dienstbetrekking had hij al verschei dene junlen met de politie Ie maken gehad, Voor zijn leeftijd leefde hij beslist boven zijn stand,, hij leidde een zeer romantisch leventje,, ging met verkeerde vrienden cn vrouwen om en stak zich hij herhaling in schulden. Nadat hij een poos werkloos was geweest, kon bij hij de N.V. Unilever te Utrecht in dienst kómen als reiziger op provisie. Hij was o.m. belast met het innen van kwitnnlies en in veel gevallen nam li ij1.-hot -geld wol in ontvangst, maar droeg dit niet af. In een ander geval moest hij goederen afleveren in Vreeswijk en daarbij eveneens geld mee brengen. Het bedrag werd hem in Vreeswijk ter hand gesteld, maar tegen zijn elicf zei verdachte, dat er pas aan hel einde van de maand betaald' zóu worden, Van "dé achtergehouden gelden maakfn hij goeden sier. De Officier van justitie, mr. Camnhuis achtte het een ernstig feit. dat Iemand on zoo iongen leeftijd al zoovele mii\lon met de politie in aanraking was geweest en zei de in dit geval geen medelijden fe hebben. De eisch luidde acht maanden met aftrek van de preventieve hechtenis. Dc verdediger pleitte clementie. De rechtbank zal over veertien dagen uit spraak doen. Tegen geknoei met veevoeder Koopt alleen gemalen producten waarvan de afkomst bekend is. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd, vestigt de aandacht op hof volgende: Op grond van het Veevoederbesluit 1939 is het vermalen of on andere wijze bewer ken van alle soorten hooi en stron. zoowel graanstroo als stroo van peulvruchten en andere land- of tuinbouwproducten. als mede van kaf en andere dorschnfvallen. zoowel als van riet lot voeder voor eenige diersoort, verboden. Dit verbód zal niet groote gestrengheid wgrden gehandhaafd. Hel komt voor. dat deze producten, zoo als mogelijk ook heide, biezen en boombla doren in gemalen toestand, tegen onevenre dig hooge prijzen als veevoeder in den handel worden gebracht. Veehouders wordt aangeraden, slechts gemalen producten tc koopen, waarvan het vervoer wordt gedekt door een geldig golcidebiljet. Merkwaardige zaak voor de Utrechtsche rechtbank. Een advocaat en procureur te Amers foort stond gisteren voor dc Utrechtsche rechtbank terecht, terzake overtreding van artikel 12 van riet wel „bescherming tegen luchtaanvallen". Het betrof hier een Twist punt tusschcn verdachte en enkele getui gen. leden van den lurhtbeschremingsdienst Toen de laatsten op 18 Juni des nachts door Amersfoort surveilleerden, zagen -zij, naar hun zeggen, op dertig meter afstand van het huis van den advocaat, dat er een sterk lichtschijnsel van een schemerlamp uit diens studeerkamer zichtbaar was. _Er was naar hun meening een overtreding van art. 12 van de wet „bescherming tegen luchtaanvallen", want.er waren geen gor dijnen voor de ramen, welke open stonden en bovendien was dc 'voordeur geopend, waardoor eveneens lichtstralen naar huiten schonen. Verdachte ontkende, dai hier sprake was van een overtreding. Zijn heide-zoons waarvan er éép,ex pert op gebied van de luchtverduis- tering cn de ander vlieger was, wa ren heide de meening toegedaan, dat zoolang-er van huiten af geen sterk schijnsel zichtbaar was, men gerust binenshuis een lamp mocht ont steken, welke alleen de kamer ver lichtte. De getuige dr. S., die proces-verhaal had opgemaakt in zijn functie van ambtenaar bij den luchtbeschermingsdienst, verklaarde nogmaals, dat .door lief liclït van een lamp op dertig meter van het huis een uitstra lend licht was waar te nemen. Ook de officier van justitie, mr. Carnp- huis, was van meening. dat do overtreding wettig en overtuigend was bewezen on cischle een boete van vijf gulden of twee dagen. - Verdachte, die zich zelf verdedigde, hield hierna een uitvoerig betoog. Hij wees er op, dat liet verscheidene malen voorkomt, dat de rijwielstallingen bij het slation een der gelijke lichtbron hebben als hij. Hot inte rieur is dan hel verlicht, doch doeken zor gen er voor. dal er niets naar buiten schijnt. Komt er nu iemand naar'binnen, dan duwt li ij het gordijn opzij en dan is van buiten af dukiëlïjk te zien, dat het hinnert verlicht is. Er is' echter niemand die daartegen bezwaar amakt, want hier door-zal de vijand zeker niet te weten ko men. waar lrj zich bevindt. Op grond van deze overweging voelde verdachte zich ook in zijn geval niet schuldig en verzocht de rechtbank hem van het ten laste gelegde vrij te spreken. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. De Jacht op fazanten Is opengesteld en de jager kan zijn hart ophalen aan deze voor de dagen van den naderenden winter geëigende sport Een fazant komt onder schot (Foto Pax-Holland) Amsferdamsche effectenbeurs obligaties staatsleeningen. Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 V.K. L.K, 100% 100 96 15/16 96 15/16-91 Idem met bel. fac. 100% 100 Nederland 1938 3.3% 88%-87% t 87 15/10-88)1/1, Oost-Tndië 1937 3 85%' 85% Oost Indië 1937A 3 83% 83% Duitschland 1930 5% 37%-40V2 393/4-37,ij DUITSCHLAND D. Gr. b '40 CL 6 Konv Kas (m.v.) 4 63 72%. PROVINCIALE EN GEM. LEENINOEN. A'dam '37 3% *8% 88% 93%. 's Grav. "37 I 3% 93% N -Holl. '38 3 N.-Holl. '38 11 (3%) 3 86 11/16 86%' R'dam '37 - ril 3% 87 86 Z.-Holland 1937 3 - 88 hypotheekbanken. Ned Hyp.b. Veendam 3% 94% industrieele ondernemingen Buitenland. Farbenind. I. G. 7 115 104 Gelsnk. Berg 5 63 bank- en cred.-inst. Binnenland Koloniale Bank A 163 - Ned. Ind. Handelsb. A. 119% 117 Ned. Handel Mij. c.v. A. 108 105 aandeelen. industrieele ondernemingen, Binnenland. A.K.U. 120%-T22% llfll/s-ll! Calvé Delft c. v. A. 91% 85 (kmtr. Suiker Mij. 1*0 180 Fokker s. A. 165 160^ Lever Bros en Unilever c.v.A. 142-135 132%-12$i| Ned. Ford 332 322 Philips G B v A. 203%-197 194-190!; •Philipsp rel. A. H2% Buitenland. Anaconda copper c.v. A 22%-22% 22'%-22 Am. Sm. en Ref. c.A. 37% 37 Reth. Stee! c.v. A 67%-68 6i%-66l Gen. Motors c.v. A. 42_ 41 15/1 Kennecot Copper c.v. A 28%-27 7'lR 28%-2^ North. Am. Aviation c.v, A.14%; 14 7/16 Rep. Steel c.v. A. 18% 17%-lfi U. S. Steel c.v. A. 50%-51 50%-SI petroleum-ondernemingen. Binnenland Dordtsche Petr. g. A. 217 216% Kon.- Petr, 237-243 236-^4 Buitenland. Shell Union c.v A. 8 3/16-8% Tide Water c.v. A. scheepvaart maatschappijen Holland-Amerika lijn A. 103-105 10&101 Java China Japan lijn A. 129 127 Kon. Ned. Stoomb. Mij. - nat. bez. v. A. 142-139 139%-lS- Kon. Paketvaart A. ^0Q Ned. Srheepv. Unie A. 147-144 144-140 Rott. Llovd A. mVz-m U7 Stocmv. Mij. Nederland A. 121-122% 117 suikerondernemingen. H.V.A. .tavasche Cultuur N I S U. Ver. Vorstenl. Cult. 401-405 400-392 225-223 218-21* 219-223 210-213 111-116 110-107 tabaksonde rnemin oen. Deli Batavia Mij. Deli Mij. C. v. A. Senembah 146-148 147%-jR1' 208%-209 204%:2Ü 174-175 174-170 rubber-ondernemingen. Amstcrd Ruhber 224-218% 218-21oV; Bandar Rubber Mij. A. 159-155_ Deli Batavia Mij. A. 169%-171 167-164 valuta's. New Yorlc Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zürich bankpapier: New York Brussel Stockholm Zürich 1.88 3/16-1.889/16 75 9R—75 43 30.1130/17 381— 3.82 44.814400 43.59-^43.68 1.86%1.90% 30.0830.20 44.76—44 94 43.55—43.72 Wedden bij paardensport weer geoorloofd? Opheffing van het totaliiatof- verbod overwogen. Volgens het Nat. Digb. bestaat er kan'1 voor opheffing van het totalisatorverbod,] dat wil zeggen, dat weer wordt toegestaan weddenschappen af te sluiten bij de.paar- denrensport. In 1911 is liet wed verbod uit gevaardigd en betèékemde natuurlijk geweldige slag voor de draf- en rensport niet alleen, maar ook voor de fokkerij, daar de belangstelling voor de draverijen ineens veel kleiner werd.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2