Italiaanscli offensief in Nooid-Afrika Kolenmijnen in Hongarije bezet DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Bonnen voor brood, vleesch en zeep 6.40 uur Aardschokken in Italië Om boven te b 1 ij v e n RANTSOENEN ONVERANDERD Geen melkbrood meer In Amsterdem vier lijken opgehaald Nieuw soort zoeklicht Verduisteren verwacht •o ii n I Laan, Schaden. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 224n VRIJDAG 18 OCTOBER 1940. 85e Jaargang. No. 11320 Uitgave der N.V. Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" Een fDeensche uitvinder heeft een reddingsapparaat geconstrueerd, dat den drenkeling in staat stelt, zeer langen tijd drijvende te blijven. Levensmiddelen en signaal-instrumenten zijn in de uit rusting aangebracht (Foto Weltbild) STEENKOOLVOORZIENING DER IN- DUSTRIE DOOR MIJNWERKERSSTA KING ERNSTIG BEDREIGD. VRUCH- TELOOZE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN DIRECTIES EN ARBEI DERS. Boedapest, (D.N.B.): De regeerlng heeft gisteren de steen koolbekkens van Salgótarjan, Tata, Dorog en Tokod, waar een staking is uitgebroken, door militairen laten be zetten, daar de onderhandelingen tus schen de directies en de mijnwerkers nog steeds geen resultaat hebben op geleverd. Bij het nemen van dezen energieken maat regel der regeering zou de ernstig in gevaar gebrachte steenkoolvoorziéning van de Hon- gaarsche industrie den doorslag hebben ge geven. De toestand wordt daarom zoo dreigend ge acht, omdat thans ook de staking naar het steénkoolbekken te Fünfkirchen is overgesla gen, waardoor practisch de geheele steen koolproductie van Hongarije wordt getroffen. Het aantal stakers wordt op 28 a 30.000 ge. raamd. Het is een staking van zeer groote afme ting, die bijna tweederde van de Hongaar- sche steenkoolproductie heeft stilgelegd. Tienduizend mijnwerkers hebben de laat ste dagen het wei^k neergelegd en zijn wegens looneischen in staking gegaan. Zij verlangen een loonsverhooging van dertig proc., omdat de onlangs door de regeering gelaste verhoo ging der loonen van mijnwerkers met 7 niet in verhouding staat tot de gestegen kosten van levensonderhoud. De onderhande lingen tusschen de arbeiders en de onderne mers hebben tot dusver niet tot een resultaat geleid. Als gevolg van de staking ontstaat er een dagelijksch steenkooltekort van 2000 tot 2500 wagons. De voorziening van steen kool voor de bevolking en voor de Hongaar- sche industrie wordt dus sterk in gevaar ge bracht. Thans 12 dooden te BAFLO Nog een der slachtoffers over leden. In den afgeloopen nacht is in het academisch ziekenhuis te Groningen nog een der slachtoffers van de noodlottige botsing tusschen autobus en trein op den onbewaakten over weg tusschen Baflo en Winssum aan zijn verwondingen bezweken. Het is de 38-jarige gehuwde E. Hol* tjer, te Groningen. Hiermede is het aantal dooden tot twaalf gestegen. Naar wij vernemen zullen alle slachtoffers, met uitzondering van den chauffeur, K. Havers, wiens stof felijk overschot naar zijn woonplaats Zwolle wordt overgebracht, mor gen te elf uur van gemeentewege te Groningen worden ter aarde besteld. BROOD OP BON 11, VOOR VLEESCH 05, BON 55 ALGEMEEN DISTRIBUTIE BONBOEKJE VOOR ZEEP. De Secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart deelt het volgende me de, met betrekking tot de distributie van zeep: Gedurende het tijdvak van Zaterdag 19 October tot en met Dinsdag 12 No vember a.s. geeft de met „55" ge nummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 150 gam toiletzeep (nieu we samenstelling), of 120 gram huis houdzeep of 200 gram zachte zeep, of 250 gram zeeppoeder, of voor zoover voorradig 125 gram zeep vlokken. of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen, of 250 gram vloeibare zeep. Voor zoover de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker desgewenecht gedeelten van bovenstaande hoeveelheden in combi natie op één bon koopen. Men zal dus b.v. op één bon 60 gram huishoudzeep plus 100 gram zachte zeep kunnen krijgen. Wasscherijen. moeten voor de behandeling van de gezinswasch gedurende bovenge noemd tijdvak den met „55" genummerden bon van het algemeen distributiebonboekje van hun cliënteele in ontvangst némen voor het koopen van waschpoeder en wel één bon per acht kilogram droog waschgoed. De wasscherij zal per bon 600 gram wasch poeder kunnen betrekken. De Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Landbouw en V.isscherij deelt méde: Gedurende het tijdvak van Maan dag 21 October tot en met Zondag 27 October a.s. geeft elk de^ vier met „05 vleesch" gemerkte bon nen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepep, of een rantsoen vleeschwaren. De met „05 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 27 October a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 3 November a.s., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 28 October tot en met 3 November a.s. niet gebruikt zullen mogen worden voor het betrekken van vleesch of vleeschwaren in hotels, restaurants e.d. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht be draagt 75' gram voor gerookt of ge kookt varkens-, rund-, of kalfs- vleesch en voor gerookte worst soorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knak worst, 125 gram voor levensartike len, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. De Secretaris-Generaal; waarnemend hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij deèlt mede: Gedurende het tijdvak van Maan dag 21 October tot en met 27 Oc tober a.s. geven de met „11" genum merde bonnen van het nieuw, uit gereikte broodbonboekje tezamen recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft der halve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram an der brood. De bonnen, welke 27 October nog niet gebruikt zijn, zullen voorts nog geldig zijn tot en met Dinsdag 29 October a.s. met dien verstande, dat zij op 28 en 29 October a»s. niet gebruikt zullen mogen worden voor het betrekken van brood in hotels, restau rants e.d. Bij een beschikking van 15 October j.1. is het met ingang van dien da- •tum af verboden brood van tarwe meel of -bloem te doen verwerken met volle melk of vollenmelk-poeder. Slechts taptemelk of magere melk poeder mag worden gebruikt, doch het is de vraag, of dergeijk brood nog onder den naam melkbrood mag worden verkocht. Do:r bekendheid met de beschikking zul len vele bakkers zich nog niet aan den nieuwen maatregel hebben gehouden. Dit is te bevoegder plaatse bekend, zoodat tegen hen dan ook niet zal worden opgetre den. Heden is het evenwel afgeloopen, dan zal iedere bakker kunnen weten, waaraan hij zich te houden heeft. Het verbod geldt voor het geheele land. Dagelijks vallen er slachtoffers van de duisternis. De duisternis brengt helaas vele,rampzalige gevolgen mei zich mede. Voortdurend gera ken menschen te water, doch gelukkig kan in vele gevallen tijdig hulp geboden worden en loopt het incident af met een nat pak. Gisterochtend zijn echter niet minder dan vier slachtoffers op het, droge gehaald, die dezer dagen, naar alle waarschijnlijkheid misleid door de duisternis, het water inge- loopen en verdronken zijn. Uit de Prinsengracht nabij de Nieuwe Le liestraat, werd. het lijk van een man opge haald. Dit slachtoffer kon geïdentificeerd worden. De overige lijken, opgehaald onderschei denlijk uit de Nieuwe Prinsengracht tegen over perceel 13, den Binnenamstel nabij de Halvemaansteeg en de Haarlemmervaart na bij begraafplaats Vredenhof, zijn echter nog niet herkend. In onze kuststreek beproefd. Door tot dusver nog niet toegepaste afweer- methoden is in den vorigen nacht een En- gelsche bommenwerper in de Nederlandsche kuststreek neergehaald. Daar worden name lijk, naar het D.N.B. uit betrouwbare bron verneemt, zoeklichten' van een nieuw type beproefd. Hun buitengewoon sterke uitstra ling is voor de eerste maal een toestel van den tegenstander noodlottig geworden. De Britsche bommenwerper werd door het schel le licht en de alles overtreffende kracht der stralen van deze zoeklichten dermate, gehin derd, dat hij als een verblinde vogel recht streeks op de Duitsohe afweerstelling af vloog en met enkele goed gemikte treffers brandend kon worden neergeschoten. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 8.12 uur 48 MILLIOEN SCHOLIEREN IN DE SOVJET-UNIE Het Rusische bureau voor de statistiek maakt bekend, dat in het jaar 1939 alle scholen van 't land tezamen door 48.000.000 personen bezocht zijn. Vorig jaar heeft men 67.600 bibliotheken geteld. Het aantal schouwburgen bedraagt volgens opgave 900. GEEN TROONAFSTAND IN GRIEKENLAND. De uit Amenkaansche bron komende be wering. dat Koning George van Grieken land van plan zou zijn afstand te doen van den troon tengunstc van den troonopvolger, wordt door het Grieksche telegraafagent- schap formeel tegengesproken. NOORSCHE SCHEPEN VERGAAN. Zeven Noorsche schepen van in totaal 31.260 br.r.t. die in Engelschcn dienst voe ren, zijn, naar het Noorsche persbureau uit Bergen meldt, in de maand September ver gaan. De bemanning van vier schepen werd gered. Op andere schepen zijn 17 man om het leven gekomen. Geen persoonlijke ongelukken voorgekomen. Het seismologisch instituut te Faenza heeft Woensdag om 15.19 uur een hevige aardbeving opgeteekend, waarvan de haard in de buurt van Perugia lag. De schokken duurden 15 seconden. In Perugia is geen schade ontstaan. In' Citta Della Fieve zijn drie huizen ingestort. Persoonlijke onge lukken zijn niet voorgevallen. Ook in an- andere plaatsen der provincies Perugia en Sïena werden de schokken gevoeld. In Cel- le Sul Rigo werden dertig huizen bescha digd. Vier menschen werden licht gewond. Het seismografisch instituut van Belgra do deelt mede, dat Woensdag van 14 uur 19 minuten 48 seconden tot 14 uur 30 mi nuten (tijd van Belgrado) een krachtige aardbeving is waargenomen, welke op een afstand van 530 km van Belgrado haar epicentrum had. Deelen van het Po-leger naar Lybië? Men is van meening, dat het nieuwe offen sief van ihaarschalk Graziani in Egypte bin nenkort, wellicht reeds over een week of een dag of tien, zal worden ingezet met als doel de verovering der Britsche stellingen hij Marsa Matroeh, aldus U.P. Volgens de „Regima Fascista" zijn in alle stilte versterkingen uit Noord-Italië naar het Egyptische krijgstooneel overgebracht Af- deeling na afdeeling artillerie- en tankkorp- sen en vele troepenonderdeelen der infante rie, die tot dusver in de Westelijke Alpen ge legerd waren, zijn „ergens in Cyrenaica" aan gekomen. In minder dan een week tijds, zoo verklaart het blad, zullen zij de nieuwe stel lingen aan de LibyschEgyptische grens hebben betrokken. Men gelooft, dat de vér- Het ernstig autobus ongeluk op den onbewaakten overweg tusschen Winssum en Baflo eischte tien slachtoffers. Een foto op de plaats des onheils (Foto Pax-Holland) sterkingen troependeelen' van het Po-leger zijn, waaraan Mussolini gelijk bekend verle den week tijdens een vierdaagsche inspectie reis een bezoek heeft gebracht. De militaire export, generaal Ilio Jori heeft evenals Gayda dit reeds deed in het „Gior- nale dTtalia" verklaard, dat ook de Engel schen hun troepen in Egypte dagelijks ver sterken om aan den venvachten aanval der Italianen het hoofd te kunnen bieden. Mersa Matroe. sterk verdedigd. Het hoofddoeol van de tweede phase van den Italiaanschen aanval, Mersa Matroeh, wordt naar de „United Press" voorts meld de, door een omvangrijk net van loopgra ven, alsmede door tallooze forten en redou- ten verdedigd. Toonaangevende militaire waarnemers in Rome zijn van meening, dat het door Graziani in Libye geconcentreerde leger de grootste strijdmacht is, die ooit op Afrikaan- schen bodem is verschenen; het beschikt, volgens te. Rome ontvangen berichten, over honderden bommenwerpers en jachtvlieg tuigen, kleine tanks en pantserwagens, dui zenden vrachtwagens, kameelen en muildie ren. Graziani's tactiek. In zijn verslag aan den Duce over de ver overing van Sidi el Barrani, meldde maar schalk Graziani, dat alleen de rechtervleu gel van het leger toen twee duizend vracht auto's in gebruik had. Dat was de vleugel die den aanval op de Britsche stellingen van het Zuiden uit, dus door de woestijn uitvoerde. Het is tot nu toe Graziani's tactiek ge weest. met de vleugels aan te vallen en in het centrum slechts schijnaanvallen te on dernemen met gemechaniseerde troepen, ten einde de Britsche gemechaniseerde een heden bezig te houden en deze ten slotte in afzonderlijke detachementen van de hoofdmacht af te snijden. Zijn offensief be stond uit, een aantal zeer snelle aanvallen, waarbij de linkervleugel langs den kust weg opereerde, daar bij het gevaar trotsee- rend van de daar aanwezige Britsche oor logsschepen. Zoo bleef het element van ver rassing in het offensief behouden. De hoofdmacht van de bij den aanval op Sidi el Barrani ingezette troepen, bestond uit sterk gemechaniseerde eenheden der zwartheinden-divisie „23 Maart,,, daarnaast traden beweeglijke Libvsche contingenten op, die over een breecl front aanvielen en con centraties van krachtige vijandelijke troepen onmogelijk maakten. Het oorlogsfront, be streek een gebied van 250 kilometer, van de kust tot in de woestijn. Bij de voltooiende operaties der eerste pha se werd de hoofdmacht ondersteund door twintig eenheden beweeglijke artillerie en te gen Sidi el Barrani rukten meer dan hon derd tanks op. Toen de Libvsche divisies den Britschen tegenstand hadden overwonnen, werden op de vleugels vliegende colonnes ingezet, terwijl andere, lichte eenheden om singelende bewegingen op beide vleugels der Britsche stellingen uitvoerden. De uitstekende gezondheidstoestand der Italiaansche soldaten in Afrika, is voor een groot deel te danken aan het werk van den beroemden expert op het gebied van tropi sche ziekten, Aldo Castellani. Reeds drie jaar voor het uitbreken van den .oorlog in Abessi- nie heeft deze voorschriften gegeven in zake de hygiëne bij het leger en voorts organiseer de hij de opleiding van een groot aantal art,-, sen en verpleegsters voor den dienst inde 1 tropen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1