|okkerij Uit Alkmaar UTTERSTAD l De zaak-Maas Bloembollenveiling Vrijdag 18 October 1940 Tweede blad Warmbloed Ii 4 in Noord-Holland - De eischen der verrichtingsproeven GOEDE VOORBEREIDING DE HOOFDZAAK. 't Is pas van dé laatste jaren, dat dé ver richtingsproeven meer de belangstelling trekken van de fokkers, dat zij hun fok- merrie's onderwerpen aan een uithoudings- en een trekproef, waardoor de goede kwa liteiten van hun paarden meer op de voor grond komen. Niet alleen is een dergelijke proef van groote waarde om een vergelijking te krij gen ten opzichte van de deelnemende paarden onderling, maar ook gaat er goe de reclame van uit voor het warmbloed- paard. Helaas is bij het groote publiek nog te weinig bekend wat deze proef eigenlijk omvat en wil ik in dit praatje probeeren een en ander duidelijk te maken. Om te beginnen worden de gelden voor de verrichtingsproeven beschikbaar ge steld door het Dep. van Defensie en stelt dit ook' de voorwaarden vast waaronder deze gehouden zullen worden, de uitvoe ring berust echter bij de verschillende stambockorganisaties. Men voelt in Den Ilaag dus wel degelijk, dat het nuttig en noodig is de warmbloedfokkerij te steunen, dat. het een landsbelang is dat hier een paard gefokt wordt wat ook geschikt is om in het leger dienst te doen, dit in de eerste plaats voor de cavallerie maar hoofdzakelijk voor de artillerie. Van daar dan ook dat als eerste eisch gesteld wordt dat de paarden een gedeelte der proef on der het zadel moeten afleggen. Langzamer hand zijn dc eischen zwaarder geworden. Werd een 10-ta.l jaren geleden slechts ge vraagd een afstand van 8 Km. binnen ruim 30 minuten af te leggen, men mocht toen zijn paard nog inge-spannen voor brengen, sinds een jaar of vijf is dit veranderd in een afstand van 10 Km binnen 40 min., waarvan de laatste 500 meter in galop. Te genwoordig zijn de eischen zoodanig dat niet alleen het' paard verrichtingen moet tooncn onder het zadel, maar ook voor een beladen wagen in één span. Men moet nl. eerst 10 Km afleggen onder de man in 48 min., te weten. 3000 meter draf. 500 m stap. 3000 m draf, 500 m stap. 2100 m draf 1 en 900 tti galop. Zooals men ziet is de tijd met 8 min. verlengd en is nu het zwaarte punt van. den proef niet alleen meer ge legen in de geschiktheid als rijpaard, maar ook in de hier op volgende trekproef, waarbij het paard een met 5Ó0 Kg bezwaar de wagen in stap moet trekken over een afstand van 5 Km af te leggen binnen 50 minuten, de laatste 500 M. moeten dan ge draafd worden. Hierna wordt de vrach't verdubbeld en moet op bevel eenige malen halt gehouden en aangetrokken worden. Ten slotte wordt wederom te samen onder den man nog stap-draf en galop getoond. Door de keurmeesters wordt niet alleen gelet, op welke wijze de paarden de ver schillende verrichtingen afleggen en in welke conditie zij aankomen, maar ook wordt het exterieur en de waarde als fok- merrie in aanmerking genomen, zoodat ten slotte een indeeling in drie klassen ver kregen wordt, ter bepaling van de grootte der premies. Dit jaar b.v. bedroegen deze 22.50, 17.50 en 15,—. Welke paarden mogen nu aan deze keu ring deelnemen? Als eisch wordt gesteld, dat de hengsten en merries in een stam boek moeten zijn ingeschreven. Voor heng sten van 4 t/m 6 jaar is deelname verplich tend.. I)e merries zijn voorloopig van deze verplichting vrijgesteld maar moeten eeni ge levende in het stamboek ingeschreven veulens gebracht hebben en wel 4-jarigen geen veulens vereischt, 56-jarige n min stens 1, 78-jarigen minstens 2 en 9 en oudere minstens 3. terwijl de leeftijd be paald is van 4 t/m 12 jaar. Elk jaar kunnen echter andere bepalingen voor deelname vastgesteld worden. Hoewel deze proeven voor eèn goed ge traind paard, dus bewerkt paard, best te doen zijn, valt het mij toch elk jaar we- wederom op dat vele eigenaars hun paar- den onvoldoende voorbereid aan de ver richtingen laten deelnemen, of ze zijn niet voldoende ingereden onder het zadel of ze zijn niet genoeg voorbereid om alleen de trekproef af te leggen. Ook komt het meer malen voor dat de ruiter het paard slecht voorbrengt of dat het rijden voor den wa gen naar niets lijkt. Niet alleen worden de prestaties van het paard hierdoor gedrukt, maar het geeft, ook een hee-1 verkeerde in druk op het publiek. Men spreekt dan zoo gauw van een tompartij of een afbeulen van de paarden, hoewel hiervan bij behoor lijke voorbereiding absoluut geen sprake is. Het is dan ook van het grootste be lang uw paard door'een ter zake kundig ruiter te laten voorbrengen en denk ik hier in de eerste plaats aan dc Landelijke Rui ters. Laat uw paard meelonpen bij een Rij- verecniging en ge zult er geen spijt van hebben. Niet alleen voor deze proef maar ook in het dagelijksche werk zal het paard zelf er profijt van hebben en u krijgt een mak en gewillig dier. echter... velen zijn hiervan nog niet overtuigd. Ten slotte nog dit. Verschijnt met een goed getoiletteerd paard ter keuring, hier aan ontbreekt vaak nog heel wat. Onwil lekeurig heeft dit invloed op dc bcoordee- ling en zelf gaat; ge toch ook niet op klom pen en met een blauwe kiel naar uw meis je. Ge probeert toch ook een zoo goed mo-. gelijke indruk te maken. Fokker, dit is een gelegenheid om te la ten zien wat uw paard kan prestoeren, om zijn veelzijdigheid., naar yjoqm te,, brengen, benut haar dus, maar afë-ge-liet het F~" t 'dóet, doet F. A. MELCHIOR. DE STAD SCHEEN VAN ALLE GELD ZORGEN VERLOSTI Maar het was een vergissing! Het was ons gemeenteraadslid, mej. Ca- rels, die onze aandacht vestigde op een allerzonderlingst verschijnsel in de bcgroo- ting. Er komen namelijk in het geheel geen uitgaven in voor! Alle posten, die voorheen als uitgaven werden bestempeld, staan dit jaar opgevoerd als „inkomsten' Overal, de heele begrooting door. op de lin ker- en de rechterpagina's, niets dan in komsten en nog eens inkomsten. Vreemd was het! Maar werkelijk, het stond er! Zou het zóó zijn, dat de ambte naren hun salarissen tegenwoordig toe betalen? Vloeien alle renten tegenwoordig de schatkist binnen, In plaats van er uit? Wordt Alkmaar gesteund door de steun trekkers en betalen, de scholen een som gehls ter instandhouding van de gemeente? Welk eeu schooné toekomst lonkte onze stad!- Op zijn minst moest er een vrijdom van belastingen voor de heele burgerij uit voortkomen, ja. misschien zou ze een aar dig duitje terug kunnen krijgen. Helaas De hoop bleek ijdel! Het was een vergissing! Bladzij aan bladzij moeyt er staan „om schrijving der uitgaven" in plaats van „omschrijving der inkomsten". Bladzij aan bladzij, de heele begrooting door. Ter neer geslagen slopen we het stad huis uit, dat we met opgeheven hoofde waren binnen gemarcheerd. We waren een heerlijke illusie armer! ZUINIG MET BENZINE! We hadden een onderhoud met den heer Mak. lid van de commis=ie. die belast is met de toewijzing van motorbrandstoffen te Amsterdam We vroegen hem, hoe het er met de benzine en de ruwe olie op het oogenhlik uitzag en een veelzeggend gebaar deed ons onmiddellijk reeds hegrijpen, dat de situatie niet rooskleurig was. De verbruikers zouden er goed aan doen zich tot het uiterste te beperken. Daarop kwam het gesprek in korte trekken neer. Over de maand September was er voor het eigen vervoer nog een hoeveelheid van 549.000 L. toegewezen. Het beroepsvervoer staat daar buiten. Intusschen had de commissie opdracht gekregen bezuinigin gen door te voeren, waarna met veel moeile het kwantum was teruggebracht op 350.000 L. Eenmaal zoover was echter de mededeeling gekomen dat deze bezuiniging nog niet ingrijpend genoeg Wftis en dat voor October over niet meer dan 180.000 L. kon worden beschikt Zulke cijfers spreken hoékdeelen. Hoe het over de komende maanden zou gaan? De heer Mak haalde zijn schouders op „Niets van te zesgon", luidde het ant woord kort en bondig. De perspectieven echter bleken allerminst rooskleurig. En daarom: groote. zeer eroo- te spaarzaamheid blijft geboden! HET FRUIT GEDURENDE DEN KOMEN DEN WINTER. Naar aanleiding van allerlei geruchten, die de ronde doen omtrent de fruitvoorzie- ning van Nederland gedurende den komen den winter, het volgende Men dient te bedenken, dat Nederland voor fruit steeds een importland is geweest Californische appelen, Spaansclie en Pales- tijnsohe sinaasappelen werden in groote hocvelheden aangevoerd, nog afgezien van Zuidvruchten. Dat er van deze import ge durende den komenden winter veel te recht zal komen, is niet aan te nemen. Met practisch volkomen zekerheid mogen we zeggen, dat we het daarbuiten zullen moe ten stellen. Betrekkelijk produceert Nederland zelf weinig fruit. Of we echter vrijelijk zullen kunnen beschikken over dat gene, wat *in ons land zelf is voortgebracht moet al evenzeer iir twijfel worden getrok ken. Men dient daarbij te bedenken, dat we op het oogenhlik deel uitmaken van een groot landencomplex en dat we ge noodzaakt zijn de lusten en de lasten met de andere bewoners te declen. Indien de positie elders nog ongunstiger is dan hier. dan zullen wij een deel van onze produc liè moeten afstaan. Inderdaad is de positie als boven om schreven. Het resultaat daarvan is, dat een deel van onze annelenoogst in aanmer king zal moeten komen voor export na*r Dnitschland. Mede irr verband mc« het uit blijven van den import zullen we roken in" moeten houden met een zekere gchaarschte! EEN TOONEELVOORSTF.T.I TNG OP ZONDAGMIDDAG A.S. Gevolg gevend aan talriikc verzoeken van tooneelliefhebbers heeft de directie van 't Gulden Vlies om Zondag a.s. dos namid dags 2 uur een Inorieelvoorstelling te doen plaats vinden Niet alleen kunnen nu de liefhebbers van de omliggende gemeenten daarvan prófiteeren. maar ook degenen uit Alkmaar welke zich voorgenomen heb ben om des avonds niet meer uit huis te gaan Dien middag zal het Ncderlandsrhc Tooneel fDir. C v. d. T.ugt MelserO ten too- neel te brengen het alleraardigste hliisoH van den hekenden tooneel schrijver .T. B. Prieslev „Toen wij trouwden ten too- neele hrongpn. Tiet Alg Handelsblad schreef o,m.: Een allerdolst stuk, het publiek gierde herhaal delijk van het lachen. Wij herinnoren ons waarlijk niet. ooit zoo'n daverend blijspel van den hpkenden Engelschman Pricstley te hebben gezien. „ZIEKENHUIS VERPLEGING" BERGOPWAARTS. WEER Men zal zich de stormen herinneren, die in den loop der afgeloopen jaren rondom deze vereeniging hebben gewoed. Intusschen is ze teruggezonken in stille rust. Eigen lijk waren we haar bijna vergeten. De rust had haar blijkbaar welgedaan. Het rumoer bad circa 500 leden gekost maar langzaam aan rijst thans het -aantal weer. Het bedraagt hans meer dan 10.000 en iedere maand druppelen de nieuwe binnen. De finanieele gang van zaken bleek een uitstekende te zijn. Ten deele sproot dit voort uit het feit. dat gedurende enkele pe rioden het aantal opnemingen minimaal was geweest. De menschcn wilden liever thuis zijn. Later echter waren deze gevallen dan althans ten, deele. toch' weer voor re kening van de vereenjging gekomen. Zoodat de beterschap niet alleen hier- aan mag worden toegeschreven. Vooral moet. de goede gang van zaken daarom worden toegeschreven aan het werk van oen controleerend geneesheer, die uitwassen en buitensporigheden vermocht te onderdrukken. Omtrent, het eindresultaat van dit jaar kon men ons uit den aard der 'zaak nog geen "definitieve mededeelingen doen, W-<> geloovon echter niet te veel te zeggen, wanneer we hèt vermoeden uitspYekon, dat de periode der kastekorten ten einde is en daf het weer gaat bergop. Gezien het grSofe belang, dat deze ver eeniging heeft voor de Alkmaarsche ge meenschap, moeen we over een en ander onze verheugenis uitspreken. OPGEHAALD Gisterochtend is uit hel Noordhollandsch kanaal het lijk opgehaald van den 55-jari- gen V, die ongeveer een*week geleden werd vermist Hiermede is 't laatste slacht offer der drie vermisten, waarover wij gisteren schreven, gevonden. LEKKER HAPJE VOOR DE KOEIEN. Wij maakten deze week kennis met een schipper, die een groot vaartuig gemalen bloembollen, verwerkt met pulp. van Half weg naar Alkmaar vervoerde. Het geheel rook wat eigenaardig zuur. Bij nadere in formatie bleek ons. dat hef vee dit voeder betrekkelijk graag verorbert en er flink melk van geeft, hoewel van dun gehalte. Dit voeder Is ontvankelijk voor broei en spoedig aan schimmel onderhevig. Vanaf het schip werd het met wagens naar de boerderijen vervoerd. WIERINGE* BURGER BRANDWAARBORGMAAT SCHAPPIJ. Vergadering van de Burger Brandwaarborg maatschappij op Donderdag 17 October, in hot lokaal van den heer S. Scheltus te Hippo- lytushoef. Voorzitter de heer B. Kat, opent te ruim 10 uur de vergadering en heet het bestuur en dc pers van harte welkom. Dat zoo weinigen zijn gekomen.om deze. vergadering hij te wonen, vindt voorzitter een teeken van ver trouwen in het beleid van het bestuur. Spr. verzoekt den lieer W. de Vries, als secretaris, de notulen der vorige vergadering voor te le zen. Deze worden onder dankzegging aan vaard en goedgekeurd. Vervolgens geeft de voorzitter een over zicht over het afgeloopen jaar. Spr. zegt dan: „Wij houaen thans onze jaarvergadering wel onder zeer moeilijke omstandigheden en ik spreek daarbij den wensch uit, dat wij een volgende jaarvergadering weer in een nor malen tijd van vrede mogen bijeenkomen. De omstandigheden, waarin wij thans ver- keeren, hebben ook voor onze vereeniging na- declige gevolgen gehad, doch deze hebben slechts een klein gedeelte van onze reserve gekost. Het reservekapitaal is dan ook lerug- geloopen van f51.000.tot f 47.000.—hetgeen wij echter niet ongunstig mogen noemen. Wij hebben, zooals reeds gcnoenul, een re serve van f 47.657.— en zijn aangesloten bij een krachtige onderlinge herverzekering, zoodat wij voor alle gebeurlijkheden ruim schoots gedekt zijn. ons verzekerd kapitaal is thans f 2.949.695.—zoodat wij kunnen ver wachten, binnen korten tijd dc 3 millioen overschreden te zijn. Gedurende het afgeloopen jaar bédrocg de brandschade f 3105.78. Hiervan heeft de ver eeniging f2.000.— eigen risico te betalen en dc overige ruim f 1100.komt ten laste van de herverzekering. Wierïngen is hij de Rrandwaarb. Mij. in drie gedeelten verdeeld. n.1. Oost-. Midden- en West. In elk gedeelte heeft de Wicringcr Brandwaarb. Mij. maxi mum f2000.eigen risico, de overige schade wordt gedragen door de herverzekering. Maximum kan dus' voor de Wieringcr Mij. de schade f 6000— bedragen. Dit bewijst wel dat het bestuur heeft ge tracht de zaken solide en op de best moge lijke manier te behartigen. I-Ict bestuur vergaderde in het afgeloopen •jaar 14 maal en 2 maal werd een vergadering van de herverzekering bezocht. Voorts werden door voorzitter, secretaris en penningmeester ieder 96 aan teeken in gen en veranderingen in de registers gedaan, waaronder: 34 oolisverhoogingcn tot een be drag van f 30.115.12 id. verlagingen lot een bedrag van f 23.230.18 geroyeerd door vertrok en overlijden tot den bedrag van f 44.825.—; 36 nieuwe inschrijvingen tot een bedrag van f 118.670. Hieruit mogen wij vaststellen, dat onze vereeniging trots de tijdsomstandigheden nog steeds in bloei toeneemt, en kunnen wij hoopvol de toekomst tegemoet zien." Tot zoover het overzicht van den voorzitter. Vervolgens wordt door den penningmees ter, de sland dor kas per 1 Ooi. 1940 opgo geven. Wij laten hieronder de balans vol gen: Ralans: Kas f 319.78; Boeren leenbank f 10.308.06; Hvpotheek f 13.ï)00.Effecten f 11.480.Groothoek 2V> f 10.001.25; Nog te innen premie f 498.52; handblusrh apaaat f 130.—; totaal f 47.657.01. Inleggelden f 8.600.18;' kapitaal A. P. f 4? 457.21; Af koersverlies f 3.399.78 is f 39.057.13; totaal f 17 057.61. Het verlies aan aandeelen is natuurlijk- denkbeeldig. De rente wordt tot een even groot bedrag natuurlijk ontvangen. Voorzitter dankt den hoer J. Rrnul voor zijn accuraat beheer. Het voltallige bestuur heeft de rekening en verantwording in de hocfe orde bevonden. Do herverzekering was vorig ianr /on gunstig. Dit jaar echter is er hij de herver zekering al een schade van 50 mille, waar- Allerlei uit KJ Volgend® week opnieuw behan deling. Naar wij vernemen zal de behandeling van de zaak Maas a.s. Donderdag voor de Centrale Raad van Beroep te Utrecht wor den voortgezet. Als getuige zal dan worden gehoord de heer van der Vlies, directeur scheepswerf De Merwede, de maatschappij die het reinigingsvaartuig voor de ge meente Den Helder bouwde en die naar wordt beweerd f 3000 steekpenningen aan den heer Maas uitbetaalde. Het rapport van den rijksaccountant, waarvan de Centrale Raad inzage wenschte alvorens een oordeel te vellen, is thans in het bezit van dien raad. Zevenhonderd weekkaarten zyn deze week aan het station te Schagen afgegeven voor heen en weer reizende Nièuwediepers. Dit is 250 meer dan na de eerste groote uit tocht. Hier blykt uit dat thans nog meer menschcn buiten slapen dan toen, maai den d ag in Den Helder doorbrengen. Van heden af zyn de doktoren weer dag en nacht in de stad. Het distributiekantoor is weer gevestigd in het alg. militair tehuis in de Spoorstraat. door onze Wieringer Mij. dit jaar ook wel wat meer premie zal moeten betalen. De rondvaag leverde niets op. Hierna sluiting. S7AT MAARTEN GEHULDIGD. Tn de gisteren gehouden vergadering der Ranne of Polder Sint Maarten, jubileerde de heer D. Swart, daar deze 25 jaar be stuurslid en 18 jaar voorzitter van genoem de polder was. Een mooie sigarenkoker met goud plaat je, bestemd voor inscriptie, werd hem als aandenken aangeboden door zijn medebe stuursleden, terwijl de vergadering besloten werd met een noenmaal. NUT EN GENQEGEN. Gisteren vergaderde de vereeniging „Nut en Genoegen" ten lokale van den heer A. Zwakman, ter bespreking der werkzaamhe den op de a.s. nutsavonden. Na opening door voorzitter, vólgt hij ont stentenis van den secretaris behandeling van de rekening welke, nagezien door de heeren Zwakman en Hcneweer goedgekeurd werd en aangaf een ontvangst ad f 146.66. uitgaaf 13S.13, saldo f 8.53. Voorzitter deelde mede dat met goedvinden van de zustervereen. te Valkkoog, dit najaar genoemde ver- eeninging zoo mogelijk met een tooneelstuk alhier zal optreden, Besloten werd om wederkeerig aldaar het tooneelstuk „Betjc regeert" op te voeren. De rondvraag lever de niets óp, zoodat voorzitter met dank de vergadering sloot. WIERINGERM EER MIDDENMEER. RINGVERG. JONGELINGSVEREEN. De J.V.'ers hielden de eerste Ring verga dering in de Geref. Kerk te .Middcnmeer, wflke onder leiding stond yan den heer C. Douma van Slootdorp. Deze opende de ver gadering met het zingen van Ps. 95 1-2 en ging" daarna voor in gebed. Naar aanleiding van Efezon 6:1020 sprak hij. een openingswoord. Juist in dezen tijd moeten wij krachtig en standvastig staan, tegen alles, wat ons van God af voert.Het werk wat wij moeten doen is niet veran derd, maar de noodzaak klemt door de ge vaarlijke ontwikkeling der dingen des te scherper. Ons werk is en blijft: „Onderzoekt do Heilige Schrift". Verder werd een inleiding gehouden dooi de vereen. .M Meer. Aan de bespreking, wel ken een prettig en leerazarn verloop had. na men verschillende aanwezigen deel. Tn de pauze werd een couplet van het Bondslied gezongen. Daarna volgden de ver slagen van secretaris en penningmeester, waarvoor hen hartelijk dank gebracht werd De rondvraag leverde niet veel op, waarop de heer Bleijdorp van M.Meer deze verga dering sloot met het zingen van Ps. -89:8 en gebed. SCHOORL SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN. Bergen en Schoorl één? Dc plannen tot samenvoeging van verschil lende gemeenten hebben natuurlijk ook de be langstelling gewekt van de inwoners onzer gemeente. Borgen en Schoorl zullen, als het plan door gaat, één gemeente gaan uilmaken, hetgeen oon zeer logische oplossing „lijkt." Beluistert men echter de vox populi, dan blijkt wel, dat dit plan door velen met zeer gemengde gevoelens is ontvangen. Ofschoon men zich niet verheelt, dal de stem des volks hier wel zal zijn de stem dos roependen in de woestijn, schijnt toch hot plan to bestaan, de mooning van de hevolking kenbaar te ma- kon, waarvoor reeds een comité in wording is. Velen vragen zich af. of een andere com binatie niet veel logischer zou zijn. De plat tolandsgomecnte Schoorl samenvoegen met de forenzenplaats Borgen met z'n stedelijk karakter, arht men geen gelukkige oplossing De karakters en do belangen van heide ge meenten loopen te veel uiteen. Schoorl zou. naar men vreest, een los bijhangend stuk worden. Veel logischer zou het zijn volgens velen, bv Schoorl te voegen een deel van Koe dijk, Warmenhuizen en desnoods Pelten, dat eigenlijk meer is aangewezen op Zijpe. BOVENKARSPEL. De aanvoer van leverbaar was zeer klein, zoodat het overbodig geacht kan worden hiervan nog een notcering te geven. Plant goed in goede kwaliteit had wel belang stelling. Minderwaardige soorten, mits goed geschoond werden alle gekocht voor abnormaal tegen 12 cent per kilo. Besteed werd verder voor: Couronne d'or 2238; Cram. Brillant 24; Coucluer cardinal 30—50; Duc de Berlin 32; Electra 3844; Flamingo 14; Fred Moo ie 13; Ibis 36; King of tlieYellow 2238; I.a reine 13; La candeur Dyt 14; Murillo 1324; Moore 13; Mon tresor 17; Mr. van der Hoeff 3255; Peach Blossom 26; Oueen of the Pinks 13: Witte Zwaan 16; Witte Valk 30; Witte duc max 30. Late tulpen: Bartigon 22; Clara Butt 13; City of Haarlem 14; Elisabeth Evers 30; Fantasy 24; Hillegarda 50; Krelage's Triumph 28; Le Notrc 16; Oranje Globe 13; Pr. Elisabeth 20; Ph. de Comimnes 13; Pau la 15 ;Rose Copland 1326; Sónja 17; Will. Pitt 1720; Will. Copland 1315; Zwanen burg 22 ;Zehober 13. Crocus: Snowstorm 34; Walter Scott 15 —16 ;Geel 20—34; Blauw 13. Alles in centen per kilo. De vólgende week zal geen veiling wor den gehouden. 30 October ook veiling van gladiolen. Door zoo'n samenvoeging zou Schoorl het centrum kunnen worden van één groote plat telandsgemeente. Bergen met z'n eigen karakter zal een groo te geipeente worden door steeds toenemende groei en z'n eigen karakter behouden. Voor Schoorl dam, dat 17 K.M. van Schagen verwijderd ligt, zal Schoorl toch heter een centrum kunnen zijn, dan Schagen? Er zullen stellig nog heel wal bezwaren worden geuit tegen de concentratieplanncn, die er thans in de lucht hangen. Of het ha ten zal W1ERINGERWAARD MOOI BEGIN. Onze vroegere plaatsgenoot Jan van der Molen, tot voor 14 dagen geleden wachtmees ter capitulant te Woerden is na 14 dagen bij den opbouwdienst le zijn geweest, thans op 22-jarigen leeftijd bevorderd tot-Rijks veldwachter met standplaats Castricum. HEERHUGOWAARD WARENHUIS NAAR 'T WESÏLAND. Het groote warenhuis, ingericht met ver warming, gelegen aan den Broelchorndijlc en eigendom van den heer Gootjes, alhier wordt momenteel gesloopt, met de bedoe ling het gevaarte in het Westland weer op te bouwen. GUNNINGEN. Van een dubbel woonhuis te Wognum voor rekening van den heer Joh. Blank, alhier le houwen, is het schilder-, glas- en behang, werk gegund aan den heer H. Idema, Heer- li ugo waard. ANNA PAULOWNA De pensioneering in het bloem- bolle nbedrijf. Ons bericht aangaande pensioneering van de arbeiders in het blocmbollenbedrijf, dat- van een hijzonderen medewerker afkomstig was, blijkt aanleiding gegeven te hebben tot eenig misverstand. Ingewijden weten, dat genoemde regelingen gelden voor de streek rondom Haarlem. Wij plaatsten het onder Anna Paulowna, in de meening dat het on ze lezers, in bloembollcnkringen belang zou inboezemen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Petrus Jacobus, zoon van B. Zwirs en Ph. P. M. yan Loon; Gerritje d. van L. Bil en C. Kuiken; Johan Wilhelm, zoon van P. Melius en N. Mosk; Wilhel mus Nelis, zoon van L. J. Baartman en A. N. Cornelissen;. Nicolaas z. van C. F. Polet en J. Spigt; Jan Goenraad en Pieter zoons van D. Geerligs en T. Baken; Fried- rich Theodorus, zoon van R. Vroone en E. E. Eichberg: Margaretha Johanna, dochter van L. ~J. Slikker en E. C. van der Werf; Hendricus Adrianus, zoon van J. Descen- dre en R. Soerink: Aldert, zoon van Jac. Strooker en M. van Duin»; Abraham, zoon van J. van Dreunen en W. Spoolstra; An na Cornelia, dochter van P. A. Tiel en F. Smit; Martje, dochter van P. van Rijn en M. Chr. Bijl- Ondertrouwd: A. A. Schouten en P. Hoexum. Getrouwd: D. Tijscn en A. Borst; K. de Vries en Chr. .T. Waiboer; H. B. Dirks en J. Ivips. Overleden: T. Tauber—Sleutel, oud 55 jaar. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen- W. van Rijn van Noordwijk, Kerkstraat 61; mej. H. Plagmeijer van Den Helder, Sluisdijkstraat 91: G. Snijders en gezin van Den Helder; J. R. Bremer en ge zin van Den Helder, Langestraaf G9; L. J. Schouten van Den Helder; .1. R. Bremer en gezin van Den Helder, Buitenhaven 39; T. Zon van Den Helder, Asterstraat 23; \V. IÏ. Lcijen en echtg van Den Helder. Wilhél- minastr. 61; C. R. Wuis van Veleen, Drie- li uizerkerkweg 4; C. Maas van Den Helder, Weststraat 6; mej. C. A. van Dijke van Breskens, Oranjeplein 10; J. Wijma van Weesp, Groeneweg 27; ,T. M. Vroonevan der Star van Haarlem, Pnrklaan 1, Vertrokken M. J. van der Bij naar Wie- ringerwaard; Sluizerweg A 41; H. Karhstra naar Wymbritseradeel, Offingawiev; A. Bouma—Koelemij naar Bergen, Anthona- straat 298; H. J. Breuseker en gezin naar Den Helder. Hoogstraat 109; A. Bakker en gezin naar Den Helder, Langestraat 63: H. M. Ruijscnaars en echt. naar Zweden, Vis bij, Varnheim 21; mej. A. Borst naar Wie- ringen, Den Oever. Noorderweg 7, mej. Chr Waiboer naar Wieringermeer. Klie- verweg F 26; C. Doorn en gezin naar Wie lingen, Don Oever, Havenstraat 2W. C. Lameree en gezin naar Medomblik, woon wagenkamp; M. Speijcr en gezin naar Cal. lantsoog; mej. C. J. Keuris naar Haren- Rijksweg 20: C. Schenk en gezin naar Wie ringermeer, Oostcrterpweg K 11; mej. M. J. Hoogeveen naar 's Gravenhage, Sche- veningen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5