N1PPER EN PELLE De Mascotte De Duitsch- Nederlandsche handel DE FISCUS KAN TEVREDEN ZIJN Ruzie om den vleeze Daar was de benzine niet voor Vechtpartij in de rechtzaal Het regent bommen op brandend Londen Radioprogramma Kan van zeer grooten omvang worden. De bijdragen van de export-uitgave der RheiniachWestfalische Zeitang zijn alle zeer optimistisch. Wij zullen onzen agrarischen gntvoer naar het Oosten kunnen uitbreiden. Zij het dan ook na aanpassing van onze vee stapel aan de eigen voederproductie en kun nen ook heel wat industrie behouden, na afbraak natuurlijk van al datgene wat in de laatste jaren achter de hooge douane tarieven tegen Duitschland is opgericht. Groote toekomst verwacht men voor de scheepstimmerwerven en voor het doorvoer- bedrijf. wt we meer Duitsche goederen zullen importeeren dan in de laatste jaren voor den oorlog, spreekt van zelf. Een der medewerkers van de Rheinisch-Westfalische wijst er op, dat de prijs daar geen beletsel kan zijn; wij zullen èommige dingen duurder moeten betalen maar daar tegenover staat immers, dat aller lei dingen vooral onze agrarische producten ook tegen veel hoogere prijzen inj Duitschland afzet zullen vinden dan er vroeger betaald wer den. Toch zal er vermoedelijk nog wel net als vroeger, een overschot blijven van Duitschen invoer. Tegen over Duitschland hebben wij nu een maal altijd een passieve handelsba lans gehad. Het tekort ,zal echter zeer gemakkelijk worden aangevuld met goederen uit Nederlandsch Indië Wanneer althanss onze koloniale bezittin gen aldaar behouden blijven. Dat bij zulk een manier van handeldrijven de vrijs niet langer bepaald zal worden door economische factoren, m.aar wel een zuiver politiek ele ment wordtis een guaestiedie voorloopig buiten beschouuiing blijft. Het is ook nog te vroeg om die zaak te bespreken; deze leemte verhindert trouwens niet, dat deze speciale uitgave van het groote Westfaalsche blad bijzonder interes sant is, voor allen, die zich een beeld trachten te vormen van Neerlartds toekomst. Totaal aan kohieren dan vorig jaar. hooger Aan het overzicht van den stand der Tijksmiddelen op ultimo September wordt het volgende ontleend: Het totaal van de kohieren van deze be lastingen geeft in vergelijking met het vorig jaar een Vooruitgang te zien van 7S35.590.- (thans f 128.398.095,15 en vorig jaar 120.552.505,91) Bij een beschouwing van .de cijfers der belastingen afzonderlijk blijkt, dat de grond belasting met f 10.837.080,25 bijna 153000 meer heeft opgebracht dan op 30 Septem ber van het vorig jaar. De inkomstenbelasting toonde met 72.893.151,60 echter een achteruitgang van. ruim 9,8 millioen. Qok de vermogensbe lasting kon zich niet op het peil van het vorig jaar handhaven en bleef met een be drag van f 14.988.866.63 ruim 2 millioen ten achter, terwijl de verdedigingsbelas>ting 8.225.002,50) een vermindering te zien gaf van ruim 1,9 millioen. Deze lagere opbrengsten werden echter te niet gedaan door dit jaar nieuw ingevoerde opcenten op de gemeentcfondsbelasting, welke 21.453.988,17 opbrachten, waardoor het gunstig resultaat van het totaal dezer belastingen werd bereikt. Precies op tjjd. 1.Pelle probeert met een bran dende lucifer zich het dier van het ljjf te houden, maar het vlammetje schijnt op de slang geen indruk te maken. 2. Precies op 't juiste oogen- blik komt een tomahawk aansuizen. Pelle wordt los gelaten, terwijl de slang zich vlug omdraait, om zijn afgesneden staart te wre ken Kurrld, de grote tomahawk- zwaaier. 1. Het was Kurrkl, die hier als redder was komen op dagen. Pelle ademt verlicht op. Het wonder is geschied; hjj is uit de omhelzing van de reuzenslang gered. 2. Nu zjjn de vriendjes weer bjj elkaar en in optocht gaan ze nu naar hun boot terug. Feuilleton Door H. de Vere Stacpoole Ja, het is een voorspoedige reis geweest, wat dat betreft. Ik denk, dat we in den na middag Sandabar kunnen binnenloopen, als de wind ons gunstig blijft. En dan beginnen onze zorgen eerst recht goed, denk ik. Wat bedoel je? De juweelen natuurlijk. Oh, kom. Je moet nooit zorgen maken voor den tijd, antwoordde de ander. Ik heb er nog eens over nagedacht en ik geloof, dat het 't beste is als je mij het woord laat doen bij de autoriteiten. Ik kan zeggen dat jij niets dan Engelsch spreekt. Ik kan de haven Van Sandabar op mijn duim. Ik vind het best, je zult het er allicht beter afbrengen dan ik. Heb je nog meer te bespreken of voor te stellen? Ja, ik wou je nog spreken over die fleschjes met rozenolie. Ik vind het. beste die te declareeren. Het zal de aandacht van de andere dingen afleiden als we iets te de clareeren hebben. We kunnen zeggen, dat je ze gekocht hebt van een Chinees. Uitstekend. Het eenige is, dat we er flink wat voor zullen moeten betalen. Dat komt in orde. Ik betaal de rechten wel zoolang. Ik zal wel iemand vinden die dat goedje koopt en dan verrekenen we de on kosten welDat is heel wat anders dan de juweelen, die moeten we op ons lichaam meedragen. Je vertelde me, dat je in het Hoofthotel logeerde voor je met de Itang vertrok. Ik ken dat hotel, het is zeer ge schikt. Zoodra we de quarantaine geschiede nis achter den rug hebben gaan we naar het Hotel. Dat is practischer dan aan boord van de Itang te blijven. Ik moet verscheidene lui opbellen en zal me dan tegelijk in verbinding stellen met een zekeren mijnheer Jensen. Die heeft connecties met de groote Chineesche firma Kong To Jen. To Jen beteekent: Eén ln Gezag, moet je weten. Kong was vroeger Gouverneur van de een of andere provincie in China, maar werd door de nieuwe Chinee sche regeering verdreven en is nu een mach- Vleeschrijders en slagersknechts aan den stok op het Amsterdam- sche abattoir. Het was gisterochtènd op het gemeente lijk abattoir te Amsterdam niet zoo rustig als gewoonlijk. De vleeschrijders hadden het aan den stok gekregen met een slager, die zijn knecht met een bakfiets erop uitge stuurd had daar vlecsch.te halen. Zooals bekend is den vleeschrijdors aan gezegd met het oog op het benzineverbruik zoo economisch mogelijk te rijden, terwijl bovendien eenige auto's vervangen waren door paard en wagen. Een en ander heeft ertoe geleid, dat de rijders andere routes gekozen hadden met het logische gevolg, dat. de slagers hun voorraad ook later bin nenkregen. Teneinde deze vertraging tegen te gaan stuurden deze hun knechten, die met de armen over elkaar stonden, naar het abat toir om met een bakfiets het vleesch af te halen. Hierdoor voelden de vleeschrijders, die per aflevering betaald worden, zich ernstig benadeeld. Toen 'dan ook gisteroch tend wederom een slagersknecht met een bakfiets kwam aanrijden, verhinderden de rijders hem het voor zijn haas bestemde vleesch mede te nemen door de bakfiets te rug te duwenvn het vleesch over verschil lende wagens te verspreiden. Op een aan klacht wegens poging tot diefstal werd een der rijders door de politie aangehouden en naar het bureau aan de Kattenburgerstraat opgebracht. De overige vleeschrijders wei gerden daarop echter uit te rijden, alvorens hun kameraad was vrijgelaten. In den loop van den ochtend was het conflict bijgelegd door het op vrije voeten stellen van den arrestant. Aanhangwagen losgeschoten Jongen op slag gedood. Gistermorgen is de 20-jarige wielrijder K. Snvilde, wonende tfe Zevenhuizen, aldaar op de brug aangereden door een vrachtauto van de gebrs. Vogel. Het ongeluk gebeurde doordat de aanhangwagen plotseling los schoot. De' jongen was op slag dood. Autobus met gesmokkelde aard- pelen ln beslag genomen. Controleurs van den centralen crisis conrtoledienst, afdeeling algemeene con trole, hebben gisterochtend in Den Haag een autobus aangehouden afkomstig uit Dordrecht, waarin zakken aardappelen vervoerd werden, een hoeveelheid verte genwoordigende van ruim 2000 kg. De ver voerder was niet in het bezit van een ge- leidebiljct en hij mocht de aardappelen dus niet in het consumptiegebied Den Maag binnen voeren. RECHERCHEUR KRIJGT DE KLAPPEN Een zeldzaam voorkomend incident bracht gisteren opschudding in de kleine zaal, waar tegenwoordig de Amsterdam- sche rechtbank wegens de kolennood zit- tin ghoudt Een getuige nl., die in een straf zaak tegen zijrf broer gehoord moest wor den. wist een oogenblik te ontkomen aan het wakende oog van den veldwachter, hij sprong over een paar banken' heen en gaf een rechercheur die eert onderzoek in deze zaak had ingesteld, een klap in het ge zicht terwijl hij riep: „als ik vrij ben zal ik je wel krijgen" Met moeite kon de woes teling die zelf achter slot en grendel zit, wegens een poging tot inbraak, worden overmeesterd en tot kalmte gebracht. Duifsch weermachtbericht Vergeldingaanvallen onvermin derd voortgezet. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het luchtwapen heeft ondanks de ongun stige weergesteldheid zijn aanvallen op Londen en andere belangrijke militaire doe len in Midden- en Zuid-Engeland voortgezet Bijzonder succes hadden de bommen die ge worpen werden op een vliegveld ten zuiden van Liverpool. Bij een wapenfabriek van Midden-Engcland gelukte het verscheidene hangars en werkplaatsen door zware bom men in brand te steken. Met het invalen van de duisternis namen de vergeldingsaan- vafen op de Engelsche hoofdstad weer groo teren omvang aan. Bommen van allerlei kaliber werdcg tot het aanbreken van den dag op belangrijke militaire doelen aan beide zijden van de Theems geworpen. De ontstane branden deden het boven Londen hangende wolkendek tot op grooten afstand fel verlichten. Andere aanvallen waren ge richt op steden in Midden- Zuid-Engeland als Liverpool en Birmingham. Op talrijke plaatsen voor de Britsche kust legden de vliegtuigen mijnen. Aan den westelijken uitgang van het kanaal werden weer eenige vijandelijke oorlogsschepen, die de kust pro beerden te naderen, door het vuur van onze marine-artillerie tot terugkeeren genoopt. Een duikboot bracht drie bewapende sche pen van tezamen 21.000 b.r.t. uit een con vooi tot zinken, waaronder een tankboot van 10.000 b.r.t. Britsche vliegtuigen wierpen in den nacht van 16 op 17 Octobcr bommen in het rijks gebied zonder militaire schade te veroor zaken. Daarentegen werden opnieuw in ver scheidene steden woonwijken getroffen, waarbij o.a. in Kiel een aantal huizen be schadigd werd. Een Britsch vliegtuig werd gisternacht nog voordat het de rijksgrens bereikt had. door den afweer neergehaald. Een ander vliegtuig werd in een luchtge vecht neergeschoten Marine-artillerie schoot een derde vijandelijk toestel naer. Twee eigen machines werden vermist. ZATERDAG 19 OCTOBER 1940. Jaarsveld, 414,4 m. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wjj beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Rococo-octet. 12.45 Nieuws- en economische ber. ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 Musiquette en gramofoonmuziek. 2.00 Voor de jeugd. 00 Bont programma (4.004.30 Gramofoon muziek). 5.15 Nieuws- en economische ber. ANP. 5.30 Reportage.. tig koopman. Hij heeft hier in 't Oosten zoo ongeveer de helft van den handel in zijn macht. Hij is de man, die onze juweelen kan inwisselen tegen goeie Nederlandsche guldens of Engelsche ponden, net wat je wilt. Nu hoop ik maar dat Jensen in Sandabar is en niet op reis. Terwijl de beide mannen stonden te pra ten bleef Maya rustig" de Itang besturen, haar oogen gericht op de langzaam naderbij komende kustlijn. Geen enkele maal nog had Malora haar in een gesprek betrokken. Hij gevoelde een zekere minachting voor vrou wen, gevormd door zijn aard en zijn lang durig leven in de Oost. Ofschoon Maya Car- nahan's dochter was en zij dus recht had op een gedeelte van den schat, dacht hij er nooit over haar nieening te vragen of haar in het gesprek te betrekken wanneer hij met Cray de zaak besprak. Hot was thans Malora's beurt om het stuurwiel over te nemen, hetgeen deze deed, terwijl Maya en Cray naar beneden gingen om te ontbijten. Om 11 uur werd Malora weer afgelost door Cray. Zij waren nu nog slechts een veertig mijlen van Sandabar verwijderd. Zij voeren tamelijk dicht langs de kust, die als een gou den lint in de morgenzon lag te schitteren. Dien avond om 8 uur kwam de haven van Sandabar in zicht. Daar lag de stad, het handels-centrum van Zuid-West. Sumatra, met haar reusachtige kantoren, waar peper, rijst, copra, tabak, tin, thee en wat al niet meer werd verhandeld. En daar lag de haven met zijn vele groote en kleine schepen, naast 't fort, van welks torentje de Nederlandsche vlag lustig in den wind wapperde. Toen de Itang de kleine vigschershaven passeerde, haalden de inlandsche visschers juist hun netten op en trokken hun bootjes 1 op het witte strand. Cray kon de plek zien waar hij voor het eerst met Carnahan had gesproken en waar hij zijn liefste het eerst had gezien. In zijn gedachten zag hij zichzelf de chank- schelp, het onaanzienlijk lijkende schelpje, op rapen en gedachtenloos in den zak steken. Hij zag Maya met de mand met levensmiddelen het strand afkomen, zag den vluchtigen blik uit haar donkere oogen. Daarna zag hij va der en dochter wegtrekken in hun sloep, zonder dat zij hem, den vreemdeling een „tot weerzien" hadden toegeroepen. Zij zouden elkaar ook nimmei* hebben weergezien, als daar niet dat kleine schelpje, de mascotte, was geweest. Daar was iets vzeer vreemds geweest in die geheele geschiedenis, van het begin tot nu toe, dacht Cray. Hem had de mascotte inder daad geluk gebracht, hem en Maya. Zou de schelp ook Maya geluk hebben gebracht, om dat zij thans als het ware een deel was van hem, hem toebehoorde zooals zijn leven hem behoorde? Dat moest wel zoo zijn, want wat was ër gebeurd met de anderen? Het noodlot had die vier mannen, Carnahan, Piroli. Jack man eri Train achtervolgd en gevonden. Alle menschen, die iets uitstaande hadden gehad met den schat, uitgezonderd hijzelf en Malora, waren door het noodlot getroffen. Hij keek naar Malora, die alleen op de voorplecht stond en onwillekeurig kwam de gedachte in hem op of Malora ook gedoemd was te ster ven. Was het mogelijk, dat de kleine mascotte niet alleen een geluk aanbrengende kracht be zat? Een beschermende kracht tegen de machten der duisternis? Niemand kon deze vragen beantwoorden. Cray wist alleen, dat het noodlot hetgeen "de anderen had getroffen, Maya en hem had ge- spaard. HOOFDSTUK XXXV. t De quarantaine. Toen de Itang voor de haven van Sandabar lag zou niemand, die het kleine onaanzienlijke zeeschip zag, vermoed hebben, dat het zulk een kostbare lading aan boord had. Maya had het snoer in een naar inlandsche wijze om het hoofd gewonden zijden doek ver borgen, terwijl Cray en Malora de overige juweelen in hun jas en broekzakken hadden gestopt. De kristallen fleschjes met rozenolie stonden op de tafel in de kajuit gereed om door de douanen ingeklaard te worden. En zoo wachtten de drie menschen op de dingen die komen gingen. Wat er ook gezegd wordt over de haven autoriteiten van Sandabar, één ding is zeker: er worden zware s taffen uitgedeeld, wanneer men betrapt wordt bij het smokkelen. Op de Itang werd echter niets gevonden en nadat de formaliteiten, ook de inklaring van de fleschjes rozenolie waren vervuld, werden er sigaren opgestoken en verstreek een half uur onder genoegelijken kout. In Nederlandsch-Indië kent men elkaar, de af faires van Tandjong Priok worden besproken in Sandabar en die van Sandabar in Beng- koelen. En zoo werden er in dat half uurtje heel wat nieuwtjes verteld en aangehoord. Ongeveer een half uur nadat de Itang ge ankerd lag, kwam de Officier van Gezond heid, vergezeld van de douanen in een af- tandsch stoombootje de haven uitpuffen. De officier was een groote, zware man, Arnim die zeer toevallig een goede bekende was van Malora. - Wel, wel, dat is Senor Malora! riep hij uit, zoodra hij zijn voet aan boord van de Itang had gezet Wat een verrassing u hier 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 VPRO: Bijbelvertellingen. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 „Laat de gids U leiden, juist in deze tij denpropaganda-toespraak. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.45 Sportpraatje. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 9.30 Gramofoonmuziek. 8.45 „Het onvergankelijke Rijk", voordracht 8.55 Wij sluiten dén dag. 9.00 Nieuwsberichten ANP, sluitnlg. Kootwyk, 1875 m. AVRO-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek (Om 8.00 Nieuws berichten ANP. 9.00—9.15 Ber. Duitsch) 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest (11.1511.30* Berichten Engelsch. 12.00 Berichten en gramofoonmuziek. 12.15 Gramofoonmuziek (12.30 Berichten Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische ber. ANP. 1.00 AVRO-Amusementsorkest. 2.00 Berichten (Duitsch) 2.15 Verkorte opera „Don Pasquale" (gr.pl.). 3.00 Gramofoonmuziek. 3.10 Radiotooneel. 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Concertgebouw-orkest en solist (opn.). 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws- en economische ber. ANP. 5.30 Omroeporkest (6.15—6.30 Berichten Engelsch). 6.45 Berichten. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Gramofoonmuziek (7.30—7.45 Berichten Engelsch). 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Nieuwsberichten ANP. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. te zien, Senor Malora. Uw naam was opgege ven als vermist bjj het vergaan van een schoener... kom, ik ben den naam vergeten, was het niet Malora noemde den naam van het schip. Juist, juist, dat was de Caraman... En hoe komt u hier aan boord van dit schip? Ja. dat is een lange geschiedenis. Ik ge loof, dat ik de eenige overlevende van de Ca raman ben. Ik heb me met twee' matrozen kunnen redden in een sloep toen de Caraman verging. Dagenlang dreven wij rond en de twee matrozen zijn omgekomen van dorst. Ik zelf werd opgepikt door Mr. .Cray hier, juist toen ook ik bijna bezweken was... Zullen wij naar beneden gaan, naar de kajuit? Het verhaal van Senor Malora hield de aan dacht van de mannen van het recht zoodanig gevangen, dat zij slechts weinig aandacht schonken aan de Itang en haar bemanningn. Natuurlijk werden er vragen gesteld en in lichtingen ingewonnen, maar het ging alle maal zeer vriendschappelijk en alles liep vlot van stapel. Carnahan's naam werd geen en kele maal genoemd en ook werd niet gespro ken over het scheepsboek. De Itang was te klein en te onbelangrijk om er veel drukte over te maken. We gaan naar het Hooft-hotel, zei Ma lora eindelijk en vervolgde: We zijn niet erg fit en hebben een paar uur rust hard noo- dig, maar misschien wilt u morgen met ons het middagmaal gebruiken, dan zijn we weer frisch. We wilden de boot hier laten liggen en een ïnlandschen jongen "huren om de lich ten te verzorgen en de wacht te houden. Er valt niets te stelen aan boord als wij de fleschjes rozenolie mee aan land nemen. Kun- nCAv,We hier ZOOn i°n&en vinden, denkt u? Oh zekér, dat gaat gemakkelijk genoe°" antwoordde Arnim. Laat het maar aan mij over. Ik zal wel een mannetje sturen. Het zal je echter wel een paar-gulden per nacht en per dag kósten. Dat is geen bezwaar en ik. dank ie vriendelijk voor je hulp. Arnim. - antwoord de Marola en vroeg toen: - misschien kun- gaanT6— meteen met J"ou boot naar land nif1?1 itGmde middellijk toe en nadat Cray de deur van de kajuit had afgesloten, verliet het gezelschap de Itang. wf,13cMe zich stilte preluk met het h-VÜr °°P '.an 0,6 zaak' Zonder "klora had hij dit nooit zoo klaargespeeld, dacht hij. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1940 | | pagina 7