HIMMLER Edens reis naar Egypte De Mascotte Meer kolen op komst Oud materiaal bewaren Radioprogramma SUCCESSEN der duikbooten Italiaansche bommenwerpers boven de Perzische Golf Fietsen aan den lantaarnpaal! in Spanje Transport alt Limburg wordt beter. Nu het Al hert-Kanaal van Hasselt (de oude kanaalarm inbegrepen) tot Antwerpen weer bevaarbaar is gemaakt, door het op ruimen van alle achtergebleven wrakstuk ken en puin van opgeblazen bruggen, zal eerlang niet alleen het vervoer der Limburg- schc steenkolen, te water mogelijk zijn tot Antwerpen, doch ook langs de vertakking der Zuid-Willemsvaart naar Nederland. De Nederlandschc cokes- en gasfabrieken zullen in het a-s. winterseizoen weer gebruik kunnen maken van de goedkoope en voor hen zoo voordeeligc Limburgsche steenko len met haar hoog percentage, soms tot 36 procent, aan vluchtige stoffen. De verhooging der productie en algemeene toekomstmogelijkheden der Limburgsche ko lenmijncn zal dus aangemoedigd kunnen worden, zegt de Tel. Nederland bezit geen voldoenden stoenkolenvoorraad om zijn zware industrie (gasfabrieken, cokesovens, metaal- en verfstoffennijverheden) te voor- Als grondstof voor industrieele doeleinden weer bruikbaar. Handel in afvalstoffen wordt georganiseerd. Vanaf heden mogen oude materialen niet meer worden weggeworpen, doch moeten blijven bewaard, om weer te kunnen dienen als grondstof voor de industrie. Onder „oude materialen en afvalstoffen" in den zin van genoemd besluit wordt ver staan: a. Alle geheel of ten deele uit metaal, papier, karton, linnen, katoen, jute, wol, zijde, kunstzijde of andere vezelstoffen, huiden, vellen, leer, glas, rubber van elk soort, mineralen oliën, celluloid, hoorn, been, kurk, dierlijk haar, borstels of veeren bestaande stoffen of voorwerpen, welke niet meer overeenkomstig hun oorspronke lijke bestemming gebruikt worden. b. alle andere door den secretaris-gene raal aan te wijzen stóffen of voorwerpen. De genemde voorschriften gelden voor alle afvalstoffen als bovenomschreven, wel ke uit de huishouding, alsmelc uit indu strieele en andere bedrijven en instellingen afkomstig zijn. Oude niaterialen en afvalstoffen in bo venbedoelden zin moeten op de gebruikelij ke wijze worden afgeleverd aan den erken den vakhandel, die daarvoor, naar gelang van de waarde, een zekere vergoeding zal geven. Voor wat betreft afvalstoffen afkom stig uit de huishouding, zal de vergoeding in overeenstemming zijn met hetgeen tot nu toe gebruikelijk was. Het rijksbureau is op het oogenblik bezig een regeling te ontwerpen, welke beoogt den gebeden handel in afvalstoffen op nieuwe grondslagen te organiseeren. In het kader van deze aanstaande regeling zal, ook voor een regelmatige inzameling der af valstoffen worden zorg gedragen. Ervaringen, die op dit gebied in andere landen zijn opgedaan, toonen aan, dat in ei gen land inderdaad voor tnillioen aan nutti ge grondstoffen kan worden gewonnen, waar mede tevens aan vele menschen werk en brood worden verschaft. Een ieder kan en moet hier zijn bijdrage leveren voor het ge meenschappelijke doel. In geen geval mag in dezen tijd nog iets verloren gaan. Daarom ish et begrijpelijk, dat vernieti ging van oude materialen en afvalstoffen thans strafbaar is gestold en wel met een hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Willy den Ouden in AMERIKA1 Zij zou zich in Frankrijk hebbes ingescheept. Volgens een niededeeling van den Neder» landschen consul te Bordeaux aan de Tel. zou de bekende zwemster Willy den Ouden zich momenteel in Amerika bevinden. Bij het uitbreken van den oorlog bevond zij zich in Frankrijk. Den laatsten brief welke Willy's ouder» van haar ontvingen, dateert van 15 Juni, DINSDAG 22 OCTOBER 1940. Jaarsveld, 414,4 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Wenken voor de huishouding. 11.20 Omroeporkest. 12.00 Pianospel (gr.pl.), 12.25 Orgelspel. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 AVRO-Musette-ensemble en gramofooni muziek. I.30 AVRO-Aeolian-orkest en soliste. 2.15 Cyclus „In de schijnwerper". 2.30 Pianovoordracht. 3.00 Cabaretprogramma. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Philharmonisch kwartet. 5.15 Nieuws- en economische berichten. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solist. 6.30 VPRO: Causerie: „De tijd waarin Coorn» hert leefde". 6.45 Actuele reportage of gramofoonmuziek, 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 Vocale duetten. 7.45 Causerie „Contact tussen school en huis", 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Omroeporkest en solisten. 9.00—9.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting, Kootwjjk, 1875 m. VARA-Uitzending. 7.00 Berichten (Duits). 7.15 Berichten (Engels). 7.30 Gramofoonmuziek 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek, 9.00 Berichten (Duits). 9.15 Gramofoonmuziek. 10.15 Orgelspel. 10.45 Gramofoonmuziek. II.15 Berichten (Engels). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duits). 1 12.45 Nieuws- en economische berichten. 1.00 VAR A-orkest. 2.00 Berichten (Duits). 2.15 Esmeralda en solist. 3.00 Causerie „Het puntenprobleem". 3.20 Gramofoonmuziek. 3.30 Orgelspel, 4.15 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duits). 5.15 Nieuws en economische berichten ANP. 5.30 RVU: Cyclus „Vier schilders uit de 15e en 16e eeuw". 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Berichten (Engels). 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 Berichten. 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 Reportage. 7.30 Berichten (Engels), 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten (Duits). 8.15 Nieuwsberichten ANP. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engels). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.009.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Italiaansche meening. De propagandareis van Eden "naar Egyp te en zijn van Engelsche zijde aangekon digde bezoek aan Turkije en Griekenland worden in Italiaansche kringen beschouwd als duidelijke, bekentenis van bezorgdheid en radeloosheid dor Britsche regeering ten opzichte van den toestand in de Middcl- lanrische Zee en in liet nabije Oosten. De bedoeling van Eden. aldus de „Gior- nale d'Italia", is klaarblijkelijk de Egypti sche natie in den oorlog te sleepen en do Grieksche en Turksche kaart logen de spil uit te spelen, niet een woord: nieuwe bond- genootcn als slachtoffer voor de verdedi ging van het Britsche imperium te win nen. Italië volgt deze nieuH-e manoeuvres riof tle grootste kalmte. De vijand van Italië is niet Egypte, maar Engeland. De iLondensche regeering zou de Egyptische willen dwingen tot een beslissing ten gun ste van Engeland. Men begrijpt onder de ze omstandigheden maar al te goed de toe nemende bezorgdheid van het Egyptische volk. De voor het lot van Egypte verant woordelijke mannen zouden tot de bijeen komst van de kamer beweert wordt, dat zij op li November bijeen zal komen genoeg lijd hebben om na te denken over hen lot, de verwachtingen en de gevaren, die hun natie bedreigen. Wat Griekenland en Turkije, betreft. Eden streeft er naar het reeds ontelbare malen mislukte Engelsche plan te verwezenlijken en op den Balkan een oorlogsfront tegen de spilmogcndhoden te doen ontstaan. De partij kan reeds als voor Engeland verloren worden beschouwd. M an neer echter Engeland het spel toch nog mocht wagen, zal het terstond, ia van te voren al het passende antwoord krijgen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Duitsche onderzeeërs hebben in de vori- gen nacht weer een Britsch konvooi met het grootste succes aangevallen. Naar reeds in extra-berichten bekend gemaakt is, zijn \olgens tot dusver binnengekomen berichten in een enkelen nacht uit dit konvooi zeven tien vijandelijke koopvaardijschepen van in totaal 110.000 br.t. tot zinken gebracht. Van dit cijfer komen voor rekening der duikboot van luitenant ter zee 1ste klasse Pricn acht schepen van in totaal 50.500 br.t. Luitenant ter zee 1ste klasse Pricn heeft hiermede als eerste duikbootcommandant de grens van 200.000 ton overschreden. Met een totaalcij fer van 202.000 br. t. vijandelijke scheeps ruim te, staat hij verreweg aan de spits van alle duikbootcommandanten. De onderzeeër van luitenant ter zee 2c klas se Endrass heeft door zijn aandeel in de suc cessen van den afgcloopcn nacht het rcsul- Feuilleton Door H. dc Vere Stacpoole 31. Malora stelde zichzelf en de anderen aan Kong voor en herinnerde hem aan zgn intro- ductiekaart. Met een uitnoodigend gebaar wees de Chi nees den bezoekers een plaats en ging weer zitten, terwijl hg Jensen's kaartje voor zich op de tafel legde. Het doel van onze komst hier, begon Malora het gesprek, is de verkoop van eenige juweelen. Ik ^elf ben paarlhandelaar. M(jn handelshuis ligt in Malakka. Uw naam is mij bekend, senor Malora. U was de compagnon van een zekeren Mijnheer Klooft, is 't niet? lispelde Kong. Dat is waar, antwoordde Malora, ver rast te vernemen dat dit Kong bekend was. Mijnheer Klooft is overleden, zooals u wel licht ook bekend is en nu zet ik de zaken al leen voort, vervolgde hg.- Uw firma tornt in onze boeken voor. Toen ik Mijnheer Jensen's kaartje ontving, heb ik onze boeken laten nazien. Wanneer wij met den een of ander in relatie treden, wenschen wij ons eerst te overtuigen of de man all right is. Ik ben wat u betreft tevre den gesteld en zal gaarne vernemen wat u m te zeggen hebt. Dif was ronduit gesproken, moest Cray in Stilte toegeven. taat van zijn huidige expeditie op 44.000 br. t. tot zinken gebrachte scheepsruimtc ver hoogd. Andere onderzeeërs melden hefr tot zinken brengen van in totaal 43.000 br. t. uit andere konvooien. In twee dagen is hiermede door de ver nietiging van twee groote konvooien en door enkele afzonderlijke successen 327.000 b.r.t. vijandelijke scheepsruimtc door dc Duitsche duikbooten tot zinken gebracht. Het luchtwapcn zette gisteren ondanks den ongunstigen weerstoestand dc aanvallen op de Britsche hoofdstad en andere voor den oorlog belangrijke doelen in Midden- en Zuid- Engeland voort, 's Nachts vielen vrij sterke formaties in ononderbroken aanval Londen aan en wierpen groote hoeveelheden hom men, deels van het zwaarste kaliber. Behalve vele andere treffers konden vooral ten noor den van (le West-India Docks. bij de gasfa briek van Greenwich, bij de Handley Page vliegluigfabricken, bij een groote waterin stallatie en op verscheiden slations tallooze nieuwe branden, van verre zichtbare ontplof fingen en steekvlammen tot duizend meter hoogte waargenomen worden. Formaties zware bommenwerpers vielen de haveninstallaties van Liverpool, fabrieken van Coventry en andere wapencentra in Zuid- en Middcn-Engcland aan cn bestookten deze doeltreffend met bommen. De. vijand ondernam geen aanvallen op Duitsch gebied. Italiaansch weermachfhericht Fioancieele volmachten aan den secretaris generaal Voorziening in kasbehoeften en consolidatie van vlottenden schuld. Het verordeningenblad bevat een veror dening van den rijkscommissaris voor het bezette Ncderlandsche gebied betreffende voorziening in kasbehoeften cn consolidatie van vlottende schuld. Daarin wordt met ingang van heden (le secretaris-generaal van het departement van financiën gemachtigd, ter voorziening, in kasbehoeften, tot liet beloop daarvan, schatkistbiljetten of schatkistpromessen uit tc geven, schatkistbiljetten te beleenen en loonihgon op korten termijn te sluiten. Voorts wordt de secretaris-generaal ge machtigd ter consolidatie van vlottende schuld lecningen op langen termijn aan tc gaan. Het tijdstip en de voorwaarden van uitgif te worden door hem bepaald. Ik ben blij dit te vernemen, ant woordde Malora er vervolgde vleiend: Het verheugt mij eveneens, dat wij met uwe firma zaken zullen doen. Alvorens wij echter daar toe overgaan, zou ik u willen verzoeken ons uw woord te geven dat deze zaken een ge heim blijven tusschen u en ons. Kong, die onmiddellijk begrepen had dat hem iets van zeer groote waarde zou Worden aangeboden, boog zich eenigszins naar voren er. sprak uitdrukkelijk: Nooit wordt een woord van alles wat in deze kamer besproken wordt bulten de muren gebracht. U kunt mjj op mijn woord ge- looven. Malora keek de anderen aan en kreeg van Cray een knik van instemming. De jonge man was er van overtuigd, dat hetgeen de Chinees gezegd had, waar was. Er hing een sfeer van financieele schurkerij om Kong en hij zou zeer zekei trachten hun de juweelen voor zoo weinig mogelijk afhandig te maken. Maar zijn firma was te groot en ze stond te goed bekend om hem een geraeenen streek te doen uithalen. De risico dat dit bekend zou worden en den naam van zijn firma zou schaden, wildé de Chinees niet loopen en daar om zouden zij van zwijgen zeker kunnen zijn. Welnu, zei Malora, wij zijn hier ge komen om u te vragen eenige juweelen van ons te koopen. Deze juweelen behoorden aan den vader van dit meisje. Hij is dood en nu... Kong hief zijn hand op. U wilt mjj juweelen laten zien, in de veronderstelling, dat ik geneigd zal zijn ze te koopen als ik ze gezien heb. Welnu toon ze mij... ik heb niet veel tijd. Malora opende de actetasch en haalde er de juweelen uit. En daar lagen ze te schitte ren, de groote robijn, de blauwe saffieren, de smaragden en alle andere ongezette steenen. Britsche aanvallen verijdeld lp den och (end van 18 October werden voor Dover Britsche torpedojagers waarge nomen. De Duitsche kustartillerie beschoot de schepen, waarop zij met dc grootste snelheid naar Duins terugkeerden. Deze poging van lichte Britsche zeestrijdkrachtcn tot het. Kanaal door te dringen werd hier door met succes verijdeld. Uniewinkel vernield 's NACHTS VOOR DE OPENING. Gisterochtend heeft de heer C. Brink, voorzitter van den stedclijkcn raad der af- dceling Amsterdam van de Nederlandschc Unie, den tweedon „vliegenden winkel" van de Unie in de Kinkerstraat 351 geopend. Dc opening kon doorgaan, ofschoon van de zijde van politieke tegenstanders ge tracht is een spaak in het wiel te steken, door in den nacht voor de opening in den winkel te dringen en daar 't een en ander te vernielen cn alles vol te plakken. De politie heeft de indringers verwijderd, waar na de schade zoo goed mogelijk hersteld is. Z.Jerlinqe wraak van een voet ganger? De Amsterdamsche politie zoekt, op het oogenblik een man, die op wel zeer zonder linge wijze protesteert tegen het feit, dat wielrijders 's avonds en 's nachts hun rijwie len buiten laten staan. De man heeft nl. dc gewoonte om deze fietsen, waar hij ze aan treft, aan lantaarnpalen op te hangen. Reeds verscheidene malen zijn hierover klachten ingekomen. Gisteravond had hij do Rombout Hoogerbeet.ssf.raat als zijn opera-, tieterrein gekozen en deze actie tevoren aangekondigd. Niettegenstaande dat gelukte het hem om twee fietsen op te hangen en ongemerkt te verdwijnen. Dc politie neemt aan, dat het een wandelaar is, die ,op de een of andere wijze onaangenaamheden heeft gehad met een langs den weg geparkeerde fiets en nu op deze wijze een actie op touw heeft gezet. ER IS EEN LANDAUER GESTOLEN. Maar eigenlijk toch ook weer niet. Politie voor moeilijk probleem I Sinds dc auto's voor een belangrijk deel van de straten verdwenen zijn. is het aan tal diefstallen van rleze voertuigen vrijwel tot nul gereduceerd en daarmede is ook een einde gekomen aan het zoogenaamde „poy-ridmg" (pleziertje). Toen de eerste ge vallen van dezen vorm van diefstal zich voordeed, bleek men volgens de Ncder landsche wetten slechts diefstal van de hij het rijden verbruikte benzine ten laste te knnen leggen. Immers, de auto's zelf wer den niet gestolen in den zin: der wet. Nu is te Amsterdam aangifte gedaan van diefstal vrtn eeVi landatiérbespannen met een paard. Dit gespan is op de Bernnrd Zwcerskade aangetroffen zonder dat iets vermist wordt, waaruit mag worden gecon cludeerd. dat hier eveneens van „joy riding" gesproken kan worden. Diefstal van benzine kan den daders niet ten laste worden gelegd en op welke gron den dc officier van justiie tegegn hen even tueel wel een Vervolging zou kunnen doen instellen, is nog niet vastgesteld, al maakt dit probleem deel uit van gedachtewisse lingen in politiekringen. Men vreest n.1., dat nu deze voertuigen meer en meer in dc straten verschijnen, do animo voor een kosteloos ritje toe zal nemen. Voorshands lijkt de eenige oplossing, dat de voerman scherp oog houdt op zijn gespan, al kun nen wij ons moeilijk indenken, dat de po litie lijdelijk zal toezien op een dergelijken vorm van wat wij toch „diefstal" zouden noemen. OOK VERVOER VAN KROETAPPELEN VERBODEN. Met ingang van heden. Dc secretaris-generaal. waarnemend hoofd van het Departement van Landbouw en Vissclierij, deelt ten vervolge op het laatste verschenen persbericht inzake ap pelen racdc, dat met ingang van Maandag 21 October 1940 ook alle vervoer van kroel- appelcn verboden is. tenzij het vervoer ge dekt is door een geldig vervoerbewijs af le geven dooi' of namens de Ncderlandsche Groenten- en Fruitcentrale. Daarna kwamen de met juweelen bezette* sieraden aan de beurt en tenslotte het won dermooie parelsnoer. Op Kong To Jen's onbewogen Chineezen- gelaat was geen spoor van bewondering te zien. Hij nam het parelsnoer op en betastte de parels met zijn lange gele vingers. Deze dingen zijn werkelijk van groote waarde, maar ze zgi zeer uit den tijd, merkte hij koel op. Neem bij voorbeeld deze broche, vervolgde hij, een met dia manten bezette broche opnemend. De stee nen zijn op antieke wijze gezet en zoo is het met alle sieraden. Ze hebben weinig of geen handelswaai'de voor dezen tijd. Dus u denkt... begon Cray, maar Kong hief zijn hand op en viel hem in de rede. Dat doet echter niets ter zake... U wilt verkoopen? Ja. Hg drukte op een bel en het volgende oogenblik kwam de Chinees, die hen had bin nengelaten, de kamer in. Kong zei een paar woorden tot hem in het Chineesch waarop de man verdween, om een minuut later terug te keeren met een ande ren Chinees, een kleinen ouden kerel, die op krukken de kamer in kwam scharrelen. Kong wees hem een plaats aan de tafel en reikte hem het parelsnoer toe. De man stopte een juweliersvergrootglas in zijn rechteroog en bekeek nu het parelsnoer, benevens alle sie raden ei. steenen zorgvuldig en een voor een. Terwijl hg keek sprak hg in het Chineesch tot Kong, die alles wat hij zei op een strook papier noteerde. Gedurende bijna een half uur werd er niets anders gehoord dan het monotone geluid van de stem en het krassen van de pen op het papier. Eindelijk was de kleine Chinees gereed, nam zijn krukken op en verdween zonder groet, juist zooals hg gekomen was. Kong bekeek aandachtig de strook papier, zette dan zgn bril af en zei: De waarde van deze sieraden en onge zette steenen bedraagt voor een kooper on geveer een bedrag van-vijf en twintig duizend pond sterling. Wat zegt u? riep Malora verwon derd, het paarlen halssnoer is dat alleen al waard. Ik neem het risico in aanmérking, welke een kooper loopt, wanneer hij steenen van onbekenden oorsprong koopt, antwoordde Kong koel. Dat is werkelgk een te klein bod, Mr. Kong, sputterde Malora. Met dien oor sprong is het in orde, daar kunt u van op aan. - Ik wil u graag gelooven en wanneer u dit aan kunt toonen, zal de kooper u zeer zeker meer betalen dan de som welke ik ge noemd heb. Malora dacht een oogenblik na. Wanneer u mij een kort jesprek met mijn vrienden wilt toestaan, zei hij einde lijk, zal ik met hun toestemming natuur lijk, u de geheele geschiedens vertellen. Ik heb u al gezegd, dat ik niet veel tijd voor u beschikbaar heb. Uit beleefdheid tegenover mijn vriend Jensen heb ik u ont vangen en de waarde der door u getoonde juweelen vastgesteld. Meer kan ik niet voor u doen. Wat? U bent niet van plan de juweelen te koopen? riep Malora verbaasd. Oh neen, mijn vriend! Ik koop alleen juweelen van menschen die mij persoonlijk bekend zijn. En deze juweelen koop ik zeer zeker niet. Dat was een slag! Vijf en twintig duizend pond was wel geen groot bedrag in verhou ding van de waarde der juweelen, maar het was toch een niet tè versmaden som. En het was goed geld als Kong het betaalde. Maar nu bleek, dat de Chinees er niet aan dacht de sieraden te koopen. Het is jammer, dat u zooveel moeite hebt gehad voor niets, zei Malora sarcas tisch. Dat was niet erg, antwoordde de Chinees. Kunt u ons misschien iemand noemen, hier in Sandabar, die de steenen zou willen koopen? Neen, ik weet niemand. In Sandabar handelt men in rijst, koffie en zijde, maar niet in juweelen. Malora's zesde zintuig (wanneer men ,,za- keninstinct" een zesde zintuig kan noemen) begon iets te begrijpen. Het was alsof hij iets bedoelde wat hij niet uitsprak. Kunt u ons dan misschien een andere plaats noemen, waar ze wel verhandeld kun nen worden? vroeg hij. Ja, antwoordde Kong, na schgnbaar een oogenblik te hebben nagedacht. In Can- ton. Oh, in Canton. Juist. Dat is te ver..., riep Cray, maar maakte zijn zin niet af toen hij Malora's blik ontmoette. Kent u iemand in Canton, die de steenen zal willen koopen? Neen. Maar ik ken wel iemand, die veel relaties heeft met juweliers. Die zal u denk ik, wel in connectie willen brengen met eventueele koopers. Chang Lo Sen heet hij. Wordt vervolgd. Een stierengevecht te zijner eere. De Spaansche minister van buitenland- fcche zaken Serrano Suner, heeft don rijks leider der S.S., Himmler, ontvangen en een langdurig onderhoud met hem gehad. Franco heeft daarna een onderhoud van een uur met Himmler gehad in tegenwoor digheid van Suner en den chef van het protocol. De T.as Torres. Des middags werd ter eere van het hoofd der Duitsche politie een stierengevecht ge houden. Himmler werd hij zijn aankomst in de arena met geestdriftige ovaties ontvan gen. terwijl het orkest dc Duitsche volks liederen speelde, die aan hei einde zelfs werden meegezongen. Toen Himmler door de binnenstad naar het hoofdbureau van poitie reed, waren de straten zwart van de menschen, die een langdurige hulde brach ten aan Duitschland en Spanje, den Füphrer en den Caudillo. Deze ovaties duurden voort toen Himmler langs de ecrecompagnic schreed en tijdens de ontvangst op het hoofdbureau. Duifseh weepmachthericht Het Italiaansche hoofdkwartier maakt bekend: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een .formatie Italiaansche zware bom menwerpers na een verre vlucht van om streeks -1500 K.M. een aanval ondernomen op het oliecentrum van het eiland Bah rein in de Perzische Golf. De doelen, die uit olieraffienaderijen, olieleidingen, op slagplaatsen en tankinstallaties bestemden, werden met succes getroffen, naar enkele reusachtige branden verrieden. Alle vlieg tuigen keerden terug. In Noord-Afrika heeft het Italiaansche luchtwapcn militaire kampen bij Razel el Roem aan don weg van Marsa Matroe, vliegluiginstallntics en barakkenkampen hij Maaten Bagoesj en Focka. alsmede do spoorlijn en de vliegtuiginstallaties hij El Daha gebombardeerd. Alle vliegtuigen keer den terug. De vijandelijke luchtmacht heeft Bardia cn Halfaia met boiïumcn bestookt, zonder dat slachtoffers vielen of schade ver oorzaakt werd. De vijand heeft ook op nieuw te Bengazi talrijke brand- en brisant bommen op de haven en de woonwijken laten vallen. Er vielen geen slachtoffers, noch werd schade aan militaire doelen ver oorzaakt. i Tn.'QostKAfrikflMs een''aanval van vijan delijke gemotoriseerde troepen op Gherille met medewerking van het Italiaansche luchtwapen volkomen teruggeslagen. Vij andelijke vliegtuigen hebben aanvallen ge daan op Todignac (Rudolf-meer). Baron toe, Decamere en Massawa. Onbelangrijke schade, enkele gekwetsten.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2