HONGKONG Biitsch-Amerikaansclie vlootbasis Kobajasji DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Verduisteren 6.31 uur Felle brand te Uitgeest verlaat Batavia Weer een nieuw beroep! Weer schoenen zonder bon Groofc voorraad duikveotielen voor Amerikaansche duikbooten opgeslagen Laan. Schaden. Tel 444 (2 lijnen). Kengetal 224A DINSDAG 22 OCTOBER 1940. 85 Jaargang. No. 11323. .Uitgave der N.V. Uitg.-Mij". „Hollands Noorderkwartier" Voor rapport naar TOKIO De Japansche minister voor Han- del en Industrie, Kobajasji, die se- dert zeven weken met een economi sche delegatie in Nederlandsch-In- di ëvertoeft, zal dezer dagen naar Tokio terugkeeren om de regeering rapport uit te brengen. Over de onderhandelingen over het pe- troleumvraagstuk heeft de woordvoerder van het departement van Buitenlandsche Zaken te Tokio naar Domei meldt in de dagelij ksché persconferentie verklaard, dat de onderhandelingen tusschcn Japan en Nederlandsch-Indië nog niet geëindigd zijn, in weerwil van een andersluidend bericht in de pers. Over de economische besprekingen in het algemeen -zeide hij naar D.N.B. meldt dat nog geen officieel bericht was ontvan gen over een of andere overeenkomst.. De onderhandelingen duren voort. avonturen van de hand Principes der buitenlandsche politiek zullen niet veranderen. Minister-president Zwetkowitsje heeft in Nisj voor partij vrienden een toespraak ge houden, waarin hij verklaarde, dat de prin cipes van de Joegoslavische buitenland sche politiek ook voortaan gehandhaafd zullen blijven. Joegoslavië wijst iéder avontuur van de hand en vermijdt ieder avontuur waardoor het van den vrede zou kunnen worden beroofd. In het land zelf moet de politiek om tot overeenstemming te geraken met de Kroatcn. en die om tot een vergelijk te komen met de verschillende politieke groepen worden voortgezet.. Ten slotte kondigde de minister-president aan, dat een binnenlandsche leening zou wor den uitgeschreven ten bedrage van ver scheidene mil li arden dinar. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 8 19 uur Adolf Hitier was persoonlijk tegenwoordig bij de begrafenis van admiraal Trotha, welke met groot ceremonieel te Berlijn plaats had. Een overzicht tijdens de plech tigheid. (Foto Weltbild). wilde opleggen, welke het meest in overeen stemming zou zijn met den ernst van het feit, besloot de politierechter een rapport over haar te laten uitbrengen, om aan de hand daarvan na te kunnen geaan hoe het verleden van deze juffrouw is geweest. Hier mede ging de officier van justitie accoord. De juffrouw zal dus ovèr eenigen tijd van •den politierecher het vonnis in haar zaak vernemen. Uitlaten van L/w hondje (Van onzen Haagschen correspondent) Evenals Amsterdam heeft ook Den Haag zijn gidsen in de duisternis. Heetcn zij in de hoofdstad „Uw leidsman", hier draagt, hun organisatie den naam van „Tot Uw dienst!" De hiertoe behoorende jongelui verzorgen ook allerlei distributie aangelegenheden, af halen van kaai-ten enz. en men zou hier kunnen spreken van een beter soort maar van véél beter soort! Algemeene Dienst verrichting, altijd minus het züïvere krui erswerk, brandkasten transporteeren, enz. Een nieuw soort dienstverrichting, eenig voor het land waarschijnlijk, en in ieder geval typeerend voor Den Haag, is die waarover wij in een plaatselijkblad een advertentie lazen. Daar beval zich n.1. een beschaafde dame aan voor het" wasschen, trimmen en uitlaten van honden. Men stel le zich voor: meneer en mevrouw zijn op voet van gewapende vrede gekomen wegens de vraag wie op de even- en wie op de oneven dagen het filaksje zal uitlaten. Geen nood, het beestje krijgt toch zijn portie bui tenlucht, lichaamsbeweging en wat dies meer zij, en met een telefoontje en een klei ne vergoeding voor de .uitlaatdame kan meneer zijn eigen rust en den echtelijken vrede gemakkelijk terugkoopen. Men moet maar op het denkbeeld komen! Wat zou de volgende dienstverrichtingsuit vinding zijn? Joegoslavië wijst Eet meer visch. De garnalen zijn in ons land populair en de Willemstraat in Amsterdam heeft van ouds den roem van de polsters, die in de* openlucht het heerlijk voedsel voor de consumptie gereed maken (Foto Pax-Holland) Landelijke werkgeversbond in het landbouwbedrijf? Maar met houten zolen en hakken. De correspondent van de New- York Times meldt uit Honkong, dat er aanwijzingen zijn betreffen de reeds lang vastgestelde plannen voor een nauwe samenwerking tus- schen de Amerikaansche en de Brit- sche vloot in het Verre Oosten. Reeds sinds twee maanden is een vrij groote voorraad duikventielen voor Amerikaansche duikbooten in Hongkong opgeslagen. Marinekrin gen aldaar gelooven, dat Hong kong als steunpunt voor duikboo ten in aanmerking zou komen, in geval de Engelschen hun stations in het Verre Oosten t$r beschikking zouden stellen van de Amerikaan sche vloot, en dat 25 duikbooten met een groote actieradius uit Hongkong in staat zouden zijn de transporten in de Chineesche zee op te vangen en aanzienlijke deelen van het Japansche leger in China zoo goed als geheel af te snijden van hun toevoeren uit Japan. De werfinstallaties van Hongkong zijn met uitzondering van duikventie len geheel uitgerust voor het her stellen van Amerikaansche duik booten. Chineesch—Amerikaansche -over eenkomst. Toen de weg" door Birma naar het China van Tsjiang Kai-sjek door de Engelschen ge durende de zomermaanden op verzoek van Japan werd gesloten, hebben de Vereenigde Staten bezwaar gemaakt tegen die sluiting, omdat daardoor een belang van de Ameri kaansche industrie werd geschaad. Op 18 October is de weg weer opengeseld, die niet alleen een toevoerweg is voor oor logsmateriaal naar Tsjiang Kai-sjek, doch te vens een weg waarlangs Chineesche produc ten de buitenwereld kunnen bereiken, nu vrijwel de geheele Chineesche kust door de Japanners is geblokkeerd. Het Amerikaansche belang bij de weder- openstelling van den weg blijkt uit een over eenkomst tusschen de V.S. criTsjoengking tot levering van Wolfranierts voor een waar de van 30 milliocn dollar. China is namelijk-de grootste producent van antimoon en wolframerts, die voor de staalproductie van groote internationaal be lang zijn. De Vereenigde Staten en Europa zijn de grootste verbruikers van de ertsen.. In „Das Reich" lezen wij, aldus het Hdbl., dat door het ChineeschJapansche conflict de leveringen vaii China waren teruggeloo- pen. Terwijl het gebruik van wolfram in de V. S. en Europa van 20.905 tori in 1936 steeg tot 26.164 ton in 1937 en een geschatte hoe veelheid van. 26.400 ton in 1938, bedroeg het aandeel van China nog slechts 10.479 en 14890 ton in 1936 en 1937 en in de eerste tien maanden van 1938 slechts 7938 ton. tie is gestegen evenals de Zuid-Amerikaan- sche en die van andere landen. De Chineesche antimoon winning en -uit voer bewogen zich in de laatste jaren even eens in dalende lijn. De productie nam van 18.288 ton in '35 tot 17.272 in '36 en 15.240 ton in '37 af. De uitvoer liep terug van 13.168 via 12.520 tot 7183 ton in '38. In 1938 ging nog 92%van den Chineeschen export over Hongkong. Na de blokkade van'Hong kong in begin 1939 kreeg de uitvoer via In- dochina en den Birmaweg toenemende be- teekenis voor den Chineeschen producent en de afnerners in Europa en Amerika. „Das Reich" voorziet echter, dat de open stelling van den Birmaweg de moeilijkheden door Üe actié van Japan tegen den weg niet zal oplossen en dat de Chineesche uitvoeren niet zullen toenemen. Die actie zal aldus het blad tot gevolg hebben, dat de tendens in de richting van productieverhooging in andere productielanden zal toenemen door oploopencle vraag en prijs. Vele pachtcontracten dienen gewjjzigd Scheurverbod belemmert ver hoogde voortbrenging. Het akkerbouw-teeltplan voor 1941 bevat, de bepaling, dat voor het omzetten van wei land in bouwland een scheur premie tot een maximum van f 100.per hectare kan wor den verleend. In hé£ Geldersch landbouw blad vestigt een inzender er nu de aandacht op, dat vele landbouwers-pachters, die wei land willen scheuren, niet kunnen volstaan met toestemming van de betrokken produc tie-commissie. Immers meerdere pachtcon tracten, zelfs zeer vele, bevatten verbodsbe palingen omtrent het scheuren van weiland. Deze bepalingen zijn vaak zoodanig gefor muleerd, dat het bij de bestaande wetgeving in Nederland niet mogelijk is de verpach ters. te passeeren. Artikel 24 van de Pacht wet opent weliswaar de mogelijkheid van een wijziging van de pachtvoorwaarden, in dien zulk een wijziging, in verband met de veranderde omstandigheden, door de goede trouw, wordt gevorderd, maar de pachter kan eerst een vordering in die richting in dienen, wanneer sedert het aangaan /der pachtovereenkomst één jaar is verstreken, terwijl de vordering bij den rechter aanhan gig moet worden gemaakt ten minste één jaar vóór den aanvang van het eerste pacht jaar, waarop zij betrekking heeft. Inzender in het Geldersch Landbouwblad acht de in vele pachtcontracten bestaande verbodsbepalingen omtrent het scheuren van weilanden niet meer passend in het huidig denken en voelen. Zij houden thans z.i. een verhoogde voortbrenging van voedsel voor mensch en dier tegen en zijn daardoor in strijd zoowel met de belangen van den boer als van de gemeenschap. Binnenkort bijeenkomst te Utrecht. In ons land bestaat in verschillende pro vinciën reeds een flink aantal werkgevers organisaties in het landbouwbedrijf en wel o.m. in Groningen, Noord- en Zuid-Holland en Zeeland. Een landelijk Verbond tusschen deze oragnisaties ontbreekt echter. Eenige malen zijn in die richting pogingen aange wend, maar tot dusverre zonder resultaat. Naar wij vernemen, zal binnenkort op een te Utrecht te houden bijeenkomst van vertegenwoordigers van de bestaande werk geversorganisaties opnieuw de oprichting van een landelijken bond aan de orde wor den gesteld, alsmede ook het loonvraag- stuk der arbeidsloonen in den landbouw in 1941. Groot woonhuis in de asch gelegd. Hedenochtend omstreeks half zes is brand uitgebroken in een perceel, staande aan de Langebuurt te liilgeest. Dit pand, voorheen een boerderij, is laler tot woonhuis verbouwd en wordt thans bewoond door drie gezinnen, o.a. door den heer Rijs, in wiens woonkamer, gelegen achter den timmerwinkel, de brand ontstond. Zoodra de heer R. de brand gewaar werd, maakte hij alarm en waarschuwde de medebewoners, die, daar alle vertrekken ge lijkvloers zijn gelegen, zich nog tijdig in vei ligheid konden stellen. De brandweer was spoedig ter plaatse en bestreed 't vuur, dat in den aanwezigen voorraad hout in den tim mermanswinkel gretig voedsel vond, met drie stralen op de waterleiding en de baby spuit. Het pand, dat van hout is opgetrok ken, ging niet tien inventaris geheel in de vlammen op. 't Mocht den brandweer geluk ken een eveneens uit hout opgetrokken wo ning, welke op zeer korten afstand staat, te behouden. Ook het gebouw van de R.K. Coö peratie, dat tegenover het brandende perceel staat, werd door het krachtig optreden van den brandweer gespaard. Bij het blusschingswerk waren de burge meester alsmede rijks- en gemeentepolitie lei- plaatse. Verzekering dekt de schade. Aati-Duitsche lectuur achter slot en grendel Uit bibliotheken geweerd. Ingevolge aanschrijving van de Duitsche autoriteiten zijn leiders van alle bibliothe ken verpluicht anti-Duitsche .literatuur ach ter slot en grendel te bergen en dus niet meer uit te leenen. Voor zoover deze leiders al niet reeds langs ambtelijken weg bijzondere instructies hier omtrent hebben ontvanggen, dienen zij Van deze literatuur binnen drie weken aan het departement van onderwijs, kunsten en we tenschappen een alphbetisch geordende op gave te verstrekken, die schrijver, titel en plaats en jaar van uitgave van de werken vermeldt Wij vernemen, zegt het Hsb. dat onze schoenindustrie hij ontstentenis van den aanvoer van schoenleer uit Zuid- en Middel- Amerika, Australië en de Kaap, de productie van schoenen ter hand heeft genomen met houten hakken en zolen. Waarschijnlijk zal men reeds in het mid den der volgende maand met den verkoop zonder bon van dit schoenenfabrikaat een aanvang maken. GESTOLEN TOEN DE PUNTEN OP WAREN Kantoorjuffrouw steelt japonnen Voor de LTtrechtsche politierechter ver scheen gistermiddag een 24 jarige kantoor juffrouw uit Haastrecht, die ontvreemding van twee jurken fen laste was gelegd. Zij bleek het plegen van haar daad in een der groote. Utrechtsche warenhuizen nogal on handig te hebben gedaan, want reeds toen zij probeerde de tweede jurk in haar tasch te proppen kwam er een jufrouw, in de kleeci cabine en zoo werd verdachte op heeterdaad betrapt. Op een vraag van den politierechter uur. Röling, hoe een zoo keurige juf frouw als verdachte tot een dergelij ke daad kon overgaan, bekende zij niet spijt in haar stem, dat zij de diefstal niet uit geldgebrek of ande re materieele overwegingen had ge pleegd, doch dat zij het had gedaan, omdat zij geen textielpunten meer op haar kaart had. Zij had geld genoeg om kleeren te koopen, zelfs om met de laatste mode mee te doen, doch nergens wilde men haar helpen, onx dat zij haar textielpunten reeds lang verbruikt had. Met den officier van justitie was de poli tierechter van meening, dat de juffrouw, die overigens een blanco strafregister had, niet vöor celstraf in aanmerking behoefde te komen. Daar men echter wei een straf Het aandeel van Birma daarin, het gaat hier hoofdzakelijk om ertsen, die uit China via Birma worden uitgevoerd, bedroeg in dezelfde perioden respectievelijk 3465; 3306 en 3344 ton en was dus in verhouding ge ring. Maar het is onder den invloed van het Chineesch Japansche conflict toegenomen. Ook de Spaansche en Portugeesche produc-

Schager Courant | 1940 | | pagina 1