veilingen Boerepraat GROENTEN Langendijker uit Suntebankerus VxxJthal Dinsdag 22 October 1940 Tweede blad Begin van winterkooloogst, vóór de vórst invalt moet ze binnen. Vervoer gelegenheid niet gemakkelijk. Geen hooge oogstverwachtingen, de prijs zal hel móeten doen, noodig ter com penseering verhoogde bedrijfskosten. De laaste weken ging het goed. Cij fers, aam. omzet L.G.C.-veiling ont leend, demonstreeren dit. Geringe aanvoer aardappelen, ook van goed gekeurde poters. Tomalen brachten den gestelden exportprijs op. Goede prijs voor rammenas. Wortelen iets lager doch bevredigend. Minder aan voer roode kool. noteeringen vielen niet tegen. Iets minder gunstig voor' gele kool. Savoye niet duur. Witte kool bracht minimumprijs op, toe nemende aanvoer. Deensclie witte kool gemideld f3.Redelijke prijs voor eerste soort bloemkool, tweede soort laag. Goede prijzen voor snij- boonen, idem voor slaboonen. Groole aanvoer van uien, stijgende prijzen. Bieten voor uiteenloopende prijzen verkocht. Andijvie nog niet duur. Druiven verschillende prij$ naar ge: lang van kwaliteit. De tuinbouwers zijn begonnen met het binnenhalen der kool. Men tracht de in de polders geteelde het eerste in de schuren en andere bewaarplaatsen te krijgen. Als do winter spoedig zon invallen, wil men ze na tuurlijk onder dak hebben, vooral omdat het dan bij de tegenwoordig moeilijke ver- voergelegenheden niet gemakkelijk zou val len op zoo grooten afstand de kool op vlug ge wijze ter bestemder plaatse te krijgen. Het blijkt wel, dat de schippers heel wat te vervoeren hebben want van sommige bouwers vernamen we, dat het niet zoo mak kclijk is, scheepsruimte te verkrijgen; men moet soms wel eens combineeren en wat ge duld oefenen. Waar hier een groot belang voor de voedselvoorziening bij is betrokken, wordt verwacht, dat alle mogelijke medewerking zal worden verleend, om de winterkool gaaf in de schuren te brengen. Over 't algemeen, zoo deelde men ons mede, is de oogst niet best. De kool is klein gebleven: ze heeft de laatste weken te weinig zon gehad, zoodat yerwacht wordt, dat de voorraden winterkool niet bijzon der groot zullen zijn. De financiëole uitkomst - zal dus nog al sterk van de te maken prijzen afhangen. Nu de transportkosten hooger zijn geworden verschillende bedrijfskosten stijgen en het levensonderhoud voor de tuinders hooger wordt, is het te hopen, dat de prijzen goed zullen zijn. Gelukkig dat onze Langendijker tuinbouwproducten de laatste maanden, zoo wel in binnen- als buitenland goede aftrek vinden, wat ook wel het geval zal zijn in den a.s. winter, wat althans verwacht wordt. Ook deze week was de gang van zaken niet slecht en uit de omzetcijfers van de Langendijker Groenten Centx-ale over Sep tember bleek wel, dat het verloop niet on gunstig is geweest. Een stijging toch van 103.000.— in September 1939 tot 206.000- of het dubbele in dezelfde maand van lUit) wil toch wel iets zeggen. De betere prijzen der aardappelen en een aanvoer van ruim anderhalf maal zoo - groot, gevolg van een overvloedige oogst, hebben daartoe het hun ne bijgedragen. Dan werkten de betere prijzen van de roo de kool een omzetstijging in de hand. Als men bedenkt, dat de aanvoer van gele kool met meer dan 300.000 Kg. (van 596000 Kg. tot 2S8.000 Kg.) verminderde, dan spreekt deze verhoogde omzet in verband met de bedongen prijzen nog duidelijker, wat ook ten opzichte van de \Vitte kool kan worden gezegd. Een vermeerderde aanvoer van 616000 Kg. tot 927000 Kg. uien met een zeer redelijken prijs, wat ook van bieten en breekpeen kan worden gezegd, zijn factoren, die het hunne aan den grooten geldomzet bobben bijgedragen. Zeer klein was in de afgeloopcn weck de aanvoer van aardappelen. Dit zal voor het belangrijkste gedeelte wel moeten worden toegeschreven aan de beperkende bepalin gen met betrekking tot het vervoer. Drie lingen (Schotten) werden verkocht voor 1 1.90-2.40. bonken voor f 2.80—3.90, gewo ne Schotten voor f 3.50. Eigenheimers brachten f 3.80—4.20 op en blauwe Eigen heimers f 4.70. Dan kwamen er nog kleine aanvoeren van goedgekeurde pootaardap-pe- leiiw Veel belangstelling was er niet voor. De B-sorteering van de maat 28-35 werd voor f 4.50 verkocht en C van 35—50 voor f 4.30. De exportprijs voor de beste kwaliteit der A, B cn C tomaten was voor deze week op f 15, dus f *2 hooger dan de vorige week, gebracht, die van CC op f 9. Al het aan gevoerde bracht deze prijzen op, geen cent meer of minder. Aan de Broeker veiling kwam een be trekkelijk groote hoeveelheid rammenas. Aanvankelijk werd f 2.30 besteed, later werden ook partijen voor hoogere prijzen verkocht, tot f 3.70, terwijl in het verdere verloop f 4.30 werd betaald. Aan beide veilingeh kwamen weer be langrijke hoeveelheden wortelen. Ofschoon de prijzen iets lager waren, konden de aan voerders er mee tevreden zijn. Voor grove werd f 2—2.80. soms oploopend tot f 3 en f 3.20 betaald. Kleine werden verkocht voor f 1.201.70. een enkel partijtje iets hooger. De aanvoer van roode kool begint te ver minderen, al worden ook wel partijen win terkool aangeboden. De vrees, dat door den geiroffon maatregel inzake den uitvoer Paar België -de prijzen wel eens oen flinke aderlating zouden ondergaan, is gelukkig niet bewaarheid. Wel werden v. d. bekende 20 die nu niet naar België gingen, niet die hooge prijzen besteed, doch over 't ge heel genomen vielen de noteeringen niet te gen. Zoo werd aan de Broeker veiling bij, voor dezen tijd, goeden aanvoer f 3.50—6.20 betaald, later f 3.40—6, aan de veiling te Noordscharwoude f 3.705.60, op een an deren dag f 3,80—6.40. voor sommige par tijtjes wel eens iets minder. De hoogste prijzen werden besteed voor de meest ge- wenschte sorteering van ongeveer 3 pond. De 'zwaardere waren bij* gelijke kwaliteit het goedkoopst. Gele kool werd het meest aangevoerd aan de Broeker veiling Te verwachten was, dat d&k voor deze koolsoort in verband met den bovenbedoelden maatregel lagere prijzen zouden worden besteed. Toch viel het nog al mee. Voor de mooiste, eerste kwaliteit werd f 4.105. voor sommige partijtjes nog iets meer betaald. Overigens lagen de prij zen tusschen f 2.90 en f 4. Savoyekool was niet duur. Er werd van f 2.503 voor besteed naar kwaliteit. De Broeker veiling kreeg de meeste bloemkool te verwerken, ongeveer 16000 stuks. Voor de eerste soort werden bevredigende prij zen betaald, n.1, van f 7.5012.20. afhanke lijk van grootte en kwaliteit. Tweede soort gold f 24. Witte kool vormde het grootste contin gent van den koolaanvoer, ongeveer 100 sporowagens. Ze werd alle voor f 2.50 ver kocht. Dan kwam er ook vrij veel Deensrhe witte kool. Groote verschillen in de prij zen kwamen hierbij niet. voor. Meestal schommelden ze tuschen f 2.80 en f 3.20, waarbij kwaliteit en gewicht den doorslag gaven. Groene kool werd voor f 2.60 ver kocht. Snijboonen, te Broek aangevoerd, brach ten goede prijzen op. n.1. van f 20—25. Slaboonen kwamen er niet ozo veel meer. Naast die van den kouden grond komen er. na de tomatenteelt, ook uit de kassen. Deze brengen prijzen op tot f 22 en f 25. Overigens werd f 9.3012 en f 14 betaald. Zeer veel uien kwamen aan beide veilin gen. De beste prijzen welke ervoor kunnen worden gemaakt, stimuleert zeer zeker den aanvoer. Gewone gele uien werden voor f 4.806.40 verkocht, behoudens enkele uit zonderingen. Grove brachten gemiddeld iets minder op. n.1. f 4.609.90. Drielingen wer dem verkocht voor f 4, enkele part ij ti es iets meer. Nep f 4. Stele noteerde van f 1.50— f 2.80. Al naar gelang Van kwaliteit en gewicht werd voor de hieten f 1.20f 3.40 betaald. De meeste kwamen aan de Broeker markt. Ook andijvie werd aan deze veiling het meest verhandeld. Ze bracht f 11.50.-tot f 1.80 op. Voor druiven werden vrij sterk uiteenloo pende prijzen betaald Alicanfe werd ver kocht voor f 26.7040. naar gelang van kwaliteit, Frankenthalers voor f 25.5032. Wien'ngermeer een vrij goede dag voor nimrods zonen. De algemeene indruk bij de jagers is deze dat de jachtvelden deze campagne niet bijster dicht bevolkt zijn. Gezien echter de resultaten van jl. Zaterdag blijken er toch nog meer langooren in de W.-meersche jachtvelden te huizen dan men aanvanke lijk had gedacht. Door een jachtgezelschap met zes geweren werd het moordend lood toegediend aan 67 hazen, hetgeen nog al een vrij goede bult mag heeten. De ove rigens dunne wildstand wordt in kenners- kringen geweten aan een vreemdsoortige ziekte onder de. hazen alsook aan het „ver weren der eerste worp". Van patrijzen en fazanten blijkt het jachtveld goed te zijn voorzien. dieverijen in de volkstuintjes Bij verschillende volkstuinders worden, vooral de laatste dagen nit de tuintjes groenten vermist. Het zijn niet alleen wor telen of kool doch bij één der tuinders bleek de geheele voorraad boontjes-te zijn ge plukt. Men lette dus wel terdege op zijn spullen!! in het ruim gevallen en knie gekneusd. Behulpzaam bij het laden van. een schip viel de heer A. v. d. S. in het ruim, waar mede hij zijn knieschijf kneusde. vlugge export van bieten De export van suikerbieten en ook het delven gaan „full speed" en toch schijn baar nog niet in voldoende tempo. Gezien de tijdelijke behoefte aan scheeps ruimte voor de verzending van dit bij uit stek Nationale product, kan men aanne men dat het voor de schipperij eindelijk eens weer een goede tijd is geworden. In diverse hoeken in den polder ziet men schepen onder lading. die worden duur betaald. De voederbieten, die hier veel opgekocht worden, brengen een prijs op van f 12. per ton. te veel interesse voor robben oord. Jachtopzieners hebben eenige personen aangehouden die zich met een jachtgeweer in het bósch Robbenöörd bevonden en zich volgons hun verklaringen onledig hielden met het schieten van meeuwen. Het geweer was geleend van een jager uit Wieringen. Waar het niet geoorloofd is met 'n jacht geweer zonder daartoe bevoegd te zijn, in het veld te verschijnen is aangifte bij de bevoegde autoriteiten gedaan. beroepen. Bs. B. Nijholt te Wieringermeer is be roepen te Eindhoven (derde predikants plaats). wieringerwerf. sterfte onder de konijnen. Bij vele konijnenfokkers alhier konit men tot de ontdekking, dat zeer groole konijnen die den vcrigen dag nog kerngezond wa ren, den anderen morgen dood in het hok liggen. Of dit toe te schrijven is aan het natte gras, blijft een vraag. de melkboer als omroeper. Dat wij in een rare tijd leven, bèwijst het volgende wel. Te Wieringerwerf trok gisteren de melkboer met een bel gewapend de straat door. om de liefhebbers voor de melk naar hem toe te lokken. Degeen die er niet naar toe hol,t krijgt niets! Het is óók een methode nederlandsch bijbelgenootschap. De laatstgehouden deurcollecte voor het Nedcrlandsch Bijbelgenootschap heeft op gebracht de som van 1 85.41. Eén dank woord aan de gevers en collectanten is niet misplaatst. middenmeer. te water geraakt. Dezer dagen was de arbeider'J. K., in dienst bij den landbouwer Hartman» be zig met het laden van een sclup bieten. Toen bij zich weer met een kruiwagen bieten aan boord begaf, kwam hij met zijn kruiwagen in aanraking met een ijzeren merkel, waardoor hij in het water terecht kwam. Gelukkig wist -hij spoedig op het droge te krabbelen. Na zich van schoone kleeren te hebben voorzien hij een aldaar wonende arbeider, kon hij zijn werk weer hervatten. - waarom juist in dezen tijd? Naar wij vernemen is de aannemer Daal der bezig om don Groe t weg te asphaltee- ren. Juist nu in dezen tijd. met de drukte die de landbouwers daar hebben met het vervoer van verschillende producten, is het een strop. De menschen moeten tobben om zich er door te slaan en voor de fietsers is het niet beter. BARSINGERHORN PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN. In een daartoe op initiatief van de afd. Barsingerhorn van den Bond van Boerinnen e.a. Plattelandsvrouwen, belegde gecombi neerde vergadering van eenige vrouwenclubs uit deze gemeente, sprak Dr. Werner over het ondewerp „Hoe voeden wij onze kinde ren in dezen tijd". Op voor ieder duidelijke wijze zette Dr. Werner uiteen, waaraan onze kinderen be- heofte hebben en wat in normale gevallen voldoende is om tot volwassen mensch op te groeien. Vanzelfsprekend zijn er meerdere uitzonderingen, wat in de gedachtenwisse- ling wel tot uiting kwam, want de een be klaagde zich er over, dat haar kinderen te weinig aten en wat daaraan te doen, ter wijl de ander er zier over beklaagde, dat zij teveel aten en wat daaraan te doen. Df. Werner achtte in dergelijke gevallen brood- kaartruil de meest aangewezen weg Norma le normen werden echter gegeven en bespro ken en een ieder kon daa'rmee.zijn voordeel doen. Het was een leerzame en prettige le zing, waarvoor de presidente, Mevr. Loggers Dr. Werner hartelijk dank zegdte. Tot besluit van dezen avond werden door .Ion spreker nog eenige films vertoond, die evenals dat steeds het geval is, ook nu weer zeer in den smaak vielen. Gian trappelend van Broek as 't kon, de joèns vechte nou al als kiekboeters. 2fc- We benne den zoo veer vordert dat Sun tebankerus zun trutors ok wit skildert hep, nou 't wier taid want altemetters beurt er wat met die onwaize verduistering, iemes- lesten leite we zegge dat 't veertien dage leden is, toe zat er un vader in huis toe er ien van zun joóns -tuis komt, en die zoit wat is 't toch verlegen donker, grais teugen wit an, zóó zwart is huiten vader. Nou dat was koren op vaders molen, me joön zoit ie, wai moste vroeger alles in donker be- studdere, tis net zoo as je wenne, 't kon vroeger zoo, dus dat went wel. Nóu vader 't is nou aars jerubel erreg, je moste maar derres buiten komme dan zou je we) aars prate. Nog efkes er over deur kouwe en toe besloot vader om de krant nci buurman te bringen. De deur uit gong goed, maar owee efkes te veer van 't padje ofdwaalt en mit un bom kwam de man teugen un boom op mit un zeker lichaamsdeel wat nei zoon ontmoeting blauw wordt, 't Klapte der van en van de boom was een endje af, hewwe ze zaid, want bóere hewwe hard .vlais. Afijn de krant was oflevert en de terugtocht gong goed, maar toen ie in 't licht kwam en ders an zun neus vreef, viel 't oog van de vrouw op dat ding en toen was Holland in lasf. „Nou vader was 't donker buiten of leek 't maar zoo, in al zok en zeins". Maar vader hau niet veul praatjes over vroeger en zoo Ze zegge den dop je eigen boöntjes maar, ja das goed en best maar das wéést, want op heden hei je un darsvergunning noo- dug. Jaap had un hoekie boöne voor aigen eten en was bezug de boöntjes uit de skeide te slaan, maar net raid er un contreleur langs, in die vraagt nei zun vergunning. Welnei zoit Jaap 't, is un zoótje voor eigen eten den hoeft dat toch zeker niet* Nou, of 't moest op de bon kwam ie te staan. Wat weer un beroering met die samen voeging van de gemeentes nou der is vast. veul voor te zeggen, maar zo as Broek dat nou wil om ok Suntebankerus bai de heele Langcdaik te halen, nei deer zien ik niet veul heil in, den word Suntebankerus ut trappelend van Langedaik, Suntebanke rus in Koedaik Zuid die beboore beslist bai mekaar maar Suntebankerus in Broek vochte vroeger al mit, mekaar as kiekboe ters en den magge dat joóns weze maar toch zit der wel wat in, want 't is nag zoo, heele koppels joóns gane mekaar te laif van hew ik jouw deer. Vleden week was 't un vermele veldslag, zoo de ouwe zonge piepe de jonge kwam hier weer tot uiting, mit uitkaik poste, wachte in al zok is de jeugd in de weer en wee de vijand die in gedrang komt. Veerder de groete van JACK. politie. Gevonden: een lage zwarte heerenschoen en een kinderschoen. Inl. bij Rijksveldwachter Petten. bouwvergunningen. Burgemeester en Wethouders hebben d<e volgende bouwvergunninen verleend: aan P. Tuin te 't Zand tot het bouwen van een dubbel woonhuis aan den Bosch- weg aldaar; aan S. van de Oord te St. Maartensvlot- brug tot het bouwen van een kippenschuur aan den Belkmerweg aldaar. verkoop bouwterrein. Ged. Staten van Noordholland hebben hunne goedkeuring gehecht aan het on langs door den Gemeenteraad genomen be sluit tot verkoop van het aan den Scha- gerweg te Schaeerbru-g gelegen bouwterrein aan den heer C. K. Grootes. schagerbrug. verloting. Naar wij vernemen heeft de Procureur- Generaal aan het «Bestuur van de Vereeni- ging „De Breikrans" alhier toestemming verleend tot het houden van een kleine ver loting, waarvan de baten zullen worden aan gewend voor het verstrekken van kleeding- stukken op bet Kerstfeest. petten! geen kermisvacantie. In verband met het niet doorgaan van de kermis zal ook de zoogenaamde Ker- misvacantie voor de leerlingen der O. L. school alhier dit jaar niet word gehou den. LANGEND1JR tafeltennis. De uitslag en stand van de wintercom petitie van de tafeltennis club Langendiijk waren als volgt: Eerste groep: G. Verkroost gesip. 4 gew. 4. stand: gesp. 11, gew. 9; R. Schrieken 3 2. 11 8; J. P. Schrieken 5 3 8 6; P. J. Schrieken,7 4; J. Klinkert 5 4. 9 5: C. Rootjes 3 1, 10 3; C. Francis 3 1, 10 3; Grouwstra 5 1, 5 1; H. Hart 4 0, 7 0. Tweede groep: G. Nieman 1 1, 4 4; K. Stins 1 0, 9 6; A. Kater 3 3 2; C. Moraal 1 1 10 6, Kuilman 2 0, 10-5, A. Prijs 3 2, 7 3; Van Gorkum 1 0, 3 1; Buisman 0 0, 0. Derde groep: E. Bos,4 '4; J. Visser 4 3, 8 7; D. Deutekom Pd. 2 2, 6 5: P. v. d. Molen 2 2. 8 4; A. de Vries 5 2, 5 2, C. Wits- meer ,3 1, P. Koning 4 2-, 11 4; P. Schoorl 2 0, 4 0: D. Deutekom Jd. 3 0, 5 0. WIERINGEN verkooping. Openbare verkooping van een woonhuis met schuur, erf en tuin ten verzoeke van de erven der echtelieden W. Vermeulen en Cath. Doves, Laan 7, te Westerland, ten overstaan van Notaris Obreen. in Hotel Du ij oker alhier. Huis enz. f 2150.Jb. Lont Pz. Bouwterrein, f 270.—, R. Post. Bouwterrein f 310.—, A. Schilderman. To taal f 2730. Bij combinatie kooper N. Kos te Anna Paulowna f 2731. D« schilderswinkel in de open lucht - Vele schilders zijn in Amsterdam bezig met het op maat snijden en in de spon ningen zetten van da ruiten der woningen, waarvan de ramen tijdens de jongste En- gelsche bombardementen ver nield werden. (Foto Pax-Holland) HARENKARSPEL Gevonden: een zakmes. Inlichtingen bij den gemeente-veldwach ter. Ingezonden Sunte Bankras 19-10-'40, Toe ik het verslag las van de Verga dering van de Broeker Raad, wist ik niet hoe of ik had. Sunte Bankras het villadorp, van Lange daik. Nou, nou, docht ik, dat is nag al wat, dat is heel aars als Sunte Raip trappelend van Broek. Weer zit hem dat nou in? Hewwe ze Pancras noodig om dan mis schien het middelpunt te worren van de groote gemeente Langendaik? Het lijkt er op. Nou, het zit op Sunte Bankras zoo, niet bij Broek. Die aparte houding, die, om een geleerd woord te gebruiken, vreemde gedrukte sfeer van Broek voegt ons niet. Ik hoop den ook,, datonze gemeenteraad.- er ook zoo over denkt. Niet bij Langendaik, maar samen met Koedaik. den komt het rand-end ook bij ons en dat js logiesch. Met dank voor de plaatsing. Een Raiper. petten-oudorp fr—1 Petten, spelend met een invaller voor den doelverdediger, heeft het tegen het bezoe kende Oudorp niet kunnen bolwerken, wat geen verwondering hoeft te wekken, want zoo spelend zal deze club menig tegen stander te sterk blijken te zijn. Oudorp heeft een goed op elkaar inge speeld elftal, een uitstekende verdediging en een spil, die letterlijk en figuurlijk bo ven alles uitstak. Reeds vrij spoedig na den aanvang werd Raven kansloos geslagen door een keihard schot vqn links. Hierna ontstonden nog wel herhaaldelijk benauw de momenten voor het Pettendoel, doch tot doelpunten kwam het niet meer. In de Pettenaanval wou het absoluut niet vlot ten; wel deflen sommige spelers individueel af en toe aardig werk, maar het samen spel was te doorzichtig en bovenal onzui ver, waardoor de backs telkens weer de gelegenheid kregen afdoend in te grijpen. Na de hervatting bleek bij Petten de ern stige wil om althans de eer te redden. Me- nigvuldiger en heftiger werden de aanval len, doch Oudorps verdediging wist van geen wijken en slaagde er telkens weer in het spel te verplaatsen naar de andere helft, waar nog dikwijls hachelijke situaties ontstonden en Raven bij herhaling hande lend moest optreden. Gescoord werd echter niet meer en met een zeker verdiende over winning voor Oudorp kwam het einde. VRONE 1—KOEDIJK 1 0—2. Al direct ontwikkelt zich een vlug tem po. Het eerste, treffen is voor het doel der gasten, wat echter op ofside uitloopt. In het veld blijken beide ploegen aan elkaar ge waagd, de aanvallen van Koedijk zijn ech ter'gevaarlijker dan van de gastheeren. De verdediging van Koedijk is in uitstekende handen. Plotseling lost de midvoor van Koedijk 'n fraai schot, wat door Vrone keeper nog net wordt overgetipt, echter is dit maar een klein uitstel, want even daarna laat Dek ker de bal vallen en Koedijk benut zijn kans. Onhoudbaar scoort de rechtsbinnen en de leiding is aan de gasten. Weer is Vrone aan het woord. Het aan tal corners is legio, als we goed hebben ge teld had Vrone er 21 te venverken, echter zonder resultaat. Na de rust is het spel minder vlug en ver plaatst zich steeds over het veld. Vrone onderneemt vele aanvallen, doch de achter hoede van de gasten is niet te passeeren. Met een vlugge aanval van links weet de linksbuiten der gasten ée Vrone-back te passeeren en de stand is gebracht op 02. Vroene doet nog vele pogingen om de eer te redden, doch de paal treedt ook als te genstander op en met dezen stand komt het einde. De gasten hebben verdiend ge wonnen

Schager Courant | 1940 | | pagina 5