De Mascotte N1PPER EN PELLE Het colportageverbod Den Haag tuiniert zelf Bommen op Rotterdam AHe colporteurs van de straat in Den Haag Radioprogramma ^Onderhandelingen te Batavia nog niet afgeloopen De woordvoerder van het Japan- sche departement van Buitenland- scbe Zaken heeft in de dagelijksche persconferentie verklaard, dat de on derhandelingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië over het petro- leumvraagstuk nog niet geëindigd zijn, in weerwil van een anderslui dend bericht in de pers. Sprekende over de verhouding tot Enge land zeide de woordvoerder, dat de Jap ari sche regeering met Londen geen diplomatie ke onderhandelingen heti-effende den weg via Hongkong geopend heeft en dat zij in tegendeel haar politiek van waakzaamheid en afwachten handhaaft. De Engelsch-Ja- pansche overeenkomst betreffende de slui ting van den weg via Hongkong is nog van kracht, ondanks het feit, dat de overeen komst tusschen Engeland en Japan betref fende het sluiten van den Birmaweg is af geloopen. Op een vraag of Tatekawa, de nieuwe Ja- pansche ambassadeur te Moskou gaat deel nemen aan een viermogendhedenconferen- tie te Moskou, zooals in de bladen gemeld was, antwoordde de woordvoerder dat dit slechts een krantenbericht is, waarvan geen officieele bevestiging ontvangen is. Het eenige wat ik kan zeggen, aldus de woord voerder is, dat Tatekawa bij aankomst te Moskou de verschillende maatschappelijke verplichtingen zal uitvoeren waarna hij zijn zaken met de Sovjet-cwerheid zal gaan re gelen. Wat er na deze besprekingen zal gaan gebeuren hangt af van de toekomstige ont wikkeling van den toestand. Nieuwe regeling. De secretaris-generaal van het departe ment van justitie heeft,--volgens een buiten gewoon politieblad, een rondschrijven ge richt aan de procureurs-generaal fgd. di recteuren van politie, ter voorkoming van ongeregeldheden bij de colportage van bla den van politieke partijen of bewegingen. Voorkomen moet worden, dat colporteurs van verschillende richtingen naast of vlak bij elkaar hun bladen aanbieden. Verzocht wordt maatregelen te nemen, dat bepaalde standplaatsen bij uitsluiting worden toegewezen aan de colporteurs van een bepaalde politieke partij of beweging, zoodat deze colporteurs zich op minstens 300 meter afstand bevinden, waarbij reke ning moet worden gehouden met bestaan de suances, welke als een soort verkregen reoht kunnen worden aangemerkt, en voor het overige systeem van afwisseling kan worden toegepast. Verboden wordt op een standplaats met meer dan twee. pèrsoncn te eolporteeren. Een volksoploop om en bij den colporteur moet terstond worden ver spreid. Voor zoover dit nog niets is vastgesteld moet de colportage uiterlijk een half uur na zonsondex-gang zijn beëindigd. In 3000 Haagsche gezinnen eigen groenten op tafeL (Van onzen Haagschen correspondent). Eenigen tijd geleden hebben wij reeds verteld van de groote animo voor volks tuintjes. Thans heeft het gemeentebestuur besloten geleidelijk in totaal 64 H.A. voor d« niet-beroepstuinderij beschikbaar te stel len, hetgeen wil zeggen dat volgenden zo mer in ieder geval meer. dan 2500 Haag sche gezinnen een eigen moestuin zullen Feuilleton Door H* de Vere Stacpoolc 32. Uitstekend. Wat raadt u ons, moeten wij de steenen aanbieden voor de door u ge noemde som Dat lijkt mij in uw geval het beste, zei de Chinees veelbeteekenend. Mag ik het adres van Chang Lo Sen van u hebben Ik meen dat hij woont in de straat van den Openhartige Pagode. Dank u zeer, zei Malora, terwijl hij het adres noteerde. Geholpen door Cray pakte hij de juweelen weer in de actetasch, terwijl Kong genoege- ljjk óver het weer en andere onbenullige din gen zat te praten. Toen alles weer was ingepakt, drukte Kong weer op de bel en de klerk verscheen om hen uit te laten. U kunt Chang Lo Sen zeggen, dat ik U naar hem toegezonden heb, lispelde Kong nog, toen hij buigend zijn gasten uitliet. Dat is een verloren morgen zei Cray moedeloos toen ze buiten stonden. Niet heelemaal, ik ben er zelfs van over tuigd dat alles uitstekend in orde is. Maar laten we eerst die tasch op een veilige plaats brengen, antwoordde Malora. De Am- sterdamsche Bank is hier een paar straten verder. We zullen de tasch daar in bewaring geven onder vermelding van onze eigen na men. Ik ben bekend bij de Bank, dus dat is in orde. Aldus werd besloten. De tasch werd ver zegeld. een stuk werd opgemaakt en onder teekend door de beide, mannen, terwijl Cray tevens voor Maya teekende. Een half uur later waren zij terug in hun hotel en namen plaats in de voorgalerij, welke op dat uur ge heel verlaten was. Vertel nu eens wat je zooeven bedoelde, toen je zei, dat je dacht dat alles juist uit stekend in orde was. Je bedoelt natuurlijk niet, dat wij naar Canton zouden gaan, om daar misschien net zoo door een anderen Boter een goede buur dan een verre vriend! 1. Het spjjt me, lief geitje, van een feestmaaltijd van mij komt intussen niets. 2. Wat denk je echter in plaats daarvan van deze kleine tandenstoker? 3. En verdwijn nu vlug van het slagveld! 1. Ga je de grote wasch doen, Nipper? 2. Nee, maar daar valt me wat in; ik ben het zat, die boot met de handen te moe ten bewegen. 3. En nu gaat het met volle zeilen de rivier op, naar het hol met de verborgen schat. kunnen hebben. Op het oogenblik zijn van de braakliggénde bouwterreinen rond 16 H.A. reeds in gebruik; na de vorstperiode zal voortgegaan worden met het door werk- loozen twee steek doen omspitten en verder bewerken van groote stukken bouwgrond, welke dan voor groentetuin-exploitatie bil lijk verhuurd zullen worden. Mocht on verhoopt voedseltekort dreigen, dan kan nog eens ruim 60 H.A. beschikbaar worden don gesteld, doc'h dan zouden de met hoo- ge kosten aangeschafte sport- en speelvel den der gemeente „gescheurd" moeien wor den en het spreekt van zelf. dat -hiertoe pas in geval van dringende nood zal worden overgegaan. Op particuliere gronden zijn ook nog on geveer 500 niet-beroepstuinders, zoodat heel wat menschen het volgend jaar htm eigen groenten zullen verbouwen. In ieder geval zijn den volgenden voorzomer 3000 Haag sche gezinnen aan den slag en hun'aantal kan, zoo noodig. verdubbeld worden. Voorts zijn er reeds veel menschen. die er loc zijn overgegaan, in hun tuintje achter het huis de bloemen gedeeltelijk door erwten, wor teltje® en kool te vervangen. Wederom hebben vliegeniers van de Royal Air Force in de Rotterdamsche binnenstad schrik en ontzetting gebracht. Zondagavond hebben Britsche piloten on verwachts het rustig wandelend publiek in het centrum van de stad bestookt met een viertal bommen van vrij zwaar kaliber en weer zijn hierbij slachtoff"-- wn Vast staat, dat op zijn minst vier of vijf voetgangers min of meer ernstige verwon dingen hebben opgeloopen, door de rond vliegende bomscherven Twee hunner wer den zeer ernstig gewond. Met 'n ziekenauto zijn zij naar een der ziekenhuizen vervoerd. De eerste bom die neerviel eischte geen slachtoffers. Hij kwam terecht in het water van de Rotte. Onmiddellijk daarop werd een diietal bommen geworpen in het cen trum van de stad. De eer-te hiervan viel op het kruispunt Kruiskade Mauritsweg en kwam terecht op het puin naast den rijweg. Een "vijftal voorgangers liep hierbij kwetsuren op. De volgende twee bommen vielen op eenigen afstand en kwamen te recht op het voormalige Sophia kinder ziekenhuis. Hierbij werd vrij veel schade aangericht. Onverwijld rukten de verschillende hulp diensten uit. Manschappen van de ord- nungs'polizeialsmede de Rotterdamsche politie zorgden voor een afzetting van het terrein. Nogmaals het colportageverbod. Van onze Haagsche correspondent). Ter voorkoming van erger heeft de Hoofd commissaris van politie voor 's Graven- hage een algemeen colportageverbod uitge vaardigd. Den laatsten tijd waren er her haaldelijk relletjes, af en toe uitloopend op vechtpartijen tusschen colporteurs van ver schillende staatkundige richtingen. Nadat de Hoofdcommissaris eenige dagen te voren reeds een ernstige waarschuwing had ge publiceerd, dat tegen alle verdere ordever storingen met kracht zou worden'opgetre den werd Zaterdagochtend bepaald, dat voortaan de N.S.B.-cólporteurs en die van de" Nederlandsche Unie niet meer naast el kaar zouden mogen staan. Met name voor een aantal drukke bunten, waar het nog al eens rumoerig pla&ht toe te gaan, werd een regeling afgekondigd, krachtens welke dc N.S.B.ers om en' om aan de eene en de andere zijde van de straat zouden moeten staan en de Uniemannen omgekeerd. De rij weg zou dus de rol moeten vervullen van het diepe water waardoor de Koningskinde ren niet bij elkaar konden komen en iedere partij zou aldus om den dag de beste stand plaats hebben. Van N.S.B.-zijde wenschte men echter doorloopend de oude plaatsen te hebben en toen er weer wat bleek te gis ten, heeft de Hoofdcommissaris korte metten gemaakt en alle colporteurs van den open baren weg doen verwijderen. Wij vernamen nog, dat de wekelijksche oplage van „De Unie" reeds over de 160.000 exemplaren bedraagt. Vreemd geval van slaapziekte Te Chapelle-Lez-Herlaimont (België) werd een merkwaardig geval van slaapziekte waargenomen. Het 2-jarig zoontje van een Pool viel den 5den Oetober 1940 in een die pen slaap, die meer dan 270 uur duurde zonder dat men zich kon uitspreken over de keel-, welke deze zonderlinge ziekte ging nemen De laatste dagen, dank zij de op- letttende dokterszorgen, scheen het kind weer bij kennis te komen. Men verneemt, dat de politie een ondei-zoek heeft inge steld. daar geruchten in omloop zijn als zou de vader van het kind verslaafd zijn aan morfine. In dit geval is het mogelijk dat een fleschje on het bereik heeft ge staan van het kind; wat dan de reden zou zijn van dezen abnormalen slaap. De Amerikaaosche schepen Volgens de Herald Tribune heeft de Ame rikaansche scheepvaartcommissie telegra fisch aan alle Amerikaansche reederijen om onverwijlde mededeeling van namen en positie verzocht van alle schepen boven de 2000 b.r.t. alsmede nauwkeurige beschrij ving van hun voorloopige reisbestemming. Een reden voor deze maatregel werd niet opgegeven. Scheepvaartkririgen zijn van meëning, dat zij geschiedt uit voorzorg voor het ge val dat de evacuatie van Amerikaansche burgers uit het Veri-e Oosten of Europa ulotseling noodig zou worden. Een derge lijke rondvraag; is sinds het uitbreken van den oorlog wel nu en dan geschied, maar thans is zij ook bedoeld voor schepen die tusschen de Vereenigde Staten en het Européesche deel van den Atlantischen Oceaan alsmede de Aziatische kusten van den. Stillen Oceaan waren. WOENSDAG 23 OCTOBER 1940. Jaarsveld, 414,4 m. N CR V-Uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Qewyde muziek (opn.). 8.35 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.25 Hobo met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Molto Cantabile. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Molto Cantabile en gramofoonmuziek. 1.45 Orgelspel en gramofoonmuziek. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Cello, piano en gramofoonmuziek. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.40 Voor de kinderen. 6.30 VPRO: Cyclus „Het geestelijk karakter van ons volk". 6.45 Actuele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 Berichten. '7.20 Utrechts Stedelijk orkest (opn.). 7.45 Reportage of muziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. Chinees te worden afgescheept als hier door Mr. Kong! Ik bedoel dat wel degelijk. Weet je. Mr. Chang Lo Sen is een agent van Kong. moge lijk zelfs zijn compagnon. Kijk een hier Kong voelt er niets voor zelf risico te loopen. Hij koopt wel, maar laat het doen door een van zijn geheime agenten. Kong's naammoet in Sandabar ongerept blijven, daar mag zelfs geen zweem van verdenking op vallen. Chang is anders, zooals Canton anders is dan San dabar. Wat in Canton mogelijk is, in in San dabar onmogelijk. Wanneer wij naar Chang gaan en wij vragen hem den door Kong ge noemden prijs voor de juweelen, zal hij ons betalen, omdat hij daartoe reeds opdracht van Kong heeft ontvangen. Begrijp je wat ik be doel? Ja, maar veronderstel, dat je je vergist en dat hij niets koopt? Dan hebben we nog niets verloren dan een paar weken tjjd en het geld voor de pas sage naar Canton, antwoordde Malora. Kunnen we een boot krijgen die direct van hier naar Canton gaat? Natuurlijk. Er zijn verschillende lijnen van hier op Canton en andere noordelijke ha venseen oogenblik. Hij verliet het tweetal en kwam terug met een dienstrege ling van de mailschepen. Hier, zei hij, de „Delft" loopt hier overmorgen binnen en vertrekt denzelfden avond. Er gaat ook nog een boot, vandaag over een week, maar als we besluiten om te gaan, zou ik willen voorstellen de „Delft" te nemen. Overmorgen, mompelde Cray pein zend en vervolgde luider. We behoeven in elk geval nog niet te besluiten, laten we er eerst nog eens over denken. Dat is goed. Laten we om uur of vier hier weer samenkomen en dein besluiten wat we zullen doen. Volgens mijn idee is het het allerbeste om met de „Delft" te vertrekken. Hoe denk jij ,er over, Maya? vroeg Cray, zoodra Malora vertrokken was. Ik denk dat h"et het beste is toe te stem men. Dat, of teruggaan naar de Itang en daarmede zee kiezen. Maar dat laatste beteekent dat we alles in den steek laten. Het meisje haalde haar schouders op, alsof ze wilde te kennen geven, datzij graag alle weelde en rijkdom zou opgeven, als ze met den man dien ze liefhad de wijde wereld in kon trekken. Cray leunde naar haar óver en nam haar hand in de zijne. Zij sprong op, keek ver schrikt om zich heen en trok haar hand te rug. Het was alsof ze zeggen wilde: „Niet hier. Breng me naar een plaats waar ik me zelf kan zijn. Hier is alles zoo geveinsd." HOOFDSTUK XXXVII. Weer een zet In het Pa tiences pel. Nadat hij de dienstregeling weer in het daarvoor bestemde kastje in de hall had op geborgen, nam Senor Malora zijn hoed en verliet het hotel. Hjj liep de P. C. Hooftstraat af. tot hij aan de plek kwam waar deze straat door de Ko ning Willemstraat wordt gekruist. Een oogen blik stond hij besluiteloos stil. De Koning Willemstraat leidt eenerzrjds naar de haven, anderzijds naar de dichtbevolkte, achterbuurt van het inlandsche gedeelte der stad. Na een oogenblik te hebben rondgekeken, liep Malora de Koning Willemstraat in, in de richting van die achterbuurt. Hij passeerde verscheidene gorote.en kleine winkels, op welker ruiten Nederlandsche na men prijkten. Maar hoe verder hij liep hoe schaarscher deze winkels werden en al spoe dig had h\j het specifiek inlandsche gedeelte der stad bereikt. Hier huisde een zeer gemengdebevolking. Men zag hier winkeltjes met Chineesche op schriften op de ruiten, waar men alles kon- koopen wat in de groote Europeesche winkels van de buitenstad werd verkocht, echter te gen een veel langeren prijs. Men vond er ook Portugeesche winkeltjes. Vreemd genoeg wer den de Portugeesche winkeliers door de in landers geduld, terwijl andere Europeanen ge weerd werden. Britsch-Indiërs verkochten hier sieraden en curiositeiten, Javanen koffie, Maleiers sigaren en Chineezen met opium vermengde tabak. Door deze wijk, welke* een stad op zichzelf vormde, wandelde Senor Malora' niet voor zjjn genoegen maar met een bepaald doel. Malora was zes en vijftig jaar, waarvan hij er veertig in de Oost had doorgebracht. Hij had ontelbare bekenden, zoowel bij de Euro peesche als bij de inheemsche bevolking. Velen had hij diensten bewezen, maar hrj had dit steeds gedaan met de bedoeling er weder diensten voor te ontvangen. Hij had op een verbazingwekkende wijze carrière gemaakt: over de manier waarop dit was geschiedt, zou hij in een boek menige belangwekkende pagina kunnen vol schrijven. Kort voor den oorlog had hij door een ver keerde speculatie bijna al zijn geld verloren, maar de oorlog zelf bracht hem er weer ge heel boven op. Gedurende den tijd, dat de volkeren elkander bevochten, speelde Senor Malora rustig zijn patience-spelletje, onder wijl schatten verdienend door leveranties van allerlei aard aan de in den strijd gewikkelde landen. Doch eenige jaren na den oorlog verloor hjj 8.10 Gramofoonmuziek. 8.25 Causerie „De kleine zelfstandigen". 8.45»Gewijde muziek. Hierna: Schriftlezing. 9.009.15 Nieuwsberichten: ANP, sluiting. Kootwijk, 1875 m. AVRO-TJitzending. 7.00 Berichten (Duits). 7.15 Berichten (Engels). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek (9.009.15 Berichten Duits). 9.27 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Sylvestre-trio. 11.15 Berichten (Engels). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten, eventueel gramofoonmuziek. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duits). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 De Romancers en soliste. 2.00 Berichten (Duits). 2.15 Berichten Omroeporkest. 3.30 Berichten (Engels). 3.45 Gramofoonmuziek (met toelichting). 4.15 Omroeporkest. 5.00 Berichten (Óuits). 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Taalles en causerie „De waterwegen van West-Europa". 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Berichten (Engels). 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 Berichten', gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Berichten (Engels). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten (Duits). 8.15 Nieuwsberichten ANP. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engels). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.009.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. opnieuw het grootste deel van zijn vermogen, doordat hij zich waagde in een onderneming die hem. wanneer ze geslaagd was. eenige millioenen zou hebben opgebracht. Het werd echter een nederlaag, die hem een geweldigen slag toebracht, doch hem niet vernietigde. Toen hij, met de bedoeling een concern te stichten van parelhandelaars, passage besprak op de „Carnaman", was hij bijna weer aan den grond. Toon kwaim de schipbreuk, met net gevolg, dat hjj in aanraking kwam met Cray en diens schat aan juweelen. Het geluk was met hem geweest, ook weer in dit- geval. Malora was een man, die het geluk wist te grijpen als het hem geboden werd. Hij greep steeds zijn kans, zich er niet om bekommerend of de manier waarop hij die kans greep fair was of niet. Op dit oogenblik was er weer zoo'n prachtige kans; hij kon haar aanraken, maar hij kon haar niet grijpen. En dat was niets voor Malora. Wanneer hjj tevreden zou zijn geweest met de helft van de opbrengst zooals met Cray was afgesproken, zou alles zeer eenvoudig zjjn. Maar Malora wenschte den geheelen prijs en dat was niét zoo eenvoudig. Vijf en twintigduizend Engelsche ponden vertegenwoordigen een flink bedrag aan blinkende Nederlandsche gulden en Malora wenschte dat bedrag in zijn geheel te bezit ten, zonder te deelen met Cray. Waarom had Cray tenslotte recht op de helft? Omdat hij de juweelen had gevonden? Best, maar die jongen had geen flauw idee hoe hjj ze te gelde moest maken! En dat meisje...... daar piekerde hij geen oogenblik - over. Zij telde-niet mee. Zij was een halfbloed, ze sprak zelden en scheen geen belang te stellen in de sieraden. Cray was de eenige met wien rekening moest worden gehouden, als de juweelen waren verkocht. Zoo peinzend was hij tenslotte gekomen aan de plaats waar hij zjjn moest, een kleine winkel waar gedroogde kruiden achter het venster lagen uitgestald en waar op dat ven ster den naam Ram Dass was geschilderd Ram Dass zelf. geel tot in het wit van zijl! oogen, trad den binnenkomende tegemoet Hij grinnikte boog en bracht de hand aan zijn hoofddoek. Zoo, zoo. sprak Malora, Je hebt je zaak verplaatst, merk ik. Slechts eenige met°rs. senor. Het lijkt misschien ver. omdat ik vroeger aan de over zijde woondeLaat eens kijken, wanneer bent u hier voor het laatst geweest? Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1940 | | pagina 7