De nieuwste maelregelen op gebied van zuivel- en broodprijzen De Leidsctiendamsche moordzaak voor den Hoopn Rood Alkmaarsche keurings dienst verzegelt een fabriek RIJKSMAARSCHALK GOERING BOVEN NEDERLAND „Houdt U gereed"! De heer Louwes hoopt dat bij de thans ingevoerde regeling een even wicht bereikt is tnsschen de con sumptie en de productie van boter. Hocht de consumptie de productie boven het hoofd groeien dan zal ook de hoogere inkomenklasse nu en dan gelegenheid krijgen de goed- koopere vetten te koopen. DE KRIJGSVERRICHTINGEN IN CHINA. Het Japansche weermachtbericht meldt, dat Japansche strijdkrachten sedert 18 October na succesvolle tegenaanvallen op de resten van de 77-ste en de 79-ste divisie van Tsjoengkïng, welke trachtten het. belang rijke verkeerscentrum Tsjoeki te heroveren, hun opmarsch voortzetten. De heer Louwes hoopte op deze wijze aan den landbouw een redelijke prijs te hebben verzekerd, een prijs, die van den anderen kant ook zeker niet te hoog is. Gouveneur Generaal van Canada bij Roosevelt Lager vetgehalte consumptiemelk. Voorts deelde hij nog mede dat hij hoopt, dat distributie van consumptiemelk zal kunnen worden vermeden door verlaging van het vetgehalte, op een wijze weike aan de voedingswaarde niet te kort doet. Kaasrantsoeneexing. De rantsoeneering van de kaas, welke is vastgesteld op een ons per week beteekent Onder enorme belangstelling heett te Groningen de begrafenis plaats genaa van ae siacntoners van nei arnsug ongeiux op onbewaakten overweg tusschen Winssum en Baflo. Dr. Conring. gemachtigde van den Rijkscommissaris in de provincie Groningen, sprak namens de Duitsche autoriteiten, terwijl door officieren der Duitsche weermacht een krans werd gelegd (Foto Pax-Holland) President Roosevelt heeft Zondag een di ner aangeboden ter eere van den te Was hington vertoevende Canadeesche gouver neur generaal, Lord Athlone en zijn gema lin. Lord Athlone bracht gisteren een bezoek aan New York. De besprekingen in Hydepark werden door de New Yorksche bladen, die geen aan duidingen hebben ontvangen omtrent den inhoud, streng vertrouwelijke conferenties tusschen de beide staatslieden genoemd. Tijdens een plechtige audiëntie heeft maarschalk De bono in de troonzaal van het paleis te Madrid aan generaal Franco namens den koning en keizer yan Italië het grootkruis van de Anuntiaten-orde overhandigd (Foto Weltbild) De regeeringscommissarïs voor de voed selvoorziening. de, heer Loutves, heeft ons iets verteld van den achtergrond der nieuw ste maatregelen ten aanzien van de prijzen van boter en brood. De nieuwe prijzen van boter en kaas hou-- den verband met het streven naar een nieuwen melkprijs. In de laatste jaren is hier voor melk steeds een hoogere winter- prijs vastgesteld. Gewoonlijk was het ver schil tusschen zomer- en winterprijs van boter 15 tot 20 cent per kilogram. Thans is het verschil grooter, zooals men gelezen heeft, omdat in de eerste plaats de produ cent hooger kosten heeft en in de tweede plaats de productie van het dier door de veevoederschaarsc.hte afneemt en het daar om zaak is door hooge prijzen de productie te stimuleeren. De thans voor den producent vastgestel de prijs van 1.95 is gebaseerd op ver schillende kostprijsberekeningen, die om dit bedrag balanceerden. Voor de ondcrmelk is een prijs vastge steld van PA cent per liter. Deze prijs steunt op de tegenwoordige veevoederwaar- de. Op den 'grondslag van de prijzen van melk en van ondermelk samen is de kaas- prijs bepaald. De kaasprijzen zijn iets ver hoogd, niet zoo veel. Voor de 20+, die a.1 onevenredig duur was, was geen aanzien lijke prijsverhooging noodig. Het feit dat de kaasprijzen niet zwaar verhoogd zijn moet men zien in het licht van een harmonische prijspolitiek. Te groöte nadruk op de kaasprijzen heeft de neiging geschapen om naar verhouding te veel kaas te produceeren. Aangezien de behoefte aan boter de voorrang moet hebben, past het in een verstandige prijspolitiek, dat de verhouding van kaas- en boter- prijzen de verleiding om te veel kaas te maken wegnemen. De consumenten van de inkomstenklasse beneden de 1400,—, dat zijn dus de hou ders van de zgn. margarine- en vetkaar ten, worden in verband met de boterprijs- verhooging ontslagen van de verplichting op bepaalde bons boter te koopen. Zij kun nen wel boter koopen, doch moeten dan den vollen prijs betalen. Zoodoende wordt teruggekomen op de dezen zomer inge voerde actie om ook de lagere inkomen- klasse boter te laten consumeeren. Deze actie hing samen met het streven om door opvoering der boterconsumptie vetten te sparen. De boterconsumptie nu is een stuk hooger geweest dan bij de invoering van de boterdistributie verwacht werd. De productie kon het niet bijhouden. Daarom Js voor den winter de bovengenoemde wij ziging aangebracht. Mocht in het volgend zomerseizoen de boter weer overvloedig worden, dan zal de boterdwang op den ouden voet weer worden ingevoerd. practisch, dat de heele bevolking in totaal ongeveer 25 procent minder dan normaal kaas zal kunnen eten. Ons kaasrantsoen is daarbij nog hooger dan het Duitsche, waar men 325 gram in vier weken krijgt. Men moet bij deze kaasdistributie ook aan de belangen .van on/.cn export denken. Het is b.v. een feit dat België voor zïjnkaasin- voer óp ons is' aangewezen. Onder het volk doet een pratüljo de ronde, dat Duilsehland al onze kaas heeft weggehaald. Dat komt zei de heer Louwes, omdat er heele optoch-. ten van vrachtauto's met kaas op een ge geven oogcnblik door de steden zijn gere den, doch de toen weggevoerde hoeveelheid was gering, zij kwam overeen met onge veer een week van de consumptie. Door de prijspolitiek, welke het maken van boter meer dan het maken van kaas stimuleert, is er ook al minder kaas Vbor- handen, zoodat uit dien hoofde de invoering van rantsoening verstandig is. De verhooging van den broodprijs. Dezen zomer zijn de prijzen van de akker bouwproducten door het regeeringscommis- sariaat voor de voedselvoorziening met 10 tot 15 procent verhoogd. Het is nu eenmaal zoo dat in deze wereld alles moet \^jrden .betaald, daarom zal de consument deze' prijs verhoöging moeten dragen. Men bedenke daarbij dat de broodprijs sinds September 1939 maar eenmaal met 1 cent verhoogd is. Wij hebben hier in Nederland dus nog een lagen broodprijs. Het heeft steeds in het voornemen gelegen dezen zomer den broodprijs met 1 cent te verhoogen. Thans zijn twee vliegen in een klap geslagen: de verhooging met 2 cent bestrijdt meteen de stijging van kosten in het bakkersbedrijf De bloemprijs is nl. niet zooveel verhoogd dat hij overeenkomt met 1 cent broodprijs- verhooging. De prijs van 'het echte roggebrood blijft hetzelfde, hetgeen van veel beteekenis is voor die streken, waar dit brood een volks- voedsel is. Naar men weet is het maken van melk- brood verboden. De reden daarvan is dat men de' kostbare melk, die men zooveel mo gelijk over de bevolking wil verdeelen, wil sparen. De letters MB zal men desalniette min toch nog op veel brooden terug vinden, omdat de bakkers nii eenmaal geen andere bussen hebben om ze te bakken. Tènslotte zei de heer Louwes het begrijpe lijk te vinden, dat men de jongste maatre gelen niet erg preltig vindt. Van overheids wege echter streeft men ernaar zoowel de producenten als de consumenten zooveel mogelijk hun recht te geven en daarbij de kerk in het midden te laten. Op 19 Maart van dit jaar stond voor de strafkamer van de Haagsche Rechtbank terecht de toen 29-jarige Rotterdamsche koopman 11. A. die ter zake van moord op den veekoopman C. G, van der Horst te Leidschendam werd veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf, conform den eisch van den officier van justitie. Hem was ten laste gelegd, dat hij op Vrijdag 27 Oct. van het vorig jaar den veekoopman had ver moord en hem van het geld, dat deze bij zich droeg, had beroofd. Subsidiair waren A. tqn laste gelegd doodslag, voorafgegaan, vergezeld of gevolgd door diefstal en wel ke doodslag is gepleegd om don diefstal te verheimelijken, zware mishandeling, den dood ten gevolge hebbende, benevens dief stal, vergezeld, voorafgegaan of gevolgd door geweldpleging,, medeplichtigheid aan al deze feiten en heling. Op den bewusten Vrijdag stopte een auto voor de boerderij van Van der Horst aan de Kniplaan te Leidschendam. Een mili tair, in sergeantsuniform gekleed, stapte uit en ging de boerderij binnen. Hij zeide tegen Van der Horst, dat hij in opdracht van zijn kapitein over de vordering en taxatie van vee wilde spreken en noodigde den veekoopman uit met hem mee te gaan in zijn auto. Van der Horst gaf aan die uitnoodiging gehoor en heeft het voertuig niet levend meer verlaten. Zijn lijk werd aan den kant van den ^Oostvlietweg te Leidschendam door een visscher gevonden. Het bleek, dat men hem zijn portefeuille, welke met een ketting om zijn hal was bevestigd, had ontroofd. Hierin zou een be drag van ongeveer 6000 gulden hebben ge zeten. Na ijverig speuren, door politie en rijksrecherche gelukte het de Rotterdam sche politie op 3 November, dus ongeveer een week na den moord, in Rotterdam den 29-jarigcn R. A. aan te houden, op wien sterke verdenking viel, dat hij meer van het misdrijf afwist. Bij zijn aanhouding bekende hij wel, bij den moord betrokken te zijn geweest, doch hij ontkende hem zelf te hebben gepleegd. Wel gaf hij toe, dat hij de man is geweest, die Van dei- Horst uit zijn huis had gelokt, doch de moord zou zijn gepleegd, tegen zijn wil en in zijn tegenwoordigheid, door een zekere „Arie", dien hij ter terechtzitting voor de Rechtbank niet nader kon aanduidfen. Hij zou dezen man in den trein hebben ontmoet. HoeAvel naar deze mysterieuze figuur een uitgebreid onderzoek is inge steld, heeft, men hem niet kunnen vinden. Men zal zich herinneren, dat een tijd ge leden bekend werd, dat den dag van den moord in Oegstgeest een soldaat zich van zijn militaire kleeding heeft ontdaan in een schuur van een rijwielhersteller. Aan vankelijk meende men „Arie" gevonden te hebben, doch na ccnigen tijd bleek, dat deze niets met de zaak te maken had. Daar A. na zijn veroordeeling door de rechtbank volhield onschuldig te zijn ver oordeeld, is hij van het, zeer zware von nis in hooger beroep gegaan, doch ook het Haagsche Gerechtshof heeft hem wegens moord veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf. Gisteren diende deze zaak in cassatie voor den Iloogen Raad, waarbij Mr. E. A. Kan een aantal cassatiemiddelert toelichtte. Pleiter gaf o.m. als zijn meening te ken nen, dat het Hof A. ten onrechte wegens „moord" veroordeeld, daar de telaslege- legde feilen de imputatie van voorbedach ten rade niet behelzen, aangezien de zin snede „na kalm beraad en rustig overleg" niet tot uitdrukking brengt, dat gehan deld is volgens een in koelen bloede over wegen en genomen besluit om een gevormd voornemen om van het leven te bcrooven ten uitvoer te brengen. Voorts betoogde pleiter, dat uit de gebe zigdc bewijsmiddelen de aanwezigheid van voorbedachten rade niet kan worden afge leid. Opisporingsambtenai'cn van de Nëdérland- sche Meelcentrale zijn, in samenwerking met den keuringsdienst voor waren te Alk maar en de gemeentepolitie van Zaandam ertoe overgegaan een fabriek te Zaandam te verzegelen en onder bewaking te stel len. In deze fabriek werd vroeger cacao (waarschijnlijk cacaopoeder Red.) ver werkt tot veevoeder, maar sedert kort werd de verwerking van dit product voor menscbelijkc consumptie ter hand geno men. De verkoop van dit artikel, dat als „magere cacao" in den handel wei'd ge bracht, leidde er reeds toe, dal de keu1 ringsdienst voor waren den fabrikant ver baliseerde, omdat bet vetgehalte slechts 9 tot 10 procent in plaats van 12 tot 15 pro cent, zooals wettelijk is voorgeschreven, bedroeg. Toen naderhand -bleek, dat de verkoop nog niet gestaakt was. werd op nieuw ingegrepen. De achterhaalde par tijen werden in beslag genomen met de bepaling, dat het, fabrikaat onder toezicht van den keuringsdienst voor waren ver werkt moest worden tot veevoeder. Thans kwam aan het licht dat de zegels van de in beslag genomen partijen ver wijderd waren. Dit had ten gevolge, dat de fabriek verzegeld en onder bewaking werd gesteld, terwijl den eigenaar een acht tal processen-verbaal in het vei--:~ht zijn cesteld. De strijd om den ba^y voorloopig geëindigd Van de uitspraak, welke het Haagsche gerechtshof op 30 September j.I. deed in het proces om den baby, waarvan het bezit na de verwarring, ontstaan bij den bom* inslag in de Bethlchemklinick te Den Haag op 10 Mei i.l„ werd betwist tusschen de families Steinmctz en van der Wanden, bij welke uitspraak wérd bevestigd het vonnis van don president der Haagsche rechtbank, dat het kind aan de familie Steinmefz toewees, heeft alleen nog een beroep in cassatie opengestaan. Naar wij vememerf, heeft ,dc familie van der Winden van zulk een beroep afgezien, zooda! dit tragische geschil thans geëin digd is. Althans voorloopig, want de fa milie van der Winden is voornemen», de zaak opnieuw aanhangig te maken wan neer het kind twee jaar oud zal zijn ge worden en een erfelijkheidsond'erzoek meer kans op succes zal hebben dan thans. Da boomen »an da Platanenlaan in het Amsterdamsche Vondelpark, die van vorst an vocht te lijden hadden, kunnen waarschijnlijk behouden worden, doordat een rioleering het overtollige water zal laten afvloeien (Foto Pax-Holland) Rijksmaarschalk Goering heeft, in ver band met de door hem persoonlijk geleidi actie van het luchtwapen tegen Engeland ook boven Nederland gevlogen. Hij heeft niet nagelaten, zelfs bij duister nis enkele beschermingsmaatregelen en speciaal de verduistering in alle deeleu van Nederland, zoowel vanuit het vlieg tuig als na tusschenlandingen te onder zeoken. Het resultaat van deze onverwacht! vliegtocht en tusschenlandingen heeft aaa de gestelde eisch en voldaan. De houding van de desbetreffende Duitsche en Ne- derlandiSche organen had de waardeering van den Rijksmaarschalk en den swcer- machthevclhebber in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen. SPOEDIG BON VOOR SLAOLIE. Naar de heer L. S. Louwes, regeeringscom missaris voor de voedselvoorziening, in een persconferentie mededeelde zal binnenkort} een bon worden aangewezen waarop slaolirf beschikbaar zal worden gesteld. I DE BURGEMEESTER VAN ZUID- EN NOORDSCHERMER IN DE N.S.B. Naar de persdienst der N.S.B. bericht Is 1 de heer Kolb, burgemeester van Zuid- en Noordschermer, toegetreden tot de nationaal socialistische beweging. Burgemeesmter Kolb was voorheen ambt® I naar ter secretarie te Alkmaar. Moeder met kinderwagen aangereden Zondagavond is te Heerlerbaan de 23-ja- rige mevrouw W., die omstreeks half acht met een kinderwagen wandelde, door een passeerende auto, bestuurd door den. heer R. uit Vaals, aangereden. De vrouw werd door de wagen gegrepen en tegen den grond gesmakt, waarbij zij een schedelbasisfrac- tuur opliep, waaraan zij korten tijd later is overleden. De bestuurder, die de aanrij ding veroorzaakte, bracht haar onmiddellijk na het ongeval met zijn auto naar het St Josephsziekenhuis te Heerlen over. Hot kindje in de kinderwagen kreeg geen let sel. Het ongeluk Is waarschijnlijk aan de duis ternis te wijten. Boodschap van Knox aan Ameii kaansche marine. Naar aanleiding van den dag der vlooi heeft de Amerikaansche minister van marini Knox, een boodschap gericht aan de Ameri kaansche vloot, waarin hij de manschappen uitnoodigt „zich in dezen ernstigen tijd (te- reed te houden". De minister van marint beweert,, "flat in Europa, Azië en Afrika 001^ logen worden gevoerd met het doel de we reldheerschappij te veroveren waardoor de democratie en de vrije handel in gevaar woden gebracht.

Schager Courant | 1940 | | pagina 8