Heriierlijke briefvanhet Belgische episcopaat Concurrent voor de N S B. De laatste menschen uit het steenen tijdperk: DE AUSTRALIËRS Officiee'e valuta-koersen „GOD HEEFT HET ONTKETENEN VAN DEN WERELDOORLOG OOK TOEGELATEN VANWEGE HET MISKENNEN VAN CHRISTUS". De Paus heeft aan kardinaal Van Roeij, aartsbisschop van Mechelen, een eigenhan- digen brief gezonden, mede in antwoord op een mededeeling van den kardinaal, dat al de Belgische bisschoppen midden in het oorlogsgeweld moedig op hun. post waren, gebleven, om de smarten van don tegen- woord igen toestand met hun kudde te deelen. De Paus schrijft o.m.: „In dê droefheid waarmede ons hart vervuld is ten gevofge dor pijnlijke gebeurtenissen, die de wereld kwellen en die de vernietiging gezaaid hebben in uwe vreedzame gewesten, wordt het ons eindelijk gegund door uwe be middeling een echo te ontvangen van den angst van het episcopaat, van de geeste lijkheid en van geheel België, die weenen in een gemeenschappelijke smart, en die het verzuchtend, maar vertrouwend gebed aan den Hemelscherï Vader, tot 0>rl doen opstijgen. Wat wij reeds wisten of vrees den aangaande den jammerlijken tóestand waarin de gruwelen van den oorlog dit edel land hebben gestort, wordt ons door uw pen bevestigd met bijzonderheden die ons liet grootste verdriet veroorzaken..." De Paus spreekt vervolgens zijn groote voldoening uit o\er de wijze waarop de Belgische bisschoppen bun taak geen oogenblik onderbroken hebben en vervolgt: „In deze gevoelens zullen Wij niet op houden Onze wenschen en Onze gebeden tot God te verheffen en Hem er om bidden. Zijn genaden aan te passen aan de smar ten van al deze beminde zonen en voor België een nieuwe toekomst van vrede en voorspoed in de rechtvaardigheid voor te bereiden. Wij vragen U, voort te gaan met den hemel geweld aan te doen, steeds in dachtig nochtans dat ons aller glorie in of beproevingen gelogen is en dat het door het geloof is, dat de christen de wereld over wint." De brief besluit met het uitdrukken van 's Pausen vurigste wenschen voor de gees telijkheid en do geloovigon. van België. Het Belgische episcopaat heeft dezen brief met een eigen toevoeging gepubli ceerd, waarin het o.a. schrijft, dat God het ontketenen van den wereldoorlog ook heeft toegelaten vanwege: „het openhaar en offi cieel miskennen van Christus en Zijn gees telijk koningschap, het verwerpen van Zijn wetten van waarheid en vnn liefde, het vergeten van de' menschelijke saamhoorig- lieid en van de christelijke naastenliefde, het. verloochenen van het gezag van het Opperwezen, het ontkennen van de- door Ilem gevestigde zedelijke orde. Zulke zware misdrijven moesten logischer wijze uitloopen op de onnoemelijke ramn. die wij zich voor onze oogen zien ontwikkelen". De,brief van het episconaat spreekt ver volgens over de vaderlandsliefde in de te genwoordige omstandigheden: „niemand kan ti beletten de liéfe voor het vaderland in uw ziel te bewaren, en denken dat niemand u dit zou willen beletten. Het zijn zeker degenen niet, die zulk een vurige liefde aan hun eigen vaderland toedragen', die er loc zouden gewettigd zijn u uw trouwe lief de tot. uw vaderland te verbieden. De va derlandsliefde is immers een heilige plicht, en het is niet omdat het vaderland tijdelijk in moeilijkheden verkeert, dat deze plicht minder gebiedend is. Integendeel. De bur ger, dien naam waardig, vereenzelvigt zijn belangen en zijn persoonlijk lot. met de be langen en het iot van zijn vaderland..." „Zonder twijfel is het noodzakelijk, de bezettende macht te erkennen als een feite lijke macht en haar ook te gehoorzamen binnen de grenzen van de internationale overeenkomsten. Maar het Belgische vader land blijft voortbestaan en al zijn kinderen zijn het trouw en bij stand verschuldigd." Hierna dringt episcopaat met klom er op aan, vooral op 's Konings verjaardag Maan dag (15 November), voor Koning Leöpold te bidden, „die immer liet grondbeginsel van de souvereiniteit belichaamt en op wien de hoop van het vaderland berust". De brief van den Paus en die van het épis- •opaat zijn Zondag in alle Openbare bid plaatsen van .België onder dc missen voor- j gelegen. -1 Onderzeebooten als tankschip Een nieuw Italiaansch type? Hoe Bahrein bestookt werd. Volgens berichten die, naar United Press meldt, te Rome de ronde doen en die uit be trouwbare bronnen afkomstig zijn. zou liet bombardement van Bahrein (in de Perzische Golf) door watervliegtuigen zyn uitgevoerd. Deze watervliegtuigen zouden zoowel op de heen- als de terugreis uit duikbooten getankt hebben. Men neemt aan, dat de vlucht met. uitzondering van dc oogen- blikken dat getankt werd door de stra tosfeer heeft .plaats gehad. United Press' heeft uit luchtvaartkringen vernomen, dat de in het Italiaansche leger- bericlit aangegeven afstand van 1500 km., sléchts op de heenreis betrekking heeft. De terugreis zou aanzienlijk korter geweest zijn. Voor de eerste maal zijn de vliegtuigen bij cle uitvoering van een actie van groote beteckenis niet naar hun uitgangspunt te ruggekeerd. Zij zouden in Italië en Libië opgestegen zijn en na hun opdracht tc hebben uitgevoerd, ergens in Oost-Afrika, d.w.z. ergens in Eritea, Abessinic of Sorwa- liland geland zijn. Wat. de duikbooten betreft, die als tank schepen gebruikt werden, werd gezegd, dat het hier een geheel nieuw type betreft, die als onderwater-tanker aangeduid worden. Deze onderzee-tankschepen hebben een ton nage van 30005000 ton, zoodat zij een aan zienlijke hoeveelheid brandstof met zich me de kunnen voeren. Het tanken van de vliegtuigen hij déze duikbooten zou slechts ongeveer 20 minuten in beslag nemen. By den tocht naar Bahrein zoo wordt verklaard, hadden de vliegtuigen in het Oostelijke deel van de Middelland- sche Zee getankt, op de terugreis in Arabi- bische wateren. Van welingelichte zijde wordt verder nog verklaard, dat de Italianen bijzondere tankvliegtuigen gebouwd hebben, die de bommenwerpers ljggeleiden en waar uit elk moment getankt zou kunnen worden. De langste vlucht van bommenwerpers, die in het Italiaansche legerbericht tot. nu toe genoemd werd, betrof een aanval op Gi braltar over een afstand van 3200 km. De inspecteur van het betrokken onderwijs dient tijdig bericht te ontvangen van de maatregelen, welke zijn getroffen. Wanneer afwijking van eenige wettelijke bepalingen noodzakelijk is, verzoekt gemelde secretaris generaal van te voren overleg te plegen niet den inspecteur. Aardappelmeel en groene erwten geen veevoer Dc verwarming van dc schoolgebouwen Bijzondere maatregelen nood zakelijk. De waarnemend secretaris-generaal van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft aan de gemeentebe sturen, de besturen van bijzondere scholen voor gewoon lager, uitgebreid lager en bui tengewoon lager onderwijs, aan de direc teuren der rijkskweekscholen en aan de besturen van bijzondere kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen bij rond schrijven medegedeeld, dat in verband met de omstandigheid, dat bet niet zeker is dat er voldoende brandstof zal zijn om ge durende den geheelon winter de schoollo kalen normaal te verwarmen, hij van mee ning is. dat er bij het. begin van het stook- seizoen reeds maatregelen genomen moeten worden om te bereiken, dat met de aan wezige voorraden de school zoo lang en zoo regelmatig mogelijk gaande gehouden kan worden. Als algemeene maatregelen, waaruit zoo noodig naar plaatselijke omstandigheden een keus kan worden gedaan, noemt gemel de secretaris-generaal: 1. Niet stoken voor 1 November; 2. con centratie van het onderwijs in een kleiner aantal gebouwen door twee scholen gebruik te laten maken van één gebouw; 3. enkele dagen per week geen onderwijs geven. Hier voor komen in de eerste plaats de Zaterdag en Maandag in aanmerking, 't Gebouw he- hoeft dan op drie achtereenvolgende dagen niet verwarmd te worden. 4. De Kerstvakan tie in ieder geval verlengen tot twee weken. 5. den schooldag te stellen van b.v. 9 tot 1 uur. Partij van Rappard uitgebreid. De persdienst der N.S.N.A.P. deelt mede, dat. Maandag 21 Octoher te Utrecht op het ceutraalhureau der N.S.D.A.P. een bijeen komst van de leiding der N.S.D.A.P.-, Imitschland en do leiding der N.S.D.A.P.- Van Rappard is gehouden. De N S.D.A.P.-Duitschlarid, dië de sterk ste nationaal-socialistische partij van in Duitschland wonende Nederlanders is en onder leiding van 11. P. M. Muiterij staat, heeft zich bij deze gelegenheid geheel so lidair verklaard niet liet program der groot-Duitsclie partij en zich onder lei ding van dr Van Rappard gesteld. Deze heeft den heer Mullerij de leiding opge dragen over dc groepen van beide partijen in het Duitsche Rijk. De aaneensluiting van allo onder het ha kenkruis strijdende "Nederlanders is hier mede practisch een feit geworden. Daar door is in zeer korten tijd een concurrent van de N.S.B op de voorgrond getreden, waarmede in de toekomst terdege reke ning gehouden zal moeten worden, aldus de persdienst ^ovengenoemd. Verder wordt, van de zijde der N.S.D.A.P. nog gemeld, dat dc afdccling Drente der N.S.D.A.P.-Kruyt, die zich reeds eenigen tijd geleden van genoemde partij had af gescheiden en die voor de keus was ge steld. zich of bij de N.S.B.of hij de N.S.D. A.P.-Van Rappard aan te sluiten, op een vergadering gehouden op Zondag 20 Oct., eenstemming heeft besloten zich onder lei ding van dr. van Rappard te stellen. Uitsluitend af te leveren en te verhandelen voor menschelijke consumptie. Aangezien gedurende den laatsten tijd herhaaldelijk is gebleken, dat door veehouders aardappelmeel en groene erwten in onbewerktcn oet- stand als veevoeder worden aange wend, wordt door den secretaris-gene raal, waarnemend hoof,d van bet de partement van landbouw en vissche- rij, nog eens met nadruk de aandacht van belanghebbenden erop gevestigd, dat zulks ingevolge het bepaalde in het veevoederbesluit 1939 is verbo den. Teneinde dc naleving van dit verbod te verzekeren, is aan de met het; toezicht hier op belaste ambtenaren opgedragen nauwlet tend daarop toe te zien. Tevens is eeriige malen geconstateerd, dat aardappelmeel en groene erwten door han delaren zijn vervoerd en afgeleverd met be stemming voor veevoeder. Daarom wordt thans opnieuw bet volgende ter kennis van belanghebbenden gebracht. Van aardappelmeel is het vervoer naar en de aflevering aan uiteindelijke verbruikers slechts toegestaan in een hoeveelheid van.ten hoogste 1 kg, zoodat een handelaar, die een grootcre hoeveelheid aan een veehouder af levert, een strafbaar feit pleegt, terwijl ook dé veehouder die deze hoeveelheid in ont vangst neemt, als medeplichtige aan dit feit gestraft kan worden. Groene erwten mogen aan uiteinde lijke verbruikers slechts afgeleverd worden voor menschelijke consump tie, terwijl deze aflevering bovendien niet in strijd mag zijn met het krach tens de prijsopdrijvings- en hamster- wet 1939 bepaalde. Dit houdt in, dat het afleveren en het in ontvangst nemen binnen een kalenderweek van een hbeveelheid groene erwten, wel ke grooter is dan de hoeveelheid wel ke de ontvanger met de bij hem in wonende personen gedurende een week pleegt te verbruiken, verboden is. Aan handelaren en veehouders, die in strijd met bovenstaande bepalingen hebben gehandeld, wordt thans in hun eigen belang dringend aangeraden de tusschen hen geslo ten transactie ongedaan te maken en er zorg voor te dragen, dat de onrechtmatig afgele verde en in ontvangst genomen producten wederom naar den handelaar worden terug gevoerd. Hiertoe dient by den plaatselijken bureauhouder een geleidebiljet te worden aangevraagd. Aangezien de betreffende personqn er zich wellicht niet geheel van bewust waren met de bestaande voorschriften in overtreding te zijn, mag worden aangenomen dat, mits ge handeld wordt als hierboven omschreven, door de justitioneele autoriteiten hiermede rekening zal worden gehouden. Met ingang van 19 October zal echter, in dien aan het bovenstaande geen gevolg is gegeven, tegen handelaren en veehouders, van wie geconstateerd wordt, dat zij bande len dan wel gehandeld hebben in strijd met de desbetreffende bepalingen, met de groot ste gestrengheid worden opgetreden. IDENTITEITSBEWIJS NIET KUNNEN TOONEN Drie rijksdaalders gevolg. boete het Gisteren werden door den kantonrechter te 's Hertogenbosch 18 personen veroor deeld, die zich na tien uur des avonds bui ten bevonden. Zij werden veroordeeld tot geldboeten varieerende van zeven en een halve gulden tot 25 gulden. Op dezelfde zitting werd èen persoon ver oordeeld wegens het niet-vertoonen van een identiteitsbewijs. Hij zag zich een geld boete van zeven en een lialvcn gulden op gelegd. Dierlijke haren Onder dc distributiekeet. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart deelt mede, dat dierlijke haren onder dc distributiewet zijn gebracht. Bij beschikking van 7 October 1910 is daartoe de wolbeschikking 1939 no. 2, gewijzigd in dien zin, dat dierlijke haren waaronder wordt verstaan varkenshaar, paardenhaar, koehaar. geitenhaar, geitjeshaar en alle andere dierlijke haren, - met uitzondering van schapenwol alsmede de afvallen van genoemde haarsoorten - onder genoemde be schikking zijn gebracht, waardoor alle be palingen van deze beschikking thans ook op bovenvermelde dierlijke haren van tóe passing zijn geworden. In een in dc advertentiekolommen opge nomen officiecle publicatie zijn de voor schriften voor handelaren in en verwerkers van dierlijke baren vermeld. Voor het verkrijgen van nadere inlichtin gen kan men zich wenden tot het rijksbu reau voor wol en lompen, Willcm-2-straat 17—19 Tilburg. Het is een woestijnvolk, een hongerlijdend volk, dat in de geweldige, slechts spaar zaam bewoonde vlakten van bet vijfde we relddeel huist. In het jaar 1788, toen Austra lië door ontdekkingsreizigers was ontdekt en de eerste gouverneur, Sir Artur Philipp voet aan wal zette met zijn 750 strafgevan- gencn, woonden er in het werelddeel 300.000 Australiërs. Zij waren de oerbewoners van het land en volgens sommige onderzoekers zouden zij ontstaan zijn uit een vermenging van twee typen: het Maleische en het Pa- poeasche. Tengevolge van het klimaat, de leefwijze en dc afzondering ontwikkelde zich hieruit e.cn bijzonder type. Dc gelaats- vorm staat tusschen dien der negers en Ma- Iciers; hun haar is zwart en kroesig, doch niet wollig. In hun onderhoud voorzagen zij door jagen en visschcn, waarbij ze gebruik maakten van speren, netten en slingers. Ook in hun voedsel zijn ze niet kieskeurig, zoorlat. ze alle dieren eten, tot larven en insecten toe. Hun werktuigen zijn van oen Een emmertje heet water. Een typische Amsterdamsche traditie komt weer in eere, nu de steenkool gedistribueerd is. Voor luttele centen haalt de huisvrouw bij den „water en vuur-baas" weer een emmertje kokend watex voor de wasch. (Foto Pax-Holland.) voudigen aard en evenals hun wapens van .hout en steen vervaardigd. Tegenwoordig wonen er ternauwernood 50.009 -Australiërs.- De Engelschcn hebben hun het land afgenomen, terwijl zc zich verder niet bekommerden om hun doen en laten. Het gebrek aan vegetatie, alsmede het gebrek aan dieren, waarop jacht kon "wor den gemaakt, verhinderden de inwoners, een gesloten volksgeheel te vormen. De na tuur dwong hen in kleine groepjes te leven, ver van elkaar gescheiden. Als koppensnel lers en als jagers trekken zij door het lancl. Tiet kannibalisme, dat hier zoo wijd ver breid is, hangt in de eerste plaats samen met armoede, gebrek en bijgeloof. Het is niet doenlijk, nauwkeurig het aan tal stammen der Australische negers te noemen. Het is echter zeer merkwaardig, dat dit hongerlijdende- volkje, waarvan de mannen en vrouwen een normale lengte hebben,'door den honger niet tot lichamelij ke degeneratie veroordeeld is. Hun aantal neemt evenwel zeer snel af, terwijl dat der kleurlingen angstwekkend toeneemt. Terwijl voor de Australische negers feitelijk weinig of niets gedaan wordt, is voor de kleurlin gen door de Ycrcenigde Bonds- en Landsrc- geeringen gezorgd. De bezorgdheid van de inboorlingen, dat zij binnenkort zullen uitsterven, is volkomen gerechtvaardigd.. In Victoria leefden, toen de Engelschen pas in het land ^wamen, on geveer 12000 Australiërs; tegenwoordig kan men er geen een meer vinden. Op Tasmanie stierf in het jaar 1S76 de laatste oerbewoncr. In Kieuw-Zuid Wales woonden, toen de Engelschcn er voor het eerst den bodem betraden, -10.000 Austra liërs (omstreeks 1770), waarvan er na 100 jaar nog maar 5000 over waren, en na 150 jaar nog maar 500. En thans zijn ook de nog overblijvende stammen aan liet uitsterven. Duizenden en nog eens duizenden kilometers kan men door het Zuidelijke deel van Australië rei zen zonder ook maar een spoor van een ne derzetting van Australische negers aan te treffen. Hieruit blijkt wél duidelijk, hoe zeer de bevolking al vermindert. Het is dan ook wel te begrijpen, dat de inboorlingen na een ervaring van vijf generaties, niet veel meer willen weten van de hulp der blanken Zij zijn wantrouwend geworden. Het gevolg hiervan is, dat slechts zeer weinig bescher mende maatregelen kunnen worden geno men. Men is echter ook nog maar nauwelijks drie jaar geleden begonnen met maatrege len om een verder uitsterven van het Austra lische oerras te voorkomen. Zeker, er wer den ook reservaten en beschermende gebie den voor dc inboorlingen ingericht. Maai de Australiërs voelen er niets voor, om zicli daar te vestigen; zij willen er beslist niet wonen. Het zou, bij wijze van spreken, ge makkelijker zijn, de Hoang-TIo aan banden te loggen, dan de Australiërs aan een der gelijk reservaat te binden. Moeilijk is ook dc vei zorging der stammen, daar de volkeren door verschillende oorzaken te gronde gaan. Verschillende anthropolpgen, die geduren de langen tijd temidden der Australische negers gewoond hebben, hebben medege deeld, dat zelfs de volksstammen, die tot nu toe ongestoord in bun gebied woonden, dit gaan verlaten, om haar de door de blanken ontvolkte gebieden te trekken. Wanneer dit eenigen tijd door gaat, dan zullen de ove rige oerbewoners niet meer tegen te houden zijn en ook hun gebieden gaan verlaten. Tiet zal dan ook niet lang meer duren, of de Amsterdamsche effectenbeurs OBLIGATIES STAATSLEENINGENi V.K. L-K. Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3-3% 100 100 9615/16 96-97 100 100 87.%-S7% Dost-Indië 1937 3 Oost Indië Ï937A 3 Duitschland 1930 5% 84% S2 15/16 36-37% ou/R"0| 84% 82 35%-- DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 75 75 j PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEK, A'dam '37 I 387 's Grav. '37 1 3% N.-Hqll. '38 3 N.-Holl '38 II (3%) 3 87 86% R'dam '37 I. III 3% 80 85$ Z.-HolJand 1937 3 HYPOTHEEKBANKEN. Ned Hvp.b. Veendam 3% 93% 92% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN Buitenland. Farbenind. I. G. 7 Gelsnk. Berg 5 105 6D/2 6D/2 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland Koloniale Bank A 1G1V2 161% Ned. Ind. Handelsb. A. 116% 116%., Ned. Handel Mij. c.v. A. 100% 100 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. Calvé Delft c. v. A. Centr. Suiker Mij. Fokker g. A. 1131/2-115% 115%-llï 86 85 177% 179 169% 169% Lever Bros en Unilever c.v.A 125%-128 1303/, -126! Ned. Ford Philips G.B.v.A. Philipsp ref. A. Buitenland. Anaconda copper c.v. A Am. Sm. en Ref. c.A. Betl». Steel c.v. A Gen. Motors c.v. A. Kennecot Copper c.v. A North. Am. Avintion c.v. Rep. Steel c.v. A. U. S. Steel c.v. A. 322 324% 191%-193% 192-188 1-41.% 24-2311/16 23%-23 5II 40% 39% 68%"-é9% G9%-6I 43% 43% 31-30% 31-309/1 15 15 19-1911/16 19%-18ü 53%-52% 53%-5) PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Binnenland Dordtsehe Pefr. g. A. Kon. Petr. 214 211% 237%-234% i 239-234# Buitenland. •Shell Union c.v A. Tide Water c.v. A. S 15/16-91/16 91/11 8 7/16-S 9/16 8 7/16-3 0/16 SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN Holland Amerika lijn A. Java China Japan lijn A. Kon. Ned. Stoomh. Mij. nat. bez. v. A. Kon. Pakefvaart A. Ned. Scheepv. Unie A. Roft. Llovd A. Stocmv. Mij. Nederland A. 120-122 119 SUIKER ONDERNEMINGEN. II.V.A. 403%-401 103 103 127%-129 127 137-137% 137%-136! 193 145-146 144%-141« 119 Javasche Cultuur N I S IJ. Ver. Vorstenl. Cult. 2:21% 224 108% 402-396 221 104% TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. De li Mij. c. v. A. Senembah 152%-150 150-151# 2l i%-217 216-214 172%-174 174%-ï RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber Bandar Rubber Mij. A. Deli Batavia Mij. A. 221-216% 217%-ill 158%-lóïi 157%-156) 169%-166 169%-T VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zürich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 1.883/16-1.88 9/16 75 28—7543 30.11-30.17 3-813.82 44 81—44 90 43.59—43.68 1.86%1.90% 30.08-30.20 44 76—44 94 43.55—43.72 laatste volkeren uit het sleenen tijdperk zu len verdwenen zijn; Nog is het evenwel ui te laat. Men behoeft slechts maatregelen nemen om de laatste vijftigduizend inboo lingen van hc Australische contingent i leven en apart van de andere inwoners honden. Maar zelfs de meest dringende, f noodzakelijke maatregelen zijn nog niet-g nomen. Tiet is evenwel, te hopen. dat. I binnenkort genomen zullen worden, tei einde de merkwaardigste oerbewoners, d we beden ten dage kennen, in leven houden.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2