Repeteerende breuken Vóór samenvoeging met Callantsoog en rare restjes Kou - Kou - Kou Woensdag 23 October 1940 Tweede blad De samenvoeging der gemeenten „Broek zal bloeien en nooit vergaan Allemaal achter de Broekers aan". VRIJHEIDSOORLOG IN OUDE NIEDORP Na een week rekenen over de som van de samenvoeging van de gemeenten, blijkt zij bij velen niet uit te komen. Men kan nullen bijhalen zooveel men wil, er blijven repeteerende breuken en rare restjes. Toch moet ze kloppen, hebben de meesters uit Den Haag gezegd Is nu de som zoo moei lijk? Misschien niet, maar als men ze wil trachten op te lossen volgens de methode uit bet rekenboekje, waaruit men van jongsaf de wijsheid heeft geput, zal men er zeker niet komen. In de nieuwe school, welke Nederland heeft te doorloopen, zijn deze boekjes verbannen naar de onderste plank van het achterste kastje, heelemaal in den hoek. De leerstof is het zelfde ge bleven. de leergang zal moeten veranderen. Wie dat niet inziet, doet beter niet te trach ten de som op te lossen, de meesters zul len er vast geen groote blauwe G door halen, maar er steeds bij blijven kriebelen: „fout, overmaken". Of meteen een onvol doend cijfer op het rapport geven. Het komt ons voor, dat de leerlingen te Broek op Langendijk al een dikke onvol doende te pakken hebben. Eerst verklaren zij eenstemmig eigenlijk liever de zaak te laten zoo ze is, geven dan zuchtend toe, dat min of meer uit dwang „iets" moet ge beuren, maar dan trekken zij plotseling het zwaard der eenheid onder den strijdkreet „Broek zal bloeien en nooit vergaan, alle maal achter de Broekers aan". Zij. die steeds tegen eiken vorm van concentratie zijn geweest eischen thans de eerste lesse naar in het Langedijker orkest op.. Wat meer bescheidenheid had den broeders be ter gepast, eerst wanneer zij tooncn begrip te hebben voor wat groeit: „a 11 e Neder landers hebben dezelfde belangen" en ook eens een dagelijkse!) broodje weten te bak ken, waarin een enkele maal de zuurdee- som des onderscheidonen Goloofs'mankeert, komt hun een grootere rol toe. Ilct blad van Dr. Colijn De 'Standaard schrijft „den indruk gekregen te hebben dat in bet alge meen wel. met de economische structuur der gemeenten, maar weinig met de gods dienstige samenstelling, der bevolking re kening is gehouden. Wij noemen, zegt het blad, als voorbeeld de vier gemeenten aan den Langendijk, die tot één gemeente ver- eenigd zouden worden. Oudkarspel. Noord- BCharwoude en Zuidscharwoude zijn over wegend Katholiek (hoe komt het blad aan den onzin???) terwijl Broek Protestantsch Christelijk is. St. Pancras, overwegend J^ro- te-stantsch Christelijk (volgens de samen stelling van den raad 43, vorige période 3—4, dus niet zoo héél erg overwegend, red. S.C.) zou worden samengevoegd met het radicale Koedijk". Tot zoover „De Stan daard". Juist, en dat vinden wij nu in het blad zoo sympathiek Wegbreken van horretjes en schotjes. Het is al zielig genoeg dat hel Protestantisme zich in de kerkgenootschap pen zoo versnipperd heeft en men elkaar zwart en verdacht maakt op een wijze die een buitenkerkelijk menscli vaak doet wal gen. Elke poging om in het „gewone" le ven de menschcn in één verband te bren gen moet worden toegejuicht. Dit is geen „na de tiende Mei-overtuiging", wij hebben ons stééds tegen het' zich uitverkoren wa nen op grond van een andere, lees betere, Bijbeluitlegging verzet. Zou de heer Burgemeester Schelhaas do eer hebben tot aanvoerder der vereenig- de Langendijker gemeenten worden be noemd. dan zal hij zich lós moeten maken van begrippen uit het oude boekje, die in Broek opgeld deden, maar voor de nieuwe komende maatschappij onbruikbaar zijn. In de laatstgehouden raadsvergadering, bleek daar ronduit gezegd, nog niet veel van. De som van de samenvoeging van Sint Pancras met Koedijk is prettiger op te lossen Wij verwachten niet dat de raads leden, die de voormalige rechtschc partijen in Sint Pancras vertegenwoordigen zich voor samenvoeging met Broek zullen dur ven uitspreken, dan zou het spel, waarover onze Langedijker medewerkers en ingezon den stukkenschrijvers hun hart luchtten, wat al te doorzichtig zijn. Deze leden zijn echter mannen met heldere hersens, die wel weten, dat de volgens do Standaard zoo radicale Koedijk es hun in de uitoefe ning van hun godsdienstige plichten „radi caal niets" -in den weg zullen leggen, en er in alle andere opzichten best mee samen te verken valt "Een tuinder is een tuinder, een boer een boer, een arbeider een arbei der en ze hebben precies dezelfde belangen of ze nu in hun vrijen tijd een samenspraak loeren of liever een partijtje voetballen of pandoeren. De som heeft echter ook weer een klein raar restje. Met ecnige goede wil is dat pemakkelijk weg te krijgen. Wanneer de nieuwe gemeente zich zou uitstrekken tot de Halvem^ansbrug en men ook de hui zen aan de Hoornsche vaart zou toegewe zen krijgen had men een gemeente welke zich om de Zuidelijke punt van Gcestmer- ambacht groepeert. Als van 't Daalmeerpad nu eens een Daal meerweg werd gemaakt, tnet aan weerszijden gelegenheid tot hebou- wing, maakte het al weinig uit, welke ge meente tot ^centrumplaats werd gepromo veerd. Men is op de fiets in zes minuten dan zeker van het ecne dorpsgedeelte in het andere. Een andere kwestie is, dat St. Pancras er thans finantieel veel beter voor zit dan Koedijk. Burgemeester Kroonen- hurg van St Pancras is door de jaren de man van de „meevallertjes" geweest. Bur gemeester Pesman van Koedijk is daar nog niet aan toe. Koedijk moet nog steeds aan vadertje Staat om een Zondngscent vra gen, véél Zondagscenten, want de jaarlijk- sdie bijdrage loopt nog steeds in de vijf cijfers. Zoo zwaar moet men dat echter niet nemen. Mén moet zich niet baseeren op was thans is, maar wat worden zal. De tuinbouw gaat ongetwijfeld een goeden tiid teGromoet. over een jaar of wat, zou ook zonder samenvoeging, Koedijk ongetwij feld finantieel meer in de melk te brokken hebben, dan thans. En tenslotte, zal waarschijnlijk het con- junct.uurvraagst.uk geen vraagstuk meer zijn, omdat. van. een conjunctuur volgens liberalistische opvattingen, naar men zich voorstelt geen sprake meer zal zijn. Voor de gemeenten werd door een 'Vers jesmaker in een ander blad de naam Vrone uitgedacht.. Het kan niet beter zouden wij zeggen. Het veelbcstredcn en veelomstre den Vrone als een Phenix uit zijn assche herrezen Voor het raadslid van Zoonen te Oude Niedorp en voor het raadslid Gayaard te Nieuwe Niedorp beteekent het bericht van de samenvoeging een schoone dag. Tien jaar geleden hebben zij reeds voor vereeni- ging van Oude Niedorp, Winkel en Nieuwe Niedorp geijverd. De tijd was er toen nog niet rijp voor maar het is ons bekend dat na de eerste berichten over conccntratie- plannen-in-algemeenen-zin, eerstgenoemde van zins was het balletje weer op te gooi en. Dat Den Haag het hem zoo gemakke lijk maakt, verlicht zijn taak in de eerst volgende raadsvergadering. In Oude Nie dorp worden onder het Protestantsche volksgedeeltc de plannen met gejuich be groet. hoofdzakelijk om een reden, die in den grond van de zaak diep-treurig is. Wij hebben er reeds meer op gewezen d&t in den „goeden ouden tijd"t de macht van het getal het Protestantsche volksdeel tot een bijhangsel maakte waarvoor het „bij U, over U; maar zonder U" gold. Het woord „terreur" is niet van ons. maar kon men onder 't Protestante volksdeel vaak be luisteren. Het werd er den laatsten tijd niet bcter-vop. de heer burgemeester Bos- ma, hoewel van goeden wille, en zeker ad ministratief volkomen voor zijn taak be rekend. scheen na zijn eerste mccnings- verschil met zijn geloofsgcnooten in den Raad, toen hij de Protestantsche fractie ge lijk gaf, niet meer de kracht te kunnen vin den, zich geheel boven de partijen te ver heffen. Het protestantsche volksdeel meent, wanneer bet in een grooter geheel is-op genomen, vrijer te kunnen ademen dan het thans doet in een atmosfeer, die volgens zijn meening vertroebeld is door invloeden wel ke slechts bepaalde belangen zouden willen dienen en alles aan die belangen onderge schikt willen maken. De Oude Niedorper Protestanten trekken dus op ter vrijheidsoorlog. Met belangstel ling mag het oordeel der Katholieken wor den verwacht. Spreken zij naar hun hart, zal een „veto" niet uit kunnen blijven. En tóch verwachten wij een algemeen advies tot samenvoeging. Breero zei al dat het verkeeron kon Er is hier nóg een aardige kwéstie. Toen burgemeester Van Baar destijds benoemd werd, moest en zou hij te Zijdewind wo nen, dus om zoo te zeggen, echt „onder óns". Een'ambtswoning is er niet, ijverende geloofsgcnooten brachten, een som gelds bijeer; en bouwden voor den burgevader een prettig buis. Het wordt thans bewoond door Burgemeester Bosma,»die het huurt. Het is wel uitgesloten dat Oude Niedorp centrumgemeente wordt. Zou burgemees ter Bosma tot burgemeester benoemd wor den der vcrccnigde gcmccYiten, dan zal hij moeten verhuizen en komt het riante huis leeg te staan. Wordt hij niet benoemd, zal hij als ambteloos burger zeker niet zijn dagen slijten in het Zijdewindsche maar als jong en ambitieus ambtenaar elders ar beid probeeron te vinden. Dan komt het huis óók leeg en zal wel leeg blijven, want het is lang niet voor ieder te gebruiken en te bewonen. Zooals wij wel hadden vermoed kan mtfn zich te Nieuwe Niedorp en Winkel thans ook zeer wel met de samenvoeging vereeni gen, maar (en in Oude Niedorp denkt men daar al weinig anders over) Hoog woud hóórt er niet bij. Het eerste motief dat men aanvoert is te billijken, het is te vér, het tweede is alweer een lesje uit het oude boekje het is daar een ander slag volk, dat van over de Langereis. Niet in religieus opzicht maar van aard en in ge woonten Ja een Gouwer is óók „aars" dan een lerswouder, maar... daar kan niet meer naar gekeken worden. De nieuwe geest tast zeker het volks- en streekeigen niet aan. als een boer van don Boekeiweg spek en brood voor konkelstik wil nemen en de deftige Niedorper neemt om tien uur een kop chocola met twee speculaasjes, zal niemand ze dat beletten om zoo te zeg- gbn. Er zijn andere motieven, die tot sa menbundeling nopen. Jri economisch op zicht zou Hoogwoud wellicht beter bij de combinatie Sijbckarspel passen, maar wij voor ons kunnen het zóó zoo niet slecht vin den. Over de kwestie, wie, als de bevolking het zeggen moest, burgemeester moet wor den zou zéér veel te schrijven zijn.' Mogen WIJ zwijgen Raad Zijpe Alleen de heer Doorn tegen. De heeren Doedens Bruin onthouden zich van stemming DE VOORSTANDERS: CALLANTS OOG ZAL EVENALS PETTEN DE ZEGENINGEN VAN DE SAMEN VOEGING ONDERVINDEN. DE HEER DOORN: ALS NEDER LANDER HEBBEN WIJ ONS NIET TE MENGEN IN DE HUISHOU DING VAN ONZEN BUURMAN. Gistermiddag vergaderde de raad, hoofd zakelijk ter behandeling van den brief van ged. staten betreffende vereeniging van de gemeenten Zijpe en Callantsoog. Ecnige an dere punten waren aan de agenda toege voegd. Wanneer de voorzitter, burgemeester mr. Brecbaart de vergadering opent, nadat een uur. in comité is vergaderd, zijn alle leden aanwezig op de heer Dignum na, die nog ziek is. Voorzitter wenscht htm een spoe dig herstel en heet speciaal de heer Doe dens na zijn ziekte welkom Na goedkeuring der notulen met dank van den samensteller, den gemeente-secre taris den heer J A. de Boer, doet voorzit ter mededceling van de volgende ingeko men stukken Voor kennisgeving wordt aangenomen proces-verbaal van kas en boekon van den gemeente-ontvanger, jaar verslag van de Frauderisico-onderlinge van gemeenten, id. van de commissie voor ma lariabestrijding in Noord-Holland. Inzake de benoeming vari Zr. F. Mouter als wijk verpleegster en de heer G. Hollander als klokenist, deelt voorzitter mede dat beiden de betrekking hebben aangenomen. B. on W stellen voor de noodslacht- plaats in 't Zand met 1 Nov. 1940 op te hef fen en als rroodslachtplaatscn aan te wijzen de centrale noodslachtplaats te Schagen en de noodslachtplaats te St. Maartensbrug (Oosterman). De noodslachtplaats te 't Zand heeft geen omzet meer, licht voorzitter toe. De heer Doedens heeft zich bij den per soon in kwestie vervoegd, die hoort er „bar" van op. Het verwondert spr. dat de vlecschkeuringsdienst tot opheffing advi seert, drie weken geleden verklaarden de directeur, de heer de Boer, en de inspecteur nog dat de slachtplaats goed in orde was. De slager heeft 44 jaar zijn bedrijf uitge oefend Sp) adviseert B. en W. zelf eens te gaan kijken. Voorzitter merkt op, dat het niet er om gaat dat de zaak in orde en netjes is, het gaat alleen om de omzet. De heer Doedens dacht dat het wel schik te niet de omzet. Wielingen, Callantsoog en Anna Paulowna voeren aan. Waarom Mosk. die 73 jaar is, zijn bestaansbron nog te ont nemen? Voorzitter: Hij kan vleesch van elders be trekken. De heer Doedens: Is de man dus slager gerold? Voorzitter: Noodslaehter wel, anders slach ten mag niet Als u bedoelt dat daar omzet van is, is 't heter dat de jnan stopt. Hij kan slachten aan de Centrale te Scha gen. De heer Doorn meent dat de terra nood- slachter voor Mosk niet juist is, iedereen kan daar noodslachtingcn verrichten. Weth. v. d. Sluijs merkt op, dat Mosk slechts 11 noodslachtingcn had tegen Oos terman driehonderd en licht toe dat Mosk toch vleesch kan krijgen, met het vierkante stempel. Thans heeft hij alleen vleesch met het ronde stempel en wel con klein percen tage. Als de man vleesch met vierkant stem pel in de distributie verkoopt, zullen zijn in komsten zeker niet dalen. De heer Jansina gelooft niet dat de man dit allemaal wist. De heer Doorn heeft het altijd een scheeve verhouding gevonden, men liet de zaak intact, maar de juiste weg heeft spr. het nooit gevonden. Spr. juicht het toe, dat te 't Zand nu ook eens vrijbank vleesch te koop zal worden aangeboden. Het valt natuurlijk niet mee, iemand uit zijn brood te stooten, maar na de toelichting van den vóorzitctr gelooft spr. niet dat dit het geval zal zijn. Voorzitter zegt toe zich nog met Mosk in verbinding te zullen stellen. Z.h.s. wordt het voorstel aangenomen. DE HOOFDSCHOTEL komt dan ter tafel, de vereeniging van de gemeenten Zijpe ori .Callantsoog. Voorzitter merkt op, dat het standpunt van B. en. W. bekend is, en verwijst naar het rapport van 1935, dat in hoofdzaak nog volkomen geldig is. De begrooting van 1935 zal niet meer juist zijn, de zaak der ar beidsbemiddeling wordt thans rijkszaak, doch 't gaat tenslotte om het groote geheel Als een combinatie voor de hand ligt, is het dit van deze gemeenten, waarvan allen van rlen landbouw bestaan, terwijl Callantsoog het vreemdelingenverkeer heeft. De bevol king is hetzelfde. Voorzitter lijkt een combinatie van tuin- bouwgemeenten of andere gelijke gemeen ten uit den booze, men moet de gemeenten niet geheel conjunctuur gevoelig maken, niet alles op één kaart zetten. Als men ver schillende bedrijfstakken heeft, is dat an ders. Het is jammer dat ér slachtoffers moe ten vallen, 't is te hopen dat voor hen rege lingen zullen worden getroffen, persoonlijke overwegingen mogen echter niet gelden, men moet zich door don eed laten leiden, in dit geval eischt dat samenvoeging. Voorzitter acht Schagerbrug als centrum aangewezen, alle dorpen zijn met het tegen woordige centrum samengegroeid; de Pet- temers onderschrijven de zegeningen na de combinatie. Het tegenwoordige raadhuis eigent zich voor een groote gemeente, even tueel zou uitbreiding mogelijk zijn. Voorts staan hier de ambtswoningen. B. en W. stellen dus voor, gunstig te adviseeren, Schagerbrug als centrumgemeente te ne men en als naam Ziipe te adviseeren. De heer Bruin: Wat gebeurt er a's we tegen stemmen? Voorzitter: Dat weet ik niet. De heer Bruin: Ik heb geen behoefte aan buren en ben nog steeds tegen. De heer Doedens is er ook niet zoo voor, doch het is thans een andere tijd, bekvech ten is niet noodig. De heer Veltman verklaart zich voorstem mer en onderschrijft de woorden van den Voorz. Callantsoog .wilde destijds alleen niet, omdat zij niet wilden." Spr. gelooft dat de pers mis is, als ze schrijft, dat Petten zich niet één voelt met de andere dorpen. Er is geen wanklank gehoord, zeker zullen ook de Callantsoogers juichen als ze. een maal in het geheel zijn opgenomen. De heer Kok is voor samenvoeging en is het eens met het rapport uit 1935. Ook voor Callantsoog zullen er voordeelen aan ver bonden zijn. De heer Doorn was destijds tegenstander en nu nog. Spr. denkt dat de autoriteiten er in hun hart niet voor zijn. Het heeft geen zin. Hier geldt: Wat U niet wilt dat U geschiedt, doe dat ook een ander niet. Als Zijpe eens hij Schagen gevoegd zou worden, zou men dan ook zoo enthousiast zijn? Gaat het aan zich te mengen in de huis houding van een ander? Wat hebben wij er mee te maken? Zijpe heeft perspectief genoeg, Callantsoog redt zichzelf wel en heeft tot heden zijn boontjes best gedopt. Er komt 2300 HA. bij waar wij geen gebrek aan hebben. Het fi nancieel belang is destijds uitgestippeld thans vallen enkele ambtenaren, maar daar tegenover komen er wachtgelders. Finan cieel is de sop d« kool niet waard Callantsoog wil gaarne zelfstandig blijven wij hebber Callantsoog niet noodig. Wij willen graag Nederlanders blijven, waarom Callantsoog zijn historische rechten ontne men? Voorzitter: In 1815 was Callantsoog Zijne! De heer Jansma wil in de toekomst kijken de vereeniging zal even zegenrijk zijn als die destijds in het geval van Petten was. De heer Blom is voorstander, het is zeker in het belang van Callantsoog. Het is niet de vraag hoe Callantsoog er tegenover staat dat kunnen wij niet helpen. Hier wordt ons oordeel gevraagd. Voorzitter meent dat de heer Doorn de zaak te veel als een annexatie ziet. Toe vallig heeft de gemeente Zijpe 5X zooveel inwoners, maar bedoeling is twee ge lijkwaardige gemeenten samen te voegen. Wij treden niet in hetgeen Callantsoog doet. alleen zal Callantsoog geen middelpunt kunnen zijn. Het gaat er ook niet om of wij er behoefte aan hebben, het algemeen belang i^ het vormen van krachtige eenheden. Tegen samenvoeging stemt de héer'Doorn de overigen stemmen voor! De heeren Doedens en Bruin stemmen blanco. Als zetel wordt Schagerbrug voorgesteld, als naam Zijpe. RONDVRAAG De heer Veltman heeft eerder reeds de aandacht, gevestigd op den toestand van de sloot te Oudesluis. Voorzitter weet niet precies hoe die zaak staat. Zal dat onderzoeken. Hierna sluiting. Door hun kou, koorts en pijnuitdrijven- de werking helpt hierbij altijd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijn- hardt te Zeist. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets. genaamd „Mijn- hardtjes" Doos 10 én 50 ct. terwijl Dr. Spits als plaatsvervanger werd gekozen. Bij de rondvraag bracht de heer Sieswerda dank aan den scheidenden voorzit ter voor alles wat hij in het belang van het W. K. heeft gedaan. Bij de sluiting bracht voorzitter dank aan de aftrpdende bestuurs leden, alsmede voor de prettige samenwer king. Spreker is voor 42 jaar geleden als eerste voorzitter van de nieuwe afdaeling opgetreden. Het is niet: 't gebrek van be langstelling voor het Witte Kruis, doch ZEd. achtte den tijd gekomen om het nu maar aan jongere krachten over te doen. LANGENUI JK W1ER1NGERWAARI/ HET WITTE KRUIS STAAT ER GOED VOOR. Maandagavond vergaderde de afd. Wierin- gerwaard van het Witte Kruis in het café van den heer R. Breed, onder leiding van den heer C.' Ilaringhuizen. Aanwezig waren slechts 7 leden. Na de opening door den voorzitter volgde voorlezing der notulen door den heer Daau Kaan. Ingekomen stukken. Van het Centraal Genootschap Kinderva- cantieoord is een schrijven ingekomen waar bij de voorwaarden worden bekendgemaakt. Dezen zomer is een kind uitgezonden wat p. m. 25.beeft gekost. Het kind is veel verbeterd terug gekomen. Voorts zijn diverse verslagen enz. ingekomen. Medegedeeld werd dat bij het overlijden van den alg. secr. den heer Stieter ook on ze afdeeling rouwbeklag heeft toegezonden. De verkoop Enimabloem heeft 26.50 bru to opgebracht. Netto bleef er f 19.75 over. Een ziekenkamer, in verband met luchtbe scherming is nog steeds ingericht. Materia len zijn zoo noodig bij de magazijnen ver krijgbaar. Dan Heeft het béstuur besloten een elec- trisch apparaat aan te schaffing ter ver krijging van frissche lucht. De begrooting 1941 werd na toelichting in ontvangst en uit gaaf vastgesteld op een bedrag van 792.- Voorzitter zeide dat deze afdeeling er goed voorstaat, waardoor we momenteel over vol doende middelen beschikken. Verkiezing bestuursleden. Aftredend zijn mevr. Metselaar—Kaan en de heeren J. van Ham en C. Haringhuizen. Laatstgenoemde deelde mede niet meer voor een bestuursfunctie in aanmerking te wil len komen. Bij de 2c vrije stemming werden (gekozen mevr. KosterWaiboer en de heer A. Kalis, waarna bij de herstemming tus- schen de heeren Hofsté en C. Rezelman, laatstgenoemde bij Iqting werd gekozen. Hierna doolde voorzitter nog mede dat we gens zijn bedanken als bestuurslid ook zijn lidmaatschap van liet bestuur der zwem- vereeniging ophoudt, zoodat. ook hiervoor nog een stemming noodig is. In verband met de veïp werkzaamheden van den heer Rezelman wil deze liever niet voor een verkiezing als bestuurslid W. K. in aanmerking komen, zoodat de heer Hof sté nu als bestuurslid werd verkozen. Deze werd nu tevens met algemeene stemmen als bestuurslid van de - zwemvereeniging geko zen. Bij de behandeling van de beschrijvings brief werd door voorzitter voorgesteld om aan punt 10b door onze afdeeling een amen dement toe te voegen, waarbij henaal d wordt dat voor de pupillen uit de Noord- Hollandsche afdeelingen niet meer betaald ^noet wordén als door Amsterdam en dat ook voor hen dezelfde rechten zullen gelden. Dit werd door de vergadering goedgevon den. Als afgevaardigde werd de heer Haring huizen met algemeene stemmen benoemd. KOOLHALERSTIJD „Op stikken" gaat, maar nu nog „butter". De koolhalerstijd is weer aangebroken. Alle tuinbouwers zijn nog wel niet begon nen met het binnenhalen van den oogst, maar toch worden de voorbereidingen ge troffen. Wij zagen al verscheidene bezig met het koolsnijdcn. Men zal dit jaar on- T getwijfeld niet al te lang wachten, aange- zien de transportmoeilijkheden groot zijn. De kool uit de polders zal zoo goed als allemaal per vaartuig moeten worden ge haald, aangezien er voor de auto's, welke hier anders mee belast werden, niet veel benzine beschikbaar is. De prijzen van de olie zijn echter dermate gestegen, dat de schippers zich genoodzaakt hebben gezien, de vrachtprijzen niet onbelangrijk, met ruim een derde gedeelte, te verhoogen. De opbrengsten zullen wel heel verschil lend zijn. verwachten wij. Er zijn perceelen hier en elders, die uitstekend staan, maar andere hebben een flinke knauw gehad van de draaihartigheid en de luizen. Het mooie weer van de laatste tijd zal echter nog heel wat kunnen vergoeden. Het zou wel gewenscht zijn, dat het nog ecnigen tijd zoo blijft. Een eigenaardig probleem, dat wij tot nu toe niet kenden, is het broodvraagstuk, of liever het bótervraagstuk. De tuinbou wers gaan tijdens den koohalerstijd bijna steeds „op stikken". Hiervoor hebben zij wel een toezegging gekregen van een extra rantsoen brood, maar voor boter is daarbij niet gerekend Het is te hopen, dat daar voor ook nog kan worden gezorgd. Wan neer er hard gewerkt moet worden is het wel gewenscht, dat. de menschcn.- ook iets „onder den neus" krijgen. OUDKARSPEL. VERGADERING A.N.G.O.B. De afdeeling Langendijk'van den ANGÖB. heeft ten huize van den heer P. Paarlberg een ledenvergadering gehouden, waarin o.m. de aangifte voor het vermogen der vereeni ging ingevolge de bekende verordening van den Rijkscommissaris werd behandeld. Aan de orde kwam ook de agenda van de ingestelde najaarsvergadering van de NHPC. Men besloot, aan de afdeeling Koog aan de Zaan, welke 25 jaar bestaat, een bloem stuk aan te bieden. De heeren P. de Jong en G. Engel zullen als afgevaardigden de alg. vergadering der NHPC. bijwonen. Besloten werd, voortaan met lichte maan te vergaderen. BARSINGERHORN WITTE KRUIS Ledenvergadering der afd. Barsingerhorn van het Witte Kruis op 21 Oct. 1940 nam. 8 uur in de Fortuin. Aanwezig 15 leden. Voorzitter, burg. Loggers opent de ver. gadering met een Woord van welkom, waar na de notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedge keurd en geteekend. Begrooting 1941 Witte Kruis ontvangsten en uitgaven 1730,80, waarbij dan als sluitpost voor on voorzien 863.30. Wijkverpleging, ontvangsten en uitgaven op 1599.40, waarbij een nadeelig saldo van 111.70. T.B.C.-bestrijding ontvangsten en uitga ven 820,— met een nadeelig saldo van 100.— Voorzitter deelt bij de begrooting mee, dat er van het eventueel te stichten zwem bad nog niets naders bekend is. Tot bestuurslid wordt herbenoemd de heer ,?b. Bakker Az. Beschrijvingsbrief Alg. Verga dering. De beschrijvingsbrief geeft geen aanlei ding tot nadere besprekingen. Tot afgevaardigden worden benoemd de heeren G. G. Loggers en Jb. Bakker Az. en lot plaatsvervangers de heeren P. Blaau- boer Gz. on C. Paarlberg. Tot lid van de Commissie voor het na zien van de rekening wordt benoemd d£ heeren N. Keesman, J. Kooiman en R. de Jong. Rondvraag. De heer Kooyman zegt, dat op de Oude Streek één dreg is. Spr. vraagt zich af, of dit wel voldoende is, vooral nu met de ver duistering. Er zal de -aandacht aan geschonken worden Het bestuurslid de heer Blaauboer zal dit met den heer Oudt bekijken. Het plaatsen van een hekje zal eventueel worden óver wogen tc bevoegdcr plaatse. De heer Oudt informeert naar de moge lijkheid van een cursus voor eerste hulp bij ongelukken te Kolhorn. Dr. Werner zegt dat hij bij een voldoende deelname bereid is een dergelijke cursus te geven. De heer Oudt vraagt of de afd. Het Witte Kruis zou kunnen zorgen voor verhand mid delen mede in verband met eventueele bom inslag. Zal worden bekeken. Zr. Buders vraagt waarom de Emmabloem collecte in Kolhorn niet. doorgegaan is. Er is wel iets gebeurd, doch nog niet ge heel afgewerkt. Zal nlsno? nlaais vinden." Hierna ci.ii'"--

Schager Courant | 1940 | | pagina 5