Een middeleeuwse!) plekje in New York Düitsch de wsieldtaal Viiegtuigmotoreofabriek beschadigd Utrecht had Dinsdag de primeur van een „krentenboilendag ronder bon". Zt werden verkocht ten bate van het Voedingsfonds, dat om. zorg draagt voor extra-voeding van t.b c. patiënten. Er bestond voor dit interessante feit groote belangstelling (Foto Pax-Holland) Voorbij de groote hangbrug, naar George Washington genoemd, heeft de Hudson ri vier steile rotskanten. Vanaf de groote au tostraatweg gaat een zijweg vrij steil om hoog onder een andere brug door naar een klooster. Het is een gebouw, dat doet den ken aan de vroegere Middeleeuwen! Alleen al het gebouw heeft 2Ys millioen dollar ge kost. Het is een mengsel van oude en nieu we bouwstijlen. Het centrum er van wordt gevormd door de kloostergang van het kloo ster Cuxa, dat eens aan de voet van de voet van de Pyrèneeën stond en steen voor steen naar New York is» gebracht. Waar schijnlijk is het gebouwd in de 2e helft van de 12e eeuw en thans schittert het rose mar mer onder de felle New Yorksche zon. De architecten van het klooster hadden echter meer in elkaar te zetten dan alleen maar dit oude klostor. Ze moesten nl. nog heel wat meer onderdeelen gebruiken: vier gangen uit. oude Fransclie kloosters, poor ten, vensters. gewelven uit oude Spaansehe kloosters en zelfs moest er 'n heel kerkkoor worden overgebracht. Zoo zijn er in het ge heel vier kloosters gereconstrueerd, waar mee de herinnering aan den tijd tugschen de 12e en de 14e eeuw wakker geroepen werd. Het moderne gedeelte van het gebouw is in licht travertijn opgetrokken. De bedoe ling ervan is, dat alles om- en bevat, maar zoo, dat de architectonische schoonheid er van niet verloren gaat De bezoekers moe ten heel ongedwongen, zonder veel omwe gen, langs de verschillende bouwstijlen kun nen loopen. Geheel is men hierin niet ge slaagd, maar dat kon ook niet. Toch heeft men rust. en overzichtelijkheid bereikt. Waarom dit klooster hier zoo is overge plant?, zal men zich wellicht afvragen. Het is een schenking van den oudsten zoon van den overleden Rockefeller, aan het Metro politan Museum, aan New York en aan heel Amerika. En ih dit „cloister" zijn weer tal van andere schenkingen van hem geplaatst, zoodat het geheel zijn werk is. En met deze schenking heeft Rockefeller jr. die intus- scheri ook al zestig is een ccreplaats ge kregen onder de origineels milliardairs van Amerika. Het museum een museum zou overigens al interessant genoeg zijn. wanneer er slechts Middelecuwsche Spaansehe en Fran sclie kunst te zien was is buitengewoon rijk aan kunstwerken. De aanleg is groot genoeg, zoodat er geen opeenhoping is ont staan. Het museum bevat tal van plastieken en vele gebrandschilderde ramen. In de Gotisch-Spaansche zaal bevindt zich een prachtig bewerkt plafond. In de catalogus wordt met nadruk op dit plafond gewezen, want hoeveel valsche en nagemaakte zol deringen bevinden zich niet in Amerika! In deze Spaffhsche zaal staat een eenvoudig Gotisch bed uit Tirol. Men hoopt hiervoor een passende meubileering te vinden. Het is nog niet duidelijk, of men het klooster in den toekomst geheel zal meubileeren. Mis schien zou dat wel jammer zijn, want te genwoordig is liet een zuiver stijlmuseum en dat bepaalt den indruk. Het bezit overi gens een .schat, zooals geen ander museum tor wereld. Dit zijn vier gobelins uit het einde der vijftiende eeuw en uit het bezit van de Rochefoucaulds. Deze gobelins al leen al zijn een reis naar New York waard. Hoewel het gebouw nu reeds enkele jaren gereed en geopend is, wordt het nog altijd bijzonder druk door belangstellenden uit New York en trouwens uit geheel Amerika bezocht. Wanneer een Spanjaard hierdoor wandelt, denkt hij aan zijn vaderland. De leeuwen, die de kloostergang van Cuxa ver sieren, herinnei'en hem aan bet warme zui den van Europa. Wie op een van de teras sen staat, ziet ver weg over de beboschte oevers van de Hudson. Zij behooren bij het klooster, als de tuinen er om heen, die be plant'zijn met kruiden en planten, zooals ze waarschijnlijk ook zeshonderd jaar gele den er om heem stonden. Rockefeller heeft deze tuinen en bosschen er maar met oen bij geschonken, opdat het uitzicht van uit het klooster niet bedorven'zou kunnen wor den. Ziehier eenige indrukken van: eenoud sprookje in een modern land. Rede van den Rijkscommissaris. Bij de herdenking van het vijftig-jarig bestaan van de Deutsche Oberschule te Rotterdam heeft de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart gisteren een rede gehouden. De Rijkscommissaris begon met uitdruk king te geven aan zijn voldoening over het feit, dat het na de gebeurtenissen in Mei mogelijk geweest is het werk van de Duit- sche school te Rotterdam zoo voort te zet ten als voor het bereiken van het doel van deze school vereischt is. De Rijkscommissaris ging daarna in op de toespraak van den voorzitter der school- vereeniging, Guenther. door er op te wij zen, dat de 1ste October inderdaad voor de Duitsche school in Nederland bijzondere beteekenis heeft, want op dezen dag zijn de Duitsche scholen onder zijn beheer en toezicht gekomen. Vervolgens hield de Rijkscom missaris zich bezig met de omstan digheid, dat de Duitsche scholen ook Nederlandsche kinderen her bergen. Hij verheugde) zich daar over, naar hij zei. Toch moet men zich er van bewust zijn, dat daar aan een bijzondere verplichting verbonden is: de Nederlandsche kinderen mogen den samenhang met het Nederlandsche volk nooit verliezen. Zij moeten hun volk en de genoten Duitsche opleiding tot eer strekken. Dat is voor de natio- naal-socialist, die de krachten, welke rechtstreeks uit het volk stammen, nauwkeurig kent, iets dat vanzelf spreekt. Bij deze gelegenheid roerde de Rijkscom missaris de discussie aan, die ontstaan is naar aanleiding van de vraag in hoeverre het onderwijs in het Duit-sch ook aan de Nederlandsche scholen verplicht moet wor den. Hij heeft den zin van dit de bat niet begrepen, omdat prof. Snij der, die blijkbaar door deze discussie aangevallèn moest worden, immers juist in zijn tegenwoordigheid opêfrlijk met nadruk verklaard had, dat uitgebreide beoefening van het Nederlandsch hem na aan het hart lag. Dat is ook bij hem, den Rijkscommis saris, het geval en er is nooit sprake van geweest -het Duitsch eenigszins ten koste van het Nederlandsch te beoefenen. Hij kan zich niet geheel aan den indruk onttrekken dat deze onvruchtbare uiteenzettingen, die op een misverstand berusten, uitgaan van instanties, die destijds voldoende tijd en middelen hebben gehad om althans het Nederlandsch die ruimere zorg te doen toe komen, die hijzelf beoogt Ik getuig anderzijds, zoo ging de Rijkscom missaris voort, dat de Nederlandsche kin deren hun opvoeders in de toekomst niet dankbaar zouden zijn, indien zij ook het Duitsch niet werkelijk beheerschen, want met Duitsch zal men in de toekomst niet alleen op het vasteland, maar ook buiten ons contingent overal terecht kunnen. De Rijkscommissaris werkte deze gedach te verder uit en stond daarbij stil bij de beteekenis van het schoolonderwijs en bij de opvoeding, zooals deze volgens Duitsch standpunt opgevat moet worden. liet gaat niet om dé kennis alleen, ook niet om de lichamelijke vorming, doch daarom, dat de scholieren tot jeugdige persoonlijkheden worden, die zich de eigen kracht bewust worden en deze kracht leeren gebruiken. Wij willen, zoo zei hij, dat jonge, bewuste menschen opgroeien, die weten wat het le ven van hen eischt en wat zij van het leven hebben te verwachten. Het is het doel van het nationaal-socialismc harmonische men schen te vormen, die gelukkig kunnen zijn en ook anderen geluk kunnen schenken. Voor dit doel offers te brengen is iets, dat vanzelf spreekt, evenals de leider van het Duitsche volk zijn goheele leven voor ande ren inzet om voor de nationale, gemeen schap, ja, de groote Germaansche gemeen schap gelukkige levensvoorwaarden te scheppen. Duitsch weermachfhericht Het opperbevel van dé Duitsche weermacht maakt bekend: In den loop van 21 October hebben ge vechtsvliegers Londen en andere voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Mid den- en Zuid-Engeland met bommen aange vallen. In Londen ontstonden talrijke nieu we branden. In de vliêgtui&inotorenfabrie- ken te Leyland ten noorden van Liverpool en in twee andere fabrieken der wapenindu strie werden belangrijke montage- en ma chinehallen verwoest. Door treffers op troe penkampen en vliegvelden gelukte het han gars en op den beganen grond staande vlieg tuigen te vernietigen. Andere doeltreffende aanvalen golden verscheidene groote op slagplaatsen van benzine en havenwerken. Bij den aanval op een konvooi aan de oostkust van Engeland kreeg een koopvaar dijschip van 3.000 b.r.t. midscheeps een zoo zwaren treffer, dat het als verloren be schouwd moet worden. In den nacht van 21 op 22 October werden de vergeldingsvluch- ten naar Londen en de aanvallen op an dere steden van Groot-Brittannië voortgezet. In voor de oorlogvoering belangrijke in richtingen in Birmingham, Coventry en Liverpool konden branden en ontploffingen worden waargenomen. Het. leggen van mijnen voor Britsche ha vens werd zonder stagnatie voortgezet. Ar tillerie van de marine nam opnieuw Dover onder vuur. Zooals reeds gemeld beschoten verscheidene Engelsche motortorpedoboot en een patrouillevaartuig met machinegeweren. De patrouilleboot beantwoordde het vuur, gesteund door kustbattërijen van de marine. Eert vijandelijke motortorpedoboot werd tot zinken gebracht. De overige keerden terug. Vijandelijke vliegtuigen welke des nachts Duitschland binnenvlogen wiepen eenige botnffien uit zoiider schade te doen aan mili taire doelen. De vijand verloor gisteren twee vligtuigen, waarvan een door lucht doelartillerie. Twee Duitsche toestellen wor den vermist. Eerbied voor de dooden. Ter verzekering ven rust en orde bij de militaire begraafplaats op den Grcbbeberg zijn borden langs den weg geplaatst met het verzoek aan automobilisten en andere weggebruikers, om met geen grootere snelheid dan 30 K.M. per uur te passeeren (Foto Pax-Holland) Italiaansch weermachfbericht Treffen op de RoodeZee In zijn wcermachtsbericht ,no, 137 ipaakt liet' ïtaliaansche "hoofdkwartier "het volgen de bekend: In den nacht van 20 op 21 October zijn onze lorpedobooten in het zuidelijk deel van de Roode Zee uilgevaren om op zoek te gaan naar een groot vijandelijk konvopi dat krachtig beschermd werd door kruisers «en torpedojagers en tevoren door verken ningsvliegtuigen was waargenomen. Eenige van onze lorpedobooten ontdekten het kon vooi tegen middernacht, en deden daarop met verscheidene torpedo's een vastberaden aanval ondanks het hevige afweervuur van de begeleidende vijandelijke kruisers en tor pedojagers. Kort na dit eerste gevecht de den andere torpedpbootcn een aanval op het konvooi en slaagde er eveneens in eeni ge schepen te torpedeeren. Als gevolg van dit optreden ontstond er een hevig nachte lijk gevecht tusschcn onze torpedobootcn en de vijandelijke escorte-vaartuigen, die in de meerderheid waren. Het gevecht duurde tot den ochtend voort. Op dat oogenblik geraak te een der vijandelijke kruisers van het type Sydney van 8.000 ton onder vuur der kustverdediging van de Iialiaansche marine op de eilanden in liet Zuidelijke gedeelte van de Roode Zee. De kruiser werd herhaal delijk getroffen en ernstig beschadigd, waar na hij genoodzaakt was zich in zeer lang zaam tempo terug te trekken. Vervolgens werd opgemerkt dat het vaartuig zich in open zee in moeilijkheden bevond. Het stop te en ander Engeisclie schepen snelden het te hulp. Tijdens dit, optreden werden zes koopvaardijschepen tot zinkeu gebracht en anderen ernstig beschadigd. Sieeiiis een van onze lorpedobooten werd door het vuur van een vijandelijken kruiser gjU'olion.. Ondanks de opgeloopen zware averij wist de torpedoboot zich onder be scherming te stellen van de kustbattërijen d ïtaliaansche marine. De verliezen onder de bemanning zijn geri.«g. Den volgenden ochtend werd het vijandelijke konvooi nog eens door de ïtaliaansche luchtmacht aange vallen, die tot een gevecht overging met De fabrikanten van zoolbeslag hebben druk werk, want wie zijn schoenen wil sparen, neemt dit typisch beschermingsmiddel weer gaarne te baat (Foto Pan HolUnd) de vijandelijke jagers, waarbij vliegtuigen van het type Gloster gejroffen werden. In Noord-Afrika bombardeerde onze lucht macht Foeka, Maatenbagush, barakken te Mersa-Matroe en El Daba alsmede de vlieg velden van Hamman, ten westen van Alexandrië, Heivan ten zuiden van Cairo en de vlootsteunpunten van Alexanërië.| Overal werden positieve resultaten verkre gen ondanks het hevige afweervuur. De vijandelijke luchtmacht ondernam aanvallen op onze troepen, waarbij eenige manschappen gewond werden alsmede op militaire hospitalen in de streek van Boeg, welke duidelijk herkenbaar waren, en trof acht gewonden. In Oost-Afrika dreef een van onfce patrouil les nabij Liboi (Kenya) met verrassing vij andelijke gemechaniseerde eenheden op de vlucht. Onze luchtmacht bombardeerde de havenwerken van Aden, alsmede eenige vrachtauto's bij Lok tang (Ivenya) en le Garissa, versterkingen en een vliegveld, waarbij vijandelijke vliegtuigen op den be ganen grond vernietigd werden en een jacht vliegtuig tijdens een gevecht werd neerge haald. Een van onze toestellen is niet te ruggekeerd. De vijandelijke luchtmacht deed aanvallen op Aiscia, Goera, Decamere en Massaoea zonder gevolgen, op Kassala waar een persoon gewond werd en op Asmara waar drie gewonden zijn en lichte schade werd aangericht. De dienstplicht in Amerika Op 29 October zal Roosevelt de loting voor het eerste contingent dienstplichtigen ope nen met een korte toespraak tot de natie, De minister- van oorlog, Stimson, zal het eerste lot trekken. De toespraak van Roose velt zal over alle zenders worden uitgezon den. De loting zal er over beslissen in wel ke volgorde de mannnen tusschen 21 en 36 jaar zullen worden opgeroepen voor den actieven dienst Deze mannen zijn Woensdag j.1. geregistreerd. Naar de lotingsdirecteur, Dijkstra, verklaarde, zullen de capsules met de nummers in 't beroemde goudvisschon- bassin liggen, dat reeds in den wereldoorlog een dergelijke rol heeft gespeeld. De geheele loting zal ongeveer 12 uur duren. Uoetial PROGRAMMA VOOR ZONDAG 27 OCT. 2e klasse A. OSVZeeburgia; West-Frisia ZFC; Alcm Victrix—Alkm. Boys; VVZ—WFC; AFC- DWV. HelderPurmersteijn; Q. S. C.Zaandijk KW—Holandia; ZVV—St. George; Alwayi ForwardGVO. 4e klasse A. OudesluisMFC; SchagenNieuwe NIe dorp; BergenWatervogels; DTSSucces BKCWieringerwaard. Res. 2e klasse A. Blauw Wit 3—KFC 2; WFC 2—DWS 3 HRC 2De Spartaan 3; Zeeburgia 2OSV 2 Ajax 3-De Kennemers 2. Res. 2e klasse B. De Meteoor 2—TOG 2; AFC 3—HFC 2 De Volewijckers 2EDO 2; Helder 2-VS1 2; OVVO 2—Volendan^2.

Schager Courant | 1940 | | pagina 8