.RAED-PRAET. ZIJPE De fokvereeniging te Wieringerwaard Lang gewacht en stil gezwegen Alooit gedacht en toch gekregen PUROLinhuis! Donderdag 24 October 1940 Tweede blad Men kan ons gelooven of niet: met wee moed in het her te en tranen in de oogen schudden wij dezen avond het Procrustus- bed op, om na een schouw van-wat-hij-al le- maal-gezegd-heeft den heer burgemeester meester Breebaart zachtkens op neer te vlijen. Voor wie het soms niet weet, de oude heer Prokrustus verhuurde kamers zonder pen sion. en hij had bedden van een wat bui- tennissige afmeting. Kreeg hij nu een lo geergast wiens beenen te lang waren, dan zaagde hij de overhangende eindjes er hij zijn volle verstand en zonder bloedstelpen de watten af en waren de beenen Ie kort, dan rekte hij ze met een ingenieus mecha nisme van raderen en grijptangen zoo lang tot het pas was. Alzoo verhaalt de mytho logie. En voor wij nu de zaag nemen om over te gaan tot de kunstbewerking-zie-bo- ven, en voor wij haar scherpen op de vijl, maken wij de opmerking dat het toch eigen lijk doodjammer is, dat wij den patiënt geeh ander ledikant kunnen aanbieden, om hem daarop de rust na een zoo zegenrijken dag te gunnen. Helaas, wij vinden het niet, dusschriften wir zur GperaiionEn, wanneer wij daarna den heer burgemeester het .slaap nu verder wel" hebben toege- wenscht, zal de heer Doorn, die ook niet heelemaal past, nog even met de grijp tan-g bewerkt moeten worden. Alzoo met weemoed, omdat de heer bur gemeester .ons met zijn weloverwogen woor den en zeer klemmende argumenten in een tijd, die nog niet zoo ver achter ons ligt in de eerste ronde reeds knock-out gelagen zou hebben, en wij dan graag een peccavi gestameld en het boetekleed uit de kamfer gehaald hadden. Het klinkt wel zeer aan nemelijk, dat men in een gemeente niet alles op één kaart moet zetten en haar niet te conjunctuurgevoelig moet maken. Dat men dus niet, zooals wij aanvoerden, ge meenten, die dezelfde belangen hebben, moet vereenigen en dus bijvoorbeeld een samenvoeging van Petten, C.allantsoog en Camperduin te veroordeelen is. Maardit is rekenen uit het oude boekje, dit is het innemen van een liberaal-economisch stand punt, dat ons immer bescheiden inziens thans niet meer gelden kan. De nieuwe tijd is immers juist, bezig het begrip conjunc tuur op te pakken in de oude doos. Gebon den economie kent dit. begrip niet meer. Hel feit van de samenvoeging aanvaardend, en de groote voordeelen van de verdwijning van dwerggemoenten erkennend, gaat bet er juist om, hoe de koek verdeeld moet wor den. Men kan aannemen, dat, welke der eenheidsfronten in ons vaderland straks ook aan de bestuurstouwtjes zal trekken, een corporatieve staat gevormd zal worden met een sterk socialen inslag. In het corporatieve stelsel passen gelijk gerichte gebieden, met specialisten aan het hoofd, specialisten, die datgene wat voor hun gebied van belang is, hetzij alleen, het zij bijgestaan door enkele deskundige ver trouwensmannen weten door te voeren. Een dergelijk gemeentehoofd zal niet van gelde- koeicn, taaie gele kool, schelpenvisschcrij, zomerhuisjes, woningbouw, bloembollen teelt, en voor- en naseizoenprijzen verstand behoeven te hebben. Om van de duizend-en- één andere kwesties, die zich in een ge meente voordoen, waarin de bewoners zeer verschillende belangen hebben, nog maar te zwijgen. Hij zal zich kunnen en moeten rich ten op datgene, waar de meeste inwoners van leven en hun de uitoefening van hun bedrijf, door zijn deskundig inzicht, zoo Roert mogelijk doen zijn. zonder dat daar bij het algemeen, lees staatsbelang, uit het oog wordt verloren. Daarom zouden wij het toejuichen, dat Callantsoog zich met Petten en Camperduin tot één gemeente kon vor men, waar een krachtige deskundige figuur &an het hoofd, het badplaats en ontspan ningswezen, dat zeker een groote plaats Raat innemen, met hart en ziel kan dienen. Zou C.allantsoog een zuiver agrarische ge meente zijn, zouden wjj er natuurlijk voor ^ezen, dat het bij Zijpe werd gevoegd, thans zien wij in het gemis van Potten voor Zijpe geen verlies, en in samenvoeging voor Pet ten en Callantsoog winst. Een groote zeeplaats kan door meer re clame het bezoek stimuleeren. zij kan zich beier aan de eïschon aanpassen, een zuiver agrarische gemeente heeft met de strnnrt- belangon geen rekening te houden en kan Z|ch op baar terrein ontwikkelen. Tn zoo verre had de beer Doorn gelijk dat Zijpe Perspectief genoeg en Callantsoog niet noortig heeft. Toch moet hij even op het Proerustüs hed bovengenoemd, omdat na tuurlijk zijn motief, dat Callantsoog zich zelf wel redt en Zijpe zich niet met de huis houding van Callantsoog heeft te bemoeien niet. opgaat. Als op alle kleine dorpen, drukt, ook op Callantsoog bet bestuursappa raat te zwaar, men mag zich daar. om den term van den hper Doorn te gebruiken, als goed Nederlander zeker wel degelijk mee bemoeien. Maar... de bemoeienis niet zoo ver drijven, om buurmans bezit zelf te naasten doch zich beperken tot het geven van een advies zich met andere huurlie den. die dezelfde zaken drijven te vereeni- gen. Wat de beer voorzitter opmerkte over de geliikwaard'gheid der gemeenten kun nen vii met. alle eerbied niet ernstig ne men. Niemand zal zeggen: Zijne komt. bij Callantsoog. maar ieder vertolt Callants oog komt bij Zijpe. Deze hoffelijkheid-hii- voorbaat aan het adres der zeekanters zul len zij wel voor kennisgeving aannemen. De heeren van de Katholieke fractie Doe- dens en Rruin onthielden zich van stem ming. Dat is jammer. De nieuwe maat schappij zal meer waardeering hphhen voor de menschen die hun eerlijk „tefcen" doen hooren en dan door nieuwe argumenten van vóór tot tegenstanders gemaakt behoo- ren te worden dan voor diegenen die met een „het raakt me niet. wat zullen toe bek vechten" openlijk hun onmacht de zaken te zien zoo ze zijn te demonstreeren. Een vraag als „Wat gebeurt er als we tegen stemmen' door den heer Bruin gesteld, doet wel wat komiek aan. Al-s we tegen stemmen heer Bruin, en we doen dat op grond van klemmende argumenten wordt er met onze meening rekening gehouden. De gemeenten worden niet „verkocht". Wie in den brief van gedeputeerde staten, door dit college geschreven op last van hoogerè instanties, meer zoekt dan er in staat doet verkeerd en tusschen de regels staat óók niets De raadsleden mogen of liever moeten oordeelcn naar eer en ge weten. Het zal van den burgemeester nu alle gekheid op een stokje gewaar deerd worden, dat hij zijn standpunt ver dedigt op gronden, die vroeger zeker, thans misschien niet meer doorslaggevend geweest zijn. In ieder geval, dat hij zijn nieening durft te geven. Dat zal voor de argumenten van den burgemeester van Callantsoog en de zijnen niet anders zijn. En ook in de redeneering van den heer Doorn, hoewel ook hij ons inziens thans van 'n verkeerde grondgedachte uitgaat, zitten elementen die zeker een nadere bestudee ring waard zijn. Notulen en raadsversla- gen zullen zéker de aandacht hebben van diegenen dip uiteindelijk over het lot der gemeenten hebben tp beslissen. Maar zich verschuilen in de nevelen, past den volks vertegenwoordiger thans zeker niet! Hoogheemraadschap Noordhollaods Noorderkwartier Geen verhooging van lasten. Dijkgraaf en Hoogheemraden van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noor derkwartier hebben de begrooting voor 1941 het licht doen zien. Zij sluit, wat den gewo nen dienst betreft in ontvangsten en uit gaven met f 1.195.910 en wat don buitenge wonen dienst aangaat in ontvangst en uil gaaf met f 403.570. Bij de samenstelling der begrooting voor 1940 is er, in verband met de over dat dienst jaar voor bet eerst toegepaste wijziging in de lastcnhcffing, wat betreft de verhouding tusschen den omslag voor de gebouwde en de ongebouwde eigendommen, van uitge gaan, dat het. gebouwd over 1940 niet zwaar der zou worden belast, dan over 1939 het geval was geweest. Het heffingspercentage werd daartoe van 2.6 over 1939 verlaagd tot 1.74. Het gevolg hiervan was, dat het onge bouwd over 1940 met ongeveer 1/3 minder werd belast dan over 1939. Deze uitsluitend uit de gewijzigde verhou ding in de lastenheffing voortvloeiende ver laging voor het ongebouwd, had dus niet de strekking ecner algemeenc lastenverla ging. Voor een dergelijke verlaging bestond geen aanleiding, immers, al kon de lagere opbrengst van het ongebouwd worden ge compenseerd op de door ons in het voor woord der begrooting 1940 aangegeven wij ze, daar stond tegenover, dtft rekening ge houden moest worden met een mindere op brengst volgens staat A, alsmede met een eventueele prijsstijging van materialen en een vermindering van ontvangsten, als ge volg van de bestaande tijdsomstandigheden. De laatste omstandigheden zijn oorzaak, dat thans voor 1941 eenzelfde beffingsper- centagc als voor 1940 moest worden aange houden. Aan een verbooging der lasten behoefde niet. te worden gedacht. Verschillende pos ten van werken, die. door de omstandighe den niet konden worden uitgevoerd, zijn op de nieuwe bcgrooting geplaatst. SCHAGEN „SCHAGEN"-NIEUWS Schagen 1N.-Niedorp 1. 2 uur. J. Slikker Joh. Bremer J. Peetoom H. Middelbeek S. Grootes G. C. Anneveld J v. d Ben G. Boontjes L. Schoorl D. Schoorl Jb. Ypey Res.: A. v. d. Pijl, F. Schoorl. W.-waard 2—Schagen 2. Vertrek per fiets 1 uur. P. Schoorl C. Slikker J. Weeland P. Slik F Moransars P. Boontjes J. Slikker P. de Vries J. Boontjes P Dekker Joh. Fransen Res.: Jb Molenaar, H. Voltcn. Afberichtcn alleen bij C. Tjalkens, Mag- nusstraat C 172 voor Vrijdagavond 7 uur. RAADSVERGADERING. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling om dp volgende week een raadsverga dering te beleggen, waarin het plan tot samenvoeging der gemeenten ter tafel zal komen. THEATER ROYAL Julika Deze week brengt Theater Royal de film „Julika" met Arthur Somlay en Paula Wes- sely, een productie, van. den bekenden re- giseur Geza von Bolvary. Ivarl Tamassy beschouwt te landerijen, die zijn vader hem nagelaten heeft. De oogst van hét eerste jaar :s go.<d en Kan kan een deel van de bezittingen, die hij bij den dood van zijn vader verkoopen moest, terugkoo- pen. Ook voor het tweede jaar staat de oogst er goed voor. Ka.rl maakt echter kennis met Grit Heil mers en verlooft zich met baar. Hij be looft haar met het binnenhalen der oogst (e zullen wachten, totdat zij getrouwd zijn. Het oogstfeest zal dan meteen hun huwe^ lijksfeest zijn Grit is echter weer naar Weenen vertrok ken en laat niets meer van zich hooren. liet graan wordt overrijp en het belooft een groote schadepost te zullen worden. Julika. de dochter van den overleden koet- Bii Brand- en Snijwonden, Pijnlijke Kloven, Ruwe handen en Schrale huid. sier van Karl's vader, besluit nu naar Wee nen t.e 'gaan. Zij zoekt Grit op en geeft haar een brief van Karl. Grit verscheurt den brief echter en zegt de verloving als een giap beschouwt te hebben. Wij onthouden ons van verdere mcdedce- lingen om deze fraaie film, die vol span ning en emotie zit, het verrassende ele ment niet te ontnemen. Wij kunnen niet anders doen dan den lezers aanraden de ontknooping zelf te gaan zien. ANDERE SCHOOLTIJDEN OP DE U.L.O.-SCHOOL. Naar wij vernemen zijn de schooltijden aan de ULO school alhier met ingang van heden vastgesteld des morgens van 912.30 des middags van 1.303.45 op Maandag, Woensdag en Vrijdag. Evenals tot heden het geval was wordt Dinsdag,-, Donderdag en Zaterdagmiddag geen les gegeven. De morgenschooltijden zijn dan ook als boven aangegeven. STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 19 October stonden 10 werk- loozen ingeschreven, waarvan 2 in de steun regeling en 6 in de centrale werkverschaf fing; 2 werkloozen maken een wacht week door. STAND DER ARBEIDSBEMIDDELING. Op Zaterdag 19 October stonden 12 perso nen als werkzoekende ingeschreven, waar van 1 letterzetter, 4 grondwerkers, 1 schfl der, 4 landarbeiders, 1 losse arbeider en 1 chauffeur. In de overeenkomstige week in 1939 be droeg dit aantal 4 en in 1938 33; hiervan werkten 4 in de baggerregeling, 2 aan het rijwielpad te Dirkshóm en waren er 18 in den steun. BOUWVERGUNNING. Aan de N.V. Aardappel- Gr.- en Fruit handel v./h. As. Deutekom alhier is door Burgemeester en Wethouders vergunning verleend tot het bon wen van een fabrieks gebouw achter hare perceelen aan het Noord. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Janneke Marie, dochter van Bert Brouwer en van Francisca Maria van der Palm. Overleden: Cornelis Bakker, oud drie en zestig jaren, echtgenoot van Guurtje Kroon; Elisabeth Vink, oud negen en zeventig ja ren, weduwe van Jacob van der Oord. POLITIE. Gevonden: een actetasch, een roode da- mcs-ceiufuur, 2 bos touw, een bril, een hee- renrijwiel. Verloren: een terra dames pull-over, een paar dames handschoenen, een kosteloos rijwielplaatje, een stamkaart, een zilveren kinderarmbandje, een gouden armband, een ski-sokje, een zilverbon, een portemonnaie, een donkerblauwe slipp-over en een geschie denisboek. Vermist: twee damesrijwielen. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen personen gedurende de maand September 1940: Cornelis van Wezel, Veldstraat 8, van Deventer; Pieter Dekker, B 207 van Den Helder; Marein Schulenberg, E 145. van Nijmegen, Menno V Poldervaart, E 57, van Naarden.Geertje Brouwer, A 140a, van Callantsoog; Johannes van der Water, C 85, van Naarden; Wijnand Wiekcnkamp, B 107, van Schiedam, Pieter Zegers en vr„ D 48, van Den Helder; Marinus Schilt en vr., A 44, van Den Helder; George F van der Beek en gezin. G 27, van Den Helder; Jenneke Quast (echtg. J. van Xieuwland), B 63, van Den Helder; Johannes de Jong en vrouw, C 171, van Enkhuizen; Klasina IToitingh (echtg H. H. F. Becker), E 91, van Krommenie, Jan Kouwenbcrg, Veldstr. 13, van Den Helder; Antonius A. A. van Meer. P» 50, van Den Helder; Grietje Reidsma, J 38, van Wonseradeel; Hendrika C. Roelof- sen, J 11, van Kesteren; Trijntje Rezelman, D 169, van Blaricum; Jeannette P. Scbme- des, D 60, van Den Helder; Wilhelmus J. van Schie, C 10, van Warmond; Maria A. E. Haarman, B 37, van Raaltc; Franciscus C. A. van Luijk en gezin, H 29, van Den Helder; Wilhelmus Fr. Heisterkamp en vr. A 142, van Den Helder; Aaltje Hou ter (wed. C. Kant) A 34, van Den Helder; Maria C. Welboren (echtg. J. H. A. Schrijver) C 117, van Den Helder; Nicolaas Welboren en ge zin, C 117. van Den Helder. VERTROKKEN PERSONEN GEDURENDE DE MAAND SEPTEMBER 1940. Arie Stikkelman van C 209 naar Hoorn Berkhouterweg 22; Kees Bottcma van C 103 naar Amsterdam, Prins Hendrikkade 189; Jan Pieter Gelder van Ve11aat 1 naar Haarlem, Kempstraat 2; Nie vas A. Heij- blok en vrouw van J 2 naar Den Helder, Joubertstraat 6; Adrianus J. Kleef van C166 naar Heemstede, Cloosterweg 24; Jozef J. Huiberts van D 7 naar Uden. B 273: .Tohan- na A. M. Settels van E 66 naar Bergen N.H. Loudelsweg 20; Johanna A. de Wit van C 21 naar Bergen N.H., Loudelsweg 20; George II. Sneeboer van C 136 naar Sint, Oedenro- de, E 7; Anna T. Dekker van D 136 naar Harenkarspel, Waarland D 42; Cornelis Ro meins van B 41 naar Noord-Scharwoude, Dorpsstraat B 39; Simon J. Groot van J 8 naar De Rijp, Reebtestraat A 38; Louise M. van Thiel (Wèd. D. Groenhart) van C 185. naar IInrenkarspel, B 53; Nicolaas de Boer van E 121 naar Maasnicl, Maalbroek D 601; Geertruida A. Dekker van C 43 naar Obclam A 256; Lonisa R. E. van Drunen van A 34 naar Sint Maarten, B 259; Neeltje de Rooij van C 80 naar Den Helder, Gravendwars straat 4; Kaatje Koster van E 122 naar Mc- demblik, Nieuwstraat 40; Veronica H. Koo- men van C 13 naar Hilversum, Cornelis Drebbclstraat 47; Willem P. Kramer van D 153 naar Rheden, Velp, Schoonenbergsin- gel 33; Jacoba Abbink van R 8 naar Zijpe, Bosclnveg K 11b; Matthijs J. Baars van B 77 naar Castricum, Bakkum, Bakkum.straat 13. W1ER1NGF.RMEER WIERINGERWERF VEEL ANIMO VOOR BETAALD LUCHTBESCHERMER Voor de afdeeling Luchtbescherming heeft zich 31 map beschikbaar gesteld (voor de nieuwe regeling). GOED ZOO! Van bevoegde zijde wordt ons medege deeld dat. er niet minder dan ruim 90 per sonen lid zullen worden van de Gymnas tiekvereniging De Wieringerwerf. Een deskundig overzicht van den rijksveeteeit-consulent. DE FOKKERS F. A. F. GRONEMAN EN R. L. WAIBOER AAN DE SPITS. v 16 October jl. heeft de fokvereen. te Wie ringerwaard een goedgeslaagde keuring gehouden. Goed geslaagd wat betreft het weer, het fraaie keuringsten ein, liet aan tal inzendingen (136 individuccle num mers) en dus de deelname van de leden, goed geslaagd wat betreft de belangstelling van elder-» (Assendelft, Barsingerhorn, Zij pe, Hoogkarspel, Duinstreek, Hauwert e.a terwijl naar wij vernamen, er aardig han del is geweest. Wat het keuringsterrein be treft, speet het ons, dat niet alle voorstan ders van het. houden van fokvecdagon op een marktterrein bier aanwezig waren, want wij weten dan zeker, dat voortaan met algemeene stemmen in .de Bondsver gadering zou worden besloten alleen op een fraai gelegen sportterrein te exposee- ren. Wij hopen evenwel, dat de aanwezi gen de indruk van de Wieringerwaard zul len vasthouden Dank zij de aanwezigheid van den Directeur van het N R.S., Ir. Wib- bens, alsmede de heer Vlielander, is deze keuring op de filmstrook vastgelegd. Wij noemden in den aanvang de keuring goed geslaagd en noemden achtereenvolgens ve le factoren, die hierop van invloed zijn ge weest. Van het allergrootste belang is van zelfsprekend de kwaliteit van het ingeznn- dene. De Wieringerwaard heeft op het ge bied der zwartbontfokkerij een klinkende naam en (lus een reputatie op te houden. Wanneer mqn vraagt, was de kwaliteit van het ingezonden fokmateriaal van dien aard, dat inderdaad de reputatie is hooggehou- dep, dan moet het antwoord luiden, slechts ten deele De kwaliteit van het ingezond fokvee van een tweetal fokkers, I weten F. A. F. Groneman en R. I Waiboer, was boven allé lof- ver heven en was een bezoek alleen a waard. Het fokvee van deze beide fokkers is van een kwaliteit zooals bijna geen enkele fokvereen. in N.11 ze heeft. Nemen wij liet ingezon- dene van de overige lediui, van de Wieringerwaard, dan erkennen wij. dat ook daar zeer veel goeds on der was. maar gemiddeld zeker niet beter dan te St Maartensbrug, As sendelft.en Iloogkarspel. Een repu tatie hoog houden dient te geschie den met fokmateriaal van betere kwaliteit dan elders, vandaar on ze mcening, dat de keuring daarin slechts „ten deele" is geslaagd. Thans een kort verslag van de keuring. Stierkalveren. Deze waren over 2 rubrie ken verdeeld, geboren vóór en na 1 Maart 1940. De rubriek vóór 1 Maart was van ge- ringen omvang en de kwaliteit slechts ma tig. Eerste werd een goedsoortig ruim en diep kalf van de pref. Constantijn Frans en m. Prinses 2, eig R. L. Waiboer; tweede een soliede rechte diepe jonge Koh. I.N. 2, eig. dezelfde; derde een goed behangen jonge Bontjes Frans van Nic. Kaan Ivz. De kwaliteit van de rubriek stierkalve ren geb. na 1 Maart of later was vrij goed. Eerste werd een jonge Tarzan en Pel Klaaske 5, een goed type kon iets forscher, eig. R. L. Waiboer; tweede een jonge At las uit Anna Paulowpa, een voldoende grof dien kalf, dat iri de ju bierhand iets cor recter kon zijn, eig. dezelfde; derde een Bontjes Fran-, een yoedaoortig kalf. dat in de schouders iets solieder kon zijn, eig. Nic. Kaan Ivz; vic-ide eveneens een jonge Bon tjes Frans eig. C R. Blauuboer. Kuiklaveren. Kwaliteit goed. De jury kende hier drie eerste, drie tweude en drie dorde prijzen toe. Een le prijs kregen twee jonge Atlassen en een jonge Franco 10; een tweede prijs een jonge Floris, een jonge Frans van Prinses en een jonge Hoover; een derde prijs een jonge Ympkjes Apollo, een jonge Hoover en een jonge Atlas. Hokkelingen. Kwaliteit zeer goed. 11 stuks bekroond. Eerste prijzen in volgorde: een jonge Atlas, eig. N. W. Kaan, en twee van Constantijn Frans 14, eig. Groneman, een prima drietal; tweede prijzen een jon ge Nero. eig C. R Waiboer, een jonge Con stantijn 14. eig. Groneman. een jonge Edel man. eig. D Kaan Ivz, een jonge Emigrant, eig. H K. Koster; derde prijs drie jonge Atlassen en een jonge Emigrant. Melkvaarzen. Een rubriek met. weinig uniformiteit Een prima mélkvaars was Sarah 43, een jonge Constantijn Frans 14, eig. Groneman; ecri buitengewoon zware mélkvaars, diep en breed, Sijtje 18, van Emigrant, eig. H. K. Koster, deze beide wer den bekroond met de la en lb prijs. Een tweede prijs is toegekend aan Maartje 180, een jonge Atlas, eig. Nic* Kaan Dz„ een goedgelijnde vaars, uier iets afwijkend; Kroontje 14, vader Frans 210 van Groen hoven, eig. K Schenk, iets licht maar goed van type. een derde prijs Maja 27, een jon ge Atlas, eig C Spaans, een schrale diepe vaars met beste melkteekens; Zwartje eveneens een jonge Atlas, eig. D. Kaan Ivz., een goed evenredig gebouwde vaars van oged type, met afwijkende gang. Twenters. Kwaliteit best. 7 stuks be kroond. Met een eerste prijs werden be kroond een 3-tal twenters van de pref. Constantijn Frans, eig Groneman. Een schitterende twenter, die helaas door 128 dagen te vroeg kalven een iets licht, uier had, was Matje 40, dochter van de bekende Matje 18. volle zuster van de slier Frans 208 van Groenhoven, thans te Assendelft, voorheen te Barsingerhorn. De beide be kroonde halfzusters Kroontje 15 (lb) en Pietje 22 tld) waren eveneens fraaie plaite ruime goede behangen twenters met goed been werk en prima melkteekens De le prijs c. werd toegekend aan een jonge Con stantijn Frans 14, eig. P. Saai. Een tweede prijs werd toegekend aan een Greta 93, een jonge ,Wodan Frans 35, eig. N. D. Kaan, een Antje 52, een jonge Koh I. Noor, eig. R. L. Waiboer. Derde een jonge Constantijn Frans 7, eig. N. W. Kaan. Oudere melkkoeien. Kwaliteit best. Eerste prijs Dora 109, vader de pref. Con stantijn Frans, eig Groneman, een fraaie diepe platte ruime melkkoe, met best been- werk; lb Pietje 16. eveneens van Const. Frans, eig dezelfde, een zeldzaam beste brecdc koe. die in de voorhand iets solie der kon zijn 2a Prinses van Prins en Pel Ivlaaske, de bekende koe van R. L. Waiboer, fraai type, met prima uier: 2b Prinses 2 van Pref. Frans 104 en Prinses, eig. de zelfde, een beste breede diepe melkkoe, met beste melkteekens kon in de lenden iets sterker. 2c Anna Paulowna, een jonge An- na's Bcrtüs, een zware diepe melkkoe, die evenwel iets correcter afgewerkt kon zijn, eig. R. L Waiboer; 3a Maartje 167, een Frans 104. dochter, van Nic. Kaan Kz.; 3b Dirkje 3. een Friesrhe import van H. K. Koster, zeldzaam beste lenden en in de ach Ier stat) d te versmallend, overigens een beste koe in prima conditie. Schotten. Kwaliteit goed. Üe drie toegekende eerste prijzen werden behaald door een drietal van Constantijn Frans 14, eig. Groneman. Constantijn Frans 14 heeft op de keuring wel bewezen goed te hebben gefokt Jammer, dat deze stier te vroegtijdig moest worden opgeruimd. Een tweede prijs werd toegekend aan Maar tje 185, een jonge Atlas, eig. Nié. Kaan Kz., drie derde prijzen, alle drie dochters van Atlas. Groepenkenringl Groepen afstammelin gen van één stier. Intolaal waren er 8 groepen, die ver deeld werden in 5 groepen geheel of groo- tendeels bestaande uit kalveren en 3 groe pen uit oudere dieren. Bij deze laatste keuring wedijverden de stieren Constantijn Frans, pref. le klasse, Constantijn Frans 14 en Atlas (zoon van pref. Frans 104, dus halfbroer van de nref. Const Frans). De collectie van Const. Frans, waarin o.m. het drietal met een eerste prijs lfekroonde twenters, voorts de la en lh prijs oudere koeien, werd zonder moeite eerste. Een collectie prima melk koeien, waarmede Const. Frans bewijst het eerste klasse prefercntschap volkomen waard te zijn. Tweede prijs a werd de groep van Const. Frans 14 (8 stuks) beslaande uit. bekroon de hokkelingen (la, lb, ld) schotten (la, lh, lc) een twenter (lc) en mélkvaars (la). Een groep met prima dieren dus, die het' evenwel tegen dc groep oudere koeien vari Const. Frans door iets mindere uniformi teit en niét die individueele kwaliteit moest afleggen Tweede prijs b werd toege kend aan een zeer groote groep afstamme lingen van Atlas (27 stuks) w.o. als jongsten hokkelingen. Atlas zelf heeft van pas ge boren kalf tot en met de laatste keuring, waarbij hij gepresenteerd werd, in bijeen komsten van fokkers altijd veel stof opge leverd voor onderlinge discussie. Ditzelfde is ook het geval met zijn afstammelingen. De jonge Atlassen vertoonen op zij een sterk gelijnd gezonken type met voldoen de beenwerk. de vaarzen met over bet al gemeen prima melkteekens. Van achter be oordeeld laat de breedte over de geheele bovenbouw veelal iets te wenschen over. Ditzelfde beeld vertoonde' Atlas op jeugdige leeftijd ook. De melkvaarzen beloven zoo wel wat betreft de productie als bet ge halte goed tot zeer goed te worden. De uitslag van de groepen kalveren van Bontjes Frans, Hoover, Jacoba's Plesman, Franco 10, en Emigrant was als volgt: Eer ste prijs Bontjes Frans, een groep van 7 stuks stierkalveren en 6 kuikalveren, een vrij uniforme groep van goed gelijnde ge spierde kalveren, een enkele niet al te breed: 2a. Hoover. een uniforme groep, 10 stuks voor het algemeen wat laat geboren goed gelijnde platte kalveren, maar o.i. voor de Wieringerwaard te fijn en te licht. 2b. Franco 10, een vrij uniforme groep van 6 stuks waaraan één afwijker veel af breuk deed. ruime platte goed gelijnde kal veren. Voor de toekomst stellen wij in de jonge Franco's wel vertrouwen. 3e prijs Jacoba's Plesman 6 stuks (3 stier kalveren, iets minder uniform. Alkmaar, October 1940. De Rijksveeteeltconsulent,

Schager Courant | 1940 | | pagina 5