De geïnundeerde gronden Maisoogst Gevoelige straf voor advertentie-oplichters te Breezand in Nederland Treinverkeer Zaandam- Hoorn gestremd CHURCHILL DOET BEROEP OP FRANKRIJK Besprekingen te Batavia niet afgebroken Het zoutgehalte reeds sterk gedaald Ten gevolge van de gedeeltelijke inun datie van den polder Anna Paulowna tij dens de oorlogsdagen, zijn de bloembollen- velden te Breezand gedurende enkele da- en overstroomd geweest door zeer zout water. Reeds spoedig na, de drooglegging was te zien, dat de te velde staande gewassen ernstige schade hadden geleden, zelfs zoo ernstig, dat het noodig bleek een regeling te treffen voor schadevergoeding. Vanzelf sprekend had deze infiltratie met zout wa ter ook haar invloed op den bodem doen gelden en dat deze invloed geen gunstige was, bewezen wel de vele zoutkristalletjes, die op droge dagen zich aan de oppervlakte der grond afzetten. Om een indruk te verkrijgen omtrent de concentratie van het zout in den bodem en omtrent de uitspoeling ervan, werden om streeks 15 Juli in totaal 14 grondmonsters, verspreid over den geheelen polder Bree zand, genomen, en op Rijkskosten voor on derzoek opgezonden naar het Bedrijfslabo- ratorium voor Grondonderzoek te Gronin gen. Hierbij werden van een bepaalde plek de lagen 05 cm, 515 cm en 1525 cm afzonderlijk onderzocht. Op 22 Juli werden bovendien op het bedrijf Homan en van Oosten monsters genomen op de diepten 05, 515 1525. 2535 en 35—45 cm; hier van werd het zoutgehalte bepaald op het laboratorium der Rijkstuinbouwschool te Hoorn. De resultaten van het onderzoek waren niet verontrustend, over-'t algemeen was het zoutgehalte niet zoo boog als men ver wachtte. Wel kwamen zeer hooge percen tages voor in het laagje 0—5 cm, doch 'daar in werd al het zout wat het verdampings water achterliet, opgehoopt. De lagen 515 cm en dieper, bevatten dan ook minder zout. Afgezien van enkele gevallen, die nog al aan den hoogen kant waren wat het zoutgehalte betreft, waren over 't algemeen de cijfers nergens zoo hoog, dat de toe stand hopeloos genoemd moet worden. In tegendeel was het te verwachten, dat op deze humusarme, zeer goed doorlatende zandgronden bij een regenperiode het over tollige zout vrij snel zou worden afgevoerd. Daarbij was het dan noodzakelijk, dat het water zoo snel mogelijk zou worden afge voerd om niet 't, gevaar te loopen, dat in een drogere periode dit water, wat veel zout meegevoerd had, weer in den grond zou dringen en daar het zout weer zou af geven. Anderzijds was het noodig, dat geduren de een droge periode water werd ingela ten en wel het zoetste water, dat te ver krijgen was. De kwestie werd besproken met den heer Taillie, opzichter van den Anna Pautownapolder, die volledige mede werking toezegde. Het is een gelukkige omstandigheid, dat er gedurende dezen zomer veel regewater is gevallen, waardoor zonder twijfel veel zout moet zijn uitgespoeld. Teneinde een indruk te verkrijgen van deze uitspoeling werd begin September een tweede serie monsters genomen op dezelf de plaatsen en op dezelfde diepten, waar op dit in Juli was geschied. Ware alles normaal verloopen. dan zou de uitslag van dit onderzoek reeds lang bekend moeten zijn, doch doordat onlangs het goederen vervoer tijdelijk werd stilgelegd, konden de monsters niet verzonden worden, met 'het gevolg, dat de analyserapporten nu nog niet in'ons bezit zijn. Niettemin lijkt het ons gemoti veerd te veronderstellen, dat door den sterkeü regenva.1 vocral in de maand Augustus, het zoutgehalte dusdanig is gedaald, dat over 't algemeen geen schade voor de ge wassen behoeft verwacht te wor den. Op 8 Augustus werd door ons een twee de serie monsters genomen op het bedrijf Homan en van Oosten, welke weer op het laboratorium der school werden onder zocht en toen reeds gaven de cijfers al een niet onaanzienlijke daling te zien. Boven dien was blijkens afschriften van analyse rapporten van monsters, door particulie ren opgezonden in het laatst van Augustus, het gehalte aan keukenzout hier en daar reeds gedaald tot een zeer laag percentage of zelfs tot 0°/o. Uit de tot nu toe verkregen resultaten van het onderzoek krijgt men dus den in druk, dat het planten der bollen zonder bezwaar kan plaats vinden, daar het niet waarschijnlijk lijkt, dat het lage zoutge halte, dat thans de bodem zal bevatten, een schadelijken invloed op de ontwikke ling van de gewassen zal uitoefenen. Met valsche beloften op jacht naar klanten. De Amsterdamsche rechtbank heeft gis teren uitspraak gedaan in de strafzaak te gen twee acquisiteurs van Cats' uitgevers Mij., die de bladen „De Joodsche Midden stander" en „Het Algemeen Nederlandsch Politie Weekblad" uitgaf. De beide mannen hadden zich te verantwoorden gehad wegens oplichting, n.1. dat zij door listige kunstgre pen adverteerders hadden bewogen adver- tentiesrontracten af te sluiten. De acquisi teur M. J. hoorde zich tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld en zijn collega H. de G. werd vier maanden gevangenis straf opgelegd. Het O.M. had resp. drie en yijf maanden gevangenisstraf gerequireerd. Bijgaande hoopgevende mede- deeling van het Rijksluinbouw- consulentschap te Hoorn voor de Breezander bollenkiveekers, doet gelukkig het beste voor onze eigen Noorderbollenstreek verwachten. Als deze voorspelling uitkomt en., de prijzen herstellen zich, dan kan nijver Breezand weer opleven. Laat ons hopen! Men moet hierbij evenwel in 't oog hou den, dat ten aanzien van deze kwestie niets met absolute zekerheid kan worden ge zegd, daar omtrent de gevoeligheid van bloembollen voor een teveel aan zouten geen gegevens bekend zijn! Doch vergele ken met de gevoeligheid 'van andere ge wassen b.v. erwten kan men de veronder stelling uitspreken, dat de bolgewassen zonder bezwaar het geringe zoutpercenta- gc, dat blijkens de laatst onderzochte mon sters nogiin den grond voorkomt, zullen kunnen verdragen. Tevens dient men rekening te houden met het feit, dat de zandgrond, waarmee we hi,er te doen hebben in droge tijden zeer gemakkelijk het water weer afgeeft, waar door het zoutgehalte, vooral in de boven ste lagen, weer sterk zal kunnen stijgen. De mogelijkheid bestaat daarom, dat op plaatsen, waar het zout nog niet voldoen de was uitgespoeld, in een drogere pe riode, de concentratie van het bodemvocht zoodanig zal toenemen, dat dit op het ge was een schadelijke invloed zal- kunnen uitoefenen. Voor zoover dit thans te bezien is, zuilen zulke gevallen waarschijnlijk wel tot de uitzonderingen behooren. Daar we hier te doen hebben met een kwestie, waarvan een soortgelijke niet be kend is. is het dus niet mogelijk met ze kerheid voorspellingen betreffende de ko mende groeiperiode te doen en kunnen wij niet andèrs dan veronderstellingen uiten, welke ons aan de hand van het onderzoek het meest waarschijnlijk lijken. Het is daarom vanzelfsprekend, dat de zerzijds met groote interesse het verder verloop zal worden gevolgd. Nederlandsche Roode- Kru's-ambu'ance terug Zware reis uit Frankrijk met met 52 zieke landgenooten. De Nederlandsche Roode Kruis ambu lance naar Frankrijk is dezer dagen na een zware reis rnet 52 ernstige zieke Ne derlanders van haar derden tocht naar het Zuiden van Frankrijk in het vaderland te ruggekeerd. Slecht 9 van deze Nederlanders waren in België woonachtig, de overigen hoorden al len in Nederland zelf thuis. Deze reis was wel de moeilijkste van de drie welke men tot nu toe gemaakt heeft. Vrijwel alle pa- tienten moesten liggend vervoerd worden. Het ligt voor de hand, dat het onderbren gen in hotels van deze 52 zieken en de 10 leden van het ambulance-personeel, de lei ding der ambulance voor groote moeilijk heden plaatste. Men heeft de zieken uit Marseille. Nicc. C.annes, Juan les Pins, Lyon (12 persone'n) enz. gehaald en op den terugweg van Marseille naar Nederland niet minder dan zeven keer moeten over nachten Groute moeilijkheden leverde ook de voeding der patiënten op. De ambulan ce voert levensmiddelen en kookgereed- schap mede voor het' bereiden van warme maaltijden Doch om brood te verkrijgen voor 62 menschen voor 2 maaltijden per dag moet men zich broodkaarten bij de gemeentelijke instanties zien te verschaf fen, wat in Frankrijk geen gemakkelijke taak is. Doch hoe het ook zij. de ambulance heeft zich er dapper doorheen geslagen en haar groote transport zwaar-zieken behouden thuisgebracht. Naar wij vernemen, bestaat bij het ivert. Roode Kruis het voornemen om nog meer tochten door de ambulance te laten maken. 10 000 Kg. per bunder! Gisteren ontvingen we een uitnoodiging van den heer Couwenhove, assistent bij den voorlichtingsdienst, voor kleine boeren, eens 'n kijkje te komen nemen hij den oogst van de door hem geteelde maïs. Deze bezigheid is in ons gewest te ongewoon om niet eeni- ge notitie te verdienen, en zoo slonden wc even later aan het veld, waarin de bruin geworden maïsplanten onder den triesten nevelregen slechts HoIIandsch-horfstachtig konden aandoen, niettegenstaande de exo tische indruk, die dit vreemde gewas toch altijd weet op te wekken. Met vaardige hand werden de kolven ge plukt of men liet ze met een kennersblik, zitten! De kwestie is namelijk, dat als ge volg van de vreemde bestuiving lang niet alle kolven tot wasdom komen. Als een wuivende pluim zaten, eens bo venaan op de stengel de mannelijke bloe men. Die lieten hun stuifmeel vallen, dat op zijn weg naar heneden een der decime- terlange uitloopers der vrouwelijke bloe men moest vinden. Waar dit geschiedde, verdorde de uitlooper en ontstond de maïs korrel. Daar echter, waar de uitloopers nog steeds als blanke draden te voorschijn ko men, weet men te doen te hebben met niet of slechts ten deele bevruchte kolven. Die laat men zitten. Men mqait ze met het stroo Werk ia den N O.-polder vordert Nieuwe vaargeul in gebruik. AMSTERDAM, 23 Oct. Op 24 October 1940 zal de in verband met de uitvoering van den Noordoostelijken polder noodzakelijke omlegging van den scheepvaartweg door het Zwolsche diep naar het IJsselmeer haar beslag krijgen en -de nieuwe langs den Meerdijk van don Noordoostelijken polder gebaggerde geul voor het verkeer worden opengesteld met gelijktijdige sluiting van de route door het Zwolsche diep. De nieuwe geul is tusschen het Zwolsche diep en de uitmonding in het IJsselmeer aan de westzijde ongeveer 16 km lang. De breedte bedrflagt tenminste 70 m bij een diepte van 310 m N.A.P. De geul volgt met uitzondering van het oostelijk 2 km lange, aan het Zwolsche diep aansluitende ge deelte, geheel met tracé van den Meerdijk en wordt bewesten de noordwestelijke punt van het Kam pereiland de zoogenaamde ram- spol, ter voorkoming van opslib- bing en ten behoeve van de veilig heid van de scheepvaart over een lengte van ongeveer 6.5 km door een leidam begrensd. •Het ligt in de bedoeling dezen leidam in 1491 nog met ongeveer 900 m te verlengen en de uitmondinR van de geul in het IJs selmeer nader te beveiligen door den aan leg van een besclienningsdam. dwars op den Meerdijk gericht, waardoor tevens een soede invaart voor den ter plaatse aan Ie leggen overslag- en vluchthaveh wordt ge waarborgd. Het project is tot stand gekomen in zeer vruchtbare samenwerking tusschen den dienst van de Zuiderzeewerken en autori teiten uit de belanghebbende gemeenten, kamers van koophandel en scheepvaart kringen. Zaankanter door den rook gestikt Noodlottig gevolg van een klein brandje. Gistermorgen in alle vroegte ontdekten cenigc voorbijgangers een begin van brand ih een galanieriezaak in de Bootenmakers- straat te Zaandam. De er tegenover geves tigde blokpost van den luchtbeschermings dienst, die gewaarschuwd werd, greep on middellijk in door een slang op de water leiding te koppelen en waarschuwde tevens de brandweer. Vier kringen rukten uit, zoo dat men het brandje zeer kort na de ont dekking onder de knie had. Reeds tijdens de blusschingswerkzaamhcdcn had. het den omstanders bevreemd, dat de bewoner, de ongeveer 45-jarige J. Dekker, zich niet ver toonde. Toen men eindelijk door den zwa- reu rook heen tot de slaapkamer van den alleen wonenden man, was doorgedrongen, vond men hem bewusteloos op bed. Een ontboden geneesheer kon naderhand, loon men nog geprobeerd had door kunstmatige ademhaling <le levensgeesten op te wekken, slechts den dood constateeren. Vermoedelijk had liet brandje reeds den geheelen nacht gesmeuld, zoodal de man slapende dén ver stikkingsdood heeft gevonden. Ernstig ongeval bij Oosthuizen. Tengevolge van den mist is op den onbe- wuakten overweg nabij Ooslhuizen (N.1T.) een ernstig ongeluk gebeurd, dat echter ge lukkig geen menschënlevens heeft geëisclit. Een auto, welke geladen was niet aard appelen en uien en bestuurd werd door den eigenaar, den heer Bloemendaal uit Andijk, werd. Dinsdag op dezen overweg gegrepen door*dcn sneltrein EnkhuizenAmsterdam, die om ongeveer kwart voor één Oosthuïzon passeert. Een geweldige slag weerklonk. Do auto werd door dë locomotief opgenomen en geheel vernield aan dc spoorlijn neergo- smakt. Het bleek, dat de heer Bloemendaal en diens metgezel het levend eraf hadden en ze komen aanstonds als veevoer met het stroo toch nog tot hun recht. Bij zakken vol stonden er de kolven, die aanstonds worden gedroogd om dan te wor den gedorsebt en vermalen. Vooral op onze zandgronden kan dc maïs een zeer behoorlijke opbrengst leve ren. Op de klei gaat het minder goed, daar worden de planten niet rijp. Wat overigens op het zand ook hechts op het nippertje geschied. „En hoeveel teelt U nu per bunder?" was natuurlijk een van .onze eerste vragen. De opbrengst was vreemd hoog, ongeveer 10.000 Kg. maïs. buiten de circa 15-000 Kg. stroo. Maar die maïs moet nog worden gedroogd. En bij dit drogen gaat ongeveer de helft vaij het gewicht verloren. Waarhij men moet bedenken, dat een maïskorerl. anders dan bij onze inheemschc graansoor ten, op een bodem is ingeplant. En vooral deze laatste maakt een groot deel van het gewicht van 10.000 Kg. uit. Intusschen neemt de productie van maïs in Nederland steeds toe. Vooral in het Oos ten van Nederland, waar meer aan var kenshouderij wordt gedaan dan in onze ge westen, begint men zich er op toe te leggen. Omtrent de aanbouw in ons land verkregen we de volgende cijfers: 1936 272 H.A. 1937 782 H.A. 1938 887 H.A. 1939 1053 H.A. 1940 ca. 1755 H.A. Deze cijfers omvatten niet de verbouw van dc zoogenaamde paardentandmaïs, dio als. groenvoer wordt gemaaid. Wat de opbrengsten van de verschillen de graangewassen betreft, kunnen de vol gende gegevens dienen: 1 H.A. levert op goede grond ongeveer: gebracht. De bestuurder had een lichte her senschudding, zijn metgezel had ander let sel bekomen, doch dr. Reurink uit Oost huizen, die de eerste hulp verleende, zag hun toestand niet ernstig in. Door de hotsing liep de locomotief uit de rails en kwam ongeveer 500 meter verder tot stilstand kort voor een bruggetje. Het treinverkeer ZaandamHoorn was totaal gestremd, zegt. de N.R.Ct. De passa giers, die in den trein zaten, werden opge haald door een anderen trein, zij moesten hun reis via Hoorn en Alkmaar naar Am sterdam voortzetten. Een opruimingsploeg \an de Nederlandsche spoorwegen is ter stond aan het werk gegaan om de machi ne in de rails te brengen. Het mag Engeland geen hinder palen in den weg leggen, EEN HOON VOOR DE FRANSCHEN, ZEGT BERLIJN. De Britsche minister-president. Winston Churchill, heelt Maandagavond voor de Engelsche radio een redevoering uitge sproken, welke hij betitelde als „een be roep op Frankrijk", deelt het A.N.P. mede. Volgens de Frankfurter Zeitung heeft Churchill hierin o.a. het volgende gezegd: Meer dan dertig jaar sia ik aan de zijde van Frankrijk en onder den Duitschenboin menhagel staat Engeland trouw jegens alle volkeren voor welker rechtvaardige zaak het het zwaard getrokken heeft. Wan neer vrienden met elkander in meoilijkhe- den geraken, omdat zij aangevallen en door den vijand van elkaar gescheiden wor den, moeten zij op hun hoede zijn, opdat zij niet met elkaar in twist geraken. Ver voleens poogde Churchill de Franschen bang te maken ton aanzien van de bedoe lingen van Duitschland en Italië en hun een toekomst van geestelijke 'slavernij te voorspellen, indien zij niet bereid zouden zijn rouwmoedig weer hun steun te geven aan Groot-Brittannië. dat weliswaar thans zware dagen beleeft, maar in 1941 naar hij beweerde de heerschappij in de lucht en op zee zal bezitten. Wat wij Engel- schen. aldus Churchill. van Franschen, in deze bange dagen verlongen, nu wij voor een. overwinning vechten welke wij redelijkerwijze met u zullen deelen, is dat al kunt ee ons nu niet helpen gij ons geen hinderpalen voor de overwinning in den weg legt. Voorts beweerde de minister president nog, dat Engeland uitsluitend vecht voor de Europeesche bevrijding van liet nationaal-socialisme en dat Groot-Brit tannië geen enkel land ccnige eischenslelt Daarom moeten de Franschen ook niet gelooven, dat de Engelschen de Franschc vloot en de koloniën in bezit willen nemen PERCOMMMENTAREN. „Een hoon voor Frankrijk". De rede wordt in de Duitsche pers slechts kort vermeld, en als een hoon voor Frank rijk gekenmerkt. Er ligt een ongewone brutaliteit in het feit. merkt de Lokal Anzeiger op, dat En geland het door hem bedrogen, bestolen en vertrapte Frankrijk tot een hul(pverleening probeert op te wekken, welke voor Frank rijk tot de verschrikkelijkste gevolgen zou moeten leiden. Zoo volledig is Engeland aan het eind van zijn politieke en militaire middelen, vervolgt hef Duitsche orgaan, dat het zelfs van het overwonnen Frankrijk nog een bijdrage voor zich zelf verwacht. Voor el- kon Fransrhman moet een dergelijke cyni sche p.isch werken als een bloedige hoon. De waanzin van Engeland schijnt zoover te gaan. zoo verklaart mep té Berlijn, dat bet meent ook bij anderen eeen normaal (•enken en aanvoelen en geen normalen zin voor de werkelijkheid meer te mogen veronderstellen. De ontvangst te Vichy. Uit Vichv wordt gemeld: In kringen van het ministerie van bui- lenlandsche zaken is men ten aanzien van dc redevoering van Churchill welke tot Frankrijk gericht was van meening, dat aan rogge 3.000 kg. korrel en 5.000 kg. stroo aan haver 3.000 kg. korrel en 4.000 kg. stroo aan maïs 4.000 kg. korrel en 15.000 kg. stroo De prijzen bedragen op dit oogenblik per 100 kg. ongeveer: rogge f 10.50 haver f 8 maïs f 10. Voor wat liet stroo betreft, werd ons mee gedeeld,, dat het maï'sstroo ongeveer 1*4 maal de waarde had van ander stroo, ge baseerd op zetmeehvaarde. Het heeft ech ter het nadeel, dat het gehakscld moet wor den. Bij voorkeur wordt het ingekuild met bietenblad of gras, omdat de dieren het liever vreten gemengd met ander voer. Het allergrootste bezwaar wordt intus schen geleverd door dc sterke broei, die zich bij optassen voordoet. Het vochtige kli maat van ons land is hiervan natuurlijk de oorzaak. Wat de samenstelling van het maïsstroo betreft, kunnen we de volgende analyse ge ven: water circa 14% droge stof circa 80% en wel 35% ruwe celstof 3.4% asch 43.6% zetmeelachtige en achtige stoffen 4% stikstofhoudende be- standdeelen Gerstestroo geeft ongeveer dezelfde analy se, doch heeft ca. 7% minder zetmeel. Alles bijeen genomen schijnt de verbouw van maïs, vooral bij den tegenwoordigen hoogen prijs, goede perspectieven te bieden. Voor ons gewest, waar men met het oog op de melkproductie van het vee vooral let op eiwitgehalte, zal de maïs nimmer in alle behoeften kunnen voorzien. Duitsch weermachtbericht Stroom van bommen mindert niet ELKE DAS NIEUWE TREF FERS OP LONDEN. Het opperbevel van de weermacht maakt békend: Lichte formaties gevechtsvliegtuigen heb ben overdag Londen en andere voor de oor- lpgvóering belangrijke doelen succesVol met bommen bestookt. Bij het invallen van de duisternis zetten zware formaties de vergel- dingsaanvallcn op de Britsche hoofdstad en op de centra der Engelsche wapenindustrie voort. Aan heide zijden van de Theems ont stonden nieuwe branden. In Covcntry en Birmingham kregen voor de oorlogvoering belangrijke bedrijven zware treffers. Vijandelijke vluchten naar Duitschland vonden gisleren niet plaats. Majoor Moei- ders schoot, zooals reeds gemeld, in een luchtgevecht tegen vijandelijke jagers, di? grooter in aanial waren,.zijn 49en, 50en ei? 3!en tegenstander neer. Twee Duitsche toe stellen worden vermist. Ifaliaansch weermachtbericht VOORTDURFNDE ACTIE IN DE LUCHT In zijn weermachtsbericht nr. 138 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: In Noord Afrika deden vijandelijke vlieg tuigen aanvallen op oh ze troepen tusschen Solloem en Sidi el Barrani. Een persoon werd gedood. Eenige personen werden ge wond. In de streek van Boeg. heeft, een van onze jagers na een aanval twee vijandelijke bommenwerpers van het type Wellington op de vlucht gejaagd. Een ander vliegtuig! werd ernstig getroffen en is waarschijnlijk omlaag gestort. Onze luchtmacht bombar deerde de vlootbasis van Port Said. Het bombardement op de -vlootbasis van Alexan- drië waarvan melding is gemaakt in het weermachtsbericht van gisteren duurde fwee uren en veroorzaakte hevige ontplof fingen en zware branden in de havcnopslag- plaatsen. Al onze vliegtuigen zijn terugge keerd. In Oost Afrika rieden onze vliegtuigen een aanval op hel vliegveld van Boera aan de Tana rivier. Zij bombardeerden en bescho ten de henzinc-reservoirs en het afweerge schut. De vijandelijke luchtmacht ondernam zonder ecnig succes aanvallen op Boergavo en op het vliegveld van Asrnara en Goera. de verklaring van den .Britschen minister president. geen aanleiding eeeft om hierop van Fransche zijde op eenige wijze te re- ageeren. In deze kringen verklaart men, dat een rcchtstreeksch beroep van een buitenland- sclien staatsman aan een vreemd volk geen correct optreden is. Voorts wijst men er op, dat maarschalk Pétain reeds in een van zijn vroegere, redevoeringen dergelijke BriL sche inmengingspogingen in Fransche aan gelegenheden van de hand heeft gewezen. Wat den inhoud van de rede zelf betreft, betoogt men hier. dat zoo iets van Churchill wel verwacht kan worden. Men geeft er in de genoemde kringen de voorkeur aan te gen de rede niet te polenniseeren. te meer daar de Fransche pers tot. dusver geen ver lof gekregen heeft van deze radiorede melding te maken. Geen overeenstemming over de petroleumkwesties. Onderhande lingen worden hervat. Yakosjiro Soema, de woordvoerder van'het Japansche departement van buitenlandsche zaken, heeft tegengesproken, dat de bespre kingen in Batavia zouden zijn afgebroken! Soema voegde hier onmiddellijk aan toe, dat de delegaties van Japan en Ned. Indïé geen overeenstemming hadden bereikt in zake Japansche aankoopen van Ned. Indi sche petroleum. De onderhandelingen, zoo verklaar de de woordvoerder, hebben een zeer vlot verloop en de besprekingen te Batavia worden voortgezet niet ver scheidene vraagstukken als onder werp, o.a. de petroleumkwestie. Ook onthulde Soema, dat Isjimio Koba- jasji, de Japansche minister van handel en industrie, die de leider is van de Japansche delegatie te Bata- via en thans weer op reis is naar Tokio, voornemens is na zijn bezoek aan Tokio naar Nederlandsch Indië terug te kecren. Op een vraag inzake een persbericht uit Londen volgens hetwelk de Britsche regee ring een contract met Nederlandsch Indie zou gesloten hebben voor de uitsluitende aankoopen van vliegtuigbenzine, antwoord de de woordvoerder: „Wij weten daar niets van." Hij verwees evenwel naar een bericht uit.Batavia, dat een tegenspraak op.de Lon* densche bewering door een Ned. Indische regeeringsambtenaar bevatte. Op een andere vraag, of de Japansche delegatie te Batavia met Nederlandsche firma's onderhandelt, antwoordde de woordvoerder, dat de onder handelingen gevoerd worden met de Neder landsch Tndische regeering, maar dat soms de Nederlandsche. petroleumfirma's gcraad- nleegd worden. Sooma gaf toe, dat bi.i pers- telegrammen gezien had, waarin beweerd wordt, dat Èngelsch-Amerikaansche petrO- leumhelangen aan de onderhandelingen te Batavia hindernissen in den weg leggen. Hij weigerde evenwel hierop in te gaan.

Schager Courant | 1940 | | pagina 6