De Mascotte N1PPER EN PELLE Radioprogramma Voor de vrouw WE SPAREN PUNTEN EN MAKEN OUD TOT NIEUW. De oude zomermantel, die onmogelijk meer als zoodanig dienst kan doen, zal zich ongetwijfeld nog leenen om vermaakt te worden tot herfstjapon, die zelfs nog in den winter gedragen kan worden. Indien de stof nog goed genoeg is, maker we er een japon van. zooals rechts aangegeven is.- De ruimte boven de taille is verdeeld over smalle oprijgjes, die aan den binnenkant gestikt zijn, terwijl de sluiting over de ge- heele lengte van het voorpand plaats vindt. Vlot kleeden de zakjes, die op den rok ge stikt zijn, waaruit een coquet zakdoekje te zien komt. Heeft men niet voldoende materiaal, dan kan men een fantasiestof of fluweel als middelgedeelte aanbrengen (midden), ter wijl de schets links een zeer afkleedend model te zien geeft, dat zich bijzonder goed leent voor gezette dames. AARDIG JAKJE voor koude dagen De bolero, die bedoeld is voor een vijf jarig meisje kan gemakkelijk uit een of ander effen wollen lapje gemaakt worden, aangezien het stofverbruik uiterst gering is. Ook fluweel kan dienst doen en zal, ver sierd met kleine kransjes ongetwijfeld een geslaagd geheel bieden. Aan de hand van het knipoverzicht maakt men het patroon eerst van papier en vergewischt men zich of de bolero past. Naden aanknippen. Fig. 1 is voorpand en Feuilleton Door H* de Vere Stacpoole 34 Maya keek aandachtig toe terwijl de man nen bezig waren. Cray was een weinig ge ïrriteerd. Alles bij elkaar genomen verlangde bij vurig naar het einde van het avontuur. Hij had een hartgrondigen afkeer van slink- sche streken en het steeds weer om den tuin leiden van, de douanen hinderde hem gewel dig. Gode zij dank is dit de laatste keer dat vrij die verduivelde dingen inpakken, zei H toen de tasch gesloten was. Wat gaan we nu doen -r- Chang, antwoordde Malora kort. Ja. maar wanneer gaan we naar hem toe? Vandaag al of... Ik begrijp wat je bedoelt, antwoordde Malora. Je denkt misschien dat hij Kong's advies nog niet heeft ontvangen. Waarschijn lijk ligt er een brief- voor hem in een der biailzakken van de „Delft", maar het is, zoo als ik reeds zei, even waarschijnlijk dat hij reeds een telegram ontvangen heeft. Ik ver moed, dat die Kong dit zaakje belangrijk ge noeg vindt voor een telegram. Welnu laten we dan in vredesnaam niet langer wachten en direct naar hem toegaan, riep Cray. t- Goed. Ik ben er even gebrand op als jy om zoo vlug mogelijk de zaak af te doen. Men is nooit zeker van een zaak, zoolang het contract nog niet is geteekend. of de cheque nog niet is geïnd, zei Malora. Denk je, dat die kerel ons een cheque zal geven als hij zakeft met ons doet? Dat weet ik niet, maar dat doet er minder toe. Kong's firma staat te hoog om gemeene streken uit te halen. Maar ik moet me al erg vergissen als we niet met bank noten betaald worden, dat is het veiligste voor hem en het eenvoudigste. Nu, als je gereed bent, moesten wy maar gaan. Ofschoon zij eenmaal besloten hadden de juweelen voor vijfentwintig duizend pond te verkoopen, was het toch met een gevoel van Er wordt hulp Ingeroepen. 1. Wy kunnen hem niet hel pen. W(j moeten een dokter laten komen. 2. Nu zul je eens zien, hoe de wonderdokters komen aan lopen. Vlug uitrukken! 1. S.O.S.! S.O.S.! 2. De chirurg komt met grote haast aanrennen met ge heimzinnige instrumenten by zich. 3. De dokter komt er aan met de handen vol heilzan e die ren; arme weerloze patiënt. wordt tweemaal geknipt, terwijl de rug in het midden langs de vouw der stof wordt celeizd. Het kruissteekoatroon wordt over stramien eewerkt. waarvan drie kruisjes 1 c.M. breed zijn en dat men op de voor- oanden rijgt De lichte en donkere kruisjes op het voorbeeld geven drie K-leuren zijde aan. die men in overeenstemming met het materiaal kiest Oo zwart finweel vormen b.v. frisch rood. SDrekend geel en licht groen een geschikte combinatie. Aardig staat het. om. indien de bolero op een ef fen jurk gedragen wordt, deze garneering boven den zoom te herhalen. Nadat de versiering gereed is wcrer zij- en schoudprnaden verbonden en werkt men de zijnaden en omtrek af. Aanbeveling verdient het evenwel om de bolero te voe ren en in dit geval wordt deze langs den omtrek en langs de armsgaten met onzicht bare steekjes op de stof genaaid. Practische voorwerpen UIT EEN GUMMIMANTEL. Oude gummi-regenmantels kunnen nog dienst doen om er verschillende dingen uit te maken, die inderdaad nog zeer bruik baar zijn. We noemen o.a. een boodschap- pentasch, een sponzenzakje. een houder voor toiletartikelen, schorten voor kinde ren, een regenkapje en nog allerlei andere practische gebruiksartikelen. Vergeten we dan ook niet een cape-tje te noemen met recht opstaand kraagje, dat practische diensten bewijst bij het haarwasschen en voorkomt, dat men al te nat wordt. De gummistof wordt eerst met water en zeep schoongemaakt, daarna knipt men er de gewenschte artikelen van en plakt of stikt deze in elkander. De eerste methode verdient de meeste aanbeveling en hiervoor kan men tubes lijm, o.a. in huishoudelijke winkels en bij drogisten, koopen. De ge bruiksaanwijzing. die op de meeste tubes aangegeven is, dient precies gevolgd te worden. Gehaakte schouderkraag uit een ouden jumper gehaakt. Een afgedragen jumper wordt uitgetrok ken, over een plankje gewonden, op ver schillende plaatsen bindt men de wol bij een en slaat de aldus verkregen streng door een sopje, enkele malen naspoelen en met een kleine verzwaring aan het onder gedeelte buiten de zon te drogen hangen Deze wol. werkt als nieuw op. Men begint aan den halskant met 140 steken op te zetten en haakt in de zesde steek een stokje daarna op ieder der vier volgende lossen een stokje, daarna x twee lossen een stokje in de tweede losse x her halen. totdat men in totaal 23 groepen van stokjes heeft Op deze wijze haakt men zes tóeren, zoodat stokjes en lossen precies bo ven elkander komen. Iedere zevende toer vermeerdert men het aantal lossen met 1 st. totdat men zes lossen tussche-» de groep jes stokjes heeft. In de 4e, 8e en 12e toer vermeerdert men het aantal stokjes en ver volgens iedere derde toer door in het mid den van iedere groep op een stokje der voorg. toer twee stokjes te haken Na veer tig toeren heeft men de gewenschte breed te bereikt. Nu wordt een lanfe reep vasten gehaakt (pl.m. 1 90 M.) over 8 opzetsteken. Een deel hiervan dient als opstaand kraag je en wordt met de cape verbonden, de rest is bedoeld om de cape dicht te strikken. Zeemlappen blijven soepel, indien zij na het gebruik steeds in een zout wateroplos sing worden uitgewasschen. Schroeivlekken in katoen, wol en linnen behandelt men met een oplossing van 50 gram chloorkalk op vijf kopjes water. De plekken worden met deze gezeefde oplossing ingewreven en nagespoeld met koud water. Schroeivlekken in zijde wor den indien het weefsel niet aangetast is bestreken met een dik papje van dub- belkoolzure soda en water; men laat dit opdrogen en borstelt het later mpt een zachte borstel af. VRIJDAG 25 OCTOBER 1940. Jaarsveld, 414,4 m. NCRV-UBzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.35 GramofoonmuzieK. 9.30 Viooi, piano en gramofoonmuziek. 10.10 Orgelconcert (opn.). 10.3O Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.25 Rotterdams Pianokwartet en gramofoon muziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.30 Cèlesta-ensemble en gramofoonmuziek. 3.00 Vrouwenhalfuurtje. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing. 4.30 Gramofoonmuziek. 4.40 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Orgelconcert en gramofoonmuziek. 6.30 VPRO: Gesprekken met luisteraars. 6.45 Actuele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 Berichten. leedwezen, dat Cray de tasch opnam. Vijf entwintig duizend pond was niet een tiende van hetgeen de sieraden in werkelijkheid waard waren. Al die schittering, die kleuren pracht, die zeldzame melkwitte parels, zou den worden ingeruild voor vijfentwintig dui zend pond, waarvan slechts de helft zijn eigendom zou worden. De gedachte daaraan was afschuwelijk, Misschien zouden zij, wanneer zij er den tijd voor namen, een hoogere.. prijs hebben kunnen bedingen, maar zy zouden tenslotte ook nog de kans hebben kunnen loopen alle- te verlie zen, wanneer de autoriteiten de lucht er van hadden gekregen, dat zij een gevonden schat niet hadden aangegeven. Het was dus maar beter tevreden te zijn met hetgeen zij thans konden krijgen. HOOFDSTUK XL. Het huis van Chang Lo Sen. Van alle steden der aarde is Canton wel de meest geheimzinnige, meest slechte en daar door meest vreeselijke stad. De werkelijke naam is Kuang-chow-foo, welke gemakshalve door de Europeanen in Canton is omgedoopt Noordelijk wordt de stad begrensd door berg- en heuvelland, zuidelijk is alles vlak. De stad is geheel omsloten door een meer dan zeven mijlen langen en dertig voet hoogen roodsteenen muur. In het zuidelijk gedeelte loopt die muur parallel met de rivier, in het Noorden kronkelt hij zich tusschen de heuvels door. Het noordelijke deel va,n de stad ligt wel een honderd voet hooger danhet zuide lijke. Verder verdeelt een lagere warde stad van het Oosten naar het Westen in tweeën en van die twee gedeelten is het noordelijkste en grootste, de Oude Stad. het andere de Nieuwe. Slechts vier poorten in dien muur geven ver binding tusschen de oude en de nieuwe stad. Het ergste in deze stad zijn de straten. Deze zijn zoo nauw, dat het niet mogelijk is er met auto's of rijtuigen door te rijden. Ze zijn hoog stens acht voet breed en doordat de huizen tamelijk hoog zijn en zeer dicht bij elkaar zijn gebouwd, zijn deze straatjes, sloppen zou men beter kunnen zeggen, zelfs op uren, dat de zon hoog aan den hemel staat, steeds in een halve duisternis gehuld. 'Deze zoogenaamde straten zijn mijlen lang, de huizen hebben geen nummers en meestal staat er ook geen naam vermeld op de deur posten, of de ramen van de winkels. Wanneer iemand hier verdwaald raakt, is/ hij voorgoed verloren. Cray informeerde bij den hotelportier hoe zy op de gemakkelijkste manier de straat van de Openhartige Pagode, waarin Chang Lo Son woonde, zouden kunnen bereiken. De portier kende Chang bij naam. Deze was handelaar in kunstvoorwerpen en er werd vaak naar hem gevraagd door de gasten van het hotel. Hij raadde aan een riksja en een gids te nemen. Kunnen we niet loopen? vroeg Cray O, zeker. Wanneer u er niet tegenop ziet over keien en door modder te loopen, wil ik u wel een gids zenden die u den weg wyst. De gids kwam en zrj gingen op weg. De Chinees, die voor hen uitliep, sprak aan één stuk door in een taaltje, waaruit zij niet wijs konden worden. Het had veel van gebroken Engelsch en Fransch, maar wat de man zei, wees niet bepaald op intelligentie. Doch hij wees hun den weg en daar yva.3 het hun om te doen. Na een wandeling door de Nieuwe Stad stonden zy al spoedig voor een der poor ten in den muur, welke toegang gaf tot de Oude Stad. Norman Cray vergat de juweelen, welke hij. in de actetasch onder zijn arm droeg, bij alles wat hij hier te zien kreeg. Hij had nooit veel op gehad met Chineezen. doch dit was steeds een onbewuste antipathie geweest tegen de menschen zelf. Wat hij thans zag deed niet alleen die antiepathie grooter worden, maar deed hem tevens wal gen van hun levenswijze. De straat waar zij door liepen was een winkelstraat, maar het had er veel van of in Canton alleen eetwaren- winkels bestonden. Zoo was het tenminste in die straat; huis aan huis een winkeltje met uitgestalde eetwaren! Zoo vreemdsoortig, zoo onsmakelijk, dat het gezicht er van Cray deed walgen. Er was een vischwinkel, waai in vi trines allerhande bruine, gele en roode mon stertjes rondzwommen, wachtend op den een of anderen kooper, die hem voor zijn maal ge reed zou maken. Even verder een winkeltje, waar gedroogde honden achter het raam hin gen en zoo ging het door. Cray trok Maya's arm door de zijne en hield haar dicht tegen zich aan. Het was ver bazend moeilyk loopen over de keien en over al op straat lag afval van visch en andere levensmiddelen. Telkens liepen haastige koe lies, balen of manden op hun schouders dra gend, tegen hen aan en de jonge man was blij toen de gids hen eindelijk een andere straat in bracht, waar hij al spoedig voor een huis stilhield, dat Chang's huis bleek te zijn. Het huis was op zichzelf een curiositeit. Er was geen raam waarachter de koopwaar was uitgestald. Men zag een breede open ruimte, welke des nachts was afgesloten met een zwaar, gelakt ijzeren rolluik; overdag be schutte slechts een rotan scherm den winkel zoo noodig tegen den regen. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.40 Causerie „Nu de brandstof schaars is", 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Causerie „Natuuren genade". 8.30 Bel Canto. Hierna: Schriftlezing. 9.009.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Kootw\jk, 1875 m. V ARA-Uitzending. 7.00 Berichten (Duits). 7.15 Berichten (Engels). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek. 9 1 Berichten (Duits). 9.15 Gramofoonmuziek. 10.15 Esmeralda. 11.0C Gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (Engels). 11.30 Pianovoordracht. 12.00 Berichten. 12.30 Berichten (Duits) 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Or elspel en zang. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Berichten (Duits). 2.15 Gramofoonmuziea. 3.30 Eerichten (Engels). 3.45 Esmeraida en solist. 4.30 Orgelspel. 5.00 Berichten (Duits). 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.55 Reportage. 6.15 Berichten (Engels). "6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 Berichten. 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 Gramofoonmuziek. 7.3f Berichten (Engels). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 3erichten (Duits). S.lo Nieuwsberichten ANP. 8.25 Gramofoonmuziek. 3 30 Berichten (Engels). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.009.15 Nierwsberic/ fen ANP, sluiting. Wanneer men naar binnen keek, zag men langs de wanden allerlei curiositeiten uitge stald. Er waren Japansch Miochin bronzen, bewerkte wapens en natuurlijk de overbeken de schildpadden kistjes. Groote, felgekleurde Chineesche vazen, eetj paar Perzische bid kleedjes, ebbenhouten met ivoor ingelegde ta feltjes, dat alles vond men uitgestald in Chang's curiositeiten- winkel. Toen zij binnen kwamen, trad een van de in den winkel aanwezige bedienden op hen toe en verdween nadat Malora hem had ver teld, dat zij zijn meester persoonlijk wensch- ten te spreken. Zeg hem, dat wij door Mr. Kong To Jen uit Sandabar zijn adres te we ten zijn gekomen, zei Malora tot den man. terwijl hij tegelijkertijd den gids wat geld gaf en hem hierna wegzond. Waarom laat je den gids niet wachten? vroeg Cray verwonderd. We weten nu den weg. het lijkt me pret tiger om zonder dien wauwelenden kerel te- rug te gaan, antwoordde Malora. Dat wel, maar het zal toch niet erg ge- makkelyk zijn den weg terug te vinden in deze vreeselijke stad. Ik voel me hier als ver loren, nu die kerel ons niet meer naar die Nieuwe Stad terug brengt. Dat komt best in orde. Ik heb goed uit gekeken en trouwens, ik ken Canton. Ik ben er meerdere malen geweest, m <et je weten. Terwijl hij sprak, werd door een lange, gele hand een rieten gordijn opzij geschoven en kwgm een magere, oude Chinees te voor schijn die de 3 bezoekers den een na den an der met zijn spleetoogjes begluurde. - Bent u Chang Lo Sen vroeg Malora, op den ouden man toetredend. Wij komen van Sandabar Wilt u in mijn kantoor komen? viel de oude hem in de rede en terwijl hij uïtnoo- digend het gordijn opzij schoof, liet hij hen langs zich heen door de deuropening gaan U komt van Kong To Jen. Dat is goed. fetl uriend van mij' - zei de Chinees. Hij liet hen in een vertrek, waar de kost- „ar® curiositeiten van zijn zaak waren uitge- stukkp?ier VOTl ,me" werkeIi.l'k waardevolle stukken, zooals kruiken uit de Kang He- Jaar°P prachti?e fi?uren en bloemen waren. Familie Verte vazen, jade- mSS368 van konden en draken uit de Ming- aïhhoL-4 prachtiS gesneden sigarettendoozen, aschbakjes en luciferdoozen. Er stonden eenige gemakkelijke, Europeesche stoelen, be- ®nGnmd Voor de ^ter gesitueerde bezoekers van Chang. meestal bestaande uit rijke Ame rikanen en Europeesche kunstverzamelaars. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 7