Op pratende meoschen ingereden Teveel kolen afgeleverd Nadert peulvrachten- vraagstuk haar oplossing? GROOTE BRAND TE WESTZAAN Haar kind verwaarloosd Linnen blijft op punten Ook in Nederland „WINTERHULP" Bij zijn buurvrouw op bezoek Regenimpressie op een dag vol herfsttinten in October (Foto Weltbild) Doodelijk ongeval te Dongen, Gistermiddag is de 52-jarige echtgenoot®! van den heer S. van A. te Dongen door een vrachtauto overreden en gedood. De vrouw stond inet haar man en enkele familiele den te praten, toen de chauffeur van een passeerende vrachtauto de macht over het stuur verloor en recht op de pratende men- schen inreed. Het slachtoffer kwam onder de zware wielen terecht en werd ernstig gewond Korten tijd later is zij aan de op- geloopen kwetsuren overleden. De auto schoot door en kwam tegen een huis terecht, waarvan de voorpui ernstig werd beschadigd. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Kolenhandelaar krijgt flinke boete. Een 39-jarige koopman te Leeuwarden I had in Juli en Augustus zonder toestem ming van den directeur van het Rijks- kolenhureau, aan verschillende inwoners van de Friesche hoofdstad meer kolen af geleverd, dan waar zij recht op hadden. Bovendien had hij anthraciet verkochtI voor een hoogeren prijs, dan op 9 Mei eold.' Dp eisch van den officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwarden, waarvoor, de man zich moest verantwoorden, was drie maanden 'hechtenis. Met vonnis luidde f300 boete of 60 dagen hechtenis, wegens over treding der brandstoffenheschikking en ont slag van rechtsvervolging ter zake van prijsopdrijving. Urgentieprogramma gereed. Binnenkort gedachtenwisseling. Dank zij enkele subsidies, waaronder ge noemd mogen worden die van het centraal bureau, van den bond van vereen i gin gen van zaadhandelaren, het bonds-keuringsin- stituut. van zaaizaden en van het Neder- landsch Landbouw Comité, kon Dr. C. van Dillewijn zij het ook voorloopig en tijde lijk te werk worden gesteld aan het op stellen van een rapport over de peulvrucht tencultuür in Nederland in al haar geledin gen, met de bedoeling dit rapport te laten dienen als basis voor het opstellen van een urgentieprogramma. Dit urgentieprogramma is thans gereed en binnenkort zal een vergadering worden ge houden, waarin van gedachten zal worden gewisseld over dit programma, dus feitelijk over het peulvruchtenvraagstuk in zijn ge* heelen omvang. Van tevoren zal het .urgen tieprogramma bekend worden gemaakt. De dood in donker VELE SLACHTOFFERS VAN DE DUISTERNIS. Te Meppel zijn in de diepe duisternis, Dinsdagavond niet minder dan zes personen te water geraakt. In vijf gevallen konden de drenkelingen behouden op het <:lroe« gebracht worden. De 39-jarige ongehuwde schoenmaker Paasman, die naast de brup aan de Meppelersluis te water liep, werd evenwel in bewusteloozen toestand opge haald. Men slaagde er niet in de levens geesten op te wekken. Toen Dinsdagavond elf uur de kleernia ker Verpoorte uit Bergentheim nog nio in zijn kosthuis was teruggekeerd, werdui zijn huisgenooten ongerust en waarschuw den de politie. Deze stelde aanstonds een onderzoek ii en slaagde er na eenigen tijd in het lijl van den man uit het Overijsselsche kanaa op te halen, in de nabijheid van de won in van zijn patroon. V. had om negen uur di woning verlaten. Men neemt aan, dat hl door de duisternis misleid te water is g« raakt en verdronken. Te Leiden is Dinsdagavond de 56-jarig J. A. de K. in het donker van de trap va1 zijn woning in de Magdalcna Moonsstraa gevallen, waardoor een schedelbasisfrat tuur bekwam. De eerste hulpdienst vervoei de het slachtoffer naar het academisc ziekenhuis, waar hij in den loop van de nacht aan de bekomen verwondingen i overleden. Timmerfabriek in de aach ge legd. De Staatscourant van gistertvond be vatte een beschikking van den secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij.waarbij is bepaald, dat uit het landhouw-crisisfonds door be middeling van de Nederlandsche Visscherijeentrale steun zal worden verleend aan reeders, onder voor waarden en krachtens regelen, in die beschikking vastgesteld. Onder reeders worden hier verstaan zij, die als georganiseerden zijn aangeslo ten bij de Centrale en als zoodanig toegelaten tot de groep „eigenaars en/of gebruikers van zee- en kust- visschersvaartuigcn" en/of tot de groep „reeders van haringdrijfnet- visschersvaartuigen". De aan de reeders uit te keeren steun mag uitsluitend worden aangewend voor de be strijding van de door de centrale nader te bepalen kosien, dienende om bet reederij- bedrijf in stand te houden. Het bedrag van de steunuitkcering wordt voor eiken reeder afzonderlijk door de centrale vastgesteld. Hierbij wordt o.a. rekening gehouden met het aantal en het type van de visschers- vaartuigen, welke den betrokken reeder ter beschikking staan, met de normale kosten van onderhoud van vaartuigen en overige bedrijfsoutillage voor zoover het. de on derhoudskosten van vaartuigen betreft, met inachtneming van de door de scheepvaart inspectie te stellen normen, met den aard en omvang der overige bedrijfslasten, zoo wel van personeel en als van materieelen aard en voorts met eventueéle den reeders uit anderen hoofde verleende tegemoetkomin D« afsluiting van het Zwolschediep als onderdeel van de werkzaamheden voor den Noord Oostpolder is aangevangen. Geleidelijk groeien de dijkstukken door het opspuiten van zand (Foto Pax-Holland) Gisteravond om kwart voor elf ontdekte een der leden van den luchtbeschermings dienst., dat brand was uitgebroken in de timmerfabriek „Het Noorden", eigenaar de heer Lub, te Westzaan. Hij waarschuwde onmiddellijk de brandweer, die spoedig ter plaatse was, doch te kampen had met gebrek aan water, zoodat aanvankelijk slechts met een slraal het vuur kon worden bestre den. Dientengevolge ging de fabriek, die geheel uit hout is opgetrokken en waarin groote voorraden brandweér materiaal waren op gestapeld binnen korten tijd geheel in de vlammen op. De brandweer kon tegen de vuurzee zoo goed als niets uitrichten en van den geheele inventaris viel zoogoed als niets te redden. De vuurgloed was tot op groot en afstand zichtbaar en trok op dit late uur nog veel belangstelling. De burgemeester van Westzaan, de heer Jantzen en die van As sendelft, de heer J. de Boer, waren bij het b 1 ussch i rigs w erk tegen woord i g. Doodvonnissen in Spanje Voormannen van het oude re gime zullen moeten sterven. De militaire rechtbank heeft de volgende Spaansche socialisten en leiders van het volksfront ter dood veroordeeld: Zugazagoitïa (directeur van „El Socia- lista" en oud-minister); Cruz Salido (mar xistische schrijver); Carlos Montilla (be heerder van de Spaansche kunstschatten); Riva. Scherif (zwager van don ex-president Azana); Miguel Salvador (socialistisch lei der en diplomaat); Menendez (socialistisch leider en directeur van de staatspolitie on der de volksfrontregeering). De laatstge noemde kreeg dertig jaar zware kerker straf. Te Rome geen bloempotten op balkons Gevaarlijk bij luchtaanvallen. De Italiaansche autoriteiten hebben vol gens U.P. verordend, dat het voor den duur van den oorlog verboden is bloempotten op vensterbanken of balkons te plaatsen. Dit wordt gemotiveerd als een voorzorgsmaat regel, daar men wil voorkomen, dat bij even- tueele luchtaanvallen de bloempotten tot gevaarlijke projectielen worden. GROOTE PARTIJ GRAAN VERBRAND Kapitale boerderij in vlammen. Gisteravond om acht uur brak brand uit in de kapitale boerderij van den heer K. Niehuis te Zuidwolde. In korten tijd had het vuur zich van den geheel met koren ge vulde schuur meester gemaakt, terwijl ook het woonhuis ernstig werd bedreigd. De brandweer uit Bedum wist dit echter na ingespannen arbeid te behouden. Een groo te hoeveelheid koren ging in de vlammen op. De oorzaak van den brand is niet be kend. Verzekering dekt de schade. Steunverlening aan reeders Uitsluitend om het bedrijf In stand te houden. gen in de personeele of materieele bedrijfs lasten. Onder de visschersvaartuigen, ten aanzien waarvan "de normale kostep van onderhoud in het bedrag der steunuitkcering worden begrepen, de visschersvaartuigen. welke zijn gevorderd of welke zich buitenlands bevinden, noch.de visschersvaartui gen, welke naar het oordeel van de scheepvaartinspectie en de centrale in zoodanigen staat verkeeren, dat zij niet meer ten volle voor de uit oefening van de visscherij geschikt kunnen worden geacht. Het steunbedrag zal voor zoover moge lijk, naar gelang van zijn bestcming wor den uitgekeerd in wekelijksche dan wel maandelijksche termijnen. Voor zoover zulks doelmatig mocht zijn ter bereiking van het met de steunregeling beoogde doel, kunnen de steunbedragen geheel of gedeeltelijk aan een organisatie van reeders worden ter be schikking gesteld. Kettinghandel in vet achterhaald Vijf kooplieden aangehouden. De politie te Nijmegen heeft gisteren epn vijftal personen aangehouden, t.w. drie uit Amsterdam en twee uit Huizen, die aaneen winkelier daar ter stede buiten de distribu tie om een vijftigduizend Kg. bak- en braad vet te koop aanboden. De winkelier stelde onmidelijk de politie van dit aanbod in kennis. Hij kreeg don raadf de zaak voort te zetten, opdat de poli tie de noodige bewijzen om de frauduleuze handelaars Ie arresteeren, in handen zou kunnen krijgen. Inderdaad werd een geze geld koopcontract opgemaakt.. Het vet bleek echter niet te leveren. Het zou afkomstig moeten zijn van .een bona fide makelaar in Amsterdam, die de benoodigde - bescheiden niet kon krijgen en dus ook nimmer had kunnen afleveren. Met deze partij werd een uitvoerige kettinghandel op touw gezet, waarbij de prijzen ver boven de vastgestelde uitgingen. Een ambtenaar van de crisiszuivelcentrale te Amsterdam was eveneens dezen oneerlij ken handel op het spoor gekomen en werk te voor de ontmaskering van deze affaire in laatste instantie mèt den Nijmeegsche in specteur Berkhout samen. De vijf arrestan ten zijn reeds voorgeleid. Zij zullen dezer dagen op vrije voeten worden gesteld. ARTISTIEKE DIEF AAN HET WERK Hij nam met zin voor smaak slechts kunstwerken mee. Toen de bewoners van een villa aan de Curacaolaan te Hilversum na een verblijf van enkele dagen te 's Gravenhage gister morgen thuis kwamen, moesten zij vast stellen, dat een inbreker zich toegang tot de woning had verschaft. De inbreker was blijkbaar een man van smaak. Hij had niets overhoop gehaald en ook niet naar geld of tafelzilver gezocht. Slechts nam hij als buit een aantal kost bare stukken uit den inventaris mede, o.m. een divankleed van zeshonderd gulden, een waardevol tafelkleed benevens eenige pul len en wandborden. De .recherche stelt een onderzoek naar den dader in. Een avontuurlijk jongmensch Schoenmakersknecht liet zijn baas in den steek. Gisterochtend in alle vroegte heeft de Amsterdamsche politie in een portiek in de Marnixstraat te Amsterdam een 19-jarigen jongen aangetroffen. Dit jongmensch is werkzaam bij een schoenmaker in Rotter dam. Hij moest gisteren voor zijn baas een paar schoenen afleveren. Na deze opdracht te hebben vervuld, was hij echter op zijn fiets doorgepedd'eld. De jongeman had gehoopt in de hoofd stad emplooi te vindon en was hier gister avond aangekomen. Hij zal op transport naar Rotterdam gesteld worden. Geen sprake het buiten de distri butie te stellen. Naar aanleiding van in enkele dagbladen opgenomen berichten, volgens welke het voornemen zou bestaan, linnen en halflinnen goederen buiten de distributie te doen vallen of deze goederen tegen een minder aantal punten dan goederen van wol en kajtoen be schikbaar te stellen, deelt men ons van be voegde zijde mede, dat een dergelijk voorne men niet bestaat. De rechtbank te Leeuwarden behandelde gistermiddag een zaak tegen de 28-jarige vrouw J. -de V.B., te Zwaagwesteinde, die haar zoontje, op 23 Maart 1940 geboren, in een zoodanige hulpeloozen toestand zou heb ben gebracht en gelaten, dat het kind op 4 August vis overleed. Zij gaf het kind geen voldoende voedsel en het overleed aan uitputting en ondervoeding. Een der getuigen verklaarde, dat de ma den in het wiegje liepen. Toen het te laat was werd de hulp van een dokter ingeroepen. De vader stond bij zijn komst met een levens verzekeringspolis van 't kind in de hand. De eisch luidde twee jaar gevangenisstraf. Alle groepen in de organisatie vertegenwoordigd. Naar wij vernemen, worden er plannen ontworpen voor het stichten van een Ne derlandsche winterhulporganisatie, in den- zelfden geest, zooals deze in Duitschland reeds sinds eenige jaren bestaat. Deze plannen bevinden zich reeds in een ver gevorderd stadium. Er zal een eerera ad worden gevormd, waarvan jlir. mr. A. M. Snouck Hurgronje, voorzitter zal zijn. Alle groepeeringen der Nederlandsche bevolking zullen in dezen raad vertegenwoordigd zijn en zullen haar medewerking aan de orga nisatie geven, zoodat van een breed natio naal winterhulp werk gesproken kan wor den. Zesduizd gulden gestolen. Door een inklimming viae en dakvenster verschafte de 24-jarige arbeider J. L. te Leeuwarden zich in den avond van 31 Aug. toegang tot de woning van zijn buurvrouw. Hij bemachtigde daar een aantal bankbil jetten voor een bedrag van f6000 en 17 gou den tientjes. Na drie dagen wist de politie den arbeider te arresteeren. De officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwarden, had een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde L. tot een gevangenisstraf van twee jaar met af trek van het preventief. De vrouw van L., die op den bewusten avond op de uitkijk had gestaan, kreeg zes maanden voorwaar delijk en een proeftijd van drie jaar. De officier van justitie had drie maanden on voorwaardelijk tegen haar gerequireerd. Aan de kusten van Denemarken en Noorwegen worden op bet oogenbiik groote hoeveelheden haring gevangen. Men meent, dat da visch tengevolge van de oorlogshandelingen ter zee, in deze richting gedreven is (Foto Weltbild) Aan uitputting en ondervoeding overleden. Twee jaar tegen ontaarde moeder geëischt. De werkzaamheden voor de nieuwe kunstijsbaan in da Apollohal te Amsterdam naderen haar vol tooiing. Ean der groote machines wordt ge- monteerd (Foto P.x-Holl.r>d)

Schager Courant | 1940 | | pagina 8