Hitier confereert Onrust in Griekenland met Pétain Japansch Mexicaansch oliecontract opgezegd DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Generaal-Veldmaarschalk Keitel mede aanwezig Over de toekomst van België TEGENSPRAKEN BATAVIA UIT REFKS GEWICHTIGE CONFERENTIES Winter in Finland Op aandringen der V.S. Diplomatieke mutaties in Frankrijk Verduisteren 6.25 uur De presidentsverkiezingen in Amerika Studenten-relletjes te BELGRADO „Vreugde en arbeid" aan het werk Laan, Schagen. Tel. 444 (2'lijnen!. Kengetal 2240. VRIJDAG 25 OCTOBER 1940. 85 Jaargang. No. 11326. Uitgavr der N.V. Uitg.-Mij. „Holland» Noorderkwartier" Het D.N.B. verspreidt het vol gende communiqué: De Fuehrer ontving gisteren het Fransche staatshoofd tevens presi dent vab den Franschen minister raad, Maarschalk Pétain. Bij de be sprekingen waren aanwezig de Rijksminister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrob, en de vice- voorzitter van den Franschen mi nisterraad, Laval. Over de ontmoeting van den Fuehrer met het Fransche staatshoofd verneemt het D. NB., nog de volgende bijzonderheden: De bespreking van den Fuehrer met maarschalk Pétain, waarbij aanwezig wa ren de vice-voorzit ter van den Franschen ministerraad Laval, en de Rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, is gistermiddag laat gevoerd in den spe- cialen trein van den Fuehrer op een klein Station in het bezette gebied van Frankrijk. Pétain, die aan de demarcatielijn werd opgewacht door ambassadeur Abetz, kwam vergezeld van Laval per auto op de plaats van bespreking aan, waar een bataljon van het leger, door het presenteeren van het geweer aan den Franschen Maarschalk de eerbewijzen bracht. Bij den ingang van het stationgebouw ontvingen Von Ribbentrop en de chef van het opperbevel van de weermacht, gene raal veldmaarschalk Keitel, vergezeld van den chef van het protocol, gezant Von Doernberg, de Fransche staatslieden en begeleiden hennaar den specialen trein, waar de Fuehrer voor zijn wagon het Fran sche staatshoofd opwachtte. In het salon rijtuig van den Fuehrer begon daarop de bespreking. Nadat deze bespreking was beëindigd, begeleidde dc Fuehrer Pétain naar zijn auto. Ook bij het vertrek werden aan Pétain de militaire, eerbewijzen gebracht. Duitsohe persstemmen over de ontmoeting van Hitier met Ge neraal Franco. De Berlijnsche bladen en de groote kranten elders in het Duitsche Rijk bren gen op de plaats van het hoofdartikel uit voerige commentaren op de ontmoeting van den Führer met het Spaansche staats hoofd, generaalFranco. Zoo betoogt de Deutsche Allgemeine Zei- tung, dat Spanje aan den toegang tot de Middellandfiche Zee als een der brug- 1 gen naar Afrika zich van zijn positie vol komen bewust is en daarmede tegelijker tijd van de, plaats, die het in de toekomst zal innemen in de nieuwe ordening van Europa, welke door de asmogendheden na gestreefd wordt. Het bericht over de ontmoeting van Hitier en Franco heeft daarom overal in Duitschland de levendigste vreugde en voldoening doen ontstaan, aldus het blad. Er bestaat nauwelijks een land, -dat in den loop van zijn geschiedenis zooveel onrecht en schade van de zijde van En geland te verduren heeft gehad als juist Spanje. Intusschen evenwel is nu een .nieuw Spanje opgestaan, dat den zin van den strijd der asmogendheden begrijpt en Inziet, dat deze ook Spanje uit de histo rische verstriktheid in de Britsche tyran- nie zal wegvoeren. De weg hiertoe is de inschakeling van Spanje in de nieuwe or de, die zich thans ook reeds begint af ie teekenen aan beide oevers van de Middellandsche Zee. De Frankfurter Zeitung is van meening, dat het thema der besprekingen tusschen Hitier en Franco bepaald wordt door het Koning Leopold voert dagelijks besprekingen met Belgen en Duitschers. Naar U.P. verneemt heeft koning Leopold, die zich nog altijd als vrijwillige „gevange ne" in het Paleis van Laeken ophoudt, da gelijks besprekingen met leidende Belgische persoonlijkheden en met vertegenwoordigers van de Duitsche autoriteiten, welke bespre kingen betrekking hebben op de toekomst van België. Op zijn verzoek hebben de Duitsche auto riteiten onlangs enkele verbeteringen in het bestuur aangebracht. De ijzeren hekken van het koninklijk Paleis te Brussel zijn gesloten en op een bord staat te lezen, dat de toegang tot het Paleis streng verboden is. I MAARSCHALK PéTAIN (Foto archief). feit, dat Spanje hoe de ontwikkeling der gebeurtenissen in de naaste toekomst ook moge loopen reeds thans gereed staat, om zich als hoeksteen in de door de asmogend heden ontworpen reorganisatie van Europa in te voegen. Hoe Frankrijk Churchill antwoordt „Het antwoord'van Frankrijk", aldus schrijft liet Spaansche avondblad „Merio Dia" boven zijn commentaar op het verband tusschen de rede van Churchill en de conferentie van Hitlor met. Laval. Wanneer Laval met Hitier een bespreking heeft, is dit het beste ant woord, dat Frankrijk kan geven. Het blad be sluit zijn commentaar als volgt: In deze dagen zal de geheclé wereld zien, wat voor een indruk de rede van Churchill in Frankrijk heeft gemaakt en welke gevol gen zij. zal hebben. Engeland zal de "gevol gen voelen en ze waarschijnlijk ter harte ne men." In het commentaar van liet avondblad „Tarde" verklaart de schrijver, dat het Brit sche dreigement uitsluitend een uitvloeisel is van „sadistische bevliegingen". Doch Frankrijk heeft hiels vergeten en té veel ge leerd orii 'zich voor Engeland in 'moeilijkhe den te storten. ENGELAND NIET ALLEEN GEGA DIGDE VOOR DE BENZINE. Tijdens besprekingen met den Japan- schen consul-generaal, Otodzji Saito, heeft de directeur van het bureau handelsaange- legeiiheid van het departement van eco nomische zaken, J. E. van Hoogstraten, gistermorgen nadrukelijk de berichten uit Londen ontkend, als zóu uitsluitend Enge land de vliegtuigbenzine van voort reffelij- &ke kwaliteit in Nederlandsch' Indië opkoo ien. Intuschen heeft dé woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken J. H. Ritman, tegenover de pers verklaard, dat hij vreesde, dal de propaganda in het buitenland de werkelijke situatie in Ne derlandsch Indië verwringt.Ook het Bata- viaasch: Nieuwsblad beschuldigt de propa ganda in het buitenland van verwringing der feiten en dementeert een B.B.C.-hericlil van Zondag, volgens hetwelk de onder handelingen tusschen Japan en Neder landsch Indië afgebroken zijn. Het blad' noemt dit bericht-onzip. Vrees voor bezetting door de Engelschen. „GEEN TWEEDE NOORWEGEN" ZEGT DE TIMES. Naar Transozean meldt, maken reizigers, die uit Saloniki aankomen, melding van een onrustige stemming onder de Grieksche be volking en wel voornamelijk onder de be woners van het eiland Kreta en verschei dene andere kleine eilanden voor de Grieksche kust. Onder de bewoners doet hardnekkig het gerucht de ronde dat de Engelschen van plan zijn Kreta en andere strategisch belangrij ke Grieksche eilanden te bezetten. Men heeft den indruk, dat iederen dag een beslissenden slag van de Engelschen te ver wachten is. „Geen tweede Noorwegen." „Engeland wil in Griekenland het inia- tief nemen,", aldus constateert de Londen- sche „Times" in een artikel, dat Woensdag door den Londenschen correspondent van de Stockholm Tidningen aan zijn biad is doorgegeven. In een hoofdartikel van de Times wordt verder gezegd, dat de Engel- sche regcering vastbesloten is, geen tweede Noorwegen op te roepen. De Engelsche vloot, zal zich dezen keer niet laten overrompelen zooals in Scandinavië. De „Nacion" houdt zich in een speciaal bericht uit Londen openlijk bezig met de voorbereide Engelsche bomaanvallen op Roemeensche petroleumbronnen. Dientenge volge hebben de huidige pogingen ten doel in Turkije of Griekenland geschikte steun punten hiervoor te krijgen. Dit verhelderen de artikel deelt verder mee, dat volgens de algemeene opvalt'ing deze belangrijke onder neming tot dusverre alleen om redenen van practischen aard is-uitgesteld en niet wegens diplomatieke scrupules achterwege is geble ven. Verband met de laatste ont moeting tusschen Hitier en Mussolini op den Brenner. De besprekingen tusschen Hitier met La val, Franco en thans met Pétain worden volgens de „United Press" algemeen be schouwd als de eerste van een reeks ge wichtige conferenties, die. in verhand staan met de laatste ontmoeting tusschen Hitier en Mussolini op den Brenner. Ook de aanstaande reis van den Roe meensche n staatschef Antonescu naar Ro me wordt met deze bedrijvigheid op het ge bied der buitenlandsche politiek in ver band gebracht. Strenge koude. De vorstperiode is in Finland verrassend fel ingetreden. De laatste dagen werden in Noord Finland nachtvorsten van 10 graden en in midden en Zuid-Finland van vier tot vijf graden aangeteekend. Het vee wordt voor de koude wintermaanden naar de warme stallen gebracht. In Giet hoorn, waar alle verkeer te water geschiedt, moet ook het transport van de koebeesten uit het land naar de stallen per schuit ge beuren. (Folo Pax-Holland) De Mexicaansche regeering heeft het con tract over het geologische en geophysische onderzoek van een gebied van 100.000 ha., dat pas tien dagen geleden was gesloten met de petroleummaatschappij „Compania Petro- lera Veracruzana", waarbij Japansche be langen betrokken zijn, opgezegd. In breede kringen is men van oordeel, dat deze opzegging moet worden toegeschre ven aan pressie der Vereenigde Staten. Verder beweert men, - dat Mexico op wensch van de Vereenigde Staten den uit voer van f&oote hoeveelheden kwikzilver en van 18.000 ton ijzerschroot naar Japan heeft verboden. Belgisch gendarmerie - commandant gearresteerd In dezelfden kelder opgesloten, waarin op 14 Mei een aantal West-Vlamingen zat. Volk en Slaat vreneemt dat een der me dewerkers van de „zwarte lijsten" in Veurne-Ambacht, luitenant Prosper Van den Bruwaenen, gendarmerie-commandant te Veurne, Zaterdag 11. werd aangehouden. Men heeft hem opgesloten in denzelfden vochtigen kelder der gendarmerie te Veur ne, waarin vijftien West-Vlamingen op 14 Mei jl. werden gevangen gezet, en waar van zooals men weet er zes naar de con centratiekampen in Frankrijk werden door gestuurd Zondag werd hij gevankelijk uit Veurne weggevoerd naar een onbekende bestemming. Uit Vichy wordt gemeld: Het staatsblad publiceert heden een groot aantal 'mutaties onder de diplomaten. In de eerste plaats betreffen deze de Fransche diplomatieke vertegenwoordiging in Zuid Amerika. Tot gezant te Santiago wordt d' Hyboulle benoemd, te Mexico Arvengas, te La Paz Grandin de 1' Eprevier en te Caracas Üe Montbas. Gezant te Boekarest wordt Truel- le en te Kaboel Chataignes. Overstroomingsslachfoffers in Zuid-Frankrijk 51 dooden. Volgens de tot dusverre beschikbare ge gevens heeft de geweldige noodweerramp in de Fransche oostelijke Pyreneeën in to taal 51 dooden geëischt. Tol dusverre zijn slechts de lijken van 15 personen geborgen. Na het. dalen van het hooge water in de laatste 48 uur kan eerst de geweldige om vang van de ramp worden gezien. Volgens officieele schattingen bedraagt de schade in de dalen van de Tet, de Tech en de Agly, de meest geteisterde gebieden, verscheidene honderden millioen francs. Andere ramin gen spreken zelfs van een milliard francs schade. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 8 24 uur Geen communistische candidaat Krachtens besluit van het Federaal Ge rechtshof is de communistische partij van deelneming aan de presidentsverkiezingen der Ver. Staten uitgesloten. Jodenbepalingen lokken verzet uit. De universiteit van Belgrado is voor eeni- ge dagen gesloten in verband met de stu dentenrelletjes die zich ook gisteren hier en daar hebben voorgedaan. De relletjés. zijn veroorzaakt door demonstraties van links georienteerde studenten tegen de invoering van den numerus clausus aan de Zuid-Sla vische universiteiten en hoogescholen. De Joden hadden tot deze demonstraties aan gezet, waartegen nationaal denkende stu denten zich verzetten. Schending van Amerikaansche neutraliteitswet Amenkaansch schip met oorlogs materiaal loopt Britsche haven binnen. Naar Transozean meldt, heeft de ernstige, totdusver bekendgeworden openlijke schen ding van de Amerikaansche neutraliteits wet door het. Amerikaansche schip „Presi dent Monroe", dat de haven van Hongkong is binnengeloopen. in isolationistische krin gen een zeer pijnlijk opzien gewekt. Dit passagiersschip is boordevol met mu nitie geladen, waarvan 'klaarblijkelijk een gedeelte voor Hongkong en een gedeelte voor Singapore is bestemd terwijl de rest via Rangoon naar Tsjoengking zal wordei^ verstuurd. De Amerikaansche neutraliteits wet verbiedt uitdrukkelijk, dat Amerikaan sche schépen geladen met oorlogsmateriaal de haven van een oorlogvoerend land bin- nenloopen. Het binnenloopen in de haven van Hong kong door de „President Monroe" vormt derhalve een schending van de „Ca^h en Carry" voorschriften. Zoowel in officieele als in officieuze kringen alsmede in scheep vaartkringen weigert men een of andere op gave te doen over de reis van de „President Monroe", hetgeen als een indirecte bevesti ging van dit sensationeele bericht wordt beschouwd. Doel: Arbeidsvreugde en levens blijheid \ooi eiken arbeider. De persdienst' van het N.V.V. deelt mede: „Vreugde en Arbeid", de nieuwe gemeen schap, die gisteren als onderdeel van het Ne- derlandsche Verbond van Vakvereenigingen door den commissaris van het N.V.V. is ge sticht, zal over enkele dagen een aanvang maken met de uitvoering van een aantal zeer omvangrijke plannen in dienst van de geestelijke en cultureele verheffing van den Nederlandschen arbeider. De organisatie staat onder leiding van den heer A. 't Hart, geen onbekende in het In stituut voor arbeidersontwikkeling. Het werk van „Vreugde en Arbeid" zal op Zondag 3 November a.s. officieel worden ge opend. Ter gelegenheid daarvan wordt in het Concertgebouw in Amsterdam een buitenge woon concert gegeven door het Concertge bouworkest, onder leiding van Prof. Dr. Wil lem Mengelberg. Ontspanning en kunstgenot zullen in het V. en A.-werk een belangrijke plaats inne men. Er zal verandering komen in den hoogst ongewenschten toestand van een elite kunst, die geheel vreemd blijft staan tegen over de werkende bevolkingsgroepen, waar uit het Nederlandsche volk zijn kracht en zijn geheele bestaan put. Verder staan op het progx-amma stimulee ring van de vakbekwaamheid, sport en gym nastiek, vacantiereizen, enz. Bedrijfsverhouding en bedrijfsinrichting zullen door deze organisatie worden bezien in het licht van een streven naar schoonheid en hygiëne.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1