„Alle kwesties kunnen warden geregeld" Duitschiand wil Frankrijks vernietiging niet Japan-Amerika WASHINGTON Amerikaansche evacuatie schepen op weg naar Japan Vervanging van Belgische burgemeesters? „Vreugde en arbeid Hulpactie voor ROTTERDAM Janansch blad dringt er op aan conflict te vermijden. De Amerikaansche ambassadeur Joseph Grew heeft, naar de woordvoerder van het Japansche dep. v. buitenlandsche zaken be vestigt, Dinsdag een onderhoud gehad met den Japanschcn vice-minister van buiten- Jan dsche zaken. Soema de woordvoerder weigerde ech ter den aard van deze besprekingen te ont hullen en zeide slechts: „In hun kortstondig onderhoud is geen speciaal onderwerp ter sprake gebracht". Het blad- „Tsjoegai Sjogyo Sjimpo", dat de stem weergeeftvvan de Japansche zakenwe reld, publiceert een artikel, waarin het de mogelijkheden bespreekt om tot normale be trekkingen tusschen Japan en dc Ver. Staten te geraken en tot een ontspanning te komen in de verhouding der beide landen van dit ©ogenblik. Het vooraanstaande handelsorgaan van de hoofdstad voegt er echter aan toe: „Het ont breekt Japan niet aan voorbereiding en even min aan vastberadenheid om aan de hou ding der Ver. Staten het hoofd te bieden, in dien zij geweld togen ons zouden willen ge bruiken. Wij moeten, er echter ijverig naar streven een conflict te vermijden, dat ont staan zou uit een onnoodige wrijving of een soort misverstand. Wij aarzelen niet te beweren, dat er geen kwestie tusschen Japan en de Ver. Staten be staat, welke niet op vreedzame wijze kan worden geregeld. Het Drielandenpact was niet tegen de Ver. Staten gericht. Het doel van dit pact was een samenwerking te bewerkstelligen om ee». nieuwe orde te vestigen in Oost-Azië' en in Euro"a. Het is een vrcdespact. In de verkiezings- redevoeeringen der beide candidaten voor het Amerikaansche presidentschap wordt alle aandacht gevestigd op de buitcnlandsche po litiek, en valt ecu neiging te bespeuren van oorlogstoebereidsel.cn en het opleggen van sancties aan de totalitaire mogendheden. Dit is een neiging, welke wij niet over het hoofd kunnen zien. Wij moeten overwegen, wat deze neiging beteckcnt." zou eea aanval op de Asmogendbeden voorbereiden BESCHULDIGING VAN GAYDA. Gayda schrijft, volgens U. P., in de „Gior- nale d'Italja", dat de rede van den Ameri- kaa.nschen minister van marine Knox het bewijs levert dat de Verccnigde Staten een aanvalsplan op dc Asmogendbeden voorbe reiden. I-Iij beschuldigt de Ver. Staten er van, dat zij den oorlog gebruiken om de positie van Engeland als imperialistische mogendheid en als beheerscher der zeeën over te nemen. Nadat de Italiaansche pers langen tijd geen aandacht aan de Ver. Staten had be steed, breekt Gayda bet zwijgen en ver klaart. dat men wil weten of het verdedi gingsprogram van de Ver. Staten slechts een masker is, waarachter zich agressieve plannen verbergen. De Asmogendbeden heb ben de verhaaste Amerikaansche bewape ning niet geprovoceerd en zit is te verdacht, dan dat zij niet het doel van de Amerikaan sche politiek van expansie en agressie bloot legt. De rede van den minister van marine Knox bevestigt onze verdenking en bewijst, aldus Gayda. dat de Ver. Staten zich er op voorbereiden de erfenis van Engeland in de wereld en zijn imperialistische positie over te nemen De Ver. Staten gebruiken den oorlog als tegenprestatie voor hun hulp aan Engeland om territoriale voordeden te verkrijgen. Zij pogen een alibi van een nationale verdedi ging tegen niet bestaande bedreigingen van de zijde van de Asmogenrlheden en de Ja pansche politiek te construeeren. Eerste zal Woensdag in Yoko- faama aankomen. Nu het eerste Amerikaansche evacuatie schip, dc Monterey, spoedig in Yokohama zal aankomen, heeft het Amerikaansche consu laat-generaal een mededeeling uitgegeven, waarin verklaard wordt, dat meer schepen niet. verwacht kunnen worden voor het ver voer van Amerikaansche onderdanen uit het Verre Oosten, behalve dan de drie schepen, die thans onderweg zijn. De Monterey komt 30 October des morgens in Yokohama aan, de Mariposa zal half November in Kobe arri- veeren. De datum van aankomst, van de Washington is niet bekend gemaakt. Katoen in Albanië Gemiddelde jaaropbrengst van 5000 ton verwacht. De Italiaansche regcering heeft een plan ontworpen voor den aanplant van katoen in Albanië. 570 000 ha zullen met katoen worden beplant. Men verwacht een gemid delde jaarlijksehc opbrengst van rond 5000 ton ruwe katoen, waarvan 1G00 ton zullen dienen voor de eigen Albaansche behoefte en ongeveer 3400 ton naar Italië zullen wor den uitgevoerd. DE BETEEKENIS VAN DE FRANSCH— DUITSCHE ONTMOETING. De Duitsche pers beperkt zich er toe. de verrassende ontmoeting tusschen Hitier en Laval groot opgemaakt tc publiceeren, zon der hierop echter commentaar te leveren. Doch desondanks kan er over de politieke betcekenis van deze ontmoeting tusschen staatslieden van landen, die zich nog met elkaar in oorlog bevinden, nauwelijks ecni- gon'twijfel mogelijk zijn. Van deze ontmoe ting zijn thans reeds een aantal aanknoo- pingsnunten zichtbaar. Uit de verschil lende uitlatingen die in den jonasten tiid uit Frankrijk ziïn vernomen, 's duidelijk ge noeg de wensch van de Frnnschc poliliek "ebleken om met Duitschiand in contact te komen. Een dergelijk plan is zeer goed te begrij pen. daar er sedert het sluiten van het "'anenctilstandsverr1ra°' in het Bosch van Comn'ècme in de juridische betrekkingen tusschen heide landen, zijnde een toestand, waarin weliswaar de onrlog achter den rug is. doch de vrede nog in de toekomst het, intusschen nog geen verandering is geko men. Het schijnt dus, alsof dit verrassen de contact tusschen Duitsche en Fransche staatslieden meer heeft ge golden, dan het bespreken van da- gclijksche vraagstukken, die voort vloeien uit de behandeling van af zonderlijke kwesties door de wa- pcnstilstandscommissie. Voor een dergelijk vermoeden bestaat reeds een aanknoopingspunt in de aan wezigheid van Adolf Hitier, welk aanknoopingspunt op zijn minst de vraag toelaat, of en in hoeverre er een verandering in de Fransch Duitsche betrekkingen, alsmede in de positie van Frankrijk in het wordende nieuwe Europa zou kun nen intreden. In dit verband verdient ook de polemiek in het officieuze orgaan van de Wilhelm- sfrasse tegen het appèl van Churchiil aan de Franschen en die de opmerking bevat, dat Groot-Brittannië in Europa totaal alleen staat, de belangstelling. De DuitschFranschfi ontmoeting wordt in de Wilhelmstrasse als een antwoord be schouwd aan Churchiil en als een weerleg ging van de bewering, dat Duitschiand de vernietiging van Frankrijk zou willen. De officieuze klemtoon op de geïsoleerde positie van Groot-Brittannië doet uitkomen, dat de Duitsche diplomatie bcheerscht wordt door het denkbeeld der organisatie van het vasteland tegen Engeland, hetgeen ongetwijfeld ook als een wegwijzer kan worden beschouwd voor de DuitschFran sche ontmoeting. Vermoedens van verdere strekking over het z.g. bespreken van een afzonderlijken vrede of koloniale vraagstukken behooren derhalve zeker tot het rijk der combinaties. Men mag aannemen, dat deze veel belee- kenende DuitschFransche ontmoeting slechts een schakel vomt in de keten der sinds langen tijd te constateercn veelom vattende initiatieven van de spilmogendhe- den om bel Europeesche vasteland als een eenheid te organisecren, het tot innerlijken vrede te brengen en het zoolang tegen En- land te laten optreden als de Londensche politiek de geldigheid van een nieuwe Eu ropeesche orde probeert te bestrijden. Schandvlek van Parijs wordt uitgewischt KrotopnCiming op qrootc schaal. Naar uit Vichy wordt gemeld, heeft de Fransche regcering in het kader der werk verschaffing besloten om een 'reeds zeven jaar ter zijde geschoven project, nl. het sioo- pen van de barakken in den vroegeren. ves tinggordel van Parijs ten uitvoer te leggen. Deze krotwoningen in de omgeving van Parijs waren een schandvlek voor de Fran sche hoofdstad en vormden in hygiënisch en sociaal opzicht een van dc achterlijkste woonwijken van Frankrijk. In deze „zóne", die o.a. de voorsteden Vinccnnes en Ville- juif omvat, woonden meestal ongewcnschte elementen, die niet van Fransche nationali teit waren. De prefect van het departement Seine heeft thans alle volmachten ontvan gen om de genoemde wijken te laten sloo- pen en door moderne nieuwe woonwijken te doen vervangen. De barakken zullen bii se ries tegelijk door den staat worden gerccjui- reerd. Voor de personen, die hierdoor ge troffen worden, is een schadeloosstelling vastgesteld. Duitsche militaire bestuurder wil slechts- jonge menschen, die den nieuwen tijd begrijpen. De chef van het militaire bestuur in Bel gië en 'Noord-Frankrijk, heeft de Belgische provinciale gouverneurs ontvangen en dezen op hun verantwoordelijkheid gewezen. De chef, Dr. Reeder, spoorde de gouver neurs aan, de burgemeesters, die niet met hun tijd zijn meegegaan, te vervangen door geschikte jonge krachten, die den nieuwen tijd begrijnen. Zij moeten er vooral voor zor gen, dat dc politici der oude partijen niet in het geheim, onrust en ontevredenheid zaaien en de aanpassing van het.landsbestuur bij de eischen van den nieuwen tijd en den her bouw belemmeren. Invloed op de prijsvorming in Roemenië Door openina van coöperatieve winkels. In de Roemeenscbe hoofdstad zijn verdere maatregelen genomen ter bestrijding van den woeker. Het ministerie voor economi sche coördinatie heeft in Boekarest vier coöperatieve winkels geopend, die voorzien worden van alle artikelen van algemeenen aard en die invloed moeten uitoefenen op de prijsvorming. De economische afdeeling der legionnaire beweging heeft zich belast met de voorziening der hoofdstad van visch, teneinde de woekerprijzen voor dit zoo be langrijke voedingsmiddel te drukken. Uitwisseling van Britsche burgers Het platteland naar Londen, Lon den naar het platteland? De Britsche minister van binnenlandsche zaken heeft gisteren in het Lagerhuis ver klaard, dat het voorstel wordt overwogen, om de in hot kader der verdediging der burgerbevolking in Londen werkende per sonen tijdelijk tegen anderen uit de Enge)- sche provincies, die nog niet zoo erg van luchtaanvallen te lijden hebben gehad, uit te wisselen. Noorsche clearingovereenkomsten Binnenkort ook een overeen komst met Nederland verwacht. Met negen landen in Europa heeft Noor wegen thans clearingovereenkomsten, en wel met Duitschiand, Zweden, Denemar ken. Finland, Italië, Griekenland. Zwitser land, Spanje en Turkije Volgens berichten in de Noorsche bladen verwacht men spoe dig nieuwe overeenkomsten, nl. met N e d er- la n d, België en Frankrijk. Werktijden ambtenaren ongewijzigd Nu de gomertijd voorloopig blijft. 'Ecnigen tijd geleden had de secretaris-ge neraal, wnd. hoofd van L.et departement van binncnlandsclic zaken door middel vafi een circulaire aan de colleges van ge deputeerde staten en aan de colleges .van burgemeesters en wethouders in overwe ging gegeven, van 1 November tot 1 Fe bruari e.k. den kantoortijd te regelen en te cloen regelen als volgt Maandag t/m Vrijdag van 912I3Ö en van 1316.30 uur en Zaterdag van 913 uur. Thans deelt de secretaris-generaal in een circulaire aan genoemde colleges mede, dat deze regeling was gebaseerd op de ver onderstelling dat gedurende het wintersei zoen de de mfdden-Europeeschen wintertijd zou gelden. DUar thans echter besloten is, dat de midden-Europeesche zomertijd voorloopig nog zal worden gehandhaafd, geeft de se cretaris-generaal in overweging, te bevor deren, dat do kantoortijd voorloopig onge wijzigd wordt, gelaten. over de plannen „Kunst Is een zon, die alle men schen moet bestralen.'1 PROF. MENGELBERG ZIET EEN HARTEWENSCH BEVREDIGD. Hot was een zeer drukbezochte en geani meerde persconferentie, welke in het Am- stelhotel te Amsterdam werd gehouden én waarop de commissaris van het N.V.V. de heer TI. J. Woudenberg, een hooggestemde rede hield, waarin hij de plannen van „vreug de en arbeid", die door ons geheele Neder- landsche volk een uiterst aantrekkelijk ka rakter hebben, nader toelichtte. Maar aan de rechterzijde van den N.V.V.- commissaris had onze grootste Nederland- sche musicus, prof. dr. W. Mengelberg plaats genomen. Om in eenvoudige doch treffende bewoordingen getuigenis af te leggen van zijn overtuiging: „De" kunst moet zijn als de zon, schijnende op alle menschen." Geen imitatie. Men moet in „vreugde en arbeid" aldus de heer Woudenberg geen klakkelooze imita tie zien van hetgeen in 't buitenland reeds beslaat. De honger van den werkenden rnensch naar kunst en ontspanning kan al leen door de geconcentreerde krachten van een groote, alles omvattende organisatie wor den bevredigd naar 'eigen aard en karakter van den Nederlandschen arbeider. Vele po gingen zijn reeds aangewend om den vrijen tijd van den arbeider te organiseeren, en hem cultureel op te heffen. Maar de be staande versplinteringcn deden de pogingen doodloopen, In „vreugde en arbeid" zal het werk van het .instituut voor arbeidersontwikkeling" worden voortgezet en uitgebouwd. De „Troelstra oorden", „natuurvrienden huizen" en arbeiderssportbond zullen er in worden ondergebracht. De interne organisatie. Vervolgens vertelde de heer Woudenberg hel, een en ander over de interne organi satie. „Vreugde en arbeid" is een dienst organisatie 'en heeft geen leden. De lande lijke leider, de heer A. 't Hart, zal zijn ze tel hebben in het centraal bureau, Wete ringschans .106 te Amsterdam. Het verti caal lichaam van V. en A. ziet er verder als volgt uit: Provinciale bureaux met pro vincieleiders aan het hoofd, districten met districtsbureaux. plaatselijke bureaux (pi. leiders) en leiders voor de bedrijven en werkplaatsen (in de bedrijven). Het centraal bureau kent afdeelingen voor: cultuur, lich. ontwikkeling, reizen en ontspanning, volksontwikkeling, werk plaats- en bedrijfsverbetering, kas en boek houding, pers en propaganda en organi satie. Willem Mengelberg ziet een wensch bevredigd. Het was vervolgens prof. Dr. W. Mengel berg, die een eenvoudig, doch daardoor des te indrukwekkender woord- sprak. Ik ben zoo zeide de groote dirigent geheel 'verrast door het prachtige plan. Een plan. dat ik zelf mijn levenlang nastreefde cn waarvan mijn volksconcerten, die ik veertig jaar lang dirigeerddl getuigen. De kunst is als zon, zij moet schijnen op alle menschen Sterk beheerschte mij dan ook steeds de wensch kunst, schoonheid te brengen aan geheel ons volle. Prachtige plannen heeft „Vreugde en arbeid", plan nen, die. gohepl mijn hart hebben en waar aan ik zai medewerken met heel mijn lief de voor kunst en schoonheid. De kaasdistributie Het rantsoen blijft één ons per persoon per week. Van bevoegde zijde wordt de aandacht erop gevestigd,, dat bon „39" van het algemeen distributiebonboekje is aangewezen voor het verkrijgen van 100 gram kaas gedurende het tijdvak van Maandag 28 October tot en met Zondag 10 November a.s. maar dat voor het tijdvak van 4 tot en met 17 November a.s wederom een bon zal worden aangewezen ter verkrijging van 100 gram kaas. Het ligt n.1. in het voornemen iedere week voor kaas een bon aan te wijzen, welke bon dan twee weken geldig blijft, evenals dit het geval is met bonnen voor vleesch. Dit betee- kent dus, dat het rantsoen kaas 100 gram per persoon per week bedraagt. Voorfs wordt er op gewezen, dat bon „39" gedurende de tweede week van den geldig heidsduur, dus van 4 tot en met 10 Novem ber a.s. niet geruikt mag worden ter ver krijging van kaas in hotels, restaurants en dergelijke. Besluit van den Rijkscommissaris Onder de gemeenten, welke door de oor logshandelingen bijzonder zwaar te lijden hebben gehad, neemt Rotterdam een aparte plaats in. Een groot'deel der bevolking be vindt zich in een ernstigen noodtoestand. De rijkscommissaris heeft daarom besloten tot een hulpactie voor alle Nederlandsche staatsonderdanente Rotterdam, die deze hulp behoeven. Deze hulp zal één maal worden verleend. De voorbereiding van den vertegenwoordiger van den Rijkscommis saris voor Rotterdam, Dr. Völckers, zijn reeds geëindigd, zoodat de uitbetaling reeds in de eerstkomende dagen zal kun nen plaats hebben. De burgemeester en de directeur van maatschappelijk hulpbetoon hebben de outillage van maatschappelijk hulpbetoon voor de uitbetalingen ter beschikking ge steld en volle medewerking toegezegd. De Unie wint snel terrein in Groningen Eén lid op drie gezinnen. Volgens gegevens, welke het Hsb. van de zijde van het gewestelijk secretariaat zijn verstrekt, kan het ledental der Nederland sche Unie in de provincie Groningen op rond 35000 worden gesteld, hetgeen overeen komt met één lid op drie gezinnen. De stad Groningen vet een ledetal van om en bij de 10.000 geeft een zelfde verhouding te zien. Dit ledental neemt nog iederen dag met 200 a 250 toe. Dc laatste weken is vooral een groote toe vloed van leden merkbaar uit kringen, wel ke zich aanvankelijk iets meer gereserveerd h'elden, namelijk uit. die der arbeiders en uit de „rechts" georiënteerde bevolkings groepen. jeugdige globetrotters Nieuwsgierig naar de uitwer king van liet bombardement op Tuindorp Oostzaan. Van school naar huis was één stap voor twee kinderen uit de Nieuwe Kerkstraat te Amsterdam, resp. acht en tien jaar oud. Om vier uur gistermiddag ging de school uit, een kwartier lator zag men het jeugdige tweetal voor de deur van het ouderlijke huis vredig spélen. Zij hadden echter meer in hun mars. Zij wilden meer van de wereld zien en bega ven zich omstreeks half vijf op weg. Toen de kinderen met etenstijd nog niet thuisgekomen waren, waarschuwden de ver ontruste ouders de politie aan het J. D. Meijerplein. Een telegrammetje ging door naar de verschillende bureaux, doch voor alsnog zonder resultaat. Omstreeks half twaalf gisteravond kwam de vader echter met de gelukkige mededee ling, dat zijn spruiten terecht waren. Zij waren eens een kijkje gaan nemen bij de verwoestingen, aangericht door het bombar dement vanTuindorp-Oostzaan. Ver moeid, maar met een ervaring meer, waren zij laat in den avond thuisgekomen. 87% 91% «5% Amsterdamscbe effectenbeurs OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. Nederland 1940 I 4 100 100 Nederland 1940 II 4 96%-9634 96 3/16-96 1/16 Idem met hel. fac. 100 100 Nederland 1938 3.3% 8634-87% 8Ui Oost-Indië 1937 3 85 85% Oost Indië 1937 A 3 82% 8234 Duitschiand 1930 5% 39-37% 36%-38% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 75 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 87 's Grav. '37 I 3% 91 N.-HolJ. '38 3 N.-Holl. '38 II (3%) 3 85% R'dam '37 I. III 3% 85% Z.-Holland 1937 3 S73% 87% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Vecndam 3% 92% 92*f INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 103% Gelsenk. Bcrgw. 5 62 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 160% 160 Ned. Ind. Handels!?. A 119% 119 Ned. Handel My. c. v. A 101% 104 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. 117-115114%-117% Calvé Delft c.v. A. 843% 84% Centr. Suiker Mij. 176 175 Fokker g. A. 188 181 Lever Bros en Unilever cv.A 130-127 128-130% Ned. Ford 323 322 Philips G B.v.A. 186%-190% 186-192 Philips rref. A 140 140 Buitenland. Anaconda copper c.v. A. 25%-2411/16 249/16-251/16 Am. Sm. en Ref. c.A. 42 42 Beth. Sfeel c.v. A 72-73% 72%-74% Gen. Motors c.v. A. 45% 46 Kennecot Copper c.v. A. 32 5/16-31% 32%-32% North. Am. Aviation c.v.A. 16 16% Rep. Steel c.v. A. 203^-211/16 2034-21% U. S. Steel. c.v. A. 60-62. 59-6034 petroleumondernemingen. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. 21134 21234' Kon. Petr. 238-236% 236%-238% Buitenland. Shell Union c.v. A. 934-911/16 - v 10%-9% Tide Water c.v. A. 815/16-9% 9%-9 5/16 SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland-Annerikalijn A 102-100 100%-10l Java-China-Japanlijn A. 126-125 126 Kon. Ned. Stoomb. Mij. 139%-138% nat. bez. v. A. 140%-141% Kon. Paketvaart A. 198 199 Ned. Scheepv. Unie A. 144-143 144%-146 Rott. Llovd A. 120% 12O%-120 Stoomv. Mij. Nederland A. 12234 122%-123 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. 397-399 400-399 Javasche Cultuur 222 N.I.S.U. 222'/2 224% Ver. Vorstenl. Cult. 108 100-1ÏO1^ tabaksondernemingen. Dcli Batavia Mij. 151-150 150V,-148 Dell Mij. c. v. A. 213-210 211V--210V, Senembah 172 170-168 hubber-ondernemingen. Amsterd. Rubber 214-218 216-217 Ban dar Rubber Mij. A. 157% 156 Deii Batavia Mij, A. 168% 168% Brand In havermouttabrlek Brandweer van Wormerveer voor» komt erger. In den lostoren van de gort- en havermout- fabriek „Mercurius" te Wormerveer is gis termiddag door nog niet bekende oorzaak brand ontstaan. De brandspuiten uit Wor merveer en Wormer waren spoedig ter plaat se. Men kon uitbreiding van den brand voor komen. De schade beperkt zich tot de boven verdieping, welke uitbrandde. De beneden verdieping kreeg waterschade. Dieven in de duisternis Inbraken te Lelden* Begunstigd door de duisternis, hebben in brekers in den afgeloopen nacht te Leiden op verscheidene plaatsen hun slag geslagen. Bij den fotohandelaar van de Z. aan de Bree- straat, werd een groote spiegelruit ingeslagen en door de aldus ontstane opening een kost baar Leika-toestel ter waarde van driehon derd-zeventig gulden weggenomen. Voorts is een bezoek gebracht aan het filiaal van de coöperatie „Vooruit" aan de Haarlemmerstraat. De inbrekers doorzochten het geheele pand en haalden de kassa leeg, terwijl op de eerste verdieping een geldkistje werd opengebroken en geleegd. In totanl wordt een bedrag van eenige honderden gul" dons vermist. Er kon nog niet worden nage- gaan of ook goederen werden meegenomen. In een derde winkel wordt een hoeveelheid chocoladcreepen vermist.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2