Overtreders slachtverbod wacht zwart straf Hongaarsche volkstelling in 1941 Si"?retteiid:even gesnapt De rundveevoeder toewijzing Onderhandelingen te Batavia hervat Ook de oliekwestie komt wat; aan de orde. Ter voortzetting: van de Japansch-Neder« landsch-Indisclie besprekingen na het ven trek van den japanschen minister voor hajj del en industrie, lvobajasji, zijn J. E. Hoog. straten, lid der Nederlandse!* Indische de- legatie en de Japarische consul generaal Otoji Saito e-n Tomotsoene Ohta, het voor naamste'lid van den staf der apajnsche de. legatie gisteravond bijeengekomen in het verblijf van den consul-generaal. Naar ver» luidt werden de olieónderhandelingen' voort gezet, terwijl tevens de voorbereidingen wer den besproken voor de a.s. algemeene ban» delsonderhandelingen. Turksch-Rossische betrekkingen zeer s'echt Ieder oogenblik breuk ie ver. wachten. In Vaticaanstad wordt, volgens Domei, vernomen, dat in verband met den steedi ernstiger wordenden toestand op den Bal- kan de apostolische nuntius in Bulgarije aan Paus Pius XII heeft medegedeeld, dat de TurkschRussische betrekkingen een zoodanig stadium van verscherping heb» ben bereikt dat ieder oogenblik een open. lijke breuk verwacht kan worden. De militaire opleiding in Mexico Voor minderjarigen onder de IS jaar verplicht. Volgens een officiecle mededeel big wordt in Mexico het militaire onderwijs in de of- ficieele scholen op de basis van de doo* Cardenas gedecreteerde uitvoeringsbepalin» gen op de onderwijswet ingevoerd met me. dewerking van bet ministerie van defensie. Betrokken zijn alle minderjarigen-onder de 15 jaar. De militaire opleiding boven dien leeftijd is vrijwillig. japanscbe duikboot vergaan De bemanning omgekomen, Het Japanselie ministerie van marine deelt mede, dat de duikboot I 67 op 29 Augustui is vergaan tijdens manoeuvres ten zuiden van de baai van Tokio. Twaalf officieren en 38 adspif'ant-offjcieren. benevens een niet bekend gemaakt aantal manschappen zijn omgekomen. Het ongeluk is tijdens een zwaren storm gebeurd. Alle verongelukten zijn door den keizer een rang bevorderd. I In M1t Mmister-presidept graaf Teleki heeft het huis van afgevaardigden een wet voorge legd op de volkstelling in 1941. De telling zal betrekking hebben op den toestand, zoo als die op 31 Januari 1941 zal zijn. Tegelijk rnef de vólkstelling zullen alle woningen in het land worden geteld. Het bijeenge brachte materiaal zal ditmaal sneller wor- ,den bewerkt en gepubliceerd dan vorige malen. De kosten der telling bedragen 4 millioen pengoe. BEZOEK VAN EDEN BIJ DEN EMIR VAN TRANS JORDANIË. Uit Amman wordt gemeld, dat Eden bij zijn recent bezoek aan Emir Abdallah van Transjordanie den Emir oprrieuw den troon van Damascus heeft aangeboden, wanneer hij het zoo ver zou kunnen brengen, dat de Arabieren Engeland hulp zouden ver- leenen bij de verdediging van het Britsche rijk. Zelfs de Emir heeft, zoo luidt hier verder, in zijn antwoord moeten wijzen op de anti-Engelsche stemming in alle Ara bische landen, welke thans 'een ongeken* den omvang heeft bereikt. Amerikaanscbe waarnemers naar Londen Om de Dnitsche luchtaanvallen gade te slaan. Een speciale missie van het Amerikaan- sche luchtwapen zal zich per vliegtuig naar Londen begeven, om aldaar de Duitsche luchtaanvallen gade te slaan. De Federal Shipping Board heeft de overdracht aan Engeland goedgekeurd van de vrachtschepen Duquesne (622 b.r.t.) en •Gambo (5579 b.r.t.). Chineesche troepen bij Nanking vernietigd t. 7000 dooden. De woordvoerder vaStf.^ in China operee- rende Japansche leger i.qjft/t bekend ge maakt dat de in begin Oci'J?er begonnen operaties ter-vernietiging van dé in het ge bied van Nanking Woehoe-Hangtsjau sa mengetrokken Chineesche troepen met suc ces ten uitvoer zijn glegd. De Chineesche verliezen bedragen 7000 doodeh. Bovendien is een aazienlijke hoeveelheid oorlogstuig buitgemaakt. SCHUILKELDERS IN HONGARIJE De huiseigenaren in Boedapest hebben bevel gekregen voor 1 Juli 1941 schuilkel ders te laten bouwen. Nieiwe Fransch-Duitsche samenwerking bepleit Afweermuur tegen 120 millioen xnenechen OPROEP TOT „WERKELIJKHEIDS POLITIEK". Door het ïndeelen in verschillen de klassen heeft men beoogd de be drijven met een dichte bezetting, bedrijven dus, welke gemiddeld minder ruwvoeder kunnen winnen, meer krachtvoeder te verstrekken. Het Fransche geïllustreerde tijdshrift II- lustration publiceert een artikel van de Lesdain, waarin een nieuwe samenwerking tusschen Frankrijk en Duitschland wordt bepleit. De schrijver ziet drie mogelijkheden onde oogen, die thans in buitenlandsch po litiek opzicht voor Frankrijk bestaan: 1. De Splendid Isolation, dié schr. echter een ondoelmatige oplossing acht. 2. Één entente met Engeland. 3. Eén entente met Duitschland, aange zien Frankrijk niet tot zichzelf beperkt kan leven en moet steunen op een grooter na buurvolk. Bedrijven mei dichte bezetting de grootste toewijzing. Het .Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt ter- vervolge op het persbericht cn de publicatie betreffende de rundveevoedertoewijzing het volgende be kend. - De bedrijven, welke m klasse 1 vallen, krijgen 110 kg. mengvoeder toegewezen voor bovengenoemde période. Voor bedrijven, welke in klasse 2 vallen, wordt in voornoem de periode '140 kg. toegewezen, terwijl de bedrijven, welke in klasse 3 vallen, 165 kg. mengvoeder krijgen toegewezen. Bij de classificatie is uitgegaan van het aantal stuks vee, aanwezig per 21 Januari 1940. Ook de toewijzing van het rundveevoe- der zal geschieden op de basis van het aan tal stuks vee. op dien datum bij de veehou ders voorradig. Slechts in bijzondere gevallen, namelijk wanneer een veestapel een sterke wijziging zal hebben ondergaan, kan de provinciale, voedsel commissaris andere maatstaven toe passen. De toewijzingen zullen worden, verstrekt per melk- of kalfkoe, per stuk hoogdrachtig jongvee en per stier, alle voor zoover zij oudec zijn dan een jaar. Ten behoeve van vrouwelijk jongvee boven een jaar wordt de halve norm toegewezen. Bovendien is bepaald, dat die consumptie melkbedrijven, welke in 1938-1939 een gemid delde win terproductie van 9 1. per koe per dag hebben behaald, een extra-rundveevoe- dertoewijzing zullen ontvangen, groot 20 kg. per melk- of kalfkoe en per stuk hoogdrach tig jongvee. Kleine bedrijven. Boeren en slagers eventueel uit hun bedrijf gestooten. Aangezien is gebleken, dat op -sommige plaatsen het slachtverbod wordt, overtre den, tengevolge, waarvan vleesch zonder bon wordt afgeleverd, wordt door liet rijks- ubreau voor de voedselvoorziening in oor logstijd uitdrukkelijk de. aandacht er op gevestjgd, dat zeqr streng tegen deze over treders zal worden opgetreden. Behalve dat tegen den-landbou wer. die zich schuldig maakt aan een overtreding van het slachtver bod op de gewohe wijze een vervol ging zal worden ingesteld, zal de landbouw-crisis-organisatie, waarbij hij is aangesloten van haar be voegdheid gebruik maken om hem als georganiseerde te schorsen, waardoor hem de uitoefening van zijn bedrijf geheel onmogelijk kan worden gemaakt. De handelaar, die zich aan overtredingen als bovenbedoeld schuldig maakt, zal van de levering aan de Nederlandsche vechou- derijcentrale worden uitgesloten. Hetzelfde zal geschieden met een anderen handelaar, die voor hem zou optreden of voor hem vee aan de Nederlandsche ve.ehouderijcen- trale zou trachten te leveren. De Barneveldsche politie heeft druk werk om bij vele Yeluwsche boeren, die op groote schaal frauduleus slachten, proces verbaal op te maken. Alleen al te Barnevcld zijn 10 varkens, die op onwettige wijze geslacht waren, in beslag genomen. Ook te Ederveen, Scherpenzeel en I.untcren zijn groote par tijen vleesch ontdekt, afkomstig van frau duleus slachten, reeds zijn in bepaalde ge vallen boeten van f 500 opgelegd. Al Ie vriendelijke bezoekster Nam „de traproeden mee. Op het politiebureau aan de. Kattenbur gergracht te Amsterdam bevond- zich gis termiddag een. 55-jarige vrouw, die. niet,al te veel dankbaarheid getoond had, toen het haar eeblekcn was, dat een buurvrouw, dip zij bezoeken wilde, -niet Jlhuis was. Het is een spiriinsdrinkster, die al eens meer door de politie betrapt is op dronken schap en wangedrag. Zij ging in zeer vroolijke stemming op bezoek bij een vri-en din aan den overkant van de straat. Aan de deur kreeg zij echter geen gehoor. Bij het heengaan voelde zij zich toen gedron gen alle roeden van den traplonper af te nemen en naar huis mede te nemen! HERRIOT ONDER CONTROLE. Naar uit Vichy gemeld wordt, zou de vroegere kamervoorzitter en burgemeester van Lyon, Hcrriot, niet meer in Lyon ver toeven, maar zich in een geheim gehouden plaats in arrest bevinden. Hoewol bevoegde Fransche kringen dit bericht niet bevestigen, staat vast, dal -Herriot reeds geruimen tijd door de politie bewaakt wordt. IN ROEMENIë. Op voorstel van de hoogste mijnbouw- autoritèiten heeft het Roemeensche minis terie van economische zaken terreinen met een tolale oppervlakte van 224.000 ha. ge ëxploiteerd als petroleumvindplaatsen in den zin van de mijnhouwet. Hiervan lier- 2'on 48.000 ha. in het comiteit Bzau, 33.000 in het comiteit Gorj, 30.000 in het comiteit Putna en 13.200 in hel comiteit Barrimie Valzea. De rest is verdeeld over het comi teit Arges en de Boekowina. Reeds in de eerstvolgende dagen zou een begin worden gemaakt met het uitgeven van concessies. Winterhulp in Frankrijk Op" grónd "van de resultaten, die 'hét wïh- terhulpwerk in Duitschland tot stand heeft gebracht bepleit La France au Travail de instelling van een overeenkomstige orga nisatie in Frankrijk. Goede vangst 4?r Utrechtsche politie De Utrechtsche politie heeft de hand ge legd op een tweetal mannen van 25 en 23 •jaar, die zich regelmatig schuldig maak ten aan diefstallen van pakken sigaretten. Zij konden gisteren op hecterdaad worden betrapt, toen zij juist bezig waren uit een pakhuis aan de Mineurslaan 5000 sigaret ten te ontvreemden. Naar verhoord te zijn, werden de sigarettendieven opgesloten in het hoofdbureau van politie aan het Paar- denveld. Gezien het vorenstaande en gezien het feit, dat, behoudens zeer bijzondere om standigheden, in geen geval meer kracht voeder kan worden toegewezen dén de hoeveelheid, w'elke door den provincialen yoedselcommissaris aan de veehouders de waterwegen, welke een der beroemdheden van onze Als de winter nadert. - De meeuwen weten de plaatsen in de groote hoofdstad vormon, worden grondig vernieuwd stad, waar zij uK vriendelijke hand menig stukje voedsel kunnen halen (Foto Pax-HolUod) (foto Woltbild) Wanneer Frankrijk een entente met En geland zou aangaan, zou dit een nieuwe kiem vormen voor een toekomstigen oorlog, want Duitschland zal in de toekomst even als in bet verleden een FranschEngelsche entente beschouwen als een tegen Duitsch land gerichte bedreiging. Kan men echter de veiligheid buiten beschouwing laten, die Frankrijk verkrijgen zou door een entene zonder bijgedachten niet het. Germaansehc volk van 80 millioen? Frankrijk en Duitsch land zouden verecnigd 120 millioen bctecke nen, welke een afweermuur zouden vormen tegen alle pogingen. Van een economisch standpunt zouden de Duitsche en de Itali aansche levensruimte er onloochenbaar alle belang bij hebben een gemeenschappelijke ontwikkeling met Frankrijk te aanvaarden.' Tenslotte roept de Lesdain zijn landgenooten op zich aan te.sluiten bij de werkelijkheids politiek, die in staat is Frankrijk te redden. Nieuwe petroleumvindplaatsen De kleine bedrijven, dit zijn bedrijven met. minder clan drie stuks melk en/of kalfkoeien, terwijl de oppervlakte niet grooter is dan 5 ha., ontvangen een extra-toewijzing van 30 kg. per melk- en/of kalfkoe en per stuk hoog drachtig jongvee. Bovengenoemde toeslagen worden niet ge geven ten behoeve van jong vee en stieren. Van de toegewezen hoeveelheid rundvee- voeder per bedrijf wordt de veehouder in kennis gesteld door middel van een brief kaart. Indien hij deze briefkaart voor 27 Oc- tober ontvangen heeft, kan hij op de registra- tiekaart kenbaar maken, hoeveel rundveevoe der hij wonscht af te nemen in de eerstvol gende distributieperiode, met dien verstan de (echter, dat. hij nooit meer dan *4 gedeelte van de hein toegewezen hoeveelheid rund- veeVoeder per periode kan afnemen. Indien hij deze briefkaart na 27 October heeft ont- j vangen, kan hij zich wenden tot den. plaatse- j lijken bureauhouder, onders wiens ambtsge bied hij ressorteert, ten einde kenbaar te ma ken, welke hoeveelheid rundveevoeder hij in de eerstvolgende distributieperiode wenscht af te nemen. Door het rundveevoeder op deze manier toe te wijzen, is de veehouder in de gelegenheid, al naar de behoefte is, in de eene periode meer en in de andere minder rundveevoeder te betrekken. Daar de totale hoeveelheid beperkt is, zal de veehouder het voor hem beschikbare rundveevoeder zoo economisch mogelijk over de geheele winterperiode moeten verdeelen en in die perioden, dat het rundvee met ruw voeder gevoederd kan. worden, zooveel' mo gelijk krachtyoeder moeten sparen. Het voorgaande moge een ernstige waar schuwing zijn voor al diegenen, die nog niet inzien, dat overtredingen als hïerbedoeld in de huidige tijdsomstandigheden de voedsel- wordt medegedeeld, wordt er nogmaals op gewezen, dat de uiterste zuinigheid dient te worden betracht, daar, ook indien er 'cloor een Strengen winter een tekort aan ruwvoeder zou ontstaan, in het voorjaar in geen geval eqn extra hoeveelheid rund veevoeder zal kunnen worden verstrekt. voorziening van het geheele volk ernstig in gevaar brengen en derhalve volstrekt ontoe laatbaar moeten worden geacht Veel fraudeleus slachten op de Veluwe. Indien een slager zich aan overtreding van het slachtverbod schuldig maakt, zal hij, behalve, dat hij op de gewone wijze ver volgd. wordt, geen toewijzing voor rund- of varkensvleesch meer ontvangen, waardoor hij zijn bedrijf niet meer zal kunnen uit oefenen. Geweldige hoeveelheden bloemkool worden thans op de veilingen in West Friesland aangevoerd. Schuiten vol arriveeren bij de hallen in Bovenkarspel Grootebroek (Foto Pax-Holland)

Schager Courant | 1940 | | pagina 7