Rijkscommissaris wederopbouw in Nederland Engilsche kruiser gehavend De „Het volk niet voor het bedrijfsleven, doch het bedrijfsleven voor 't volk" Bu'garije dankt de as De nachtaanvallen op Engeland Engeland erkent verlies der „Empress of Brifain" Paus schrijft biddag voor Groote brand te Wemeldinge Ontaarde moeder staat terecht DR. SEYSS-INQUART (Eigen Foto-archief). DE ACHTERUITGANG VAN DE WERKLOOSHEID. NIEUWE PERS PECTIEVEN VOOR HET NEDER- LANDSCHE BEDRIJFSLEVEN EN DEN NEDERLANDSCHEN UIT VOER. BEVREDIGENDE LEVENS MIDDELEN SITUATIE. NAUWE SAMENWERKING TUSSCHEN DUITSCHE EN NEDERLANDSCHE AUTORITEITEN. NIEUWE DENK BEELDEN, NIEUWE METHODEN. De Rijkscommissaris voor de bezette Ne- derlandsche gebieden, rijksminister Dr. Seyss-Inquart. heeft den hoofdredacteur van den Weltpressedienst, dr. Hagemann, een interview toegestaan, waarin hij de volgende belangwekkende mededecling deed. Op de vraag, welke vorderingen gemaakt werden met het herstel van de door den oorlog aangerichte vernielingen, verklaar de dr. Seyss-Inquart. Het opruimingswerk te Rotterdam is -zoo ver gevorderd, dat het voor het einde van het jaar als nagenoeg beëindigd kan wor den beschouwd Tol dusver zijn er voort durend 10 tot 15 000 arbeiders en 1000. tot 2000 vrachtauto's aan het werk geweest. De plannen voor den herbouw van de ver woeste stadsdeelen zijn gereed. Zij worden thans nog nader bestudeerd, vooral met het oog hierop, of zij ook rekening houden met d.e toekomstige ontwikkeling van deze be langrijke havenstad. Zoowel van de zijde van het gemeentebestuur, alsook van par ticuliere belanghebbenden zijn plannen ont worpen voor den bouw van nieuwe officieele gebouwen alsmede van woon- en winkelhui zen, zoodat waarschijnlijk omstreeks de jaarwisseling met den bouw kan worden begonnen Ik heb van den aanvang af aan liet vraag stuk van den herbouw mijn speciale aan dacht gewijd en een fonds voor den wederop bouw geschapen, dat de grondslagen moet bieden voor de beschikbaarstelling van de noodige middelen. De werkloosheid en haar bestrij ding. Vraag: welke maatregelen worden geno men, om een einde te maken aan de werk loosheid in Nederland? De 21en Juni 1910 bedroeg het aantal Ne derlandsche werkloozen 321.809, tegenover een aantal van 20S.803 op 5 October 1910. Derhalve kon niet alleen een toename van het werkloozencijfer vermeden, doch daaren boven een vermindering met ongeveer een derde binnen drie en een halve maand be reikt worden. Daar bii den tegenwoordige!} stand van het Nederlandschc bedrijfsleven de werkloozen slechts- in beperkte mate in het land zelf in het arbeidsproces kunnen worden ingeschakeld, is gezocht naar wegen en middelen om werkloozen on behoorlijke voorwaarden in het Duitsche rijk werk te verschaffen. De Nederlandsche dienst der werkver schaffing is bovendien door organisatori sche maatregelen in staat gesteld-, recht streeks en doeltreffend het werkloozenvraag- stuk on te lossen. Zoo wordt door uitbreiding van de steunmaatregelen aan een groot aan'al werkloozen. die ten dele sedert ia- ren niet meer gewerkt hebben, weder arbeid en brood verschaft. Daarenboven wordt er naar -restreefd de ontslagen in hef Neder- landeehe bedrijfsleven tof de meest drin gende gevallen te benerken. Voorts is bet streven, orders uit DuRsrbland bij de Ne derlandsche industrie te plaatsen, om on dce wijze nieuwe werkgelegenheid te schep pen. HET ECONOMISCHE LEVEN. De Nederlandsche landbouw is reeds in uitgebreide mate in het genot van de hem binnen de omraming van de Grootdnttscbp economischp ruimte echoden mog^dkheid tot af'pf. on wel fogr>n nriizen. welke aan zienlijk beter ziin dan de vroeger door En geland' geboden, met de coniunctnur wis selende nriizen die over bef algemeen slechts me» helmin van riikssteunmantre- gelen voortzetting der productie toelieten. Hier voUt"V» zich d,JS de her-oriSnieerlnn naar tn het Oosten Hcin->ude afzetgebied vanze'f. De landbouw streeft er met sucoes naar, den aanwerioen veestanel met de pro ducten van het eiqen bedrijf in stand te honden, waarbii bet gunstige weer het winnen van extra hoeveelheden ruw voer buitengewoon begunstigd beeft In geen geval, aldus de rijkscommissaris, dienen de genomen maatregelen het karak ter van Nederland als uitgesproken verede- over den lingsland op den duur te doen verdwijnen. De industrie is bezig, niet de vertegen woordigers van het Duitsche bedrijfsleven onderhandelingen te openen op basis van rechtsgelijkheid, welke de arbeidsverdeeling in bet gebied van Europa door accoorden moeten waarborgen. Aan te nemen valt, dat het Nederlandsche economische leven op grond dezer plannen in verhoogde mate opdrachten met vastgestelde productipvoor waarden zal vinden en daarmede nieuwe arbeidsmogelijkheden scheppen.- De voedselpositie van de Nederlandsche bevolking is in denzëlfden omvang en volgens dezelfde methoden als in Duitschland gewaarborgd. De hoeveelheden levensmiddelen en textiel- fabrikaten, die ieder toebedeeld worden, ziin met geringe afwijkingen, welke uit. plaatselijke consumptiegewoonten voort vloeien, gelijk aan de rantsoenen in Duitscb land. Er is zorg voor gedragen, dat de be- naalde hoeveelheden in vollen omvang ter beschikking staar). Samenwerking Duitsche en Ne derlandsche instanties. In beginsel wil de bezettende macht in Nederland het bestuur door autoriteiten des lands zelve laten uitoefenen. Zij heeft zich er mee tevredengesteld bij de centrale Nederlandsche bestuursinstanties een leiden den staf te vestigen, die er voor zorgt, dat de belangen van de bezettende macht vol gens de eiscbon.van liet oogenb'ik gewaar borgd blijven. Het Nederlandscbe- volk wordt derhalve door ziin eigen autoriteiten en ambtenaren bestuurd. Ook de uit voor zorg ingevoerde d'st.rrbutiemaatregelen ge schieden door de Nederlandsche instanties. Een pront ere inmenging in het bestuurt- apparaat vond eigenlijk sleehls op het gebied van de werkgelegenheid plaats, daar de op heffing der werkloosheid 'den Vuitscheh autoriteiten bijzonder ter harte gaat en dc Nederlandsche ambtelijke instanties niet be schikken over de ervaring en techniek om deze opgaven ten volle recht te doen weder varen. De Nederlandsche ambtelijke instanties toonen over het algemeen volledig begrip voor dc eischen der Duitsche instanties, zoodat de bestuurstaak met de Duitsche autoritaire instanties op veel snellere en reeds om die reden doelmatiger en succes voller wijze verricht kan worden dan vol gens de vroeger toegepaste methoden. Er heersclit een voortdurende openhartige ge- dachtenwisseling tusschen de leidende Duitsche cn Nederlandsche instanties. Men streeft er van beide zijden naar elkander den arbeid wederkeerig te verlichten en men vindt aan Nederlandsche zijde' het streven om zich met de Duitsche gedach- tenwereld vertrouwd te maken. Lotsverbondenheid met Duitsch land. Vraag: zal de erkenning van de nood zakelijkheid van Duitsch-Nedcrlandsche economische samenwerking tot nieuwe op- \attingon in de economische en sociale denkwijze leiden? Ik geloof, aldus de rijkscommis saris ifitderdaad, dat de nieuwe om standigheden het Nederlandschc volk boven standen en klassen zal verheffen tot de erkentenis van zijn lotsverbondenheid, zoódat de economische belangen niet meer, zooals tot dusverre veelal, op den voorgrond zullen staan. De nood zaak tot economische reorganisatie cn de gemeenschappelijke zorg voor de toekomst van het volk zullen het inzicht in de hand werken, dat het volk er niet is ter wille van het be drijfsleven, maar het bedrijfsleven voor het welzijn van het volk. Zulks temeer, daar de Nederlanders zich er thans met nun eigen oogen van kunnen overtuigen, dat het economische leven van het Groot-Duitsche rijk, dat niet berekend is op kapitalistische belangen maar op de behoeften van hel volk geenszins naar een vijandelijke propaganda zoo dikwijls beweerde een beperking van initiatief en dc verantwoordelijkheid van liet indivi du beteekent, doch integendeel een ver hoogde ontplooiing van alle economische mogelijkheden. Een dusdanige ontwikke ling is natuurlijk geen zuiver materieel, doch een geestelijk proces, waarbij in de plaats van hel individueel belang de ge dachte aan de gemeenschap treedt. Het besef van een nationale en tevens so ciale verantwoordelijkheid zal, naar ik ge loof, ook in Nederland een front van alle werkers doen ontstaan. De laatste vraag ging over de kwestie of reeds teckenen van een denkwijze in de rich ting van een economie die zich over het groo- te gebied van Europa uitstrekt, waar le ne men vallen. Daaromtrent kan opgemerkt worden, be sloot Dr. Seyss Inquart. dat de leidende Ne derlandschc kringen van huis uit gewoon zijn.in groot verband te denken. Het is der halve ook begrijpelijk, dat de voorwaarden voor dit denken in de richting van een groot economisch gebied juist in Nederland beslist aanwezig zijn. Beslissend is of de toonaan gevende kringen in staat zijn -de nieuwe- si tuatie juist in te zien en dienovereenkomstig hun beslissingen 4e nemen. Veelal kan reeds geconstateerd worden, dat met initiatief cn in constructieven zin medegewerkt wordt bij het denken en plannen ontwerpen. Dat geldt zoowel voor den landbouw, die zich reeds als het groote veredelingsland voor het Europee- sclie gebied beschouwt, als ook voor de nij verheid cn vooral voor den handel, die de bijzonder gunstige ligging van Nederland als invalspoort voor de overzecsche landen in het Eufopeesche gebied beseft. Geen Roemeenscbe goederen naar de V S. Tegenmaatregel tegen de blok keering der Roemecnsche dollar- saldi. De Roemecnsche regeering beeft een ver ordening uitgegeven voor de Roemecn sche export, en transportfirma's, waarbij goederen, waarvoor de tegenwaarde in de V. S. reeds voor 12 Oct. was betaald, maar die nog niet geleverd zijn. ook in 't vervolg niet meer worden geleverd. Ook worden le veranties, waarvoor reeds in dollars is be taald, doch die niet zijn uitgevoerd in het vervolg door de Nationale Bank niet meer op de leirekening van de exporteurs geboekt. Deze verordening is zonder twijfel een te genmaatregel tegen de door de regeering der V.S. bevolen blokkeering der Roemecn sche dollarssaldi. In zijn troonrede deelt koning Boris van Bulgarije mede, dat maatregelen ter ver steking van de nationale verdediging ge troffen zijn. De hereidheid der Bulgaren om de onafhankelijkheid van liet land te ver dedigen is een reden om de toekomst van Bulgarije histig tegemoet te gaan. Een neutraliteitsverklaring in den Grieksrh-Italiaanschen strijd werd. volgens IT.P.. niet gegeven, maar de Koning roemde de vriendschap tot de as-mogendheden. Hij zeide: „Wij danken de groote leiders van Duitschland en Italië voor hef initiatief en en de vriendschappelijke medewerking in het Pohrocdsia-vraagstuk. Dit heeft dc vriendschappelijke betrekkingen, die tus schen ons en deze beide groote volken be staan, nou geconsolideerd. Koning Boris verklaarde voorts dat de traditioneel© betrekkingen tusschen Bulga rije en Roemenië hersteld zijn. „Onze be trekkingen tot Joegoslavië en Turkije", aldus de koning, „zijnrin overeenstemming met de verdragen, die ons met die landen binden. Onze politieke en economische betrekkingen met de Sowjet-Ünie ontwikkelen zich ver der in gunstigen zin". De Bulgaarsche regeering is ervan over tuigd dat het Bulgaarsche volk alles in het werk zal stellen om de rust in het land te bewaren en om de levensbelangen te be schermen. De Bulgaarsche minister van oor log beeft aan vertegenwoordigers van de pers verklaard, dat met bet oog op de ge beurtenissen in Griekenland geen speciale maatregelen zijn getroffen. De minister ver klaarde met nadruk dat aan de Bulgaarsch- Grieksche grens alles rustig is. Omtrent de nachtaanvallen van het Duitsche luchtwapen verneemt .het D.N B. nog nadere bijzonderheden cn wel dat vooral in de Londensche wijk Kensingfop als gevolg van het uitwerpen van bommen van het zwaarste kaliber verscheidene groot? en een aantal kleine branden waar genomen zijn. Boven Liverpool was de activiteit der vliegers eveneens zeer aanzienlijk. Hier werden de dokinstallaties verwoest en in hot Oostelijke gedeelte van Liverpool-Rir- kenhead ontstonden na aanzienlijke ontplof fingen verscheidene branden. In stoutmoe dige duikvlucht is -bovendien een colonne vrachtauto's succesvol niet mitrailleurvuur bestookt en volkomen uReengejangd. Voorts is door een Duitsrh vliegtuig in een duikaanval een spoortrein bij Burry St. Edmunds beschoten en een konvooi aan de Zuidoostkust van Engeland gebombar deerd. Teveel tarwe in Amerika Bezorgdheid over het groote overschot. TIoc langer hoe meer .maakt men zich in Noord-Amerika bezorgd over het vraagstuk hoe de tarwe-oogst van 1940 moet worden verwerkt. Tezamen met de voorraden van het vorige jaar beschikken de Ver. Staten op hét oogenblik over een voorraad van meer dan 1 milliard schepels, terwijl Cana da thans een voorrad van meer dan 200 mill. schepels heeft. Tezamen beschikken deze twee landen dus over een tarwe-over- schot na den oogst van dit jaar, van onge veer 1.9 milliard schepels. Na aftrek van de binnenlandsche consump tie van Amerika en Canada, zullen zij des ondanks op een overschot van omstreeks 1 milliard schepels kunnen rekenen. Zelfs wanneer de uitvoer naar Europa, hetgeen men echter, gezien de tegenwoordige tijds omstandigheden. niet kan verwachten, aan zienlijke hoeveelheden zou bedragen, dan nog is het vraagstuk van den afzet van de ze enorme tarwevo.orraden niet. opgelost. Vooral in Canada is men hieromtrent voor zeer groote moeilijkheden geplaatst, aange zien te weinig ruimte ter beschikking staat oni hot tarwe-overschot op te slaan. Niet alleen in Noord-Amerika en Canada, maar ook in Zuid-Amerika wordt de tarwe oogst zeer ruim getaxeerd. Vooral in Argen tinië venvacht men, dat voor eenige millioe- nen tonnen geen kans bestaat op een ver- bruiks- of exportmogelijkheid. De Britsche admiraliteit en het ministe rie van oorlog geven thans het verlies van het s.s. „Empress of Britain" toe. Voorts wordt gemeld, dat de reddingsactie ter stond aangevangen werd, doch dat het schip, terwijl men trachtte het op sleep touw te nemen, zich plotseling uit het water verhief en wegzonk. Ongeveer 508 overlevenden van een totaal van 643 opva renden zouden gered zijn. Naar thans uit Alexandrië vernomen wordt, is de lichte Britsche kruiser „Ajax" na zijn laatste gevecht met Italiaansche torpedojagers in de Middellandsche zee met dertien dooden en 22 gewonden aan boord de haven aldaar binnengeloopen. Egyptische arbeiders repareerden' de be schadigingen onder de waterlijn voorloopig. Daarop verliet de kruiser, na munitie gela den te hebben, de haven met onbekende be stemming. Aangenomen mag worden, dat de „Ajax" voor definitief herstel der averij een der belangrijkste Britsche steunpunten moet aan doen. Amerikanen moeten soberder leven Om grooter oorlogsleveranties aan Engeland mogelijk te ma ken. Op de industrieele bijeenkomst van den staat Massachussets heeft dc bekende Brit sche econoom en publicist Sir Wal ter Lay- ton verklaard, dat 't Amerikaansche volk zijn levensstandaard ten zeerste moet hepcr ken om langs dezen weg meer productie krachten vrij te maken voor verhoogde oor logsleveranties aan Engeland. Deze offers zijn des te noodzakelijker, gezien dc daar nog bij komende Amerikaansche bewape ning. Pius XII heeft door middel van een apos- tolischen brief Proprio Motu gelast, dat 24 November a.s. over de geheele wereld mis sen en openbare gebeden opgedragen zullen worden voor de actucele nooden der menscli heid. Op dien dag zal de Paus zich naar de St. Pieter begeven, waar hij met deze inten tie een mis zal celebreeren. PADEREWSKI NAAR NEW YORK VERTROKKEN. De voormalige president van de Poolsehe republiek Paderewski, is aan boord van het Amerikaansche schip Excambion naar New York vertrokken. Door de duisternis verdronken Redding in donker onmogelijk. Gistermorgen omstreeks 6 uur is aan dc Waalkade bij hot rijksveer een man van middelbaren leeftijd te water geraakt en jammerlijk verdronken. In de duisternis kon men moeilijk reddingspogingen doen. Het lijk is nog niet opgevischt. Stroo en levensmiddelen verlo ren. Gisteravond omstreeks acht uur ontdekte men brand in het pakhuis van den heer Ar te Wemeldinge (Z.), waarin ongeveer 90.000 kilo hooi en stroo geborgen was. De ge heel© voorraad ging in vlammen op, terwijl een nieuwe vrachtauto door het vuur werd verwoest. De brand sloeg over op het ernaast gelegen pakhuis, waar voor ongeveer 1500 gulden aan levensmiddelen verloren ging. Twee aangrenzende huizen konden door de brandweer behouden worden. De schade voor den heer Ar, welke evenals voor hel andere pakhuis door verzekering wordt gedekt, bedraagt 15.000 a 20.000 gul den. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. Na den ramp van Rotterdam haar vier kinderen In den steek gelaten. „Ik kan niet begrijpen, dat deze zaak hier is aangebracht en dat de officier genoegen neemt met een straf, die ik kan opleggen," zoo sprak gistermorgen de politierechter te Rotterdam in een zaak tegen een vrouw die terecht stond omdat zij eenige uren voor de ramp op den 14den Mei haar vier kinderen, resp. 10, 11, 13 en 16 jaar, moedwillig heeft verlaten. Uit het verhoor bleek, dat de vrouw ge scheiden is en dat haar gewezen echtgenoot verblijf houdt in de strafgevangenis te Sche- veningen. Op den liden Mei heeft ze haar woning verinten om de steunuitkeering, die zij en haar kinderen van Maatschappelijk Hulpbetoon genoten, in ontvangst te nemen. Voor haar vert rek had zij haar kinderen den raad gegeven bij luchtalarm naar den schuil kelder onder de fabriek van de firma Cals, aan den Goudschen Singel gelegen, te vluch- Amsterdamsche effectenbeurs OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. l.k. 100 99% 96 3/16-961/16 95 15/16-95 13/18 100 99% 86% 85 15/16-85% 85% 84% 82% 82 36%-38% 38-377/18 74 GEM. LEENINGEN. 87% 87% 91% 91% 3 85% 85% 86 86 873,4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.3% Oost-Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 Duitschland 1930 5% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 A'dam '37 I 3% 's Grav. '37 I 3% N.-HolJ. '38 3 N.-Holl. '38 II (3%) R'dam '37 I. III 3% Z.-Holland 1937 3 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veemdam 3% 92% 92% INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbenind. I. G. 7 105 Gelsenk. Bergw. 5 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 160 159% Ned. Ind. Handejsb. A 119% - 119% Ned. Handel Mij. c. v. A 104 103 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. 114%-117% 120-117% Calvé Delft c.v. A. 84% 84 Centr. Suiker Mij. 175 177 Fokker g. A. 181 1S0 Levér Bros en Unilever cv.A12S-130% 130%-127 Ned. Ford 322 320 Philips G B.v.A. 186-192 193%-191 Philips pref. A 140 Buitenland. Anaconda copper c.v. A. 24 9/16-25 1/16 26%-25 15/18 Am. Sm. en Ref. c.A. 42 44% Beth. Steel c.v. A 72%-74% 78-76% Gen. Motors c.v. A. 46 49% Kennecot Copper c.v. A. 32%-3"2% 333i-34% North. Am. Aviation c.v.A. 16% 17% Rep. Steel c.v. A. 203,4-21% 22 11/16-22% U. S. Steel c.v. A. 59-6034 63%-63i/j petroleumondernemingen. Binnenland. Dordtsrhe Petr. g. A. 2123,4 213% Kon. Pctr. 236%-23S% 240-237% Buitenland. Shell Union c.v. A. 10%-9% 10%-10 9/16 Tide Water c.v. A. 9%-0 5/16 9 15/16-101/18 SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland-Amerikalijn A 100%-101 101%-10l Java-China-.Tapanlijn A. 126 124^4 Kon. Ned. Stoomb. Mij. 140%-141% nat. bez. v. A. 142-140 Kon. Paketvaarf A. 199 190% Ned. Scheepv. Unie A. 144%-146 14714-146% Rott. Llovd A. 120%-120 123 Stoomv. Mij. Nederland A. 122%-123 12G% SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. 400-399 399-395 Javasche Cultuur 222 223 N.I.S.U. 22434 225% Ver. Vorstenl. Cult. 109-110% 111-109 TABAKSONDERNEMINGEN. Dell Batavia Mij. 150%-148 1*8%-149% Deli Mij. c. v. A. 211%-210% 2Ö7%-208 Senembah 170-168 167-170 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 216-217 21S-2193/i Bandar Rubber Mij. A. 156 158% Deli Batavia Mij. A. 16S% 171 Koersen Nederlandsch clearinginstituut Koersen voor stortingen op 29 October 1940: Reichsmarken 75.36; Belga's 30.1432; Zwit sersche Francs 43.56; Lires 9.87; Deensche Kronen 36.40; Zweedsche Kronen 44.85; Tsjechische Kronen (oude schulden) 6.42; Tsjechische Kronen (nieuwe schulden) 7.5L ten, alwaar zij tijdens de oorlogsdagen reeds eerder bescherming hadden gevonden. Toen dea avonds, aldus het Hdbld., de bin nenstad in lichterlaaie stond en ook het huis van de vrouw was verbrand, vernam zij, da^ haar vier kinderen waren gered en onderdak hadden gekregen bij familie te Gouda. In plaats van zich naar Gouda te begeven, huur de zij tezamen met een vriend een zolderka mertje. Het tweetal leefde van het geld, dat zij van Maatschappelijk Hulpbetoon ontvinff en van de kinderen trok zij zich niets meer aan. Behalve voor moedwillige verlating had het O. M. ook oplichting ton laste gelegd. De politierechter was van meening, dat de ze zaak, in verband met den ernst van de fei ten, door de vólle kamer moet werden be handeld. Hii achtte het gedrag van de vrouw zeer ergerlijk. De zaak werd naar den rechter-commissa* ris terug verwezen. Deze zal nu tevens on derzoekon welke maatregelen er ten nanzirn van de vier kinderen moeten worden getrofc fen. Binnenkort zal de vrouw voor de rechtbank terechtstaan.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2