veilingen Dinsdag 29 October 1940 Tweede blad GROENTEN Langendijker Kool halerstijd! Uit deo tijd der koninklijke vuilpoetsen' HOEST EN 1 VERKOUDHEID/ «Empress of Britain" getorpedeerd Luchtgevechten bij Ma'ta ROOSEVELT S KANSEN GUNSTIG Van veel beteekenis voor de tuin ders voor velen van grooten in vloed op einduitkomst nog me'er dan de vroege aardappels de campagne duurt langer, er zit meer muziek in en een element van speculatie verschillende vra gen dringen zich op ook ten op zichte van al of niet teeltverrui ming hiervan zal wel geen sprake zijn weinig aanvoer aard appelen geringe handel qocdgr keurde poters stationnaire prij zen voor tomaten dure ramme nas ook wortelen goede prijs roode kool bevredigend veel be ter dan verleden jaar althans gele kool lager groote aanvoer van zuurkool en Deensche viit- te -r- de laatste ook voor zuurkool aanvoer groene en Savoye kool geen hoge prijzen voor bloem kool dure snijboonen vermin derde aanvoer slaboonen ook duur groote aanvoer van uien prijzen tot f 7. zelfs stek tot f3 ongeveer zelfde prijzen voor druiven meer andijvie-aanvoer afwisselende prijzen. Gewichtige tijd voor onze Langendijker tuinders! Ge kunt 't aan hun gezichten zien, aan hun houding, aan hun doen en laten, dat deze tijd een andere is dan de overige tijden van het jaar, waarin zij ook wel hun arbeid op den akker verrichten, doch die voor hen niet van zooveel betee kenis zijn als den tijd van het koolhalen. Zeker, de vroege-aardappelcampagne is ook een tijd van beteekenis, en van de uit komst hangt ook veel af voor het wel en wee van den tuinders, doch hij reageert er ahders op dan op den koolhalerstijd. En die andere reactie is begrijpelijk. De vroege- aardappelcampagne is binnen eèn week of 6 afgeloopen, de wiriterkool daarentegen is met half November in de bergplaatsen en het is voor de meesten April, als de laat ste kool de boeten verlaat. Bovendien zit er in de winter- kool, om het zoo eens te zeggen, meer muziek; het prijsverschil bij het begin van de winterkool-cam- pagne en het eind kan soms zeer groot zijn, zoodat in het overhouden, het langer bewaren een rïleer spe culatief element zit. Er hangt voor de bouwers meer van af, althans voor een belangrijk deel van hen. Op 't oogenblik dus, .nu van heinde en ver de kool wordt aangevoerd, gaat de hoop en verwachting, naar de resultaten van deze teelt uit. Hoe zal het verloop zijn? Zal pr ruime vraag naar de stapelproducten zijn, zoodat goede prijzen kunnen worden gemaakt. Al les hangt nog in de lucht. Het is zoo'n on zekere tijd redeneeren vele bouwers. Het is in don tuinbouw de laatste maanden den goeden kant uitgegaan. Als het nu met de winterkool goed loopt, dan zullen ze niet te klagen hebben. Dan vragen de tuinders zich af, hoe het voor 1941 zal geregeld worden met de voor schriften, omtrent teeltvergunning of be perking, of er al of niet meer vrijheid zal worden gegeven bij de teelt van de tuin bouwproducten. Er is toe nu toe niets van bekend. Voor den landbouw weet men zoo ongeveer, waar men aan toe is. Toch kan, men onder de tegenwoordige omstandighe den wel al op zijn vingers natellen, dat van teel verruiming" wel geen sprake zal zijn. Groenten telen we nog veel meer dan we voor eigen behoeften noodig hebben en al heeft Duitschland in den afgeloopen zo mer veel van onze groenten afgenomen, de heele productie konden we toch niet kwijt. Dit alles ligt echter nog in den schoot der toekomst verborgen. Dat de tuinders er zich mee bezighudt is niettemin begrijpelijk Een groot, voorrecht is het te weten, dat momenteel de zaken vrij goed gaan, ook in de afgeloopen week. Uit den aard der zaak was de aanvoer van aardappelen gering. De handel in dit artikel was van geringe be teekenis. Van Schotten werden nu drielingen aangevoerd, die f 2.202.50 opbrachten. Bintje werd voor f 3.10 verkocht. Ook van goedgekeurde pootaardappelen kwam er maar weinig. De maat 2835 bracht f 5 en 35—55 niet meer dan f 4.80 op. Ook voor tomaten bleef de handel kalm. Voor de sorteeringen A B en C werd de bekende prijs van f 17 betaald naar de prima-kwaliteit en voor CC f 9. De aanvoer was ook niet groot. Rammenas, waarvan 3200 Kg. werden aangevoerd, brachten prijzen op, welke de laatste jaren niet konden worden ge maakt. Werd aanvankelijk f 4.40f 4.90 be steed, later bracht ze f 4.80 tot f 5.90 op. De telers van wortelen haddenook deze week niet te klagen, daar de prijzen alles zins bevredigend konden heeten. Voor de meest gezochte sortecring werd f 2.703.40 soms tot f 3.70 betaald. De daarop volgen de kwaliteit bracht f 1.902.30 op en de kleinste f 1.50—1.70. soms nog iets meer. De aanvoer beliep rond 15 spoorwagens. Verreweg de meeste bieten kwamen aan de veiling van de L.G.C. Naar gewicht en kwaliteit werd er van f 1.203. soms tot f 3.20 en zelfs tot f 3.70 voor besteed. In to taal werden er 8 spoorwagens verhandeld. De» aanvoer van roode kool was niet ftroot. Door de drukte van het koolhalen blijft er maar weinig tijd over voor aan voer van kool. hoewel ook de voorraad aan merkelijk hegini te slinken. Over het prijs- verloop viel niet te klagen, al bleef het verbod van uitvoer naar België, die een vijfde deel van den aanvoer tegen beste prijzen afnam, van nadeeligen invloed. De noteeringen lagen bijna alle tusschen f 3.80 en f 5.40. Enkele partijtjes werden voor een kleinigheid minder verkocht, doch daar tegenover werden andere van f 5.50 tot f6.10 verkocht. De hoogste prijzen werden wer den weer besteed voor kool van ongeveer ZV2 pond. Als men deze prijzen stelt te genover die van verleden jaar, toen f 23 werd betaald, is de tegenwoordige toestand op.de veilingen ontegenzeggelijk veel beter. Minder gunstig was de stemming voor gele kool. De vorige week waren de prij zen al wat gezakt. Die daling zette zich nu nog voort en ofschoon de aanvoer niet groot was. waren de prijzen aan den lagen kant. Bijna alles werd verkocht voor prij zen, varieerend van f 2.503.20. Maar wei nig werd voor f 3.30—3.60 verkocht. Ver geleken met het vorige jaar, toen veel on verkocht bleef en de prijzen tusschen f 1.70 en f 2.80 lagen, is dit nog wel wat beter, doch toen was de uitkomst ook bedroevend slecht. Domineerend was weer de aanvoer van zuurkoolwitte én Deensche witte kool. wel ke laatste ook al werd aangekocht voor het bereiden van zuurkool. De eerste bracht weer als de vorige week f 2.50 op voor de beste kwaliteit; de mindere werd voor f 1.70 tot ruim f 2 verkocht. Deensche wit te bracht f 2.703.30 op, al naar kwaliteit en gewicht. In totaal werden 150 spoorwa gens witte kool verhandeld. Groene kool bracht f 2.50 f 2.60 op. Dan kwam er nog wat Savoye-kool, waarvoor f 2.50f 3 werd betaald. Aan de Broeker veiling werd bloemkool gepresenteerd. De prijzen waren niet hoog. doch bevredigend. Ze werd verkocht voor f 7.50—10.60: grootte en kwaliteit bepaal den het prijsverschil. Tweede soort gold van f2 tot f 4. Aan dezelfde veiling kwamen nog heel wat kassnijboonon, waarvoor zeer goede prijzen werden betaald, n.1. van f 21 tot f24. Sterk vermindert dev aanvoer van slaboo nen. De mooiste brachten van f 17f 24 op. Overigons werd f 9.80f12 betaald. Van beteekenis was weer de handel in uien. Ongeveer 25 spoorwagens kwamen aan beide veilingen. Voor gewone gele uien werd aanvankelijk f 5.50—6.40 betaald, la ter stegen deze prijzen nog wat, zoodat enkele mooie aprtijen tot f 6.80 k f 7 tot f 7.20 opbrarhten. Grove werden verkocht voorf 5.20—6; enkele partijtjes bleven er iets beneden, andere kwamen er iets boven uit vanwegp de kwaliteit. Drielingen en nep brachten bijna zonder uitzondering f 4 op. Zelfs voor stek werd nog f 2.20—f3 betaald. De druivensoort Alicante werd voor 25.30 —f40 verkócht,. Frankenthalers voor f21.90 24. Tenslotte kregen we noe wat andijvie aan beide veilingen. Kwaliteit en gewicht soeelden hierbij een vrij groote rol, zoodat de prijzen varieerden van f 12.10. Voor er zeep was, kreeg men kleeren en lichaam ook schoon. Ongetwijfeld zullen velen, aldus het Vad., wel eens gekeken hebben naar dat kleine klompje in hun hand en er even over na gedacht hebben, hoe het plotseling van een simpel onaanzienlijk voorwerp, even roekeloos gekocht als verbruikt, geworden is tot een zorgenkind en tot een kostbaar bezit, dat hoogelijk gewaardeerd en zuinig gehanteerd moet worden. Waarin onderscheiden wij ons van onzen minder geciviliseerden medebroeder? Door onze kleeding? Och kom, een Papoea voélt zich in zijn simpelon schaa.mgordel even wèl gekleed alst wij in onze smoking. Zou het dan misschien liggen in het gebruik van zeep en in de hooge waarde die wij toekennen aan lioiiamelijke reinheid en hy giëne? Dr. Colijn Jr. vertelde in zijn boek, dat de Papoea's in het binnenland met ver wondering zagen, hoe de expeditieleden zich in het water eens duchtig afsponsden. Zeep is ongetwijfeld een artikel, waarvan wij Westerlingen fantastisch groote hoeveelhei den verbruiken. Wij zijn nonchalant, wij zijn rpyaal, wij zijn verkwistend met zeep. Maar daar behoeven wij ons niet over te schamen, integendeel. Het bewijst in de eer ste plaats, dat men inzake het opvoedings- vraagstuk optimistisch mag zijn. Want het blijkt, welk een ontzaglijken invloed de suggestieve verhalen, waarin onze verstan dige ouders ons hel verachtelijk bestaan van een Piet de Smeerpoets afschilderen, op ons gedrag en in ons verder gehad hebben. Maar het bewijst ook, dat wij het vaandel der beschaving hoog houden. Het was toch niemand minder dan de beroemde Duitsche scheikundige Justus von Jüebig, die als zijn meening te kennen gaf, dat een volk be schaafder en welvarender is, naarmate het meer zeep gebruikt. Toen er nog geen zeep was Wij kinderen der moderné Westersche beschaving kunnen ons ternauwernood een wereld zonder zeep voorstellen. Welke Welke huisvrouw zou niet radeloos worden bij de gedachte al haar huishoudelijke pro blemen van reinheid, zindelijkheid en hy giëne te moeten oplossen, zonder de onvol prezen hulp van de zeep! En toch heeft zulk een tijd bestaan, zeker, in sommige streken op aarde is de toestand heden ten dage nog zoo. Al rijzen ons misschien de haren te berge als wij hooren, dat een Bedoeïnen vrouw, als zij zich het haar wil wasschen. aangewezen is op kameelenurine en dat zij van dit waschmiddel werkelijk ook ge bruik maakt, het feit is er niet minder waar om. Trouwens, vóór de zeep bekend was, heeft hombile dictu. rottende urine om het ammoniumcarbonaat, dat er in ge vormd werd, een groote rol gespeeld als reininigingsmiddel. hoe paradoxaal het velen van ons in de ooren moge klinken. Het gevormde ammopiumcarbonaat toch maakt de vloeistof alkalisch en zoo ge schikt om vettig vuil op te lossen en te verwijderen. Om het eens cynisch te zeg gen het is alleen maar een kwestie van goed naspoelen. (En van aesthetische be zwaren natuurlijk.) Bij de Romeinen, die de zeep nog niet kenden, was het bet nor male wa«chmiddel. De volders, fullones die in Rome de wasch verzorgden had den daarom zelfs het merkwaardige recht om op de boeken der straten vaten op te stellen voor het verzamelen van urine. Het ambt van wasebbaas was in bet oude Rome begrijpelijkerwijs niet bepaald een ecrebaanfjé en wij kunnen ons voörstellen. dat zij in een kwaden reuk stonden en hun werkplaatsen buiten de stad moesten heb ben. Het vuil werd weggeschrapt. Wat de lichaamsverzorging betreft, baden waren in Rome zeer geliefd, maar alle lichaamsreiniging gaat zonder zeep slechts gebrekkig. De Romeinen bedienden zich daarom bij het bad van een schrapper, waarmee het vuil en de doode huid (opper huid) weggeschrapt werden. Men nam een zweetbad, daarna volgde een afschrapping, dan een stortbad, massage en een rust- pooze Die schrapper was een zichtbaar teeken van civilisatie en welstand en men kende ze in meer of minder luxueuze uit voering. Er waren sierlijke beenen, bron zen .en ze'.fs kostbare gouden schrappers. Doch zelfs met warmwater en stoombaden is het nog moeilijk het lichaam grondig te reinigen, niet alleen van alle vuil, maar ook van de minder prettig riekende stof fen, welke onze huid bij haar functionnee- ren nu eenmaal afscheidt. Daarom 'was hel gebruikelijk, zich na het bad te zalven met welriekende stoffen en waren de Ro meinen groote liefhebbers van reukwer ken. Bij de Grieken was de zeep ook on bekend. In .den tijd van Homerus werd de wasch alleen met behulp van schoon wa ter gereinigd. Later gebruikte men plan ten, die zeepachtige eigenschappen bezaten, en ook wel loog van plantenasch. De eerste zeep. Wie de zeep eigenlijk heeftuitgevonden is niet precies hekend. De beste papieren hebben onze Gennaansche voorouders. De eerste berichten vinden we bij den Romein- schen schrijver Pliuius. Hij,weet ons te ver tellen, dat de oude Germanen en ook do Galliërs zeep bereidden uit geitenvet en uit gebrande beukenasch. Zij zouden ongetwij feld een goede beurt maken in den strijd om den palm der zindelijkheid, ware het niet. dat de eerlijkheid ons gebiedt te vertellen, dat zij deze niet zoozeer gebruikten voor het waschen, als wel voor iets, dat ook het hedendaagsche schoone geslacht na aan het hart ligt, namelijk hetb leken van bet haar. Zij slaagden erin, den roem Van hun blonde lokken te doen doordringen in het centrum der toenmalige wereld, het eeu wige Rome. Meer nog, zij creëerden daar zelfs een mode, met het gevolg, dat de Ro- meinsche matrones ijverig poogden hun Zuidelijkdonkere lokken in Germaansch- gouden om te tooveren. Wat zullen wij er meer van verhalen? Zie om U heen en loer, dat er niets nieuws is onder de zon Koninklijke vuilpoetsen. Helaas heeft in laterer tijden de zeep niet altijd de waardeering mogen vinden, waarop ze recht had. De geschiedenis der Westersche volken is een aaneenschakeling van tijdpreken van reinheid en perioden van ontzaglijke vervuiling. Indien er ooit een tijd geweest is, waarin men een zeer lioogen dunk had van eigen beschaving en daarnaast doodgemoedereerd in den meest achterlijken staat van vervuiling bleef door leven, dan is het geweest in de zeventiende en achttiende eeuw. In het Frankrijk van die dagen mag men dan in oppervlakkige uiterlijke pracht en praal hebben uitge blonken, de onzindelijkheid en onreiheid wa ren weerzinwekkend. Wasschen van liet lichaam, als was het dan nóg maar alleen van de niet door de kleedingstukken bedek te gedeelten, werd als iets dwaas en over bodigs beschouwd. Men had er afschuw van. Er was poeder genoeg om het 'vuil te be dekken! En dt was niet de leefwijze van de lagere standen, doch gold in de hoogste kringen. Marie Antoinette, 1 Autrichien- ne, de vee] belasterde, maakte zich ook zeer ongeliefd door de aanstellerige gewoonte van driemaal daags zich de handen te was schen. Men hoeft zich geen illusies te ma ken over de wolk van minder te waardee- ren geuren, die deze trotsche grands seig neurs en deze koninklijke vuilpoetsen 0111 zich heen verspreiden, en die zij tevergeefs trachtten te bestrijden door een overdadig gebruik van sterke parfums. Niet alleen hun kleeding, maar ook hun vertrekken en salons hun gebruiksvoorwerpen, ja zelfs hun spijzen, werden- geparfumeerd. Tevergeefs, want de bron, de oorzaak, hun verregaande vervuiling en onreinheid, lieten zij onaangetast. Het is eerst met Napoleon, dat de zinde lijkheid aan het Fransche hof haar intrede deed: hij was een man, die de badkuip wist te waardeeren. Met hem ging de li chaamsverzorging en dus ook de zeep een nieuw tijdperk van bloei tegemoet. Hopen wij dat de huidige periode van zuinigheid ens paarzaamheid met zeep van spoedig voorbijgaanden aard moge zijn. DUITSCHE HANDELSDELEGATIE NAAR MOSKOU. Een Duitsche delegatie onder leiding van gezant dr. Schnurre is voor economische onderhandelingen met de Sowjetregeering naar Moskou vertrokken. Onderwerp der onderhandelingen zullen zijn kwesties van uitvoering van het DuitsehSöwjetrussi- sche economische accoord van 11 Februari 1940 evenals overdracht van de handels politieke betrekkingen van Duitschland met de Baltische landen op het Duitsch- Sowjetrussische economische verkeer. Dan rug en borst inwrijven met Dampo.Wonderlijkzooalsdathelptl Duitseh weermachthericht lederen morgen trekken de garnelenvisschers, weer ot geen weer, er op uit, om op zee, dicht onder de kust," ter vangst te gaan. De schuiten dobberen in de deining (foto Schimmelpenning!,) FELLE LUCHTAANVALLEN OP HET ENGELSCHE EILAND. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het door luchtstrijdkrachten gebombar deerde en in brand geschoten Britsch transportschip „Empress of Britain" van 42.000 b.r.t., dat de Engelschen onder krachtige bescherming van torpedojagers en patrouillevaartuigen trachtten binnen te brengen, is door een duikboot onder be vel van den tweeden luitenant ter zeer Je- nisch getorpedeerd en tot zinken gebracht. Meerendoels lichte formaties gevechtsvlie gers hebben den geheclcn dag talrijke vergeldingsaanvallen op Londen onderno men. In het kader van deze gevechtshan delingen deden gevechtvliegtuigen aanval len met bommen op nabij de hoofdstad ge legen vliegvelden en op de belangrijke luchtbasis van Henlow. Talrijke hangars, en gebouwen rankten in brand. In andere luchthavens aan de Schotsche oostkust ge- iukfe het bij bomaanvallen in de eerste avonduren een aantal vliegtuigen op den beganen grond te vernielen. Behalve andere belangrijke militaire doelen aan de Zuid kust kreeg een groote e'ectrische centrale .verscheidene zware treffers. Ten Noorden van Liverpool deed een ge vechtsvliegtuig een succesvollen aanval in duikvlucht op een wapenfabriek. Nabij York gelukte het, een spoortrein door hom- treffers te doen ontsporen. Zooals reeds ge meld. had de aanval van een vliegtuig on geveer 300 km ten westen van de noorde lijke punt van het Ter^che. eiland op een krachtig beschermd konvooi tot gevolg, dat twee vrachtschepen van elk 8000 b.r.t. zware voltreffers kregen en met slagzij ble ven liggen. Des nachts namen de door zware forma ties geyechtsvliegers versterkte bomaanval len op de Britsche hoofdstad toe. Boven dien werden fabriekscomplexen in Bïr- mingham en Coventry alsmede de haven van Liverpool met, bommen bestookt. Brit sche vliegtuigen meden ook gisteren over dag bet Rijksgebied, Zij vlogen pas onder de bescherming van de duisternis hot Duitsche Rijksgebied binnen en deden aan vallen op woonwijken, waarbij een weeshuis" een tehuis voor ouden van dagen1 en ver scheidene woningen beschadigd werden. Éénige burgers werden gewond. De eenige poging om een industrieel doel aan té val len mislukte. Een hoogoven werd door een bomscherf geraakt maar niet beschadigd. De vijand verloor gisteren bij elkaar 29 vliegtuigen, waarvan 17 in luchtgevechten in het gebied om Londen en 12 op de aan gevallen vliegvelden. Negen eigen toestellen worden vermist. Ifaliaansch weermachthericht In ziin weermachtsbericht no. 143 maakt bet Italiaansche hoofdkwartier het volgen de hekend: Tijdens een aanvallende verkenningsactie op het eiland Malta leverden negen van onze jachtvliegtuigen een levendig gevecht met negen Engelsche jagers. Twee vijande lijke toestellen werden neergehaald en een derde machine vcnnoedelijk eveneens. Onze vliegtuigen zijn allemaal teruggekeerd. In Noord Afrika bombardeerde onze luchtmacht doölen tusschen Quantara en Ismailia ten zuiden van Port Said. Vijan delijke vliegtuigen ondernamen een aanval op Benghazi en de zone van El Abiar ten oosten van Benghazi. Vijf personen werden gedood en eenige gewond. De vijandelijke vliegtuigen wierpen lukraak bommen. F.en der toestellen, diè getroffen was door het vuur van ons afweergeschut, moest zijn bommen in zee laten vallen en wist zijn hoogte niet te handhaven. In Oost Afrika bombardeerden luchtfor- maties havens en vijandelijke troepen in de zone van Garissa en een van onze toestel len keerde niet terug. D'e vijandelijke lucht macht wierp bommen op El Oeak en Magi, waarbij twee personen werden gedood en een gewond. Er ontstond lichte materieele schade. Een referendum van het Gallup-in&tituut heeft tot resultaat gehad, dat de kansen van Roosevelt nog steeds gunstig zijn. 54.5 pet. der stemmen verklaarde zich vóór Roosevelt. Willkie kreeg 45.5 pet. der uit gebrachte stemmen. GEEN GRIEKSCH-TURKSCH MILITAIR VERDRAG. De door Engelsche telegraafagentschap- pen kort geleden gemelde sluiting van een Turksch-Gricksch militair verdrag is, na dat van Grieksche zijde reeds een tegen spraak was uitgegeven, nu ook in Ankara tegen gesproken. In verband met de jong ste ontwikkeling verwacht men ook van de a.s. redevoering van <le president der republiek, Inoenoe, op 1 November bij de opening van het Turksche parlement niets sensationeels.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5