N1PPER EN PELLE HET HUISWERK IN DEZEN TIJD De Mascotte Radioprogramma Het verslag: van deh gees tenbezweerder, hoe hy Nip- per genezen heeft. Moeten we 't voor waar heid aannemen. Nipper ontwaakt. L „Help! Help! Pelle, Kurrki!" 2. En dit ia de dank, die de arme dokter krijgt voor al zijn moeite. Het kind moet „leeren te leeren" „ACH WAREN ALLE OUDERS WIJS „EN WILDEN DAARBIJ WEL, „DE SCHOOL, DAT WAS EEN PARADIJS „WIE NOEMT ZE DAAR... EEN HEL? Over de brandende kwestie van het „huiswerk in dezen tijd" had een onzer redacteuren een onder houd met den inspecteur in de in spectie Den Helder, den heer Feringa. Ook de onderwijzers wil den wel ..wat minder huiswerk ge ven, maarals een spookbeeld dreigt het examen, endan zijn daar nog de ouders zelf, die in hun uil toch een valk zien... Dies-er Mann... dies-es Mannes... dies-em Man-nedies-en, néé natuurlijk niet, die-se, nee tóch dies-en Mann. Dies-er Manndies-es Mannesdie En zoo nog tien of twaalf keer dreunt 't meiske in de spoorwegcoupé, waar het gelukkig niet zoo erg vol is het stukje van haar Duitsche les op, om dan met onver- minderden ijver aan die-se Frau, dies-er Frau te beginnen. Twee stations verder zit „het" erin gestampt, verdwijnt het boekje met het grauwe omslag in den dikbuik-van- een- tascb, die naast haar op de bank ligt, wordt een ander boekje met een grauwe omslag eruit opgediept ep een ander her- senvakje met een dosis parate kennis ge vuld x Huiswerk Huiswerk dat af moet, maar zus ziet er geen kans toe het huiswerk af te ma Ken. Omdat het, door den kolennood in de huiskamer moet gebeuren. De huiskamer, waar moeder het probleem oud-maak- nieuw, op de naaimachine oplost, waar de jongere broertjes en zusjes- luidruchtige meeningsverSchillen om het spel of om de knikkers of om allebei plegen te hebben, waar vadey zelf.de schoenen van het ge zin repareert, alzoo de hamer op het leer of op zijn duim laat neerkomen, in ieder ge val, waar hij óók lawaai maakt. Hoe zal zus-van-de-Ulo, hier naar eer en geweten het lijstje-voor-morgen, uit de schoolagenda afwerken? Het lijstje kost haar uit de onderwijsverslagen blijkt dat in de eerste klas van een tot twee uur, in de tweede klas van twee tot drie uur, in de derde klas van drie tot vier uur, in de vierde klas van drie tot vijf uur, van haar „vrijen" tijd. al naar gelang de vol gende dag „lang" of „kort" is, al naar ge lang dus morgen en middagschooltijd of alleen morgenschooltijd wordt gehouden. Nemen wij een ongunstig voorbeeld? An dere kinderen hebben weer andere lijkhedcn, misschien niet deze, doch 'bij na allen moeten zij dezen winter het huis werk maken in de huiskamer. Wat zal daarvan terecht komen? Is het werkelijk noodig, dat na den reeds vrij langen schooltijd zooveel huiswerk ge maakt moet worden? Kan er vooral in dezen tijd wat air Drie vragen. Voor de beantwoording daarvan maakten wij een praatje met den voor de Pers sieeds zoo weiwillenden heer Feringa, rijks inspecteur voor het lager onderwijs in de inspectie Den Helder. Een principieels kwestie. Uw eerste vraag, zegt de heer Feringa, of het noodig is dat zooveel huiswerk gemaakt wordt is het stellen van een principieele kwestie. Laten we het er over eens zijn, dat de eischen op de H.R.S., welke als mid- Feuilleton Door H» dc Vere Stacpoole 38 Neen, het is niet pluis in de Oude Stad. Maar Mr. Malora is cr misschien goed bekend, er zal hem wel niets zgn overkomen. Mocht hij over een uur of zoo nog niet terug zijn, dan zal ik de politie waarschuwen. Maar laat ons hopen dat dit niet noodig is. Zoo ratelde de vriendelijke Franschman door, tot Cray met een woord van dank voor z\jn belofte weer naar Maya terug ging, om haar te vertellen hoe zijn bericht was opge nomen. Het beteekent niets, zelfs als zij hem Vinden loopen wg geen gevaar, zei het meisje met haar kalme zekerheid. Hij heeft zichzelf dit alles aangedaan, wy deden niets. Ik heb het gevoel, hier, vervolgde zij, de hand op haar borst leggend, dat je niets meer te vreezen hebt voor de toekomst... Onze toekomst, viel Cray haar in de rede. Ja, onze toekomst! antwoordde zij. Onze toekomst sinds den dag... Sinds den dag dat ik je voor het eerst zag, Maya, viel de jonge man haar weder om in de rede. Herinner jij Je... nee dat zul je niet, denk ik. Die ochtend op het strand in Sandabar staat mij nog levendig Voor den geest. Ik zie je nog aankomen, met je mand aan den arm. Ik kon mijn oogen niet van je afhouden, maar jij keek geen enkr' maal naar mij! Fij lachte zacht haalde de mascotte uit zijn zak en legde de schelp voor zich op tafel. Daar lag zij, naast een aschbakje en een sigarettendoosje. de geluk-aanbrengende chank! Zij had haar werk goed verricht. Zij had hem het grootste geluk ter wereld ge schonken, zg had hem liefde gebracht een goede vrouw, die hem lief had en die hg eveneens beminde. En op di oogenblik dacht de jonge man niet aan de vijf en twmtig duizend pond, welke in bankbiljetten in zijn binnenzak ver borgen zat. delbare onderwijsinrichting verder onbe sproken kan blijven, maar ook voor de scholen voor uitgebreid lager onderwijs, de U.L.O. scholen dus. vrij hoog zijn. Er wordt rekening mee gehouden, dat na het U.L.O.- onderwijs voor vele kinderen geen ander onderwijs meer volgt. Hebben zij dus het U.L.O.-diploma behaald, dan wordt veron dersteld dat zij verder een behoorlijke geestelijke bagage meedragen. Het U.L.O.-diploma, is een „aardig" di ploma. maar... óm dat te hebben moet er eerst examen worden afgelegd. De Ulo-kinderen hebben het daarbij feitelijk moeilijker dan de H.B.S. leerlin gen. De laatsten worden door eigen leera ren aan don tand gevoeld, menschen die dus de examinandi kennen. De examina toren bij de U.L.O.-examens zijn vreemden voor de kinderen en de kinderen zijn vreemden voor hen. Wel wordt het exa menprogramma door deskundigen uit het U..LÓ.-onderwijs samengesteld. Het examen dus, een soort schrikbeeld voor de kinde ren maar ook voor de U.L.O.-onderwijzers Zelf. Zij hebben te zorgen dat de kinderen „klaar" komen, de eer van school eischt dat een behoorlijk percentage slaagt, de ouders willen dat zelf Het is voorgekomen dat een U.L.O.-onderwijzer, wiens leerlin gen op de examens voor „zijn" vakken steeds lage cijfers kregen, hoofdzakelijk op aandringen van de ouders, thans niet meer aan het U.L.O.-onderwijs werkzaam is. We zijn het er allemaal over eens, dat het wel wat minder kon met het huiswerk, maardan moeten eerst de examon- eischen lager worden gesteld. En dat schijnt niet gemakkelijk te zijn. De meening van den heer Ferin ga vinden we toevallig min of meer bevestigd in een hoofdartikel in het weekblad „De Waag". Wij •lezen hierin: „Gehandicapt door „meer vragende ouders en dè exa- „mens in het verschiet wordt de „meerderheid der leerlingen ge slachtofferd aan de verdwazing „van de parate kennis, die onher roepelijk bij 80% vervliegt. Leer- „planbeperking moet nummer een „en nunfmer laatst zijn. Ik ben er „van overtuigd dat 99% van het „onderwijzend personeel er even- „zoo over denkt". Het is dus wel duidelijk, dat willen wij ouders onze kinderen in het algemeen minder over de boeken zien gebogen en meer van hun jeugd zien genieten, we Het is soms zeer moeilgk om niet te geloo- ven in het geluk dat een mascotte brengen kan, -ooral in hel geval van Cray. Vier dagen nadat zij hem hadden achter gelaten in het Chineesche restaurant werd Malora's lichaam gevonden in de modder van de Parel rivier, vlak hg een der huisbootjes. Hij was beroofd van al zijn geld en sieraden, het gelaat was verminkt en hij kon door zgn vrienden slechts worden herkend aan zgn Meeding. De directeur van het Respondentia hotel had gedaan wat hij kon om Mr. Malora op te sporen, doch iedereen was het er ov'ei eens, dat de man zijn noodlottig einde aan zijn eigen zorgeloosheid te wijten had. Zoo scheen b t :\r~' voor Norman Cray en zgn liefste thans de hemel geheel was opgeklaard. DEEL IV. DE CHINEEZEN. HOOFDSTUK XLIV. Zy worden bewaakt. Maar alles was niet zoo eenvoudig als het er uit zag. Op den ochtend, nadat het lgk van Malora gevonden en door Cray en Maya ge ïdentificeerd was, zaten beiden in de lounge van het hotel hun zaken te bespreken. Be halve de vijf en twintig duizend pond bezat de jonge man nog een paar honderd por.d in dollar-biljetten. Dat was voor °en leel het restant van het geld, dat hij had overgehouden vóór hij met Carnahan met de Itang koos en voor het andere deel het bij net spel ge wonnen geld gedurende de reis vas Sandabar naar Canton. Hg vertelde dit juist aan Maya en ver moeten beginnen zelf minder eischen te stellen, opdat de onderwijzers een drang kunnen uitoefenen de ezameneischen te vereenvoudigen, zoodat dus ook minder huiswerk behoeft te worden gegeven. Wij vragen den Aeer Feringa verder. En hoe dan dezen tijd? Het aantal schooluren zal verminderen, is het antwoord. We hebben de „vijf pun ten" van den secretaris-generaal gekregen en ieder schoolhoofd kan nu den school tijd beperken of omzetten zooals hem dat in verband met de hoeveelheid brandstof het beste toelijkt. Daardoor komt er meer tijd voor huiswerk en ik geloof niet, dat nu in verhouding zooveel meer huiswerk zal worden gegeven. Tenslotte moet het aantal lesuren in een zekere verhouding blijven staan tot het aantal uren waarin thuis de behandelde stof door het huiswerk wordt vastgelegd. Het huiswerk is niet onbegrensd. Maar... en-dit zegt onze deskun dige aan den anderen kant van de tafel zeer nadrukkelijk, er is iets anders. Vooral in dezen tijd moet den kinderen geleerd worden hoe ze moeten leeren. Het moet ze wor den bijgebracht hoe-ze door met overleg te studeeren in den minsten tijd het meeste kunnen bereiken, zonder dat „geraffeld" wordt. Het zal voor de kinderen ongetwijfeld dezen winter moeilijk zijn hun taak thuis te volbrengen. Er zijn onder wijzers die hun leerlingen een ge deelte van het huiswerk op school laten maken, door een gedeelte van het lesuur daarvoor te reserveeren. Ik vind dit een .goede methode. Maar yerder herhaal ik nogmaals „leer ze leeren", de onderwijzers moeten dat doen en de ouders kun nen dat ook doen. Een kind kan heel wat hebben Het is anders merkwaardig, vertelt de heer Feringa, hoeveel een kind kan heb ben. Men zou meenen dat kinderen uit Rotterdam en Den Helder een flinke tik gehad hebben en zeker een stuk achterop gekomen zijn door alle ondervonden narig heid. Niets is minder waar. Kinderen uit Rotterdam en kinderen uit Den Helder be haalden op de examens zeer goede cijfers, tot verbazing van de heele onderwijswe- klaarde lachend dat dit nu ook aan haar toe behoorde, toen hg plotseling een verandering in haar gelaatsuiturukking waarnam, die hem zeer verwonderde. Het was weer alsof haar gedachten ergens anders waren, alsof zg keek in een andere wereld, welke hg niet kende. Zoo had hij haar ook eenige keeren op de Itang meegemaakt en dan was er altijd iets gaande geweest. Dien ochtend had hg juist het plan opge maakt om met Maya voor den Britschen Consul in Canton te trouwen. Na het huwe- lgk zouden zij een boot nemen naar Rangoon en daar zou hij de vijf en twintig duizend pond op de bank zetten, totdat zg besloten waren wat in de toekomst met het geld te doen. Hier in Canton wilde hij het geld niet naar een bank brengen, het was ook niet noo dig, want zg waren niet van plan in de stad te blijven, waar Malora zijn noodlot had on dergaan. Hij had dit alles aan Maya willen vertellen, toen hg die vreemde verandering in haar gelaatsuitdrukking waarnam. Is er iets Maya? vroeg hg en ver volgde:Ik meende gisterenavond al te merken, dat je gedachten afwezig waren. Is er iets byzonders gebeurd 4 Ik geloof dat wf bespied worden, zei het meisje rustig. Cray schrok geweldig. Als Maya zooiets beweerde, was het zeker dat zy gelijk had. En dat nu, nu ze zich rustig en zeker waan den in het bezit van den schat. Bespied? vroeg hg, onwillekeurig het hoofd omwendend en om zich heen kijkend. Hier niet, of beter, op het oogenblik niet, maar gisterenavond werden wij gevolgd door een man, dien ik meende meer te heb ben gezien. Ik heb er over nagedacht en nu weet ik wie hy was, hy was een van de man- reld. Eén huiswerkvak zal toch in de ver drukking moeten komen, meenen wij den heer Feringa te mogen opmerken, nu met Januari vak j, de lichamelijke opvoeding erbij komt. Wel vak moet dat zijn? WOENSDAG 30 OCTOBER 1940. In geen geval het taalonderwijs, het Ne- dorlandsch zegt de heer Feringa haas tig. Er kan gerust wat minder gerekend worden, of wat minder „schoon" geschre ven .Maar niet aan het taalonderwijs, be slist niet ook. We zitten dan meteen in een andere on derwijskwestie. De heer Feringa ontpopt zich als een vurig voorstander van de „nieuwe" spelling, en deelt onze meening ook niet dat een kind dat de spelling De Vries en te Winkel niet kent, dus geen be grip heeft van den verplichten mannelij- ken geslachtsuitgang in den derden en vierden naamval minder gemakkelijk 'het naamval-rijke Hoogduitse!). zal kunnen leeren. Ervaringen uit de practijk weerleg gen deze meer verkondigde meening en in de spelling De Vries en Te Winkel worden aldus lacht de heer Feringa nog meer fouten geschreven dan in de „nieuwe" spelling Om weer op ons chapiter het „huiswerk" terug te komen, we moeten er het beste van zien te maken, hooren wij tot slot. De persoonlijkheid van den onderwijzer en 'de persoonlijkheid van het kind, dat soms zelf te ijverig is doen daar veel toe en af. Liefde voor het vak enliefde voor het kind dat blijven- de groote grondbeginselen in vredes en... in oorlogstijd! Diefstal uit spoorwagons Gewaarschuwd door een nachtwaker, heeft de politie van het bureau Kattenburger gracht te Amsterdam twee mannen van in de dertig jaar aangehouden. Deze hielden zich Zondag in den vroegen morgen 5p verdachte wijze nahij de spoor wagons op de Oostenburger gracht op. Van een der wagons waren de sloten der schuifdeuren verbroken. De mannen, wo nende op de Eilanden, hielden vol daar niets mede te maken te hebben, doch in de woning van een hunner werden bij huis zoeking twee groote rollen keper aange- trofen, waarmede ook de spoorwagon ge laden is. Herhaaldelijk waren reeds goederen uit spoorwagons verdwenen. Een der gearres teerden is reeds eerder door de politie aangehouden wegens diefstal, van den ander is het zijn eerste zonde. nen uit den winkel van Chang Lo Sen. Cray herinnerde zich de gezichten van de mannen uit Chang's winkel absoluut niet. Zij geleken hem allemaal de zelfde grijnzende Chineezen-gezichten te hebben, zonder noe menswaardig verschil in uitdrukking en vorm. Met Maya was dat anders. Dit kwam waarschijnlijk omdat ook zij, al was het dan gemengd, Oostersch bloed in de aderen had. Zg zag het verschil in de gezichten zeer dui- delgk. Ik herinner me alleen Chang's gezicht, zei hy peinzend. Ik kan me geen enkel ander gezicht voor den geest halen. Boven dien zijn voor mg alle Chineezen-gezichten zoo goed als hetzelfde. Voor mij niet... Er waren twee assisten ten, behalve de klerk, die de kwitantie schreef. De gezichten van die mannen zie ik ieder afzonderlgk duidelgk voor mij. De man die ons gisterenavond /olgde, was de langste van de twee, die in den winkel hielpen. Werkelgk? vroeg Cray nog steeds ongeloovig. Absoluut. En dezen morgen zag ik hem weer. Waar? Hier in de straat. Hy ging juist een zij straat in toen wg voo'rbg wandelden. Hi>deed natuurlgk alsof hg ons niet zag. maar ik weet zeker, dat hg wist dat wg daar waren. Och, maar Maya, ik geloof nu toch dat je je vergist. Het is toch heel gewoon, dat die man daar liep. Maar, al zou Chang ons nu laten nagaan, wat kan hg ons doen? Immers niets. Wg hebben een behoorlijke zaak met hem gedaan en het zou niet in zgn belang zijn als hg deze zaak bekend maakt. En wat dat geval met Malora betreft, is er ook geen wolkje meer aan de lucht. Wg verlieten hem in het restaurant en keerden naar ons hotel Jaarsveld, 414,4 m. VARA-uitzending. 8.00 Niewusberichten ANP, gramofoonmuziek 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven. 12.00 VARA-orkest (12.45—1.00 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.001.15 Gramofoonmuziek) 2.00 Voor de vrouwen. 3.00 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Economische berichten ANP. 5.30 Sylvia-Amusementsorkest en solist. 6.00 ctueele reportage en of gramofoon muziek. 6.156.30 Nieuwsberichten ANP en sluiting.. Kootwyk, 1875 m. KRO-uitzendlng. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Wij beginnen den dag. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek (9 009.15 Berichten Duitsch. 11.1511.30 Berichten En gelsch). 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek (12.3012.45 Berich ten Duitsch. 12.451.00 Nieuws- en eco nomische berichten ANP. 2.002.15 Be richten Duitsch). 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Economische berichten ANP. 5.30 Onderwgsfonds voor de Scheepvaart: Taalles en causerie: „De waterwegen in West-Europa". 6.00 Nieuwsberichten ANP. 6.156.30 Berichten (Engeisch) en sluiting. terug. Alles is in orde en er is niets verdachts in het heele geval, wat ons betreft ten minste. Niemand kan ons, nu hg dagen lang in de rivier heeft gelegen, beroofd en verminkt, verdenken iets met zgn dood uitstaande te hebben. Dat is zoo, zei Maya, maar zy scheen toch niet voldaan. Wat Ma,ra bezig hield was niet zoozeer de dood van Malora of den verkoop van de ju- weelen, dan wel het feit, dat Norman een groot bedrag aan geld bg zich droeg, hetgeen hg ontvangen had van een Chinees met een paar gluiperige spleetoogjes. Zij kende de Chineezen en de goede en de kwade kanten van hun karakter. Zij had van haar vader veel gehoord over hun geraffineerde wreedheid en ook had hij haar verteld over Kong To Jen en diens macht over de geheele Oost. Norman had vijf en twintig duizend pond door tusschenkomst van Chang ontvangen van Kong To Jen. Zou het hem veroorloofd zijn. dat geld te behouden of zou men het hem. afhandig maken door den een of anderen streek? Dat was het wat Maya bezig hield. Haar liefde voor Cray maakte haar scherp zinniger en waakzamer dan ooit. Cray keek naar haar met bewonderende oogen. Zg was mooi, donker mysterieus, een exotische bloem, maar op dit oogenblik was er niets in haar te bespeuren van vrouwelgke zachtheid. Er was iets strengs, iets manne lijks in haar gelaat en in de uitdrukking van haar oogen. Bovendien, ging Cray voort, kun nen de kerels ons toch niet aanvallen in het hotel of op straat. Hier in de Nieuwe Stad ls het veilig, heel wat anders dan in de Oude, en daar wagen wij ons niet meer. Hg dacht er op dit oogenblik niet aan, dat in de laatste jaren zoowel in Canton als in Shanghai, verscheidene malen menschen op klaarlichten dag waren beroofd of wegge voerd om tegen een losgeld te worden vrijge laten. Vandaar dat vele rijke kooplieden waar onder ook Chineezen, zich van een lijfwacht hadden vóórzien, meestal bestaande uit ex- officieren van het voormalige Russische leger. Maar zelfs al had hij daaraan gedacht dan nog zou hij dit niet in verband hebben gebracht met zgn eigen geval, omdat hij meende te doen te hebben met fatsoenlijke koopheden, menschen die een naam hebben hoog te houden en dus geen boevenstreken zouden kunnen uithalen. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1940 | | pagina 7