LAVAL Fransch minister van buitenlandsche zaken N.V.B-bestuur tevreden Provisie voor de komende maanden. De winterkool, die zeer lang bewaard kan worden, wordt thans bij duizenden stuks tegelijk in de Langendijk opgestapèld als kostelijke voorraad voor later dagen (Foto Pax-Hotland) Zijn politiek van Fransch-Duit- sche samenwerking goedge keurd. Twee oproepen aan het Fransche volk „Hitier verheit zich boven zijn overwinning". Te Vichy is officieel bekend gemaakt, dat de vice-voorzitter van den ministerraad, Pierre Laval, tot minister van buitenland sche zaken benoemd is. Paul Baudoin is benoemd tot staatssecretaris bij het minis ter presidium. Hij behoudt zijn bevoegd heden als minister. In het overdragen van het ministerie van buitenlandsche zaken aan Pierre Laval is een goedkeuring van den kant van Pétaïn te zien van de door hem ingeslagen poli tiek van Duitsch-Fransche samenwerking en tegelijkertijd een persoonlijke waardee ring voor het vestigen van bet contact met den Fuehrer. PIERRE LAVAL (Eigen Foto-archief) Twee manifesten aan het Fran sche volk. De Fransche Jcranten publiceeren twee radiomanifesten 'aan het Fransche volk, die blijkbaar ten doel hebben de koerswij ziging der Fransche buitenlandsche poli tiek voor de Franschen begrijpelijk te ma ken. In het manifest wordt gezegd, dat de Franschen moeten begrijpen, dat de ont moeting tusschcn den Fuehrer en maar schalk Pétain het begin van een nieuw tijdperk beteekent en de deur naar een be tere toekomst opent. Wij hebben, zoo heet het o.a. in den loop van deze maanden smartelijke ja. tragische uren doorleefd. Wij weten dat de taak van den weder opbouw, die ons wacht, ontzagwekkend is, maar de hoop ontwaakt weer. Frankrijk heeft, in een geest van vrijwil lige instemming, van nu af de politiek be vorderd. die zijn belang eischt. In den loop der zitting v. d. ministerraad van 26 Oct. hebben de leden der regecring eenstemmig verklaard, dal deze politiek de eenige is, die met de belangen van Frankrijk te rij men valt. Deze eensgezindheid dementeert de loopende geruchten, die zekere agenten van het buitenland verspreiden. Het tweede radiomanifest verklaart o.a.: wij waren overwonnen. De door de neder laag verwekte bitterheid, de toestand van desorganisatie, de ontzaglijke moeilijkheden van alle kanten, brachten het gevaar met zich mede een gevoel van onmacht en ver twijfeling in ons binnenste in stand te hou den. De regecring van Maarschalk Pétain heeft in de eerste plaats Frankrijk weer zelfvertrouwen gegeven. En nu pleegt de overwinnaar, die zich boven zijn overwinning ver heft, overleg piet den man, die Frank rijk personifieert in het hoogste en edelste, dat, het heeft. Hij verklaart dien, dat hem geen wraakgierigheid bezielt. Hij spreekt den wensch uit, Frankrijk de plaats te geven, waar op het in het Europa van morgen recht 'heeft. Laten wij derhalve onze gevoelens van wrok tot zwijgen brengen. Laten wij uit-on zen geest de gevaarlijkste illusies verjagen, die èen leugenachtige propaganda in stand tracht te houden. Laten wij onze ziel ver nieuwen, en voor alle dingen, laten wij eens gezind zijn. Het luisteren naar Britschen omroep in Frankrijk De Fransche regeering heeft besloten het luisteren naar den Engelschen omroep op openbare pleinen en in lokalen te ver bieden. Overtredingen van dit verbod zul len streng gestraft worden. De betrokken radiotoestellen zullen in beslag worden ge nomen. Centra'e keukens In vijftig gemeenten in ons land. Naar de Tel. verneemt, zullen in vijftig gemeenten in ons land waaronder alle groote steden centrale keukens worden opgericht. De eerste centrale proefkeuken zal in de eerste week van November te Rot terdam worden geopend. Het Rijksbureau voor Voedselvoorziening in oorlogstijd heeft de leiding over de keu kens. Hoewel de opzet bedoeld is om de minder gesitueerden te helpen, zullen ook andere groepen der bevolking voedsel uit de centrale keukens kunnen krijgen. Vooral ter brandstoffenbesparing en voor bezuiniging op verschillende voedingsmid delen kan het wellicht over eenigen tijd voor iedereen van belang zijn dat meri het wekelijkschc menu hier kan afwisselen. De bevolking zal evenwel volkomen vrij blij ven wat betreft de betrekking van eten uit deze keukens. In de groote gemeenten zullen meer in richtingen komen als blijkt dat daaraan be hoefte bestaat. Het verstrekte eten zal thuis genuttigd moeten worden. Doordat het Rijksbureau zich, wat de voedingswaarde der verschillende spijzen aangaat, weten schappelijk heeft laten voorlichten, zal de samenstelling der menu's Zoodanig zijn, dat men er verzekerd van kan zijn, dat de hoogste voedingswaarde uit de maaltijden gehaald zal worden. In verband met de ingekomen sollicitaties voor de centrale keukens kan gemeld wor den, dat er reeds voldoende geschoold per soneel isv Vooral ook in gemeenten met een groote arbeidersbevolking, zooals in de mijnstreek, zullen keukeus komen. Er zal nog stelling een periode van twee maanden noodig zijn, alvorens kan worden aangevangen. Landbouw en ontslag verordening Wat is een Gewerbebelrieb De kantonrechter te Winschoten ontsloeg een landbouwer te Rhederveld (Groningen), die een knecht ontslagen had, van rechts vervolging, omdat hij van oordeel was, dat onder „Gewerbebetrieb", het woord, dat de ontslagverordening gebruikt, waar zij zegt, dat het leiders van „Gewerbebetriebe" ver boden is personeel te ontslaan, niet een land bouwbedrijf valt. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie ging van die uitspraak in hooger beroep. Voor de rechtbank te Groningen heeft de officier van Justitie de uitspraak van den kantonrechter te Win schoten bevestigd. Hij verklaarde echter van een vrijsprekend vonnis van den recht bank in cassatie te zullen gaan, teneinde deze kwestie aan het oordeel van don Hoo- gèn Raad te onderwerpen. Steun aan oorlogsverminkten Aanvullina van den rijkssteun. Aangezien de mogelijkheid bestaat, dat de van rijkswege verstrekte uitkeering aan verminkten en nagelaten betrekkingen van gesneuvelden in den strijd van Mei 1940 niet voor alle betrokkenen, in verband met hun verschillende levensomstandigheden, toereikend zijn, heeft het fonds voor oud militairen, opgericht te Amsterdam op 9 November 1815, daarin bijgestaan door vrij wel alle organisaties van en voor mili tairen en oud militairen van land- en zee macht, zich tot taak gesteld daaraan zoo veel mogelijk tegemoet te komen door het verleenen van moreelen en materieelen steun, welke bijv. kan bestaan uit het geven van hulp bij het zoeken van betrekkingen, het betalen van opleidingskosten voor eenig beroep, het geven van een renieloos voorschot- tot het beginnen of voortzetten van eenige nering of beroep, het geven van periodieken geldelijkcn steun enz. Bijstand of raad zal ook verstrekt, wor den aan die verminkten of nagelaten be trekkingen, die niet uitstluitend of hoofd zakelijk geldelijke ondersteuning behoe ven, doch die door omstandigheden in moeilijkheden verkeeren van bijzonderen aard opvoeding der kinderen, huur- en verzekeringskwesties enz. Een complex van oneerlijkheden De dochter van een familie, wonende aan den Wittevrouwensingel te Utrecht, onder hield nauwe relaties met een 21-jarig jong- mensch, dat bij herhaling bij het meisje aan huis kwam,, doch echter bij voorkeur als haar ouders niet thuis waren. Op zekeren avond waren het meisje en het jongmensch weer alleen thuis. Doch plotse ling werden zij opgeschrikt door een helsch kabaal in huis. Het bleek, dat de broer van het meisje in het donker tegen een hem onbe kendmanspersoon was opgeloopen, die na de botsing in allerijl het hazenpad koos. Het werd een wilde jacht door het huis, en omdat bleek, dat de broer hier met een in breker te doen had, hielpen het meisje en haar minnaar een handje mee om den in sluiper te grijpen. Deze wist- echter de voordeur te bereiken, zonder dat men hem had kunnen grijpen en in de duisternis aan zijn achtervolgers te ontkomen. Nu wilde echter, naar later geble ken is, dat de dief onderweg een spaarbusje dat hij gestolen had, had verloren. De por- temonnaie met geld van de moeder van het meisje had hij echter nog in zijn bezit. Eener- zijds was het den dief dus toch gelukt een gedeelte van zijn buit te behouden anderzijds kwam hij, buiten gekomen, tot de onaange name ontdekking, dat zijn fiets, die hij in het donker voor een huis had gezet, even verder dan de woning, waar hij was binnengeslopen, verdwenen was. Wat bleek nu? Dat de bewo ner van het huis, waartegen de dief zijn rij wiel had gezet, de fiets maar had binnenge zet, om te voorkomen, dat voegangeis in het donker tegen het rijwiel zouden aanloopen. De dief echter miste zijn fiets en wist zich geen raad, want het corpus delict! was niet zijn eigendom, doch het eigendom van zijn vader. En om toch in ieder geval met een fiets thuis te komen, had de dief op weg naar liet ouderlijk huis, een rijwiel gestolen, da, onbeheerd in de Loeff Berchmakerstraat stond..Tegen zijn vader zeide de dader dat diens fiets in het duister was verwisseld, daar hij voor een gebouw in de stad het rij wiel had gestald om verder te voet een bood schap te gaan doen. Het verhaal klonk zoo fantastisch, dat de waarheid niet zou uitblij ven, të meer, daar de man, die de fiets van den dief zoo lang in zijn huis had gezet, hier van aangifte hij de politie deed en tevens een signalement kon opgeven van den man, die hij in het duister uit het huis van zijn buur man had zien vluchten. I-Iij had hem herkend als een jongmensch met een wilde haardos, gekjeed in een kort jasje met plusfours en witte kousen. Na ijverig speuren wist de po litie den dader op te sporen en toen kwam nog een ander merkwaardig feit aan het licht, namelijk dat de dief een vriend was van den minnaar van het meisje aan den Wittevrouwensingel. Beiden zijn 21 jaar en hadden gezamenlijk den diefstal in scène ge zet. De „verliefde" ïongeling had zijn vriend gewaarschuwd dat de ouders van zijn meisje op dien bewusten avond niet thuis waren en hij dan gerust zijn slag kon slaan. Na afloop zouden zij dan samen de buit doelen. De bei de jongemannen zijn door de politie verhoord en hebben een bekentenis afgelegd, waarna zij zijn opgesloten iri het huis van bewaring. H«t Provinciaal Ganootschap van Kunstan an Watanschappan in Noord Brabant heeft te 's Hertogenbosch dan Brabantsehan schrijver Antoen Ceolen den gouden eerepenning van dit genootschap aangeboden ter bekroning van zijn letterkundigen arbeid. Antoon Coolen tijdens zijn dankwoord (Foto Het Zuiden) Voorgenomen reorganisatie van de politie in groote steden Het departement van binnenlandsche za ken heeft aan de besturen van de gemeen» ten met meer dan 50.000 inwoners een schrijven gezonden, volgens hetwelk bevor deringen bij de gemeentelijke politie ver boden worden. Naar wij vernemen staat deze maatregel in verband met voorgenomen reorganisa- tiemaatregelen bij de politie in deze ge meenten. De competitiemotor draait op I volle toeren. Alsof er in ons land geen oorlog is ge weest en de fusie der verschillende voetbal bonden in den N.V.B. reeds jaren geleden tot stand is gekomen, zoo goed en voorspoe dig marcheert het al meer dan vijf weken in het rijk van koning voetbal. Dit was vol doende aanleiding voor een redacteur van het A.N.P. om eens een bezoek te brengen aan het bondsbureau in de Van der Spiegel straat te 's-Gravenhage. De secretaris de heer Staal verklaarde -dat hij en met hem het bestuur best tevre den waren over den gang van zaken. De bul tenwereld heeft, aldus verklaarde de heer Staal, niet veel kunnen merken van de in derdaad groote moeilijkheden, speciaal van organisatorischen aard, welke zich hierbij hebben voorgedaan. Wij waren het vrij spoe dig eens met de overige instanties, al heeft het in bepaalde streken iets langer geduurd om tot een overeenkomst te 'komen, dan wel noodzakelijk was. De moeilijkheden konden evenwel worden overbrugd, zoodat wij ons met noesten ijver op de samenstelling van de nieuwe competitie konden concentree- ren, want dat stond als een paal boven wa ter, er moest op tijd begonnen kannen wor den met de oompetitie. Bijkomstige factoren hebben den inzet toch nog wel een paar weken vertraagd, doch nadien hebben wij het zoo bijzonder getroffen met het weer, dat wij in alle op zichten tevreden zijn over den gang van za ken. Het belangrijkste hierbij is wei, dat de belangstelling bij de.spelers onveranderd is gebleven en bij het publiek aan de hand van de mededeclingen, welke regelmatig op het bondsbureau binnen komen, bepaald stijgend kan worden genoemd. Overal worden de wedstrijden beter be zocht, hetgeen een goed voorteeken is voor het slagen van dit seizoen. De fusie en het spelpeil. Natuurlijk moesten wij maar afwachten, welke gevolgen de fusie zou hebben ten aanzien van het spelpeil, die belangstelling der spelers en van het publiek. Wat de spe lers betreft, schat ik, dat wij thans 175.000 leden tellen tegen het vorig jaar 120.000. De I.V.C.B. telde alleen reeds 50.000 leden en is met 240 elftallen overgekomen, hetgeen, zoo als te verwachten was, een groote uitbrei ding van onze coihpetitie noodzakelijk maakte. In verband met de vroeger invallende duisternis gedurende de maanden Decem ber en Januari hebben wij eerst die wedstrij den vastgesteld, waarvoor noodzakelijk verre reizen gemaakt moesten worden. Wanneer de competitie normaal ver loopt, zal deze natuurlijk worden besloten met een kampioenscompetitie. Ten aanzien van de promotie en degredatie kan op het oogenblik nog niet veel gezegd worden. Vooral voor het Zuiden zal men kunnen verwachten, dat men hier zal dienen te vol staan met een halve competitie, daar er an ders tengevolge van de uitgebreidheid min stens acht Zondagen mede gemoeid zullen zijn. Ten slotte zal het u natuurlijk ook nog interesseeren, wat zoo ongeveer het" resul taat geweest is van de wedstrijden, welke wij hebben laten spelen ter vorming van een fonds ter ondersteuning van de ver eenigingen. welke op een of andere wijze schade hebben geleden tengevolge van het oorlogsgeweld Tn totaal hebben wij daar mede ruim 6000,hijeen gegaard. Wij hadden ruim honderd aanvragen om on dersteuning binnengekregen en hebben aan deze aanvragen zooveel mogelijk vol daan. Zoo waren, aldus besloot de heer St.u.1» verschillende vereenigingen haar geheele uitrusting kwijt geraakt. Wij hehben deze vereenigingen wederom een geheel nieuwe uitrusting geschonken!

Schager Courant | 1940 | | pagina 8