Strijd aan de Grieksche grens 6.15 uur Geen herfstvacantie «oor de legere scholen TURKIJE vastbesloten DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Verduisteren ENGELSCHE BOM OP DEN HAAG V.S. blokkeeren Grieksch bezit Bommen op vliegveld van ATHENE Oude archieven opgeruimd Camera Obscura Grieksche legatie te Rome bewaakt Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. WOENSDAG 30 OCTOBER 1940. 80 Jaargang. No. 11330, Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Holland* Noorderkwartier" Griekschen marinestaf gemeenschappelijke plannen zijn uitgewerkt, die thans in da den kunnen worden omgezet. De besprekingen hebben zich volgens 't blad ook met Griekenlands behoefte aan sterke kustbatterijen bezig gehouden. En geland heeft zijn uiterste best gedaan om Griekenland met moderne stukken geschut van voldoende draagwijdte uit te rusten. Geestdriftige tooneelen en be toogingen te Athene en Patras. De United Press meldt uit Athene, dat sedert het aanbreken van den dag de men- schen zich in groote geestdrift door de straten van de Grieksche hoofdstad bewe gen. KONING LEOPOLD STEUNT DE BELGISCHE WINTERHULP. Millioen francs beschikbaar ge steld. Koning Leopold heeft aan de Belgische winterhulp een bedrag van een millioen francs geschonken. In een brief aan <3en directeur van de win terhulp, Paul Heymans, heeft de koning zijn beste wknschen uitgesproken voor het wel slagen van dit winterhulpwerk. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 8 33 uur V De heer Jongstra, chef van het station C.S. te Amsterdam, Instrueert de mannen van zijn gasploeg tijdens de geregelde contróle van de vaardigheid der diensten die voor de luchtbescherming van het Centraal Station hebben te zorgen. (Foto Pax-Holland) Engelsche verdedigingswerken in EGYPTE Britsch-Egyptische overeenkomst tot stand gkomen. Krachtens een zoojuist gesloten overeen komst wordt Groot-Brittannië gemachtigd in Egypte nieuwe aanvullende versterkingen aan te leggen. Naar uit Kairo wordt gemeld, betreft het hier kustversterkingen in het gebied van de Nijldelta, versterking van de luchtverdedi ging Kairo en Alexandrië en het aanleggen van kleine kazematten bii dg oasen, waar- .van het bestuur enkele dagen geleden -in Engelsche handen is overgegaan. Kenmerkend is echter, dat de Egyptische regeering den eisch heeft gesteld, dat offi cieren van den Egyptischen generalen staf bij den bouw van de nieuwe versterkingen eén zekere controle mogen uitoefenen. B'oven- dien moeten de bouwplannen principieel aan de goedkeuring van Koning Faroek wor den onderworpen. EEN DOODE, ZES GEWONDEN. Bij een Engelschen bomaanval is gister avond een bom op een woonwijk te -s-Gra- vcnhage aaii de grens van het Schevening- sche gedeelte neergekomen, met het gevolg dat een bejaarde vrouw werd gedood,'ter wijl zes personen werden gewond. Een woon huis stortte in en in de omgeving werden een aantal ruiten vernield. Door het onmid dellijk optreden van den geneeskundigen dienst konden de gekwetsten binnen enkele minuten ter verpleging naar het ziekenhuis worden overgebracht. Inmiddels waren de hulpdiensten van gemeentewerken en van de luchtbescherming, zoomede de politie-brand- weer op de plaats van den bominslag aange komen, waar met koortsachtigen ijver het opruimingswerk werd aangevat. De brand weer wist met enkele stralen een in den puinhoop ontstanen brand tijdig te blus- schen. In de diepe duisternis, aldus het A.N.P., bespraken groepjes omwonenden den laffen aanslag en gaven hun verontwaardiging daarover te kennen. uit het tijdvak, waaronder een paar sierlij ke dameskousebanden met een opschrift a la Casanova-in-het-nette: Belle phylis mon plaisir le plus doux, ainsi que mon présent, est d'être a vos genoux." Op poppen tenslotte we hebben slechts enkele grepen kunnen doen kan men sierlijke damescostumes van 100 jaar gele den en daaromtrent, bewonderen. Veel wat nu weer nieuw is, vindt men daar terug..., Naar reeds uit New York is gemeld ver wacht men een blokkeering van Grieksch tegoed en andere beleggingen in de Ver. Staten. De rechtstreeksche Grieksche beleggin gen in Amerika raamt men op ongeveer 8 mill. Hierbij komt een nog onbekend bedrag aan banktegoed en andere kort- loopende vorderingen. De Amerikaansche beleggingen in Griekenland bedragen onge veer 23 mill. Ernstig verkeersongeval te Zeist Botsing tusschen autobus en motorrijwieL Op den Woudenbergerweg nabij Zeist ge schiedde gistermiddag om half yijf een ernstige botsing tusschen een autobus en een motorrijwiel, waarbij een persoon werd gedood. De nieuwe bus. welke een proefrit maak te, reed ter hoogte van de pastorie te Aus- terlitz, toen met groote snelheid een mo torrijwiel, bestuurd door een lid van den Opbouwdienst, uit een zijweg te voorschijn kwam en tegen de bus opreed. De bestuur der hiervan geraakte de macht over het stuur kwijt, de bus begon te slingeren en kwam tenslotte met een zwaren slag te gen een boom tot,stilstand. De chauffeur liep slechts lichte verwon dingen op, doch den naast hem zittenden 30-jarigen B. uit Maartensdijk werd de borstkas ingedrukt. Tijdens het transport per politieambülance is hij overleden. De motorrijder kwam er goed af en werd licht gewond. De autobus werd aan de voorzijde totaal vernield De politie onderzoekt de schuld vraag. GECENTRALISEERDE INKOOP VAN OVERHEIDSDIENSTEN. Rijksbureau verstrekt de textiel- goederen. Uit een officieele publicatie blijkt, dat het in de bedoeling ligt de aanschaffing van tex- tielgoederen en de daarvan vervaardigde kleedingstukken en artikelen ten. behoeve van overheidsdiensten en publiekrechtelijke lichamen, w.o. te versaan zijn alle onder 't rijk, provincie en gemeente ressörteerende diensten en bedrijven, ziekenhuizen, instel lingen tot hulpbetoon enz., te centralisee- ren. De behandeling dezer gecentraliseerde aanschaffing is opgedragen aan het Rijksin- koopbureau. Engelsche vloot bij Kephallinia? De strijd aan de Grieksch-Alba- neesche grens is in vollen gang, al- dns meldt United Press uit Athene, en het Italiaansche luchtwapen heeft reeds verscheidene aanvallen op plaatsen in het binnenland on dernomen. Volgens berichten uit Belgrado, de Joe goslavische hoofdstad,, is in de. Joegoslavi sche plaatsjes in dfe nabijheid van de Grieksch-Albaneesché' grens het kanonge bulder duidelijk hoorbaar. Bij het binnen rukken in Griekenland zou Italië een pant serdivisie en een gemotoriseerde divisie in den strijd hebben geworpen. In bevoegde kringen te Belgrado heeft men berichten ontvangen, dat de Engel- •ohen op het Grieksche eiland Kephalli nia voor de Golf van Patras gelegen troepen aan land gezet hebben. Verder zou den Engelsche oorlogsschepen voor het eiland Korfoe verschenen zijn. Het Romeinsche blad „Lavoro Fascista" bericht, dat Engelsche vliegtuigen," die uit Griekenland kwamen, gistermorgen boven het Zuiden van Albanië zijn gevlogeh en vlugschriften hebben uitgeworpen, waarin de Albaneezen worden aangespoord, zich tegen de Italianen te verzetten. Athene niet gebombardeerd. De Engelsche propaganda heeft het be richt verspreid, dat het Italiaansche lucht wapen de stad Athene zou hebben gebom-' bardeerd. Dit bericht is onjuist. De Itali aansche luchtstrijdkrachten hebben het vliegveld Tatoi gebombardeerd, dat dicht bij Athene ligt. Dit vliegveld ligt op een zekeren afstand van de bewoonde wijken en werd door de Engelschen gebruikt als een basis voor -hun oorlogsreacties tegen Italië. Grieksche Koning opperbevel hebber. Uit Athene wordt gemeld, dat de Koning zelf het opperbevel op zich genomen heeft over alle strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht, Uit Den Haag (Van onze Haagsche correspondent.) B. en W. van 's-Gravenhagè hebben thans definitief besloten, ditmaal voor de ragere scholen geen herfstvacantie te geven, doch met oog op dè steenkolen besparing de Kerstvacantie te verlengen. De Hoogere Burgerscholen, Lycea, Gymnasia en Han delsscholen, hebben' begin November, wel vier dagen vacantie. Plannen om gedurende de koudste maan den alle scholen op Zaterdag en Maandag te sluiten zijn nog in overweging. Voorts vernemen wij nog, dat ondanks verduisteringsmoeilijkheden bij de gymnas tieklokalen, na 1 Januari 1941 op alle scho len gymnastiekles moet worden gegeven. Met het oog op av.ondgebruik door gymnas tiekverenigingen, moeten de gemeenten zooveel mogelijk voor verduistering van die lokalen zorgen, al kan het Rijk,bijspringen. (Van onzen Haagschen correspondent.) Gedurende de laatste maanden zijn er door den- Haagschen Reinigingsdienst heel wat oude archieven opgeruimd; trouwens jaar lijks pleegt er heel wat oud papier door de verbrandingsoven te gaan. Dat is nu afge- loopen, tengevolge van de nieuwe regeling betreffende het bewaren van oude materia- en, afvalstoffen, e. d. Overigens zal er voor de Gem. Reiniging weinig veranderen, want de meeste menschen waren toch al begon nen met het bewaren van lompen, oud me taal en ander afval, omdat men er geld voor kon maken. Een nieuw probleem .is ook het aantal vuilnisemmers voor ieder gezin. Men moet er tegenwoordig eigenlijk drie hebben, voor waardeloos huisvuil, asch., enz., voor glas, metalen enz., en etensresten. De ge meente verstrekt aan'ieder gezin een vuilnis emmer en geleidelijk zijn er hier van het standaardtype rond 140.000 stuks gedistri bueerd zoodat nog slechts één stadswijk tot het volgende voorjaar zal moeten wachten. Maar hiernaast zullen de Hagenaars nu zelf weer voor een tweede en derde emmer of bak moeten zorgen. Ook hier dus een kring loop en terugkeer tot het oud&! Uit het tijdperk van de (Van onzen Haagschen Correspondent) Het is een alleraardigste* tentoonstelling geworden, welke in het Stedelijk Museum te 's Gravenhage is ingericht onder den naam van „het tijdperk der Camera Ob scura". Dit is eenigszms naar beide zijden uitgebreid en zoo krijgt men hier een zeer goed beeld van woningstichting en aller lei huiselijke gebruiken in de jaren 1800 tot 1850, in het bijzonder voor de gegoede burgerij. Men moest zich wel tot dezen kring der gezeten burgerij beperken, omdat van de huishoudingen der arbeiders en van den kleinen middenstand uit dien tijd zoo oed als niet „in natura" bewaard is 'ge leven. Van die gezeten burgerij en haar gedachtenwereld is de „Camera Obscura" daarbij een typische representante. Van alle 41 drukken, welke Hildebrand's schetsenverzameling nu in 101 jaren heeft beleefd, is op deze tentoonstelling een exemplaar aanwezig. Men ziet er het exem plaar dat Beets met een opdracht, zond aan zijn verloofde Aleida van Foreest en ook het boek, sierlijk in blauw en goud gebon den, dat hij later aan zijn toekomstige twee de echtgenoote, zuster van zijn overleden eerste vrouw, schonk. Dan zijn er de oor spronkelijke teekeningen van Sierig voor de 10de druk (1874) en die van Jo Spier voor de Jubileumuitgave. Welk een stijl verschil! Men kan er verder leeren, wat Nicolaas Beets als honorarium heeft ontvangen, n.1. f 230.en kennisnemen van veel wat men omtrent Hildebrand en zijn camera niet zoo precies wist en wat toch zulk een leerzaam beeld kan vormen van zijn persoon, zijn denken, zijn gewoonten en vooral ook,-zijn tijd. Zoo komen wij aan het tweede gedeelte der tentoonstelling, 'n reeks kabinetten in gericht volgens de tusschen 1800 en 1850 hier te lande gebruikelijke stijlen, kamers welke naarmate de jaren klimmen leelijker van inrichting worden en eindigen in de rom melige overvolle, welke halverwege de vo rige eeuw en nog eenigen tijd daarna, voor gezellig moest doorgaan. Het begint met een zuivere empire-salon, laten we. zeggen uit de jeugdjaren van mijnheer Kegge, maar in de volgende vertrekken gaat het hard naar beneden met de steeds meer verwor dende Krul- en tirelatijn-ornamentiek. Na tuurlijk ontbreekt de eetkamer met het „aan gekleede boterhammetje" in deze reeks evenmin als het slaapkamertje met de bed- dekwast in het zware hemelbed. Er zijn vi trines met allerlei sieraden en snuisterijen Chui chili, d& fcngelsche premier, tijdens een zijner jongste inspectie-tochten door de geteisterde deelen van Londen (Foto Weltbild) Tot opperbevelhebber is benoemd gene- •raal. Papages. De Atheensche correspondent van het Joegoslavische blad „Politika" meldt, dat in den loop van den middag minister-president Metaxas zooals gemeld, een telefonisch on derhoud heeft gehad met den Turkschen pre sident Inönü. Vervolgens ontving Metaxas den Engel schen gezant. Deze heeft zijn regeering een niet .vercijferd telegram gezonden over de besprekingen, die hij met Metaxas heeft gevoerd. Daarin zet hij uiteen, dat Metaxas een beschrijving heeft gegeven van den toe stand en om hulp van Engeland heeft ge vraagd. De Grieksche regeering ontving in den loop van den dag het antwoord van de Engelsche regeering, volgens hetwelk deze de aan Griekenland gegeven garantie zou nakomen. Engeland zal Griekenland volledige on dersteuning bieden. De Turksche ministerraad, die Maandag te Ankara is gehouden, heeft naar wordt vèrnomën nog geen definitieve bepaling van Turkije's standpunt in zake het Itali- aans.ch-Grieksche conflict tot resultaat ge had. De eerste toonaangevende uiting ver scheen Dinsdag in een hoofdartikel van het. officieuze blad „Ulus". flat de verzeke ring van zijn sympathie aan Griekenland geeft en overigens als richtlijn van de Turksche politiek het streven vermeldt, buiten den oorlog te blijven en uitsluitend de eigen grenzen te verdedigen, alsmede de onafhankelijkheid te handhaven, „zoo lang Turkije niet wordt aangevallen". De Londensche „Daily Telegraph" er kent. dat door den Engelschen en den Een groot aantal gendarmen en politie beambten in burger zijn op de been om. het Grieksche gezantschap te bewaken. Intus- schen worden de noodige maatregelen geno men om de Italiaansche diplomaten te Athe ne uit te wisselen tegen de Grieksche diplo maten te Rome zegt U.P. In een interview met de „United Press" verklaarde de Grieksche gezant te Rome. Nicholas Cholicus, dat hij volkomen van zijn land was afgesneden. „Ik geloof niet," aldus de gezant, dat het mij moeilijk zal vallen de weinige honderden Grieken, die in Italië wonen, te beschermen." Zaterdag kreeg ik voor de laatste maal instructies uit Athene. Cholicus zeide nog dat alle met het Italiaansche ultimatum in verband staande onderhandelingen te Athene tus schen den Italiaanschen gezant Grazzi en het Grieksche ministerie van buitenlandsche zaken zijn afgewikkeld. Elke aanval zal met wapenge weld worden gekeerd. TOESTAND WORDT STEEDS ERNSTIGER. Minister-president 'Saydam hèèft de Turksche onafhankelijkheidsfeesten ge opend met een radiorede, waarin hij zich, volgens U.P., tot het Turksche volk wendde en waarin hij verklaarde, dat' de situatie steeds ernstiger wordt. Turkije is vastbe sloten zich" tegen eiken aanval onder alle omstandigheden met wapengeweld te ver zetten. Gezant nog niet vertrokken.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1