De wederopbouw legen De te'efoon groeit weer I van ISlederland rijwieldiefstallen Voetbalmenu Niet naar Zeeland zonder meer De Rotterdamsche weigering Nieuw uniform voor den opbouwdienst Dienstbode stal geld in haar betrekking Aanvallen op Engalaad vnortgezat Meeningen over de Amerikaansche politiek Rede van Dr. Ir. J. A Ringers In een druk bezochte vergadering van het Instituut voor Ingenieurs, tezamen met het Nederlandsch Instituut voor Stedebouw en Volkshuisvesting, heeft de algemeen ge- machtige voor den wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers. een voordracht gehouden over het vraagstuk van den wederopbouw. Dr. Ringers ving ziin rede aan met me de fe deelen, hoe hij met eenige vooraan staande 'deskundigen reeds vóór den oorlog van 10 Mei j.1. een nood-organisatie had opgericht, welke tot doel had onze polders te behoeden voor de catastrophale gevolgen van een eventueel bombardement. Een groo1 aantal transportabele bemalingsapparaten was reeds beschikbaar om. indien een ge maal door een bom werd getroffen, daar ter plaatse te kunnen worden opgesteld en op die wijze erger te voorkomen. De op perbevelhebber van land- en zeemacht was bij de uitvoering van dit plan uiteraard nauw betrokken. Enkele dagen na de ca pitulatie verzocht hij den heer Ringers om bedoelde organisatie in te schakplen eri de inundaties droog te doen mfilen. Dit ge- scsiedde met veel succes. Intusschen was de opperbevelhebber verder gegaan en had den heer Ringers ook verzocht, zijn mede- wecking te willen geven bij het hei-stel van het spoorweg-, land- en scheepvaart verkeer. Dit moest zoo spoedig mogelijk weer in orde gemaakt worden met het oog op de voedselvoorziening en het kolen- transport. Aangezie'n Nederland op dit ge bied over uitstekende diensten beschikt, is het werk van dr. Ringers hier in hoofd zaak coördineerénrl geweest en het strekt de directie van Rijkswaterstaat en de di rectie der Neederlandschc Spoorwegen tot eer, dat zij in zoo korten tijd de hun ge stelde taak hebben kunnen volvoeren. Met enkele bijzonderheden illustreerde dr. Rin gers de moeilijkheden, welke hier over wonnen moesten worden, met name het vele werk, dat verhonden was aap het lichten, het repareeren en het weer in de vaart brengen van de vele honderden ge zonken binnenvaartuigen. Echter was ook het probleem van den eigenlijken wederopbouw van steden en dorpen naar voren gekomen en de opper bevelhebber droeg dit eveneens den heer Ringers op. Bii dezen wederopbouw moest men twee geva'len onderscheiden. Tn de eerste plaats de verwoestingen en beschadigingen, toege bracht aan panden, welke min of meer ge ïsoleerd staan en in de tweede plaats die tengevolge waarvan stadskernen en -wijken geheel of gedeeltelijk vernietigd ziin. De eerstbedoelde gevallen, de geïsoleedl dus zijn hetrpl<keh'ik eenvoudig, aangezien bet hips bijna altijd opghouwd wordt op de zelfde plaats, waar het eestaap beeft. Met dep herbouw van een kern ligt do zaak geheel anders. Daar streven wii er naar uit bet kwade iets goeds te laten voortkomen en wenseben van de geleeen heid gebruik te maken een betere bebou wing tot stand te brengen met ruimere straten en grontpre nleïnen. Tr. Ringers roerde hipr in hpt voorbijgaan he' vraag stuk van de puinruiming in Rotterdam aan S^rekpr weet» ev vervolgens on dat hif he» In het alaewieen aan de ne- meentehestnren overlaat om de ste debon wkudipen aan te wijzen om het plan voor herhouw op te maken. Aangezien de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw echter dit plan ten slotte moet vaststellen, beeft bij zich voor zien van deskundige adviseurs en deze b°eft bii gevonden in bef bestuur van het Nederlandsch Instituut voor Stedebouw en Volkshuisvesting. 7oo streven wij er naa»' Jets tot stand te brengen, dat technisch en aesthetisrb in alle opzichten verant woord is en zich daarbij aannast aan on zen vaderlandseben geest, die in bet verle den getoond heeft werkelijk wel iets t'1 kunnen nrodueperen. waar men respect voor hebben kan. Nauw mpt bet vraagstuk van den weder opbouw verbonden is het nrohlepm van ^e materiaiepvoorziening Aangezien hip*" mooUiiVheden verwacht werden. e>ng mm zich ernstig tnp'eggen op het vraagstuk van de materianlbpsnaring Dit lridde tot uitvaardiging van de be kende riebtiiïnen ter besparing van mate rialen verbruik. Dr. Ringers uitte in dit verband woorden va n erken te"ikheid voor de medewerking welke bii bierbü van ieder een in den lande beeft ondervonden. Naast de matenaalbpsparing staat de vervanging v. materiaal, waar het bureau van den al gemeen gemachtigde thans ook uitgebreide studie van maakt. Onmiddellijk verhand met den wederop bouw houdt bet vraagstuk van den nor malen woningbouw. Wij moeten er voor zorgen, dat wii niet komen in dezelfde om standigheden als in 1920, toen er een ernstige woningnood heerschte. Er worden normaal in ons land 10.000 woningen gebouwd en indien deze. bouw een paar iaren stop zou staan, zou men met een emstie woningtekort moeten re kenen. Dit is niet noodig. indien er een he hoorlijke ordening op dit gebied wordt doorgevoerd. Die woningl»ouw kan echter niet wachten op de puinruiming en het ma ken van de plannen. Derhalve, is besloten om dezen zoo veel mogelijk 'te bevorderen. Hiervoor is indertiid uitgevaardigd de hy potheekregeling 1910. Echter deed het ver schijnsel zich voor. dat de mcnscben eerst wilden weten, hoevepl schadevergoeding zu zouden ontvangen. Derhalve is toen gemaakt, dat voor schade onder f 10.000.— 100% zou worden uitbetaald. Ook toen was het resultaat nog zeer gering, omdat de mensehen eerst de contanten in banden wesebten te hebben. Daarna is de voorsclio' regelig gekomen, zoodat 80% van de schade beneden f 10.000,uitbetaald zou kunnen worden. Deze regeling begint nu door te werken en op verschillende plaatsen van ons land wordt thans gebouwd. Niemand ontvangt oenige schadevergoe ding, indien hij niet tot bouwen overgaat. Het spreekt vanzelf, dat wij het geld van de gemeenschap niet kunnen uitgeven, en dan toch groote gaten in ons land behou den. Ir. Ringers gaf vervolgens nog 'n over zicht van allèrlei moeilijkheden, welke met den wederopbouw verhand houden: de grond moet onteigend worden en moet weer opnieuw uitgegeven worden. Wdt is nu de waarde van den nieuw uit te geven grond? Het spreekt vanzelf, dat deze in bijna alle gevallen af zal wijken van de waarde van het oude stuk grond. Aan den eenen kant mogen wij de nieuwe grond niet onder de waarde uitgegeven, doch anderzijds mag de nieuw uit te geven grond ook niet te zwaar worden belast, omdat dit in de toe komst drukkend zou zijn voor de onderne mingen, die daarop gaan bouwen. Dit pro bleem doet zich natuurlijk in bijzondere mate in Rotterdam voor. Een commissie van deskundigen, bestaande uit bekende in woners van Rotterdam, heeft tot taak den algemeen gemachtigde inzake de waarde van den nieuw uit te geven grond voor te lichten. Aan het einde van zijn rede besprak dr. Ringers-nog de kweslie van de semi-perma- nente woningen, welke in Rotterdam ge bouwd zullen worden en waardoor -een groot aantal mensehen, die het slechts ge huisvest zijn. weer een behoorlijk dak bo ven hun hoofd kan krijgen. Na de rede van dr. Ringers werden meer in bijzonderheden de wederopbouw van Rhenen, Middelburg en Rotterdam bespro ken. Deze plannen werden toegelicht door Ir. Poederooycn voor Rhenen. Ir. Verhagen voor Middelburg en Ir. Witteveen voor Rotterdam. Activite-t van qroentenvrouw leidt tot aanhouding van rijwieldief Maandagochtend werd in de Narcisse- straat te Den Haag een nieuw heerenrij wiel gestolen. De eigenares van een groentenzaak in deze straat kwam dit ter oore en zij be- besloot eens extra op te letten, daar zoo redeneerde zij de dief in deze stille straat wellicht nog eens zijn slag zou pro- beeron Ie slaan. Dat deze gedachtengang juist bleek te zijn, werd reeds denzelfden middag bewaarheid, toen ongeveer om 2 u. de groentenvrouw aan de deur van haar winkel stond. Even verderop stond een rijwiel van een der bovenburen en in de buurt daarvan bespeurde de juffrouw een jongmenscb. die haar aandaht trok. Zij ging terug in de winkel en verschool zich achter de toonbank. En zie, wat de juffrouw gedacht had gebeurde. De jongeman ging op het rijwiel af. stapte er op- en wilde er mede wegrijden. Hij had echter buiten de groentenvrouw gerekend, die- op dal mo ment naar buiten snelde en het jongmenscb van de fiets sloeg. Deze nam daarop de beenen, doch de dappere juffrouw had .de fiets. Nu kwam haar een buurman Ie hulp. die op zijn rijwiel stapte en de achtervol ging op den jeugdigen dief begon. Deze vluchtte in de richting van de Kwartcllaan, waar hij in de duinen verdween. De achter volger raakte het spoor bijster, doch Heef in den' omtrek nog een poosje rondrijden en even later met succes. Verderop zag hij den rijwieldief weder uit de duinen komen en in een flatgebouw aan de Patrijslaan verdwijnen. I-Iii belde de politie op en wel dra verscheen de motorbrigade. De jonge man werd in de flat gearresteerd, waar hij stoker bleek te ziin. Hij legde een beken tenis af, waarop deze jeugdige rijwieldief hij was 20 jaar is ingesloten. Vermelding verdient nog, dat hij niets uitstaande had met de rijwieldiefstal, wel ke des morgens in dezelfde straat was ge pleegd. Een landelijke regeling in voorbereiding Er is een regeling in voorbereiding, waar mee het belang van schier eiken Nederlan der gemoeid is. Wij jicdoelen de in wording zijnde landelijke regeling ter beteugeling van de in ons land spreekwoordelijke rij wieldiefstallen. Nederland is een fietsend land en het behoort tot de meest „rijwielen- de" landen van de wereld: er zijn ongeveer twee milliocn fietsen in ons land en het is vrijwel onmogelijk in eenige Nederlandsche gemeente een straat te ontdekken, waar men geen wielrijders ontmoet. Maar met deze omvangrijke en met het wezen -van ons vaderland gegroeide fietsen-aanwezig- heid, heeft de diefstal van rijwelen gelijken tred gehouden. Er worden in ons land waar schijnlijk dagelijks meer fietsen gestolen dan -waar ook elders en dat vindt in groote trekken natuurlijk zijn oorzaak in twee om standigheden: de spreekwoordelijke non chalance van den Hollander, die zijn stalen ros met het grootste gemak ergens onbe heerd en soms uren lang achterlaat, (er zijn mensehen die met de grootste van zelfsprekendheid een bioscoopvoorstelling bijwonen en flun rijwielen intusschen een paar uur tegen een boom, een hekje of een gevel laten staan!), én de brulaliteit «der, „zwijntjesjagers", die ook met een deugde lijk afgesloten fiets wel raad weten en er hun dagwerk van maken ze van eigenaar te doen verwisselen. Politie en recherche zijn er or grond van hun jarenlange ervaring van overtuigd, dat een niet gering deel van Het kwaad en zijn oorzaak, in het gemak schuilt, waarmee de rijwieldieven hun buit bij helers en -vederverkoopers weten onder te brengen en dat nn heslt geleid tot voor a.s. Zondag 2e klasse A. OSV—AFC; Zeeburgia—West Frisia: ZFC Alcm. Victrix; Alkmaarsche BoysVVZ; hrc-dwv. 3e klasse A. QSCHelder; ZaandijkAlways Forward; GVO—KVV; HollandiaZWSt. George— Purmerstejjn. 4e klasse A. BKCOudesluis; MFCSchagen: Nieuwe NiedorpWatervogels; DTSBergen; Succes Wieringerwaard. Bes. 2e klasse A. Blauw Wit 3—Ajax 3; KFC 2—WFC 2; DWS 3—HRC 2; De Spartaan 3Zeeburgia 2 OSV 2De Kennemers 2. Res. 2e klasse B. De Meteoor 2—O WO 2; TOG 2—DWV 2; HFC 2de Volewijckera 2; EDO 2Helder 2; VSV 2Volendam 2. Uitzonderingsvergunningen en de weg om die te krijgen. Officieel wordt medegedeeld: Het is den laalsten tijd herhaaldelijk voor gekomen, dat ingezetenen van de meer noordelijk gelegen provinciën, die door Zee land willen reizen, in Roozcndaal aanko men zonder in het bezit te zijn van de uit zonderingsvergunning voor het betreden der Zeeuwsche eilanden. Om in des provincie Zeeland te mogen komen, dient men een verzoek tot het ontvahgen van een vergun ning te richten tot de burgemeesters van die gemeenten, in welke men zijn moet. Deze verzoeken worden na toetsing op de nood zakelijkheid van het bezoek en nadat de burgemeesters hun standpunt fe dien op zichte hebben bepaald, gezonden naar den bevoegden stafofficier, welke gedetacheerd is bij den vertegenwoordiger van den rijks commissaris. die opnieuw het verzoek zal toetsen en de vergunning, uitreikt. In het verzoek, dat men tot de burgemees ters richt, moeten zijn vermeld: voor- en fa milienaam van den verzoeker, beroep, woonplaats en woonadres, datum en plaats van geboorte, bovendien de reden, waarom men naar Zeeland wil en de duur van het verblijf aldaar. Personen, die den voorge schreven weg niet bewandelen en zich des ondAnks in het ontruimde gebied bewegen, worden zonder nader onderzoek onmiddel lijk gedwongen,'de eilanden te verlaten en moeten naar huis terugreizen. Aanvragen voor het verkrijgen van een uitzonderings- vergunning, welke aan andere takken van dienst gericht worden, kunnen niet in be handeling worden genomen. W'nterhu'p Nederland Directeur-Generaal benoemd. De Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied heeft benoemd tot di recteur-generaal van de stichting Winter hulp Nederland den heer C. Piek te 's-Gra- venhage De heer Piek heeft zich naam gemaakt als financieel deskundige en als organisa tor. Laatstelijk was hij werkzaam als advi seur van de directie en de bladen van het concern' van het Rotterdamsche,, Nieuws blad. Men mag overtuigd zijn, dat de heer Piek, die niet behoort tot eenige politieke organisatie zijn functie onpartijdig zal we ten te vervullen. het ontwerpen van een wettelijke en landelijke regeling met behulp waar van men het euvel hoopt te kunnen beteugelen. Inderdaad behoeft men geen politie-auto- riteit te zijn om te begrijpen, dat het aantal rijwieldiefstallen sterk'zal afnemen, wan neer het niet of nauwelijks meer mogelijk is een gestolen karretje van de hand te doen. Met onze tienduizenden fietsende land'gG- nooteri hopen wij van harte dat een derge lijke regeling eerlang tot uitvoering zal ko men, zoodat fietsend Nederland althans iets geruster zal kunnen zijn met betrekking tot zijn onmisbaar vervoermiddel. De telefoon is een. gevoelige barometer van het maatsehapplijk leven. Het was waarom te verwachten, dat de ontwrichting welke de oorlogsdagen van Mei brachten, een ongunsfigen invloed op het aantal te lefoon.iansluitingen zou hebben. In Mei waren er hij de rijkstelefoon 584 opzeggingen meer dan er nieuwe aanvra gen binnenliepen. In Juli steeg het surplus der opzeggingen zelfs tol 1998. Het mag zeker een gelukkigverschijnsel worden genoemd, dat deze exodus van tele oonahonné's reeds na 2 maanden tot staan is gekomen. Tn Juli overtrof het aantal aanmeldingen dat- der opzeggers reeds met 217. In Augustus steeg het surplus der aanmeldingen tot 481 en in September tot f184. waarmede het groeitempo van de laat ste maanden van het vorige jaar wederom wordt benaderd. Tn deze cijfers zijn de fluctuatien der tcle- foonabonné's in de 3 groote steden, waar de telefoon tot voor kort nog door de gemeen té werd geëxpioteerd. niet hegrepen. Voor Rotterdam, waar de oorlogsgevolgen het merkhaarst zijn, kunnen nog geen cijfers worden gegeven. In Amsterdam en 's-Gra- venhage was er over Mei een teruggang van resp. 940 en 344 abonné's, over Juni be liepen deze cijfers resp. 481 en 671, over Juli 263 en 19. Daarna trad ook hier weder een stijging in. welke in Augustus 27 en 101 en in September 100 en 136 beliep. Ook in.de hoofdstad en in de residentie is dus de telefoon weer groeiende. Men' schrijft aan de N. R. Crt.: Ook de kerkeraad der Ned. Herv. gemeen te te Oisterwijk (N. Br.) heeft een brief gericht aan den Rotterdamschen Kerkeraad inzake de weigering van het verzoek door de vrijzinnig-hervormde mede-christenen gedaan om een doopsdienst in één der her vormde kerken te Rotterdam te mogen hou den Hij betuigt zijn volledige instemming met den brief van den kerkeraad der Ned. Hei-v. gemeente te Vught en besluit: „Onze kerkeraad vraagt zich met groote verontrusting af, welk, een funesten invloed déze weigering onder déze omstandighe den in dit Rotterdam weer op de buiten kerkelijken zal hebben. Hij verzoekt uwen kerkeraad alsnog, zoowel dit verzoek als de weigering en den invloed op de „schare," in allen ernst, in tegenwoordigheid van God zooals Hij Zich in Jezus Christus openbaart „in uwe vergadering te willen onder oogen zien." Het blijft toch wel een droevig raadsel, hoe dit alles, zelTs ny nog, mogelijk is. En wij vragen ons af, of de ruimere orthodoxen onder de 'Rotterdamsche predikanten het nu volkomen eens zijn met deze weigering. Denkt men werkelijk, dat een doops-bc- diening van ds. West mij se het essentieele van den christelijken doop zal voorbijgaan, zoodat er geestelijke schade in dien ©ere dienst zal worden aangericht? Is er eigen lijk we! één ernstig woord over dien doop met ds. Westmijse gewisseld'? En dacht men werkelijk, dat het niet-voorlezen van het oude doops-forniulier aan de eerlijkheid van den dienst meer afbreuk zou doen dan wanneer men volkomen onkerkelijke men sehen op de 2de doop-vraag (na een door hen volslagen niet te begrijpen formulier te hebben aangehoord): „.Ta" laat antwoor den? (Die 2de vraag luidt: „Of gij de leer, die in het Oude en Nieuwe Testament, en in de Artikelen des Christelijken Geloofs begrepen is, en in de Christelijke Kerk alhier geleerd wordt, niet bekent de waar achtige en volkomene leer der zaligheid te wezen?") Deze en nog veel meer vragen komen bij de weigering van den Rotterdamschen Kerkeraad in ons op. 't Is wel vreeselijk: de Remonstrantsche kerk opende haar deuren voor de orthodoxe hervormden; de orthodoxe hervormden slui ten hun. vrijzinnige mede-christenen uit. Dacht ge niet, dat Jezus Christus weent over de ruïnes van Rotterdam èn over de ruïnes van Rotterdams kerk, die dit be sluit durft nemen? Maar wij sluiten het wonder van de werking van den Heiligen Geest niet uit. Wij hopen op een verandering ten goede. Het is wel moeilijk, maar niet on-chris- teli.jk, op een verkeerd besluit terug te komen. Met ingang van 1 November zal door de officieren van den opbouwdienst bij wijze van proef een nieuwe uniform gedragen worden, die van de tot dusverre geldende verschilt door de kleur van den kraag en door den vorm van het hoofddeksel. Bij wijze van overgangsmaatregel zullen op de uniformenvoor de troepen-officieren van den opbouwdienst de wapen- of andere onderscheidingsteekenen vervallen. De diverse'rangen zullen daarbij voor- loopig worden aangegeven met sterren op 'n zwart bandje om den bovenarm en wel voor districtscommandanten vier sterren, voor luitenant-kolonels en majoors drie sterren, voor kapiteins twee sterren en voor le en 2e luitenants een ster. De overjas (jekker) zal worden voorzien van blauw-groene patjes met gouden ko renaren. De uniformen van de marine en van het Indische leger worden na 31 October a.s. door officieren niet meer gedragen, en die van het leger slechts in den gewijzigden vorm. De handschoenen waren al weggehaald Bij de politie van het bureau Marnix- straat te Amsterdam, berust op het oogen- blik een ingewikkelde oplichtingszaak, waarvan èe.n marktkoopman het slachtof fer geworden is. Deze mai; had een partij handschoenen ter waarde van ongeveer vijftienhonderd gulden, welke in een kist verpakt was, haar een pakhuis laten vervoeren, waar zij door een vrachtrijder zou worden afge haald met bestemming Hilversum. Toen de rijder kwam om zijn vracht in ontvangst te nemen, werd hem echter me degedeeld. dat er al iemand geweest was met. een bakfiets om de kist. af te halen. De politie is thans op zoek naar den on rechtmatiger! bezitter van de 1 1 iet handschoenen. In een pension aan de Laan Copes van Catenburch te Den Haag bewaarde een der inwoners eeld in een geldkistje in een spiegelkast. Den laatsten tijd miste hij even wel geld uit genoemd kistje. Nu was dit wel mogelijk, daar zoowel op het kistje als op de spiegelkast steeds een sleutel aanwe zig wa?: De pensiongast stelde de oension- hondster van zijn bevinding op de hoogte en men besloot den sleutel uit de kast te nemen. Doch al spoedig bleek, dat zulks niet veel hielp, daar er steeds weer geld spoorloos lift het kistje verdween. Dezer dagen betrapte de pensionhoudster Duifsch weermachfherichf Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Formaties gevechtsvliegers hebben giste ren hun vergeldirigsaanvallen op de Brit- sche hoofdstad en op industrieën in Zuid- Engeland voortgezet. Bijzonder zware tref fers kregen fabrieken van militaire betee- kenis bij Brooklands, Standon, Clacton en Sea en Asliford. In Zuid-Engeland werden troepenkam pen doeltreffend met bommen bestookt. Bij een aanval op een konvooi bij Lowestoft kreeg een patrouillevaartuig midscheeps zoo zware treffers, dat het met slagzij bleef liggen Des nachts waren de aanvallen van onze zware formaties gevechtsvliegers in versterkte mate op Londen gericht, waar talrijke branden ontstonden. Voorts werden fabriekscomplexen in Birmmgham, Coven- try, in de haven van Liverpool en eenige vliegvelden op succesvolle wijze gebombar deerd. Patrouillevaartuigen verzetten zich te gen een aanval van vijandelijke torpedo- vliegtuigen door goedgericht vuur. De door den vijand afgeschoten torpedo's troffen hun doel niet. De vijandelijke vluchten naar Duitschland waren ook vannacht van slechts geringe beteekenis. Op enkele plaat sen werden woonwijken aangevallen, hui zen beschadigd en eenige burgers gedood of gewond In een Noord-Duitsche stad werd een ketelhuis beschadigd zonder dat daardoor een belangrijke storing in het bedrijf ontstond. De vijand verloor gisteren tien vliegtui gen, waarvan een door de marineartillerie. Acht Duisehe vliegtuigen worden vermist Sinds het uitbreken van -den oorlog zijn al leen door de marine 116. vijandelijke vlieg- ■tuigen en wel 26 door zeestrijdkrachten en negentig door de marine-artillerie neerge schoten. Bij den eersten aanval op het groote krachtige s.s. „Empress of Britainï. heeft zich de bemanning van een gevechts vliegtuig onder bevel van den eersten lui tenant Jope bijzonder onderscheiden. Italiaansch wecraiachthericht Grieksche militaire doelen gebombardeerd In zijn weermachtsbericht no. 144 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: Gistermorgen zijn onze in Albanië gele gerde troepen de Grieksche grens overge trokken en tot .verscheidene plaatsen op vijandelijk gebied doorgedrongen. De op- marsch wordt voortgezet. Ondanks de on gunstige weersgesteldheid bombard eer d on ze luchtmacht herhaalde malen Grieksche militaire doelen als havens, kaden, spoor lijnen, verwekte branden in de haven van Patras, in de -installaties langs het kanaal yan Corinthe, in de vlootbasis Preveza en in de installaties van de luchthaven Ta- toi nabij Athene. Al onze vliegtuigen keer den terug. In Oost Afrika wierp een van- onze for maties bommen van klein kaliber op vij andelijke kampen in de zone van Soiusceib (Centrale Soedan), vijandelijke vliegtuigen bombardeerden Asosa (ten Zuidoosten van Kurmuk) en Dima ten Noordoosten van Abramarcos,. waarbij zeven personen, ge wond werden. Generaal Bobert Wood heeft een radio rede gehouden, waarin hij waarschuwde voor de huitenlandsche politiek der tegen woordige Amerikaansche regeering, welke blindelings naar den oorlog moet voeren, indien er geen spoedige koerswijziging komt. De ware taak van Amerika, aldus Wood, ligt in Noord- en Zuid-Amerika en niet in de „overbevolkte" continenten van Europa en Azië. Wanneer Amerika met zijn 130 rnillioen inwoners niet in staat is zich zonder bulp van Engeland en andere staten te verdedigen, dan heeft het geen recht van bestaan. Men kan geen oorlogs materiaal aan vreemde mogendheden stu ren, met een ander land een officieus bond genootschap aangaan en zich voortdurend in de zaken van Europa en Azië mengen, zonder niet ten slotte zelf in oóflog te ge raken Zou Amerika, werkelijk in oorlog komen, dan wordt de tegenwoordige na tionale schuld van vijftjg milliard dollar verdrievoudigd Een oorlog is alleen ge rechtvaardigd. zoo besloot generaal Wood, wanneer Amerika zijrj eigen gebied of zijn •invloedszone moet verdedigen. De bekende publicist en rector van een universiteit, Morley. noemde Frankrijkfl lot ppo goed voorbeeld. De regeering Roo- se velt is het geweest, die Frankrijk offi cieel hulp heeft toegezegd, indien Amerika huiten den o.orlog kon blijven. Men mag zich dus niet verhazen, wanneer Frankrijk thans naar vriendschappelijke betrekkingen met de asmogendheden streeft. Amerika predikt wel den vrede, maar neeft niets eedaan om dezen oorlog te voorkomen. de dienstbode op heeterdaad, toen deze weer geld probeerde weg te nemen uit het bewuste kistje. De politie werd gewaar schuwd. die de dienstbode in verzekerde bewaring stelde. Zij gaf toe zeven maal een bankbiljet van f 10.— nit bet kisfie te heb ben genomen en bovendien nog vier zilve ren theelepeltjes, welke eveneens in de spie gelkast lagen. Toen de sleutel uit de kast was genomen, had zij den sleutel van een kleerenkast gebruikt, welke op de spiegel kast bleek te passen De dienstbode zon hinnenkort gaan frou wen en kon daarom het ge'rl goed gebrui ken. De trouwerij zal nu echter noe wel op zich laten wachten...

Schager Courant | 1940 | | pagina 6