SAMENVOEGING BERGEN SCHOORL Uit Alkmaar Nederlandsche archiefstukken naar ons land terug Jeugdige misdadiger staat terecht Een altaarkruis gestolen ZAL HET SPEL WEL ZOO GESPEELD WORDEN? Morgen zal een bespreking plaats vinden tusschen de dagelijksche besturen van de ge meenten Bergen en Schoorl. Uit betrouwbare bron werd ons medege deeld, dat Bergen het plan heeft 8m voor te stellen gezamenlijk moeite te doen den bur gemeester van Bergen benoemd te krijgen tot burgervader en den secretaris van Bergen, den heer Taapke, tot secretaris der nieuw te vormen gemeente. Men denkt zich in Bergen de situatie ver der zoo, dat een viertal Berger raadsleden hun plaats zullen inruimen voor vier Schoor- ler edel achtbaren. Of het spel zoo zak spelen zal echter wel mede afhangen van de bereidheid der Schoorlsche heeren, maar meer nog van de autoriteiten in Den Haag. die tenslotte de definitieve beslissing zullen nemen. „Sint Maarten ongerept l" Voor afstand van de Stroet en Eenigenburg voelt men niets. In ons bericht over de te verwachten houding der gemeentebesturen inzake de samenvoegingsplannen van Schagen, Sint Maarten, Harenkarspel en Warmenhuizen schreven wij, dat de vier B. en W.'s het over het! ongewenschte van de vorming der nieuwe gemeente, zooals Den Haag zich die had gedacht, volkomen eens zijn. Inmiddels is onze lezing van officieele zij de reeds bevestigd door verschenen prea adviezen. De kwestie welke wij terloops aanroer- 'den, nl. het verlangen van Harenkarspel om bij een eventueel komende grenswijzi ging zich de Stroet en Eenigenburg te zien toegewezen, blijft thans echter nogal de aandacht trekken. Uit de meest betrouwbare bron kunnen wij mededeelen, dat het- dagelijksch bestuur der gemeen ten Sti Maarten, zich tegen dit plan vierkant en unaniem heeft verzet. Integendeel achtte men het gewenscht dat Harenskarspcl een veer zou laten en dat de dorpskom Dikrshorn en de Schager- waard bij de nieuwe gemeente St. Maar ten, Schagen, Barsingerhorn, Wieringer- waard zou worden gevoegd. Daar men in de gehouden vergadering van de betrokken B en W.'s het over deze punten niet eens kon worden en vóór al les meende, dat het belang der betrokken gemeenten gebaat was met een gezamen lijk verzet tegen de voorgenomen plannen tot samensmelting heeft men tenslotte de grensregeling tusschen St. Maarten, Ha renkarspel en Schagen maar tot een la tere gelegenheid laten rusten. ZIJPE COMITé SOCIALE HULPVERLEENTNG VOOR DEN WINTER. In verband met een voor het geheele land op te richten organisatie voor sociale hülp- verleening in den winterwerd Maandag middag j.1. ten Raadhuize alhier door den Burgemeester, als voorzitter, een gemeente lijk comité, optredend als Hoofdcomité, ge- installeerd, bestaande uit de volgende perso nen: Mr. D. Breebaart, burgemeester, voorzitter; J. A. de Boer, gemeentesecretaris, secretaris; W. L. Correljé, vertegenwoordiger van de commissie van samenwerking voor bijzon dere nooden, penningmeester; G. van der Sluijs, voorzitter van het Burgerlijk Armbe stuur; W. Blaauw, penningmeester van de afd. ,Zijpe-Callantsoog" van Het Witte Kruis N. T. Hopman, voorzitter van de afd. „Zijpe" van de Hollandsclie Maatschappij v. Land bouw; C. N. de Wit, voorzitter van den L. T.B.; Mevr. de BoerOtter, presidente van de afd. „Zijpe" van den Ned. Bond v. Boe rinnen en andere plattelandsvrouwen; Mevr BreebaartVan den Horst, namens de ver- eeniging „Huiszorg" in wording; Mevr. RigbersPotjer. namens het klee- dingcomité; Mevr. VriesmanSlot; J. J. Poerma, arts; W. van Slooten, arts; Dr. L. M. van den Berg, arts; N. D. M. Dekker, dierenarts;vG. van der Sluijs (d.) als plaat selijk leider en organisator voor de wijk Schagerbrug; D. Jongejans, idem voor de wijk St. Maartensbrug; J. Bruin Cz, idem voor de wijk Burgerbrug; G. Hollander, idem voor de wijk Petten: W. E. J. Doe- dens, idem voor de wijk 't Zand; C. Nannis, idem voor de wijk Oudesluis. Voor dp verschillende dorpen in de ge meente zijn subcommissies samengesteld. HEEP-HUGOWAArW DE SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN IN DEN RAAD VAN OBDAM. Hedenavond zal deTaad der gemeente Obdam bijeenkomen en dan o.m. behande len het voorstel van den secretaris-gene raal tot samenvoeging der gemeenten Heerhugowaard. Hensbroek, Oterleek en Obdam. DE VORST KOMT TE VROEG'VOOR DEN LANDMAN. De vrij onverwacht ingetreden vorst heeft den landbouwer overrompeld."Er staan nog vele gewassen te velde, o.a. bloemkool, bieten, die schade van dezen vorst onder vinden. Ook voor 't grasland beteekent deze vorst dat de groei stilstaat en 't gras snel achteruitgaat, zoodat mpt een vroegen ■taltijd rekening gehouden moet worden. LANGENDUK OUDKAHSPEL NOG EEN WERKER MET EERE GENOEMD. In ons bericht over de nieuwe pastorie te Oudkarspel dient nog te worden ge noemd de aannemer van de centrale ver warming de heer P. Blom te Schoorl. Het bureau van den heer Blom verzorgde te- Yens de warmwatervoorziening. VOORLOOPIG VERSLAG EN MEMORIE VAN ANTWOORD OP DE BEGROOTING 1941. Verschenen is het voorloopig verslag van de memorie van antwoord betreffende het onderzoek van de gemeentebegrooting 1941. Het verslag is zeer veel korter dan we dat de laatste jaren gewend waren. Van 54 bladzijden in het vorige jaar daalde het op niet meer dan 17. De gemeenteraadsle den hebben zich een opvallende beperking opgelegd ten aanzien van hun op- en aanmerkingen, een uitvloeisel stellig van den bijzonderen tijd, waarin we nu een- mea! het voorrecht hebben te leven. Ook spreekt uit het geheel een zeer wel willende ondertoon. Een en ander niet al leen uit hoofde van het feit. dat het Colle ge van B. en W. hulde wordt gebracht voor de wijze, waarop ze de bijzondere moeilijk heden het hoofd hebhen geboden, maar ook omdat ernstice bemerkingen of grieven nergens worden gevonden. Opvallend is voorts het algeheel ontbre ken van het hoofdstuk „politiek beleid". De gemeenteraadsleden hebben blijkbaar ingezien dat liet. onder de bestaande omstan digheden blijkbaar beter is politieke dis- cussiën achterwege te laten en we gelooven dat deze leden daardoor op hun beurt een woord van lof mag worden gebracht. Het teekent een goed begrip van den tegenwoor digen tijd. De opvatting van het College, die daarop neerkwam, dat onder de bestaande omstan digheden het maken van een begrooting niet, meer kan zijn dan een slag in de lucht en dat, men er dus goed aan doet zich in hoofdzaak te baseeren op de be kende gegevens van 1939, blijkt dooV enkele leden niet te worden gedeeld. Wellicht dat deze aangelegenheid hij de aanstaande pu blieke behandeling nog een interessant de bat kan opleveren Want men mag aanne men, dat de stellers van deze opmerkingen zelf zekere plannen met zich omdragen. Anders zou het stellen van de vraag over bodig kunnen worden geacht. Enkelen be oogen hetzelfde, wanneer ze uitdrukking geven aan hun weusch om het tekort, dat ruim f 43.000 grooter is dan het vorige jaar, te beperken en zoo mogelijk terug te brengen tot hetzelfde bedrag als een jaar geleden werd geraamd Alles bijeen genomen zit er in het voor loopig verslag misschien weinig, iets zit er toch nog wel in dus. Van de betrekkelijk weinig cijfers, die er in voorkomen, citeeren we ten slotte die van het aantal aangeslotenen bij* het ra diodistributiebedrijf. Beter dan door woor den worden de moeilijkheden er door aan getoond, waarmede het gemeentelijk be stuur op het. oogenMik heeft te worstelen. De cijfers waren: 1 .Tan. 1938: 3110: 1 Jan. 1939: 3229; 1 Jan. 1940: 3399; 1 Oct. 1940: 2806. Een nieuwe loonbelasting? Uit doorgaans goed ingelichte bron vernemen we. dat geruchten in om loop zijn omtrent een loonbelasting, die op komst zou zijn. Er wordt daarbij gesproken over een omslag van 10% over het inko men der gehuwden en van 15% over dat der otigehuwden. Bijzonderheden omtrent1 een en ander vermochten we nog niet te ver krijgen. Zoo konden we niet verne men of de belasting zal worden ge heven boven de reeds bestaande in komstenbelasting dan wel of deze belasting zal worden verhoogd. VERANDERDE KANTOORUREN DER BELASTINGKANTOREN. De kantooruren der belastingbureaux wor den met ingang van 1 November a.s. gewij zigd als volgi: November 9*412% uur, daarna 15 uur. 's Zaterdags 9%—1 uur. December 10—12V2 uur, daarna 15 uur, 's Zaterdags 101 uur. Januari als December. Een en ander vindt zijn oorzaak in het feit, dat het verduisteren der bureaux onoverko melijke moeilijkheden met zich meebrengt en de kantooruren dus moeten worden gehou den gedurende het daglicht.. DE REORGANISATIE VAN HET BELAS TINGWEZEN. In verband met de op handen zijnde reor ganisatie van het belastingwezen gaat op 1 Januari 1941 het kantoor der directe belastin gen en accijnzen te Uitgeest, waaronder val len de gemeenten Uitgeest, Castricum, Aker sloot en Limmen van de inspectie der directe belastingen, 2de afdeeling te Alkmaar naar d$ eerste afdeeling. •"De inspectie 2de afdeeling, gevestigd Gast huisstraat 1 (het voormalig Rijksopvoedings gesticht verandert van naam en komt te hce- ten inspectie der registratie. Het hoofd der inspectie dir. hel- 2de afdeeling, de heer G. J. P. Slotboom, verdwijnt daarmee. Er ia nog niet bekerfd welke nieuwe bestemming deze ambtenaar zal volgen. Hoofd van de nieuwe inspectie der registratie wordt de heer Mr. P. van Sonsbeek. Het kantoor der dir. bel. te Schagen ressor teert dus met ingang van 1 Jan. 1941 onder de inspectie der registratie te Alkmaar. In verband met een en ander verdwijnt ver moedelijk de inspectie der registratie te Alk maar, die thans is gehuisvest in het gebouw aan de Gedempte Nieuwesloot, uit dit ge bouw en zal het waarschijnlijk worden over gebracht naar het gebouw in de Gasthuis straat. Welke nieuwe bestemming eventueel aan het. gebouw aan de Ged. Nieuwesloot zal worden gegeven, hangt eveneens nog in het duister. Vermelden we verder nog. dat de naam van de inspectie te Den Helder wordt gewij zigd. De inspectie dir. bel. aldaar wordt in spectie der registratie te Den Helder. OP HET DRIETAL- Ds. J. H. W.- Warner8 alhier, is op het drietal geplaatst voor predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Leiden. OUDE NJEDOnr Afscheid van de telefoonjuffrouw Juffrouw Koopmans heeft voor. t laatst „hallo" geroepen.. Dinsdagmiddag 1 uur. De abonnees van de telefoon knippen de met het kaartje aan gegeven draden door en hiermede is de automatiseering een feit geworden. De oude toestand besoort tot het verle den. De moderne techniek gaat voort. De abonné's echter beseffen wat dit voor mej. Koopmans, die reeds zoo langen tijd als telefoonjuffrouw haar plicht heeft ge daan. beteekent. Het baar zoo vertrouwd geworden beroep neemt biermede een einde en het spreekt wel als vanzelf dat een en ander niet ongemerkt voorbij kan gaan. Ten huize van mej. Koopmans zijn aan wezig de EdAchtb. heer S. H. J. Bosma, Burgemeester, Dr. J. J. Sehreuder, de ge meenteontvanger de heer F. Jong Czn. en de heeren Biersteker en J. H. Schiebroek. De Burgemeester neemt het woord en zegt o.a.: „Geachte juffrouw Koopmans. Het is vandaag voor U een dag. welke voor U zeker met gemengde gevoelens is begonnen. Ik kan me dan ook levendig voor stellen, dat U vanmorgen ongetwijfeld al les wat U door de telefoon heeft meege maakt en beleefd dit nog eens in Uw ge dachte de revue heeft laten passeeren. Er waren vele berichten en gesprekken, welke U moest doorgeven van zakelijken aard, toch zult. U ook dc schakel voor ve len zijn geweest om droeve tijdingen en vreugde volle berichten door te geven. En wannneer ik U in deze twee jaren, dat ik hier burgemeester ben heb loeren kennen, dan wil ik hier openlijk verklaren, dat. ik U dikwijls en velen met mij heb be wonderd om Uw geduld. Uw bereidwillig heid en Uw steeds opgeruimd humeur. De moderne techniek van de telefoon heeft zich in den loop der tijden vervol maakt Het spreekwoord: „Tijd is eeld" naast „Gemak dient den monsch" zijn ook op de automatiseering van de telefoon van toepassing, maar zij eischt slachtoffers. Wij hebben Uw stem gehoord tal van jaren'en wij waren er mede vertrouwd ge laakt evenals met die van Uw kinderen, wanneer zij U moesten assisteeren. Dit is nu afgeloopen. Vanaf hedenmiddag heeft U Uw taak als zoodanig zien beëindigen en ik stel mij voor. dat dit is geschied met gemengde gevoelens. Maar ook hier zien wij weer, dat het persoonlijk belang moet wijken voor het algemeen belang en zult U dit offer brengen in het belang van het algemeen." Bij dit moment hebben wij gemeend namens de abonnees, welke op Uw centrale waren aangesloten U hartelijk dank te zeggen voor Uw groote bereidwilligheid en Uw voorko mendheid, waarmede U ons steeds jaren ten dienste zijt geweest. Als bewijs voor deze erkentelijkheid bie den de abonnees U deze pendule aan, in de hoop, dat dit naar Uw genoegen mag zijn. Wij hopen dan ook van hceler harte dat U nog tal van-jaren in goede gezondheid Uw krachten zult blijven geven voor het alge meen belang, wij van onzen kant zullen steeds met dankbaarheid jegens onze tele foonjuffrouw vervuld blijven." Mej. Koopmans dankt de burgemeester voor het gesprokene. Spr. zegt, dat zij slechts D« brand- «n gasploegen van hat Canti aal Station ta Amstardam ward< dan chaf, dan haar Jongstra, toogaiprakon tijdaiw da injpactia, walk# garagald plaats vindt. - Vooraan da matroran, laden van den Opbouwdienst, die dan brandploag vorman an daarachtar da gasploag van hot spoorwagpanoneal (Foto Pax Holland) E«ri winkelier ta Rijswijk, dia door hat jongste Engelsche bombardement ward getrofL ward op bovenstaande wijze geholpen door liefdadige medeburgers. Men hielp ham aan stukje grond, een houten keet an inventaris, zoodat de zaak nu waar draait 0 (Foto Schimmelpenning haar plicht heeft vervuld als dienstbare en mensch. De abonnees zal zij opbellen om hun te bedanken voor het mooie geschenk, dat haar werd aangeboden. Spr. zegt voort te zullen gaan op de ingeslagen weg, ten dienste van de medemensch. Hiermede was de kleine plechtigheid ten einde. BALDADIGHEID TE ZIJDEWIND. In den nacht van Zondag op Maandag heb ben eenige jongelui hij Bakker Bleeker en slager Klaver een winkelruit ingeslagen. Bij den heer Bleeker werden de versna peringen in de etalage weggehaald. Voor het inslaan van de ruiten werd gebruik gemaakt van een voetpaal, welk uit dc smederij vari den héér Kolkman werd weggehaald. Ge lukkig is de politie, door vlug optreden, de daders op het spoor. Onder voorzitterschap van den archivaris der gemeente Groningen, Dr. Oost er, had te Utrecht dc jaarvergadering plaats van de vereeniging van Nederlandsche Archivaris sen. Dr. Vollmer, staatsarehivdirektor, bracht de wenschen van den Rijkscommissaris voor een vlot verloop der vergadering. In zijn verder betoog onderstreepte Dr. Vollmer de maatregelen, welke de Duitsche overheid tot nu toe getroffen heeft op het gebied van be scherming van het. archiefwezen. In het bij zonder werd daarbij gedacht aan de voor genomen belangrijke ruilr.egeling tusschen Nederland en Duit soh land met betrekking tot archiefstukken van groote waarde. Het in 1926 tusschen het Pruisische en Neder landsche archiefwezen gesloten ruilverdrag, hetwelk uitstekend voldaan heeft en dat voor den eersten keer het beginsel van de herkomst over de landsgrenzen heen toe paste, zal nu van Duitsche zijde ook ïn toe passing worden gein-acht op de overige Duit sche landen en op Nederland voor wat be treft de archieven van publiekrechtelijke li chamen en andere instellingen. Ieder land ontvangt de archieven van zijn eigen be sturen en lichamen terug. Maatgevend is daarbij tot welke staat iedere bestuurszetel thans behoort. Van hetgeen thans gebeurt, zal echter tevens nog gebruik gemaakt wor den om te komen tot nog een belangrijke regeling. Bij den ruil van archiefstukken zullen ten gunste van Nederland ook België en Frankrijk betrokken woor den. De in vroegere, tijden op een of andere wijze in verkeerde handen gekomen oorkon den, bandschriften en acten, evenals de in den tijd der Fransche revolutie en het Na poleontische tijdperk ontvreemde stukken van Nederlandschen oorsprong, zullen naar Nederland teruggebracht worden. Als voor beeld daarvan zou men kunnen noemen de acten van Staten-generaal in het algemeen archief te Brussel, of de Keizersoorkonden van de St. Servaes-sfichting te Maastricht, welke zich bevinden in de nationale biblio theek te Par|js. RECHTSZAKEN „KWAJONGENSSTREKEN" VER- DEDIGT HEM ZIJN MOEDER. Een 19-jarige jongen uit Utrecht was al heel jeugdig met de politie in aanraking gekomen. Hij was de aanvoerder van een bende fietsendiefjes, die Utrecht onveilig maakte. Overal namen de jeugdige boefjes fietsen wee, waar zij echter geen raad mee wisten. Zij lieten de fietsen staan en sloop ten de onderdeelen af. De jongen was toen negen jaar. De kinderrechter stelde hem voorwaardelijk ter beschikking van de re- gecring. Aanvankelijk gedroeg hij zich ta melijk goed. Zijn ouders, die hem schrome lijk verwend hadden, lieten echter na ecni ge jaren de teugels weer glippen. De jongen werd veel gezien in cabarets, café's en dancings en hij maakte meer geld op, dan hij verdiende. Bovendien knoopte hij connecties aan met een gehuwde vrouw. Nauwelijks 19 jaar kwam hij voor de tweede keer met de justitie in aanraking. Hij was als chauffeur in dienst van een handelsmaat schappij. Op zekeren dag moest hij in de omgeving van Utrecht pakjes afleveren en geld innen. Met ruim f240.— maakte hij zich uit de voe ten. Na eenigen tijd arresteerde de politie hem, maar het geld was in drank omgezet. De rechtbank te Utrecht veroordeelde hem tot twee jaar gevangenisstraf, door te bren gen in de jeugdgevangenis te Zutphen. Van dit vonnis kwam hij in hooger be roep cn gister stond hij voor het hof terecht Zijn vroegere patroon deed een goed woord je voor hem. hij vond het een vreeselijk idee dat de jongen door zijn aangifte in de ge vangenis zou komen. Pres.: Die aangifte was niet alleen uw recht, maar ook uw plicht. Getuige zou, indien hem dit mogelijk was, den jongen wel weer in dienst willen ne men. De moeder, die weinig over dezen jeugdi gen delinquent te zeggen had, sprak van „kwajongensstreken". De procureur-generaal Mr. A. A. L. F. vaa DulJemen requircerde bevestiging van het vonnis. Arrest 12 November. DADER LIJDT AAN VERZAMEL WOEDE. De Utrechtsche rechtbank heeft gister morgen de zaak behandeld van den 18-ja- rigen magazijnbediende, die als hartstoch telijk verzamelaar van oudheden zich eeni ge weken geleden schuldig heeft gemaakt aan diefstal van een groot verguld altaar kruis, bezet met half-edelsteenen en ver sierd met vijf emailleplaquctten. Het kruis; dat de jeugdige dief uit de middennis van het Sacramentsaltaar van de Kathedrale Kerk aan De lange Nieuwstr. had weggeno men, had op een donkeren avond trach ten te verstoppen in den tuin van de ster- rewaclit „Sonnenburch". Toen hij daar mede bezig was, werd hij in zijn arbeid ge stoord door de komstvan den hoofdassis tent van de sterrewacht, die van het in stituut op weg was naar huis. De dief kooi bij de naderende voetstappen het hazen pad en wist in het duister aan zijn ver volger te ontkomen. Doch door de omge woelde aarde viel het den hoQfdassistent gemakkelijk de plek te vinden, waar hei krui£ was verstopt. Het corpus had de dief meegenomen en naar hij later bekende in een sloot onder de gemeente De Bilt geworpen. Aan de hand van archivarische aanwij zingen kon de politie de herkomst van hei kruis vaststellen. Enkele dagen later werd de dader, een 18-jarige magazijnbediende, die in de Brigittenstraat werkzaam was, onder zijn werk gearresteerd. Na een scherp verhoor voor den officier van justitie be leende hij zich niet alleen aan den diefstal in de Kathedrale kerk te hebben schuldig gemaakt, doch tevens, een houten Christus beeld met gebonden armen, uit het Centraal Museum te hebben gestolen. Verzamelwoede, Over verdachte is een rapport uitgebracht, waaruit blijkt, dat de jongeman sedert zijn zesde jaar lijdt aan verzam'elkoorts. Overi gens is hij een stille jongen, een beetje nee veus, vvel van een goed karakter, maar zon der vrienden en eigenlijk menschenschuv. De rapporteur is in zijn verslag van mee ning, dat de jongen zeer met zich zelf is in genomen. Hij vindt zich een heele Piet op oudhedengebied en hoopt te zijner tijd nog eens beroemd te worden. President: „Als je op deze wijze je car rière wenscht te beginnen, dan geef ik je niet veel kans." Verdachte: „Ik was van plan het beeld te rug te brengen. Ik wilde het alleen maar goed bekijken om het dan na te teekenen." President: „De voorwerpen, die je verza melt zijn zeer kostbaar en zoo lang je er van je schamele weekloon geen dure dingen kan koopen, moet je er geen verzamelwoede op na houden." In zijn requisitoir zeide de officier van ju stitie, mr. J. F. Camphuis, dat het ten laste gelegde wettig en overtuigend is bewezen. Zijn verzamelwoede zal hem zwaar komen te staan. Men kan het niet toelaten dat de voorwerpen uil de musea en kerken zoo maar worden meegenomen. De Officier eischte derhalve een gevange nisstraf voor een tijd van zes maanden, waar van twee maanden onvoorwaardelijk en vier maanden voorwaardelijk De verdediger pleitte clementie voor zijn cliënt. De rechtbank zal over veertien dagen uit spraak doen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 8