Hl*<l lil Italianen blijven oprukken DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Engelschen op Kreta geland Plunderingen LONDEN in „Het moet U allen beter gaan!" Engelands kansen Krans uitgeworpen voor Britschen vlieger Verduisteren 6.04 uur Laan, Schagen. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 2240. DINSDAG 5 NOVEMBER 1940. 85 Jaargang. No. 11335. Ditgovv rfer'N.V. Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" Landbouwbedrijf buiten de ontslagverordening ALDUS DE BESLISSING VAN DE RECHTBANK TE GRONINGEN. De rechtbank te Groningen heeft inzake de vraag, of het landbouwbedrijf al of niet onder de ontslagverordening valt, zich aangesloten bij het standpunt van den kan tonrechter te Winschoten en van den Offi cier van Justitie van de rechtbank te Gro ningen, die beiden van meening zijn, dat onder „Gewerbebetrieb" niet een landbouw bedrijf valt. De rechtbank overwoog, dat de Duitsche tekst in de verordening authen tiek is, dat volgens deskundigen „Gcwerbe" nijverheid in den ruimsten zin des woords beteekent. en dat bij een landbouwbedrijf het woord „landwirtschaftlioh" er uitdrukkelijk bij genoemd wordt. Het woord „Gewerbebe trieb" is dus niet op een landbouwbedrijf •van toepassing. Het door een landbouwer te Rhederveld (Gron.) gegeven ontslag is derhalve op grond, van de ontslagverorde ning terecht, niet strafbaar gesteld. De rechtbank heeft den verdachte van rechts vervolging ontslagen en het vonnis van den kantonrechter te Winschoten bevestigd. Vinger er af, anders geen invaliditeitsrente Gaat uitkeerirtg bij weigering van amputatie verloren Een landarbeidersvrouw te Eindhoven was in 1939 een ongeval overkomen. Zij ontving tenslotte van een landbouw-bedrijfsvereeni- ging een ongevallenrenite voor 15% onge schiktheid. Toen in 1940 uit een geneeskun dig onderzoek bleek, dat getroffene volledig arbeidsgeschikt zou zijn indien tot amputa tie van de middelvinger van de rechterhand zou worden overgegaan, beëindigde de be drijfsvereeniging de toegekende rente, na dat, de vrouw had geweigerd zich aan deze behandeling te onderwerpen. De commissie van scheidslieden, waarbij de getroffene in beroep ging, vernietigde de beslissing, van het bestuur van de bedrijfsvereeniging en kende aan de vrouw opnieuw een blijvende rente toe. Tegen deze uitspraak ging de be drijfsvereeniging in hooger beroep. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht, overwegende* dat door een nieuwe medische behandeling de algeheele geschiktheid van getroffene tot'stand kon komen, heeft nu de uitspraak van de commissie van scheidslie den vernietigd, de beslissing van het be stuur van de bedrijfsvereeniging bevestigd en heeft hij verder bepaald, dat het recht van de vrouw op rente is verloren gegaan ui et ingang van de dag, waarop zij weiger de de vinger te laten amputeereru Grieksch strijdtooneel Vernomen wordt, dat de activiteit van de Italiaansche luchtmacht onvermoeibaar wordt voortgezet met zeer doeltreffènde re sultaten. Het gebulder der kanonnen verwij dert zich merkbaar als gevolg van den- op- marsch der Italiaansche troepen. Daarente gen dringt" het geluid van de ontploffingen, teweeg gebracht door het bombardement van de Italiaansche vliegtuigen op Saloniki en weerkaatst door de echo's der bergen en den waterspiegel van de golf van Saloniki. zeer duidelijk tot Dzjevedzjelja door. dat hemels breed op een vijftig "kilometer afstand gele gen is. Eveneens wordt vernomen, dat belangrijke centra der spoorverbindingen gebombardeerd en beschadigd zijn, hetgeen de mobilisatie- werkzaamheden, die in gang zijn, nog moei lijker heeft gemaakt. Het Grieksche opperbe vel hoopt, dat het bergachtige terrein, dat geen ruim gebruik van gemotoriseerde strijd middelen veroorlooft, den opmarsch der Ita lianen zal vertragen. Het gerucht doet de ron de dat het Grieksche opperbevel er naar streeft op de lijn Lirassa-Tricala troepen te concentreeren, dal een slagboom moeten vor men. Britsche guerilla in Albanië. Twee Britsche inspecteurs der Alba- neesche politie hebben pogingen gedaan een guerilla tegen de Italianen in Albanië te ontketenen. Zij beheerschen de Albaneesche taal sinds jaren en zijn kenners van het land. Tot dusver zou het hun, te zamen met Albaneesche benden, gelukt zijn met be hulp van explosieve stoffen wegverbindingen onbruikbaar te maken, telefoonlijnen te ver nielen en militaire wachtposten te overval len of van de andere troepen doelen af te snijden. Engelsche troepen op Kreta aan land gegaan. Uit Londen wordt officieel gemeld, dat Britsche troepen op het eiland Kreta aan land zijn gegaan. Het is niet mogelijk aldus vervolgt het communiqué, de belangrijkheid en de sterkte van deze troepen nader aan E«n banketletter van een pond op één bon. De oude, beroemde boterletters zullen meer dan ooit in trek zijn bij de inkoopen voor St Nicolaas en.8e banket bekkers houden met dit verheugende fert terdege rekening. (Foto Pax-Holland te geven, noch de datum waarop de ontsche ping heeft plaats gehad. Men merkt te Rome o{5, dat het eenvoudig lezen van de Italiaansche weermachtbe- richten opheldering verschaft over het voor behoud, dat in het Engelsche communiqué wordt gemaakt. In het Italiaansche weer- machtberiöht nummer 148 van 2 November werd medegedeeld, dat den vorigen dag Italiaansche bommenwerpers aan de 'Brit sche strijdkrachten, die ontscheept werden op het eiland, zware verliezen hebben toege bracht. Het is eveneens bekend, dat de Ita liaansche dagbladen reeds gepubliceerd heb ben, dat Britsche strijdkrachten zich op het eiland Kreta bevonden, lang voor het Ita liaansche ultimatum en dat hun aanwezig heid een van de oorzaken vormde voor de Italiaansche actie in Griekenland. In de afgeloopen dagen hebben de Britsche strijdkrachten op Kreta versterkingen ontvangen. Dit beteekent niet alleen geen enkele welkome hulp voor de Grieksche troepen, die in de steek gelaten en alleen in Epirus strijden, doch brengt ook geen verandering in de bestaande facto ren van den toestand in het oostelijk gebied van de Middellandsche Zee, maar vormt h't bewijs, dat Groot-Brittannië zich slechts uitsluitend op Grieksch grondgebied bevindt wegens de strategische belangen van zijn vloot en luchtmacht. KRETA VLIEGTUIGBASIS? De ,Sunday Times" schrijft, volgens een S.P.T.-bericht uit Londen, dat Engeland door de uitbreiding der vijandelijkheden in het Oosten van de Middellandsche Zee ge dwongen is zijn troepen en oorlogsmateriaal in aanzienlijke mate over een groot gebied te verspreiden. Bovendien wordt hierdoor Engelands weerstandsvermogen in Egypte verzwakt. Ook zou de ontwikkeling een bedreiging kunnen vormen voor de verbinding tus- schen Engeland en Egypte. Tegelijkertijd legt de militaire medewerker van het blad er- den nadruk op. dat het gebruik der Grieksche militaire steunpunten, zoowel voor de vloot als het luchtwapen een groot voordeel zou kunnen beteekenen, indien Engeland er-het juiste gebruik van weet te maken. In dit verband wijst hij ook op de positie van Kreta, dat hij als een belangrijk steunpunt der R.A.F. ziet. SLECHT WEER BOVEN ENGELAND DESONDANKS TROEPENKAMPEN EN SPOORBANEN BESTOOKT. De voor ondernemingen van het luchtwa pen op zichzelf uiterst ongunstige weers omstandigheden van gisteren hebben de Dïiitsche vliegers niet weerhouden van stout moedige afzonderlijke acties. Eenige vlieg tuigen en kleine groepen deden, volgens door hen ontvangen berichten, aanvallen op een reeks militaire en militair belangrijke objecten, die zij plotseling van geringe hoogte bestookten, waarbij opmerkelijke successen werden behaald. „ÊAnige stations en verscheidene vliegvelden werden, in een scheervlucht niet slechts met bommen be stookt, maar ook met machinegeweren en met vliegtuiggeschut beschoten. Een stati on en rails in verscheidene plaatsen wer den getroffen en gedeeltelijk vernield. Han gars en schuilgelegenheden van verschei dene vliegvelden werden vernield en in brand gestoken, Eenige op den grond staan" de Britsche vliegtuigen gingen in vlammen op. Deze aanvallen waren bijzonder stout moedig. Zij werden ongeacht de krachtige afweer in scheervluchten. vaak slechts op enkele meters boven den grond, ten uitvoer gebracht, zonder dat daarbij aan Duitsche zijde verliezen ontstonden. Dagbladen eischen doodstraf voor de puinschuimers. Bij de Engelsche openbare meening, zoo melden berichten uit Londen, zegt het D.N. B., heerscht toenemende opwinding over de steeds grooter wordende plunderingen. Zoo meldt United Press uit LondenJ dat Scotland Yard speciale mobiele eenheden heeft ge vormd om plunderaars op te sporen. Eenige Engelsche bladen eischen zelfs de doodstraf voor plunderaars. Het Engelsche blad Eun- day Dispatch meldt dat zelfs leden van de luchtbescherming de verleiding niet hebben kunnen weerstaan. Vier hunner hebben zich schuldig gemaakt aan diefstal, weshalve zij tot 9 maanden techthuis zijn veroordeeld. Het aantal gevallen van plunderingen dat bij de Londensche* rechtbanken in behandeling komt, is van 140 in September tot 250 in Oc- tober gestegen. De News Chronicle verklaart dat de weg naar de sociale ineenstorting en de anarchie snel gebaand zou zijn, wanneer de plunderingen verder gingen, zonder te worden tegengegaan. Duitschlaods sociale programma Rijksorganisatieleideï Dr. Robert Ley heeft gistermiddag op het be- drijfsappei van een Berlijnsche fa briek A.E.G. (Allgemeine Elektrizi- taetsgesellschaft) gesproken over den Duitschen socialen arbeid, die in voorbereiding is en een veelom vattende reorganisatie van het ge heels Duitsche arbeidsleven zal brengen. Dr. Ley gaf in een rede van anderhalf uur een overzicht van de bijzonderheden van dez.e plannen van den Fuehrer die ver vooruitzien, ter verzekering van een geor dende toekomst voor alle werkende Duit- schers. Wat zal de overwinning een- Duitschen arbeider brengen? vroeg dr. Ley en wees er op, dat de Fuehrer elk vrij uurtje ge bruikt voor een uiterst nauwkeurig onder zoek van plannen, waarvan de zeer snelle uitwerking de opofferende medewerking van front zoowel als binnenland zal erken nen. Op den voorgrond staat daarbij het werk van een veelomvattende ouderdoms voorziening voor alle werkers. Dit is reeds voltooid. In het nauwste verband met deze partieele taak, dib zich het meest op den voorgrond dringt, zoo vervolgde Dr. Ley, staat het ontwerpen van een sociale wet geving van bepaald revolutionnairen om vang, waardoor alle arbeidsvraagstukken volkomen nieuw worden geregeld. De so ciale' arbeid omvat om te beginnen afzon derlijke maatregelen nopens hulp aan zie ken en handhaving der gezondheid. Deze handhaving der gezondheid van den wer kenden mensch Vvordt volgens deze maat regelen beschouwd uit het normatieve oog punt der prophylaxe met behulp van voort durend onderzoek door bedrijfsmedici. Uiteraard behooren tot dit terrein voorts alle maatregelen voor gezonde arbeidsvoor waarden, zooals gelegenheid tot ontspan ning, vrije tijd enz. Mede tot de revolutionnairste maatregelen van de betrokken rijks verordeningen zal een rijksloonor- donnantie behooren, die rekening houdt, met het gevaar, de zwaarte, de verantwoordelijkheid en de pres tatie bij de te meten arbeidskracht. Voorts zullen kleine en zeer kleine wo ningen, die de ontwikkeling van het ge zin slechts tegenhouden, in het toekom stige programma voor den woningbouw geen plaats meer vinden. Onder georden de omstandigheden zijn de minimale eischen voor een gezin een groote woonkeuken, drie slaapvertrekken, een balcon en een douche-installatie. Bovendien zal het Duit sche arbeidsfront de eerste tien jaar na be ëindiging van den oorlog voor 6Vfe millioen rijksmark extra sociale prestaties in den vorm van herstellingsoorden, hotels, zee baden, een vloot van „kraft durch freude"- schepen enz leveren. U allen, zoo besloot dr. Ley, moet het vol gens den wil van den Fuehrer na de be ëindiging van dezen oorlog in egn voorbeel dig opgebouwd Duitschland stuk voor stuk beter gaan. Hore Belisha wil Syrië binnen rukken. IIet „Journal American" publiceert een ar tikel van den gewezen Engelsehen minis ter van Oorlog, Hore Belisha, over de stra tegische mogelijkheden van Engelsche hulp verleening aan Griekenland, Belisha stelt voor, de Engelsche troepen uit Palestina Sy rië te laten binnenrukken,. In dezen oorlog zullen zich wellicht voor Engeland niet veel gunstige gelegenheden meer voordoen. Wanneer Engeland de door hem genoemde mogelijkheid ongebruikt voorbij liet- gaan. zou dit het einde van den Engelschen in vloed optwee werelddeelen kunnen betee kenen. Duitsche overheid willigt Engelsch verzoek in. Dezer dagen, meldt „Het Vaderland," is in de omgeving van 's-Gravenhage een pakket gevonden, dat waarschijnlijk uit een En gelsch vliegtuig is geworpen. Het pak bevat te een krans en een brief, waarin verzocht werd den krans te willen leggen op het graf van een Engelschen piloot (de naam stond er in genoemd), die eenigen tijd geleden was verongelukt. Bij onderzoek bleek, dat de vlieger te Ro zenburg begraven lag. Op verzoek van den Opperbevelhebber der Duitsche Weermacht in het bezette gebied, heeft de burgemeester van Rozenburg, jhr. L. G. Just de la Paisières, Donderdagmiddag den krans op 't graf van den piloot gelegd. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 8.44 uur V*l« handen maken licht werk, als in de veldkeukens van da Duitsche marine aan de Kanaalkust het middagmaal bereid wordt (Fo4o Weltbild) Fusie onderwijzersorganisatie Een Commissie uit het Nederlandsche On derwijzers Genootschap en de Vereeniging van hoofden van scholen is inzake de grond slagen voor een samensmelting van beide organisaties tot volledige overeenstemming gekomen. De genomen besluiten zullen aan de hoofdbesturen en de algemeene vergade ringen ter bekrachtiging worden voorgelegd. Het ligt in de bedoeling, de afwikkeling van de voor deze fusie noodzakelijke maatrege len vóór 1 Januari a.s. te beëindigen. Deez beide onderwijzersorganisaties, welke niet bij een vakcentrale zijn aangesloten, telden op 1 Januari 1.1. resp. 6S88 en 6S8 le den. ft Nieuw afzetgebied voor strookarton? Minister Dr. Fischboeck bezoekt Groningsche veengebieden. Dezer dagen heeft de commissaris-generaal voor financiën en economie, minister Dr. Fischbocck, een tweedaagsch bezoek gebracht aan de Groningsche en Oost-Friesche veenge bieden. Hij werd hierbij vergezeld door een aantal Duitsche deskundigen, w.o. Graf Grote van de afdoeling landbouw en veeteelt, ter wijl van Nederlandsche zijde £>an de reis werd deelgenomen door deri directeur-gene raal van den rijkswaterstaat. Dr. Ir. L. R. Wentholt, den directeur van den cultuur technische!! dienst, Ir. F. P. Mesu en nog eenige deskundigen. Twee groote fabrieken werden bezocht, n.1. een strookartonfabriek in Sappemeer en een aardappelmeelfabriek in Eexterveensche ka naal, waarbij de commissaris-generaal zich uitvoerig liet voorlichten omtrent de produc tie, de prijzen en de afzetmogelijkheden1. De commissaris-generaal zeide zich te zul len bezig houden met de vraag, of nieuwe afzetgebieden voor het strookarton gevonden kunnep worden, niet alleen in het buiten land, doch ook binnenslands door karton- verpakking in de plaats te stellen van hout verpakking ook voor groenten en fruit en daarop tevens hout te sparen. Werkloozeii lot de werkloozenkassen toegelaten Nieuwe regeling. Tot dusver mochten werkloos-zijnde arbei ders in 't algemeen niet tot de werkloozen kassen worden toegelaten. Alleen ten aan zien van land- en transportarbeiders beston den afwijkende bepalingen. Vanwege het Departement van Sociale Zaken is nu aan gemeentebesturen en aan door rijk en ge meente gesubsidieerde werkloozenkassen medegedeeld, dat voormelde bepaling is ver vallen. in het vervolg zullen werkloozen daaronder begrepen personen, die bij wijze van werkverruiming tewerkgesteld zijn op dezelfde wijze als zij, die in het vrije be drijf werken, tot de-Averklóozenkassen mogen worden toegelaten, althans indien de statu ten der betrokken organisaties zich. tegen toelating tot het lidmaatschap der vereeni- ging niet verzetten. De werkloozen kunnen dus slechts toetreden tot die vereenigingen, waartoe zij op grond van bun werkelijk be roep thuisbe.hooreq. Uiteraard "zullen perso nen, die tijdens werkloosheid toegelaten zijn. geen uitkeering uit de workloozenkas mo gen ontvangen, voordat zij gedurende den tijd, in het reglement voor de wcrkloozen- kas bepaald, hebben gewerkt.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1