Amerika Frankrijk'; kwade raadgever Interview Vereenigde Staten vandaag ter stembus TANGER onder Spaansch bestuur ENGELAND eg de DONAUCOMMISSIE Amerikaansche oorlogsschepen naar Martinique? Geen Braziliaansch embargo tegen Japan Bombardementen op Rome aanstaande? Geen sprake van een Duitsch vredesaanbod Het laatste doodvonnis in Zwitserland Ongelukken in Amsterdam Sicherheits-polizei met Rijksmaarschalk Goeriag Duitsch commentaar op Boanet's uitlatingen „ZONDER OVEREENSTEMMING TUSSCHEN DUITSCHLAND EN FRANKRIJK GEEN VREDE IN EUROPA." Gisteren gaven wij verslag van een inter view, dat de Fransche oud-minister van bui- tenlandsche zaken, Bonnet, had toegestaan en waarin hij verklaarde Frankrijk voor den oorlog te hebben willen bewaren, doch daarbij stoeds op tegenstand van „de har den" te zijin gestuit. Over dit onderhoud schrijft thans Karl Megerle in de Berliner Boersenzeitung: «ïfemand kan over de smartelijke gevolgen met meer* gezag spreken dan de vroegere Fransche minister van buitenlandsche zaken die thans de aanklacht laat hooien, dat men uit wrok en haat het streven naar vrede heeft gehinderd. In Bonnet spreekt over den achtergrond van den tcgenwoordigen oor- ]og..e<?n..vriTegenw'oordiger van het volk, dat het grootste slachtoffer van een even uto pische als misdadige politiek is geworden. En al heeft de Fransche oudminister zich uitgedrukt met voorzichtigheid en reserve, hij doet toch het licht schijnen op zekere Amerikaansche factoren en op de fatale rol, die vooraanstaande Amerikaansche diploma ten, zooals Bullitt, Biddle, Kcnnedy en hun lastgevers, achter de schermen gespeeld heb ben. Megerle spreekt dan over den invloed dezer diplomaten en over het feit, dat de Vereenigde Staten Frankrijk hulp hebben toegezegd, wanneer Engeland en Frankrijk zich eerst maar zouden „roeren". Bullitt heeft dit zóó uitgedrukt: „Als er een oorlog komt, zullen wij zeker niet van het begin af deeltnemen, doch wij zullen hem be ëindigen." Deze mannen behooren allen tot de „meest vooraanstaande personen,"' die Bonnet de hulp der Vereenigde Staten heb ben toegezegd, om Frankrijk tot den oorlog aan te moedigen. Dit zijn de allerbelangrijk ete .huitcnüandsche invloeden", waarover de Fransche pers schrijft, als zij commentaar levert op de verklaringen van Bonnet. In- tusschen hebben deze hooze geesten, die van de gebeurtenissen niets hebben geleerd, hun betekenis, niet verloren. Zij houden verkie zingsredcivoeringcn. Bonnet, aldus vervolgl Megerle, :heeft gelijk, wanneer hij zegt, dat het Amemikaansche volk oprecht den vrede wenscht. Het zou de Duitsch-Fransche over eenstcinming, als beslissende voorwaarde voor ean algeheele overeenstemming, tus- schen d"e Europeesche volken, toejuichen. Bonnet heeft ook gelijk, als hij verklaart, dat deze overeenstemming te gemakkelijker Zal zijn, ntaar maté het conflict zich minder uit breidt. De toegezegde hulp zal overigens in het gunstigste geval een Engelsche ruïne vinden. Helpers zijn -in dezen oorlog steeds nog doodgravers geworden. Officieel wordt uit Madrid gemeld: De commissie van toezicht, de wetgevende vergadering en het gemengde inlichtingen bureau van de internationale zone te Tan- ger staken hun werkzaamheden. De bevelhebber van het Spaansche bezettingsleger. Robert Yuste. neemt als gouverneur en gedelegeerde van den hoogen commissaris van Spaansch Marokko de regeerings- zaken van de zóne van Tanger over. De Madrileensche pers betoogt, dat deze nieuwe verordening de sluitsteen is van de inlijving dér zóne van Tanger, waarmede 14- Juni door de bezetting reeds een begin was gemaakt en dat Tanger thans definitief heeft opgehouden internationaal te zijn. De Informaziones zegt, dat thans een on houdbaar stelsel is opgeheven. Moscou antwoordt Londen. Officieel wordt uit Moskou gemeld, dat de Britsche regcering bij de. Russische een protest heeft, ingediend tegen deelneming van de Sovjet regeerinp aan de nieuw in gestelde Donaucoinmissie. Londen meerit, dat Moskou daardoor zijn neutraliteit schendt De Sovjet-regeering heeft in antwoord op dit Britsche protest aan den Engelschen gezant te Moskou een antwoord overhan digd, waarin zij als haar oordeel uitspreekt, dat kwesties op de Donau betrekking heb bend, geregeld moeten worden door staten die aan deze rivier zijn gelegen. Engeland is duizenden kilometers van dé Donau ver wijderd en kan dus, naar het oordeel van Moskou geen rechten op deelname aan een Donaucommissie doen gelden. Het protest als zou de Sovjet regeering door haar deelname de neutraliteit zou hebben geschonden kan dan ook niet wor den aanvaard. Heden gaan de Vereenigde Staten ter slembus en na tallooze voorspellingen en gissingen is de dag aangebroken, waarop de cijfers zullen uitmaken, of Willkie de plaats van Roosevelt zal innemen of dat deze laatste voor een derde periode van vier jaar zal worden herkozen. Vrij algemeen verwacht men dat Roo sevelt zijn tegenstander zal verslaan hoe wel zelfs Roosevelts promotors erkennen, dat Willkie zich buitengewoon heeft ge weerd en verrasingen, vooral ook met het oog pp de sterk internationale inslag der overwegingen bij de kiezers, niet zijn uit gesloten. Cordell Huil weet van niets. De Fransche ambassade te Washington heeft, volgens een mededeeling van de Mu tual Broadcasting Company, verklaard, dat Amerikaansche torpedobootjagers op Mar tinique zouden zijn aangekomen, aldus het D.N.B. Het is evenwel totd usver niet moge lijk geweest dit bericht'nader te onderzoe ken. Cordell Huil, de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, heeft inmiddels beslist tegengesproken, dat Amerikaansche oorlogsschepen op weg naar Martinique zou den zijn. De vloot houdt vaak manoeuvres in de West-Indische wateren, zoo zeide hij, en de plannen voor deze manoeuvres worden gewoonlijk geheim gehouden. Huil voegde hieraan toe, dat hij er ongetwijfeld kennis van zöu dragen, indien een actie tegen Mar tinique in het voornemen zou liggen. Volgens Reuter heeft minister IIuIl aan de pers medegedeeld, dat Amerikaansche vlooteenheden in de wateren rondom de An 'tillen oefeningen houden en patrouilleeren Uit andere bron vernam Reuter, dat eeni- ge eenheden het eiland Santa Lucia, een van de steunpunten, die van Groot-Brittanniö zijn gepacht en in de nabijheid van Marti nique -liggen, zullen aandoen. Amerikaansche torpedojagers patrouilleeren rond Martinique Naar U.P uit San Juan (Porto Rico) meldt zullen de vijf Noord-Amerikaansrhe torpedobootjagers, die verleden week San Juan hebben verlaten, patrouillediensten verrichten in de wateren rond Martinique. Verder wordt in marinekringen beweerd, dat de regeering te Washington wenscht. dat de honderd in de Vereenigde Staten gebouwde vliegtuigen, die sedert maanden op Martinique zijn ondergebracht, naar Amerika terugkeeren. Op welke wijze deze vliegtuigen wederom in het bezit van de Vereenigde Staten zouden moeten komen, kon van officieele zijde niet medegedeeld worden. Het instituut tot bijscholing van winkel personeel heeft te Amsterdam zijn lessen aangevangen Een der leerlingen legt een proeve van bekwaamheid af (Foto Pax-Holland) stellen van den kant van de spiimogend- heden" heeft men in de Wilhelmstrasse op vragen van buitenlandsche journalisten ver klaard. dat er wel geen speciale verwijzing voor noodig is. dat Duitschland en Italië bij hun huidige buitenlandsche politieke en militaire positie geen aanleiding hebben om den vijand .een vredesaanbod te doen. Uit Bern wordt gemeld, dat Commander West, luchtattaché bij het Engelsche gezant schap te Bern verklaard heeft, dat de R.A. F., zoodra de verkiezingen in Amerika zijn gehouden, op groote schaal bombardemen ten op Rome zou beginnen. Deze bombarde menten zouden eerst, na de verkiezingen in de V. S. plaatsvinden, daar men anders re acties in Katholieke Amerikaansche krin gen bij gelegenheid van de verkiezingen vreest. Ten aanzien van geruchten die korteling weer in de buitenlandsche pers zijn opge doken betreffende „beweerde vredesvoor- Slechts indien versperd is. de handelsweg In een pqrsgcsprek hebben hooge Brazi- iiaansche ambtenaren berichten over een embargo op grondstoffen, voor Japan be stemd, gedementeerd. De verzekering werd gegeven, dat Brazilië niet het voornemen heeft een embargo op Briziliaansche produc ten, voor andere landen bestemd, te leggen Er werd op gewezen, dat dit slechts dan het geval zou kunnen zijn, indien de handels weg tusschen Japan en Brazilië versperd zou worden, zooals dat thans met Duitsch- land het geval is. DRIEVOUDIGE MOORDENAAR DE LAATSTE KLANT VAN DEN VAL BIJL. In Sarncn (kanton Obwaldcn. Midden-Zwit serland), is dezer dagen de drievoudige moordenaar Hans Vollenweider door mid del van de guillotine ter dood gebracht Deze misdadiger had achtereenvolgens een postbeambte te Zürich, een chauffeur in een auto bij Zug en ten slotte een politie beambte, die hem in Sachseln wilde arres teeren. in koelen bloede doodgeschoten. De terechtstelling van Volleneiclpr is waarschijnlijk de laatste geweest die in Zwitserland plaats vond. daar met het in werking treden van het Zwitsersche Wet boek van Strafrecht in 1942. dat zonder uit zondering voor het treheele land zal gelden, de doodstraf in vredestijd wordt afgeschaft. Nadat in 1879 de kantons Uri, Schwyz, Obwalden, Luzern. Zug. Freiburg, Schaff- hausen, Appenzell-Inner- Rhodcn, St. Gal len en Wallis de door de Grondwet van 1874 opgeheven doodstraf weer hadden in gevoerd. werden sedertdien negen doodvon nissen wegens, moord ten uitvoer gebracht en wel: in het kanton Luzern 4 (in 1892, 1893, 1910 en 1915). Scliwvz 1 (1894). Frei burg 1 (1902). Uri 1 (192i). Zug 1 (1939) en Obwalden 1 (Vollenweider 1940). Oude man op het nippertje gered. Gisteravond heeft zich op de Ceintuur haan een vrij ernstig ongeluk vqorgedaan. Toen een tramtrein van lijn 3, bij de halte aan de Van der Helststraat vaart minder de, was een 50-jarige dame, wonende in de hoofdstad, zoo onvoorzichtig uit den rijdenden motorwagen te stappen. Zij strui kelde en raakte bekneld tusschen motor en bijwagen. Met een verbrijzeld, rechter- onderbeen is het slachtoffer naar bet onze Lieve Vrouwengasthuis overgebracht. In de Tesselschadestraat is een 42-jarige dame van de trap gevallen. Zij kreeg een hersenschudding en een linker polsfrac tuur en is naar het Wilhelminagastliuis vervoerd. Een 70-jarige man, wonende in 'een ver zorgingstehuis, liep, door de duisternis misleid, nabij de Utrechtschestraat in de Prinsengracht. Een agent van politie, die in de huurt surveilleerde hoorde bij toeval de plons in het water en in het licht van zijn lantaarn bemerkte hij het slachtoffer. In allerijl haalde de agent een redding- haak. Hij slaagde er in den ouden man op het droge te brengen. Door den val was deze weliswaar buiten bewustzijn geraakt, doch spoedig was hij weer normaal. Onder geleide is het slachtoffer naar het verzor gingshuis teruggegaan. Amsferdamscbe effectenbeurs De dagelijksche droeve lijst Elke dag brengt nieuwe duister nis slachtoffers. Elders in dit numfeer nemen wij reeds enkele berichten op over ongevallen der duisternis. Helaas is de lijst nog niet vol ledig. Gistermorgen omstreeks kwart, over zes is een melkauto in de Nieuwe Haven te Rotterdam gereden. De 24-jarige A. Krom wijk, die naast de chauffeur zat, heeft zich niet tijdig kunnen redden. Na ecnige uren dreggen is zijn lijk opgehaald. De chauf feur wist op den wal te komen. Een takel wagen heeft den verongelukten auto op den wal getrokken. Wederom heeft de G.G. en G.D. te Amster dam twee slachtoffers van de duistenis ge borgen. Het komt helaas maar al te veel voor ,dat menschen in het donker den weg niet goed kunnen vinden en te water raken. Zoo zijn uit, de nieuwe Achtergracht en uit de DaCostakade bij de Potgielerstraat de lijken opgehaald van een 60-jarigen cn een 75-jarigen man. Zaterdagavond om 11 uur is de heer J. Baas te Vianen met zijn fiets in het water gereden en verdronken. en ons cultureele leven Toegangsbewijzen voor schouw burgen en bioscopen. De secretaris-generaal van het. departement van binnenlandsche zaken heeft aan de bur gemeesters bericht, dat vanwege de Sicher- heilspolizei is medegedeeld, dat het voor en kele ambtenaren van dien dienst noodzake lijk is door persoonlijk bezoek aan musga, theaters, concerten, bioscopen e.d. zich gere geld op de hoogte te houden van het cultu reele leven in ons land. Het wordt daartoe gevvcnscht geacht over een drietal niet op naam gestelde bewijzen van toegang tot bovenbedoelde inrichtingen te beschikken. In verband hiermede heeft de secretaris generaal een drietal van deze "bewijzen ver strekt. Hij verzoekt den burgemeester het daar heen te willen leiden, dat aan de houders van deze bewijzen in zijn gemeente tot de voor het publiek openstaande gebouwen en samenkomsten, alsmede tot de openbare ver makelijkheden te allen tijde kosteloos toe gang wordt verleend. International News Service publi ceert het volgende interview van haar correspondent Huss met-Rijks maarschalk Goering. „Rijksmaarschalk Goering, die van de Fransche Kanaalkust uit de voortdurende aanvallen op Engeland leidt, heeft zich omstreeks midder nacht den tijd gegund.om voor een exclusief bliksempersgesprek aan dc telefoon te komen. Hij verklaarde, dat de Duitsche luchtaanvallen hun hoogtepunt nog niet hebben bereikt en dat de Britsche beweringen, dal zij het Rijk en inzonderheid Berlijn succesvol gebombardeerd hebben, verzonnen leugens zijn, die slechts ten doel hebben de Amerikaansche verkiezingen te beïnvloeden. Goering bevond zich blijkbaar 's nachts op het vliegveld, want ik hoorde het doffe grom men der vliegtuigmotoren, terwijl ik op mijn bureau te Berlijn telefoneerde. Dit is de eer ste maal sedert het begin der massale aan vallen op Londen, dat Goering een persge- sprek toestond. Hij scheen in uitstekende stemming en beantwoordde bereidwillig mijn eerste vraag, waarom de militaire censuur haar berichten over de aanvallen van de Royal Airforce op Berlijn gedurende de laat ste dagen plotseling baseerde op de verslagen van buitenlandsche correspondenten. Goering zeide: „Ik zal u zeggen waarom: De Britten verspreiden don laatstcn tijd zul ke groteske leugens over de zoogenaamde verwoesting van Berlijn ëp van andere be langrijke steden o.a. zouden het Potsda- mer-, Anhalter- en Stettiner Bahnhof in vlam men staan en de electrische centrale Klin- genherg zou verwoest zijn dat ik graag zou willen zien tot hoever men met deze lciigcns wel kan gaan. Er is ook nog een tweede reden: de Engelschen hebben hun bommen op zoo grootcn afstand van hun doelen geworpen, dat ik geen reden heb hun door een opgave overeenkomstig de feiten mede te doelen, dat zij geenszins daar geweest zijn, waar zij meenden te zijn. „Wij willen nu eens zien hoever de gees telijke verwarring in den tegenwoordigen tijd kan gaan, U. als correspondent te Bel lijn hebt de beste gelegenheid uzelf te over tuigen. Ik heb mijn toestemming gegeven, dat u Maandag met luitenant-generaal Wei- se een vlucht boven Berlijn onderneemt om de schade persoonlijk vast te stellen. „Als de Engelschen beweren, dat wij op één dag 185 vliegtuigen verloren hebben, waar van er meer dan honderd boven Londen vernietigd zouden zijn, maken zij eenvoudig van eiken bomtrcffcr een vernietigd vlieg tuig. Hun tactiek is zoo kinderlijk, dat wij wel eens wilden zien, hoever deze idiotie nog opgevoerd kan worden." Ik vroeg hem of de censuur voor den duur van den oorlog zoo zou blijven. Goci'ing ant woordde: „Geenszins. Ik zou alleen willen zeggen, dat ik niet geloof, dat de Britsche vliegers zulke onzinnige rapporten uitge bracht hebben. Daarvoor houd ik ze nog al tijd te eerlijk. Ik kan me alleen voorstellen, dat het Engelsche ministerie van voorlich ting onafhankelijk van de feitelijkè gebeur tenissen steeds doorliegt. Ik ben er van over tuigd, dat de Britsche vervalschingcn in deze dagen een bepaalde bedoeling hebben, die met de presidentsverkiezingen verband hou den. Door de verspreiding van berichten, dat Berlijn in vlammen staat en dat stations en electrische centrales verwoest zijn, willen zij de aandacht van de ontzaglijke te. Londen aangerichte verwoestingen afleiden. Ik vroeg Goering of de grootstheepsche aanvallen op Londen ondanks de Britsche beweringen van het tegendeel, voortgingen. Goering antwoordde: „Ik heb 7 September de grootscheepsche aanvallen op Londen geopend. Tot dusverre is er geen enkelen nacht voorbijgegaan, zon der dat er Duitsche vliegtuigen hoven Lon den vlogen. Met uitzondering van vier da gen, zijn de Duitsche vliegtuigen ook over dag boven Londen geweest. Ik geef de ver zekering, dat met uitzondering van één en kel geval, toen de dekking door dc wolken gunstig was, niet 'n enkel Brit^ch vliegtuig overdag boven Duilsch gebied is doorgedron gen, térwijl de Duitsche vliegtuigen bij dag en bij nacbt hun bommen uitwierpen. Deze aanvallen zullen niet ophouden. De Engel schen' weten, dat ik tot dusverre onze vol ledige sterkte'nog niet in het vuur gebracht heb. maar dat de actie van het luehtwapen tot nu toe op beperkte schaal geschied is." Ik wees er op, dat dc Engelschen bestrij den, dat het mogelijk zou zijn nog grooter resultaten te bereiken. Goering zei daarop: „Dat beweren ze. U meent, dat de Engel schen ontkennen, dal ik ongeveer 20.000 vlieg tuigen bezat. Nu, zij beweren, dat zij er al 15.000 neergeschoten hebben. Men kan zich dit alles slechts verklaren als men Churchills boek kent, waarin hij hymnen aan de leugen wijdt. Dat is niets anders dan een poging om de verkiezincro,"r'i~«w> 'n te hein- vloeden. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. Nederland 1940 1 4 100% Nederland 1940 II 4 95%-95% 95 7/16-95U l.dem met bel. fac. 100% 100% Nederland 1938 3.3% 86%-86 7/lB 85% 85% Oost-Indië 1937 3 85 84% Oost Indië 1937 A 3 81% 81 Duitschland 1930 5% 3S%-36 24-33 DUITSCHLAND D. Gr. b *40 Ct. 6 85 88 Konv Kas (m.v.) 4 76 79% PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 87% 87% 's Grav. '37 I 3% N.-Hol). '38 3 N'.-Holl. '38 II (3%) 3 R'dam '37 I. III 3% Z.-IIolland 1937 3 HYPOTHEEKBANKEN. Ncd. Hyp.b. Veendam 3% 92 91% INDUSTIEELE ONDERNEMINGEN. Buitenland. Farbcnind. I. G. 7 118 132 Gelsenk. Bergw. 5 66 66 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 166- 182 Ned. Ind. Handolsb. a 126%' 141% Ned. Handel Mij. c. v. a 108 120 aandeelen. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. 124%-122% 127-121 Calvé Delft c.v. A. 87% Cenfr. Suiker Mij. 179 179% Fokker g. A. 189 195 Lever Bros en Uijilever cv.A134%-132% 140%-136% Ned. Ford 327 Philips G B.v.A. 198-203 220-208 Philips pref. A 144 146% Buitenland. Anaconda copper c.v. A'. 2715/16-28% 29%-28% Am. Sm. en Ref. c.A. 46% 46 Beth. Steel c.v. A 83%-S4% 88-84% Gen. Motors c.v. A. 50% 54 Kennecot Copper c.v. A. 36-36% 38%-37% North. Am. Avintiop c.v.A. 19% 20 Rep. Steel c.v. A. 23 15/16-21% 25%-248/i U. S. Steel C:V. A. 67-69% 73%-70% petroleumondernemingen. Binnenland. Dordtsche Petr. g. A. 230 255 257 297-280% Kon. Petr. 252-257 Buitenland. Shell Union c.v. A. Tide Water c.v. A. 10%-ïl 12-11: 12-11% 13-12^ SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Hol land-Amerika lijn A 104-106 112-108 Java-China-Japan lijn A. 131-134 138-135 Kon. Ned. Stoom b. Mij. nat. hez. v. A. 145%-146 155-145 Kon, Paketvaart A. 208 210 Ned. Scheepv. Unie A. 153-155 170-163 Rott. Llovd A. 127-128 133-135 Stoomv. Mij. Nederland A. 130%-132 136-140 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. 425%-429 465-451 Javasehe Cultuur 236 N.I.S.U. .238 258 Ver. Vorstenl. Cult. 1I9%-11S% 130i/2-123% TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij Deli Mij. c. v. A. Senembah 161-165 183 220-226 250-244 174-176 191-195 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 234-239% 260-250%' Bandar Rubber Mij. A. 164-165 174-171 Deli Batavia Mij. A. 175-179 191%-185 Koersen Nederlandsch clearinginstituut Koersen voor stortingen op 5 November '40: Reichsmarken 75.36; Belga's 30.1432; Zwit sersche Francs 43.56; Lires 9.87; Decnsche Kronen ,36.40; Zwocdsche Kronen 44,85 Tsjechische Kronen (oude schulden) 6.42; Tsjechische Kronen (nieuwe, schulden) 7,54. Brandweer gecentraliseerd Beroeps- en vrijwillige brand weer onder één commandant. GEEN SPECIALE LUkCHTBES(jHER- MNIGSBRANDWEER MEER. Een nieuwe verordening is afgekondigd voor de brandweer, welke vooral in som mige groote sleden ingrijpend zal zijn. Met ingang van'heden moet de geheele brandweer onder leiding worden gesteld van den commandant der (vrijwillige of beroeps-) brandweer. Deze maatregel beteckcnt, dat hét per soneel der luchtbcschermingsbrandweer in dc plaatselijke b'randweer wordt ingescha keld, waarbij het volgende in acht geno men moet worden: De brandweercomman dant is de leider der geheele brandweer (met inbegrip van de tot dusver bestaande luchtbeschermingsbrandweer) in de ge meente De (eventueel aanwezige) speciale commandant der luchtheschermingsbrand- weer moet Verdwijnen. De benaming ..luchtbeschermingsbrandweer" mag niet meer gebruikt worden. De luchtbescher mingsbrandweer moet met haar geheele personeel en. materieel in de plaatselijke brandweer opgenomen worden.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2