VROONEN De begrooting goedgekeurd veilingen "«"AKKERTJE Ingezonden DE LEGENDARISCHE STAD GROENTEN Langcndijkcr DISTRIBUTIE-MAP Een onzer lezers Is het lang niet eens met de beschouwingen van onzen medewerker over bovenstaand onderwerp. De laatste laat het er echter niet bi] zitten en dient den inzender van repliek. Een aardige penne- strijdl Geachte redactie. Met eenipe verbazing las ik het artikel tje in de Schager Courant van 31 Augustus 1940 „De legendarische stad Vrone". Hoewel de W'est-Frieze-Styk sinds jaar en dag tegen de heerschende waanvoorstel lingen over Westfriesland heeft gestreden mengen we ons zelden in nutteloos gede- batteer. Waar Uw Courant belangstelling voor ons eigen gewest vertoont, willen we dit maal een uitzondering maken, daar in het genoemde artikel de volgende bewering wordt geuit: „In de oude handvesten vinden we „overigens nergens iets vermeld, omtrent „stadsrechten, die ooit aan Vrone zou- „den zijn toegekend." Op zichzelf is dit juist. In het werk van Mr. Dr. A. de Goede (nl. diens proefschrift) „Svvannotsrecht" zien we ook inderdaad, dat Vroonen van den Hollandschen graaf, die in 1289 heer van Westfriesland werd, nooit stadrechten verkreeg. Na 1289 ver leent de graaf weliswaar stadrechten b.v. in hetzelfde jaar aan Medemblik maar de z.g. stad Vroonen verkreeg dit niet. Hoezeer de opmerking van den schrijver dus juist is, wekt zij toch een onjuistcn indruk. Zij het niet over stadrecht van Vroonen, toch is Vroonen verschillende malen in de bron nen genoemd. Dat deze vermeldingen vóór 1289 geen stadrechten betreffen is niet vreemd, het zou veeleer vreemd geweest zijn als in het Westfriesland van vóór 1289, toen het. land niet de Hojlandsehe graaf als heer had, toch stadsrechten gekregen zou hebben. Als we dus weten dat voor 1289 Vroonen genoemd wordt, dan mogen we daaruit besluiten dat. dit plaatsje be stond óf het nu een stad was of niet is een tweedé vraag, die men slechts met een economische weardeeringsnorm zou kun nen beoordeclon, de formeel-juridische ontbreekt. De gegevens om een economi sche waardeeringsnorm aan te kunnen leggen ontbreken geheel (althans voorloo- pig). Dit punt moeten we dus in het mid den laten Om Vroonen als in het geheel niet bestaande te zien vóór 1289 is onjuist (dit doet Eikelenberg dan ook niet), toch wekt de vóór aangevoerde zinsnede van Uw schrijver dezen indruk, hoewel hij dit misschien niet bedoeld zal hebben. Om deze indruk weg te nemen merk ik op: A. Vermelding van Vroonen vóór 1289: 1. Tradicio primi comitis Hollandie et. Geve comitisse (oorspronkelijke redactie kan in de 10e eeuw opgesteld zijn zegt Op perman blz. 37), waarin we lezen „in villa Franla.(Zie Fontes Egmundenses blz. 61). 2. Et primum de Theoclerico primo Hol landie (dus hier is sprake van Dirk I graaf van Holland, vergel. aanget. boven), waar in we lezen „in Franla...". (Zie Fontes Eg mundenses blz. 68). 3. Computaci de redditibus monasterij Hecmundensis. de libro sancti Adalberti scripta (samengebracht 12061226) ver meldt „In Franlo" (Zie Fontes Egmunden ses blz. 74). Deze voorbeelden zouden met nog enke len aan te vullen zijn. We zien dus dat Vroonen vóór 1289 bestond. B. Vermelding van Vroonen na 1289 die de juiste beteekenis van de plaats doet vermoeden. Uitspraak van Jan van Avesnes in den ttvist tusschen Jan I en de Westfriezen (7 November 1298). In dit „seggen" lezen we over Vroonen het volgende: „Herbi scgghen wi dat. si weder sullen „hebben al hoir goed van erven ende van „husen (si zijn de Westfriezen) die noch „staen dat si hadden eer si die misdaet „deden (misdaet is de vrijheidsoorlog „van de Westfriezen tegen de Holland- „sche overheerschers) uytghenomen ende „alle dat diere van Vroenen was soe „wairt ghelegen es. dat onse neve (de „graaf van Holland) selve behouden sal". (Vergl. Van den Bergh: Oorkondenhoek II). Hieruit blijkt dus dat al het goed van de Vrooners verbeurd verklaard werd. Voor deze verbeurdverklaring moet wel een re den bestaan hebben; waarom Vroonen wel zoo vergaand te straffen en de andere Westfriesehe plaatsen niet. Deze reden kan men gissen. Wellicht was deze uitspraak juist aanleiding met de toe stemming aan de Vrooners om elders een kapel te stichten tot het ontstaan van de romantische verhalen omtrent de z.g. stad Vroonen. In ieder geval was Vroonen in hoogere mate dan het overige Westfries land slachtoffer van deze vrijheidsstrijd, wat op zichzelf al opmerkelijk is. Uw medewerker heeft met deze omstan digheid geen rekening gehouden, wat een ernstige föut was. vandaar "dat ik U hier mede een correctie daarop toezendt. Het bleek mij in het genoemde artikel, dat Uw medewerker serieus de Westfriesehe ge schiedenis wil beschouwen, juist wat wij in de West-Frie<jè-Styk wenschen. ware dit niet het geval geweest dan hadden we dit. evenals zooveel liefhebberij-dwaasheid, on opgemerkt laten gaan Voor de West-Frieze- Styk, Mr. D. 16 October 1940. Onze medewerker schrijft: Met belangstelling nam ik kennis van bovenstaande regelen. Eenigszins tot mijn verwondering b^b ik hemerkt, dat. ik met Vroone een onderwerp heb aangesneden, dat zich in een groote belangstelling mag verheugen. Wat nu Vroone betreft, geloof Ik niet te hebben gezegd, dat de plaats als zooda nig vóór 1289 niet zou hebben bestaan. Dat kan reeds daarom niet, omdat ik in éón van mijn artikeltjes een citaat gaf- van Eikelenberg, waarin de slag bii Vroone word beschreven, die plaats bad in het jaar 1287. Dat is twee jaar eerder. Niet veel, maar toch voldoende om te begrij pen, dat de geschiedenis van de plaats zelf verder terug gaat. Zelfs in Amerika, waar de steden soms als paddestoelen uit den grond zijn gerezen, vorderde die bouw al tijd nog tijd. En de snelle moderne Ameri- kaansohe methoden zullen in die dacen nog wel niet hebben bestaan. Eikelenberg geeft een beschrijving van de plaöts Vro ne in het jaar 1287. Deze luidt als volgt: Dicht daarbij (bedoeld wordt hier het kasteel Nieuwenburg) lag het dorp Vroo ne, waarvan de velden, bekend staand on der den naam van Vroonergeest, van Nieu- weburg af zich noordelijk uitstrekten over een uitgestrektheid van ruim een half uur gaans in de lengte van een kwartier gaans in de breedte. Het dorp, uit alleenstaande huizen bestaande, besloeg alleen de weste lijke zoom fvan de geest., die tien voeten boven het zomerwater verheven is en die naar de einden en de beide zijden lager af loopt. Kou Koorts Qe Nederlandsche Pijnstiller Griep Op het midden van de geest stond de dorpskerk. De Vronermeer bespoelde de westzijde, het 'water van de Huigen waard de oostelijkste velden. Het overige was met lage gronden omringd. Deze beschrijving, die duidelijker zou zijn geweest, indien we er ook in konden lezen hoeveel huizen de plaats Vrone rijk was, laat intusschen ruimte voor een zeer be hoorlijk dorp, dat naar de begrippen van die dagen wellicht, zelfs groot mag worden genoemd. .Daarbij komt, 'dat de aanwezigheid van het slot Nieuwen berg aan Vroone een zeer bijzonder aanzien verleende. Het had het bezit van een kasteel met Alkmaar ge meen, het lag, evenals Alkmaar weer, in het doortochtsgebied van West-Friesland naar het Zuid-Westen. Waar men overigens het Alkmaar uit 1297 met geheel andere oogen moet bezien immers, het was nog niet bewald en om muurd en had stellig óok nog het voorko men van een dorp is er aanleiding om te denken aan twee plaatsen, die als riva len te beschouwen waren. Zij het ook, dat ik voor mij het vermoeden heb, dat Alk maar het aan belangrijkheid won. Ik dank den inzender voor_ zijn citalen, die ik bij de bron nog eens rustig wil nagaan uit het bovenstaande blijkt ecster reeds, dat ik aan het beslaan van Vrone vóór 1289 niet in het minst twijfel. Wat nu de beteekenis na 12S9 betreft, zoo kan ik mij wel eenigszins voorstellen dat de gezindheid van den Hollandschen graaf jegens Vroone niet' bijzonder goed gunstig was. De plaats was te allen tijde een der uitvalpoorten van de West-Friesen geweest en hoewel dit eenerzijds nauw ver hand hield met de geografische ligging de andere weg om naar" het Zuiden te komen liep -immers langs de voet der duinen via Egmond. dat sterk verdedigd was is het anderzijds zeer wel mogelijk, dat een en ander niet zonder invjocd is gebleven op de stemming onder de Vroo- ner bevolking. In een tijd als die, welke wij thans beleven en die vol is van sympa thieën en antipathieën moeten wij dit be grijpen. Ook toen hadden we te doen met mcnschen, bezield met menschelijke gevoe lens. Het feit intusschen, dat, gelijk de Inzen der schrijft, alleen de bezittingen der bur gers van Vroone werden verbeurd ver klaard en aan den graaf vervielen, kan zeer wel verband houden met iets anders. Zijn voorganger, Kloris V, had reeds de belangrijkheid van Vroone ingezien door er in 1285 het kasteel Nieuweburg te laten verrijzen. Dit kasteel maakte- deel uit van de gor del van vestingwerken, die rondom West- Friesland was aangelegd en die ten doel had de West-Friezen vopr goed aan ban den te leggen. Zou het nu zoo vreemd zijn te veronder stellen, dat de graaf van Holland in de gebeurtenissen een gereede aanleiding vond om de gcheele Vrooner Geest, die als het ware de doortochtsweg vormde aan zich te brengen. De veiligheid van hel kasteel werd daardoor zeker in hooge mate verze kerd. Een andere kwestie echter is die der grootheid, welke de legende aan het Vroo ne van lang voor 1289 toekent en de ro mantische verhalen deze laatste zijn de eigen woorden van den inzender welke om de plaats zijn gesponnen'. Ook ten deze dunkt mij, dat de inzichten van inzender niet ver van de mijne afwij ken, anders zou hij niet hebben gesproken van „romantische verhalen". We hebben te doen met een echte legendè, die zooveel rijkdom aan stof bevat, dat ze zeker waard is nader onder oogen te worden genomen. Het merkwaardige feit, dat inzender aan roert en dat daaruit bestond, dat de Vroo ners hun oude plaats verlieten en weg trokken volgens sommigen naar Koe dijk ia zeker bijzonder genoeg om druk besproken te worden en het kan daarom mede oorzaak zijn tot de legendevorming. Menschen als de fantasierijke Valcoogh, van wien ik af en toe het een en ander aan haalde, kunnen daartoe krachtig meewer ken. De omstandigheid evenwel, dat Vroone vóór 1289 in de literatuur enkele malen wordt „vermeld", mag op ecnig belang wij zen van de plaats eon'belang dat ik blij kens het bovenstaande niet wil ontkennen - 't. bewijst mij tevens, dat Vroone niet heeft die mate van belangrijkheid, welke de le gende er aan^ toekent 'en die de plaats maakt toi eon'groote, voor ons gewest bij na prae-historische koopstad. Immers in dit geval om het niet bij een simpel ver mei den zijn gebleven Tot goed begrip meen ik hier nog het volgende dan te moeten toevoegen. Indien ik ook afwijzend sta te genover het beslaan van een groote en machtige stad Vroone uit. de West- Friesche oertijd, tegenover de legende als zoodanig, doe ik dit zeker niet. Legenden zijn voor een volk een rijk bezit en ik be schouw het als jammer, dat die rondom Vroone voor een goed deel is afgestorven. Dit laatste is een aanleiding te meer om er nog eens_op terug te komen en het doet mij oprecht' genoegen, dat blijkbaar zoo- velen zich er voor interesseeren. Ik ben in zender dankbaar voor de bronnen, welke bij heeft vermeld. Te samen met die uit uit het vorig ingezonden stuk hebben deze mij wegen gewezen, welke ik zelf misschien eerst na veel zoeken zou hebben gevonden. Raad Wieringerwaard LAGERE RAMING DER BELAS TING. INKOMENS DAALDEN. Wieringerwaard burcht van het openbaar onderwijs. De agendapunten, die behalve de samen voegingskwestie, waaromtrent wij gisteren verslag gaven, in de raadsvergadering van Zaterdagmiddag aan de orde werden ge steld, werden vlot afgehandeld. De heer Boekei heeft bericht van ver hindering wegens ziekte gezonden. Bij de ingekomen stukken .bevinden zich eenige verslagen, die zullen circuleeren. Voorzitter deelt mede, dat maatregelen genomen zijn ter besparing van brandstof. De lesrooster van Zaterdag van de O.L. school wordt overgeheveld naar den Woensdag, de kinderen hebben den hce- len Woensdag school den heelen Zaterdag vrij. Eventueel wordt het aanvangsuur nog verlaat Met tegenzin zijn de warmwater douches gesloten. De ouderwetsche kachel in de gemeentesecretarie is vervangen door een zuinige moderne circulatiekachel. De brandstofvoorraad is gelukkig vrij groot. Op het adres van het Ned. Ilcrv. Kerkbe stuur wordt, gunstig is beschikt, de muren van de kerk kunnen in werkverschaffing worden afgebikt. Een tegenvaller. Na het opmaken der begrooting hebben Ged. Staten nieuwe richtlijnen gegeven. Daaruit blijkt dat de uitkeering tengevol ge van het finantieele verhoudingsbesluit van rijk aan gemeentë 74% zal zijn van het bedrag dat men gewoon was te ont vangen Het is voor de gemeente niet on overkomelijk maar er moet toch 1300,— minder worden geraamd. Het saldo onvoorzien waarmede de be grooting sloot is nu van ongeveer f 2600 op ongeveer 1300,gebracht. De begroo ting van het Burg. Armbestuur wordt vastgesteld tot een bedrag van 9328.44 waarin opgenomen een gemeentelijke sub- In vakkringen verschilt men van meening beide meeningen heb ben een schijn van waarheid andere factoren spreken een vjoord je mee aan Langcndijk gaat het zeker beier althans de prijzen vergelijkende met die van voor heen weinig aardappelaanvoer idem tomaten zelfde, niet hooge prijzen soms dure ram menas ook met de wortelen ging het goed minder aanvoer roode kool bevredigende op brengst gele iets beter dan vo rige week Savoye hetzelfde kleiive aanvoer groene kool wei nig bloemkool matig in prijs stagnatie in den aanvoer van zuur- koolwilte Beensche> stationnaxr snij- en slaboonen worden schaarsch andere goede prijs uien deden het weer best f6 d 7 schering en inslag zelfs Stek stijgt boven f3 goede aan voer druiven bevredigend va- rieerenide prijs voor bieten groote aanvoer andijvie prijs f 1 d 2. In vakkringen is men het er niet over eens, of het de laatste maanden noemens waard beter gaat voor de tuinders dan vroe ger. De Tuinderij, het orgaan van bet Cen traal Bureau der Veilingen in Nederland, vindt dat het voo-r de tuinbouwers vrij wat beter is dan het is geweest en ze is dan ook van oordeel, dat bij den tegenwoordigen gang v. zaken wel geen steun meer zal wor Gaat het beter of niet den verleend. De Nederlandsche Tuinb. kan dit niet al te best verkroppen en noemt, verschillende factoren, waaruit moet blij ken, dat er voor de tuinders bij de huidige prijzen, nog een beetje overschiet. Wij zien de zaak zoo, dat beide partijen een deel van het gelijk aan hun zijde hebben en dat De Tuinderij, een blik werpend op den tuin bouw in zijn geheel, naar waarheid kan getuigen, dat de prijs van verschillende tuinbouwproducten beter is dan ze de laat ste jaren geweest zijn. De Nederlandsche Tuinbouw heeft ook geen ongelijk, als hij er op wijst, dat de bedrijfsonkostcn en de kosten van levensonderhoud hooger zijn geworden en dat er dus niet veel meer over kan schieten. Dat de steungelden niet als spaarduitje kon den worden opgelost of bewaard voor lateren aankoop van dit en dat. ook daarin zal hij wel het recht aan zijn zijde hebben. En als men dan in herinnering brengt., hoe buitengewoon slecht het is ge weest, hoe de tuindersstand verarm de, hoe verschillende bedrijven zijn opgeheven en nog talrijken zuchten onder den zwarpn last van schul den. in de crisisjaren gemaakt, dan treft men gauw een teere snaar bij de gedupeerden, als er van ver betering gesproken wordt door man nen uit het werk. Men wil mekaar dan wel eens verkeerd begrijpen en de zuivere bedoelingen mis kennen, welke men met een te goeder trouw Teuite bewering, die wat scherp aandoet, doch in den grond der zaak op feiten steun» voor had. Al« we nu weer ons overzicht van de afgeloopen week gaan schrijven, daarbij dan nog even terugdenkende aan de uitkomsten van de vrooge-aardappelen-. campagne, de prijzen der late aardappels, het verloop" der .prijzen van de verschillen de koolsoorten, en we vergelijken dit alles met wat het geweest is, (massa's doorge draaide producten, die op de belt of bij den veeboer terecht kwamen, en onder derge lijke omstandigheden natuurlijk zeer slech te prijzen) dan wagen we het te zeggen, dat het beter gaat, wat niet beteekent. dat we nu ook van oordeel zijn, dat de hard wer kende, de steeds ploeterende tuinbouwer- agrariër, voldoende voor zijn arbeid wordt beloond en datgene in geld krijgt uitbetaald als tegenprestatie voor de diensten, die hij, de samenleving bewijst. Door het vervoerverbod van aardappelen was er ook deze week zoo goed als geen aanvoer van dit product. Er werden alleen wat drielingen verkocht voor f 2.30-^-2.70, en wat van de soort bintjes, die f 3.20 op brachten. Ook kwamen er maar weinig tomaten meer. Voor A werd f 10.2011.60 betaald, voor B. ruim f 10, voor C f 10 en voor CC f 9. rtammenas werd tegen uiteenloopende prijzen verhandeld. Aanvankelijk brachten ze f' 6—6.20 op, ongetwijfeld een zeer mooie prijs, later daalden ze en golden, al naar gelang van kwaliteit f 2.80 h f 5.80. terwijl ze op bet laatst der week f 4 40 opbrachten. Vooral aan de Broeker veiling kwamen er heel wat wortelen, die tegen zeer bevre digende prijzen aan den man werden ge bracht. Énkele zeer mooie partijtjes golden f 3.30-3.30. de goed gewilde sorteering b bracht f 33.20 op, voor C werd f 1.902.10 betaald, kleinere f 1.80 tot ongeveer f 2. De aanvoer van roode. kool riam iets af. de bouwers hebben bet" te druk met kool halen. De prijzen hieven weer op ongeveer hetzelfde niveau. J>e verschillende notee ringen overziende, kon van bevredigende Wij-zen worden gesproken: f 3.605 90 waarhii bet mooie kleingoed meestal werd verkocht voor f 55.50. de grnotere voor iets minder, terwiil de zwaarste en de wat afwijkende kwaliteit de laagste nriizen op bracht. Per stuk gerekend valt dit dan ook nog mee. Verreweg de meeste gels kool kwam aan de veiling van de L.G.C. De prijzen waren beter dan de vorige week. toen ze maar zoo-zoo waren. Nu lagen ze meestal tus schen f 3.40 en f 4J30. enkele partijtjes kwa men daar iets boven uit, enkele bleven er beneden. De zwaarste kpol was ook hier het goedkoopst. Naast de gele kwa-m er betrekkelijk veel Savoye, die ook iets min der goedkoop was dan de laatste week. Er werd f 2.50 tot f 3.40 voor betaald. Een enkel partijtje groene kool bracht f 2.50 op. Door de vorst was de aanvoer van bloem kool gering. Het aangevoerde bracht matige prij-zen op. Al naar gelang van grootte en kwaliteit werd er f 4.808.30 voor eerste soort betaald en ongeveer f 2.voor twce>de Met. de witte kool voor zuurkool liep bet spaak in dien zin, dat de bij de in maalt fa - hrieken opgestapelde voorraden zoo groot waren, dat hierin eerst een bres moest wor- d-en geschoten, alvorens bij te koopen. De kwaliteit eing door het lang liggen achter uit. Die nog aangevoerd werd vóór den ge troffen maatregel hracht f 1.50—2.50 op. Succes-witte f 3. Deensche witfe kool mocht nog wel worden aangevoerd. De prijzen waren stationnair n.1. f 2.803.60. De snij- en slaboonen op het open veld zijn nu wel verdwenen. De aanvoer van heide was gering. Snijboonon irit de kassen golden van f 24.40—27.50. Slaboonen werden verkocht voor f 1119, met enkele uitson deringen, Best ging het deze week weer met de uien en de aanvoer wase hoewel kleiner dan vorige weken, gevolg van de bekende kool- halersdrukle. toch nog van betee-kenis. Ge wone gele uien brachten meestal f 6.40—7 op, verschillende partijtjes zelfs, nog wat meer. bii uitzondering hoven f 8. Grove uien deden f 5.607.30. al naar kwaliteit. Nep en drielingpn golden f 4 of iets. daar boven. Voor stek werd zelfs nog een goede prils betaald n.1. van f 2.403.80. Druiven, Alicanfe. werden verkocht voor f 25 tpt ruim f 40 en Frankentbalers voor f 34. Er kwamen betrekkelijk veel bieten, die van f 1.20—3.40 opbrachten, al naar grootte en kwaliteit. Ten slotte kwamen er groote hoeveelheden andijvie; blijkbaar vreesde men de vorst, die alles waardeloos kon ma ken. Er werd meestal f 11.60, voor som mige pertijen tot f t, betaald. DISTRIBUTIE-KAARTEN ZIJN GEEN KINDERSPEELGOED! Daarvoor zijn ze te Kostbaar. Wij stellen daarom binnenkort voor onze lezeressen een uiterst practische beschikbaar, .waarin alle kaarten keurig en overzichtelijk kuonen worden opgeborgen, Let op onze nadere aankondiging II sidie van 8728.45. Onder de uitgaven wordt vermeld aan steun armlastigen 6750,—. De gemeéntebcgrooting wordt bij de artikclgewijze behandeling door den voorzitter, waar noodig toege licht. Gen der leden heeft feitelijke r-v of aanmerkingen De begrooting sluit de gewone dienst betreft tot een bedrag van 57811,met bovengenoemd saldo on voorzien. Op den kapitaaldicnst staan slechts geboekt de bedragen aan reserve en de post begraafplaats. Voorzitter deelt o.a. als merkwaardigheid mede, dat uit de gemeente Wieringer waard geen kinderen een inrichting voor bijzonder onderwijs in een andere gemeente bezoeken, zoodat daarvoor g8en kosten geraamd zijn. In de begroot,ing zit weinig muziek ver telt voorzitter, bijna alle posten zijn ge raamd als vorig jaar. Do post vervolgon derwijs heeft men laten staan, men hoopt dat volgend jaar toch weer te kunnen ge ven. Aan werk verschaf fingsloon is ge raamd 2590,aan werkverschaffing bij derden 350.aan steun werkloozea 2200,—. Hoogere werkverschaffing* loonen? Op een' vraag van den heer Goosens'ant woordt voorzitter dat er wel een rijksrege ling zal komen waarbij het basisuurloon in de werkverschaffing verhoogd zal worden, in verband met de stijging van het levens onderhoud. B. en W. hebben -deze zaak reeds overwogen en zijn in prïcipe bereid een duurtetoeslag te geven in afwachting van de rijksregeling. De bedragen zijn nog niet vastgelegd. Het college voelt de rede lijkheid van verhooging. De lieer Goossens noemt de pos't, onvoor zien niet al te groot meer. Voorzitter licht toe dat de rekening niet krap is opgezet, het. wil nog al eens meevallen. Wethouder Koster: Op slot sluit het wel De heer Goossens: Dat denk ik ook! (vroo- lijkheid). V De begrafenisrechten, vervolgt voorzit ter zijn hooger geraamd. Tn 1941 is de twin tigjarige periode weer om en moeten op nieuw voor vele graven rechten worden betaald. Belastingen lager geraamd. Voorzitter deelt dan mede dat de i opbrengst van de 55 opcenten der J gemeont.efondsbclasting l^ger ge- j raamd is, het was f 4000.— en thans 3700,een en ander in overleg j met den inspecteur. Men moet con- cl ud eer en dat vorig jaar de inkomsten der burgers lager zijn geweest dan i andere jaren daarom is een voor zichtige raming wel geboden. Mis- i schien valt het nog wat mee. De begrooting wordt hierna z.h.s. goed gekeurd. Vervolgens geeft voorzitter de werkverschaffingsobjecten op welke B. en W. voor zoover noodig in overleg met pol derbestuur en werkverschaffingsinspe ctija zich indenken uit te laten voeren. Het zijn: het opknappen van het parkeerterrein, het draineeren van het achterste gedeelte van 't sportterrein, werkzaamheden aan 't zweel! bad, egalisatie van een gedeelte oude tram baan. egalisatie laatste gedeelte N.W. dijk, slootdemping in verband met verkeersver- betering, egalisatie van de boezemkade. od het omhakken van de palen hij Nieuwe- sluis. Molestverzekerlnfl. Besloten wordt de voornaamste ge- meentegebouwen voor molestverzekerin? onder te brengen bij de verzekeringsmaat schappij der Boerenleenbanken. De school wordt verzekerd voor 60.000, het tehuis voor ouden van dagen voor f 10.000. Dokterswoning en ambtswoning zal men niet verzekeren, mochten deze be schadigd worden is er voor betrcffenden nog wel andere huisvesting te vinden. De heer Nieuwboer luisterde niet goed Bij de rondvraag verklaart de heer Vis ser nog een mededeeling in besloten ver gadering t.e willen doen. De heer Nieuwboer vraagt of de steun- uitkeeringen niet hooger kunnen worden. Voorzitter constateert, dat hij straks be paald niet erg duidelijk is geweest, of de heer Nieuwboer hooft niet. goed geluisterd. Voorzitter heeft er toch uitvoerig over ge sproken? De heer Nieuwboer: Dan heb ik het ze ker niet gehoord! Hierna sluiting.

Schager Courant | 1940 | | pagina 6