zoetigheidsrantsoen N1PPER EN PELLE De Mascotte duisteruis-s'aclitaffers Het „Uw leidsman" een groot succes Lange lijst geen bittere pil Men kan met zijn Ijroodbonnetje van een ons, wel een pond boter letter koopen. jantsoen afgestemd op de verwerkte hoeveelheid bloem. In een persconferentie heeft dé directeur jyan, het centrale distributiekantoor, de heer S, de Hoo. ©enige toelichtingen gegeven op de nieuwe distributiemaatregelen. Wij laten zijn uiteenzettingen hier in hel 'kort volgen: I)o maatregel om deze zoetigheid in- de 'distributie te brengen schijnt een „bittere pil". Men zj' zich afvragen, of inderdaad de blocmpositie van dien aard is, dat deze maatregel noodig* was om ons dagelijksch brood veilig te stellen. Het antwoord is ontkennend., niet de nood- jakelijklieid om meer bloem te besparen, .vormt den ondergrond van dezen maatregel, [doch de noodzakelijkheid om voor een be paalde categorie consumenten meer brood beschikbaar te stellen. Deze categorie is de groep van jongelie den lusschcn dc li en 21 jaren (d.w.z. vanaf 14 tot en hict 20 jaar). Indien men bedenkt, dat er circa 1.500.000 pesonen to deze categorie behooren, zal 'men begrijpen, dat er naar een middel ge docht moest worden om de voor dit extra [rantsoen benoodigde bloem ie kunnen be- Iparen op de huidige consumptie. J Het gewone broodransoen verder beperken werd niet mogelijk geoordeeld, daarentegen kon het gebruik van koek, koekjes enz. [vel eenigszins worden ingeperkt. De hierdoor vrijkomende hoeveelheid bloem kon dan voor he.t verstrekken van het extra broodrantsoen worden aangewend. In dit licht bezien is deze distributie niets [anders dan een maatregel om den beschik baren voorraad bloem op meer doeltreffende wijze aan te wenden. Verkeerd beeld. Reeds den eersten dag vam deze distributie [bleek er bij het publick een totaal verkeerd (beeld van don omvang van deze distributie Ife bestaan. Men verkeerde blijkbaar in de meening, dat gebak e.d. erg zwaar van ge wicht is en dat men dus voor een brood bon van 100 gram een zeer kleine portie lekker nijen zou kunnen krijgen. Dit is totaal onjuist, immers de rantsoenen v. koekjes, gebak, koek beschuit en dergelijke zijn afgestemd i op de in dit product verwerkte hoe- L veelheid bloem.Zoo kan men op een broodbon van 100 gram b.v. de volgende minimum. hoeveelheden „gebak" betrekken: Speculaas 140 gram; Koekjes 200 gram; Cake 300 gram; Gebak-gebakjes 600 gram; Grootkorstgebak 500 gram; Kleinkorelgebak 400 gram; Koek 160 gram; I Biscuit 90 gram; j Beschuit 75 gram; Indien men nu eens uitrekent, wat men voor zoo'n bonnet je van 100 gram kan koo- pon 2 ons koekjes van 10 cent of een bo terletter van een .pond) dan valt het heusch genoeg mee. Bnvemlien er zijn meerdere' soorten koekjes bonvrij: h.v. schuimgebak. we es permop pen en ander gebak, waarin geen bloem is ver werkt Feuilleton Door H* de Vere Stacpoole 4i Alles en alles bijeen genomen, zou er hoog stens een half uur zijn verloopen sinds zij Williams verlieten. Zij waren er zoo goed als zeker van, dat ze niet waren gevolgd op hun tocht naar het hotel. Waarschijnlijk stonu er Iemand hen op te wachten aan de voordeur Van Williams huis, die eindelijk het wachten wel moede zou worden. Niemand dan de sla perige klerk wist iets van hun vertrek en het leek hen onwaarschijnlijk, dat die niet te ver trouwen zou zijn. De lichte, deinende riksjas brachten hen vliegensvlug door de nu vrijwel vei'laten straten. Daarna kwamen zij in de amuséments- wyken, waar het nachtleven nog in vollen gang was, maar waar niemand op hpn lette. Tenslotte bereikten zij de donkere, smalle fltraten welke naar de haven voerden. De steigers, waaraan 3e groote schepen ge oreerd lagen, waren donker maar de kleinere, die waaraan de particuliere jachten, de sam- panfe, de visschersbocten en kleine stoomboot jes gemeerd lagen, waren alle goed verlicht. Nadat Cray de riksja-mannen had betaald, namen zij hun bagage op er wandelden verder naar de haven. Williams had Cray goed uit gelegd waar die zijn moest. Er lag slechts één groote boot in de haven, waarschijnlijk de boot Van de rcheepvaartmaatschappij boven Chi La die den volgenden avond zou vertrekken naar Southampton. Verder lagen er slechts een paar kleine stoombootjes en eenige sampans. Een °°gedblik kwam de gedachte in Cray op, om °P de een of andere manier aan boord van de groote boot te komen, ook al hadden ze geen tickets. Misschien zou de paarser genoegen Afmen niet betaling aan boord van het schip. Maar het volgende moment verwierp hij die gedachte. Dat was onmogelijk. Zij moesten in Tam ar te 'romen met een van de Aampans, dat was de eenige wee. zooals Wil- hem duidelijk had gemaakt.- Alsof hij geroepen was, dook plotseling een i&nder op, van het dek van de dichtstbij lig-» Voorbereidingen voor de groote reis. 1. 't Is niet nodig, alles mee te slepen. Wel is Jumbo sterk, maar het kan ook te veel worden." 2. De grote vhiend van de jongens moest als pakjes drager dienst doen. 3. En toen Karo er ten slotte ook bij was, was het gezel schap klaar voor de reis. Het gevaar loert. 1. Onze vrienden zitten veilig en goed op Jumbo's rug, buiten bereik van de moord lustige slangen, die op de grond kruipen. 2. In het struikgewas echter loeren enige vreesaanjagen de gestalten, waarmee niet te spotten valt. Bovendien is er nog een belangrijke maat regel genomen om de „zoete" consumenten tegemoet te komen. Er is n.1. besloten voortaan het rantsoen bloem of zelfrijzend bakmeel niet meer op een Jjon van het al gemeen distributicbockje beschikbaar te stellen, doch op de bonnen van een in den loon van de week uit te geven bloem kaart. De kaart heeft series van 8 gelijke ge nummerde bonnen. Iedere,maand wordt een serie aangewezen. Iedere serie van 8 bon nen geeft gedurende den aangewezen maand recht op de volgende producten 8 keer 50 gram brood of 8 koer A rantsoen gebak of 280 gram bloem of zelfrijzend bakmeel. Men krijgt dus cle invoering van de bloem kaart, belangrijke voordeden zijn n.1.: Ie. Men kan- de bloembon omzetten in brood of gebak; 2e Het rantsoen bloem is met 30 gram ver hoogd. Uit, bet bovenstaande moge duidelijk woi: den, dat de „bittere" pil in deze „zoele" distributie nogal belangrijk meevalt en- dat tegenover deze nogal meevallende beperkin gen ook diverse, winstpunten geboekt kun nen worden. Op eenige punten moot ik nog even de aandacht vestigen en wel de vol gende: 1. De broodbons zijn in den.vervolge niet uitsluitend bestemd voor den inkoop bij den bakker; ook de bankethakker en kruide uier kan ze inwisselen voor de bovenom schreven goederen. 2. De verkoop van de tot de groep „gc bak" bchooVende artikelen in hotel, res taurant e.d. kan' alleen nog geschieden tegen inwisseling van bonnen. Wisselhonnen van Vx rantsoen brood (of gebak) zijn nu inge voerd. Deze bonnen zijn uitsluitend bestemd voor gebruik in hotels en niet voor inkoop bij' de handelaren. De moord te Leidschendam spoedig uitspraak in hoog ste instantie. De advocaat-gcneraaf bij den hoogen raad mr. Holstcyn. heeft conclusie genomen in de zaak va/i den 29-jarigen Rotterdanischen koopman R. A., die ter zake van moord op den veekoopman C. G. van der Horst te Leidschendam door het gerechtshof te 's Gravcnhagc is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Mr. Holst eyn ach te alle aangevoerde cas- satiemid'dèlen ongegrond en £on-cludeexde tot verwerping van het beroep. De hooge raad zal arrest wijzen op 2 Dcc. Soms reeds gidsen te kort. Naar aanleiding van het feit, dat in Am sterdam sedfert een maand de organisatie „Uw Leidsman" bestaat hebben wij eens na der geïnformeerd naar de resultaten van het werk van deze vereeniging van gidsen. Het is wel gebleken, dat „Uw Leidsman" in een groote behoefte voorziet. Nu de trams reeds om half acht de diensten sta ken, het regenweer de, stad intens donker maakt en het aantal slachtoffers van de duisternis dagelijks toeneemt, stijgt de vraag, naar gidsen bij den dag. Zaterdag avond j.1. waren liefst 100 aanvragen bin nengekomen, vooral verpleegsters, cursis ten en personen, die visites willen afleggen ui aken gebruik van de diensten van deze gidsen, terwijl ook dè bezoekers van den -Stadsschouwburg, liet Concertgebouw, het Muziéklyceum, 'het Centraal Theater en Theater Carré veelvuldig door een gids naar huis worden gebracht. De vraag was de laatste avonden zoo groot,-dat men soms zelfs verzoeken heeft moeten afwijzen, omdat er geen gidsen meer waren.- Het aantal adspirant-gidsén, dat spoedig in gebruik genomen kan worden.' is echter zoo groot, dat men dit euvel snei verholpen zal hebben. Een aardige bijzonderheid is nog, dat een heer, die regelmatig van de diensten ge bruik maakt, zoo te\reden bleek te zijn. dat hij eeu donutfë van f 10.heeft geschon ken. Noodlottige Zaterdagavond uit gangen. Ook in Den Haag zijn tengevolge van de duisternis verschillende personen te wa ter geraakt, waarbij één doode is te betreu ren. Zaterdagavond hoorden bewoners van liet. woonwagenkamp aan de Slachtbuiskadi' een gil, doch daar liet verder stil bleef, weid hieraan verder geen aandacht gcschon ken. Zondagmorgen kwam aan het kamp iemand informeer©» of zijn zoon, de 34-jarï- ge bakker. W. v. I). uit, de Sluwst raat. Za terdagavond daar brood had bezorgd. Men had hem niet gezien en een der bewoners herinnerde zich* de gil. De politie werd ge waarschuwd en stelde een onderzoek in. Bij dreggen in het. water van de Slachthuiskade werd hierop het lijk van den vermiste opge haald. Vermoedelijk is hij met zijn bak fiets te water gereden. Voorts is Zaterdagavond een 46-jarige be woners van de Ferdinand Bolstraat in het water van dc Hooftskade geloopen, een 39-jarige bewoner van de van Loostraat in cle Hooikade, een 43-,jarige bewoner van de Loosduinschekade in de Loosduinsehckade op de hoek van de Socsfdijkschekade, ter wijl een 24-jarige verpleegster met haar fiets in do Zuidwal reed, evenals een 42- jarigc bewoner van de Wouwermanstraat in de Bierkade. Zondagavond liep nog een 49-jarige be woner van de Hemstefhuisstraat, die onder drankinvloed vcrkecMe in het water van do Noordwal. Allen konden door handrei king worden gered. Voorts zijn nog verschillende kleinere on gevallen voorgekomen, waarbij enkele per sonen door de duisternis vielen en gewond werden. Ernstig waren deze verwondingen echter geen van allen. Lid van den opbouwdienst ver dronken. Zondagavond omstreeks negen uur is te Helmond een. 22-jarig lid van den ophouw- dienst H. Th. Arts, afkomstig uit Tcgelen, door de duisternis misleid, ter hoogte van de N.V. van Vlissingens' katoenfabrieken,, in dc Zuid Willemsvaart geraakt en verdron ken. Ofschoon spoedig hulp aanwezig was en gèruimen tijd kunstmatige adcmhali1;.- werd toegepast, konden de levensgeesten niet meer worden opgewekt. Uit. de gracht aan den Gcerweg te Delft is door de politie' bet lijk opgchauld van den 'ordebroeder van F., die in 't R.K. Wees huis werkzaam was. Vermoedelijk is dc broeder door dc duisternis misleid te water geraakt. Voorts zijn nog negen personen ge durende bel weekeinde in de grachten ge vallen. Zij konden echter tijdig worden ge red. jongetje verdronken. Spelenderwijze te watet. Hot tweejarig zoontje van den heer J. Terburg, wonende aan den Ouden Barne- "V-i-bi-weii te Sc herpen zoel, liep gister middag in een achter het huis gelegen sloot. Het ventje! kon na eenige minuten op het droge worden gebracht, doch toen wa rén d.e levensgeesten reeds geweken." gende sampan, een flinke visschersboot. De man riep iets wat zij niet konden verstaan. Hij meent misschien dat wij naar een schip gebracht willen worden, opperde Maya. Ik zal wel even met hem praten. Zij riep iets tot den man'en even-later kwam de sampan dichter bij den steiger. Deze kleine booten doen defc zelfde diensten op het wate'1 als taxi's op het land. Gewoonlijk gaan de bezitters van die bootjes des avonds laat naar hun hutten naast de Tanga werf. ,Een van hen blijft echter in zijn sampan, om eventueel late reizigers naar hun schip te brengen. Dc man kwam het trapje van den steiger op en grijnslachte, waardoor een gouden tand zichtbaar werd, de trots en glorie van den Oosterling. Hij zegt dat zijn boot eigenlijk te klein is om naar Tamar te varen, maar hij wil het toch wel doen voor vijftien dollar, legde Maya uit. Dat is te veel, sputterde Cray en ver volgde dan: Maar misschien is het in ons geval het beste, om maar toe te geven. Hij zegt, dat er twee mannen noodig zijn om te roeien en dat hij daarom zijn zwager. Timan, wil vragen om mee te gaan. Dat kost hem vier dollar. En bovendien wil hij nog vier dollar hebben om de boot van Tamar naar hier terug te brengen. Cray bekeek de sampan. Zij was grooter dan deze bootjes gewoonlijk zijn en er lag een kleine mast in met een opgerold zeiltje! Zeg hem, zei hij tegen Maya. dat ik hem vijftien dollars wil betalen voor alles en alles. Zijn zwager behoeft niet mee te gaan. ik kan zelf helpen bii het roeien. En hy kan in Tamar wel iemand vinden, die hem helpt óm de boot terug te brengen. Hoe heet de vent? Achmat, zei Maya. Het meisje ver telde den man wat Cray had "gezegd. Hij aar zelde een oogenblik, daarna zei hij een paar woorden tot het meisje en liep den steiger af naar een muurtje, waar een jongen ineen ge hurkt zat te slapen. Achmat trok den jongen omhoog, schudde hem een paar maal door elkaar om hem goed \vakker tè maken en zond hem weg, waarschijnlijk om een bood schap over te brengen. Wat gebeurt er nu? vroeg Cray achter dochtig. Hij stuurt den jongen naar den sampan man die zijn plaats moet innemen terwijl hij ons wegbrengt, zcl Maya. Dat is de gewone manier van doen, slechts één man blijft achter bij de booten om op reizigers te letten, de anderen slapen in "hutten, naast de werf. Achmat kwam terug en maakte zijn boot reisvaardig. De bagage werd ingeladen en daarna namen zij hun plaatsen in. Toen ze wegvoeren, zagen ze juist don jon gen,. gevolgd door een anderen sampan-man terugkéeren. HOOFDSTUK XLIX. In de sampan. Zij passeerden het groote stoomschip, daar na nog een vrachtboot en voeren toen de haven uit en den oceaan op in de richting van Tamar. Er stond een flink windje en daarom legde Achmat zijn riemen neer. maakte het zeiltje los en zette den mast rechtop. Ver volgens heesch hij het zeiltje en verzocht Maya er zorg voor te dragen.' Cray stuurde met een der riemen. Nadat dit was verricht, achtte Achmat zich van verder werk ontheven. Hij hurkte in el kaar en ging, met zijn hoofd tegen het dol- boord geleund, rustig zitten slapen. Ik vertelde hem dat jy sturen kunt, vertelde Maya lachend tot Cray. Toen wees hij mij welke richting we moeten uit gaan en zei dat we de boot zelf wel konden besturen. Hij had zoo'n slaap, beweerde hij... Je moet op dat witte draailicht aanhouden, totdat je het roode ziet. Dat is Berita Punt. Alles is goed gegaan, is het niet? Ja, tot nu toe wel. Het komt me voor dat we geen beteren bootsman hadden kun nen treffen. Hy vertrouwt ons volkomen. Hij heeft niet eens geld vooruit gevraagd. Oh ja, hij vertrouwt ons omdat ik zijn taal spreek. En dan hebben we immers bagage bij ons, daarom zullen wij hem niet te kort doen, meent hy. De wind werd wat frisscher en veranderde plotseling van richting. Hij kwam nu uit de richting van de kust. Dit is altijd min of -meer gevaarlijk voor de schepen, die dicht langs de kust vaten. Achmat, die dit wist, zou ge waarschuwd hebben voorzichtig te zijn. maar Achmat sliep. Hij droomde wellicht wat hij zou gaan doen met de vijftien dollars die hij straks zou ontvangen. Vijftien dollar is een enorm bedrag voor een armen sampanman. Misschien zag hij zichzelf al in het danshuis in cle Werfstraat. in een gloednieuwe sarong en met een fijne Hollandsche sigaar tusschen zijn lippen. Of wellicht dacht hij er aan hoe hij zijn buik eens fjjn vol zou eten aan visch of misschien zelfs aan goulash. En toen werd Achmat plotseling in die heerlijke droomen gestoord door een scherpen kreet. Het zeil sloeg om en het „was enkel te danken aan de handigheid van Maya. dat de sampan niet was omgeslagen. Het volgende oogenblik was alles weer' in orde en Achmat hurkte weer in zyn hoekje en hervatte zijn droomen. Wan- nachtzwerver had meer op zijn kerfstok. 17-jarige knaap op stap, In den nacht van Zaterdag op Zondag hield de politie, in verband met het uit gaansverbod. op den Rijswijkschen weg een Ji 7-jarig jougmensch aan. Op het politie bureau bleek, dat zijn aanhouding was ver zocht. door den burgemeester van Barneveld, in welke gemeente hij in gezinsverband was geplaatst. Hij verdween op 22 Ocfober met medeneming van een damesfiets en f 400.—. Het geld bleek verdwenen te zijn, de fiels bezat bij nog. Gisteren is hij naar Barneveld overgebracht. tram maakt slachtoffer. Be]aard man loopt tegen rijdenden wagen. Gisteravond om ongeveer half negen I« de 56-jarige B. E. H. uit de "Vlietstraat te "en Haag legen 'n rijdenden wagen van de Blauwe tra.m geloopen. Vermoedelijk "is dit te wijten aan de duisternis. Het slachtoffer werd met een sebedelfractuur naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde overgebracht, waar hij in den loop van den avond is overleden. vermist meisje dood gevonden. Misdaad? Zondae werd een vierjarig meisje in Til burg vermist. Het laatst was-het kind ge zien op den Broekhovenscheweg. Van de vermissing werd aangifte gedaan hij de po litie. die onmiddellijk een onderzoek instel de. dat erhler zonderresultaat bleef. Maandagmorgen werd de politie er van 'n kennis gesteld, dat bet lijk van het kind gevonden was achter het landgoed „Erica" onder de gemeente Hilvarenheek. Het nnrket uit Breda heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld^ neer Cray óp dit oogenblik achter ziph had gekeken, zou hij op- het water den roeiriem hebben zien dryven, die door Achmat terzijde was gelegd. Door het hevige overhellen van de boot yvas de riem in het water terecht ge komen. De riem ging op eigen houtje een reisje maken naar Banjermassin of misschien wel naar Makassar! Zij waren het witte draailicht langzamer hand naderbij gekomen en reeds kwam het roode flikkerlicht van Berita Punt hoewel nog vaag, in het gezicht, toen plotseling de wind minder werd. Het zeiltje flapperde een beetje tegen den mast, waaide weer een moment uit en hing daarna weer slap neer. De wind gaat liggen, riep Cray ver schrikt. Het meisje hief haar hoofd op. Ja, zei ze. Jammer, maar in elk geval heeft hij ons een heel eind op weg ge bracht... Daar is hij weer, misschien houdt hij nu wel aan. Inderdaad kwam er weer wat wind opzet ten, hield een minuut of tien aan, maar toen was het afgeloopen en trad er een absolute windstilte in. De zee werd vlak en geleek een bed. van glinsterend glas onder het zilveren maaniicht. In de doodsche stilte en eenzaamheid leken de vriendelijke ljphtjes, ver weg op de kust, de eenige communicatie met de wereld en het leven. We moeten roeien, riep Cray. Maak dien kerel wakker, Maya. Ik weet niet hoe de strooming hier is, maar als we haar tegen hebben, zullen we hard moeten werken. Maya deed wat haar gezegd werd en schudde Achmat bij den schouder. Toen de man het zeil slap tegen den mast zag hangen, greep hij instinctmatig om zich heen naar den roeiriem en ontdekte dat deze verdwenen was. En toen begon het gelamenteer. Men zou hebben kunnen denken dat de man zijn vrouw en kinderen ha<j verloren, zoo ging hij te keer. Zijn hooge, schrille stem weerklonk in jam merklachten over de stille zeè en daartus- schen door klonk Maya's stem vermanend en kalmeerend. Cray, die niet kon verstaan wat zij zeiden, begreep natuurlijk niet welke tegen slag hen thans weer had "getroffen. Emdelijk vroeg hij Maya wat er toch gebeurd was. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 7