Het electrische mes en Bonnet's verklaring trekt zeer de aandacht Radioprogramma Nog niet alle dagen bruine boonen Eet meer gort! LUCHTWAPEN WEERT ZICH KRACHTIG Liechtenstein wil zichzelf blijven Successen ter zee Nieuwe eed voor advocaten Geheimzinnige diefstallen Hagelpatronen ontploft de bronchoscoop Onrust in Den Haa WOENSDAG 6 NOVEMBER 1940. Jaarsveld, 414,4 m. NCRV-uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewijde muziek (opn.). 8.35 Gramofoönmuziek. 9.20 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.45 Trio-concert en gramofoonmuziek. 12.30 Reportage. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Orgelconcert. I.45 Celesta-ensemble en gramofoonmuziek. 3.10 Gramofoonmuziek. 3.50 Bijbellezing. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 VPRO: Cyclus „Het geestelijk karakter van ons volk". 5.15 Economische en beursDerichten ANP. 5.30 Christ. Jeugdkoor „Zing met ons mee" met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 6.00 NCRV-orkest (opn.). 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Kootwijk, 1875 m. AVRO-ultzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuz. 9.00 Berichten (Duitsch). 9.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Ensemble Jonny Kroon. II.30 Berichten (Engelsch). 11.45 Ensemble Jonny Kroon. 12.00 Berichten, gramofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP: 1.00 AVRO-Amusementsorkest en solist (1.30 1.45 Berichten Engelsch). 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gramofoonmuziek. 2.30 Berichten (Engelsch). 2.45 Cyclus: „In den schijnwerper". 3.00 Orgelspel. 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Omroeporkest en solist. 4.35 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Economische en beursberichten ANP. 5.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Causerie „Stoommachines en stoommotoren aan boord van schepen". 6.00 Gramofoonmuziek met toelichting. 6.30 Berichten (Engelsch). 6.45 Gramofoonmuziek. 7.007,15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. GROENE ERWTEN EN CAPU- CIJNERS KOMEN EERST. Aanslag op de havermout-ux raad wat al te groot. Een week-eind verrassing op het gebi van distributie, welke zich min of m, geruischloos heeft voltrokken, is die van verandering van den havennoutbon. j overige periode had men op een bon keuze tusschen gort jen havermout. De i varing van de laatste maanden heeft i leerd, dat vrijwel iedereen die dezen lx opnam, hiervoor havermout verlangde. heele provincies, waar men vroeger bii: uitsluitend gort consumeerde (Frieslii IGroningen) wjerpen zich nu op de hax mout. Het gevolg was in de eerste piM dat de havermoutfabrieken niet. geheel met. groote moeilijkheden aan de vraag In den voldoen. Daarnaast werd door de abnor maal groote vraag naar havermout een te, grooten aanslag gepleegd oc de beschikbare havermoutvoorraden, terwijl ten slotte vast stond, dat v* le consumenten de havermout koch ten om op te slaan voor „slechten j tijden", waardoor de kane bestaat, dat belangrijke voorraden van voor de voedselvoorziening zoo prachtige product door bederf xui len verloren gaan. Dit alles maakte het gewenscht de vrt naar havermout terug te. brengen tot t male proporties. Om dit te bereiken w besloten tot den volgepden maatregel: le. Er wordt één bon aangewezen t havermout of gort. De geldigheidsduur wordt bepaald op maanden en het rantsoen op 250 gram; 2e. Daarnaast wordt één bon aaneei zen voor uitsluitend gort,. Geldigheidsduur en rantsoen evenet resp. 2 maanden en 250 gram. Men ziet dus het rantsoen blijft 500 git in 2 maanden, doch men kan hiervoor i hoogste 250 gram aan havermout bctr> ken. „Vlucht in sago" gestuit „Bonvrije" puddingpoeders i ook op den bon- Een nieuwe maatregel, welke dit m eind ons bracht, was de invoering van nieuwen distributiemaatrégel. namelijk distributie van aardappelmeel en sago. Het was niet langer verantwoord, df artikelen „vrij" te houden. De vlucht hier werd hoe langer hoe grooter. Voor een t belangrijk artikel als aardappelmeel het niet langer verantwoord, dat de vo raden onnoodig snel uitputten, om een; rationeel mogelijk gebruik te waarbon was het noodig dit artikel onder de dis butie te brengen. Het gevolg hiervan iso dat de puddingpoeders, bereid uit anri pelme.el. in den laatsten tijd aangeduid bonvrije puddingpoeders, op den bon i gezet. De man van het accoord van van München acht elke uit breiding van den oorlog een ge vaar voor Frankrijk. In Frankrijk is sterk de aandacht ge trokken door een interview, verleend door den vroegeren Fransclien minister van buitenlandsche zaken Bonnet, dat gepubli ceerd is in het te Lyon verschijnende blad „Le Journal" en' waaromtrent wij gisteren reeds iet9 mededeelden. Ik heb, zoo verklaart Bonnet daarin, den vurigen wcnsch gehad, Frankrijk voor den oorlog te bewaren. Ik heb de conferentie van Muenchen gewild en voorbereid. In Mei 1939 heb ik geweigerd de verplich tingen op grond van liet FranschPoolsclie militaire bondgenootschap van 1921 nog meer te verzwaren. Tot het" laatste oogen- blik heb ik gemeend, dat het bijeenkomen van een conferentie waarmede ik had in gestemd, het mogelijk zou maken, den vre de te redden. De veldtocht is terstond na het accoord van Muenchen begonnen. Ik was door hen, die men „de Hardeb" noeqit, als de voornaamste geestelijke vader van dit accoord bestempeld. Men verlangde van mij het voeren van een politiek van vol harding en van verzet tegen allen en te gen alles zonder er rekening mede te hou den, hoe het met onze materieele middelen stond. Verder verklaart Bonnet: zonder overeenstemming tusschen Frank rijk en Duitschland bestaat er geen vrede in Europa en geen orde. Bon net wijst dan op de boodschap van maarschalk Pétain van eeDige da- Italiaansch weermachtbericht Aanval op Napels afgeslagen Het hoofdkwartier van de ltaliaansche weermacht maakt bekend: In den sector Epirus wordt de actie van de ltaliaansche troepen voorbij de stellin gen van Kalibaki voortgezet. Het ltaliaan sche luchtwapen hééft aan de operaties te land meegewerkt, waarbij de vijandelijke stellingen in de pmgeving van Corciano krachtig met bommen bestookt werden. Voorts werden de bombardementen op Sa- loniki, de citadel van Korfoe, het fort Na- varino en de berghelling ten noordoosten van Janina langs den verkeersweg Janina- Kalibaki herhaald Een Italiaansch vlieg tuig is niet teruggekeerd. Tijdens het lucht gevecht dat zooals in het weermachtsbe- richt van gisteren gemeld boven Saloniki afspeelde, werden behalve het vliegtuig waarvan gemeld- was, dat het waarschijn lijk was neergehaald, nog vijf andere vij andelijke toestellen neergeschoten. Een Italiaansch watervliegtuig, dat op pa trouille was, heeft een tweemotorig vijande lijk toestel van het type Blenheim aange vallen, dat verscheidene malen getroffen werd en met zware schade aan boord moest terugkeeren In Noord-Afrika verdreeft een colonne ltaliaansche snelle troepen vijandelijke pantserwagens. Vijandelijke vliegtuigen de den aanvallen op kleine formaties bij Garn-ul- greid ten noordoosten van Giara- buh. Twee man werden gedood en eenigen gewond. In Oost-Afrika werden vijandelijke aan vallen op ltaliaansche strijdkrachten, die het bergmassief Sciusceib (Kassala) bezet houden, met lichte verliezen aan ltaliaan sche zijde afgeslagen. Wij maakten eenige krijgsgevangenen. In de Roode Zee bom bardeerde ons luchtwapen een schip, dat door een kruiser vergezeld werd, alsmede de havenwerken van het eiland Perim. Vijandelijke toestellen bombardeerden As- sab. wfcar drie personen gedood en eenigen gewond werden Er ontstond lichte mate rieele schade aan woonhuizen. In den afgeloopen nacht probeerden vij andelijke vliegtuigen een aanval op Napels te ondernemen Door krachtig spervuur te gengehouden, moesten zij hun bommen op open land laten vallen. Er wordt melding gemaakt van een- doode en drie gewonden. In goede nabnursohap met Duitsch land en Zwitserland. In Vaduz. in het dwergvorstendom Liech tenstein heeft de landdag een plechtige bij eenkomst gehouden ter gelegenheid van den honderdsten geboortedag van den in 1929 overleden vorst Johann. De tegenwoor dige vorst. Frans Josef II hield een troon rede, waarin hij wees op de nauwe econo mische betrekkingen van vriendschap mei Zwitserland en het volgende verklaarde ten aanzien van de betrekkingen tot Duitsch land: Wij verzorgen en waarcffceren de vriend sehan met Duitschland. zooals wij ook onze Duitsche taal en cultuur hooghouden enbe waren. Graag denk ik terug aan de vrien- delüke ontvangst welke mij in Maart 1939 te Berlijn ten deel viel. toen de Führer en rijkskanselier van het Rijk mij geleeenheid hnod tegenover hem zelf en ziin meest in tieme medewerkers onze verhouding van vrfondschanpeliike nabuurschap te bevesti gen. Wij Liechtensteiner*, als menschen van Duitsehen stam, hebben thans evenals vroeger de grootste belangstelling voor de toekomst en de ontwikkeling van het groote Duitsche volk Tenslotte verklaarde de vorst, dat het 'hanc de tank is van het staatsbestuur van Licch tenstein. het eigen karakter van het land Liechtenstein te versterken en te bewaren en tot het welzijn van land'en volk te ge bruiken. De leider der regeering en de frac tievoorzitters der hurgerparlii en der vader landsrhe unie legden verklaringen af. wan 5n z'i zich aansloten bij den inhoud van de troonrede. gen geleden, waarin de toekom stige Duitsch-Fransche betrekkin gen zijn afgeteekend. Het onder houd van den Fuehrer met den Franschen staatschef heeft in de oogen van iedefeen ontzaglijke beteekenis. Op dé vraag: „En Amerika, mijnheer de minister?" antwoordde Bonnet o.a.: De trouwe vrienden van Frankrijk heb ben mij vaak voor ijdele hooi) op een mili taire interventie van Amerika in Europa gewaarschuwd. Er Is nochthans vroeger dikwijls gezegd en wel door de hoogstgeplaatste persoon lijkheden, dat, wanneer de oorlog uitbrak, Amerika zich terstond aan de zijde van Frankrijk en Engeland zon scharen, doch ik heb het nooit geloofd, want ik wist te goed, dat het Amerikaansche volk be halve de lieden, die door partijhartstochten of ideologieën beïnvloed worden hart grondig den vrede wenscht. Bonnet ging daarop vooral nader in op de economische problemen van Amerika en herinnerde aan de vaak door Amerika ge uite klacflt, dat tusschen de Europeesche naties geeri overeenstemming bestaat, in 't bijzonder tusschen 'Frankrijk en Duitsch land. De nieuwe taak, zoo besloot Bonnet, zal des te gemakkelijker te vervullen zijn, naarmate het conflict zich in de wereld minder uitbreid. Hoe meer de oorlog zich uitbreidt, des te zwaarder zflllen de gevol gen van de blokkade zich voor Frankrijk doen gevoelen. De uitbreiding van den oor log zal de volken naar de catastrophe lei den. Zij zou de volken ertoe kunnen ver- oordeelen, vele jaren lang'in wanorde en anarchie te leven. Daarom begrijp ik niet, waarom men zich zou kunnen verheugen hij de gedachte, dat de nieuwe volken in zulk een tumult geraken! Duitsch weermachtbericht Dnikbootcommandant stejt zich op het eerste plan. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: De onder bevel van eersten luitenant ter zee Kretschmer staande duikboot heeft de beide Britsche hulpkruisers Laurentic (18.724 b.r.t.) en Patroclus (11.314 b.r.t.) als mede het bewapende Britsche koopvaardij schip Casanare (5376 b.r.t.) tot zinken ge bracht. Met dit resultaat heeft de eerste luitenant ter zee Kretschmer, in totaal 217.19 8b.r.t.. scheepsruimte tot zinken ge bracht en daarmede is hij de tweede duik- bootcommandant, die meer dan 200.000 b.r.t. scheepsruimte vernietigd heeft. Het ongunstige weder heeft het lucht wapen niet weerhouden zijn aanvallen op Londen en andere voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Engeland en Schot land voort te zetten, hoewel in kleineren omvang ln een dapperen duikvlucht deden gevechtsvliegtuigen een aanval op een ran geerterrein in het Noorden van Londen en troffen stationsgebouwen en verkeerswer- ken. Verscheidene stukken luchtdoelge schut brachten zij met machinegeweervuur tot zwijgen. Aanvallen op Britsche vlieg velden hadden ook gisteren succes. In Stra- tishall staan de inrichtingen van het vlieg veld in brand. In Wattisham werden han gars en vliegtuigen vernield. Andere vlieg velden en voor de oorlogvoering belangrij ke industrieele doelen, vooral in Schot land, werden met succes gebombardeerd. Bij Ierland en aan de Schotsche oostkust, deden gevechtsvliegtuigen aanvallen op afzonderlijke schepen en konvooien. Een koopvaardijschip van 19.000 b.r.t. kreeg een zwaren treffer. Bij Kinnaird- Head werden een torpedojager, een pa trouilleboot, een groot koopvaardijschip en een vrachtschip zwaar getroffen. Britsche vliegtuigen ondernamen slechts enkele vluchten naar Nederland en Noord- Duitschland. In Nederland werden twee huizen verwoest. Twee personen werden gedood en twee gewond. In Duitschland vielen slechts op drie plaatsen bommen, die in het geheel geen schade aanrichtten. De vijand verloor gisteren drie vliegtui gen. Twee Duitsche toestellen worden ver mist. De bemanningen van een gevechts formatie onder leiding van den comman dant Hauptmann Storp onderscheiden zich door met succes uitgevoerde aanvallen op Britsche vliegvelden 'en voor de oorlog voering belangrijke doelen in Londen. Wat Amsterdam bespaard bleef Zegenrijk werk van den keu ringsdienst. De keurmeesters van den keuringsdienst van waren hebben in de maand Septem ber 4008 inspecties gehouden in winkels, magazijnen, op markten en bij rondrijden de wagens. Daarbij hebben zij 222 partijen „waren", welke in ondeugdelijken toestand verkeerden, aan de consumptie onttrokken, o.a. 8120 liter melk, 1365 kg schar, 27507 kg mosselen, 1002 tabletten bouillonpasta, 415 stuks hoenders, 721 stuks eenden, 121,5 kg. pruimen en 1659 kg spiering. Geen zaak verdedigen, die niet rechtvaardig is. Voor den Hoogen Baad zijn eenige advo caten en 'n procureur beëedigd, waarbij door hen voor de eerste maal de gewijzigde eed werd afgelegd. Ten aanzien van het pro cureurschap is de eed ongewijzigd geble ven. De eed door advocaten af te leggen, luidt nu aldus: „Ik zweer (beloof), dat ik het in het be zette Nederlandsche gebied geldende recht getrouw zal toepassen en naleven, eerbied voor de rechterlijke autoriteiten en dat ik Teen zaak zal aanraden of verdedigen, die ik in gemoede niet geloof rechtvaardig te Italië herdenkt 4 November 1918 De wapenstilstandsdag De Noord-Italiaansche pers wijdt haar hoofdartikelen aan het feit, dat op 4 No vember 1918 den wapenstilstand werd ge sloten. Deze dag wordt in het gelieele land als een herinneringsdag voor de in den wereldoorlog gevallenen gevierd. De oorlog, die Italië thans voert, zoo schrijft de Corriere della sera, vindt zijn historische oorzaken in den oorlog van 1915 tot 1918. Toen hebben de vroegere gealli eerden het ltaliaansche volk bedrogen, dat in vier jaren oorlog meer dan 700.000 sol daten had opgeofferd. Thans is Italië in oorlog met zijn waren vijand, met hen, die het eerloos hebben behandeld en die trachtten het iedere uitbreidingsmogelijk heid ter beveiliging van het leven zijner kinderen te weigeren. Thans voert Italië zijn imperialen en zijn bevrijdingsoorlog. Zware fabrieksbrand in België Millioenen francs schade. Twee dooden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in twee naast elkander liggende stoelcn- fabrieken ïn Meenen in Oost Vlaanderen een groote brand uitgebroken. Aangezien de plaatselijke brandweer niet voldoende was om het vuur te bestrijden, verleenden Duitsche soldaten bijstand. Aan hun hulp is het te danken, dat de brand tot de vuur haard kon worden beperkt en de stad ge spaard bleef voor een grooten ramp, gezien den orkaanachtigen wind. De beide fa brieksgebouwen werden ondanks alle in spanning een prooi der vlammen. Een dei- beide fabriekseigenaars kwam in de vlam men om, de andere kreeg zware verwon dingen'. Een Duitsche soldaat werd even eens zwaar gewond. De materieele schade bedraagt verscheidene millioenen francs. Amsterdamsche recherche heeft druk werk. Opnieuw hebben zich twee gevallen van diefstal voorgedaan, welke de belangstelling van de politie hebben met het oog op het feit, dat de omstandigheid, waaronder de diefstal gepleegd wordt, bij herhaling de zelfde is. Van een zaak in radioartikelen in de le xan Swindenstraat te Amsterdam is in den nacht van Zaterdag op Zondag een groote spiegelruit van de winkeletalage met een straatsteen ingeworpen. Een radiotoestel van fl 125.— wordt vermist. In de Bosboom Toussaintstraat heeft zich een soortgelijk geval voorgedaan. Daar is een spiegelruit met een tegelsteen vernield en zijn eenige vrij dure fototoestellen uit de etalage verdwenen. De waarde der ont vreemde toestellen bedraagt circa f 1800.— De politie stelt een nauwgezet onderzoek in. ZIEKENHUIZEN moeten beter verduisteren Intensieve contróle. De secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters een circulaire gezonden, waarin is geschreven, dat de Duitsche lucht beschermings-autoriteit verzoekt een. inten sieve controle der verduisteringsmaatrege len van ziekenhuizen en klinieken door de daarmede belaste instanties te doen instel len, waarbij aan den dag tredende onvol komenheden onmiddellijk moeten worden verbeterd. Gevaarlijk speelgoed. .Gistermiddag om half twee heeft een 14-jarige jongen in den benedengang van de R.K. school aan de Grave van Sonst- straat te Utrecht een 8 mm hagelpatroon welke hij van een vriendje had gekregen uit zijn zak laten vallen. De patroon ont plofte en ernstig gewond moest de knaap naar het Academisch ziekenhuis worden vervoerd, waar bleek, dat hij niet alleen een zware verwonding aan zijn linker knie had opgeloopen doch dat tevens vier vin gers van de linkerhand waren afgeslagen. Uit de werkplaats van den arts In de tweede.helft van October werd in Weenen de tweede „Medizinische Woche" gehouden. Een uiterst groote menigte Duit sche en buitenlandsche artsen was naar Weenen gekomen, om te luisteren naar de voordrachten van medische specialisten, die onder de eerste der wereld telden. Culmi natiepunten waren de uiteenzettingen over het electrische mes en de bronchoscoop, me dische instrumenten, die tot de modernste uitrustingsstukken van de operatiezalen behooren. De „Voelkische Beohachter" bericht over deze dingen in een uitvoerig artikel van haar aan het congres deelnemende ruedi sché deskundige, als volgt: „Uit een electrisch instrument, dat in Weenen geconstrueerd is, heeft zich in den ioop der laatste twaalf jaren een van de voornaamste hulpmiddelen van den chirurg ontwikkeld; het electrische mes. Met een electrisch verwarmde draad, of eigenlijk nauwkeuriger met zijn hitte wordt het celweefsel precies zoo vaneengescheiden als had de arts met een scherp mes een snede uitgevoerd. Alleen aan de celkernen. di« {tan den rand van dc alectmche snede Het is volgens den directeur van het Cen traal Distributiekantoor goed nieuws, dat de distributie van peulvruchten wordt in gevoerd. Immers nu kan men binnenkort dén nieuwen oogst tegemoet zien. Het rantsoen, voorloopig 1 pond per maand is reeds be kendgemaakt en het zal nog maar 14 dagen duren of wij kunnen dit bij uitstek gezonde product weer op het menu plaatsen. Er is reeds bekendgemaakt, dat voorloopig wellicht grootendecls groene erwten en mis schien ook capucijners beschikbaar zullen zijn. Hieruit blijkt, dat in tegenstelling met het vorige iaar alle peulvruchten als keu ze-artikel op één bon beschikbaar zullen worden gesteld. Ik. wil er reeds nu de aan dacht op vestigen, dat dit beteekent dat men den eersten tijd genoegen zal moeten nemen met erwten en capucijners en dat men geleidelijk de bruine boonen wel zal zien verschijnen, doch dan zelf de verhou ding zal moeten bepalen. Politieke tegenstanders ti nielcn eikaars pleisterplaat NED. UNIE CONTRA N.S.B. Naar het A.N.P. meldt zijn er Vrijdag Zaterdag te 's-Gravcnhage verschillen schermutselingen voorgevallen tusscheni W.A. en burgers, gedeeltelijk tot de Ne Unie behoorende. Ook deze feiten if evenais die van de week te voren, nog onderzoek bij de bevoegde autoriteiten. Vrijdagmiddag is, naar wij verneme een winkel van de Nederlandsche Uniei de Copernicusstraat door leden van del' A. ontruimd cn vernield. Naar men het A.N P van de zijde di N.S.B. mededeelt, is aan dit feit vooraft gaan het ingooien van ruiten van b kringhuis in de Buys Rallotstraat. Ook Zaterdag is het naet rustig eew» immers, naar ons wordt medegedet) heeft de politie een vrij groot aantal per? nen moeten arresteeren, onder wie zich S leden van de Nederlandsche Unie bevwi den, op wie slag- en steekwapenen werdii aangetroffen liggen kan men onder de microscoop zien. dat hier electrische warmte gewerkt heeft, daar die kernen een soortgelijke ver andering hebben ondergaan als door elec trische verbrandingen bij ongelukken. Men heeft proeven genomen met dieren Men heeft. bo.v. muizen aan den staart kleine wondjes* toegebracht met een gewoon mes en met het electrische mes. en vervol gens die wonden met tetanus geïnfecteerd. Die muizen, "die een snede met het gewo ne mes gekregen handen, werden zeer spoe dig door stijfkramp getroffen en gingen te gronde. Onder de wonden met het electrische mes hadden weliswaar, de dieren ook te lijden, maar de tetanusverwekkers konden van de wonde uit niet in het dierenlichaam bin nendringen. Dergelijke proeven heeft men ook met verfstoffen genomen, om te zien, of de lymfknoopen in de nabijheid van de won de gekleurd werden al dan niet. Rij een ge wone snede namen zij alras de kleuren aan lerwijl bij electrische sneden de verfstof fen niet. in het binnenste konden doordrin gen. Hier bleek een van de voornaamste goede eigenschap en van de electrische sneden: de hitte zelf sluit bij de snede de randen van de wonde. Meestal hij kleine bloed vaten namelijk kan onbloedig worden Teonereerd. doordat deze vaten dadelijk ge sloten worden en ziekteverwekkers enz kunnen dan niet meer van de wonde uit het overige organisme aanvallen. Vaak is het mogelijk om vooreerst rond om een te onoreeren plaats, b.v. rondom een boosaar dig gezwel, het bindweefsel dusdanig elec trisch te behandelen, dat er 'n sf)ort afweer wal wordt gevormd. Dan kan men zonder bloedvergieten en zonder gevaar het gezwel of de verzwering eiecULsch „er uit scha ven." Gelijk prof. van Seemen aan groot aantal voorbeelden in beeld en i kleurenfilm aantoonde, zijn vooral' gezw len die meen vroeger voor onopereerbaJ hield met het electrische mes te verwijt ren. Doordat bij de electrische snede me» al in sterke mate jong weefsel geven# wordt, zijn daarbij ook'dikwijls goede 1$ kenen en genezingen het resultaat. Reeds in den tijd van Roentgens ontd») king heeft Prof. Kiiian te Freihurg i. de bereids bestaande keelkopspiegel waar mee men ten minste tot aan de stenilip(#! de menschen in den hals kon kijken, verder ontwikkeld, dat men met het 0# ook nog in de luchtpijp kijken en zelfs t vertakte bovenste luchtwegen, de bro» chi'en, gedeeltelijk kon afzoeken. Deze cedure was echter bijna totaal in verpetft heid> geraakt zoodat het heden als een nie't we weg van behandeling weer onldekt practisch moest worden ontwikkeld. Dit is van groot gewicht, ortidat de mfl® schen veel vaker dan men zou willen» gek® ven, harde en spitse voorwerpen inadem^ die in het lichaam tot zware verwondt» gen leiden en met de „bronchoscoop" moe ten worden gezocht. Docent F. Haslinger, Weenen, deelde geval van een vrouw mede, die zeven iaa' lang een beensplinter in de bovensle lncM wegen had gedragen. Zij werd wegens haa' hoest als tuberculeus behandeld, door voortdurende prikkeling van den splinte' kreeg zij zware abcessen in de bronchica Met behulp van de „Bronehoscoop". .de yfj melde kijker dus, kon de snlinter- einddi!' gevonden worden, waarop de vrouw genat

Schager Courant | 1940 | | pagina 8